Brief uit 0nder onó gezeefd Geen' kleden op vloer en niets dat gewreven moet worden Gebreide japonnen volgen dit shift- en Prinseslijn seizoen Zeer opmerkelijke indeling van een woning Eieren meer voedingswaarde dan men vaak veronderstelt Buitenlucht voorkomt hartziekten Tips voor de huisvrouw ALS HET HART EENS WAT EXTRA SNEL KLOPT \XA l)K IXiMKK KH V AN 1-.(I Of men vindt het afschuwelijk kaa! of heerlijk! Als men uitgenodigd wordt om een nieuw huis te bekijken, dat reeds volledig is ingericht, dan verwacht men niet, dat men tevoren reeds min of meer wordt ingelicht, wat men te zien krygt. Dat overkwam ons echter wel en achteraf bezien, was daar ook wel enige reden voor want het nieuwe huis had een indeling en een Inrichting, die wel byzonder van het normale afweken. „Of U vindt het heeriyk, zoals wy," zei men ons, „of U vindt het afschuweiyk kaai. Er zyn namelijk geen kleden op de vloer, er is niets, dat gewreven moet worden en alle dingen, die ook maar enig extra onderhoud vragen, hebben we weggelaten De gastvrouw vertelde ons verder, dat een vochtige doek en een borstel alles is, wat ze nodig heeft voor het onderhoud. De tafels en stoelen behoeven alleen maar afgestoft te worden en ai het houtwerk van muren en vloeren is met een bepaald soort lak bewerkt. Voorts zyn alle kasten en kastjes ingebouwd. tf leen de stukjes vilt er maar af Apart effect Als men voor de deur s«.aat is het eerste dat opvalt een grote brievenbus Een verstandig idee: geen verkreu kelde brieven en documenten meer! De gang loopt langs de voorzijde van de woning, hetgeen een heel apart ef fect geeft. De buitenmuur is van glas en heeft een ingebouwde kast voor jassen, een kast voor de meters van het gas en de elektriciteit en bevat voorts een overdekte ingang naar de garage. Van de gang komt men in de keuken, een langwerpige ruimte met allerlei handige toestellen, aan beide zijden ingebouwd. De ingebouw de yskast heeft een omlaagklappend deurtje zoals sommige ovens hebben. Dit is gepn nieuw idee - het schynt al jaren te bestaan - maar ik zou het toegepast willen zien voor yskasten. Een goed idee is ook de telefoon in de keuken. De glazen afscheiding tussen keuken en eetkamer heeft 'n tweeledig doel. Deze geeft de moge lijkheid uit te kijken in de tuin en maakt voorts, dat de vrouw in nauw contact met eventuele gasten blijft. De huiskamer, die de volledige leng te van de woning heeft, heeft glazen muren aan beide zijden en een open trap naar de slaapkamers, die de ka mer een soort afscheiding geeft. In de grootste slaapkamer ziet men alleen een bed en een kaptafel op de gre nenhouten vloer. Kasten en laden zijn verborgen achter een grote spiegel. Met de «ngebouwde garderobes en plankjes aan weerszijden van het bed in plaats van tafeltjes, wordt het huishoudelijke werk tot een minimum beperkt. Decoratieve grapjes... In de eetka mer zijn langs planken en kastjes stukjes rode en gele vilt geplakt, ge heel in overeenstemming met het kleurenschema. Als men een nieuw kleurenschema wenst behoeft men al- Moderne babyvoeding Vroeger leefde een pasgeboren kind maandenlang op melkvoeding. Ver droeg het deze voeding niet, dan stierf het. De moderne voedingsleer heeft bewezen, dat de kleintjes van hun derde levensmaand af al goed reageren op ander voedsel. Eerst krijgen ze enkele lepels vruchtensap. Dan volgt groenten- aardappel of vruchtenpuree. De eerste echte maal tyd, met vlees krygt baby als hy zes maanden oud is. Dat eerste vlees voor baby is het beste zeer fyn ge sneden of beter nog gemalen kalfs vlees of kalfslever, de eerste keer maar een paar theelepeltjes. Moeder heeft vaak geen tyd, die vry bewerkelijke pureemaaltyden voor haar kleintje te bereiden.Dat is ook niet nodig want de industrie 's haar te hulp gekomen. Er bestaat te genwoordig een ruime sortering klei ne blikjes met babyvoeding, met of zonder vlees, voldoende voor één maaltyd. Moeder heeft het blikje dus alleen maar op te warmen. In Amerika krijgt de baby op steeds jeugdiger leeftijd vlees. Zo juist is er nieuw „vleesvoorbaby" op de markt gekomen, verpakt in glas, zodat het potje verschillende da gen gebruikt kan worden. Er zyn vier soorten, aangeduid door vier kleuren, bestemd voor vier groei perioden van het kleintje. Het vlees voor de jong ste groeiperiode kan zelfs als vloei baar voedsel worden gebruikt. Als vlees werd rund lams en kippen vlees gekozen. trekken GEEN MAN ,Als een echtpaar interesse toont, richt ik my altijd tot de huisvrouw", zo zei ons de directeur van een gro te zaak. „Tenslotte komt de man in het algemeen alleen mee omdat zijn vrouw dat wilde er omdat hij dikwyis betalen moet Op de expositie van meubilair van deze onderneming, die we daarna be zochten, viel het woord „echtgenoot" niet eenmaal. Het belangrijkste onder werp van deze expositie was inge bouwde slaapkamers. Op een enorm reclamebiljet stond te lezen: „Verras uw man door hem te tonen hoe ge makkelijk het is uw huis goed in te richten voor weinig geld!" Men telde mij, dat ik gemakkelijk in één weekeind de muur van kastjes kon optrekken, dat ik zou ontdekken, dat de instructies duideiyk waren en dat het in elkaar zetten me niet moeilyk zou vallen. Het zal u duidelyk zyn, dat er niet veel van die kostbare vrije tyd, uit gespaard met moderne apparaten, voor ons zal overblyven als we moe ten gaan behangen, meubelen in el kaar moeten zetten, leidingen moeten repareren, keukenkastjes moeten tim meren, parketvloeren zelf moeten leg gen en wat niet meer. Tja, het werk van een huisvrouw is nooit gedaan ook niet in deze moderne tyd! JULIA GORDON Verpleegsters met magische ogen Een nieuwe uitvinding zal de taak van verpleegsters, die zwaar zieKe patiënten verplegen, kunnen verlich- ten. Het meten van de lichaamstem peratuur behoeft niet langer door een thermometer te gebeuren. Een klein apparaatje, met zeer gevoelige draad jes, in het bed bevestigd, geeft de lichaamstemperatuur van de zieken aan een centraal opgesteld meetap paraat door, waarop de temperatuur wordt geregistreerd. Vooral des nachts kan de verpleeg ster thans een groot aantal patiën ten controleren zonder hen In hun slaap te storen. Van top tot teen Make-up voor tieners (Van onze schoonheidsspecialiste) De gemiddelde leeftyd, waarop een meisje thans llppestift gebruikt is dertien jaar maar als zij twaalf is koopt ze al haar eerste lippestift. Oe ouders zullen er meestal tegen pro testeren maar tegen gekleurde nagel lak hebben zy over het algemeen minder bezwaar. „De reden hiervan is", zo legde mij een expert in cosmetica uit, ,dat de jonge meisjes hardnekkige nagel- bijtsters zyn en moeders zijn tot de ontdekking gekomen, dat zy veel be ter voor hun nagels zorgen indien wordt toegestaan nagellak te gebrui ken.' De modernste tinten lippestift voor teenagers zyn allerlei soorten rose met een tikje oranje of geel er in. De meisjes van 16 tot 18 zyn mo menteel gek op héél bleek rose ter- wyi de meisjes van 18 tot 21 meer van koraalrood houden. Veel bekende firma's op het ge bied van de schoonheids verzorging hebben momenteel huidcorrigerende middeltjes voor de jonge tieners. Zij zijn speciaal bedoeld tegen de puist jes, die meisjes op deze leeftyd vaak hebben. Maar het spreekt vanzelf, dat deze zalfjes geen einde aan de puistjes zullen maken als de huid niet schoongehouden wordt en de meisjes niet bezuinigen op vet en zet- meelhoudende maaltijden. De make-up mag 's nachts nooit blijven zitten en het is ook niet goed een nieuwe laag over een oude laag aan te brengen. Het voortdurend poe deren zal de poriën doen verstoppen en een vette huid blijft toch glim men. Gezichtswatjes mogen ook niet teveel gebruikt worden. Speciale aandacht dient te worden besteed aan de huid langs de haar lijn want daar beg'nnen bij de tie ners de meeste puistjes. Voor een vette huid brengt lotion vaak uit komst. Een onzuivere huid wordt soms veroorzaakt door roos. Naast de normale anti-roos behandeMngen is het goed twee kammen en twee borstels in gebruik te nemen. Dan kunnen deze elke dag gereinigd wor- Gehakt. Wanneer u gehaktballen of Duitse biefstuk maakt, moet u er bij wijze van afwisseling eens twee of drie eet lepels havermout in plaats van het gebruikelyke paneermeel of biscuit- of broodkruimels aan toevoegen. Dat geeft eens een andere smaak. Variaties op het klassieke twinset Een fabrikant uit Milaan vroeg myn advies: „Ik heb zo'n eigenaardige op dracht uit New York intvangen", zei hy. „Kykt u eens of u er lets van begrijpt". De opdracht luidde: „Ge lieve een dozijn monsters te zenden van prof. Hlggins vesten, kleine maat!" Gelukkig kon ik hem uit de nood helpen. De Amerikaanse school meisjes zijn klaarbiykeiyk weg van de gemakkelyk zittende vesten, die door prof. Higgens (Rex Harrison) in „My Fair Lady" werden gedragen. Hij lachte om mijn uitleg. „Als ze gezegd hadden Rex Harrison-vesten, daq had ik het wel geweten. Al twee seizoenen achter elkaar hebben wy daar veel van verkocht!" Het komt u misschien wat eigenaardig voor, dat een Newyorkse firma dergeiyke ves ten bestelt maar de Italiaanse kle ding is nu eenmaal byzonder popu lair. Niet alleen in Amerika maar ook In geheel West Europa. GEBREIDE BLAZERS. Andere topartikelen zyn dit seizoen - zowel in Italië als in vele andere landen - variaties op het klassieke twinset en combinaties van jumper met rok. In de etalages van Rome liggen twinsets met gebreide blazers inplaats van blazers, met polo-hais jumpers en een afboordsel langs de hals van de jumper en langs de voor panden van het vest. JUMPERS EN ROKKEN. Jumpers en rokken zyn er van de fijnste SheMandwoi en van angora. Het meest in trek zyn jumpers met een gewone ronde hals in een drie- tinten uitvoering in de vorm van drie brede banden. De donkerste kleur cor respondeert met de kleur van de rok Ik vond de combinaties leuk waar van de blouse in een bloempatroon is uitgevoerd terwijl enkele bloemmo tieven de zakken van de rokken ver sieren. Nu lange japonnen en lange rokken voor 's avonds thuis in de mode zyn, hebben de fabrikanten van gebreide kleding voor 's avonds extra lange jumpers, soms zelfs tot de knie reikend. Zij worden gedragen op zeer strakke rokken met een split aan de ene zyde om bewegingsvryheid te ver ktfjgen. FLUWELEN TINTEN. Gebreide japonnen voor overdag hebben een verhoogde taille. Een leuk idee is de rok in een gewone steek en bovenstuk en de mouwen in een byzondere steek uitgevoerd. Voor de avond worden fluwelen linten langs de uitgeschulpte- of V-halzen bevestigd. Gebreide mantels zyn bijzonder in de mode en dit seizoen behoort daar al tijd een gebreide rok bij en een zyden blouse in de kleur van de voering van de mantel. Ik heb ook nog iets gezien van de skisportkleding. Ook hier neemt ge breide kleding een steeds belangry- ker plaats in Skitruien zyn gegar neerd met ünt, evenals de bybeho- rende mutsen. Naast de lange rokken voor ha het skiën is het in Italië populair om een fyn geweven jumper met borduursel of kraaltjes op de schouder te dragen. De Italiaanse meisjes kopen er voor officiële gelegenheden een satynen rok by en voor minder grote feeo.jes een pantalon van stretch-materiaal. Gebreide japonnen volgen dit f seizoen de shift- en Prinsesiyn. 2 Links: Sbiftjaponnen met ruim- t 2 vallende bolero van gebreide Z 2 ruches. Hoofdkleur zwart met Z blauw-fluwelen linten door de bo- f lero. Op de Prinsesjapon rechts f van orlon een laag wambuis, ge- I i garneerd met zwart Beide ont- f werpen van Marucelli. Goed voor de „lijn" Dames die aan de lijn moeten denken kunnen met eieren een goed dieet sa menstellen. Twee gekookte eieren met elke morgen daarbij een glas vruchten sap (voor de vitamine C, die nie* In een el aanwezig is) vormen een pri- Wanneer men 's morgens by het ontbyt twee eieren eet, vermoedt men vaak olet, dat men aan een behooriyke maaltyd bezig is. Twee eieren staan Is voedingswaarde namelyk ongeveer gelyk met IOC gram vlees Eieren bevatten een flink portie eiwit- en vetstoffen doch ook yzer en vitamines. Wat de calorieën betreft geeft een middelgroot ei 80 tot 100 calorieën en een flink el 100 tot 120 calorieën. De voedingswaarde van een ei is bijna compleet te noemen. Ze bevatten namelyk ook zy het in geringe mate minerale zouten zoals calcium, magnesium, kalium, mangaan, zink, koper, silicium, chloor, jodium en fluor. ma dieet. Voorts kunnen eieren gceo zyn voor hen, die aan bloedarmoede lyden en voor zwaarlyvige mensen (eieren voeden nl. zonder dik te maken!). Zy, die last hebben van de lever- of galblaas, moeten beslist van afblyver Dit geldt evenzeer voor hen, die allergisch voor eieren zyn. Wat dit aangaat moet men er op letten of men na het gebruik van eieren last krijgt van slapeloosheid, hoofdpyn of duizeligheid. Hoe moet men eieren eten? Hier over bestaan nogal misvers arden want weinige huisvrouwen zyn er mee op de hoogte, dat er een groot ver schil in voedingswaarde is tussen et® zacht, gekookt ei of een hard t>i als mede een omelet. Zacht en hard ge kookte eieren zyn het voedzaamste en een zacht gekookt ei ls het gemnkke lykste te verteren. Gebakken eierut zijn minder licht te verteren. Een misvatting is dikwyis ook, dat een rauw ei voedzamer zou zyn dan een gekookt ei. Het rauwe el gaa: namelyk zo snel door het darmka naal, dat er geen sprake ls van voe dingswaarde. Belangryk is voorts, dat de eieren, die men gebruikt, vers zyn,. Van de deugdeiykheid van een ei kan men zich overtuigen Indien men ze «n flink gezouten water legt Erg verse eieren biyven rechtop staan vlak by ie bo dem, minder verse eieren doen dat ook maar verwyderen zich meer van de bodem. Eieren, die naar .1e bo dem verhulzen of op de opperv^kte biyven dryven zyn veelal ongeschikt voor consumptie! Getroffen door het grote aantal hartziekten onder de in Amerika ge boren Ieren, Is een Amerikaanse arts begonneo under 2000 Amerikaanse Ie ren en 2000 Ieren die In hun vader land bleven, van dezelfde leeftyd. De eerste resultaten zyn na i25 tests: de Amerikanen eten 300 calo rieën minder (vooral boter), dan zy die thuis bleven, doch de laatsten zyn veel gezonder en wegen minder. Zy werken voor een groot deel nog op het land. dus in de frisse buitenlucht en wandelen, terwyl de Amerikaanse Ie ren betere financiën en vrywel alle maal een auto hebben. De eerste conclusie is dus: gezonde beweging in de buitenlucht kan hart ziekten voorkomen. Grote beurt. Mevr. A. D.-N. ls pas getrouwd en wil graag weten, hoe zy tewerk moet gaan als zy de kamer een „gro te t>eurt" wil geven. Stof stoelen en ander verplaatsbaar meubilair af en zet ze buiten de deur of in een hoek van de karrter en bedek ze met een laken. Gordynrails, schil deryen en hoekjes reinigen met de stof zuiger of met een borstel aan een lan ge steel. De gordynen kunnen ook met de stofzuiger worden bewerkt. Lampekappen, schilderyen, beeld jes en dergeiyke afwassen, het zilver reinigen en eventuele boeken afstof fen. Kleden en matjes buiten uitschud den of uitkloppen. Spiegel, schilderijen houtwerk afnemen en als u het wer- kelyk erg te pakken heeft ook de ra men lappen Meubilair wryven - indien nodig - bekleding van het meubilair en vloerbedekking stofzuigen. Schoor steenmantel reinigen en u bent klaar het meubilair weer in de kamer te zetten. Vislucht. Om de vislucht van borden en be stek te verwijderen na een vismaaltyd kan men wal mosterd in droge vorm in het afwaswa»e: doen. Een theelepel tje vol is al voldoende. Vlekken op hout. Vlekken op hout kunnen het beste verwijderd worden met mengsel van sigarenas en slaolie. Eerst inwryven en dan met een zachte doek nawryven Het gebeurt wel eens. dat een dokter zyn pa- iënt uitlaat met de ge ruststellende woorden „Het is beslist niet ernstig en u behoeft zich helemaal niet on gerust te maken". De patiënt gaat naar huis en begint te piekeren. Eén van de duidelijk ste voorbeelden hier van heb ik meege maakt by iemand, die zich ongerust maakte over een extra snelle hartslag. Deze extra slagen komen soms al leen, soms tweemaal en soms driemaal achter een. Bovendien krygt men de indruk, dat de volgende hartslag er door wordt vertraagd. Dit kan op z'n minst erg onprettig zyn. Meestal is het enige symptoom een af en toe voelbare „tik" in de borst. Indien men dit merkt is het vanzelfsprekend al tyd gewenst onmid- deliyk naar de huisarts te gaan. Deze extra samentrekkingen van 't hart kunnen namelyk een eerste teken zyn van een hartafwijking; zy kunnen ook het ge volg zyn van teveel ro ken (een veel voorko mende oorzaak); zy kunnen verder een over blyvend symptoom zyn van een aanval van reumatische koorts, difteritus of St. Vitus dans. Zy kunnen ten slotte ook in verband staan met een hoge bloeddruk of met aan getaste aderen. Het is duidelyk dat een diepgaand onderzoek noodzakelijk is. Als de dokter u na dit onder zoek verzekert, dat er geenszins sprake is van een ernstige ziekte en dat u die extra slagen kunt vergeten, dan kunt u maar één ding doen - zyn raad opvol gen en er geen aandacht aan schenken. Extra samentrekkingen van het hart kunnen op elke leeftijd en onder alle omstandigheden voorkomenals men staai of ligt, wakker is of slaapt. Als uw hart slag versneld wordt door opwinding of In spanning, dan biyven deze irriterende doch onschadelijke extra sla gen meestal weg. Na de ze extra inspanning ol opwinding hebben zy evenwel de neiging juist op te treden Indien blykt dat uw hart rare sprongen gaat doen als u meer sigaretten rookt dan normaal, dan is 't duidelyk, dat u zich zult moeten beperken

Leidse Courant | 1963 | | pagina 12