ST. WILLIBRORDZONDAG: Met de onverdeelde Christus voor ogen o „Stad en Landschap" redt vele architectonische antiquiteiten Wat behouden bleef gebruikt en weer SNUFFELEN IN HET MUZENHUIS Ml mi HUM IMMI KATHOLIEK JEUGDORKEST IN LEIDEN IN OPRICHTING ZATERDAG 9 NOVEMBER 196J DE LEIDSE COURANT PAGINA 14 WERKEN VOOR DE CHRISTELIJKE EENHEID MORGEN IS HET WEER WILLIBRORDZONDAG. St. Willibrord is een heilige, aan wiens voorbeeld wij, verdeelde christenen in Nederland, ons kunnen vastklampen, omdat hij de grote apostel van ons vaderland was, die de Blijde Boodschap uitdroeg onder onze voorvaderen en stukje bij beetje een christendom opbouwde dat uitbloeide en vruchten ging dragen.En toen kwam die on zalige verdeeldheid, zoals Willibrord het zeer zeker niet zal hebben voorzien. Hij predikte één leer en daarom grijpen katholieken en protestanten bij zijn herdenking zo graag op hem terug. Hij is de patroon van de Lage Landen en onder zijn schutse pogen wij tot elkaar te komen, omdat wij beseffen, dat Willibrord kwam brengen wat Christus eenmaal op aarde gebracht heeft: de eenheid. Wij mensen zijn het, die verdeeldheid maken door onze onverdraag zaamheid, door een schrijnende onchristelijke houding ten opzichte van elkaar. Protestanten en katholieken hebben gelukkig steeds meer oog voor elkander gekregen, maar nóg is daar de ijver van roomseketterjagers, nóg zijn er maar al te veel reformatorische broeders, die hun katholieke medechristenen fanatiek blijven uit maken voor belijders van een „vervloekte afgoderij". Deze strijd bare figuren missen te enenmale het beldngrijkste onderdeel van hun christelijke bagage: de liefde, zoals Christus die bracht en Zijn verdraagzaamheid. De St. Willibrordvereniging neemt niet de minste plaats in onder degenen, die in Nederland op nationaal niveau de oecumenische gedachte hebben doen krijgen. Zij vraagt daarom speciaal morgen ons aller bijzondere steun. DE GROETENDE belangstelling, die katholieken en protestanten in Nederland voor elkaar hebben is ge lukkig oorzaak van een zich steeds verbeterende men taliteitsverandering. Het is daarom niet verwonderlijk, dat men vanuit vele landen, in bijna geheel Europa, naar ons land ziet en dat de Willibrordvereniging tel kens verzoeken ontvangt in andere landen door con ferenties of gesprekken eens te getuigen over de mo gelijkheden van de christelijke eenheid. Voor het doen groeien van de oprechte oecumeni sche mentaliteit heeft in onze tijd vooral de jeugd een belangrijke taak. Haar interesse is duidelijk, haar oprechtheid is verhelderend en het is te hopen, dat het ongeduld van de jongere christenen vorm krijgt in een oprechte liefde, waardoor zij binnen de be scheiden begrenzing van hun eigen kerkgenootschap vruchtbaar zullen zijn tot een steeds groeiende een heid van de christenen in Nederland en ver over de grenzen. HET WERK VOOR DE EENHEID DE ST. WILLIBRORDVERENIGING arbeidt als of ficiële instantie van de katholieke Kerk in Nederland onafgebroken aan die vurig begeerde eenheid. Zij doet dit door: Het bevorderen van diocesane en regionale oecu menische aktiviteiten, zij steunt, stimuleert en sub sidieert de 75 informatiecentra en apostolische in stituten. De vereniging zorgt tevens voor de onmisbare we tenschappelijke theologische begeleiding door het stimuleren van studiegroepen en door het uitgeven van tijdschrift 'Oecumene' en de boekenreeks van dezelfde naam. Zelf neemt zij het initiatief tot- en stimuleert de dialoog door gesprekken met de reformatorische christenen, de niet-christenen en met Israël. Verder onderhoudt de vereniging regelmatige con tacten met de katholieken in de diaspora, met de reformatorische kerken in en buiten Nederland. Het oecumenische contact op internationaal vlak beschouwt de vereniging als "een van de belang rijkste opdrachten om tot de gedachtenwisseling te komen, met name door de Internationale confe rentie. Door het blad 'de Vragende mens' tracht de ver eniging de katholieke opvattingen en levenshouding te verklaren aan allen die buiten kerkelijk verband leven. De vereniging bevordert het lezen en beleven van de Bijbel, helpt deze verspreiden, doet de H. Schrift bestuderen en vertalen. Tenslotte acht de vereniging het als haar meest eigen taak om door oecumenische vorming, confe renties, cursussen, informaties het groeien van de oecumenische mentaliteit te bevorderen bij een zo groot mogelijk publiek, in alle lagen van de be volking, met een bijzondere voorliefde voor de jeugd. Bij gelegenheid van Willibrordzondag vraagt de vereniging ook een stoffelijke bijdrage tot steun voor deze omvangrijke taak. Haar adres is: St. Willibrordvereniging, den 'Eiken horst' Boxtel N.-Brabant, giro 80 19 19. Bijna geen post rond Kerst en nieuwjaar In verband met de Kerstdagen en Nieuwjaar zullen er geen nachtpost treinen rijden in de nachten van 24 op 25 december, van 26 en 27 decem ber, van 31 december op 1 januari en van 1 op 2 januari. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zal op vrijdag 27 december een late postbestelling zijn (als op maan dagen). Pas de daarop volgende zaterdag zullen de vóór of op 24 december ter post bezorgde brief pakjes, aangete kende stukken en postpakketten wor den thuis bezorgd. De buslichtingen worden „naar be hoefte" geregeld. Op beide Kerstdagen en Nieuw jaarsdag zal er in het geheel geen post worden besteld en wordt de telegraaf- en telefoondienst uitge voerd als op zondag. WERELDBEVOLKING NAAR GODSDIENSTEN. Aantallen in miljoenen. H.M. de Koningin heeft vrijdagmiddag in de St. Lau venskerk in Rotterdam een plechtige openbare senaats vergadering bijgewoond ter gelegenheid van de 50ste dies van de Nederlandsche Economische Hoogeschool. Na redevoeringen van prof. H. W. Lammers en mr. dr. K. P. van der Mandele vond de promotie plaats van dr. M. W. Holtrop en prof. dr. T. J. C. Koopmans tot doctor in de economische wetenschappen honoris causa. Op (U foto worden prof. Koopmans (links) en dr. Holtrop voorgesteld aan H. M. de Koningin. Het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland heeft met de Pro vinciale Staten van het gewest een overeenkomst gesloten, waarbij de provincie een renteloos rekening-courantkrediet verstrekte van maximaal 20.000, ten behoeve van een depót van waardevolle bouwfragmenteh aan de provincie in eigendom overgaan. Deze afloopdatum is inmiddels bereikt, zonder dat men tot het maximale krediet is gekomen. Doordat bij verkoop tegen kostende prijs plus onkosten het geïnvesteerde weer terugvloeide. Verschillende malen heeft Stad en Landschap zodoende belangrijke zaken kunnen redden, die hetzij naar het buitenland, dan wel als puin verloren zouden zijn gegaan. glazuurde plavuizen, ijzeren hand- en sluitwerk, deurknoppen, klinken, klop pers, eiken Lode wijk XVI trapbalusters, een complete laat 16e eeuwse, misschien juist 17e eeuwse eiken spiltrap, eiken balken, een gevelsteen, muurankers, een partij oud glas, verschillende par tijen baksteen, orgel-fragmenten, lan taarnpalen, molenonderdelen als roeden, Engels kruiwerk (werkt thans in koren molen te Arkel), twee bovenassen (één bevindt zich nu in de molen van de Zwanenburgerpolder te Warmond) kwa men in het depot en vonden gedeeltelijk reeds weer toepassing. Een goede ijze ren molenroede, die nieuw 4000. kost, vond voor 1000.een plaats in de gerestaureerde korenmolen te Mon ster. de tweede molenas van uitzon derlijke afmeting en daarom zo zeld zaam ligt gereed voor de watermolen van de Grote Heilige Geestpolder te Rjjnsaterwoude. Dank zij de aanwezig heid in het depot van een vierkante lantaarnkop 15.kon de aardige pomp voor het raadhuis te Sommelsdijk gerestaureerd en daardoor behouden worden. Een nieuwe lantaarn van de zelfde vorm kost ƒ250. Zo kon b.v. een zeer fraai renaissance doophek, evenals drie bekroningen van een orgelfront, worden gebruikt bij de restauratie van de uitgebrande herv. kerk te Ameide; een 17e eeuws koperen doopbekken met houder ging niet voor de geboden ƒ400.naar het buitenland doch vond voor 10.toepassing in de Hervormde kerk te Nieuwland. Antieke witte tegels zijn tegenwoor dig zó zeldzaam, dat zelfs de rijksge bouwendienst een beroep deed ten be hoeve van het koninklijk paleis „Huis ten Bosch". Wanneer bekend is, dat voor deze tegels in de handel 1.a 1.25 per stuk wordt gevraagd en dat wij deze ter beschikking konden stellen tegen een prijs van 0.33, dan is dit een be vredigende gang van zaken. Honderd „Delfts-blauwen" tegels gaf men voor ƒ2.per stuk door; dit is goedkoop wanneer men weet dat de prijs zeker ƒ3.— tot ƒ5.— is. Een 17e eeuws eiken deurtje, zes 18e eeuwse binnendeuren, verschillende dessus-de-porte van een kamerbetim mering, gedecoreerde tegels en tegel- randjes, gemarmerde tegels, ruittegels, marmer-platen, rode, gesmoorde en ge- Een fraaie 17e eeuwse gebeeldhouwde schoorsteenboezem ging naar het aar dige huisje te Oud-Alblas. Een partij kammen van een overbrenging van een watermolen werd aangekocht voor 150.en voor dezelfde prijs weer door- Reumatiek T O G A L HELPT Griep T O G A L HELPT Migraine T O G A L HELPT Menstruatiepijn T O G A L HELPT Verkouden T O G A L HELPT Hoofdpijn T O G A L HELPT Spit T O G A L HELPT (Advertentie) gegeven, hetgeen een besparing geeft van zeker ƒ200. Partijen steen en plavuizen werden gebruikt bij de restauratie van de Her vormde kerk te Leerdam, de boerderij „Doelmanshoeve" te Maassluis, het voor malige veerhuis te Overschie, de toren van de Hervormde kerk te Noordwtfk- Binnen, het streekmuseum te Sommels dijk, de korenmolen te Geervliet en een aantrekkelijk 18e eeuws huisje van d« provinciale waterstaat te Maassluis. Een partij lataarnpalen ging naar Goedereede om een passende verlich ting te verkrijgen rond het fraaie ha ventje; twee stuks verlichten het voor malige rechthuis te Nieuwkoop. Dank zij de aanwezigheid van enkele gietmallen .kon men gratis de hekpalen leveren voor het stoephek van de toren te Nieuwkoop: een cadeautje van ruim ƒ300.aan deze restauratie. ITaast het „doorvoeren" van bovenge noemde zaken is men ook bezig met het verzamelen van objecten, die te slecht zijn om wederom te worden toe gepast, doch die dank zij hun uitvoering zo fraai zijn dat zij als model kunnen dienen. Wij denken aan het fraaie recht- huisje te Nieuwkoop, waar men bij de restauratie machinale, foeilelijke gren dels had toegepast. De collectie ver schafte een voorbeeld voor mooi uit gevoerde grendels, juist van vorm. Uit al deze activiteiten blijkt due overduidelijk het nut van het fragmen tendepot. Temeer, wanneer bekend ia dat men onlangs nog de hand wist te leggen op een 17 e-eeuwse kuip van een renaissance preekstoel, die geheel gaaf onder vele lagen verf was verborgen. Niemand had dat waardevolle object herkend, en in de meest letterlijke zin vlak voordat de sloper er de bijl In zette om hem kapot te slaan, kon „Stad en Landschap" er de hand op leggen. Dat alles hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland er toe geleid de kre dietregeling wederom met vijf jaar te verlengen. $1 SHINTOS - JODEN Ik, de gevangene in de Heer, ik vermaan u een leven te leiden waardig de roeping waarmee ge geroepen zijt: in alle deemoed en zachtheid, in lankmoedigheid, liefdevol elkaar verdragend. Be ijvert u de eenheid van de Geest te behouden door de band van de vrede: één Lichaam en één Geest zoals gij ook geroepen zijt tot één en dezelfde hoop, waarvoor uw roeping borgstaat. Eén Heer, één Geloof, éen doop. Eén God en Vader van allen, die is boven allen en met allen en in allen. (Paulus aan de Ephesiërs) Op de ledenvergadering van onze Leidse R.K. Harmoniekapel is het plan naar voren gekomen om over te gaan tot het oprichten van een R.K. Jeugdor kest. De bedoeling van dit plan is om naast de Harmoniekapel de jeugd ge legenheid te geven zich te bekwamen in de muziek. De leeftijd om lid te worden van dit Jeugdorkest zal zijn van 8 tot 16 jaar. Bij gebleken geschiktheid zullen deze muzikantjes dan overplaatsing krij gen naar de R.K. Harmoniekapel. Daar dit geen gemakkelijke taak zal zijn wordt er een beroep gedaan op de ouders van deze jongens en meisjes om hun medewerking te verlenen. De jongens en meisjes zullen eerst enige maanden muzieklessen moeten volgen. Bij voldoende geschiktheid ont vangen zij een instrument waarvoor ze het beste geschikt zijn. Ook de meisjes en jongens die liever bij de drumband willen zullen daarin worden bekwaamd. De lessen zullen worden gegeven op woensdagmiddag voor de schoolgaande jeugd van half 3 tot 4 uur. Er zullen na tuurlijk enige kosten aan verbonden zijn, maar de noodzaak dwingt ons om tot deze oprichting over te gaan. De ouders worden verzocht de kinderen naar de lessen te sturen. Daar er reeds vele aanvragen binnen zijn is haast met het opgeven van ad- spirantleden geboden. Gelegenheid tot opgeven is er a.s. dinsdagavond om 6.30 uur aan het repetitielokaal Maria Gij- zensteeg; voor hen die muzikant, tam boer of hoornblazer willen worden don derdagavond a.s. 7 uur aan de R.K. school Rapenburg of bij J. KOK, Anna v. Saksenstraat 10a BENOEMING BISDOM HAARLEM Tot pastoor van de onilamgs opge richte parochie van de H. Johannes Evangelist in Buite nvedde rt - Noord heeft de bisschap van Haarleim, mgr. dir. J. A. E. van Dodewaard, benoemd pater A. A. v. d. Maas SCJ. ALGERIJNSE TROEPENVERPLAATSINGEN Het Marokkaanse persagentschap heeft gisteren gemeld, dat AJigerië veel militaire versterkingen, waaron der artillerie en pants ervoertuiigen, naar zijn grens met Marokko brengt. TARWE VOOR HONGARIJE Het Amerikaanse ministerie van handel heeft vrijdagavond vergun ning verleend voor de levering van 100.000 ton Amerikaanse tarwe aan Hongarije. „Schoon is wat zonder begrip on middellijk bevalt" heeft de grote wijs geer Kant eens gezegd. Het komt niet zelden voor, dat men in een museum de kreet boort staken „Oh, wat mooi" en bij het zien van het voorwerp van deze spraakzame welluidendheid overkwam het me dikwijls te vra gen wat nu wel zo mooi was en waarom. Meermalen bleek dan, dat de geestdriftige museumbezoeker ge- prikked was door een onmiddellijk ondoordacht zelfbehagen bij het zien van het voorwerp zijner belangstel ling. Dit uiting geven aan „het on middellijk bevallende" zoals Fechner het noemde, is de waardige houding van een museumbezoeker, die zich niet laat leiden door een bepalend schoonheidsregister, maar zich spon taan en onbevangen onderwerpt aan de vrijheid van zijn gedachten. Deze instemming zonder begrip is de goe de propadeuse voor schoonheidszin. Zonder te beweren, dat ik een goed museumbezoeker ben, de uitzonder lijke schoonheid van een vroeg-hel- lenistische vrouw enkop in het Rijks museum van Oudheden trok mijn aandacht. Naar alle waarschijnlijk heid is het afkomstig van de godin Aphrodite, de Griekse godin der lief de en vruchtbaarheid, of van een beeld van Artemis, de godin van de jacht. Opvallend zijn de zachte gedaats- trekken en de langoureuse blik van deze kop, waarvan de behandeling van het gelaatsoppervlak kenmer kend is voor de navolgers van een der grootste Griekse beeldhouwers: Praxiteles. De verdoezelde contou ren geven aan de ogen als het ware een vochtige gilans. Ik heb lang staan kijken naar dat prachtige stuk werk en het geheel scheen te vragen „blijl nog wat". Blijkbaar heb ik zo lang staan kijken, diat iemand zei „je had knuffelaar moeten heten". Dan „sta" je wel even te kijken. Snuffelaar.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 14