SHOW HHBHEHMHH s 9 Gemeenteraad van Oegstgeest ging voor pachtkwesties in geheime zitting N.V. HET MOTORHUIS - MORSSINGEL tb - LEIDEN - TEL 24741 ma- chi- ne- zet- ters DONDERDAG 7 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Op de agenda van de raadsvergadering, welke gisteravond in het ge meentehuis onder voorzitterschap van burgemeester H. du Boeuff gehou den werd, stond slechts een beperkt aantal punten vermeld, doch een tweetal pachtkwesties, waarvoor de openbare zitting geschorst werd om deze in comité te behandelen, deed de vergadering aanzienlijk langer duren dan verwacht werd. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen om een bepaling in de algemene politie verordening op te nemen, die het optreden van Sint Nikolaas in het open baar onmogelijk maakt. Dit deed menigeen de wenkbrauwen fronsen, doch de voorzitter gaf opheldering door te verklaren, dat het hier ging om het optreden van „meerdere Sinterklazen" in diverse warenhuizen bijvoorbeeld onmogelijk te maken. Dit om de „echte" Sint Nikolaas niet in diskrediet te brengen. Kleuterschool aan de Hoge Morsweg in het gebouw van de lagere school in die omgeving. De gemeente huurt de beschikbare ruimte en stelt die aan de kleuterschool ter beschikking. De huur is thans vastgesteld. Boven het bedrag betaalt de gemeente voor het werklokaal, dat voor de kleuters in gebruik is, 30% als vergoeding voor ongerief wegens inwoning, Het totale huurbedrag komt derhalve op 2,056 gulden. Akkoord, zei de raad, nadat wethouder Van der Voet me vrouw O. Samkalden (pvda) had in gelicht over wat men onder „onge rief' verstond. Het voorstel van b. en w. het ma ximum kasgeldbedrag voor de eer ste helft van 1964 te bepalen op 1.500.044 gulden en voor het tweede halfjaar 1964 vast te stellen op 750.000 gulden werd aangenomen. Op de begroting 1963 was een be drag van 2500 gulden uitgetrokken voor de aanschaf van regenkleding, handschoenen en schoeisel voor de gemeente-arbeiders. Het bleek on voldoende te zijn. Graag 700 gulden erbij, stelden b. en w. voor, waarme de de raad zich wel kon verenigen. Aanhouden en procederen Tot lid van de Gemeentelijke com missie voor maatschappelijke zorg ter voorziening in de vakature W. F, de Rooy werd met algemene stem men benoemd de heer C. G. de Rooy, In verband met de opmerking van de deskundige over het gebruik van mechanische hulpmiddelen vraagt de commissie bij voorstellen tot aan schaf van zodanige middelen in de toekomst een uitvoerige toelichting omtrent het te verwachten gebruik. Op een vraag van de heer Van Uyt- hoven (pvda) antwoordde de voorz, dat het hier een betonmolen betrof, welke in gebruik was als mengmo- len doch vanwege het geringe aantal bedrijfsuren niet rendabel genoeg was. Pen agendapunt betreffende ver huur van voetbalvelden werd terug genomen. Dit zal op latere datum wederom ter sprake komen. ONDERWIJSVOORZIENINGEN De raad ging akkoord met het be schikbaar stellen van een krediet van 750 gulden, nodig voor de plaatsing van een hekwerk langs de sloot ach ter het schoolgebouw aan de Louise de Colignylaan. Aangezien de kleu terschool, die gevestigd was aan de Geversstraat door een teruggang van het aantal leerlingen tevens onder gebracht is de school aan de L. de Colignylaan vraagt het bestuur me dewerking te verlenen bij de aan schaffing van meubilair, van buiten materiaal en het plaatsen van een schuurtje. De raad zegde dit toe. In de vergadering van 18 juli 1962 werd een krediet verleend voor de voorzieningen, welke nodig waren voor huisvesting van de Christelijke VOORSTELLEN CENTRALES VAN OVERHEIDSPERSONEEL De drie samenwerkende centrales van overheidspersoneel hebben hun voorstellen ingediend. Het overleg daarover met de minister van binnen landse zaken begint op 11 november. Als algemene maatregel stellen de drie centrales voor een salaris-verho ging van tenminste 10 pet, verhoging van dit percentage in verband met de zwarte loonvorming en optellen bij het percentage van de nacalculatie over 1963. De centrales verlangen voorts een waardevast minimum maandsalaris van 440 voor volwassenen en een jaarlijkse uitkering ineens i.v.m. het ontbreken van winstdelingsregelin- gen e.d. Aan het overeen te komen percentage dient volgens de centra les een minimum te worden verbon den. Deze uitkeringen dienen te wor den verhoogd naar verhouding van het aantal dienstjaren in overheids dienst. Wat betreft de gemeenteclassifica tie wensen de drie centrales afschaf fing in twee etappes t.w. halvering van de standplaatsaftrek op 1 janu ari 1964 en volledige afschaffing op 1 januari 1965. Het maximum van de verdienste- beloning willen de centrales verho gen van 12 pet tot 20 pet. Het thans geldende gemiddelde van ongeveer 8 pet zou tot ongeveer 12 pet ver hoogd moetén worden. Indien voor keur bestaat voor afschaffing dan willen de centrales van - overheids personeel de lonen in de loongroepen met 12 pet verhogen met aanslui tende maatregelen voor de maandlo- ners. PACHTKWESTIES Het voorstel inzake de ontbinding van een door J. Hogervorst gesloten pachtovereenkomst werd uitvoerig (achter gesloten deuren) behandeld. Besloten werd dit punt tot een vol gende vergadering aan te houden. Ook het voorstel inzake het voeren van een procedure ter beëindiging van de pacht van een schuur door Gebroeders Hooymans werd in co mité nog eens doorgespróken. Het betreft hier het gebruik van een schuur die in het bezit der gemeente is gekomen bij aankoop der gronden en gebouwen van de Erven de Vos en waarvoor de heren Hooymans een vergoeding betalen van 50 gulden per jaar. Doordat hun bedrijf volle dig is geliquideerd zijn zij ook scha deloos gesteld voor de beëindiging van het gebruik van deze schuur. Zij zijn echter niet bereid vrijwillig af stand te doen, Dit gebruik moet der halve aangemerkt worden als een mondelinge pachtovereenkomst gel dende voor een onbepaalde tijd, zon der dat zij door een van de partijen kan worden opgezegd. Men besloot overeenkomstig het preadvies een procedure aanhangig te maken ter beëindiging van de pacht van ge noemde schuur. VERKEERSPERIKELEN Voor de rondvraag bestond dit maal grote belangstelling. Mevrouw SmitsWitvliet (vvd) opende de rij met enkele verkeersperikelen. Zij pleitte voor besnoeiing van de be planting langs het fietspad nabij het gevaarlijke verkeerspunt „De Drie Witte Palen" (Een versmalling in Rijksweg 4a waar reeds vele onge lukken zijn gebeurd); zij vroeg voorts of het mogelijk was een spie gel te plaatsen bij het kruispunt Al- mondewegDorpsstraat, zodat men vanaf de Almondeweg kan waarne men hoe de verkeerssituatie in de Dorpsstraat is en tenslotte infor meerde zij naar de mogelijkheid van een parkeerverbod in de Louise de Colignylaan. De voorzitter deelde haar mede dat aan de beplanting langs het fietspad de nodige aandacht zal worden be steed, voorts dat hij betwijfelde of een spiegel op de hoek Dorpsstraat Almondeweg een lang leven be schoren zou zijn en tenslotte, dat aandacht was besteed aan de par keersituatie in de L. de Colignylaan maar dat uiteraard de adviezen wer den gevolgd van de verkeersdeskun- digen. Ook de heer Kaptein en wethouder J. F. N. M. Steenmetser verklaarden dat de grote NZH-bussen vanwege in de smalle Dorpsstraat geparkeerde bestelauto's wel eens gedwongen op de linker weghelft reden. Nog voor zichtiger rijden, merkte de voorzitter op. Men zal het een en ander nog eens nader bekijken. „VUILNISBELT" De heer v. d. Hulst (kvp) vestigde nog eens de aandacht op de hopeloze toestand van het gemeentelijke op slagterrein aan de Almondeweg, dat door iedereen als vuilnisbelt wordt aangewend. Tevens kwam de vuil nishoop aan de Zoutkeetlaan ter sprake. Intussen is het terrein aan de Almondeweg grondig gezuiverd van ongerechtigdheden. Mevr. SmitsWitvliet noemde en kele punten uit het jaarrapport van de schoolartsendien. Hieruit bleek dat er in de r.k. jongensschool nog niets veranderd is aan de ventilatie nabij de toiletten. De heer Kaptein (pvda) vroeg of er aan de circ. van de minister, de gemeentelijke uitga ven te beperken, al aandacht was besteed. Nog niet, antwoordde de voorzitter. Nadat voorts nog enige tijd was gediscussieerd over de weigering van een bouwvergunning, omdat deze niet voldeed aan de bouwvoorschrif ten, deelde de voorz. op een vraag van de heer Van Weizen (p.c.) mede, dat de begroting pas eind januari- begin februari zal worden behandeld, Dat de behandeling dan pas plaats vindt heeft tot oorzaak ziekte, e.d. ZOETERWOUDE Cursus veeverloskunde. De LTJ organiseert voor de leden en voor de veehouders een cursus veeverlos kunde van 7 tot 9 avonden. Met als inleider de heer Y. Krol, dierenarts te Leiden. Aanvang vrijdag 8 novem ber 8 uur in het Don Boscohuis. KATWIJK AAN DEN RIJN GERINGE OPKOMST OP K.V.P.- VERGADERING VERHINDERDE BESTUURSVERKIEZING Onder leiding' vajn voorzitter J. W. Vendel vergaderde im het parochie huis de afdeling Katwijk van de Katholieke Volkspartij. Zoals helaas gebruikelijk was ook nu weer de belangstelling gering. Na het ope ningswoord vain de voorzitter hield het bestuurslid, de heer Th. v. Uche- len, een beschouwing over de wei nige belangstelling van de leden, die zelfs tot uiting komt bij verkiezin gen. Ten gevolge van deze laksheid kwam de afdeling bij de gemeente raadsverkiezingen stemmen te kort om een tweede zetel im de raad te bemachtigen. Het bestuur is vol ac tiviteit geweest en hard is er ge werkt, aan propaganda heeft 't niet ontbroken, maar het heeft niet mo gen baten. Peninimigmeesteresse, mej. A. Riet veld, deed financieel verslag. De re kening sloot met een batig saldo van 191.03. De rekening werd goedge keurd. Het ledental was, alhoewel de con tributie verhoogd was, zo meldde de heer Van Uohelen, op hetzelfde peil gebleven. De bestuursverkiezing kon naar het oordeel van het bestuur, door de geringe opkomst, niet door gaan. Een lange discussie ontstond over de vraag wat nu te doen stond. Besloten werd maandag 18 novem ber een nieuwe "vergadering uit te schrijven en extra propaganda te voeren om naar deze vergadering meer leden te trekken opdat dan de volgens voorschrift te houden ver kiezing zal kunnen plaats hebben. Dhr. Slingerland te Warmond, pro pagandaleider van de Kieskring Lei den, gaf hierbij enkele aanwijzingen. ACTIE TEGEN GRASDROGERIJ Bij een groot getal omwonenden van de Grasdrogerij aan de Valken- burgseweg wordt een request ter ondertekening aangeboden om ge daan te krijgen dat door het gemeen tebestuur verboden wordt de gras drogerij, waar vorige week 'n grote brand woedde, weer in werking te stellen. Nieuwe overwinning van KDC I - In de competitie van de Leidse Dis tricts Dambond wist het eerste tien tal van de damclub KDC opnieuw een fraaie overwinning te behalen en wel met 15-5 iin een thuiswed strijd, gespeeld tegen LDV 2 uit Lei den. De uitslagen van de individu ele partijen luiden als volgt: C.Var kevisser (KDC)-A. Sladek (LDV) 2-0, J. Passchier-M. Brink 2-0, J. Zwaan-A. v. d. Hoeven 1-1, F. Spie renburg-W. Belt 2-0, H. Koelewijn- I Teleny 2-0, A. A. Vooijs-J. Zaal berg 1-1, H. Klinkenbeng-S. Mandé 2-0, H. Voorzaat (res.)-W. Klein 1-1, C. v. Rlaveren-L, Lammens 1-1, J. Heemskerk-J. Mazurel 1-1. VOORHOUT Ir. P. J. Buck voorzitter van Wit-Gele Kruis Het Wit Gele Kruis Voorhout hield in café Boerhaave zijn jaarvergadering met als steeds weinig belangstelling. De heer J. de Roode, de incasseerder, werd dank gebracht voor zijn grote propa ganda alsmede zuster Meissen die 2975 ziekenbezoeken heeft afgelegd. Mevr. Verdegaal-Vester, haar trouwe hulp op het consultatiebureau, kreeg ook een extra compliment. De financiën waren in een accoun tantsrapport verwerkt en prima in orde bevonden. Over een totaal budget van ƒ21.510,29 was er een batig saldo van 1426,99. Bestuursverkiezing Mevrouw W. J. Vester-Kaskes had te kennen gegeven niet meer voor een be stuursfunctie in aanmerking te willen komen. Ook de voorzitter, de heer A. J. M. Groothuis, wilde na vele moeilijke ja ren, zijn functie aan een ander over dragen, Ir. P. J. Buck werd met alge mene stemmen tot zijn opvolger geko zen, terwijl de heer Groothuis met alge mene stemmen toch in het bestuur be houden bleef. De aftredende voorzitter, heeft vele moeilijke situaties meegemaakt. Met grote ijver en doorzetting is nu een ge zonde toestand ontstaan. Het wijkgebouw voldoet aan beschei den eisen, maar nu aan 't werk aan een plan tot bouw van een modern wijk gebouw, een taak van het nieuwe be stuur. Samenwerking tussen Wit-Gele- en Groene Kruis moet in deze mogelijk zijn. Met een kort woord dankte ir. Buck voor zijn verkiezing. Hij bracht dank aan de afgetreden voorzitter voor het vele en belangrijke werk. De heer P. v. d. Geer vertolkte de gevoelens van de andere bestuursleden, door de heer Groothuis te bedanken voor de eminente wijze waarop hij steeds de vergadering presideerde. On der zijn leiding is de vereniging met sprongen vooruit gegaan, „ANTI-RAKET"- RAKET De Russische strijdkrachten heb ben vandaag, bij de parade op het Rode Plein ter herdenking van de revolutie, een geleid projectiel ge toond, waarvan waarnemers menen, dat het bestemd is voor het onder scheppen van vijandelijke geleide- projectielen. Het persbureau „Tass" zei hierover, Noordwijkse politiesportvereniging heeft gunstig jaar achter de rug Schutter C. Baljeu won Wilhelm Teil-beker De Noordwijkse Politiesportvereni ging hield gistermiddag onder leiding van haar voorzitter, de heer J. M. P. Barendsen, een druk bezochte jaar vergadering. In haar overzicht van het wel en wee van N.P.S.V. herdacht de se cretaresse, mej. J. M. Hoogeveen, wij len de heer G. C. Timmers, penning meester van de vereniging. In hem verloor men een gewaardeerd en ac tief bestuurslid. Velerlei aktiviteiten liet mej. Hooge veen de revue passeren. Hulde werd gebracht aan de heer P. F. Mertens, die ook deze keer met veel fan tasie en vindingrijkheid de tocht van „voetangels en klemmen" had sa mengesteld De schaatsenrijders A. de Vries en A. Siebers hadden de winter mee ge had en menig fraai succes geboekt. Het volleybalteam nam deel aan de competitie Bollenstreek en aan ver schillende toernooien. De nieuwe competitie vond een goede start, daar N.P.S.V. de eerste twee wedstrijden in een overwinning wist om te zet ten. Op de midgetgolfbaan van „Sein post" kampten de NPSV'ers om de eer op de 18 holes. Voetbalwedstrijden waren gespeeld tegen de onderwijzers, de radio- en TV-artiesten en tegen het personeel van het radarproefstation, terwijl motorrijders uit NPSV goede resul taten wisten te behalen bij verschil lende motorritten in den lande. Penningmeester M. Smilde gaf 'n opsomming van de inkomsten en uit gaven en hield een batig saldo over. De kascommissie deelde bij monde van de heer F. M. Vink mede, dat kas, boeken en bescheiden in orde waren bevonden. Vervolgens overhandigde de voor zitter de Wilhelm Teil-beker aan de winnaar van de schietcompetitie, de heer C. Baljeu. Deze trofee, welke door de korpschef, de heer A. N. Merkelbach, beschikbaar was ge steld, werd door de heer Baljeu voor de derde maal achtereen gewonnen zodat hij haar thans definitief in z'n bezit heeft. De heer Merkelbach zegde een nieuwe beker toe. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter, de heer Barendse herbe noemd, terwijl in de vakature werd voorzien door de verkiezing van de heer L. Krijger. De nieuwe kascommissie bestaat uit de heren Chr. v. Venetiën en C. de Graaf. Tijdens de rondvraag, waarin en kele interne zaken aan de orde kwa men, werd nog medegedeeld, dat 't 15-jarig bestaan in februari a.s. met een feestelijk tintje gevierd zal wor den. NOORDWIJK Klaverjas-drive T.O.G.N.K.JJB. Gisteravond vond in rest. „De Beurs" de jaarlijkse klaverjas-drive plaats tussen de Klaver jas veren, en de K.N.J.B. elk met 20 deelnemers (sters). Vorig jaar was de wisselbe ker in het definitieve bezit gekomen van T.O.G. zodat een nieuwe wissel beker was aangeschaft. Er heerste een prettige stemming en aanvanke lijk zag het er naar uit dat de N.K. J.B. deze eerste ronde ging winnen, doch bij de eindstand bleek dat T.O.G. met een gering Verschil als eerste uit de strijd was gekome<n. T.O.G. behaalde in totaal 60922 ptn. en de N.K.J.B. 59579 punten Voor de 5 hoogsten was een prijsje be schikbaar gesteld, dit waren mevr. v. d. Berg 7543 p.: H. Hiep 7016 p.; Nic. Peschier 6886 p.; G. v. Schie 6731 p.; J. Smit 6709 p. Kruisjas-competitie. De uitslag van de gisteravond gehouden com petitie-wedstrijd van de Kruisj as- vereniging „Noordwijk" in rest. „De Beurs" is van de 10 hoogsten als volgt: mevr. v. d. Meer 8339 p.; W. Knijnenburg 8280 p.; W, Caspers 8271 "p.; P. v. Diemen 8213 p.; C. Vermeulen 8117 p.; C. Vink 8061 p.; mevr. Verhoeven 7990 p.; E. Wij- nands 7973 p.; G. Caspers 7948 p.; A. de Ridder 7898 p. MISLUKTE START Een DC-8f van de Canadese lucht vaartmaatschappij Trans-Canada Air Lines is woensdagavond bij een mis lukte start op London Airport van de baan geraakt en in brand gevlogen Het toestel had 97 passagiers aan boord, van wie slechts twee licht ge wond raakten. De brand, dde in een van de motoren woedde werd binnen korte tijd geblust. Het straalvlieg tuig kwam in een koolveld nabij de luchthaven terecht zonder dat het van de grond was geweest. De piloot het zijn toestel niet opstijgen toen het einde van de rolbaan naderde Een functionaris van de Canadese maatschappij zei niet te weten waar om het toestel niet was opgestegen. Er heerste op het ogenblik van het ongeluk een dichte mist. dat voor de eerste maai in de para de „een eenheid lanige-afstands-ge- Leideprojectielen voor onderschep ping" is meegevoerd. De commentator van radio-Moskou zei, toen de batterij van vier raketten het Rode Plein oprolde, dat het de projectielen waren waarvan premier Ohroesjtsjov had gezegd, dat „ze een vlieg in de ruimte kunnen raken". Leiden Russen negers op voor guerillastrijd in Zuid-Afrika? Volgens het Amerikaanse dagblad New York Herald zou Rusland uit Zuid-Afrika gevluchte negers in het geheim opleiden in de techniek van guerillagevechtenHet blad schreef te hebben vernomen, dat een Rus sisch transportvliegtuig vorige maaind in Sar-es-Salaam, in Tanganjika, tachtig vluchtelingen aan boord nam. De New York Herald meent te weten, dat ook dé Chinezen en de Algerijnen gevechtsopleidingen voor Zuidiafrikaanse negers geven. In officiële kringen in Washington bevestigde.men, dat onlangs een Rus sisch vliegtuig Zuidafrikaanse vluch telingen uit Das-es-Salaam naar Mos kou heeft gebracht. Men kon echter niet bevestigen, dat deze vluchtelin gen daar worden opgeleid in de gueriLLakrijg. KORTE GOLF In IJmuiden Oost komt een nieuw Antoniusziekenhuis van de zusters Franciscanessen met een capaciteit van 276 bedden. Het gebouw zal 13 verdiepingen tellen en de bouwkos ten worden geraamd op 20 miljoen. Het nieuwe ziekenhuis zal waar schijnlijk in 1970 gereed zijn. Bij Chiavenna in de Italiaanse Alpen zijn woensdag vijf arbeiders door een rotsmassa gedood. In een tunnel voor een oliepijpleiding waren zij bezig met het opblazen van ge steente. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben inbrekers uit een antiekwinkel in Wenen voor een waarde van 60.000 gulden aan oude munten en bankbiljetten gestolen, waartoe een complete verzameling „Reichsthaler" (geslagen tussen 1439 en 1896) zou behoren. In Plumstead (zuidoost Londen) zijn woensdag een moeder en haar vier jonge kinderen omgekomen, toen de manufacturenwinkel waar zij woonden afbrandde. De vader, een melkboer, kreeg een shock en moest in een ziekenhuis worden op genomen. Een gerechtshof in Neurenberg heeft een 51-jarige inspecteur van een warenhuis wegens nalatigheid, als gevolg waarvan bij een brand in een warenhuis in 1962 22 mensen werden gedood en 27 gewond, veroor deeld tot een jaar en drie maanden gev angenisstraf De oudste residerende katholie ke aartsbisschop ter wereld, de 99- jarige dr. Daniel Mannix, is woens- dag in Melbourne overleden. Hij wa« afkomstig uit Ierland. Ten zuiden van Milaan zijn 1500 ha ondergelopen door het buiten de oevers treden van een rivier. Ook in Venetië staat het water hoog. Enke le wijken staan blank. Twee hoge politiefunctionarissen in Sheffield (Engeland) zijn geschorst omdat zij hebben toegelaten, djit ar restanten op al te krachtige wijze werden verhoord. Het ministerie van binnenlandse zaken had een onder zoek laten instellen. Voor de tweede maal in acht weken heeft de politie van Haannover een drukkerij in beslag genomen waarin communistische lectuur werd gedrukt. Er werden acht personen voor verhoor aangehouden en een grote hoeveelheid materiaal in be slag genomen. Een Amerikaanse miljardair heeft een werf in Barcelona opdracht gegeven voor de bouw van een zui vere nabooteing van de Santa Ma ria, het schip waarmee Columbus Amerika ontdekte. De kosten zullen ongeveer drie miljoen gulden bedra gen. De Italiaanse filmactrice Sofia Loren, die vorige maand in een zie kenhuis te Milaan werd opgenomen voor wat men een kleine operatie noemde, heeft een miskraam gehad. VRIJDAG ZATERDAG w NOVEMBER NOVEMBER 16—21 UUR 16-20 UUR VAN ZELDZAAM MOOIE INRUIL AUTOMOBIELEN o.a. In onze showroom Stationsweg 2 OPEL REKORD 1963 OPEL CARAVAN 1963 DAFFODIL DE LUXE 1963 TAUNU8 17M 1963 T.W. DE LUXE m. roldak 1962 CITROÈ 2 C.V. 1962 Een advertentie in deze krant wordt gelezen in stad en land Kunnen een interessante werkkring oij ons vinden op de leidse courant papengracht 32 leiden telefoon (01710)—20935 Dehoorlijke condities, zaterdag compensatie en jaarlijkse winstdeling.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5