Van Verenigde Provinciën Koninkrijk der Nederlanden TOT 150 Jaar geleden kreeg het land weer eigen bestuur MAAR GEBOORTEJAAR VAN HET KONINKRIJK IS: 1815 „NAPOLEON VOOR DE DREMPEL VAN T KONINKRIJK DER NEDERLANDEN" ZATERDAG 16 NOVEMBER 1983 DE LEIDSE COURANT PAGINA 14 van wege den wankelenden staat van zyne gezondheid genoopt ziet zich aan de moeyelykheeden van het Stadsbestuur te onttrekken. „Ik ma ke derhalven gebruik van het regt, my by Artikel 14 der Staats-Rege ling toegekend, en legge, uit kracht van het zelve by deze mynen post als Raadspensionaris neder in den schoot der Vergadering van U Hoog Mogenden." In hetzelfde nummer van de Cou rant lezen we dan nog: „Men is in het zekere onderrigt, dat Hunne Kei- zerlyke Hoogheden Prins Louis, en Hoogstdeszelfs Gemaalin, aanstaan den Donderdag in 't Huis in Bosch zullen aankomen. Men zegt er even wel by, dat na een kort verblyf al daar, Hunne Keizerlyke Hoogheden, op nieuws een reisje doen zullen om de Wateren te gebruiken; en men voegt er by dat Hoogstdezelve zich naar Parys begeeven zullen ter by- wooning der Zege-feesten, en aldan in Holland wederkomen, om daarin Hoogstderzelver verblyf te vestigen". Religieuze Kunsthandel Haarlemmerstraat 123 Leiden Tel. 01710-22889 >ok uw adres voor G eboorte-aankondigingen (Advertentie) Napoleon trekt per muildier over de Alpen. Schilderij van de Franse schilder Pierre de la Roche.'Een der vele „Napoleontiana", die op de ten toonstelling in De Lakenhal aanwe zig zijn. (Advertentie) Nederland maakt zich dit jaar op het feit te herdenken, dat het 150 jaar geleden Devrijd werd van het Franse juk. Officieel doet men dat wel iswaar onder een misleidende titel „150 Jaar Koninkrijk" welke herdenking eerst over twee jaar terecht zou worden gevierd, maar in 1813 werd toch de kiem gelegd van de huidige staat kundige vorm, eerst als Koninkrijk der Verenig de Nederlanden, later, na de afscheiding van België, het Koninkrijk der Nederlanden. Zij het dus eigenlijk een beetje voorbarig om nu reeds, twee jaar voor de tijd, het anderhalve eeuwse bestaan van het Koninkrijk te vieren, nu de regering dit jaar voor de viering heeft aangewezen en de prinses-troonopvolgster dit of ficieel heeft afgekondigd, moge het dan nu reeds voor ons aanleiding zijn ook op deze plaats de geboorte van het Koninkrijk te herdenken. En wat konden wij dan beter doen dan te dui ken in de oude jaargar^en van de „Leydse Cou rant" en deze als medium te gebruiken tussen ons als snuffelaar en de lezer? Uiteraard zal de blik, die wij de lezer gunnen, verscheiden zijn. Het pak van laken en fluweel, maar ook van bombazijn, dat onze voorvaderen van anderhalve eeuw terug niet alleen letterlijk sierde, kleedde ook figuurlijk de journalistieke stijl van die dagen, waarin de woorden aanvoelen als fluweel, maar soms ook kwaadaardig knister- den als het ruwe bombazijn, Engels leer of hoe de stof heette, waarin de gewone man gewend en gedwongen was zich te hullen. Dat laatste was over het algemeen wel eerlijk, ook al was het oprechtheid, die geen blad voor de mond nam in tegenstelling tot zoveel, dat als fluweel van alle zijden glinstert, ook als het tegen de vleug in wordt gestreken. Maar goed, het verhaal zal dan gehuld zijn in fluweel of stof van grover maaksel, tezamen zullen die de sfeer geven en de geest tonen waarin dat alles 150 en meer jaren geleden ge schiedde. In beknopt bestek van enkele krantear. .tikelen zal dat uiteraard zijn, maar desondanks hopen wij erin te slagen iets van die geest en die sfeer voor onze lezers op te roepen. staan en de nieuwbakken koning door zijn ambt deemoedig en eer biedig uit handen van de keizer te aanvaarden. Hiermede was het schertskoninkrijk een feit. Tot 1810 zou de comedie duren. LEYDEN den 5 Juny. De brieven, dezen morgen uit Den Haag ontfan- gen, melden, dat de Heer Janssens, Gouverneur Generaal der Kaap de Goede Hoop, aldaar nog verwagt wierd. Evenwel zijn reeds verschey- den Officieren van het Bataafsch Garnisoen van de Kaap, aldaar met eenige Fransche Officiers aangeko men, en hebbe zich bij den Secietn- i van Stan vpur de Zaaken van Oorlog, en by eenige andere gecon stitueerde Magten vertoond. 9 Juny 1806 De Raadspensio naris der Bataafse Republiek, Rut- ger Jan Schimmelpenninck, heeft aan de Vergadering van Hun Hoog Mogenden, vertegenwoordigende het Bataafsche Gemeenebest, eene Mis- sive doen toekomen, waarin hy zich 1795 - BATAAFSCHE REPUBLIEK Het moge vreemd klinken, maar ongewild hebben de „Keezen", de vurige „Vrijheidshelden en patriot ten" van Holland, bij Goejanverwel- lesluis de eerste stap gezet op een weg, die voerde naar het konink rijk. En dat was reeds in 1787. De belediging, daar Prinses Willemyn- tje, de energieke vrouw van de stad houder en erfprins van Oranje, Wil lem V, maar ook de nicht van Fre- derik de Grote aangedaan, deden de beschermende Pruisen ons land binnentrekken om onder de hoede van hun bajonetten de prinselijke familie vanaf het Loo weer triom faal Den Haag te doen intrekken. Duizenden „Keezen" weken uit, stookten en hitsten van over de grenzen der Zeven Verenigde Pro vinciën, vooral in Frankrijk, dat de kans maar al te gaarne aangreep om onder het mom van Vrijheid, Ge lijkheid en Broederschap het geza pige, maar nog altijd steenrijke Hol land de sabel in de nek te leggen. Het moest er wel van komen. Nadat op zondagmorgen 18 januari 1795 prinses Willemijntje met de doch ters-prinsessen en de jongste prins, haar kleinzoon (de latere Willem II) in de pink van de Scheveninger Chiel Den Heyer waren gestapt om naar Engeland te varen, scheepten 's middags de erfprins en zijn zonen zich op het strand in in de garnalen- boot van Huib Vrolijk, vanwaar zij even later overstapten op een ter reede liggende pink, eveneens met de steven Brittanjewaarts gericht. Dat betekende het einde van het stadhouderlijke bewind. Een defini tief einde en een voorlopig einde van een bewind onder Oranje-Nassau. Velen dansten - ook in Leyden - om de vrijheidsboom, die weldra een symbool zou zijn van de onvrijheid. De Bataafsche Republiek was ge boren. 1806 - KONINKRIJK HOLLAND Die Bataafsche republiek „leefde" tot 1806. Onder de druk en vrijwel als een wingewest van Frankrijk, waar Buonaparte zijn imperium had gesticht. Koninkrijken werden uit de grond gestampt, als vonken van on der de keizerlijke laarzen en ver deeld onder de Buonaparte-clan. Rutger Jan Schimmelpenninck, de raadspensionaris, moest in 1806 wij ken voor een opgedrongen koning. De „Leydsche Courant" van 2 juni 1806 zegt het zo: „Volgens berigten uit Parys ver- wagtte men aldaar Vrydag den Heer Franken, Aide de Camp van Prins Willem V, de laatste stad houder. Lodewijk Napoleon, koning van Hol land. Ook wel genoemd „De Lamme koning". den Vice-Admiraal Verhuell, uit Den Haag terug, dien men zegt dat de bepaalde Conventie moet overbrengen, door de Commiten- ten der Bataafsche Deputatie ge ratificeerd, waarby Z.K.H. de Prins Louis, Broeder des Keizers, zo als de Fransche Dagbladen reeds lang verzekerd hebben, aan het Hoofd der Bataafsche Regee ring zou geplaatst worden, zullen de, zo men er byvoegt, Hoogst dezelve alsdan in Den Haag zyne Residentie hebben." Intussen was op 5 juni een deputatie van de Republiek in plechtig ge hoor door de keizer ontvangen. Na in de troonzaal drie diepe buigingen voor hem te hebben gedaan, heeft vice-admiraal Verhuell de „wensch" uitgesproken „als Opperhoofd onzer Republiek, als Koning van Holland" prins Louis Napoleon, broeder van de keizer „alle de belangen van ons dierbaar Vaderland over te geeven." Zowel Napoleon als zijn broer ver volmaakten de comedie, de keizer door het verzoek goedgunstig toe te Prins Willem V verlaat Den Haag na zijn afstand, op weg naar Sche- veningen. Tentoonstelling ter herdenking van 150 jaar Koninkrijk De tentoonstelling „Napoleon vóór de drempel van het Koninkrijk der Nederlanden", die in De Lakenhal is ingericht ter gelegenheid van de her denking van „150 Jaar Koninkrijk" moge dan slechts zijdelings met „het Koninkrijk" in verband staan, het feit, dat ze handelt over een tijdperk, direct aan de stichting van de mo narchie voorafgaande, geeft haar toch een zeer interessant aspect en zowel door het ene als door het andere is ze waard door velen te worden bezocht. Het grootste aandeel aan deze ex positie wordt geleverd door een aan tal prenten en curiosa uit de be roemde collectie „Napoleontiana" van de vroegere staatssecretaris, wij len dr. K. J. Frederiks. Ze bestaat uit een selectie van unieke gravures, die met elkaar het tijdperk tussen opkomst en ondergang van de keizer „beslaan", van vroege portretten af tot aan de laatste spotprenten toe. Het Rijkspenningkabinet heeft een vitrine gevuld met penningen op de familie Buonaparte betrekking heb bende en voorts is er een kleine vi trine met voorwerpen, beeldjes en andere zaken, die daar eveneens mee te doen hebben. Het geheel is afge wisseld met empiremeubelen uit het eigen bezit van het museum De La kenhal, een aantal fraaie boekwer ken uit het bezit van jhr. F. H. van Kinschot en curiosa van verschillend particulier eigendom. In het bijzonder voor Leiden zijn van belang de archivalia, die zijn af gestaan door het gemeentearchief, zoals notulenboeken van de vroed schap uit die tijd, een prachtige met de haind ingekleurde gravure van een Leidse Garde d'Honneur en het ori ginele charter, namens Napoleon on dertekend door zijn vrouw Marie Louise, waarin voor Leiden het wa pen met de gekruiste sleutels werd bevestigd. Voor Leyenaars-van-geslacht-op- geslacht is interessant een inteken lijst voor een collecte een vroeg 19-eeuwse in de stijl van Winterhulp? waarop vele namen en handteke ningen met de geschonken bedragen voorkomen. Namen, die toen en van sommigen ook nu nog of in het recente verleden een bekende klank hadden. De expositie is open op de gewone museumuren en blijft tot en met 15 december. Alleen „blinkende" gratificaties bij P.T.T. In tegenstelling tot andere jaren krijgt het PTT-personeel dit keer geen gratificatie. Ook in de toekomst zal dit niet meer gebeuren, aldus De Volkskrant. Volgens de directie van PTT is er geen reden om voor PTT'ers een uit zonderingspositie ten opzichte van de rest van het overheidspersoneel te handhaven. Ook andere ambtenaren krijgen immers geen gratificatie. Er zal nog een uitzondering ge maakt worden voor een speciale groep „uitblinkers". Voor deze grati ficatie kan 10 percent van het PTT- personeel in aanmerking komen. Het bedrag voor deze „blinkende" grati ficatie moet nog worden vastgesteld. Vorig jaar was de gratificatie-re geling nog als volgt: tien percent van het PTT-personeel kreeg niets, 80 percent ontving een enkele grati ficatie en 10 percent een dubbele. Een enkele gratificatie bedroeg toen 75 tot 150 gulden, al naar gelang het salaris, een dubbele 150 tot 300 gul den. "Hmitanif: %x tfrjxtlA*, /vn£t jlx (rU(L- Neutraal Onderzoek van internationaal-foekend Instituut BP steeds 'n stap vóór Vflf maanden lang heeft de EMPA (Zwitserse TNO) 7 typen auto's onder extra zware weg- en weers omstandigheden getest. Elke wa gen reed tweemaal zo ,ang met BP Longilfe, als met normale olie gebeurd zou z(Jn. „Na 40.000 km. konden wfl vaststellen dat slij tage aan cylinders, zuigers, la gers, etc. te verwaarlozen was en soms zelfs niet meetbaar", ver klaart de neutrale EMPA.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 14