Drie jaar geëist tegen Leidenaar, die zich als een bruut gedroeg GRONDWERKER UIT HAZERSWOUDE BRAK IN OM TE VERNIELEN TOCH NOG EEN MERENPLAN? Bloemisten zetten „bloemetjes buiten" Tweede geval van dood door parathion AUTOBUS REED TEGEN TREIN Amerikaanse boter te laat op markt EEN JAAR GEEIST TEGEN MAN DIE AMBTSKETEN WEGNAM Ontslag portier Hiltonhotel blijft gehandhaafd WOENSDAG 6 NOVEMBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Mevrouw Zwarts uit Den Haag is thans een van de gelukkigste vrouwen in Nederland. Het geld, dat haar man de marktkoopman W. R. Zwarts in de vuilnisemmer had verborgen, kwam terecht op de belt in Diever, waar al het Haagse huisvuil naartoe wordt getransporteerd. Na tonnen huisvuil te hebben omgewoeld, werd het geheel doorweekte geld gevonden. Op de foto toont de overgelukkige mevrouw Zwarts het doorweekte bankpapier. Foor de Haagse rechtbank Het waren wel vreemdsoortige da den welke een 20-jarige grondwer ker uit Hazerswoude had uit gevoerd. Hij had op 1 juli een tractor van het bedrijf, waar hij werkte beschadigd en onbruikbaar gemaakt, door vuil ln de olietank en leiding te gooien. Voorts had hij op 9 sept. te Bos koop ingebroken in een kantoor en daar een radiotoestel en schrijf machine beschadigd. De schrijfmachine had hij zonder meer uit het raam in het water ge gooid. Een ander feit was, dat hij op 2 juli in Boskoop een vrachtauto had weggehaald en daarmee was gaan rijden, hoewel hij niet in het bezit was van een rijbewijs. Op de Berkelseweg te Pijn acker week hij onvoldoende uit voor een daar geparkeerde auto, die werd aan gereden en beschadigd. Toen de jongeman door de politie werd aangehouden, gaf hij een valse naam op. Voor al die daden had hij zich nu voor de rechtbank te verant woorden. Volgens verdachte speelde de drank een rol in het gebeurde, maar hij had ook wraakgevoelens jegens zijn werkgever en had daarom de tractor stuk gemaakt. Overigens gebeurde dit alles, nadat verdachte nog maar pas uit de gevangenis was ontsla gen. Er waren over verdachte wel en kele rapporten uitgebracht doch de Officier van Justitie vond het ge wenst, ook het rapport van een psy- chiaiter over hern in te winnen. In verband hiermee besloot de rechtbank de zaak verder aan te houden. Hardleers. Een 59-jarige man, die als beroep „ijzervlechter" opgaf, bleek met wer ken weinig op te hebben en zich bij voorkeur te bepalen tot bedelen. Vandaar, dat tegen hem reeds 72 maal proces-verb aal terzake bede larij is opgemaakt, zoals de Officier van Justitie mededeelde. Niettemin gaat de man rustig door en zo had hij ook op het station te Leiden bij wachtende reizigers gebe déld. De stationschef had hem van het perron willen verwijderen, doch daar verzette de man zich tegen. De Officier van Justitie eiste tegen de niet-versohenen verdachte, drie maal 12 dagen hechtenis benevens plaatsing in een Rijkswerkinrichting gedurende een jaar. Uitspraak over 14 dagen. Door de Directeur dier Gemeente werken te Leiden zal in het kader van het „Marenplan" een exploita tie-opzet worden gemaakt voor de zandwinning ten behoeve van het bouwrijp maken van terreinen, aldus blijkt uit de toelichting op de begro ting 1964 van Leiden. Het „Meren plan", dat de Zwaniburgerpolder be treft is indertijd niet doorgegaan, we gens grote tegenstand vanuit War mond. „Men Is tegen deze man te werk moeten gaan als een dompteur ln 'n leeuwenk ooi", zo constateerde gister morgen de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank. De man stond te recht wegens poging tot doodslag, subsidiair zware mishandeling. „Men heeft deze verdachte eerst op 'n af stand met een stok bewerkt om hem van zijn prooi te krijgen", zo ver volgde de officier. Drie Jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke terbeschikking stelling luidde de eis. Het betrof hier 'n 30-jarige Leidenaar, van beroep wegenbouwer. In de avond van 20 juüi hep ver dachte, die onder invloed van drank verkeerde, in Leiden over de Papen gracht, waar hij een voorbijganger aansprak, die een bos bloemen bij rich had. „Geef mij diie bloemen," z» beval de wegenbouwer, doch uiter aard werd dit geweigerd. Daarop sloeg de wegenbouwer de betrokken man. Bij de vechtpartij, die ontstond, drukte hij de man zodanig tegen de straat, dat deze zich niet meer kou verdedigen. Daarna sloeg hij het slachtoffer im het gezicht en beukte zijn hoofd herhaalde malen tegen de stoeprand onder het geroep „ik maak je dood". Voorbij gangers blieven staan toekijken, omdat de wegenbouwer 'n Voor de economische politierechter in Rotterdam, mr. D. E. van Leijden, verschenen gisteren zestien bloemis ten uit de Maasstad, gedagvaard we gens overtreding van de op 19 aug« j.l. van kracht geworden winkelslui tingsverordening. Hoewel bijna dage lijks overtreders van de winkelslui tingswet zich voor de kantonrechter moeten verantwoorden, maakten de zestien een uitzondering. Het werd zelfs af en toe een gezellige boel in de zittingzaal van het kantongerecht, toen de bloemisten één voor één kwamen vertellen waarom zij de ver plichte halvedagsluiting hadden ge negeerd. Al spoedig bleek, dat de meeste van hen het helemaal niet eens wa ren met de nieuwe verordening, die voorschreef, dat in het vervolg de bloemisten in het centrum van Rot terdam hun winkels op maandagoch tend moesten sluiten, terwijl colle ga's in de buitenwijken hun winkel deuren op dinsdagmiddag op slot moesten doen. Men was het vooral niet eens met het feit, dat de nieu we verordening niet uniform van kracht is op alle Rotterdamse bloe menwinkeliers, waardoor een groepje bloemisten vooral de straatven ters in een gunstige concurrentie positie worden geplaatst Schuldig zonder straf De officier van justitie zei in zijn requisitoir, dat hij wel kon begrijpen dat de bloemisten bezwaren opperen tegen de bestaande regeling. Hij was echter van mening, dat het niet aan gaat een bindende verordening te overtreden. Hij vorderde tegen de bloemisten geldboetes variërend van f 5,- tot f 15,-. Mr. Van Leijden acht te alle verdachten schuldig, zonder toepassing van straf. Na mr. Van Leijdens vonnis ver scheen één van de schuldige bloe misten opnieuw voor het hekje, nu echter om de economische politie rechter een bloemetje aan te bieden. ,Jk vind het erg aardig van u, maar ik mag dit niet accepteren", zo zei mr. Van Leijden. „U mag ze neer zetten waar u wilt", zei hij. De bloe mist liet de bloemen op de groene tafel staan en wandelde de zitting zaal uit. beruah/be vechtersbaas is. Uiteinde lijk wist men het slachtoffer met be- hiullp van een lange stok te bevrij den. De officier wees erop, dat ver dachte reeds vier maal wegens ge weldpleging is veroordeeld, waarbij één maal tot drie jaar gevangenis straf. Verdachte zei zich niets meer van het gebeurde te kunnen herin neren. De officier van Justitie acht te verwijdering van verdachte uit de maatschappij noodzakelijk. De verde diger, mr. Si'liLevis Smit, bepleitte 'n lichtere straf, omdat zijn cliënt door ruzie met zijn echtgenote die avond in een geprikkelde stemming ver- Op 11 oktober overleed te Tilburg de 55-jarige NS-ploegbaas C. A. Ha- neveer, na het drinken van enkele slokken koffie. Hij werd nagenoeg onmiddellijk onwel en ongeveer een uur later overleed hij. Na een sectie op het lijk kwam vast te staan, dat de man was vergiftigd. Verder on derzoek wees uit, dat de koffie, die de man had gedronken sporen van parathion, een zeer giftige insecti cide, bevatte. De politie heeft nu drie familieleden van de heer Haneveer gearresteerd. Zij zijn gisteren voor de officier van Justitie geleid. Enkele dagen na de dood van de heer Haneveer deed zich in Goirle, in de omgeving van Tilburg, een zelfde gevail voor. Daar overleed op 15 oktober de 68-jarige W. K. van Nuenen, eveneens na hét drinken van een parathion bevattende vloei stof, waarschijnlijk koffie. De politie, die overigens een zo groot mogelijk stilzwijgen bewaart, heeft medege deeld, dat zij geen verband wil leg gen tussen beide zaken. De geheim zinnige dood van de heer Van Nue nen is nog niet opgelost. Nederlands echtpaar in Duitsland gedood bij verkeersongeval De landbouwer Arend Jan Esse- link (77) uit Winterswijk en zijn vrouw Anna Maria (72) zijn gister middag om het leven gekomen toen de personenauto waarin zij zaten bij de Duitse plaats Vreden, vlak over de Nederlandse grens, in botsing kwam met een Duitse personenauto. De bestuurder van de Nederlandse wagen, de gepensioneerde adjudant van politie R. M. van Drie (68) en zijn echtgenote werden ernstig ge wond. Zij zijn overgebracht naar het Algemeen Ziekenhuis te Winters wijk. Volgens de politie is de Neder landse auto bij het inhalen van een vrachtwagen met aanhangwagen ter wijl een tegenligger naderde tegen de linkervoorzijde van de vrachtwa gen gebotst. De auto kwam daardoor dwars op de weg te staan waardoor een tweede tegemoet komende auto er recht op in reed. By de Rotterdamse Waalhaven is maandagavond laat op een onbevei ligde spoorwegoverang een autobus van het gemeentelijk vervoersbedrijf tegen een locomtief, die 16 goederen wagons trok, gebotst. Eén der inzit tenden van de bus, de 27-jarige me vrouw R. van der VoortDubbeld uit Poortugaal, kreeg een lichte ver wonding aan de hand en een andere vrouw geraakte overstuur. Beiden zijn door de G.G.D. naar hun wonin gen gebracht. De linkerzijde van de bus werd vernield, de locomotief licht beschadigd. Het treinstel had door het ongeluk ruim anderhalf uur vertraging. (Advertentie) Leids hoogleraar overleden na aanrijding bij Witte Palen Aan de gevolgen van een ongeval is gisteren overleden de internatio naal befaamde Neerlandicus, prof. dr. G. G. Kloeke, die van 1934 tot 1956 hoogleraar in de Nederlandse taal en Letterkunde is geweest aan de Leid- se universiteit. Prof. Kloeke werd maandagavond te Oegstgeest aange reden bij het oversteken van de rijksweg bij de Witte Palen te Oegst geest. Hij werd gegrepen door een personenauto uit Haarlem, die uit de richting Den Haag kwam rijden. Ernstig gewond werd hij opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Lei den. Gesinus Gerardus Kloeke werd in 1887 te Schagen geboren. Hij stu deerde letteren in Amsterdam, Gro ningen en Leipzig. In de laatste stad promoveerde hij in 1914 op een dis sertatie over „Der Vokalismus dier Mundart von Finken warder bei Ham. burg". Acht jaar daarna behaalde hij te Amsterdam ook die Nederlandse doctorsgraad. Van 1911 tot 1914 en van 1925 tot 1934 was Kloeke lector in het Nederlands te Hamburg, o.m. in soortgelijke functie werkzaam o.m. in sorotgelijke functie /erkzaam in Bonn. Verder was hij als leraar verbonden bij het M.O. in Winscho ten, Alkmaar en Leiden en als pri vaat-docent de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam. In 1934 volgde hij J. H. Kern als gewoon hoogle raar in de Nederlandse taalkunde te Leiden op. In 1956 verkreeg hij eer vol ontslag. De verdiensten van de Leddse ge leerde werden allerwege erkend. In 1936 werd hij lid van de Rijkscom- misie van bijstand voor 't woorden boek dier Nederlandse taal, welke funktie hij in 1957 beëindigde. In 1937 volgde zijn benoeming tot lid van de Kon. Vlaamse Academie van Wetenschappen en in 1951 van de Koninklijke Deense Academie van Wetenschappen. Hij publiceerde vele werken onder meer de Atlas dier Ne derlandse taal. Drs. A. D. Imhuelsen, de tweede voorzitter van de Bond voor Coöpe ratieve Zuivel Verkoop Verenigin gen, deelde het ANP gisteravond mee, dat het te laat beschikbaar komen van de Amerikaanse boter spannin gen heeft veroorzaakt op de binnen landse markt, waardoor de afgelopen week verkoopprijzen werden geno teerd die acht tot tien cent boven de normale groothandelsprijs lagen. Met de prijsverhoging zullen de coöpera ties ook de binnenlandse prijs aan passen aan de netto opbrengst van de boter die naar Duitsland wordt geëxporteerd (2.350.000 kilo in vier maanden, dat is 12 procent van de binnenlandse afzet). Het bestuur van het produktschap voor Zuivel is gisteren telegrafisch uitgenodigd voor een spoedvergade ring op vrijdag a.s. te Den Haag. Op deze vergadering zal worden bespro ken welke maatregelen er nodig zijn in verband met de boterpositie, zo deelde hij mee. De heer C. Bosman, voorzitter van de Vereniging van Groothandelaren deelde het ANP naar aanleiding van de ontwikkeling op de botermarkt mee dat er nu boter moet worden opgeslagen in de koelhuizen om voor de winter voldoende voorraad op te bouwen. De prijsverhoging van de boter is volgens hem o.m. nodig ter compensatie van de koelkosten, van renteverlies en van de vrachtkosten. Een ander motief is dat het melk vet duurder is geworden, hetgeen ook invloed heeft op de prijs van het eindprodukt boter. De heer Bosman zei dat de boterprijs al veel eerder omhoog gegaan zou zijn als niet al het mogelijke was gedaan om dit te voorkomen. Volledige stabilisatie van de boter prijs is volgens hem nooit helemaal mogelijk. NIEUWE GRENZEN UITHOORN. De Tweede Kamer keurde zonder debat of hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen Nieuwer-Am stel en Uithoorn goed. Een jongeman, die in augustus de ambtsketen van de burgemeester van Zeist stal, stond gisteren voor de rechtbank in Utrecht. Daar hoorde hij voor de diefstal in Zeist, een inbraak in Soesterberg en enkele gevallen van autodiefstal en joy-riding een gevangenisstraf van een jaar tegen zich eisen. Van dit jaar wenst de officier er twee maanden voorwaardelijk te zien met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. De knaap, de 22-jarige W. van V. uit Zeist, was nog niet eerder met de rechter in aan raking gekomen. Tijdens zijn va- cantie was hij wat gaan zwerven door Frankrijk. !Toen hij weer bij zijn baas aan de slag moest, had hij plotse ling geen zin meer in werken. Hij ging inbreken. Een kiosk in Soesterberg was zijn eerste object. Het tweede was het gemeentehuis van Zeist. Op de avond van de 22e augustus verschafte hij zich toegang tot dit eerbiedwaardige gebouw. Hij toog naar de burgé&esterskamer om daar naar de sleutel te zoeken van wat hij de gemeentekluis noemde. Hij vond wel een sleutel, maar geen kluis. Hy vond er echter nog meer van zijn gading: de blinkende ambts keten van de eerste burger van Zeist, een paar Neiuw-Guinea-krui zen en een zilveren briefopener. In de bodekamer trof hy nog wat klein geld aan. Paniek. Thuis probeerde hy de ambtsketen te smelten, hij had geen idee van de betekenis en waarde van het voor werp, dat kwam hij later pas uit de kranten aan de weet. In paniek kaap te hij toen een auto uit Utrecht en reed ermee naar de Belgische grens, liet hem daar achter en verdween illegaal over de grens. In België herhaalde hy het spelletje met de auto's, hy reed naar Frankrijk om zich aan te melden als lid van het vreemdelingenlegioen. Onderweg kreeg hy plots berouw. „Ik voelde dat ik moest gaan boeten", zo ver telde hy gisteren. Dus keerde hy naar het vaderland terug en meldde zich in Baarle Naussau by de politie. De president van de rechtbank, mr J. Gijsman vond dat de Zeister jonge man er maar vreemde ideeën op na hield. De officier sprak van plotse ling op hol geslagen jongen, die op dilettanterige manier aan het inbre ken ging. De officier doet uitspraak over twee weken. De Vice-president van de Verenigde Staten, Lyndon Johnson, heeft dins dagmiddag een bezoek gebracht aan Rotterdam. Op de foto ontvangt vice- president Lyndon Johnson uit handen van burgemeester mr. G. E. van Waleum een boek over de Maasstad. West- en noord-Australië zijn maandag getroffen door een van de zwaarste aardbevingen die ooit ge registreerd zijn, maar er is geen mel ding gemaakt van slachtoffers. Ge bouwen schudden op hun grondves ten tijdens de twee minuten durende beving en mensen vluchtten in paniek de straat op. Het epicentrum van de aardbeving lag in de Koraalzee, ten noordoosten van Queensland. De voormalige hoofdportier van het Hiltonhotel in Amsterdam, de heer Duester, blijft ontslagen. De presi dent van de rechtbank te Amsterdam heeft dit vonnis gewezen omdat hij niets geloofde van de bewering van de heer Duester, dat hij op 21 septem ber onder dwang een verklaring ge tekend zou hebben waarin hij er ln toegestemd zou heben op staande voet ontslagen te worden. De portier had tegen de directie van het Hiltonhotel een kort geding aangespannen en daarin onmiddel lijk herstel van de dienstbetrekking geëist. De president achtte afwijzing van het vonnis al voldoende gerecht vaardigd door het feit, dat de heer Duester had laten weten, dat het werk van hoofdportier boven zijn krachten gaat. Hy had al eerder by de directie om soepeler regeling ge- L vraagd. Hy werd veroordeeld tot de Kort na zijn aankomst dinsdagochtend op de vliegbasis Ypenburg heeft de Amerikaanse vice-president Lyndon kosten van het kort geding, oen som Johnson, dinsdagochtend een bezoek gebracht aan de Nederlandse eerste minister mr. V. G. M. Marijnen. van tweehonderd gulden. Fotot rittend naast de premier wuift de vice-president naar de fotografen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7