OVERHEID BEPERKT INVESTERINGEN MET RUIM 200 MILJOEN TWEE DODEN EN GEWONDEN Bolbloemen-groet aan de grens PAP EN VLA 2 CENT DUURDER Goudschat terug naar Duitsland inbraken te Leiden ZATERDAG 2 NOVEMBER 1963DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Auto tegen boom: Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer. De afschaffing van deze vrijstel ling houdt dus in, dat de ïprijs zal stijgen. Van een omzetbelasting voor ai- garen verwacht de minister geen ernstige repercussies, omdat ook Op de Zuiderweg in Hoogeveen is voor sigaretten een verhoging van gisterenmiddag een kleine personen- de omzetbelasting, en dus van de ai- auto tegen een boom gebotst. Twee garenprijs, op komst is. van de inzittenden werden op slag gedood en twee zwaar gewond. De bestuurder, de 3-1-jarige ingeni eur bij de cultuurtechnische dienst F. G. Bos uit Utrecht, wilde 'n tank auto passeren. Er waren geen tegen liggers. Vermoedelijk is hij op het laatste ogenblik gaan remmen, toen De 25-jarige agent B. Nijenhuis is te Rotterdam door een inbreker neergeschoten, toen deze en een andere man werden betrapt bij het forceren van het slot van een ijzerhandel. Deze foto laat het eerste Blekershof zien, rechts op de voorgrond de deur van de ijzerhandel. Even verderop werd de agent getroffen. De V.V.V. Arnhem gaat in het hij het 5Ö-kilometerbord zag. Hierbij verjaar de bloemetjes buiten zet- ïs de anto geslipt en tegen een boom ten jn de bolentijd wil zij de buiten- aan de linkerkant van de weg ge- landers die via de grensovergang Em- botft- oudere, dame en een man, merik-Zevenaax ons land binnenko- de heer C. Winkelmolen en z n echt- men een fleurige groet brengen in genote mev-f- A- C- Winkehnol en - de vorm van een bloementapijt. Jansen uit Neder weert werden op j)e eerste van de partij hyacinten slag gedood. De verloofde van de hr. die De Keukenhof hiervoor heeft af- Bos, de 27-jarige lerares mej. H. M. gestaan, zaterdag worden gepoot Winkelmolen en de heer Bos wer- door mevr. dr. Luise A. Albertz, den zwaar gewond naar het zieken- burgemeester van Oberhausen, de nuis gebracht. Volgens de eerste be- eersfe vrouwelijke burgemeester in nchiten is bij hen het directe levens- de Bondsrepubliek. Arnhems burge gevaar geweken. Als gevolg van de verhoging van de prijs voor consumptiemelk met ingang van 3 november mogen ook de verbruiksprijzen voor yoghurt, pappen, vla e.d. met twee cent per liter worden verhoogd. meester Ch. G. Matser zal de tweede bol voor zijn rekening nemen, waar na de rest van de hyacinten door vak mensen in de grond zal worden ge stopt. De Evangelische Singgemeinde uit Oberhausen zorgt voor muziek bij het werk. UITHOORN KRIJGT KATH. ZIEKENHUIS. SIGAAR DUURDER. Het bestuur van de stichting R.K. ziekenhuis „Amstelland" heeft van de minister van sociale zaken bericht ontvangen, dat hij in principe in stemt met de bouw van een Kath. De regering is niet van plan de streekziekenhuis te Uithoorn. De mi- Het Rijk zal, om overbesteding te september tot en met december 1963 nadeel ondervinden. Eerder zal voor vrijstelling van omzetbelasting voor nister heeft, gezien de huidige be- voorkomen, overheidsinvesteringen gesteld op vier procent van de ge- de bouwsector door een ontspanning sigaren, die reeds sinds 1950 geldt, hoef te van het verzorgingsgebied van tot een bedrag van ruim honderd middelde stand der kredietverlening in onze economie ruimte kunnen vrij- te verlengen. Aldus deelt minister het ziekenhuis, de capaciteit voor- miljoen gulden opschorten. Meer dan in het eerste half jaar 1963. komen, aldus de bewindsman. Witteveen van Financiën mee in de alsnog gesteld op 150 bedden, de helft daarvan heeft betrekking Ook besloot de regering voor uit- op nieuwbouw en onderhoud van ge- voerkredietgaranties een wat terug- bouwen voor onderwijs- en defensie- houdender beleid te voeren. Deze te- doeleinden (25 en 28 miljoen gulden), rughoudendheid zal geen betrekking Minister Witteveen en staatssecreta- hebben op garanties bij export in het ris Van den Berge (beiden finan- kader van de ontwikkelingshulp, al- ciën) delen dat mee in de memorie dus de memorie van antwoord, van antwoord op de algemene finan- Fiscale remmen op het verrichten ciële beschouwingen. De regering zal van overwerk zullen voorshands niet voor een bedrag van eveneens hon- verzacht of weggenomen worden. Mi- derd miljoen de investeringen van nister Witteveen blijft zich echter op de lagere publiekrechtelijke licha- deze materie beraden, men beperken. Over de uitwerking van de rege ringsmaatregelen op de economische Economische Zaken ontwikkelingen in 1964 en de samen- Bij Economische Zaken zal voor 'n hang daarmee met de uitkomsten bedrag van vijftien miljoen aan in- van de loononderhandelingen voor de vesteringen worden uitgesteld. Dat nationale economie, zegt minister bedrag slaat op: Witteveen de indruk te hebben dat 1. mogelijk uitstel van investerin- het werkelijke nationale product gen van de staatsmijnen; weinig minder zal zijn dan de oor- 2. uitstel van enkele gesubsidieer- spronkelijke raming, de projecten voor bevordering van Het achterblijven van overheids- het toerisme; investeringen zal de particuliere in- 3. opschorten van enkele subsidies vesteringsdrang ongunstig beinvloe- voor projecten ter bevordering van den. De woningbouw zal hiervan geen regionale industrialisatie; 4. temporisering van da aanschaf fingen; begin van bouw van congres^ Voorschotuitkering gebouw ïn Den Haag niet voor 1 juli interim-melkprijSperiode Waterbouw De minister van landbouw en vis- De investeringen van de Rijksge- serij heeft beslotenblijkens publi- bouwendienst zullen met acht mil- katie van zijn desbetrefende beschik- |l fST joen gulden worden beperkt. Bij ver- king in de Nederlandse staatscou- ye ■- keer en waterstaat heeft het uitstel rant in de interim-melkprijs-peri- ft-' (10,7 miljoen) voornamelijk betrek- ode 1963-1964 een doorlopend voor- I king op waterbouwkundige werken, schot uit het landbouwegalisatiefonds Behalve om opschorting van nieuw- op de betaling van de melkprijstoe- va" gebouwen slag aan de veehouders te verlenen. Donderd ond hehben HM Koningin Juliana en Z.K. H. Prins Bernhard, in het Gemeentemuseum In Den bestellingen van Tor fog" voor rade/en rie^an'landtauw^n^i^rij Zift Haa« een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Kunst uit Thailand" waar koninginen prins andermaal kennis uitstel van de bouw van een loods- Zrlopi bepaïïd op ZZeT45'c? maakten met artistieke scheppingen, van het soort, dat rij kort geleden m Thailand self konden bezichtigen, vaartuig. Het Landbouwegalisatie- per kg. melk, t.w. 2,25 per 100 kg. t°°nt het koninklijk paar in bewondering voor een Boeddha-beeld, Vathong-Thanburi, (Hamasaratnara- fonds en de cultuurtechnische wer- melk plus Ó.55 per procent vet per ma) uit de veertiende eeuw. ken zijn bij Landbouw van tempori- "ioo kg melk. - sering uitgesloten. Tezamen met de voorschotuitkering gedurende de interim-periode van 4 procent 3 per 100 kg. melk met 3,7 percent Ook op het monetaire-vlak heeft de vet uit het zuivelfonds (14(rom)a, regering maatregelen getroffen. De waartoe het produktschap voor zui- Nederlandse bank heeft in overleg vel heeft besloten, zullen de vee met het particuliere bankwezen de houders een totaal voorschot van on- •jrr T n/f l tie van de schloen, kunnen hebben K Ij. VI' weer andere Door een samenlo°P van omstan- bijgedragen tot deze onverwachte digheden is het verkeer in Amster- noodsituatie die de politie bijna tot 1 dam tussen 5 en 7 uur volledig in de wanhoop bracht, directie 1™»P geraakt, waardoor zeer vele bouwvakarbeiders zijn vrij vertragingen en aanrijdingen werden Ook hij begrijpt dat Super Mix onmisbaar is. ledereen rijdt anders. Alle rij-om- standigheden verschillen. Alle motoren vragen om „in dividuele voeding". Daarom zijn er 5 soorten BP-benzine: BP normaal, BPMix 25, 50 of 75, BP Super. Kies zélf uit welke soort u nodig heeft. Die soort - juist diè - geeft u tóp-kracht bij het zuinigste verbruik! Super Mix pompen zijn 2eer speciale pompen. Vraag per briefkaart adressenboekje aan BP, Frederiksplein 42, Amsterdam. Kies de soort die bij uw auto hoort Dat kan alléén bij tfp Een boot? Een vliegtuig? Geen van beide! BP steeds 'n stap vóór. BP - in samenwerking met Vickers Armstrong - presenteerde on langs voor héél Nederland de Hovercraft. Een wervelwind voor veilig vervoer, over water èn landvoor passagiers en vracht. Het resultaat van 9 Jaar research dezelfde research, die óók leidde tot BP Longlife, de motor-olie met dubbele levens duur; en tot Super Mix, voor in dividuele motorvoeding met 5 soorten benzine. veroorzaakt. Het begin van het week- dag de Beierse plaats Stadeln bij schoten dat pas twee dagen geleden toelaatbaar geachte uitbreiding van geveer 7,5 cent per kg. melk ontvan- De heer Larive zal op 1 januari einde Allerheiligen, de snelle inval Euer^1 verongelukt toen de haken, gestort was. Zij stortten van 'n hoog- gen. De eerste uitkering zal betrek- zijn tijdelijke functie van algemeen van de duisternis en de herfstvakan- waaraan de bouwstwger waarop zy te van twintig meer omlaag en vie- de kredietverlening voor de periode king hetjen op de afgeleverde melk bedrijfsdirecteur van de K. L. M. sedert 3 november 1963, het begin neerleggen. Van die datum af zal van de interim-periode. hij zich uitsluitend wijden aan zijn De minister streeft ernaar de eind- functie van directeur van de ven betaling van de melkprijstoeslag ge- nootschap. Dit is slechts een van de durende het melkprijsjaar 1962-1963 wijzigingen in de taakverdelingen - met verrekening van de reeds ver- bij de leiding van de KLM, die nu Te Klazinaveen in de gemeente leende voorschotten van ongeveer 4 bekend zijn gemaakt. Emmen is vrijdagavond omstreeks 12 ct. per kg - omstreeks de jaarwisse- Met ingang van het nieuwe jaar Vader van elf kinderen verongelukt uur de 54-jarige H. A uit Klazina- ling haar beslag te laten krijgen. veen bij een verkeersongeluk op de Dordsedijk om het leven gekomen. D„ b^r A' reed met een Voikswa- Haags Gerechtshof genbusje op een stilstaande vracht- 0 auto. De bestelauto werd aan de wordt ir. J. Luymes algemeen be drijfsdirecteur. Op 1 september van dit jaar was hij benoemd tot ad junct-algemeen bedrijfsdirecteur. Ir. Luymes, die sinds maartl932 in dienst de KLM, krijgt dan de verant- moest wor den gezaagd. De man, van beroep tegelzetter, was gehuwd en vader van 11 kinderen. voorzijde geheel vernield, zodat de VhrflllKKplrlA ai'c 1/001» woordelijkheid voor de dagelijkse bestuurder uit de cabine moest wor- Cl IIUWIJCIIIC CIO VU1F1 gang van zaken in het bedrijf. De KLM deelt ook mee: „Met in gang van 1 november zijn het bureau personeelsbeleid en de afdeling per soneelszaken samengevoegd in één De proc.-generaal bij het Haagse dienst: de dienst personeelszaken, Gerechtshof eiste woensdagmiddag onder leiding van de heer P. A. H. tegen een 26-jarige chauffeur uit Schlingemann. Zoetermeer 3 jaar gevangenis- De heer J. J. Mulder zal 1 januari straf met aftrek van voorarrest, we- zijn functie van hoofd vliegbedrijf gens plegen van een drietal inbra- neerleggen. Met de waarneming er I11 een verzegelde kist is de goud- j,.en Leiden, waarbij de brand- van wordt de heer A. W. Withof be- 6ï.S11raf-en.ter.Waïrdi ïan kast werd gestolen. last. 150.000 gulden) die de Amsterdamse -q6 reohtbank had verdachte ver- Ir. Luymes, de nieuwe algemeen vonge week in de auto van oordeeld tot 1 jaar en 6 maanden ge- bedrijfsleider, werd in Den Haag „Miljoenen Dick heeft gevonden, vangenisStraf met aftrek van voor- geboren. Hij is 58 jaar. Hij behaalde donderdag naar de Nederlands- Duit- in 1929 zijn ingenieursdiploma te se grens gebracht en overgeleverd Samen met een vriend, had de Ziirich. Bij de KLM werd hij in 1949 aan de Westduitse politie. chauffeur de brandkast gestolen in onder-directeur en bijna zeven jaar Deze zal de gouden seiraden weer een garagebedrijf, een confectiefa- later bedrijfsdirecteur, ter beschikking stellen van de juwe- briek en verffabriek. De heer Luymens heeft vele spor- lenhandelaar G. Roth uit Wiesbaden, De brandkast werd telkens ver- tieve aspiraties. Skiën en alpinisme die begin oktober zijn hele winkel- voerd naar struikgewas onder Leid- zijn zijn grote hobby's. Verder bezit voorraad na een inbraak verdwenen schendam en daar de volgende dag hij het zweefvliegbrevet en het zag. Van de inbrekers ontbreekt tot opengebroken. De totale buit had vliegbrevet A. Ook is hij balloncom- nu toe elk spoor. Gelijk met de kist 17500 bedragen. mandant. met waardevolle inhoud werd de 23- De medeplichtige in deze affaire Een metaalbedrijf jarige kelner B. G. en zijn even oude was tot eenzelfde straf veroordeeld HULPVAARDIGE JONGEMAN voor een verloofde G. K. K. over de grens ge- als de chauffeur, doch kwam niet in VERDRONK leveren voor een zet Zy werden vorige week aange- hoger beroep. De 24-jarige S. B. Sweers uit Tiel is snee van 48 meter die m opdracht van de Amerikaanse houden in Amsterdam nadat in hun De proc.-generaal vond dit geen in de gemeente Nieuwendijk (N.B.) luchtmacht wordt gebouwd voor wetenschappelijk on- bagage 10 gouden sieraden waren ge- beletsel om, nu deze verdachte be- om het leven gekomen bij een po- derzoek van de Melkweg en die zal worden opgesteld vonden, die afkomstig bleken te zijn roep had aangetekend, tegen hem ging de auto van een visser, die in in de staat Massachusetts. Deze hersenen zijn twee vrij van de gestolen partij. In totaal heeft een zwaardere straf te eisen, ook de modder was gezakt met zijn land- kleine kasten - met vooral elektronische - instrumen- de politie in Amsterdam 90 procent omdat verdachte onverbeterlijk moet bouwtrekker overeind te trekken. t die tezamen de zogenaamde coördinaten-transfor- van de gestolen hoeveelheid kunnen worden geacht. De trekker kantelde hierbij om, t vormen welke de telescooo leidt bii het aftasten achterhalen. „Miljoenen Dick" blijft De verdediger, mr. K. W. Zieleman waardoor de jongen onder de trek- mat0^ de ^babobf J.eld' bb b aItas'en m voorarrest onder verdenking van bepleitte clementie. Arrest-op 12 no- ker in de sloot langs de weg terecht- van d« transport naar de plaats van be- heling. vember. kwam en verdronk. «temming, schokvrij, «tolvrij en temperatuurbestendig, Rotterdam gaat de „hersenen" leveren voor een grote radio-telescoop met een door- zal per vliegtuig gebeuren onder toezicht van twee Amerikaanse deskundigen, die de montage in Rotter dam nauwkeurig hebben gevolgd. Het probleem, dat Nederlanders voor Amerikanen hebben opgelost is te zorgen, dat een zo grote telescoop, een hemellichaam in zijn baan op één punt in de lens kan vasthouden. Foto; bij het ingewikkelde apparaat zien we links ir. J. F. Roozeveld-van der Ven, en rechts de heer H. Staaden, de man die de apparatuur met zijn handen de indrukwekkende fijngevoeligheid gal.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9