Verbetering Haarlemmertrekvaartweg in Noordwijk en Noordwijkerhout EIGEN BEHEER VAN LEIDEN GOEDKOPER DAN OVERDRACHT PECTORAAL Apostolische Constitutie DKW DISCUSSIES OVER SCHEMA VAN BISSCHOPPEN GISTEREN BEGONNEN Loopkraan stortte op Rijksweg HOOFDPIJNPOEDERS de geluidsmuui WOENSDAG 6 NOVEMBER 196S DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Krachtens een in 1656 door de Staten van „Hollandt ende Westvries- landt" aan de steden Haarlem en Leiden verleend octrooi werd in de zeventiende eeuw de Haarlemmertrekvaart gegraven teneinde het per sonen- en goederenverkeer tussen die beide steden voortaan langs een veiliger route te kunnen doen plaats vinden dan over het Haarlemmermeer. Langs de vaart werd, ten behoeve van het verkeer te water, een jaag- en trekpad aangelegd. Onder meer tengevolge van de drooglegging van het genoemde meer en de aanleg van spoor- en tramwegen heeft de vaart echter reeds lang geleden voor een belangrijk gedeelte haar oorspronke lijke betekenis verloren, terwijl het jaagpad wegens de omstandigheid dat de scheepvaart vrijwel geheel motorisch is geworden als zodanig geen dienst meer doet. Wel wordt dit pad tegenwoordig voor geheel andere doeleinden gebruikt dan waarvoor het eigenlijk bestemd is, namelijk als weg voor het landverkeer. Voorzover zulks het gedeelte tussen Leiden en de Noordwijkerhoek betreft ontmoet dit geen bezwaar, aangezien aldaar inmiddels een aan dat verkeer aangepaste en in goede staat verkerende rijweg is aangelegd. den betaald aan de nieuwe onder houdsplichtige, omdat enerzijds de overdragende partij van de last van het onderhoud wordt bevrijd en an derzijds de verkrijgende partij voor taan voor dat onderhoud moet zorg dragen. In casu zal dus de gemeente Leiden bijdragen moeten betalen aan Noordwijk en Noordwijkerhout. Uit de hierboven reeds vermelde onder houdskosten over de laatste jaren blijkt, dat met de afkoop in totaal een belangrijk bedrag zal zijn ge moeid. Het is echter mogelijk dit be drag aanzienlijk te verlagen en ge lijktijdig de weg in een aanmerkelijk betere staat te brengen door het aanbrengen van een verharding met behulp van bitumineuze materialen, waarna het wegdek zal bestaan uit een geteerde en afgestrooide opper vlakte. De kosten van het onderhoud dat dan beperkt zal kunnen blijven tot het gemiddeld eenmaal in de drie jaren opnieuw bespuiten en afstrooi- en, zullen naar raming voor het ge hele in de beide genoemde gemeen- SINTELPAD opnieuw overleg plaats met de ge- ten gelegen gedeelte van de weg ge meenten Noordwijk en Noordwijker- middeld 5600 per jaar bedragen, d.i. Ten aanzien van het bij de gemeen- hout; eerstgenoemde gemeente heeft dus f 13.400 minder dan in 1962. Deze te Leiden in beheer en onderhoud zich in principe reeds bereid ver- besparing op de onderhoudskosten zijnde overige gedeelte van het jaag- klaard tot overneming in eigendom wettigt alleen reeds het treffen van pad, i.e. de Haarlemmertrekvaartweg beheer en onderhoud van de in die de bedoelde voorziening. De in 1963 tussen de Noordwijkerhoek en de gemeente gelegen gedeelten van de voor het onderhoud door Leiden nog grens NoordwijkerhoutLisse, is de vaart en de weg. Het overleg is nog ter beschikking staande geldmiddelen situatie veel ongunstiger. Dit ge- gaande. zullen eveneens voor verbetering deelte van het jaagpad, dat, overeen- van de weg op de vorenomschreven komstig de werkelijke toestand, in BIJDRAGE wijze worden aangewend, zodat het de wegenleggers van Noordwijk en mogelijk zal zijn reeds dit jaar een Noordwijkerhout hoofdzakelijk is Blijkens de Wegenwet dient in het aanvang te maken met de nodige aangegeven als een uit koolas en sin- algemeen bij de overdracht van het werkzaamheden. De aan de uitvoe- tels bestaande weg ter breedte van beheer en onderhoud van een weg ring van het plan verbonden kosten ongeveer 2 tot 3 a 3.50 meter, wo<rdt een (afkoopbare) bijdrage te wor- worden geraamd op 70.000. eveneens steeds meer gebruikt door het (gemotoriseerd) verkeer. Welis waar is dit gedeelte tot een zoge naamde B-weg verklaard, maar aan het verbod tot het berijden met zwa re auto's wordt, ondanks het feit, dat hierop herhaalde malen is gewezen, niet de hand gehouden. Het behoeft dan ook geen betoog, dat het gebruik Gisteren is men in de Concilievergaderingen te Vatikaanstad begonnen van een dergelijk pad als „normale" me^ de discussies over het Schema over de bisschoppen en het diocesaan verkeersweg tot^gevoJgheefL dat met bestuur Hiermee begon men tevens met een praktische toepassing van een der hoofdstukken van het Schema over de Kerk. Dit schema heeft namelijk in zijn tweede hoofdstuk over de hiërarchische constitutie der Het blauwe busje voor'n; kwartje Pastoraal instituut voor de jeugd in het bisdom Haarlem Ter bevordering en begeleiding van een doelmatige zielzorg voor de jeugd, in het bijzonder wanneer deze zielzorg plaatsvindt buiten school verband, heeft de bisschop van "aar- lem, Mgr. Dr. J. A. E. van Dode- waard, voor zijn bisdom opgericht een pastoraal instituut voor de jeugd De taakomschrijving van dit insti tuut luidit: 1 Het bestuderen van mogelijkhe den van vormen en methoden van jeugdzielzorg. 2 Voorlichting, instructie en bege leiding van personen, die plaatselijk betrokken zijn bij de zielzorg onder de jeugd. 3 Voorlichting, instructie en bege leiding van kader in diocesaan ver band. 4 Samenwerking met de organisa ties op het terrein van de jeugdvor- ming. De leiding van het instituut heeft de bisschop toevertrouwd aan' de z.e. heren V. G. Nijman, hoofdaalmoeze nier; H. B. Bertels, H. J. Kaandorp, H. M. van Wel; F. E. M. Wesseling, de dames mevr. W. J. Thunnissen- Herbermann te Haarlem, mej. A. M. Naber te Amsterdam en de heren G. H M. van Doorn te Hoorn en G. B. Korte te Bloem endaall. PAUS PAULUS: DKW Junior de Luxe 5495.- Dealer: Automobielbedrijf GEBR. HUISMAN LEVENDAAL 80, LEIDEN (Advertentie) het onderhoud daarvan jaarlijks gro te bedragen zijn gemoeid, oplopende van f 5200 in 1956 tot rond f 19.000 in Hier komt nog bij, dat dat. Kerk de beginselen gesteld voor het bisschopsambt in de Kerk. Het Schema over de bisschoppen en het diocesaan bestuur is er de praktische rtoepassing van. Men zal er dan ook op kunnen rekenen, dat hetgeen in gedeelte" op het tertiair wegenplan de veelbewogen discussies over het Kerkschema gezegd is, nu in zijn niet in overweging kan worden ge- praktische uitwerking herhaald zal worden, maar ook dat de draagwijdte ««- yan sommige beginselen voor het leven der Kerk menigeen nu pas duide- nomen, omdat dit weggedeelte na genoeg evenwijdig loopt met de op worden ongeveer 1 km afstand gelegen ter- 'v* zal woracn- tiaire weg Rijnsburg-Noordhollandse grens, via de Loosterweg. In het ver leden is reeds verschillende malen getracht eigendom, beheer en onder houd van de vaart en de weg aan KERKSCHEMA-BISSCHOPPEN- SCHEMA. echter weinig resultaat. Thans vindt „Haagse geldschat'' op vuilnisbelt gevonden ten tweede het aanhangsel, dat een samenvatting geeft van de wensen betreffende de practische samenwer- noun van ae vaan vu uv „es Wanneer er aldus in het Kerksche- king tussen bisschoppen en curie, anderen over te dragen. Behoudens ma op theologisch vlak gesproken die tot dusver binnen gekomen ajn. enkele uitzonderingen - eigendom, werd over het wezen van het bis- Het eerste hoofdstuk handelt over beheer en onderhoud van het in de schopscollege en zijn verhoudmg tot de verhouding der bisschoppen tot gemeente Voorhout gelegen gedeelte het pauselijk primaatschap, dan gaat de Romemse congregaties. Het be- van de weg werden in 1942 aan die het nu om de concrete begrenzing gjnt met het stellen van een decen- gemeente overgedragen, evenals het der rechten en plichten van de bis- traliserend beginsel: de bisschoppen beheer en onderhoud van het ten schoppen en de nationale bisschop- dienen te beschikken over wijdgaan- noorden van de Postbrug in Sassenij- penconferenties, om hun verhouding de bevoegdheden, die tot dusver aan heim gelegen gedeelte van de weg - tot de Romeinse Curie en haar bé- de H. Stoel waren voorbehouden, hadden die pogingen tot dusverre stuursinstanties, de congregaties. rr" Het schema over de bisschoppen Het tweede hoofdstuk van het is weliswaar een voorstel voor een Schema over de bisschoppen en het conciliair decreet, dat zidh moet be- perken tot principiële formuleringen zonder de juridische formules, maar het is tevens een schema met prac tische normen voor 't kerkelijk be stuur. Vandaar dat 't schema 'n aan hangsel heeft, waarin de bestuurs- Op het terrein van de Vuil-Afvoer teohnische veranderingen alvast ju- Maatschappij in Wijster heeft men ridisch geformuleerd zijn. Dit is ten gistermorgen de „Haagse geldschat' behoeve van de postconciliaire com- gevonden. Mevrouw Zwarts, de missie ter herziening van het kerke- echtgenote van de oud-midvoor van ^jk recht. Over de juridische formu- de voetbalclub „Scheveningen Hol- leringen zal in het concilie niet ge land Sport", die marktkoopman in discussieerd worden, al staat het Den Haag is, heeft reeds een wasted iedere concilievader vrij schrifte- vol zilver- en papiergeld verzameld, üjk zijn op- of aanmerkingen in te Het geld is gevonden op een andere dienen. plaats, dan waar men vorige week Daar het nieuwe schema naar heeft gezocht. Uit een onderzoek is geest en inhoud een voortzetting is gebleken, dat het Haagse huisvuil Van het Schema over de Kerk, moet van de vorige week maandag niet men verwachten, dat het gemeten zal dinsdag, maar woensdag in Wijster is worden naar de inzichten, die intus- gestort. Honderden kubieke meter sen gebleken zijn en die vooral aan huisvuil heeft men dus voor niets het licht zijn gekomen in de be- omgewoeld. De reinigingsdienst uit faamde vragen van het moderamen. Den Haag had maandag een nieuwe De discussies zullen bovendien prac- opgave over het verzenden van het tisch en juridisch gericht zijn. huisvuil gegeven. Aan de hand van die mededeling is men gistermorgen DECENTRALISATIE, in een ander vak gaan zoeken. Met behulp van een kraan heeft men Het Schema over de bisschoppen «erst de 150 kub. meter vuil, die na en het diocesaan bestuur telt vijf woensdag in het vak gestort waren, hoofdstukken, verdeeld over 12 pa- verwijderd. Kort daarop vond men gina's. Daarbij komen dan nog zes het geld. Het zoeken wordt met vol- pagina's opmerkingen en twee aan- ledige medewerking van de bedrijfs- hangsels. Ten_ eerste het aanhang - diocesaan bestuur handelt over de coadjutoren en hulpbisschoppen. Waar namelijk een bisdom te groot is, zodat de residerende bisschop zijn werk niet af kan of waar een bij zondere taak bijzondere verzorging vereist, daar moeten hulpbisschop pen worden benoemd zonder recht van opvolging. Waar echter een bis schop wegens hoge leeftijd of we gens ziekte niet meer in staat is zijn opdracht in het bisdom geheel te vervullen, kan hij een coadjutor krijgen met recht van opvolging. Van grote betekenis is het derde hoofdstuk, dat handelt over de na tionale bisschoppenconferentie, d.w. z. de samenwerking der bisschop pen per land voor het bestuderen en vinden van gezamenlijke oplos singen voor de kwesties, die hun land aangaan. Dergelijke conferenties bestaan reeds in tal van landen, maar zul len dan overal opgericht moeten woeden. De juridische competentie van deze conferenties zal ook vast gelegd .moeten worden. Het vierde hoofdstuk behandelt de omvang der diocesen, die in overeen stemming moet zijn met de eisen van de zielzorg. Het vijfde hoofd stuk handelt over de oprichting of opheffing van parochies, tot dusver voorbehouden aan de H. Stoel. Voor taan zal de bisschop daarvoor com petent moeten zijn. In een toespraak tot een giroot aan tal concilievaders en rond 7000 semi naristen uit alle delen van de wereld, heeft Paus Paulus hedenochtend in de Sint Pieter bekend gemaakt, spoedig een apostolische constitutie te publiceren. In deze constitutie, die begint met de woorden „Summi Dei Verbum", zullen de ideën van de Paus en zijn wensen met betrekking tot de plaats van de seminaries in de moderne we reld zijn neergelegd. De H. Vader sprak in het kadier van de herdenking van het 4e eeuw feest van de instelling der seminaries op het Concilie van Trente. Kardinaal Pizzardo, prefect van de Congregatie der seminaries, droeg vanmorgen de pontificale H. Mis op. Vanmiddag zal de primaat van Polen, kardinaal Wyszynski, een toespraak houden voor Paus en concilievaders over het belang van het besluit van het Concilie van Trente tot oprich ting van de seminaries. Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf is een twintig ton wegende loop kraan van de CSM te Sas van Gent van een zes meter hoge stellage op de rijksweg Sas van Gent - Zelzate (België) gestort. Even voor het val len van de kraan passeerde er een personenauto. De 45-jarige kraanmachinist H. Verhagen uit Oost Eekloo (België) werd in zorgwekkende toestand naar het St. Elizabethziekenhuis te Sluis kil vervoerd. De oorzaak van het ongeluk is on bekend. Het verkeer was lange tijd gestremd. Aetherklanken DONDERDAG 7 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Progr.-overz. Aansluitend: l'iidhite gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman. 9.15 Oude muz. (gr.). 9.35 Wa/terst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Huish. zaken, lezing. 11.15 Radio-Kamerork.: klass. muz. 12.00 SAUK-ork. (Opn. v. d. Zuid- Afrikaanse Uitsaai Korporasie). 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing. 12 43 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Medede lingen, evt. act. of gram. 13.25 Beurs- ber. 13.30 Dansork. en zangsol. 14.00 Bariton en piano: klass. liederen (stereof. uiitz.). 14.30 Dieren in en rondom het huis: progr. over huis dieren. 15.15 Griekse lichte muz. 15.30 Vioolduo: klass. muz. (stereof. uitz.). 16.00 Van vier tot vijf, radioprogr. in een Notedop. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Gesproken brief. 18.00 Nieuws. 18.15 Eet. act. 18.20 Uitz. v. d. CHU: Landbouw en logica. Tot U spreekt de heer J. T. MelLema, lid van de Tweede Kamerfractie van de CHU. 18.30 Lichte ork.muz. en zang. 19.00 V. d. kinderen. 19.05 Sportparade. 19.30 V.d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Omroepork.: mod. muz. 20.45 De zaak Marmoreik, hoorsp. 21.45 Lichte ork. muz. (;gr.). 22.00 Gehoord, gezien, gelezen: 14-daagse kunstsymposion. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Actuali teiten. 23.05 Nieuwe gram. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. jg PER ETUI VAN 6 EN 12 leiding van de VAM voortgezet. sel met de juridische formuleringen, 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Liohte gram. 7.30 Strip v. d. jeugd. 7.50 Herhaling v. d. toespraak van Z. H. Paus Paulus VI, gisteravond gehouden voor de KRO-TV. 8.00 Nws. 8.15 Conciliejourn. 8.25 Lichte gram. 8.50 V. d. h'uisvr. 9.40 Mod. gram. 10.00 Mod. gram. 10.30 Franse ork.- werken (gr.). 11.00 V. d. zieken. 11 45 Van alle markten thuis: plaatjes, die verschijnen, blijven en verdwijnen. 12.15 Leven op het land, lezing, ge volgd door agrarisch nieuws. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Deze week, lezingen. 13.00 Nws. 13 15 Klass. operauiuz. (gr.). 13.45 V. d. vrouw. 14.15 Muziek uit Zuid-Ame rika (gr.). 14.30 Zij waren bereid.. hoorsp. (herh. v. zondag 20 okt. jl. 15.00 Mod. gram. 15.40 Licht ork. en aangsol. 16.00 Bijbeloverdenking, 16.30 Ailt en piano: liederen van Amerikaanse componisten. 17.00 V.d. jeugd. 17.30 Sohoolzamg. 17.45 Pro menade-ark. en sol. 18.15 Sportrubr. 18.30 Lichte gram. 18.50 Soc. pers pectief. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19 15 Geestelijke liederen. 19.30 Radiokr. 19.50 Wij poetsen de plaat. 20.10 Een Hollandse familie in de Franse tijd, hoorsp. (dl. 8). 20.40 Samen uit samen thuis, gevar. progr. 22.00 Kerk- ongelconcert. 22.30 Nws. 22.40 Avond- overdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Flatermieuws. 23.30 Vers in het ge hoor, literair progr. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 15.00 De bedriegende echt genoot, tv-spel. 15.45 Pauze. 16 00- 16.15 V. d. kleuters. 19.30 Bestuurder en bestuurde, politieke beschouwing. NTS: 19.58 Het Manneke. 20.00 Journ. AVRO: 20.20 Jazz, en toch piano. 20.50 In Avro's Televizier. NTS: 21.05 De collectie, tv-spel. 22.15 AVRO: Opening van de door de Amerikaan se regering georganiseerde landbouw- en voeds el tentoonstel ling in Amster dam. NTS: 22.45-22.50 Journ. naar de film „the sound barrier" Eigenlijk zou ik deze man moeten verachten, dacht ik. Susan heeft toch niet helemaal ongelijk. Maar het enige wat ik voor J.R. voelde was medelijden. Op dat ogenblik begon ik te begrijpen wat het betekent on derworpen te zijn aan een macht die sterker is dan de eigen wil en die ge voelens in zijn dienst heeft gesteld. J.R. kon niet anders handelen dan hy deed. Op dit ogenblik, aan het graf van zijn zoon, leed hij als iedere andere vader zou lijden. Maar hij zou morgen op precies dezelfde wijze han delen. Hij zou zichzelf doden als hij daarmee die bijna demonische macht in hem kon dienen. „Kom Dave", fluisterde Tony naast me. De kleine plechtigheid was afgelopen. Langzaam, de hoofden ge bogen, volgden we de geestelijke naar de uitgang van het kerkhof, waar de chauffeur van J.R. met zijn grote zwarte wagen wachtte. Zwij gend reden we naar Madgeworth Court, waar Tony en ik uitstapten. Zonder op te kijken zei J.R.: „Kun nen jullie over een uur even op mijn kantoor komen?" Toen reed de wa gen met hem, Will Sparks en Flet cher door naar het vliegveld. Tony en ik liepen de brede trap naar het bordes op. In de hall zat Susan, gekleed in een donker mantelpak. Een kleine hand koffer stond naast haar op de grond. „Wat ga jij doen?" vroeg Tony ver baasd. „Weg", zei ze, „en jij ook. Ik wil hier geen minuut langer blijven. Bel Factor even, wil je, dan kan hij een wagen laten komen om ons naar het station te voeren". „Over een uur moeten Dave en ik even bij je vader komen", zei Tony. „We kunnen niet voor die tijd weg gaan." „Dan ga ik alleen", antwoordde Susan koel. „Bel Factor even voor me. Als jij onder deze omstandighe den mijn vader belangrijker vindt dan mijVoorzover ik wist was dit de eerste kleine schermutseling tussen hen beiden. Maar het was geen onbetekenende woordentwist zoals die in alle huwelijken voorkomen. De uitslag hiervan kon beslissend zijn voor de komende jaren, dat voelden we allen onbewust. Ik wilde hen al leen laten en liep naar de trap met de gemomplede opmerking dat ik even iets op mijn kamer moest ha- den. Maar Tony wachtte niet tot ik uit het gehoor was. „Over twee uur ga ik weg en niet eerder", hoorde ik hem zeggen, en na een ogenblik van stilte zeer beslist: „en jij ook niet!" Toen ik een half uur later terug kwam in de hall zaten ze beiden te praten. Susan scheen zich bij Tony's besluit te hebben neergelegd. Het was nu zo geregeld dat we met zijn drieën naar 't vliegveld zouden rij den. Daar zou Susan in de wagen wachten, terwijl Tony en ik met J.R. spraken. Van diens kantoor zouden we rechtstreeks naar het station rij den omdat Susan niet wilde vliegen. Voor die eis was Tony gecapituleerd. De rest van de tijd ging voorbij zo als alle wachten waarbij gaat: niets zeggende opmerkingen, die de eigen gedachten moeten verbergen. Fac- tof kwam ons waarschuwen dat de wagen voorstond. We reden naar het vliegveld en lieten Susan daar in de auto achter. Ik liep achter Tony de moderne stenen trap op in het grote gebouw met de tekenkamers en de kantoren. Overal was glas en koud geglinster van chroom. Ik vroeg me af wat J.R. te zeggen zou hebben. Op dit moment, nog geen twee uur na de begrafenis "van zijn enige zoon, die mede door zijn handelwijze op een ellendige manier om het leven geko men was, kon ik alleen een drama tische verklaring verwachten; een poging ons duidelijk te maken wat hem gedreven had en nog dreef. Het zou moeilijk voor hem zijn, want hij zou het waarschijnlijk niet goed on der woorden kunnen brengen. Boven dien kende hij ons nauwelijks, maar misschien waren wij, in ieder geval Tnoy, nu te nauw met de kleine familiekring verbonden om niet nog even over deze korte tragische epi sode vertrouwelijk te spreken. Ik nam me voor zoveel mogelijk be grip voor hem te tonen om hem dit gesprek niet te zwaar te doen val len. Toen we het kantoor van J.R. bin nenkwamen, stond hij met zijn rug naar ons toe voor de brede ramen die uitzagen over het vliegveld. Hij moet ons gezien hebben toen we uit de wagen stapten, dacht ik. Tony kuchte om zijn aandacht te trekken. Hij draaide zich om en constateerde bedachtzaam: „Zo, Susan is niet meegekomen naar boven." Wij ant woordden niet. Dit was waarschijnlijk de inleiding tot het gesprek. J.R. aarzelde even en boog zich over de brede vensterbank om naar beneden te kijken. Een ogenblik bleef hij zo staan en het was of hij op deze wij ze afscheid nam van Susan. Daarop draaide hij zich met een ruk om. „Jullie gaan nu terug", zei hij, „en het is nog steeds oorlog. Maar ieder uur kan de invasie beginnen en dan kon het wel eens met een paar maanden vrede zijn. Voor Tony hoeft dat geen einde te betekenen van zijn carrière bij de R.A.F. en ik ge loof niet dat Dave-zich zorgen maakt over zijn plaats in de journalistiek. Maar mochten jullie iets anders wil len: er is hier na de oorlog altijd plaats voor een invlieger en iemand die de publiciteit verzorgt. Vooral aan dat laatste hebben we ons nooit veel gelegen laten liggen, hoewel we er al lang achter zijn dat we daar mee een fout gemaakt hebben. Jul lie hoeven er niet direct over te be slissen. Denk er eens over na.'' Dat was in ieder geval niet het soort gesprek dat ik verwacht had Het was allerminst een poging zijn handelwijze te verdedigen, integen deel: het was een uitdaging Bene den in de auto zat Susan, die haar vader niet meer wilde zien omdat hij Chris had opgeofferd aan zijn ene grote ambitie. Die vader leed daar onder, dat wist ik hoewel hij het op geen enkele wijze toonde. Maar on danks dat deed hij hier boven Tony een voorstel, dat hem wellicht in gro ter gevaren zou brengen dan waarin Chris ooit verkeerd had. Hij kende Tony nog maar een paar dagen maar hij wist dat hij hem kon gebrui ken. Hjj wist dat ook Tony voor niets ter wereld het vliegen zou laten, zelfs niet voor Susan die na de dood van Chris nooit bereid zou zijn ook Tony op te offeren. J.R. wist dat hy met zijn voorstel het huwelijksgeluk van deze twee op het spel zette, maar hij aarzelde niet. Er was voor hem geen keus. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2