LEDEN V.V. „NIEUWKOOP" BOUWEN KLEEDKAMERS IN BOERDERIJ OUD-LEIDEN VERTELT VAN TOEN AMX-PANTSERWAGENS VERTONEN NOG NIET ONTDEKTE GEBREKEN ZWARE ROKERS OVER ALGEMEEN NIET BANG VOOR DE GEVOLGEN DONDERDAG 31 OKTOBER 1&C3 DE LEtDSE COURANT PAGINA -$ Na z.orgvuldige voorbereidingen van de Oostenrijkse autoriteiten zal getracht worden het geheim van het Toplitzmeer te ontsluieren. Zoals bekend, moeten op de bodem van het Alpenmeer, dat op sommige plaatsen 120 meter diep ls, de schatten uit de Nazi-tijd rusten. De S.S. zou ze daar hebben laten zinken. Foto links: een landmeter verricht waarnemingen. Foto rechts: m et een bootje, voorzien van speciale bodemregistratie- ipparatuur, wordt het meer afgezocht. Drukgroep van de koppeling voldoet niet De AMX gepantserde personeels- voertuigen, waarmee parate onder delen langzamerhand worden uitge rust, vertonen een gebrek, dat bij de beproeving niet naar voren is geko men. In verband daarmee zal de uit gifte van deze voertuigen aan de pa rate onderdelen worden uitgesteld. De commandant van het Eerste Le gerkorps, luitenant-generaal F. van der Veen, heeft dat gisterochtend in Hohne (Duitsland), waar twee briga des van de Vierde Divisie oefenen, meegedeeld. Pas bij de intensieve oefeningen die in Hohne te velde met de AMX- voertuigen worden gehouden, is het gebrek aan de dag getreden. Veel van de pensoneelsvoertuigen en de lichte tanks moesten in reparatie worden gegeven en omdat de voor raad reserve-onderdelen op dit gro te reparatie-aanbod niet was bere kend, kwam men in moeilijkheden. Van de 125 voertuigen zijn er op het ogenblik 23 in reparatie. Generaal Van der Veen zei ook, dat al contact is gezocht met de AMX fabrieken in Frankrijk. Het gebrek is waarschijnlijk een gevolg van de Ne derlandse wens om het Franse voer tuig uit te rusten met een gesynchro niseerde versnellingsbak, die de AMX van huis uit niet bezat. Deze bak vereenvoudigt de rij-opleiding van de chauffeur aanzienlijk. Het gebrek is overigens niet van ernstige aard. Gebleken is dat de drukgroep van de koppeling niet vol doet. Ondanks het feit, dat de uitgifte van de voertuigen op dit moment is gestaakt, zal men toch trachten, al dus de legerkorps commandant, om door een gewijzigde fasering de me chanisatie van de parate troepen te beëindigen op het tijdstip dat men zich gedacht had. BLOEDBAD IN NOORD-KENIA De Keniase autoriteiten hebben de politie van het naburige Oeganda gevraagd, te helpen bij het opsporen van gewapende mannen, die in het grensgebied van Noord-Kenia 23 vrouwen en kinderen en vier man nen van de Toerkanastam om het leven hebben gebracht. Zes vrouwen en kinderen zijn in een ziekenhuis opgenomen met speerwonden. De infiltranten vielen een neder zetting van genoemde stam aan en verdwenen met een grote kudde run deren en ezels. Reeds lang voldoet de huidige kleedgelegenheid op het voetbalter rein van de vereniging „Nieuwkoop" niet meer aan de te stellen eisen. Omdat in verband met verhuizing naar nog nieuw aan te leggen sport velden een kleedkamer en kantine slechts tijdelijk dienst behoeven te doen op het voetbalveld, was het oog van het bestuur van de vereniging gevallen op de oude boerderij, die naast het voetbalveld staat en on langs is aangekocht door de gemeen- De gemeente stelde een bedrag van 6000 gulden beschikbaar voor het bouwen van een kantine, kleedkamers en toiletten in deze boerderij. Ten einde dit alles voor gemeld bedrag te verwezenlijken hebben de leden zelf de handen uit de mouwen ge stoken en wordt er vrijwel elke avond hard aan deze verbouwing gewerkt. Metselaars, timmerlieden en elektriciens zijn dan bezig om iets moois tot stand te brengen voor hun vereniging. Er komen een ruime kantine, twee grote kleedkamers en een gemeenschappelijke wasgelegen heid met een scheidsrechterskamer en twee toiletten. Ook de plaatse lijke middenstanders verleenden hun onmisbare medewerking, hetzij in de vorm van materialen óf van machi nes. Veel materiaal werd ook tegen inkoopprijs geleverd. Over enkele weken hoopt men het „eigen home" officieel te kunnen openen, waarmee een bijzondere mijl paal in de geschiedenis van de ver eniging wordt geslagen. Nieuwkoop krijgt een klubgebouw in deze oude boerderij, dat deze vereniging waar dig is. Elke zaterdag kan men een aantal leden van „Nieuwkoop" in aktie zien bij de bouw van nieuwe kleedkamers in de oude boerderij aan de Achter weg nabij het sportterrein. Op de kweekscholen moet hieraan aandacht worden besteed. Voorts zou spreker graag zien dat wordt om schreven welke gezondheidsstof op de lagere scholen met de kinderen moet worden behandeld. Tot slot be toogde de heer Koerselman dat het onderwijs behoefte heeft aan 'n voor lichtend apparaat. De heer H. J. Dijkhuis, geneeskun dig hoofdinspecteur van de Volksge zondheid stelde voor in een van de provincies te beginnen met het aan stellen van een consulent voor de gezondheidsvoorlichting en hem te verbinden aan de onderwijsinspectie. Gezondheidszorg zou samen met 't onderwerp verkeerd onderwezen kunnen worden. Positieve gezond heidszorg moet gericht worden op de vorming van een gedrag. Er moet opgevoed worden in zelfbeheersing, correctheid en matiging, aldus de heer Dijkhuis. NIEUWE ALGEMENE KERKGESCHIEDENIS VERSCHIJNT IN 6 TALEN Op 28 november zal aan enkele hoge kerkelijke autoriteiten te Ro me het eerste deel van de Algemene Kerkgeschiedenis worden aangebo den, een uit 5 delen en tien banden bestaand werk, dat is samengesteld door drie internationaal bekende historici: de Nederlander prof. Ro gier (Nijmegen), de Belg Aubert (Leuven) en de Engelsman Know- less (Cambridge). Het werk zal in verschillende talen tegelijk verschij nen, Frans, Duits, Engels, Neder lands, Italiaans en Spaans, terwijl voor Amerika een aparte editie ver zorgd wordt. De Nederlandse uitga ve verschijnt bij Paul Brandt. Het hoofdkwartier van de De mocratische Partij in de Amerik aan se staat Florida te Miami is in de naaht van maandag op dinsdag zwaar beschadigd, doordat een dertigtal dyn-amietötaven in de kelder tot ont ploffing werd gebracht. In het blad van zaterdag 26 okt. stonden 4 foto's onder de rubriek „Oud-Leiden". De heer B. W. Klein vertelt hierover: Naar het zonnebad in Noordwijk a. Zee voer inderdaad een bootje vanaf de Haarlemmertrekvaart via Voor hout naar (Noordwijk-Binnen) lig plaats Schie, daarbij is verzuimd te vermelden, dat dan nog een reis moest worden gemaakt te voet naar zee wat op z'n minst 30 a 45 min. in beslag nam. 't Was een hele prestatie om in die, jaren een duik in zee te nemen. Foto 2. In het bonds-café ,,'t Post- hof' aan de Rijnsburgerweg was het hoofdzakelijk zondagsavonds heel ge zellig; verlichte tuin met muziek waar vele jonge luitjes elkaar hebben ge vonden, waarvan er zeker nog wel in leven zijn. Rijwielschool. U vraagt of er nog lezers zijn die iets weten van de rijwielschool op de Haarlemmerstraat. Deze was, meen ik, op nr. 44. Voor zover mij bekend was dat een groot rond ge bouw met mooie houten vloer waar hoofdzakelijk dames les kregen in de rijvaardigheid op de fiets, met lange rokken die tot de grond reikten. (De instructeur was de heer Ou- werkerk). Bij voldoende kennis trok men dan naar buiten. De eigenaar van de rijwielschool was de heer Straatsburg. (Stallinga? - Sherlock). Fotot 3. Kort Rapenburg. U schrijft met gezicht op de oude Blauwpoorts- brug met links de Paardensteeg. Dit is niet juist, want dit ligt in het ver lengde van het Kort Rapenburg, dus rechts. Links bevond zich café Fran ciscaner brouw. Op de Bostelbrug moest de paardentram op dubbel spoor wachten, op de tram die van het station kwam, want in de Paar densteeg lag enkel spoor; over die Paardensteeg heb ik al meer ge schreven. Foto 4. Het pontje over het Galge water lag voor de Smidsteeg naast de stadstimmerwerf. De man op deze overhaal was de heer Wijnnobel. Voor een cent kon je overgezet wor den. U kunt begrijpen, wat die man voor inkomsten had, want 100 passa- siers per dag was veel. Op de ach tergrond links nog net zichtbrar de kweekschool voor zeevaart, waar jon ge matrozen werden opgeleid. Correspondentie: Over de wagen op de Hoogstraat schrijft u: toch is het zo: ik beweer dat u fout bent. Dit is een wagen van een bodedienst die reclame voert voor P. J. Maar- tense. Je kreeg dan fietsles van vader of oudere broer. D.w.z. het kind werd op de fiets gezet en de lesgever hol de een hele middag achter je aan om er voor te zorgen dat de beide wielen op de grond en het kind van de grond af bleven. Daar ik geen oudere broer had en vader niet sportief genoeg was om dit experiment te ondernemen, werd ik als leerling naar de rijschool van de heer Stallinga gestuurd. Van die school herinner ik mij alleen een ron de baan, zoiets als een circus-piste, waar men met behulp van een van de bedienden van de heer Stallinga de fijne kneepjes van de rijwielsport aanleerde. Of er op die school ook les gegeven werd aan volwassenen, weet ik niet en of die instructeurs een of ficieel brevet van een nog hogere rijschool hadden, staat te betwijfelen. Goed fietsen heb ik in elk gevcal ge leerd. Hulde aan de zwoegende man nen, die dat presteerden! Vandaag twee foto's: Van het Noord einde en het Gal ge water. „Sherlock" Antwoord van Sherlock: U heeft groot gelijk. Het is een vrachtwagen met reclame. Deze aardige herinnering van P. Kellenaers uit pl.m. 1913-1914. Van een voor zijn tijd, nog zeer sportieve grootvader kreeg ik op mijn 7de ver jaardag al een echte kinderfiets, iets wat voor die tijd heel bijzonder was. Op de Provinciale Gezondheidsdag, die gisteren in Zwolle werd gehou den en die gewijd was aan gezond heidsvoorlichting en -opvoeding, heeft prof. dr. J. Koekebakker, hoog leraar in de groepspsychologie aan de Gemeente-Universiteit van Am sterdam, betoogd, dat het verstrek ken van informatie alleen niet vol doende is om een gezonder gedrag te bewerkstelligen. Hij illustreerde dit met de resultaten van een nog niet gepubliceerd enquête over longkan ker door roken. Van de gevaren van longkanker door roken bleken dege nen, die zwaar roken 't meest te heb ben gehoord. Jongeren en vrouwen bleken er sterk van overtuigd te zijn dat roken ongezond is. De zware ro kers daarentegen menen, dat 't alle maal wel meevalt. Opvallend was, dat velen, die ervan overtuigd wa ren, dat roken ongezond is, deson danks toch meer zijn gaan roken. VOORZIENINGEN Spreker stelde vast, dat gezond ge drag door bepaalde voorzieningen kan worden geleid. Voor het bevor deren van gezond gedrag is gewoon tevorming van belang, maar er tre den ook nadelen op, zoals te stereo tiep handelen in flexibele situaties. Bij het geven van voorlichting moet er rekening mee worden ge houden dat gevestigde opvattin-gen moeten worden doorbroken. Er moet niet te veel kermis in eens worden bijgebracht en men moet bedacht zijn op tegenargumenten en relati veringen, aldus prof. Koekebaikker. VOORBEELD GEVEN De heer E. R. Koerselman, inspec teur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Zwolle, belichtte de op voedkundige aspecten van de ge zondheidsvoorlichting en -opvoeding. De leerkrachten moeten de scholie ren leren met de gezondheidsattribu ten te werken en moeten zelf uiter aard het goede voorbeeld geven. Ex-belastingambtenaar in ongelijk gesteld De Centrale Raad van beroep in Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van oud-belastinginspecteur G. N. uit Bergen op Zoom contra de staatssecretaris van financiën. De raad besliste dat de bezwaren van de ex-inspecteur tegen het inhouden van een deel van zijn salaris ongegrond is. De heer N. werd in april 1959 ge noodzaakt zijn functie neer te leggen wegens zijn overspannen toestand. Aanvankelijk werd hem zijn volle salaris uitgekeerd, maar op 1 februari 1961 werd een derde deel ingehouden. Reden daarvoor was het feit dat de ziekte van de heer N. niet zou zijn ontstaan in verband met zijn dienst betrekking. De oud-inspecteur is ech ter van mening dat zijn ziekte wel degelijk in verband staat met zijn vroegere betrekking. deelde die^^iing^et^cSt'cfe'een- ln Neurenberg wordt de 20ste Internationale Uitvindersbeurs gehouden, trale Raad van beroep is het niet De uitvinder op de foto vond kennelijk de rekening van de masseur te eens met de bezwaren van de heer N. hoog. Uit zijn handen kwam een rug-massage-rol.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 28