S)e &2id6eSoti/fca/»it UIT DE BRAND Kans op redding van mijnwerkers te Lengede gestegen tot 70 procent SCHADE AAN BEDRIJF MEER DAN 2 MILJOEN BOTERPRUS OMHOOG MET 6 CENT PER KG. Russen laten Amerikaans konvooi eindelijk door KASTEN konvooi Amerikanen betuigen hun sympathie: mevrouw Nhoe blijft MISLUKTE BORING VAN TWEEDE BEVOORRADINGSSCHACHT Hoe de gebrs. Ngo het leven verloren Belgische vrouw wilde boeddhistische monnik navolgen Straalvliegtuig stortte op Frans dorp: vier doden Lodge trachtte Diem te redden Situatie blijft echter gespannen Gevaar voorbij WOENSDAG 6 NOVEMBER 1963 54e JAARGANG No. 16.071 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Boring nummer 13 is een tweede proefboring bij genoemd kerkhof. Men bereikte hier gisteravond de luchtzak op 83 meter diepte. Ook hier zal men foto's maken. Nog op een derde plaats bij het kerkhof wordt geboord (nummer 15). nog een speciale kleinbeeldcamera Hier is de 40 meter diepte overschre- worden neergelaten om met behulp den. Men mikt op een hol waar zich van flitslicht enige foto's te maken misschien nog overlevenden kunnen van de toestand beneden. bevinden. Mevrouw Ngo Dinh Nhoe heeft gis- rige dochter, Le Thoey, een reis van teravond gezegd, dat zij niet naar vier weken door de VS. Rome zal vliegen om haar drie jong ste kinderen te halen, maar hen naar Ngo Dinh Can de VS zal laten komen. Zij voelt zich ]yjen verwacht, dat Ngo Dinh Can, momenteel niet in staat de reis naar de enige broer van wijlen president Rome te ondernemen. Haar kinderen Diem die nog in Zuid-Vietnam is, werden na de staatsgreep in Zuid- ervan zal worden beschuldigd gru- Vietnam per vliegtuig naar Rome weldaden te hebben begaan of hier- overgebracht, waar zij nu bij een toe opdracht te hebben gegeven, broer van de omgekomen president, Vernomen wordt, dat personen, die aartsbisschop Ngo Dinh Thoec, ver- hebben deelgenomen aan de plunde- blijven. ring Ngo's uitgestrekte landgoed na- Na de dood van haar man, politie- by Hue, in een oude Franse ammu- Wanneer het boren kan worden be- stenen platen een schuilhut gebouwd pjlf* ^inh Nhoe, heeft raevr. nitiebergplaats een kerker hebben eindigd is nog onzeker, het staat ech- waarin zij voorlopig veilig zijn tegen Nhoe du^ende.n sympathiebetuiging aangetroffen, die echter leeg was. Er ter vast, dat dit niet vóór morgen vallend gesteente. gen van Amerikanen ontvangen, wat doen evenwel verhalen de ronde ovei het geval kan zijn. Wanneer het zo- De kans om de elf ingesloten mijn- J0*" besluit vocmlopig m de VS begrafenissen van politieke gevange ver is, zal een mijnwerker in de werkers te redden, is nu 70 procent, zou hebben by gedragen, nen, die op last van Ngo Dinh Can - - - - - Mevr. Nhoe maakte met haar 18-ja- zouden hebben plaats gevonden. By een hiervan zouden 180 personen te- jSMMHHB&lWSÊÊÊBKÊSk Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20 015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten berorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0.73 p.w„ 3.15 p. mnd„ 9.45 p. kW. Franco p.p. 9.95. Adv, 18 ct. p. mm., Telefoontjes S 1.50 De boring van de tweede bevoorradingsschacht is mislukt door dat de boor ongeveer anderhalve meter van de plaats waar de elf mijnwerkers opgesloten zitten, uitkwam. Men zal thans niet meer trachten een tweede bevoorradingsschacht te boren, maar verder gaan met de hoofdboring, die vroeg in de ochtend werd hervat. De kans op redding van de opgesloten mijnwerkers bij Lengede zou door de mislukte boring niet kleiner zijn geworden. De grootste moeilijkheid voor de technici is nu het voortzetten van de boring zonder de gebruikelijke spoeling met water. Om de ingeslotenen niet in gevaar t.% brengen, wordt het laatste stuk van de nu 50 centimeter brede boring gespoeld met perslucht, die het boorstof uit het gat omhoog blaast. In de afgelopen nacht is hiertoe een speciale compressor in gebruik genomen, die een over druk van zeven atmosfeer opvoert tot zeventien atmosfeer. schacht afdalen om de anderhalve heeft mijndirecteur Rudolf Stein gis- meter steen naar de ruimte met de teravond verklaard. Verscheidene elf mannen met een kleine perslucht- moeilijkheden als gevolg van de hamer te verwijderen. Directeur Stein structuur van de grond waren over- meent, dat de ingesloten mannen zo wonnen. De reddingsschacht met een uitgeput zijn, dat zij dit werk ver- doorsnede van een halve meter is moedelijk zelf niet meer kunnen nu tot op 41 metèr diepte met ce- doen. De elf hebben intussen van ment bekleed. Deze boring wordt boring nummer elf genoemd. In boorgat nummer 12, bij het kerk hof van Broistedt waar men aan vankelijk meende levenstekenen van Een geestelijk gestoorde 47-jarige nog meer ingeslotenen te horen, zal vrouw uit de Belgische plaats Ra vels is dinsdag met zware bnaod- gelijk zijn begraven. Een „Gloster Javelin"-straalvlieg- In Washington is bericht ontvangen over de wijze, waarop de Zuidviet- namese president Ngo Dinh Diem en zijn broer Ngo Dinh Noe aan hun einde zijn gekomen. wonden in een ziekenhuis opgeno- tuig van de Britse luchtmacht dat uit men. Bij een onderzoek door de pok- Libië naar Engeland was vertrokken, tie bleek, dat de vrouw zeer onder gisteren boven het in Zuid-Oost- de indruk was gekomen van beelden Frankrijk gelegen dorpje Jaujac om- in een bv.-journaal over de gebeur- laag gestort, hetgeen aan vier per- tenissen in Zuid-Vietnam, waarin een sonen het leven heeft gekost, terwijl Volgens de New York Daily News boeddhistische monnik levend ver- er zes werden gewond. Een Amerikaanse officier die zich heeft de Amerikaanse ambassadeur brandde, in een hotelkamer bevond, van waar- in Saigon, Cabot Lodge, tijdens de Achter haar woning waar de vrouw Meer dan 20 woningen werden be ult hij een goed uitzicht had op het staatsgreep van vorige week twee- overdekt met brandwonden in zit- sohadiigd. De bestuurder van 't toe paleis van de president, verklaarde, maal een poging gedaan het leven tende houding werd aangArof en vond stel en de tweede piloot wisten zidh dat de militaire leiders van de staats- van president Ngo Dinh Diem te red- de politie een fles met nog wat Vm- met behulp van valschermen in vei- greep de aanval op het paleis voor den. zine en een doosje lucifers. ligheid te stellen. De bestuurder werd drie uur hadden laten stoppen, zulks De correspondent in Saigon van Haar toestand is ernstig. hiedbij gewond, in afwachting van het antwoord van het blad meldde, dat toen de opstan- Ngo Dinh Diem op hun aanbod voor dige troepen naar het presidentiële een vrijgeleide. paleis oprukten, ambassadeur Lodge In die tijd verlieten de president de president opbelde en uiting gaf en Ngo Dinh Noe het paleis klaar- aan zijn bezorgdheid voor diens per- blij kelijk via een achterdeur, om te soonlijke veiligheid. Op de vraag of pogen zich ergens te verbergen. Zij hij iets voor de president kon doen, werden echter door twee soldaten zou deze toen ontkennend hebben herkend, die de president en zijn geantwoord en gezegd hebben tot broer aanhielden en ze dwongen in het laatste tegenstand te willen bie- een pantserwagen in te stappen. den. Volgens het aangehaalde bericht In een tweede telefoongesprek zou waren Ngo Dinh Diem en Ngo Dinh de ambassadeur de aandacht van de Noe aanmatigend tegenover de sol- president hebben gevestigd op het daten opgetreden, die ze zouden heb-, aanbod voor een vrijgeleide uit het ben beschimpt. Hierop werd de pre- land door de aanvoerder der opstan- sident doodgeschoten terwijl Ngo delingen. Ook dit zou de president Dinh Noe met bajonetsteken werd .hebben afgeslagen en vervolgens het afgemaakt. gesprek hebben afgebroken. De minister-president mr. V. G. M. Marijnen (links) laat zich op het terrein van de brand door een brandweercommandant voorlichten. DE BRAND IN VLAARDINGEN De officiële richtprijs voor de groothandel in boter is met ingang van gisteren verhoogd van 3,92 tot ƒ3,98 per kilo; een stijging dus van zes cent per kilo. Dit zal een verhoging van de consumentenprijs van even eens zes cent per kilo tot gevolg hebben. De prijs van de consument zal variëren van ƒ4,58 tot ƒ4,60. Aangezien de boterprijzen hier en daar de laatste weken incidenteel al met twee cent waren verhoogd zal de prijs stijging in sommige gévallen slechts vier cent bedragen. Het besluit is gisteren gevallen op een vergadering van de Bond van Coöperatieve Zuivel Verkoop Verenigingen, die zestig procent van de boteromzet in ons land beheerst. De Russen hebben het Ameri- kaanse militaire konvooi, dat 41 beneden gélaten om een telling te uur lang bij de controlepost Ma- vergemakkehjken. De controle was J j verricht m overeenstemming met de nenborn werd tegengehouden, vastgestelde geallieerde procedure, vanochtend om 02.14 uur door- zoals deze op 29 oktober ter kennis gelaten. van de Sowjets was gebracht". Door de vrijlating van het konvooi, Een Amerikaanse woordvoerder dat twaalf voertuigen en 44 perso- deelde mee, dat het konvooi werd omvatte.verminderde de span- j - 1 nung m Washington, maar- Amen- doorgelaten na een controle van kaanse functionarissen verklaarden slechts zeven minuten. De Russi- dat, hoewel de onmiddellijke crisis sche pantserwagens, die maan- was .geëindigd, de mening blijft be- dasochtend de weg voor en achter ?taa»?< dat d» .Russen met het tegen nou den ™ln bimirwvYi.pn een mtvaaip. De Amerikaanse woordvoerder ver klaarde, dat de militairen werden doorgelaten zonder dat zij hadden toegegeven aan de Russische eisen. Zij waren niet uitgestapt voor een telling en hadden ook de achterklep pen van hun voertuigen niet naar het konvooi blokkeerden nadat konvooien een gevaar lijke weg zijn ingeslagen. In kringen de Amerikanen hadden getracht van het Witte Huis zei men, dat pre- hun weg te vervolgen, trokken sident Kennedy de inbreuk der Sow- zich terug en het konvooi zette °P h®t westelijke recht van vrije j j jutoegang tot Berlyn steeds ernstiger zijn maandagochtend onderbro- gaait opnemen. ken reis naar Berlijn voort. T_v- AJ-:~*1-• De kinderen van mevrouw Nhoe zijn dinsdagmiddag in Rome aangekomen. Zoals bekend is hun vader tijdens de staatsgreep in Zuid-Vietnam om het leven gekomen. Foto: de 15-Jarige Trac, die de 3-jarige Guy en draagt, daarnaast de 10-jarige Quenh. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, had gis teravond ~oxs een onderhoud met de Sowjet--ambassadeur, Dobrynin, die hij voor een bespreking vam de Sow- jet-blokkade ontbood. „Russen vergissen zich" Naar verluidt is president Kennedy vam mening dat de Russen zioh ver gissen indien zij denken zidh veilig te kunnen versahuilen achter de ont spanning in de verhouding tussen Oost en West om concessies aangaan de Berlijn te verkrijgen of het Wes ten te dwingen tot onderhandelingen op hun eigen voorwaarden. Voorts verluidt, dat minister Rusk tydens zijm onderhoud met de Rus sische ambassadeur erop heeft ge wezen, dat de Russen de mogelijk heid vam verdere akkoorden, zoals 't beperkte kernstopverdrag, in gevaar brengen. Britten en Fransen: geen last Britse en Franse „proef"-konvooien zyn gisteren de controlepost Mariën- barn gepasseerd zonder dat de Rus sen de eis stelden, dat de inzittenden hun voertuigen moesten verlaten om geteld te warden. Een tweede Amerikaans ilegerkom- vooi, bestaande uit vier voertuigen met 56 militairen, passeerde woens dagochtend het controlepunt Mariën- born. Aangezien hier meer dam tien militairen per wagen werden ver voerd, lieten zij zioh teilen door de Russische officieren. Dit konvooi was dinsdag in Helmstedit aangekomen en heeft moeten wachten op 't eerste konvooi, dat door de Russen werd tegengehouden. Rond zeven uur gisteren kon de direktie van de Delta Chemie mee delen, dat de gevaarlijke toestand als gevolg van de brand in de op slagloods voor kunstmeststoffen voor bij was, maar dat de brand nog altijd niet als geblust beschouwd kon wor den. De brandweer van Vlaardingen rukte in, maar de bedrijfsbrandweer zette het blussingswerk voort, daar bij bijgestaan door enkele eenheden van de korpsen uit omliggende ge meenten. De gehele nacht hebben 7 brandweerlieden de nog altijd smeu lende kunstmest nat gehouden. Van morgen zijn ze afgelost. De rookontwikkeling was vanmor gen van geen betekenis meer en alle maatregelen ter bescherming van de bevolking zijn ingetrokken. De scha de buiten het bedrijf is nog niet vast gesteld. De eerste rapporten zijn ech ter gunstig en doen vermoeden dat deze schade erg zal meevallen. De schade aan 't bedrijf zelf zal de twee miljoen gulden zeker overschrijden. Bij de Delta Chemie is het pro- duktieproces vanmorgen weer op gang gekomen. De adjunkt-direkteur van de N.V. Delta Chemie, de heer Valkier, bracht hulde aan het Vlaar- dingse brandweerkorps en zijn com mandant de heer Groeneveld en aan de vele anderen, die meegeholpen hebben het gevaar dat gisteren zo ernstig leek te beteugelen. Dat de wind steeds uit de gunstige hoek is blijven waaien heeft hier veel aan meegeholpen. OORZAAK DUISTER Er zijn - zo werd bekend gemaakt - zeer gevaarlijke gasconcentraties ge meten, maar gelukkig is niemand er ernstig door getroffen. De ongeveer driehonderd mensen die in de Zuid- buurt van Maasland zijn geëvacu eerd, zijn thans allen weer thuis. Over de oorzaak van de brand, al thans de chemische reaktie die de brand tot gevolg had, tast men nog in het duister. De kunstmest die is gaan branden wordt al ruim tien jaar in deze samenstelling gemaakt en op dezelfde manier opgeslagen. Welke omstandigheden broei hebben ver oorzaakt is nog niet vast te stellen geweest. PROTESTEN Inmiddels is bekend geworden, dat op 24 oktober jl. aan b. en w. van Vlaardingen 2500 handtekeningen zyn aangeboden door negen ingeze tenen, die bezwaar hebben gemaakt tegen het verlenen van een definitie ve hinderwetvergunning aan deze sinds ongeveer een jaar in Vlaardin gen werkzame industrie. De negen personen willen een zo goed mogelijke toepassing van de huns inziens gebrekkige hinderwet. Zij duchten gevaar en schade als gevolg van de overlast als gevolg van luchtverontreiniging. ZOEKT U EEN GOUDEN ARMBAND OF COLLIER voor 70 en 100 of 300 en 800. Juwelier v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. (Advertentie). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Iets minder zacht De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het is dinsdag in het midden en zuiden van het land bijzonder zacht geweest. In De Bilt steeg de tempe ratuur tot 16 graden, terwijl het in Zuid-Limburg 20 graden werd. Deze waarden behoren tot de hoog ste die in deze tijd van het jaar voor komen. De zachte lucht werd aan gevoerd aan de voorzijde van een la gedrukgebied, dat vanochtend voor de ingang van het Kanaal aankwam. Dit lagedrukgebied beweegt nu naar het noorden. Het ziet er daarom naar uit, dat er morgen met zuidwestelij ke wind minder zachte lucht naar onze omgeving zal stromen. Dit zal waarschijnlijk met eige regen ge paard gaan. ZOIN. EN MAANSTANDEN 7 Nov.: zon op 7.44, onder 17.03; maan op 22.39, onder 14.05. H oagwaterstanden 7 Nov.: v.m. 6.56; n.m. 19.21. KORRELTJE HOGEWOERD 99, TEL. 22536 Teleurstelilinigen en onaangename gebeurtenissen bekommeren er zich niet am, of men rek/endmjg met hen (Advertentie) heeft gehouden. INDONESIË EN MALEISIE President Soekarno van Indonesië heeft de inbeslagneming gelast van alle rubberbedrijven in Oost-Suma- tra die Maleisisch eigendom zijn of werken met Maleisische steun. De Indonesische president heeft de bevolking van Indonesië voorts be volen, niet te luisteren naar uitzen dingen van radio-Maleisië en stren ge straffen gesteld op overtreding van dit gebod. hang-, leg- en keukenkasten

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1