P.T.T. ZIET PERSPECTIEVEN IN TOEPASSING VAN DRAAD-T.V. f 1.45 Sjeik El Ro-Jenbiet de geluidsmuur WOENSDAG 13 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 KOSTEN: 3 GULDEN PER MAAND goederen In d« verkoopruimte moe ten van een prijsaanduiding lijn voor zien. Het aantal uitzonderingen ie even wel enigszins uitgebreid. Naast de reeds bestaande uitzondering voor goederen met een uitgesproken luxe karakter en de op veilingen verhan delde goederen, zijn thans ook van mogelijk te streven naar het doen aanduiding van prijzen uitgezonderd, inpassen van reeds bestaande of b.v. gebruikte en antieke goederen, eventueel nog tot stand te brengen De nieuwe prijsaanduidingsbeschik- De PTT is niet van plan als te enigertiid tot definitieve toepas- afzonderlijke particuliere centrale king is gisteren in de Nederlandse sing van draadbeeld zou worden besloten dit landelijk en uniform an'™ne-inrichtingen in het centrale Staatscourant gepubliceerd De mi- te doen Hpt ic nampliik dat mot dit «rctoom antenne-systeem op basis van nader nisters hadden tevoren advies mge- U TwL*dat"ie^dl,t,systeenJ gemoeide voor- met betrokenen te sluiten overeen- wonnen bij het Hoofdbedrijfschap ziemngen in bepaalde gebieden te kostbaar zullen zijn, terwijl komsten. Detailhandel en het Hoofdbedrijf- anderzijds vrijheid moet bestaan geval voor geval te bezien welke Wetswijziging is nodig om - mede schap Ambachten. De bewindslieden mogelijkheden zullen worden geboden om de exploitatie verant- ter legalisering van in de praktijk achten een dergelijke prijsaanduiding woord te doen zijn. Het tot stand brengen van draadbeeld, of zoals gegroeide omstandigheden - machti- noodzakelijk, omdat deze de prijs de PTT het omschrijft „een hoogfrequent transmissie systeem ging aan derden voor zodanige par- vergelijking door de afnemers ver waarop normale ontvangapparatuur voor geluid- en beeldpro- ticubere inrichtingen te kunnen ver- gemakkelijkt en de prijsconcurrentie gramma's kan worden aangesloten", opent echter in beginsel zo- *enen- bevordert. Daarnaast achten zij deze - r- - aanduiding van groot belang om bin- danige perspectieven, dat het de moeite waard wordt geacht de ontwikkeling hiervan te bevorderen. Hierbij maakt de PTT echter het voorbehoud, dat voor het gebruik van draadbeeld de nodige belangstelling zal moeten blijken te bestaan. DRAADOMROEP VERDWIJNT nen het raam van het prijsbeleid de Vrolijke vaart De rijkspolitie te water te Amsterdam heeft maandag avond proces verbaal opge maakt tegen de uilt drie kop pen bestaande bemanning van het uit de provincie Groningen afkomstige kustvaartuig „De mocraat", die allle drie onder invloed van sterke drank ble ken te verkeren. In de Vlot- haven braoht de kustvaarder bij het verheden sohade toe aan een aantal meerstoelen en een binnenvaartuig, waarop de po litie een onderzoek instelde. De schade is nog niet precies vast gesteld, maar loopt waarschijn lijk in de duizenden guldens. De reden van het feestje aan boord is niet duidelijk gewor den. aansluitingen en het C.A.S. vordert, zal de thans bestaande draadomroep Dit wordt gezegd in het vervolg- te onderzoeken of een ruimere op- worden ingekrompen. De li- rapport draadomroep, dat de PTT zet, bij voorkeur gecombineerd met Qu'datie zal echter geleidelijk dienen heeft uitgebracht. Het in september draadbeeld, misschien gunstiger *e geschieden op grond onder meer 1959 uitgebrachte eerste rapport perspektieven zou kunnen bieden. v?n culturele en financiële overwe- toonde aan, dat er weinig uitzicht Tevens werd in overweging gege- g'n&en. bestaat om met de tot'dusver toege- ven om in bevestigend geval n c paste middelen en op bestaande na te gaan of op zodanige basis een tnt,^L" ÏSkSJii? fJVI* jÜ'ih?' voorwaarden een bevredigend exploi- aanvaardbare vorm van samenwer- vplin_ «wrtiSïn ïS haf r!Ït tatieresultaat te bereiken. Het advies king tussen 't staatsbedrijf der PTT h 1 SïLiwEï luidde dan ook om op grond van de- en derden zou kunnen worden ver- thpr?nie ze weinig hoop gevende verwachting kregen. ^erap. a» =en ^P-gram- DRIE GULDEN PER MAAND sen^TneTnde^ged^rfTnde^de^over- Ten einde de mate van belang- gangstijd de ongelijkheid in moge stelling zowel bij het publiek als bij lijkheden tussen de klassieke draad potentiële gebruikers van de tech- omroep en C.A.S. zo gering moge- nische mogelijkheden te kunnen pei- lijk te doen zijn. len, alsmede een beter inzicht te In afwachting van de beslissing verkrijgen omtrent de meest wense- van de regering op vorenstaande lijke vorm en organisatie van het voorstellen is of zal alsnog een aan- gebruik en omtrent de mogelijkheid tal maatregelen worden voorbereid. van onderlinge samenwerking, zal het volgens de PTT noodzakelijk zijn een nader onderzoek te doen in stellen, waarbij dan rekening dient te worden gehouden met dé bij de proeven verkregen resultaten en er varingen. De vraag of exploitatie van een net als dit verantwoorde uitkomsten zal bewaken. RUS HOUDT STRA ATLA W AAI BUITENSHUIS VIA RADIO Volgens Tass heeft de Rus A. Bykovski een apparaatje uitge vonden, waarmede het straat- lawaai buitenshuis kan worden gehouden. Het kan op een nor maal radiotoestel worden aan gesloten, dat dan »l)le' geluid van lage frequentie (zoals van het verkeer) opvangt en een geluid van dezelfde frequentie maar tegengestelde fase voort brengt, waardoor het eerste als .het ware wordt uitgevlakt S cfeekgeluid, dat een hogere frequentie heeft, valt er bui ten. Zes mensen zijn verdronken na het kapseizen van een veerboot op de Nijl bij de Egyptische plaats So- hag. Er waren 120 personen aan boord. Bom lag 18 jaar onder woonhuis PLICHT TOT PRIJSAANDUIDING UITGEBREID te^eantwoïrden ^aaneezi Jïfdke"C e^^an^andbouw^^Vi^Ai •oiUatPn Ynüfnkoliii?1Sfn JfsSr rÜ~ bebben de „prijsaanduidingsbeschik - actie van het Dubliek k?ng S°ederei? 1963" afgekondigd. De De mijnopruimingsdienst heeft gis- nieuwe beschikking betekent een uit- teren te Nijverdal een scherp staande Op dit ogenblik kan dan ook met breiding van de plicht om de prijzen bom van 250 kg verwijderd welke verder worden gegaan dan enkele van roeren dr goederen aan te dui- bii de afbraak van het pand Groen veronderstellingen en zeer globale den. van Prinstererstraat 34 niet ver be ramingen te verstrekken, die kort nieuwe beschikking komt in de neden het maaiveld werd gevonden, gezegd m de oudbouw neerkomen "€tsme™e Sf prijs^nduidingsbe- 18 Jaar hebben de families Mon- op kosten per aamluitrng van resp. schikking 1961 die v00rschrijft, dat deel en Poorterman vlak boven deze dichtheid van re£n 25 wocent 50 roerende goederen, die aan het pu- bom gewoond, welke was achterge- procent en 100 ^™«nl In de nieuw" "liek worden aangeboden geprijsd Weven van een bombardement op 22 bouw zal als regel een dichtheid van moeten zijn. Deze plicht gold de ge- maart 1945. 100 procent bereikt kunnen worden, ®t*leerde goederen, maar van goede- in welk geval het bedrag van 3 ren m d® verkoopruimte behoefden Vyf jongelui, m de leeftijd van per maand per aansluitpunt geldt. de PrÜzen met te worden aangeduid, vijftien en zestien jaar, zijn geza- In beide gevallen uiteraard voor ge- me* uitzondering van voedings- en menilijk in de nacht van^ maandag (Advertentie) bieden met stedelijke bebouwing van genotmiddelen, textiel en lederwa- op dinsdag voldoende omvang. Kruising van rund en hert in Nijmegen West-Berlajn ge ren. In de de nieuwe beschikking vlucht. Zij "werden niet door Oost- komt deze beperking niet voor. Alle Dietse grenswachten opgemerkt. Gegarneerde BRUINE BONEN SCHOTEL SPEKLAP en GEBAKKEN UIEN AMSTERDAMS) - HAARLEM- LEIDEN - DEN HAAG - ARNHEM(2) - UTRECHT (Advertentie) GELEIDELIJK Het zal de voorkeur verdienen - zodra, het resultaat van de thans on dernomen proeven en de uitslag van het met verschillende belangengroe pen als nog te voeren overleg daar- Een kalfje, dat gisteren door de toe aanleiding geven - tot een ge- Nijmeegse veehandelaar F. in Den leidelijke invoering over te gaan in Bosch werd aangekocht op de vee- gebieden c.q. woonwijken, die daar- markt in Doetinohem, heeft een be- voor na "ar bedrijfseconomisch inzicht zoek aan het slachthuis te Nijmegen het eerst in aanmerking komen. In overleefd, doordat twee keurmees- het begin zal alle ruimte moeten ters het dier voor gezamenlijke re- worden gelaten om ten aanzien van Een vervolgverhaal van Su9ke en Wiske kening privé kochten. exploitatievorm, onderlinge samen- Het kaïlf werd geboren nadat de werking en tariefstelling tot 'n doel- moeder koe was losgebroken en na- matige oplossing te kunnen komen, bij Doetinchem enkele dagen door Pas nadat daaromtrent voldoende het bos had gezworven. Zij wordt er inzicht zal zijn verkregen, kan ge- van verdacht, daarbij een vrijerijtje leidelijk in onderling overleg tot een met een reebok te hebben gehad. Het meer definitieve opzet worden over- kalf heeft het gebit van een koe, gegaan. doch toont overigens grote overeen- Het zal aanbeveling verdienen waar komst met een hert. Het voor biolo- gen alleszins interessante dier zal door de Nijmeegse keurmeesters ter verzorging en bestudering worden overgedragen aan de veeartsenij school te Utrecht of de Katholieke Universiteit te Nijmegen. PATER HOUDT ZIJN STRAF Eenrichtingsverkeer in Nijmegen De Hoge Raad der Nederlanden heeft vandaag het beroep in cassa tie van pater F. M. Th. v. d. Z. tegen het beroep van 6 mei 1963 van het gerechtshof in 's-Hertogenbosch ver worpen. Bij dit arrest van het hof werd pater Van der Z. veroordeeld Nijmegen heeft voor 26 straten in tot één maand gevangenisstraf voor de binnenstad éénrichtingsverkeer waardelijk met een proeftijd van ingevoerd. Dit zal de veiligheid en de twee jaar, omdat hij, wederrechte- snelheid ten goede komen. Er is veel lijk in het klooster van de sociëteit meer parkeeruimte en stopruimte voor Afrikaanse missiën te Hulsberg ontstaan, waardoor ook het laden en (Limburg) vertoevend, zich niet op lossen door expediteurs gemakkelij- last van de rechthebbende, met name ker zal gaan. In het nieuwe verkeers- de waarnemen*' overste, onmiddellijk systeem van Nijmegen is onder meer had verwijderd en omdat hij weder- de grote winkel- en verkeersstraat spantó g was geweest bij zijn uitzet- de Molenstraat opgenomen. ting. Tengevolge van een rukwind is gisteravond de tienjarige Ingrid Bou- ma uit Utrecht onder een vrachtauto gekomen en gedood. Het meisje fiets te met een vriendinnetje op de Jut- faaseweg toen zij werd ingehaald door een vrachtauto met aanhang wagen, bestuurd door de 50-jarige W. de H. uit Rotterdam. Het meisje week ter hoogte van het verbindings stuk tussen de vrachtauto en aan hangwagen naar links uit en kwam onder die wielen van de aanhanger terecht A etherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws". 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon- muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Program ma-overzicht. Aansluitend: lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymnas tiek. 9.10 De Groenteman. 9.15 Pia norecital: klassieke muziek (gr.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huishoudelijke zaken, praatje. 11.15 Omroeporkest: moderne muziek. 11.45 Voordracht. 12.00 Dansorkest en zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte orkestmuziek, (gr.). 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen, eventueel actueel of grammo foonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht instrumentaal ensemble en zangsolist. 14.00 Viool en piano: moderne muziek (stereofonische uit zending). 14.35 Radio Revue (herh. v. dinsdagavond j.l.). 15.30 Bariton en piano: klassieke en moderne liede ren (stereofoniscshe uitzending). 16.00 Voordracht. 16.20 Lichte grammofoon muziek. 17.00 Voor de jeugd 17.55 Gesproken brief. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid. 18.30 Promenade-orkest en solist. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Sportparade. 19.30 Lichte orkestmuziek en zang soliste. 20.00 Nieuws. 20.05 Pianore cital door drie winnaars van de ju bileumwedstrijd Prijsspel 1963. 21.10 De zaak Marmorek, hoorspel. 22.15 Blokfluit-recital. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten en beursberichten. 23.05 Nieuwe gram mofoonplaten. (S te re fonische uitzen ding). 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgenge bed. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 7.30 Strip voor de jeugd. 7.55 Over weging. 8.00 Nieuws. 8.15 Concilie journaal. 8.25 Amusementsmuziek, (gr.). 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 110.00 Klassieke gram mofoonmuziek. 10.30 Klassieke orkest werken (gr.). 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Lichte grammofoonmu ziek. 12.15 Leven op het land, ge sprek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Deze week, praat je. 13.00 Nieuws. 13.15 Gitaarspel. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Licht ensemble. 14.35 De wereld van Scholom Aleichen, hoorspel (herha ling van maandag 11 november j.l.). 15.25 Lichte grammofoonmuziek. 15.45 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Klas sieke en moderne kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Schoolzang. 17.45 Country en Western muziek (gr.). 17.55 Meisjeskoor en licht in strumentaal sextet. 18.15 Sportru- briek. 18.30 Lichte grammofoonmu ziek. 18.50 Sociaal perspektief. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Geestelijke liederen (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 Een Hollandse familie in de Franse tijd, hoorspel (ld. 9). 20.40 Samen uit Samen thuis, gevarieerd programma. 22.00 Kerkorgelconcert. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek bespreking. 23.00 Rondom het kind: pedagogische etherleergang. 23.30 Viool en clavecimbel: klassieke mu ziek. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA. NCRV: 15.00 Journaal. 15.15 De wereld van Jacqueline Kennedy. 16.45 —16.00 Pauze. 16.00—16.45 Film voor de kleuters. 19.30 Alles draait om moeder: 't begon met een aanrij ding, TV-feuilleton. 19.55 Het Man neke, TV-film. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo, actualiteiten. 20.35 Something unspoken (Vijftien rozen), éénakter. 21.05 De geschie denis van de koning en de wijze vrouw (Die Kluge), opera van Carl Orff. 22.20 Dagsluiting. NTS: 22.35— 22.40 Journaal. naar de film „the sound barrier" Maar ze heeft een moeilijk karak ter, ze is zo allemachtig grillig, zo on berekenbaar. Ik weet nooit goed wat ze nou precies wil; ik weet niet eens of zo nou wel echt van me houdt. Ik ben stapelgek op haar maar ik schijn nu eenmaal niet te deugen voor de omgang met een gecompli- ceercje vrouw. Het is zo vermoeiend, dat eeuwig op je tenen moeten staan. Ik bedoel dat ik men kwali teiten natuurlijk moet aanpassen bij de hare en dat lukt me nooit. Ze doet altijd zo, hoe zal ik het zeggen, zo moederlijk tegen me, zo bescher mend. Ze behandelt me zo nu en dan als een kleine jongen, tegenover wie je soms ongeduldig en soms toege felijk bent. Het is of ze in mijn geval altijd naar beneden moet kijken. Is het dan een wonder dat ik wel eens bang ben dat er op een goede dag een vent komt, waar ze tegen op kijkt? Iemand die haar op een be paald punt overdondert, die bijvoor beeld meer weet van muziek of to neel dan zijn. Of die alleen al kans zou zien haar met zijn redeneringen in een hoek te drijven? Ik weet niet of ik dat allemaal wel duidelijk uit druk, Dave. Ik bedoel met dat alles eigenlijk dit, dat ik altijd het gevoel heb Jess nooit helemaal te bezitten. En zolang dat zo is, bestaat er, ze ker bij een vrouw als zij, altijd het gevaar, dat een ander haar wél eens helemaal zou kunnen krijgen. En dat is een beroerd gevoel, vooral als je elkaar in tijden niet ziet. Ik heb nooit gemerkt dat ze me met een an der bedroog, maar dat zegt niets, want ze is geraffineerd. Op dat punt zijn trouwens alle vrouwen geraffi neerd Hij zweeg, maar ik zag dat hij nog iets op zijn hart had. „Nou", zei ik, ,ytoe maar. „Ik moet je een bekentenis doen Dave", hij keek me aan met een ongelukkig gezicht. „Misschien zou ik dat nooit gedaan hebben als ik vanavond niet zo veel gedronken had. Nou voel ik in ieder geval dat ik je rot behandeld heb. Je hebt als een paar keer naar mijn jammerverha- len geluisterd en we zijn te goede vrienden geworden dat ik niet hele maal eerlijk tegenover jou zou zijn." Hij was niet de enige die door een wat te grote# dosis alcohol op het punt gekomen was, waarop men din gen gaat vertellen die men eigenlijk beter voor zich kan houden. Ik moest mezelf ook met alle macht bedwingen om niet in de rol van be rouwvolle zondaar te vervallen en hem op te biechten wat er die avond tussen Jess en mij was voor gevallen. Maar ik hield mezelf steeds voor: Later zul je er spijt van heb ben en bovendien maak je het mis schien voorgoed tussen die twee ka pot. „Kom op met die bekentenis", no digde ik hem uit, „het zij je bij voor baat vergeven." „Je moet er geen grapje van ma ken", zei hij ernstig. „Toen ik jou vroeg om in mijn plaats met Jees naar de schouwburg te gaan, was dat niet zo maar toevallig omdat ik plot seling weg moest. Ik heb die hele geschiedenis van te voren in scène ge zet, omdat ik jullie twee de kans wilde geven, snap je. Ik wist dat Jess jou wel mocht en daarom heb ik jullie opzettelijk een avond bij elkaar gebracht om te kijken wat er gebeuren zou. In jou had ik ten minste onder al die tientallen kerels om haar heen één man op wie ik al mijn wantrouwen kon concentreren. Als er iets tussen jullie was ge beurd, zou ik dat óf openlijk van jul lie hebben gehoord óf ik zou het wel aan een van jullie tweeën gemerkt hebben. Ik had natuurlijk kunnen weten dat jij zoiets niet zult doen, maar je weet hoe dat met wantrou wen gaat. Ik hoop dat je me het niet zo erg kwalijk zult nemen." Maar ik héb haar gekust, had ik hem willen toeschreeuwen. Ik heb haar gekust, idioot, je plan was zo stom nog niet. Het is uitstekend ge slaagd zelfs. Ze is niet te vertrou wen, daarvan kan ik je de bewijzen leveren. Maar het is niet alleen haar schuld, het is ook de mijne. Als je zin hebt om me op mijn smoel te slaan, ga dan gerust je gang. Je zei toch dat je my rot behandeld hebt? Dat haalt nog niet bij de smerige streek die ik met jou heb uitge haald. Jij loopt daar maar rond met dat wantrouwen dat je eeuwig aan je hart vreet. De angst, waarvan je me vertelde op die avond voor je weer wegging, èn dat wantrouwen moeten geen aangename metgezel len zijn geweest in de eenzaamheid van je Spitfire. Je hebt me van beide verteld, Philip, omdat iedereen wel eens behoefte heeft om uit te pra ten. Misschien heb je er nooit iemand zo uitvoerig van verteld, maar mij deed je het omdat je me vertrouw de. Waarachtig, je vertrouwde me. En niet alleen daarin. Je vertrouw de me zelfs zover, dat je mij uit zocht om Jess op de proef te stel len. Je was bang voor de uitslag van die test, Philip, en daarom wilde je de uitslag van te voren bepalen. Je wilde jezelf bedriegen. Maar je maak te een fout. Ik was niet te vertrou wen. Maar je moet dat ene geval niet te zwaar nemen; het was maar even Philip. Ze heeft me zelf wegge stuurd en we denken er nu geen van beiden meer aan. Het had niets te betekenen. Maar of ze een ander ook zal wegsturen, dat weet ik niet, Phi lip. Misschien stuurde ze' 'me alleen maar weg, juist omdat ik toch nog wel te vertrouwen ben. Trouwe man nen zijn niet aantrekkelijk voor vrouwen als Jess Al die dingen had ik willen zeggen, maar ik zei: „Is dat die hele beken tenis? Ik schrok al, ik was bang dat je ergens een borrel gedronken had op mijn rekening". Hij grinnikte opgelucht. „Nou ja", mompelde hij, „het heeft me al die tijd nogal dwai*s gezeten en dan ga je de dingen buiten hun normale pro porties zien." „Weet je wat jij eens moet doen?" Ik stond op en klopte hem bemoe digend op de schouder. „Jij moet eens gaan proberen van dat wantrou wen af te komen, zo maar uit je zelf s. Want de oorzaak van jouw wantrouwen ligt niet in de houding van Jess; ik geloof dat het juist om gekeerd is. Jij maakt Jess zo, en mis schien zie je haar zelfs alleen maar zo, omdat je jullie hele verhouding verpest met je eeuwige achter docht." Toen zag ik Jess. Ze stond in een hoek aan de andere kant van de grote kamer. Ze stond daar alleen, zwijgend, en ze hield haar ogen strak op ons gericht. Ik wist plotseling zeker dat ze daar al die tijd gestaan had. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2