't Werk van een huisvrouw is nooit helemaal gedaan Mode houdt nu ook rekening met de gezette dames ^Dnder onó cjezecfd Ook veroverde vrije tijd moet nuttig besteed worden Tips voor de huisvrouw VERSTANDSKIES EIGENLIJK ALLEEN MAAR LASTIG Huisvrouw staat tegenwoordig minder in keuken dan vroeger BLOEDVERLIES LIJKT VAAK ERGER DAN HET IS Óndanks alle moderne hulpmiddelen Jarenlang is men nu al bezig ons in een goed humeur te brengen met grotere en betere wasmachines, diepvrieskasten, zodat we niet elke dag boodschap pen behoeven te doen, en kookpannen, die zo afgesteld kunnen worden, dat zy „helemaal vanzelf" een complete maaltyd klaarmaken. Men zou haast denken, dat de geleerden er op uit zyn een „gemakseeuw" te creëren voor de vrouw. Maar men moet er zich toch niet teveel van voorstellen. Waar schijnlijk zal men meer vrye tijd hebben in vergelyking met vroeger maar als de ,,doe-het-zelf"-mensen hun zin krygen, dan moeten wij ook de ver overde vrije tijd nuttig besteden beidskrachten niet altijd tijd hebben voor het verhelpen van kleine storin- of mankementen", zo werd my als commentaar gegeven op de vraag waarom deze cursussen worden gege ven. Voor de verenigingen van huis vrouwen zijn op dit terrein op het ogenblik bijzonder actief! Ook op ,,doe-het-zelf"- exposities ontdekte ik, dat vele fabrikanten zich er op richten, dat de huisvrouw in de toekomst zelf meer hamer en zaag ter hand zullen nemen dan nu. En tot wie richtte de verkoper zich, denkt u, toen mijn man en ik een keukenkastje bekeken? Goed geraden - tot my! De verkopei legde uit: „Vrouwen zyn veel handiger dan mannen. Een vrouw luistert vol interesse en gedul dig naar een technische uiteenzetting. Een man kan het meestal niets sche- een andere afdeling zag ik een parketvloer, die door de huisvrouw gelegd kan worden.... Er was zelfs 'n meisje aanwezig, die 't demonstreer- Huisvrouwen hebben veel meer tijd voor dit werk dan mannen", zo werd er tijdens deze demonstratie ge- Meer „doe-het-zelf" Deze week werd ik byvoorbeeld at tent gemaakt op een cursus, door mid del waarvan vrouwen kunnen worden onderwezen in het verrichten van al lerlei kleine reparatiewerkzaamheden ..Veel vrouwen wonen tegenwoordig op zichzelf, vooral in de grote steden. Het is dan vaak noodzakelijk, dat zy deze eenvoudige dingen zelf kunnen doen. Vooral ook omdat de vaklieden in deze tyd van schaarste aan ar- Muizen belangrijk bij bestudering van misvormingen Dr. Mary Lyon is een van de be roemdste deskundigen ter wereld op het gebied van de muis, een dier dat van enorme waarde is gebleken voor medische onderzoekingen. Dr. Lyon, die het specialisten tijdschrift „Mou se Newsletter" uitgeeft, werkt in het atoomcentrum te Harwell in Groot- Brittannië en bestudeert de uitwer king van radioactiviteit op dieren en planten. Andere geleerden maken gebruik van haar kennis en in de afgelopen maand kwam dr. Lyon, die 38 jaar oud is, voor de dag met een belang rijke bijdrage op de conferentie New-York over aangeboren misvor mingen. Door haar ervaringen met muizen kon zij een werkwijze aandui den, die zou kunnen leiden tot het voorkomen van bepaalde aangeboren tekortkomingen, inbegrepen kleuren blindheid en doofheid. Van elke vijftien baby's heeft er één een afwijking. Het werk van dr. Lyon zal dit hose percentage wellicht kun nen vei minderen. Van top tot teen Voor het voetlicht Kies uw kleding met zorg wanneer U voor het voetlicht moet komen als spreekster of wat dan ook. De kle ding moet niet alleen goed passen maar ook geschikt zyn voor de om geving waar zij gedragen moet wor den. Bijvoorbeeld in een balzaal met verblindende lichten zal een pastelkleu rige japon kleurloos worden. Diepro de fluwelen gordijnen doen u er gele of groene japon afgrijselijk uit zien; onopvallende dessins raken ver loren in fel licht. Kunstlicht vereist voorts een zorg. vuldige make-up. Doe iets, dat schit tert in uw 1 aar en gebruik een glan zende lippenstift. De make-up mag zich niet tot het gezicht beperken. Ook de hals en de nek moeten worden bijgewerkt anders krijgt men in het scherpe licht een vlekkerig resultaat. Tenslotte moe men terdege reke ning houden met de gelegenheid waar voor men zich moet kleden. Geen vertjes voor overdag en geen sportie ve kleding voor de avond. Kies de juiste kleding, loop goed en heb ver trouwen in uzelf. Onbrandbare kinderkleding Si Het grote aantal kinderen, 0 O dat door 't vlam vatten van hun A kleding sterft of verminkt wordt Ss heeft de Britse textielindustrie S er toe gebracht, onbrand- S bare of vuurwerende stoffen te ai ontwikkelen. Zy is hierin ge- vjt slaagd met een kunstvezel. De jg S§ stof ziet er als tafzyde uit. Komt a de stof met vuur in aanraking, vit O dan verschrompelt het weefsel Sj en valt als poeder uiteen. Dit poeder kleeft niet aan de huid. jgj O De stof kan vooral gebruikt wor Vt den voor feestjurkjes en nacht- kleding. ia Ook is er een vlamwerende j finish ontwikkeld, die op ver- j Sj schillende stoffen kan worden 0 gebruikt. De finish is wasbe- 1 stendig. KLEUREN BIJ DIEREN Uit vele onderzoekingen, geleid door dr. G. Dücker van de universiteit van Mlinster is gebleken, dat by de dieren de mangistan het best kleuren kan onderscheiden. De Amerikaanse marter volgt direct hierna want men kan dit dier het verschil tussen geel en blauw leren. Andere soorten doen het minder goed. Het paard t schaap, de eekhoorn, de antiloop zyn in staat zekere kleuren te zien, andere kleuren daarentegen zijn voor hen iden tiek. Voor de giraffe is groen, oranje en geel precies hetzelfde. Het meren deel der apen onderscheiden de kleu ren bijna op dezelfde manier als de mens. Daarentegen zijn ratten, mui zen, kraaien absoluut blind voor kleu- TUBERCUL08E Nog ongeveer 3 miljoen mensen ster ven er jaariyke op de wereld aan tuberculose. Eieren kloppen Men kan eieren heerly-k luchtig kloppen door voor het kloppen wat koud water toe te voe gen. Uw cake wordt beslist zo licht als een veer en veel luchtiger dan met toevoeging van melk. Gummihandschoenen Gummihand schoenen, die men aantrekt bij de vaat en andere huishoudelijke werk zaamheden zullen langer meegaan wanneer men in de binnenkant wat talk doet. Men zal ze gemakkelijker aan- en uit kunnen trekken en men loopt minder kans, dat ze scheuren. Zwarte puntjes Zwarte puntjes in 't gezicht, zg. ,,mee-eters" moeten worden uitgedrukt met absoluut scho ne handen. Wanneer men eerst het hoofd, onder een doek, boven een kom met kokend ater houdt zal het uit drukken veel gemakkelijker gaan. Kleuren Kleuren zoals rood zwart byvoorbeeld zijn dikwijls niet wasecht. Om het verkleuren tegen te gaan, laat men de stoffen voor de wasbeurt eerst enkele minuten weken in water waarin men een handvol zout heeft gedaan. Daarna wassen als gebruikelijk. Adviezen van een tandarts Vroeger was de mond groter Niemand weet, hoe de verstands kies aan zijn naam komt. Waarschijn lijk werd deze kies zo genoemd om dat deze pas te voorschijn komt wan neer we "en leeftijd hebben bereikt waarop we al enige wijsheid verza meld hebben. De meeste mensen kry gen hun vefstandkiés tusseh hun 18e en 24e jaar maar er zyn ook men- lie er op moeten wachten tot de middelbare leeftijd. We behoren eigehlyk vier ver standskiezen te hebben- twee boven en twee onder .Aangezien zij geen rol spelen by het verwerken van eten, zyn ze eigenlijk alleen maar lastig dikwyls zyn zy de oorzaak van pyn en last. Dit heeft de volgende reden. Op Deskundigen hebben berekend, dat een huisvrouw voor het bereiden van de maaltyden tegenwoordig gemiddeld anderhalf tot twee uur in de keuken staat. Dat is heel wat minder dan bijvoorbeeld dertig jaar geleden toen de huisvrouw gemiddeld vijf uur per dag in de keuken moest vertoeven De tydsbesparing is in het byzonder te danken aan allerlei vernuftige en vaak automatische hulpmiddelen doch ook aan voedingsmiddelenindustrie, die de huisvrouw de laatste jaren in sterke mate te hulp is gekomen. We doelen hier o.m. op de in de fabriek reeds klaargemaakte groenten in blik en diepvries alsmede de gedroogde groenten en soepen. De evolutie in de voedselindustrie wordt blootgesteld aan een sterke zet zich nog steeds voort. Voortdurend wordt de huisvrouw geconfronteerd met nog modernere verpakkingen en methodes. By het inblikken wordt het voedsel in een hermetisch geslo ten blik verpakt en de inhoud wordt zodanig verhit, dat zelfs allerlei mi cro-organismen, die nadelig kunnen zyn voor de gezondheid, worden ge dood. Betrekkeiyk nieuw zijn de diepvries producten, die sinds 1930 tot ontwik keling zyn gekomen. Er zyn nu twee soorten van vriesprocessen: het .blaas Vries-systeem', waarbij het voedsel stroom van koude lucht en de zgft- ..contactplaatmethode", waarby het voedsel tussen twee gekoelde meta len platen wordt geperst. Het drogen van voedsel geschiedde reeds in de dagen van de holbewoners doch de methodes zyn intussen uiter aard byzonder geperfectioneerd. Nu kan het drogen geschieden in een oven met platen of op de lopende band. Ook kan het onder een vacuum ge schieden zoals by sommige groenten en soeppoeders. Bij de roldroogmethode wordt het voedsel gedroogd doOr verhitte meta len rollers. Bij deze methode kart ech ter de smaak van het voedsel worden aangetast maar dé geleerden hebben daar intussen iets op gevonden, waar bij dit probleem schijnt te kunnen wor den opgelost, nameiyk de Vèrstièldè vries-droging. Het voedsel wordt dan eerst bevroren en daarna sterk verhit. Dit is ongeveer hetzelfde wanneer 'n huisvrouw de natte was in de Vries kou buiten hangt en het vocht eruit vriest. Een grote toekomst schynt voorts te zijn weggelegd voor gedroogde melk, waarby het bezorgingspro bleem schynt te kunnen worden opge lost. Een van de hierby toegepaste methodes is de zgn. ,,oplos"-melk, die in poedervorm opgelost kan worden in heet of koud water. Vrouwen met een heupwijdte van 100 cm en meer worden niet langer als de Assepoesters van de mode be schouwd. Dc ontwerpers doen nu al om hen er ook toe te bewegen stylvolle kleding te dragen, die er zo wel jeugdig als keurig uitziet. Men is zelfs bezig termen als „dikkerds", olslanken en grote maten" uit te ban nen. Een fabri' ant heeft zelfs een wedstryd uitgeschreven om 'n nieuwe benaming te vinden voor grote ma ten. Het woord dat won was: „Top- maat". Dubbel gebreide jersey 's een van de meest populaire stoffen voor het komende seizoen. Er zjjn slankmaken de 'ontwerpen, zoals trois-pièces niet een strakke rok en een jasje in Cha nelstyl. Jumper en jasje zijn afgezet met fijngestreepte jersey. Ik zag de volgende ontwe pen voor vrouwen met een heupmaat tot 150 cm! jasje en japon - halslyn zyn afgezet met een smal randje boordsel. Ook nog iets over combinaties voor de volslanken. Jen dunne wollen jum per met een gedrapeerde of „portret" halslyn is de top van het seizoen. Com bineer met een strakke rok met loop plooitjes. Een zeer geschikt soort plooien :s een smalle plissé aangebracht in pan den aan beide zijden van de rok. Strik- garnering in de omgeving van de tail le of heupen jn japonnen met korte bolerojasjes dienen vermeden te wor den. Hoeden. Tulbands of baretten In zachte stoffen met garnering aan zy- of achterkant. Mantelpakken. Getailleerd maar niet te strak. Liever ronde kragen of rolkragen dan de klassieke revers- kragen Jasjes die over de heupen rei ken en met hooggeplaatste zakjes. Fij ne wollen jersey is beter dan dikke bouclé of ruwe tweed. Plissé Regenmantel in kleine ruitjes met royale kraag en zakken en glanzende koperen knopen. Mantel - wollen ve lours sportief model met ronde, af neembare kraag met imitatie Per zisch lam. Middagjapon - in lamswol met gerende rok, Uitgeschulpte hals en met borduursel op het lyfje. Voor de vrouwen van 1.55, die daar- by ook dik zyn, vond ik een geruite hemdjurk leuk, met blyvende plissé- rok. Het model had driekwart mou wen en een wyd openvallende kraag. Geen enkele volslanke vrouw heeft redenen te zuchten wanneer zij ken nis neemt van de nieuwe herfstmode Ook voor haar is er keuze genoeg. MANTELS De hoge kragen van dit seizoen zijn zeer flatteus. Bontkragen kunnen het best van een niet te ruige bontsoort zyn, kragen van stof staan 't best indien zy aan één kant sluiten of in een stola eindigen. Garnering moet eenvoudig zyn en zo hoog mogelijk aangebracht worden. Neem gerust een ruitje maar geen grote ruiten. TOP Japonnen: De japon met bypassend lang jasje is uitstekend. Breng zo wei nig mogelyk accessoires aan. Ik zou K9een jersey-Jacquard kiezen, waarvan Slankmakende modellen voor de volslanken. Links: Dubbelgebreide jersey werd gebruikt voor deze ja pon ihet jasje. De hartvormige halslijn is afgezet met satijn in een bijpassende kleur. Rechts: Mantel in tweed met foamback voering, die zowel warm zit als slank maakt De hoge, ronde kraag is van crème kleurig lam met briiine strepen. de een of andere manier wordt de mensèiyke kaak kleiner; maar de tanden en kiezen blyven even groot als vroeger. De prehistorische mens had een veel grotere mond dan wij, al praatte hij misschien minder. Maar zyn tanden ware- even groot als de onze nu. Zodoende hebben onze tan den en kiezen minder ruimte en moe ten de laatste (de verstandskiezen dus) zich vechtend een plaatsje in onze mond veroveren. Soms wordt een verstandskies inge sloten en heeft een andere kies de plaats Ingenomen. Dikwijls geven de ze opgesloten verstandskiezen geen moeilijkheden. Zij blijven rustig zit ten in het kaakbeen. Maar andere veroorzaken hevige pijnen ln het tand vlees, veroorzaken soms complica ties en moeten dan verwyderd wor den. Het is dikwijls moeilijker een inge sloten verstandskies te trekken dan een andere kies of tand. Er moet een kleine snede gemaakt worden m het tandvlees en soms rtioet er ook een stukje been weggenomen worden om de kies vrij te krijgen. Vrywel altyd volgt na het verwyde- ren van een verstandskies wat onge mak in de vorm van een opzwelling vftn het tandvlees. Mondwater of wat codeïnetabletten kunnen dan helpen. De patiënt moet er echter op letten, dat er geen voedselresten in het gat blyven, aangezien de kans op infec- ie dan groot wordt. Veel tandartsen naaien het gat d.cht en in dat geval moet de draad na ongeveer een week verwyderd worden Wanneer de ontsteking van een in gesloten kies acuut is. moet net tandvlees vooraf behandeld worden met een hete zoutoplossing terwijl ne vens penicilline wordt toegediend. Heel zelden komt het voor, dat een patiënt geplaagd wordt door een bij zonder ingewikkelde ontsteking, mo gelyk zelfs aart beide zyden van de mond. Misschien is het dan wenselyk zich in het ziekenhuis te laten behan delen. Onderhoud van tapijten r|jwel iedere huisvrouw in het bezit is van een stofzuiger, hoeft zij de kleden niet meer te kloppen. Dit kloppen verhoogde trouwens de slij tage. De goede huisvrouw wii by de grote schoonmaak haar tapijten, zo wel de Vaste als de losse, toch een extra beurt geven. Een goéd advies ls: zuig het tapijt ook eens goed aan de onderkant. Dit geldt natuurlyk alleen voor losse pyten. Neem verder het tapyt nat af, met een spons. Hiervoor bestaan ca pytrednigingsmiddelen. Kies een reini ger, die voorzien is van het zegel van de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen. Wees bij vaste tapyten van moderne kunstvezels toch nog waakzaam en probeer het middel eerst op een klem stukje, dat niet in het oog valt. Een oud huismiddeltje werkt ook nog altyd goed: spons net tapijt af met lauw water waarin en kele lepels azyn. Als er zWare meubelen op de kle den staan, dient u deze ieder jaar iets te verplaatsen, al is het maar een cehtimetèr, om pletslijtage van het tapijt voorkomen, be holletjes die ontstaan zijn, vult u met koud wa ter. Na een uur of acht staat de pool van het tapijt Weer rechtop. CAKE EN TAARTVORMEN Cake- en taartvormen roesten mak- kelyk zelfs wanneer men ze na het schoonmaken goed afdroogt. Wrijf ze dus daarna in met zout en ze zullen niet meer roesten Doktoren zeggen pati ënten vaak en met recht dat een bloedneus zfel- den gevaarlijk is. Som mige neuzen bloeden veel gemakkelijker dan andere. Een niesbui is bij sommige mensen vaak al genoeg; oudere mensen kunnen verlich ting krygen van 'n zWa- re hoofd verkoudheid door een neusbloeding. In dit geval neemt de neusbloeding de plaats in van de ouderwetse aderlating. Vrij dikwijls kunnen ouders naar aanleiding van regelmatig optre dende neusbloedingen vaststellen dat hun doch ter niet lEinger 'n kind is. Een andere reden tot geruststelling vein pa tiënten in dit opzicht is, dat neusbloedingen vaak meer angst ver oorzaken dan nodig is. Een klein beetje bloéd kan erg gevaarlijk lij ken en de traditionele behandeling van een bloedneus met water jeeft het geheel nog een griezeliger aanzicht. Patiënten en familiele ien raken vaak in pa niek omdat ze denken, 3at ze een aanzienlyke hoeveelheid bloed ver liezen. Neusbloedingen na een stomp of een ander on- jeluk zyn dikwijls ern- WA. I)K DOK 1 KR KR VAN /.hl, 1 VHWWWW*WVV*\* stiger. Vanzelfsprekend zijn er mensen die na 3e geringste aanraking van de neus al 'n bloed neus hebben. Het neusbeentje kan ge broken zyn (en dit is niet altijd gemakkelyk vast te stellen), de ademhaling kan moei lijk Wotden en èr kunnen na een verwonding in fecties optreden. Bij he Ie jonge kinderen kan het gebeuren, dat het neusje na een verwon ding niet meer groeit. Vooral bij meisjes kan dit tot misvormingen leiden, waarvan zij la ter veel last kunnen nebben. Een beschadig de neus kan ook het dragen van een bril soms erg moeilijk ma- -cen. Wanneer de neus bloedt na een hoofd verwonding, zelfs als de neus zelt helemaal niet geraakt is, dan dient deze bloeding met de grootste zorg onder zocht te worden. Het kan een teken zijn, dat 3e patiënt een schedel- oasisfractuur heeft. In het algemeen hoeft men zich dus geen zor gen te maken over een bloedneus, waaraan geen verwonding voor afgegaan is. Vrijwel al tyd houdt de bloeding vanzelf op. Na een ver wonding evenwel de dokter raadplegen!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7