S)e &2idóe6oma/nt Japan rouwt JAPAN GETROFFEN DOOR TWEE ZWARE NATIONALE RAMPEN: MEER DAN 600 DODEN Giftige gassen verstikten mijnwerkers; treinongeluk bij Tokio DRAMA IN GEZIN IN BELGIË Paus nam bezit van zijn bisschopskerk Massale reddingsacties Antwerpen zag Vlaamse betoging voor een federaal België Vier doden, zeven gewonden MAANDAG 11 NOVEMBER 1963 54e JAARGANG No. 16.075 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l'elef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594- Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0.73 p.w., 3.15 p. mnd., 9.45 p. kw. Franco p.p. f 9.95. Adv. 18 et. p. mm., Telefoontjes 1.50 In de nacht van zaterdag op zon dag heeft zich in de Belgische plaats Meerhout bij Turnhout een bloedig drama afgespeeld. De 35-jarige in genieur Eric Goerski, die van Russi sche afkomst is, schoot met een ka rabijn zijn 31-jarige vrouw en zijn drie zoontjövan 10, 8 en 5 jaar dood. De dader maakte hierna een eind aan zijn eigen leven. Voilgens dje verklaringen van de directie van het grote Belgische kern- centrum had de jonge ingenieur een bijna ziekelijke vrees voor radio-ac tieve stralingen. Hij had een leiding gevende functie in het centrum en gold ais een geleerde van grote be kwaamheid. De directeur van 't cen trum verklaarde, digit' Gurski als des kundige had moeten weten, dat hij geen gevaar voor kernstralingen op liep, gezien de uitgebreide veilig heidsmaatregelen in het centrum. De ingenieur was en bleef er echter van overtuigd, dat hij en zijn gezin wa ren aangetast. Reeds enkele malen had hij daarom wegens overspanning rust voorgeschreven gekregen. De Finse inspecteur van de burger luchtvaart heeft zaterdag bekendge maakt, dat bij het vliegtuigongeluk van vrijdag bij Helsinki niet 21, maar 22 mensen zijn omgekomen. De Finse regering heeft zaterdag de nationale rouw voor de slachtoffers afgekon digd. Zondagochtend heeft Paus Paulus VI op plechtige wijze bezit genomen van zijn bisschopskerk, de Sint Jan van Lateranen, die de ere-tite! draagt van „Hoofd en moeder van alle kerken van Rome en van ge heel de aarde". Aan de plechtigheid narnen talrijke kardinalen en patriar chen en ruim 1200 bisschoppen uit de hele wereld deel. In zijn predikatie herinnerde de Paus aan de betekenis van de basi liek en aan de Concilies die daar gehouden zijn. De Paus reed om half negen met zijn gevolg van het Vaticaan weg. Onderweg hield hij even stil bij de JAPAN (ElL.KIOESJIOEcn 5JIKOKOE) Een van de slachtoffers van de mijnramp op het eiland Kioesjoe wordt door een reddingsploeg uit de mijn gebr acht. Japan is het afgelopen weekeinde door twee zware rampen getroffen. Binnen enkele uren kwamen bij een mijnramp en een zware treinbotsing meer dan zeshonderd mensen om. In de kolenmijn Mikawa op bet eiland Kioesjoe deed zich zaterdag op een diepte van 610 meter een zware gasontplof fing voor, juist toen velen van de 1.387 in de mijn aanwezige mijnwerkers zich bij het eindigen van hun dienst naar de uitgang begaven. Honderden tonnen puin stortten zich op de mannen en blokkeerden de hoofduitgang. Tenminste 447 mijnwerkers konden niet meer vluchten en kwamen om. Ruim 700 van hun collega's slaagden er ondanks de giftige gassen en het vallende gesteente in ongedeerd uit de mijn te komen. Vele andere mijnwerkers werden zwaar gewond en omtrent het lot van 80 kompels is nog niets bekend. Gevreesd wordt, dat ook zij zijn omgekomen. De tweede ramp had plaats op de spoorlijn tussen Tokio en Jokohama. Twee passagierstreinen liepen daar, op 20 kilo meter afstand van Tokio, op een ontspoorde goederentrein. De wagons schoven op en in elkaar, als gevolg waarvan vele passagiers tussen de ijzeren binten bekneld raakten. Bij dit ongeluk kwamen 162 reizigers, onder wie vele vrouwen en kinderen, om. Zeventig mensen werden zwaar gewond. Pas sagiers die bekneld waren moesten ter plaatse worden ge opereerd vaak voor 't mogelijk was ze uit het verwrongen metaal te bevrijden. Een overlevende', van. de mijnramp, die erin slaagden door de vlammen de uitgang te bereiken zei later: „Ik kon de vlammen aan mijn hoofd voelen toen ik voor mijn leven ren de." Zondagochtend vroeg, toen bergings- ploegen voortgingen zich een weg door de mijngangen te banen om lij ken te bergen en te zoeken naar mo- lijke overlevenden, speelden zich op het terrein van de mijn droeve to nelen af. Op draagbaren werden do den en gewonden langs de huilende familieleden gedragen. Het mijnongeluk is het ergste in Japan sedert 1914, toen als gevolg van een gasontploffing 687 mensen omkwamen. De politie in Omoeta heeft mee gedeeld, dat 390 mijnwerkers zwaar gewond zijn. Men is er zondag in geslaagd 24 mijnwerkers ongedeerd in veilig heid te stellen. Zij waren opgeslo ten in een mijngang. In totaal heb ben 3.500 mensen aan de reddings acties deelgenomen. Het Japanse persbureau Kyodo meldde, dat één Amerikaan hij de ramp om het leven is gekomen, ter wijl een andere werd gewond. Er wa ren geen berichten over andere bui tenlandse slachtoffers. ALS NA EEN VELDSLAG Bij de mijningang speelden zich tonelen af, die deden denken aan hetgeen er na een gevecht te velde geschiedt. Doden en gewonden wer den in snel tempo op honderden draagbaren weggedragen. De dra- Tienduizenden Vlamingen hebben gisteren in Antwerpen betoogd voor een „federaal België in een federaal Europa". Bijna drie uur lang trok door Antwerpse binnenstad een indrukwekkende stoet in een demonstra tie tegen de unitaire staat, waarin met spandoeken en uitroepen hervor mingen van het Belgische staatsbestel werden geëist en grieven werden geuit tegen de Franstalige inwoners van Vlaanderen. De schattingen over het aantal deelnemers aan deze „mars op Antwerpen", die in de plaats was gekomen van een aanvankelijk voorgenomen betoging in Brussel, liepen ver uiteen. Tegenover het door het „Vlaamse aktiekomitee" ge noemde aantal van tussen de 150.000 en 160.000 stond een schatting van de Antwerpse politie van 50.000. sche horden met opschriften als „Splitsing van de centrale admini stratie", „De negers vrij, de Vlamin gen nog knecht", „Koning, er zijn geen Belgen" en „Hier en aan de overkant, daar en hier zijn Neder land", dit laatste afkomstig van Vlaamse voorstanders van „Groot- Nederlandse gedachte". gers moesten zich een weg banen door de verdwaasd kijkende of we nende bloedverwanten der mijnwer kers, die bij de ingang waren samen gedrongen. Hefschroefvliegtuigen vervoerden de gewonden naar het plaatselijke ziekenhuis. Chirurgen verrichtten ter plaatse hunoperaties. Reddings ploegen vochten als waanzinnigen in een poging om nog te redden wat te redden valt. In vele gevallen ruimden zij met de blote hand het puin weg. Doch velen van de mijn werkers, die zij wisten te bereiken, waren al dood. Gisteren was het aantal doden van de mijnramp gestegen tot 445. Er waren 342 zwaargewonden. Naar schatting zestig mijnwerkers zaten nog in de mijn en men achtte de kans, dat zij nog in leven-zijn gering Zesentwintig mijnwerkers werden gered nadat zij achttien uur opge sloten waren geweest. PRESIDENT SPOORWEGEN TRAD AF. De president van de Japanse spoor wegen heeft zijn ontslag gevraagd. Hij volgt het voorbeeld van z'n voor ganger, die na een treinramp in mei 1962. waarbij 160 slachtoffers vie len, aftrad. Aan de reddingswerkzaamheden bij de treinramp namen 2.000 men sen deel. Een van de overlevenden zei, dat op het moment van de botsing was alsof de aarde zich' opende. „Eerst ging het licht uit en scheen de trein stil te staan. Toen kwam het vrese lijke gekraak en werden er mensen in de lucht geslingerd." In het westen van Japan reed van morgen vroeg een sneltrein in op een stilstaande trein. Deze botsing had geen ernstige gevolgen: twee mensen werden licht gewond. Kandidaten van de oppositiepar tijen wenden de twee rampen in de campagne voor de komende alge mene verkiezingen in Japan in hun voordeel aan. Ze zeggen, dat de re gering ervoor had moeten zorgen, dat er in de mijnen en bij de spoor wegen meer veiligheidsmaatregelen waren getroffen. De Ja panse eerste minister Ikeda heeft deskundigen opgedragen een onderzoek naar de oorzaak der ram pen in te stellen. De eigenaars van de rampmijn zul len, via het rationalisatie-agentschap van de Japanse steenkoolmijnen, 'n bedrag van ongeveer tien miljoen beschikbaar stellen voor het betalen van schadevergoeding aan de nabe staanden der slachtoffers. V lag-incident Incidenten van enige betekenis diedien zich niet voor. Het aanitial te- genbetogers was in tegenstelling tot d!e twee voorgaand^ „marsen op Brussel" daarvoor te gering en die ongeveer 1400 Antwerpse politie mannen, die waren gemobiliseerd, hadiden een betrekkelijk rustige dag. De enkele kleine schermutselin gen, die zich voor een pas op de Meir in Antwerpen geopend Neder lands confectiebedrijf voordeden, werden uitgelokt door enkele tien tallen tegenstanders van het federa lisme die met de Belgische vlag en borden met opschriften „Belgische eenheid" zwaaiden. SLAGZINNEN „Franskiljons buiten" en „Theo buiten" - waarmede de verwijdering van Franssprekende Belgen uit Vlaanderen het aftreden van premier Lefèvre werden bedoeld - waren de meest gehoorde slagzinnen in de door duizenden toeschouwers gadegeslagen optocht. Meegedragen werden ook giganti- trappen voor het Capitool waar het stadsbestuur hem officieel begroette. Hetzelfde gebeurde in het paleis van Lateranen, waar premier Leone de Paus namens de Italiaanse regering begroette. Na de H. Mis verleende Paus Pau lus vanaf de buitenloggia van de basiliek de zegen aan stad en we reld. Bij zijn terugkeer stopte de colonne bij het Colosseum, waar de Paus op de plaats waar zoveel mar telaren gestorven zijn voor hun ge loof, enkele ogenblikken wilde bid den. Botsing bij Hoofddorp: Zondagavond omstreeks 8 uur zijn bij een botsing tussen twee perso nenauto's op de weg tussen Hoofd dorp en Heemstede nabij Hoofddorp vier personen om het leven geko men en zeven personen min of meer ernstig gewond. De auto, bestuurd door de 37-jari ge heer J. H. R. uit Haarlem, slipte op het natte wegdek. De wagen schoot naar links en botste frontaal op een uit tegenover gestelde rich ting komende personenauto. De gevolgen waren noodlottig. De heer R. zelf werd vrij ernstig ge wond, zijn echtgenote, de 35-jarige mevrouw R. van der W. en hun drie zoontjes van 6, 8 en 11 jaar, waren op slag dood. De zes inzittenden van de andere auto werden allen gewond. Het wa ren de bestuurder, de 44-jarige heer D. K. uit LJmuiden, zijn 42-jarige vrouw K. E., mej. H. K. uit Velsen, en de 34-jarige mevr. L. K. uit Hil versum, met haar twee zoontjes van 11 en 7 jaar. Alle gewonden zijn naar het Sint Elisabethziekenhuis in Haarlem ver voerd. De auto's werden totaal vernield. De namen van de slachtoffers van het auto-ongeluk van gisteravond bij Hoofddorp zijn: de 35-jarige me vrouw C. Robben-Van der Weijden en haar drie zoontjes: de 10-iarige Hendrik Jan, de 9-jarige AdriJbs G. en de 6-jarige Johan Herman, allen afkomstig uit Haarlem, Bakhuizen van de Brinkstraat 9. ZOEKT U EEN Goed Anker Horloge voor 30,- en 40,- of het aller beste van 200,- en 400,-. Horloger v. d. WATER, Haar lemmerstraat 20T heeft het. Eterna - Certina - Prisma - Junghans - Ewe - Anker. WAALS SUCCES Veel, zo niet het meeste succes viel ten deel aan een delegatie van Waal se federalisten, die voor het eerst aan een Vlaamse betoging deelna men. Een dertigtal arbeiders en stu denten uit de omgeving van Luik, die de rood-gele vlaggen met de Waalse haan en een enorm spandoek ten gunste van het federalisme droegen, werden langs de gehele route met applaus begroet. „Het succes van de betoging heeft bewezen, dat een zeer brede stroom in Vlaanderen een diepgaande her vorming van de Belgische staat eist met autonomie voor Walen en Vla mingen op het terrein, waar zij spe cifiek eigen vraagstukken hebben op te lossen", zo verklaarde de voorzit ter van het Vlaamse actiecomité de heer Am/ter, na afloop van de beto ging op een persconferentie. VLAG VERTRAPT VRAAG PROEFRIT BIJ EEN VAN DE 145 SIMCA DEALERS IMVei Ie lie) In antwoord op vragen zei hij het vertrappen van de Belgische vlag, die de Vlaamse betogers enkede te- genbetogers afhandig hadden ge maakt, ten sterkste af te keuren. „Maar dit soort insidenten zijn on- n. vermijdelijk, zolang die Belgische Uit Olimmer bestaat Uit 12 pagina s driekleur als een provocatie tegen Vlamingen wordt gebruikt", voegde hij hier aan toe. IETS KOUDER De Bit, maandag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde trok een depressie uitdiepend uit het zeege bied tussen de Azoren en Spanje naar het noorden en bereikte in de nacht van zondag op maandag de Ierse kust. Aan de zuidelijke flank stroomde over de Golf van Biscaje zeer zachte lucht naar West-Europa. De temperaturen zijn hierin onge veer 5 graden boven normaal. Door randstoringen neemt de wind van tijd tot tijd toep Tot krachtig en aan de kust tot hard. Verder worden opklaringen afge wisseld door enkele buien. Het komende etmaal wordt de wind overwegend zuidwestelijk, waar door de oceaanlucht nu over het Ka naal naar Nederland komt en daar door iets kouder wordt. Overigens komt er weinig verandering in de Een luchtfoto van de ravage bij het op spoorwegongeluk op 20 kilometer van Tokio, waarbij twee reizigerotreinen een ontspoorde go ederentrein zijn gereden. ZON- EN MAANSTANDEN 12 Nov.: zon op 7.53, onder 16.55; maan op 3.22, onder 16.03. Hoogwaterstanden 12 Nov.: vjm. 0.29; n.m. 12.55. KORRELTJE Haait is ails een vuile damp im de lucht: ieder, die ermee in aanraking komt, wordt er door vergiftigd.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1