S)e LAATSTE FASE VAN REDDINGSWERK TE LENGEDE BEGON VANMIDDAG; BOOR HEEFT MIJNWERKERS BEREIKT Geen hoop meer op andere overlevenden LAATSTE FASE Krachtig westelijk protest tegen ophouden konvooien WILDE VREUGDE ONDER DE GROND Laatste Berichten Ook Cliroesjtsjow houdt voet bij stuk in zuiveren van de schacht konvooien-kwestie Geheugensteuntje voor Indonesië DONDERDAG 7 NOVEMBER 1963 Me JAARGANG No. 16.072 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Alles weer rode hoek en ei? Telef. 2 0 9 7 5 - Bed. 20018, 2559 4 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten be«orging3 3 8 3 9 (tussen 17.3» en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0.73 p.w., 3.15 p. mnd.. 9.45 p. kw. Franco p.p. 9.95.,Adv. 18 et. p. mm., Telefoontjes 1.50 De hoofdboor heeft vanochtend vroeg de gang waar elf mijn werkers in Lengede al veertien dagen opgesloten zitten, bereikt Men heeft alle hoop laten varen, dat zich op tachtig meter diepte onder de begraafplaats van Broidstedt nog overlevenden bevinden. Zeer gevoelige microfoons en een televisiecamera, die waren neer gelaten door een boorgat, hebben geen enkel teken van leven geregistreerd. Dr. Berghoefer, de ingenieur die de leiding heeft bij de boorope- ratie, zei, dat de boor de noordkant heeft geraakt van de ruimte waar de elf mannen zitten ingesloten. Hierdoor is een klein gat ontstaan dat zal worden vergroot. Berekend was, dat de boor op enige afstand van de ruimte zou uitkomen. Bij het doorbreken van de boor vielen enige stenen van het plafond van de ruimte, maar er had geen grote instorting plaats. Geen der elf mannen werd gewond. lend gesteente te worden getrof fen. De leider van de reddingsaktie heeft verklaard, dat vanmiddag tegen half twee de laatste buis in de reddingsschacht zal worden gebracht, waarna men begint aan de laatste fase van de redding. MIJNDIREKTIE TREFT GEEN BLAAM De procureur-generaal dr. Topf, heeft aan de internationale pers in Lengede /Broistedt verklaard, dat de direktie van de mijn niet verweten kan wor den gegronde initiatieven of verzoe ken om opsporingen naar ingesloten mijnwerkers te hebben genegeerd. Ook is er volgens hem geen sprake Na ondervraging van twaalf arbei ders was dr. Topf gebleken, dat slechts één van hen, Hütter, op 2 no vember 's avonds met de technische direktenr van de mijn, Ferling jr., over de ruimte waar de elf mannen zijn gevonden, had gesproken. Na dit gesprek heeft de direktie direkt een aanvang gemaakt met het boren. Verwijten van de mijnwerker Söl- inger, dat de direktie reeds op 26 oktober was ingelicht, missen volgens M H.M. de Koningin heeft de Amerikaanse vice-president Lyndon Johnson woensdagavond op Soestdijk een diner oktober was ingelicw! lassen volgens aangeboden. Foto vlnr: vice-president Lyndon Johnson, H.M. de Koningin, Z.K.H. de Prins mevrouw Johnson, dr. Topf iedere grond. mevrouw Rice en haar echtgenoot de Amerikaanse ambassadeur in Nederland de heer John b. Kice. AANSLAG OP BIRMAANSE PREMIER Het persbureau DPA meldde vanochtend tegen half elf, dat men thans bezig ïs met het ver groten van het ontstane gat, waardoor de ontsnappingskoker omlaag moet worden gebracht. De elf mannen hebben zich in de verste hoek van hun ruimte te ruggetrokken om niet door val- De boor is vanochtend om 6.07 uur op een diepte van 55,90 meter in het hol waarin de elf mijnwerkers zitten opgesloten doorgedrongen. Dr. Berghoefer kon nog niet zeggen wanneer de mannen naar boven kunnen worden gebracht. „Er is nog veel te doen," zo zei hij. Toen de boor doorbrak waren slechts twee van de elf ingesloten mijn werkers wakker. Zij hadden de wacht bij de telefoon. Direkt na de doorbraak hoorden men de opgesloten mannen hoesten en proesten als gevolg van het stof en de kleine stenen die hen bedekten. Daarna volgde een wilde uitbarsting van vreugde. Nadat kort voor elf uur teerd tegen het ophouden van ge- ap te houden met hun belemmerend Een Cubaan, die met een aantal allieerde konvooien op de toegangs- optreden. „Zij zal de Sowjet-regerinjg dagjesmensen het Witte Huis in Was- vanOCntena de DOOrstang Volgens in Bangkok ontvangen, doch nog niet bevestigde berichten, is op 26 oktober een aanslag ge pleegd op premier Ne Win van Bir ma, waarbij hij aan de rechterarm zou zijn gewond. Twee van de zes Amerika, Frankrijk en Engeland De Britse regering verzoekt de hebben gisteravond ,aat met griijk- SkSSte^' luidende nota's in Moskou geprotes- om baar militaire vertegenwoordi gers in Duitsland opdracht te geven wegen tot Berlijn. In de nota's wordi aansprakelijk stelten voor alle gevol- hington bezichtigde, heeft dinsdag omhooff ««v. r,4v,r„tto.t, riart com Tviniojen urn naar een spiegel c 1 oa 1 "ttS uiuuuug De mam is ter observatie gehaald, waarmee een ein- in een ziekenhuis opgenomen. 7 r. tao.a„ gen, die een afwijzing van dit ver- een meta krachtig protest aang te g zoek met zich zouden brengen", al- gesmeten, de „voortgezette bemoeiing' door ^us (je Britse nota. Rusland met geallieerde militaire co Een der ingesloten mijnwerkers heeft de doorbraak het eerst bemerkt. Hij alarmeerde om zes minuten over zes de leider van de booroperatie met de woorden: „Het waait, het waait". Enige ogenblikken later werden de luchtcompressoren afgezet. Dr. Berghoefer heeft nog gezegd, dat het nu niet nodig zal zijn een mijnwerker te laten afdalen om een gat naar de mannen te hakken, zoals het plan was als de boor op enige afstand van het hol was uitgekomen. Bondskanselier Erhard is gistermid dag per hefschroefvliegtuig op het terrein van de mijn aangekomen. Hij had een chèque ter waarde van twee honderdduizend Mark bij zich ter leniging van de eerste nood van de door de ramp getroffen mijnwerkers- gezinnen. Na te zijn rondgeleid door direk- teur Stein begaf de bondskanselier zich naar de radio-wagen vanwaar de verbinding met de elf opgesloten mijnwerkers wordt onderhouden. Erhard nam de microfoon en zei te gen de mannen, dat hij naar Lengede was gekomen om hun de beste wen sen van de Westduitse regering over te brengen. Hij beëindigde zijn ge sprek met de mijnwerkersgroet „Glück auf" waarop een der opge sloten mannen antwoordde: „Dank u, mijnheer de bondskanselier, we voelen ons goed." lonnes, die over de toegangswegen naar Berlijn rijden. Ln de Britse nota wordt verklaard, dat „de eisen, die de Sow jet-Unie bij het tegenhouden van Amerikaanse militaire colonnes heeft gesteld, er op schijnen te wijzen, dat het Rus land te doen is om ap opzettelijke wijze het vrije verkeer van deze co lonnes te belemmeren." De nota vervolgt: „De Westerse de was gekomen aan het 1 1 van brokken steen, werd Stapten Amerikanen uit voertuigen of niet? om 13.23 de 51-jarige breken dan is het logische gevolg 111 ijIIwerker Heinz Kuhl als dat geweld met gewald wordt beant- eerste der elf ingesloten woord. mijnwerkers behouden bo- Volgens de Russische regeringslei- ,We zouden nooit hebben toege- der zal het tegenhouden van mill- ven gebracht* verbondenen hebben een onbeperkt geven en zij zouden over onze lijken taire transporten bij de controlepos- redht van toegang tot Berlijn, dat in hebben moeten gaan." Dit heeft de ten worden voortgezet zolang de nor- Kuhl is gehuwd en vader van drie vier-mogendhedenovereenkomsten is Russische eerste-minister, Chroesj- male gang van raken niet wordt ge- 1 vastgelegd. Het is niet aan de Sow- tsjov gisteren gezegd toen Ameri- volgd. kinderen. Hij had een zonnebril op jet-Unie om beperkingen op te leg- kaanse zakenlieden, die een bezoek toen hij aan de oppervlakte uit de gen aan dit recht dier drie Westerse aan Moskou brengen, in een gesprek „Toen u besloot onze zenuwen op reddingskoker werd geholpen om mogendheden. Premier Djoeanda van Indonesië overleden STAP OP GOEDE WEG DE COMMISSIE die op verzoek van de regering enkele jaren lang het hoofd heeft gebogen over het moeilijke en ingewikkelde vraagstuk van de radio- en televisie-organisatie in ons land, heeft in haar zojuist ver schenen rapport een aantal belang wekkende voorstellen gedaan, die bij verwezenlijking een stap op de goe de weg naar een (meer) bevredigen de oplossing van de al zo lang hanr- gende problematiek kunnen geven. HET KERNPUNT van vele moei lijkheden is bij wijze van spreken al bijna sinds mensenheugenis ge weest, dat andere organisaties en maatschappelijke groeperingen niet konden delen in de zendtijd van de radio-organisaties, wanneer ze op de een of andere wijze geen gastvrijheid en „mede-deelzaamheid" van een der omroepen konden ontvangen. De al-, gemene maatschappelijke ontwikke ling heeft zulk een bevroren en een zijdig bevoordeelde situatie al lang achterhaald, maar de omroep-wet geving en de vastgeroeste gewoonten hieldën daarmee geen rekening. Het rapport van de commissie-Scholten heeft nu niet-verrassende, maar wel vruchtbare suggestie aan de hand gedaan om naast een als vanzelfspre kend beschouwd behoud van de be staande grote omroep-organisaties een zodanig buigzaam systeem tot stand te brengen, dat ook andere ge gadigden, mits met goede papieren, in de totaliteit van de beschikbare zendtijd zullen kunnen delen. Van bijzondere betekenis is daarbij, dat de commissie het alleen-zaligmakend in drukwekkend getal van het aantal deelnemers aan of aangeslotenen bij de vragende organisatie waarvan die destijds door de Tweede Kamer teruggewezen wetsvoorstellen nog uitgingen aan de kant heeft ge zet. Nu luidt de suggestie, dat ook kleinere groeperingen recht op zend tijd waar moeten kunnen maken, wanneer ze werkelijk iets in de aether te maken hebben, of zoals het. rapport het uitdrukt „dat de betrokken uitzendingen voorzien in de godsdienstige, culturele of maat schappelijke behoeften van luiste raars of kijkers." Deze nieuwe rege ling, die dus gelijkelijk voor radio en TV zou behoren te gelden, zou slechts zijn gebaseerd op een eis van rechtvaardige verdeling enver draagzaamheid! Zij zou bovendien overeenstemmen met de geest van de motie, welke de Tweede Kamer dit jaar met zulk een overgrote meer derheid aannem aan het eind van haar debat over de TV-reclame, waarin een wending naar het „open bestel" werd geëist. WIJ WETEN op dit moment nog niet precies, hoe de wetsvoorstel len concreet zullen luiden, die een en ander nader zullen moeten rege len. Het rapport is van suggesties dienaangaande voorzien, maar moet in zijn geheel nog van de pers komen. We komen daarom op deze zaak graag nog eens nader terug. Voor dit moment signaleren we al vast graag twee punten van groot belang: het behoud van de bestaan de grote omroep-organisaties, die hun kracht en verdiensten wèl heb ben bewezen en daarnaast dus de mo gelijkheid, dat ook anderen onaf hankelijk van smeekschriften om zendtijd aan bod kunnen ko men. Het rapport van de commissie- Schöliten bevat veel meer aantrekke lijke gedachten, maar daarover een volgend maal. We zouden thans nog Slechts onze adhaesie willen betui gen met een „sanering" van de even eens verouderde en foute praktijken rondom de programma-bladen, waar bij monopolies zijn geschapen, die niet meer in onze tijd passen. De oommissie heeft met haar voorstel om ook een volkomen „neutraal" blad door de NTS en/of NRU te la ten verzorgen zeker de mogelijkheid geschapen, dat veel animositeit zou kunnen worden weggenomen. Alles bijeen is het lange wachten op dit rapport toch wel de moeite waard geweestl met de premier het incident op de de proef te stellen beantwoordden zijn aan het ücht ontwende ogen te autoweg bij Mariënborn aanroerden, wij dit met onze pantserwagens Volgens Chroesjtsjov werd het inci- dwars over de „Autobahn" te zetten beschermen. Het ophalen had slechts dent afgesloten toen de Amerikanen om zodoende uw zenuwen te beproe- enkele minuten geduurd, aan de Russische eis toegaven en uit ven en te zien of u zou gaan schie- hun voertuigen stapten om de tel- ten. Wij zijn erg blij, dat u dit niet ling mogelijk te maken. Hij vroeg deed", merkte Chroesjtsjov tegen- zich af waarom het nodig was de over de Amerikaanse zakenlieden Volgens een in Singapore opgevan- controle-procedure, die al vele jaren op. gen uitzending van radio-Djakarta is bestond, te wijzigen. Daarom hielden ZOEKT U EEN premier Djoeanda Kartawidjaja van wij de konvoioen vast tot zij toega- „Wij stapten niet uit!" Indionfesië vannacht als gevolg van 'n ven, aldus de Russische leider. „De hartaanval overleden. uwen veroorzaakten de wrijving. Wij Gezaghebbende kringen in Washing - Dr. Djoeanda, staatsman, econoom willen een dergelijke wrijving niet. ton hebben de beweringen van pre en ingenieur, is 52 jaar geworden. Onze wens is goede pn vriendschap- mier Chroesjtsjov, dat het Ameri- ALs niet tot een partij behorende po- pelijke betrekkingen te voeren en de kaanse konvooi bij Mariënborn was liticus beheerde hij in verscheidene economische banden te ontwikke- doorgelaten j nadat men aan de Rus- regeringsgen de portefeuilles van Ien"» 20 zei bij. sische eis tot uitstappen had toege- economische zaken, openbare werken geven, tegengesroken. Men verklaar- en verbindingen. In 1956 werd hij mi- Toen hem gevraaigd werd wat zou de onomwonden, dat de Verenigde nister van staat voor economische gebeuren wanneer men het niet eens Staten geen concessies hebben ge- plannen met het oog op een vijf ja- werd over de procedure bij de con- daan met betrekking tot de voor- renplan voor de economische vooruit- troleposten zei Chroesjtsjov: „Als schriften voor militaire transporten Uit nummer bestaat uit 16 patinas gang van Indonesië. men de gevestigde procedure niet °P de autowegen naar West-Berlijn. In 1957 werd hij premier, hij be- volgt, wordt geen doorgang verleend. GOUDEN RING voor een dame of heer? Juwelier v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. kleedde vervolgens opnieuw die Het is een kwestie van „een soldaat functie toen in juli 1959 een nieuwe is een soldaat". Hij heeft zijn instruc- regening tot stand kwam. ties en als iemand zou willen door- NIEUWE AMERIKAANSE KOLONNE GEPASSEERD Een Amerikaanse kolonne op weg van West-Duitsland naar Berlijn is vanmorgen de controlepost Mariën born gepasseerd. De kolonne die uit vredigende wijze kan worden uitge voerd". De toespraak van Palar be vatte in hoofdzaak dankbetuigingen aan het adres der Verenigde Naties, In Spanje zijn verkiezingen gehouden voor de gemeenteraden: in sommige Nederland en andere landen, die be- distrikten van het land was dit de eerste verkiezing sinds 1936. Alle 54.360 nj£7 ff^eest by de over- kandidaten voor deze verkiezingen zijn onafhankelijk. Op de foto zien we Hij „weigXe^de hoe het Spaanse staatshoofd, generaal Franco, zijn stem uitbrengt (rechts)ring dank aan Nederland het feit dat hij zo verrast kijkt is misschien wel omdat hij de treffende vx>or de dit land verleende op- gelijkenis van hem met het hoofd van het verkiezingsbureau opmerkte, rechte samenwerking". Westelijke wind De Bilt, donderdag 10 uur. Hat KNMI deelt mede: Een lagedrukgebied, dat geduren- militairen en tien voertuigen be- de enkele dagen in de Golf van Bis- staat, werd slechts twintig minuten caje heeft gelegen, trekt naar de opgehouden. Noordzee. Samenhangend daarmee draait de wind in Nederland naar het westen. De temporatuur komt daardoor op een lager niveau dan de afgelopen dagen het geval is geweest, maar blijft nog wel wat boven normaal. De lucht, die met matige tot krachtd- De permanente Nederlandse ver- ®e naar Nederland zal stromen, tegenwoordiger in de UNO, mr. 13 onstabiel van opbouw. Er komen Schürmann, heeft woensdag in de dian°°k enkele buien in voor. Rand- Assemblée gewezen op de vervulling storingen van het genoemde lage- van het zelfbeschikkingsrecht van de drukgebied veroorzaakten vooral in Papoea's in 1969. Hij sprak naar aan- de omgeving van de Alpen veel re- leiding van het UNO-rapport over Sen. Een regengebied. dat Nederland West-Irian. in de afgelopen nacht voorbijtrok, bracht met uitzondering van 2 tot 3 De permanente Indonesische ver- 111111 111 noorden van het land, vrij- tegenwoordiger, Lambertus Palar, we^ Soen regen, verklaarde dat de overeenkomst over West-Irian „bij een voortgezette nau- 7A1V F TV M A A NQT AIVDFN we samenwerking van alle betrok- EiN OTAANMAINIP.nl ken partijen op een voor allen be- 8 Nov.: zon op 7.46, onder 17.01; maan op 23.51, onder 14.39. Hoogwaterstanden 8 Nov.: v.m. 7.57; n.tn. 20.30. KORRELTJE Niets is groot als het niet tevens goed ia,

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1