14.20 uur ELF MAN UIT MIJN 42 ct voordeel PRODENT JUNIOR „WONDER VAN LENGEDE" NIET EERSTE IN MIJNBOUWGESCHIEDENIS Nieuw! Nu ook de kindertandenborstel De aardgasprijs vastgesteld op 7 cent m3 Minstens drie doden „Dirk" van Egmond, studentenkoetsier, overleden HHI DONDERDAG 7 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT ter kennismaking Ondersteund door artsen wordt de 51-jarige mijnwerker Kuhl naar een brancard geleid. Van Kuhl wordt gezegd, dat hij er lichamelijk het slechts aan toe was. (Televisiefoto) De raad ging eveneens akkoord met de voorwaarde die de Gasunie heeft gesteld, dat het GCN zal proberen een snelle en optimale penetratie van het aardgas in de ruimteverwar mingssector te realiseren. Om 13.10 begaf de eerste vrijwil- heeft en uit Lengede afkomstig is. liger, de mijnbaas Hans Joachim, Hij heeft reeds 24 jaar, vanaf zijn zich met de reddingskoker naar be- 15e jaar, in de mijn gewerkt en be neden, even later gevolgd door zijn loofde, dat hij na gered te zijn een kollega Lambert. Zij waren de in- groot feestmaal zou aanrichten voor geslotenen behulpzaam bij het plaats- zijn tien kameraden en hun redders, nemen in de koker. De redding verloopt steeds vlugger. Kuhl werd onmiddellijk nadat hij Tussen de eerste en de tweede la boven was, door een arts opgevan- gen negen minuten. Later bedroeg het gen. Door twee verplegers van het tijdsverloop slechts vijf minuten. Rode Kruis werd hij naar een zie- Geen van de geredden droeg schoe- kenauto gebracht en onmiddellijk nen. Deze hadden zij reeds lang ge- naar een ziekenhuis vervoerd. leden in de mijn uitgedaan, toen zij gezwollen voeten bekonnen te krij- Als tweede werd de 53-jarige Fritz gen. Het duurde een minuut voor de Raer naar boven gebracht, de oudste vrouw van Webranitz haar man her- De Algemene Raad van het Gas bedrijf Centraal Nederland (GCN) is vanmiddag akkoord gegaan met een aanbod van de Gasunie om de gevonden mijlpaal in ons blad van den 21 mensen gewond, van wie ver- DE ROMEINSE MIJLPAAL In ons artikel over de bij Rijswijk LABORATORIUM IN MELUN ONTPLOFTs Bij een ontploffing, die zich van morgen in een laboratorium van een farmaceutische fabriek in Melun in Frankrijk heeft voorgedaan, zijn vol gens de eerste berichten tussen drie en zes doden gevallen. Voorts wer den 21 mensen gewond, van wie ver- scheidenen zwaar gewond. Door de inkoopprijs van het pure aardgas suuciucucu iwaar gewuuu. uuur ut voorlopig vast te stellen op zeven ende fout geslo- ontpioffing stortte het gebouw boven cent per kubieke meter. Deze prijs pen. De vindplaats van een reeds op de erin werkzame personeel, geldt tot het tijdstip waarop defini- eerder gevonden exemplaar was niet tief overeenstemming is bereikt en wanneer puur aardgas gedistribueerd Noord wijk, zoals abusievelijk ver- van het ingesloten elftal. Voor ieder van de elf werd een kende, zo was hij in de afgelopen veertien dagen veranderd. Loebke was om 13.55 boven. Als ziekenauto in gereedheid gehouden, achtste volgde daarop de 34-jarige voor het geval overbrenging naar Helmut Kenzia, die, naar het scheen een ziekenhuis nodig mocht blijken, ^et best van allen er aan toe was. Hij De volgorde van het naar boven vader van kinderen. brengen wordt door de artsen be paald. In de reddinigskoker brandde ge- Baer bereikte de oppervlakte om durende het opstijgen een kleine 13.31 uur. Als derde kwam om 13.35 lamp, om die mannen gedurende hun de 43-jarige Rudoli Wiese aan de totfrt naar boven reeds enigszins aan opervlakte, die beneden in de mijn daglicht te doen wennen. De negende geredde, de 26-jarige gehuwde Dieter Richey, was diegene die zoals eerder gemeld, enige me dische kennis bezat en die zijn ka meradien voortdurend op temperatuur en polsslag had gecontroleerd. Zijn jongste dochter vierde op deze dag van zijn redding haar eerste verjaar dag. De spanning onder het publiek bij de schacht scheen pas bij het bo venkomen van de achtste geredde te een zenuwschok had gehad. Meteen daarop stapte hij uit en werd weg gedragen. De twee eerst naar boven gedrage nen waren reeds per brancard van het terrein weggebracht. Wieses kwam om 13.37 boven. In een rijdende kliniek worden al len aan een eerste medisch onder zoek onderworpen. Als vierde kwam naar boven de breken. Toen pas namelijk werd er 20-jarige Siemens-monteur Adolf in de handen geklapt. Richey zag Herbst uit Hannover, die voor het het daglicht om 14.00 uur. eerst van zijn leven in een mijn was Ais tiende arriveerde aan de op- afgedaald. Tevoren was reeds bij de pervlakte de 32-jarige Ziegfried Ebe- reddingsschacht medegedeeld, dat Hng, vader van twee zoons, die sa- deze jongeman zich na zijn redding zo spoedig mogelijk met zijn meisje uit Hannover zou gaan verloven. men met de laatste beneden gebleve- ne, wolkers, de leiding over de opge sloten groep mijnwerkers heeft ge- Hij scheerder lichamelijk goed aan VOerd. Hij en Wolkers waren de twee J v J J „sterke mannen" die over stalen ze nuwen en leiderscapaciteiten bleken te beschikken. Om 14.18 uur precies kwam de toe te zijn, maar werd toch door djïe helpers weggedragen. Herbst arriveerde om 13.42. De vijfde geredde was de 38-jari- ge Johannes Sittar, vader van twee Laatste van de elf, Wolkers boven, die kinderen, die ook op een brancard de „natuurlijke leider" van het ge- HET WIEL DRAAIDE Minutenlang heeft men he den rond 13.20 uur, niet alleen in de onmiddellijke nabijheid van de Mathildemijn in Len- gede, maar ook overal elders in Duitsland en de nabuurlan den die door de rechtsstreekse televisie-uitzending van de redding der elf ingesloten mijnwerkers werden bestreken in een keel-kroppende span ning verkeerd nadat ook door middel van het magische televisie-oog te zien was gege ven hoe het katrolwiel boven de reddingsschacht langzaam in beweging kwam. Aan dat draaien, een onge ëvenaard suggestief beeld, dat zo uit de werkelijkheid in dui zenden huiskamers binnen drong, was het omhooghalen van de reddingskoker meter voor meter af te lezen, totdat het metalen bom-achtige ge vaarte plotseling uit het aard oppervlak op kwam rijzen met de eerste der geredden in zijn binnenste. De duizenden in hun huiskamers en elders, ver van de rampmijn verwijderd, waren er vlak bij toen deze eerste, en daarna om de zeven minuten diens overige kame raden, üit de koker werden geholpen, terug in het dag- licht waarvan zij veertien et malen lang uitgesloten waren geweest. Een belevenis die, meer dan urenlange redevoe ringen of plechtige overeen komsten, de mensen over alle grenzen heen tezamen bracht in nood en redding. meld, doch Naaldwijk. Ook nabijgelegen gebouwen wer den beschadigd terwijl in wijde om trek de ruiten van woonhuizen sneu velden. werd gelegd. De reddingen vonden plaats met een onderling tijdsverschil van onge-' zeischap werd genoemd. De eigenlijke reddingsoperatie van het ophalen der mannen had precies Nederlandse tankauto ontploft bij Charleroi Van Egmond in zijn glorietijd. In zijn rijtuig voor het oude station te Leiden. westen van Charleroi verduister den. Drie Belgische arbeiders en één Griek, die zich in de buurt van de ontploffing bevonden, werden ge wond. Op 79-jarige leeftijd is te Leiden overleden de heer D. van Egmond, on der de Leidse studenten beter bekend als „Dirk". Sinds jaren is zijn naam onverbrekelijk verbonden aan het Leidse Studentencorps. Iedere nacht stond hij met zijn koetsje voor de sociëteit aan de Breestraat, soms tot zes uur 's morgens, om de studenten naar huis te rijden. Om deze kwaliteit was hij een zeer geziene figuur in de Leidse studentenwereld, maar óók omdat hij zijn koets vaak ter beschikking stelde voor verhui zingen. Ook bij de burgerij was hij geen leiding avn een bij hem thuis opge- veer zeven minuten, hetgeen sneller vijftig minuten geduurd. Toen Wol- was dan werd verwacht. Sittar bereikte om daglicht. De auto, die bij de explosie werd onbekende. Op de drie oktoberfees- nomen radio-reportage. Mei groot vernield, was eigendom van de firma ten verwierf hij zich grote faam als enthousiasme sprak hij toen over - - t Vanochtend is op het terrein Van der Laan in Lekkerkerk. Een „aapjeskoetsier". De buitengemeen- zijn werk onder de studenten, van kers_ uitstapte, wreef hij met zijn van ^et hoogovenbedrijf van Thy tweede wagen van dezelfde firma, tem zagen hem jaarlijks verschijnen wie hij er velen persoonlijk kende. 13.48 uur het handen over zijn ogen tegen het tel- chateau in Marcinelle bii die 50 meter achter de eerste stond, 0p hun kermissen, waar hij met zijn le licht. Direct zette men hem een pu i - Nederlandse tank- bleef onbeschadigd. De chauffeurs, de koets minstens evenveel aftrek vond Ziin vrouw die daaen en nachten 5rl1 ,op' w9,lkers1.ls Jf.f fS»" „5 hmznt stand tl laden heren Van der Pij' uit stolw«k en als welke kermisattractie ook. ^yn _vrouw, oae_aagen^enjiacmen huwd afkomstig uit Siiazie. auto, die benzol stond te iaden, A Dekker uit Ouderkerk a.d. IJssel, Om 14.30 uur waren ook de twee de lucllt gevlogen. Het die bij de eerste wagen stonden, lie- NIEUW paard sloeg over naar de opslagtank die pen geen letsei 0p. Zij hebben zich N1EUW haard ongeveer 70 ton benzol bevatte, bijtijds in veiligheid kunnen stellen. lang op het-terrein van de mijn had doorgebracht, moest na de redding van haar man de trappen worden af gedragen. Zesde was de 28-jarige Helmut We branitz, die om 13.53 uur boven was. Hiermede was na 31 minuten meer dan de helft van de reddingsactie vol bracht. Groot feestmaal Als zevende kwam boven de 38-ja- rige Hermann Loekbe, die een kind PROMOTIERIJDEN vrijwillig afgedaalde mijnbazen Joa chim en Ax, weer veilig en wel bo- ven, waarmede de redding geheel Er stegen reusachtige rookwolken In de tankauto werd ruwe benzol was voltooid. omhoog die de lucht boven het geladen. Bij promoties reed hij zijn koets voor bij de Academie, ook al was er Hoezeer het Leidse Studentencorps niet om gevraagd, zó zeer had „Dirk" koetsier z*ch een plaats verworven in de stu- Dirk" op prijs stelde, moge blijken dentenmaatschappij. Als dan de pas- uit het feit, dat toen jaren geleden gepromoveerde plaats^ genomen had een paard var de heer Var Egmond bi de koets, reed hij, alvorens hij gestorven was, de studenten voor hem een „nieuw" paard bijeen ge spaard hebben. In de editie var 31 januari. 1957 var „De Leidse Cou rant" is in een artikel reeds aan aan de gebruikelijke rondrit door de stad begon, eerst naar het café van Koos Goejée, waar gedronken werd op de toekomst van de feesteling. Zijn laatste promotie bij een an- nurkeect uw persoonlijkheid herenmode LEIDEN KATWIJK Hoewel algemeen wordt ge zegd, dat het wonder van Len- gede" het eerste geval van red ding van mijnwerkers, die reeds dood waren gewaand, is ge weest, blijkt deze opvatting toch niet juist te zijn. In een hand boek over de mijnbouw uit de vorige eeuw, dat een plaatsje heeft in het museum voor de mijnbouw in Bochum, wordt een beschrijving gegeven van een mijnongeluk in het Franse de partement Gard, dat een verras sende overeenkomst vertoont met de ramp van Lengede. Op 11 oktober 1862 was als ge volg van het gezwollen waiter van de rivier de Ceze het wa ter een mijn nabij Bessege bin nengedrongen, waardoor naar onmiddellijk werd aangenomen, honderd mijnwerkers zouden zijn omgekomen. Een dag later echter klopte een mijnwerker in een mijngang met een höuweel tegen het ge steente, waarop na enige tijd 'n zwak antwoord werd gegeven. Men begon onmiddellijk met 't grajven van een gang, en tegen middernacht van de 15 e oktober was men zover gevorderd, dat twee van de drie mijnwerkers, onder wie een jongen van ze ventien jaar, die zicih in een on dergelopen schacht bevonden, konden worden gered. De derde bleek tijdens het reddingswerk verdronken te zijn. De twee overlevenden hadden zich op 'n plek bevonden, waar ziüh, even als in Lengede het geval was, een Luchtbel had gevormd, met een druk van vier atmosfeer. Op 24 oktober echter, dus der tien dagen na het ongeluk, hoor de een arbeider, die op de bo dem van een schacht werkzaam heden verrichtte, een zwak ge weeklaag. Het bleek toen, dat zich achter een puinhoop nog 3 mijnwerkers bevonden, van wie één nog slechts een kind was. Zij konden daarop spoedig naar boven worden gebracht, 't Drie tal had zich in' leven kunnen houden door het eten van mijn- hout en het drinken van het in de mijn gelopen water. Enige dagen later waren zij weer vol komen opgeknapt. Nog slechts zeven jaar gele den heeft zich in een mijn in Waittensoheid een geval voorge daan van twee mijnwerkers, die tien dagen lang van de buiten wereld waren afgesloten. Eerst na vijf dagen hoorde men hun klopsignalen. De volgende dag slaagde men erin via een ver- zorgingssahaoht hen van voed sel te voorzien, waarna het nog vier dagen duurde voordat zij konden worden gered. In 1854 werden twee mijnwer kers in een mijn in de buurt van Lyon door een instorting inge sloten. Ondanks alle mogelijke inspanning heeft het een maand geduurd aleer een van hen nog levend kon worden gered. De tweede was inmiddels de hon gerdood gestorven, doch de ge redde stierf ook enkele dagen later, als gevolg van de onder gane ontberingen. dacht besteed aan de markante fi- ^?.r.zo? vreemd klinken reed guur, die Dirk van Egmond was. Dit *n *u" artikel werd geschreven naar aan- Bijna 50 jaar heeft hij „de heren", zoals hij de studenten noemde, ge diend. Met hem is een stukje Lei- Karakteristiek beeld van „Dirk" uit den heengegaan, een laatste expo- de laatste jaren: een dronk vanaf de nent van die typische studenten-

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3