S)e ftjidóeSoutei/iit ALGERIE EN MAROKKO STAKEN HET VUREN DONDERDAG 31 OKTOBER 1963 54e JAARGANG No. 16.067 Dtweteur J. T. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 2 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Onverwacht resultaat na veel pessimisme moeten vaststellen wie verantwoor delijk is voor het uitbreken van de vijandelijkheden, en de grenskwestie moeten bestuderen. Als een volslagen verrassing kwam gisteravond uit de hoofdstad van de Afrikaanse republiek Mali, Bamako, het bericht, dat tussen Algerië en Ma rokko overeenstemming was bereikt over een staken van het vuren. Nog twee uur tevoren had een lid van de Algerijnse delegatie gezegd, dat de conferentie geen vorderingen maakte en waarnemers toonden zich pessi mistisch ten aanzien van het berei ken van een regeling. Het slotcommuniqué sprak echter andere taal. De vier staatshoofden ter conferentie, voorzitter keizer Haile Selassie van Ethiopië, president Mo- dibo Keita van Mali, president Ben Bella van Algerië en koning Hassan II van Marokko, hadden hun hand tekening gezet onder het document dat ten doel had „het conflict tussen twee broederlanden, de republiek Al gerië en het koninkrijk Marokko" bij te leggen. Arbitrage-commissie Het communiqué zegt, dat besloten is tot een onmiddellijk staken van het vuren, te rekenen vanaf 2 no vember 00.00 uur, dus in de nacht van vrijdag op zaterdag. Er zal een commissie worden ingesteld van of ficieren uit de vier landen ter confe rentie, die een gedemilitariseerde zone zal afpalen. Ethiopische en Ma- linese waarnemers zullen de veilig heid en neutraliteit in deze zone waar borgen. Bovendien wordt onmiddel lijk een conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de or ganisatie voor Afrikaanse solidariteit bijeengeroepen, die een arbitrage- oommissie moet oprichten. Zij zal MOEDIG BELEID ONDANKS het feit, dat de bespre king van de begroting voor „Volks huisvesting en Bouwnijverheid" in de openbare commissie-vergadering van de Tweede Kamer vanwege de struc tuur van dit debat geen succes is gebleken, kan men de concrete re sultaten van de gedachtenwisseling met minister Bogaers zeer hoopvol en verheugend noemen. Het was te voorzien, dat de bouwnota van de energieke en met veel nieuw élan geladen bewindsman het middelpunt van het gesprek zou worden, waar mee tegelijk een aantal belangrijke leidraden op tafel lagen, die het be raad over de barre nood der volks huisvesting nu eens na vele onvrucht bare discussiebeurten in nieuwe ba nen konden leiden. De lof, die drs. Bogaers voor zijn werkstuk van alle kanten kreeg toegezwaaid, was dan ook volop verdiend! IN EEN NADERE beschouwing heeft de bewindsman er tegenover de Ka mercommissie geen doekjes om ge wonden, dat de reële situatie van de woningbouw (om ons tot deze sector van zijn veelomvattend zorgen terrein te beperken) ronduit schrikaanjagend is. Hij baseerde zich bij zijn terecht xwart-witte schets niet alleen op de toestand van dit ogenblik met zijn terugloop van dit jaar tegenover de produktie van 1962, maar en dat nu vrijwel voor het eerst sinds zeer lang op een streef jaar, waar toch eindelijk de woningnood althans zó ver zou moeten 'zijn overwonnen, dat er weer een evenwichtige markt be staat. De minister heeft dat hoopvolle jaar op 1970 gefixeerd, daarmee naar het zich laat aanzien geen fata mor gana voor ogen houdend, maar ook geen finish die op de pantoffels valt te halen. MINISTER BOGAERS heeft in zijn nota en de andere beschouwingen voor de commissie ook de weg ge trokken, waarlangs het nationale doel i/i '70 zou moeten worden bereikt. Dat houdt een aantal gedurfde en realistische plannen in, aan de ver wezenlijking waarvan door alle in stanties soms niet zonder offers gewerkt zal dienen te worden. Hij heeft daarnaast echter ook sommige noodzakelijke consequenties volledig onbesproken gelaten en zélfs, daar over in de Kamercommissie gekapit teld, met nadruk gesteld, dat hij niet temin geen beterschap wilde belo ven Men kan dat een gemakke lijke en lichtvaardige wijze van be leidsbepaling achten een vlucht voor de realiteit, nadat de mooie plannen werden geëtaleerd, maar in dit geval heeft de minister er bijgevoegd, dat hij in de open marges (de gevolgen van financiële aard uit een veel om vangrijker woningproduktie, de on gewisse materiaalvoorziening etc.) de risico's wil en durft lopen, die bij ieder fors beleid onvermijdelijk zijn. In die lacunes zal ons volk als geheel voor de ontbrekende schakels moeten zorgen, waarbij bijvoorbeeld het be drijfsleven met de zorg voor een adekwate beloning en een nieuwe aanpak voor verscheidene sectoren in de arbeidsvoorwaarden voorop moet gaan. Minister Bogaers, maar veel meer nog de nationale ellende van de wo ningnood verdienen dat zonder twij fel en restricties! Lijk van Westduitser in nazi-schatmeer OPROER VAN FRANSE WIJNBOUWERS Qisternaoht zijn sterke eenheden van de Franse mobiele politie naar de departementen Aude en Herault in het zuiden overgebracht in ver band met de onrust die de wijnbou wers veroorzaken. In de afgelopen 24 uur zijn drie aanslagen gepleegd op hoogspan ningsmasten en een versterkstation. In de nacht van maandag op dinsdag waren al vier aanslagen gepleegd. De wijnbouwers protesteren tegen een recent besluit van de regering om toestemming te geven voor de in voer van Algerijnse wijnen. Onderzoekers hebben dinsdag in het meer van Toplitz het lijk ontdekt van de 19-jarige Westduitser Alfred Egner, die om het leven is gekomen bij het zoeken naar een enorme schat die door de nazi's in het meer zou zijn geworpen. Volgens de plaatselij ke politie zou Egner vermoord kun nen zijn. Het lijk werd ontdekt toen met ondierwater-televisiecamera's de bo dem van het meer werd afgezocht. Duikers staan op het punt een uit gebreid onderzoek naar de legenda rische schat in te stellen, die volgens geruchten tijdens de laatste dagen van de oorlog door drie verschillen de nazi-eenheden im het meer is ver borgen. Tot de schat zouden zeer ge heime documenten behoren, waaron der een lijst van Zwitserse bankre keningen, goudstaven en valse En gelse bankbiljetten. Drie jaar geleden haalde een groep duikers 15 kisten uit het meer met omstreeks negen miljoen pond ster ling (90 miljoen gulden) aan valse Engelse bankbiljetten. Het geld maakte deel uit van de „Operatie Berahard", de codenaam die de nazi's gaven aan een plan de Britse geld markt te ontwrichten door de wereld te overstromen met valse bankbiljet ten. Oostduitse vluchtelinge trapte op landmijn Een jonge Oostduitse die gisteren bij Hannover naar West-Duitsland trachtte te vluchten, trapte bij de grens op een landmijn. Ooggetuigen aan westelijke zijde konden haar geen hulp verlenen aangezien een Oostduitse patrouille onmiddellijk ter plaatse was en de vrouw in een auto wegbracht, nadat de Oostduitse grenswachters traangasbommen naar de toeschouwers hadden geworpen. Een Oostduitse onderwijzer had meer geluk. Hij slaagde er met een metgezel in ongedeerd door de prik keldraadversperringen en mijnen velden bij Hessen naar West-Duits- land te ontkomen. Drie Russische V.N.-gedelegeerden in V.S. ongewenst De Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties heeft gisteren aan de Russische V.N.-delegatie ver zocht drie van haar leden binnen 48 uur uit de Verenigde Staten terug te trekken, zo heeft een woordvoer der van de Amerikaanse V.N.-dele- gatie verklaard. De federale recherche heeft vast gesteld, dat deze personen, Joeri Romachine, Kleb Pavlov en Vladi mir Olenev, te maken gehad hebben met de spionagezaak die dinsdag avond leidde tot de arrestatie van een Russische chauffeur en een Amerikaanse technicus. De drie Rus sen konden echter niet worden ge arresteerd omdat zij diplomatieke onschendbaarheid genieten. De Amerikaanse woordvoerder zei dat om hun vertrek gevraagd is om dat zij een „flagrant misbruik ge maakt hebben van de voorrechten die aan hun verblijf in de Verenig de Staten zijn verbonden". Ruimtevluchten in V.S. afgelast Vier ruimtevluchten, die in hei „Apollo"-ruimtevaartprogramma zouden worden gehouden, zijn uit zuinigheidsoverwegingen afgelast, zo is gisteren officieel in Washing ton bekendgemaakt. De maatregel is ook genomen om het zenden van een man naar de maan te bespoedi gen. De vier nu afgelaste ruimte vluchten zouden begin 1965 worden uitgevoerd. Door dit besluit wordt het mogelijk de „Saturnus L.B.-ra- ket", nog machtiger dan de „Satur nus 1", sneller in gebruik te nemen, zei een woordvoerder van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart. Vandaag redding voor ingesloten Duitse mijnwerkers? De drie ingesloten Westdnitse mijn werkers kunnen niet vóór vanavond of vrijdagochtend worden bevrijd. Dit is meegedeeld door de directeur van de mijn te Lengede, Rudolf Stein. Men verwacht niet vóór vanmiddag met het boren klaar te zijn. Er moet met de grootste zorgvuldigheid wor den gewerkt om te voorkomen, dat de luchtzak vol water loopt. Het stuk schacht dat nu klaar is, wordt met cement bekleed. Met het doorboren van de laatste 18 meter kan men tegen het middag uur beginnen. Bij de laatste paar meter moet snel worden gehandeld. Er kan dan van alles gebeuren, aldus Stein. Alles zal afhangen van de af sluiters die boven aan de schacht worden aangebracht. Stein vertelde, dat de 30-jarige vrij williger Hans Habbig niet in de schacht zal afdalen, zoals het plan was. Hij is door zoveel verslaggevers achtervolgd dat hij nu een „zenuw wrak" is. Voor het gevaarlijke kar wei zal iemand anders van de acht vrijwilligers worden uitgekozen. De drie mijnwerkers die nu al ruim vijf dagen in de Duitse ijzermijn door het water zijn ingesloten, hebben gis ternacht voor het eerst goed gesla pen, zo heeft een mijnemployé woens dag meegedeeld. Zij kregen woens dagmorgen pap en eieren als ontbijt. Veel stakingslust in West-Europa Meer dan twee miljoen Franse werknemers zullen volgende week woensdag in opdracht van hun vak- nonden 24 uur staken ter ondersteu ning van looneisen. De vakbondsleiders van d« 115.000 arbeiders in de elektriciteits- en gas bedrijven hebben voor woensdag een 24-uursstaking uitgeroepen omdat naar zij zeggen de regering weigert haar belofte in te willigen voor loons- herziening en stabilisatie van de prij zen. Anderhalf miljoen ambtenaren zul len die dag eveneens staken, evenals een half miljoen gemeente-employes. Gisteren staakte het personeel van de bank van Frankrijk en het perso neel van de prefecturen. Vandaag staken de employës van de genationaliseerde en particuliere banken en het personeel van de ver keerstorens om 12 uur voor vier da gen. In Italië zijn woensdag 30.000 amb tenaren voor 48 uur in staking ge gaan voor betere arbeidsvoorwaar den. De sociale onrust strekt zich tot andere sectoren uit. Vandaag zullen 10.000 bankbedienden staken. De toch altijd al volle ondergrond se treinen in Londen kregen woens dagmorgen een abnormaal groot aan tal mensen te verwerken, omdat het buspersoneel van de Engelse hoofd stad voor een dag geen overwerk wilde verrichten. Vele mensen moes ten kilometers lopen naar hun werk, reden mee met auto's en vrachtwa gens, of vormden lange rijen bij de bushaltes. De drie mijnwerkers in de rampmijn van Lengede, die nog in leven zijn, hebben elkaar gefotografeerd voor de buitenwereld. Men heeft namelijk een fototoestel laten zakken. Op de foto de mijnwerker Fritz Leder, op de achtergrond een stelling met voedsel en andere benodigdheden, welke omlaag zijn gezonden. Op de onderste foto: links: Emil Pohlai, rechts Gerhard Hanusch. Laos zoekt steun bij Sowjet-Unie De premier van Laos, prins Soe- vanna Phoema, is gisteren in M!os- kou aangekomen voor een kort be zoek. Hij werd op het vliegveld ver welkomd door Chroesjtsjow en an dere Russische leiders. De prins zei in een korte toespraak, dat hij de Russische regering op de hoogte wil stellen van de ernstige moeilijkhe den waarmee zijn land te kampen heeft Hij hoopte, dat de Sowjet- Unie de helpende hand zal bieden. Sabotageproces in Pretoria opgeschort Quartus die Wet, voorzitter van de rechtbank van Transvaal, waarvoor het zogenaamde sabotageproces wordt gevoerd, heeft gisteren de niet-ontvankelijkverklarmg gelast van de tenlasteleggingen, die tegen de elf beklaagden waren uitgebracht. Deze waren beschuldigd van samen zwering, met het doel de regering onder eerste minister dr. Hendrik Verwoerd omver te werpen. Zij zou den voorts hebben aangestuurd op 'n opstand met de wapens in Z.-Afrika, guerillla-oorlogvoering in dit land en het binnenvallen der Zuidafrikaanse Unie door van over de grenzen ko mende gewapende benden. Vrijdag 1 november, feest van Allerheiligen, zal De Leidse Courant NIET VERSCHIJNEN en zullen onze kantoren DE GEHELE DAG geslpten zijn. DE DIRECTIE HOTEL RESTAURANT DE BEURS NOORDWIJK. Vrijdag 1 nov. a.s. (Allerheiligen) DANSEN Twee beelden van het bezoek van de Duitse bondspresident, Heinrich Luebke aan Indonesië. Boven; In Soekarno's Merdeka-paleis kijkt Luebke samen met zijn gastheer naar Indonesische volksdansen. Naast de presi dent, links op de foto, zit mevrouw Soekarno, naast Soekarno zit mevrouw Wilhelmine Luebke. Soekarno wijst Luebke iets aan in het *programma. Ónder: de schilderachtig geklede dansgroep aan het begin van het KLEUTER BRENGT AMSTERDAMSE GEMEENTERAAD IN VERLEGENHEID De Vijf-jarige Annette Schroder uit Amsterdam heeft de Amster damse gemeenteraad voor ernstige problemen geplaatst door namens een aantal kinderen uit de Michel Angelostraat een adres aan de raad te richten met het verzoek geen parkeerhavens in deze straat aan te brengen, omdat daardoor het trottoir als speelterrein voor de jeugd verloren gaat. Omdat een van de raadsleden in de vorige ver gadering om aanhouding van het adres had gevraagd, kwam het nu ter sprake, hoewel burgemeester mr. G. van Hall zich afvroeg of men een adres van minderjarigen wel als een officieel adres kan be schouwen en of men dan niet in strijd komt met het staatsrecht. „Men kan zich afvragen wat het recht van een onmondige is, maar omdat de Sinterklaastijd nadert, moeten we het toch maar in die sfeer be handelen", vond hij. Met verwijzing naar artikel 8 van de grondwet merkte prof. mr. J. van der Hoeven op dat men het inzenden van een adres niet .als rechtshandeling hoeft te zien. „Het is alleen maar een vraag. Als men vreest dat alle kinderen die adressen gaan sturen, moet ik erop wijzen dat ook alle volwassenen adressen kunnen gaan insturen. Bij een lawine van adressen is dan ook de enige oplossing ze niet meer aan te houden", aldus de hoogleraar. De wethouder voor publieke werken drs. J. M. den Uyl was het daarmee eens. Hij wees er op dat het hier een verschil in belangen betreft tussen ouderen, die htm auto's willen parkeren en kinderen die willen spelen. Als troost voor de jeugdige adressanten deelde hij mede dat het trottoir aan een kant vijf meter breed zal blijven. De belangrijkheid van dergelijke maatregelen illustreerde de wet houder met erop te wijzen dat in de afgelopen vier jaar ongeveer 6000 parkeerplaatsen door versmalling van trottoir werden verkre gen. Het „kleuter-adres" werd ter afdoening in handen van b. en w. gesteld. van 36 uur. 's avonds geen dan sen. Vervolgens iedere zondag dansmid- dag en dansavond. Tevens kaarten vanaf heden 2.50 verkrijgbaar voor dansavond 10 no vember a.s. met medewerking van Anneke Grönloh TOEGANG R.K. JONGELUI (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 32 pagina's Zuidoostelijke wind Over het westen van Rusland be weegt zich een krachtig gebied- van hoge luchtdruk naar het zuiden. Bo ven het zeegebied ten zuidwesten en zuiden van Ierland bevindt zich daar entegen een gebied van lage lucht druk, dat zich uitbreidt in de richting van Spanje en het westelijk deel van de Middellandse zee. Tengevolge van deze drukverdeling blijft in onze om geving de wind overwegend zuid oostelijk met een neiging nog iets naar het oosten te krimpen. Hierdoor zal geleidelijk iets koudere lucht naar Nederland gaan stromen. Bij het lagedrukgebied behoren enkele fronten. Deze hebben de af gelopen nacht op verscheidene plaat sen in het westen van Frankrijk 10 tot 15 millimeter regen gebracht. De fronten bewegen vertraagd in noor delijke richting, maar verliezen daar bij in activiteit. De regenkansen in Nederland blijven dan ook klein en zullen zich beperken tot het zuid westen van het land. ZON- EN MAANSTANDEN 1 Nov.: zon op 7.33, onder 17.14; maan op 17.42, onder 6.54. 2 Nov.: zon op 7.35, ondier 17.12; maiam op 18.10 onder 8.22. Hoogwaterstanden 1 Nov.: vun. 2.29; n.m. 14.47. 2 Nov.: v.m. 3.12; mm. 15.29. (springtij KORRELTJE De dood bereikt ook wie voor hem vlruoht, maar 'hij wijkt dikwijilfi als men naar hem verlangt

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1