325 Jaar Academisch Ziekenhuis in vogelvlucht PONDERDAG 31 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 17 IVE NIEUWE pol ik li - niek voor Ln/terne Geneeskunde komt prachtig uit op deze fo to van het complex Academisch Ziekenhuis aan de Rijnsburg er weg te Leiden. Deze KLM- Aero-carto-foto hebben we ontleend aan het boekje, dat geschreven is door dokter M. W. Jongsma, geneesheer directeur van het Aca demisch Ziekenhuis, die „325 jaar Academisch Ziekenhuis" de revue Ret passeren. De schrijver filoso feert: bij een wandeling door het oude Leiden langs het helaas verval len Cecilia-gasthuis, de vroegere „Nosocomia" aan het Pieterskerkhof en de Oude Vest en het vroegere Boerhaavezie- kenhuis (aan de Steen straat) welke gebouwen nog alle bestaan, komt de gedachte boven, dat het bekoorlijk is op zeer bescheiden wijze bij te dragen aan de toekom stige ontwikkeling in de overtuiging, dat het ge heim der geschiedenis de les voor heden en toekomst is. Na de oprichting van de Leidse Universiteit kreeg de geneeskunde al dadelijk de belang stelling. Tot 1501 gaf Gerard de Bont colleges in de geneeskunde. IN DE zeventiende eeuw geraakte het Caeci'lia-gasthuis in ge bruik voor de academi sche kliniek. Het zie kenhuis was toen al on derdeel van de univer siteit, zoals ook nu nog het geval is. Dit gasthuis, oor spronkelijk een nonnen klooster, was in 1575 door de Staten aan de gasthuismeesteren van het Katarine Gasthuis geschonken. Uit de win sten van een in 1595 ge houden grote Loterij werd het tot Pest en Dolhuis ingericht. Er waren zes zalen in en „vier en twintig beslo ten plaatsen voor krankzinnige mensen alsmede eenige huisjes in welken de Proveniers, die hunne kost aldaar gekoft hebben, woonen." Aanvankelijk was er alileen des woensdags en zater dags gelegenheid om praktisch onderwijs te genieten. Door de le Boë Sylvius, die van 1658 tot 1672 hoogleraar was, werden de lessen aan het ziekbed dagelijks gege ven. Hij bracht dit onderwijs op een veel hoger peil. EEN BEROEMDE figuur was Boerhaave in 1714 be noemd tot professor collegii medico practicum nadat hij reeds in 1701 tot'lector en in 1709 tot gewoon hoog leraar in de genees- en kruidkunde was benoemd. In 1718 werd hij tevens hoogleraar in de scheikunde. De grote verdiensten van deze Leidse Hippocrates zijn algemeen erkend. Hij heeft Leiden een onsterfelijke naam gegeven. Zijn leerlingen kwamen uit alle delen van de wereld. De meest bekende zijn van Swieten en de Haen, de grondleggers der Weense school, Monro en Rutherford, die met andere leerlingen van Boerhaave de eerste medische hoogleraren waren aan de univer siteit van Edinburgh en niet te vergeten de beroemde Hallier, Zwitser van geboorte, later hoogleraar in Göt- tingen. De lijfspreuk van Boerhaave, simplex sigillum ven eenvoud is het kenmerk van het ware is ook het kenmerk van zijn grootheid. HET Nosocominum Aoademicum aan de Oude Vest heeft tot 1873 als Ac. Ziekenhuis dienst gedaan. Het had twee zalen voor heelkundige patiënten (mannen en vrouwen) een mannenzaal en een vrouwenzaal voor inwendige ziekten, een zaal voor zwangeren en een zaal voor kraamvrouwen annex verloskamer. Verder een operatiezaal en een zaal tot het doen van lichte Een ziekenzaal in het vroegere Academisch Ziekenhuis (Steenstraat) ook wel Boerhaaveziekenhuis genoemd. operatiën, een kamer voor de professoren, een college kamer, een kamer voor „vader en moeder" en andere dienstvertrekken, waaronder een badkamer, linnenka mer en keuken. Begin 1868 werd het leggen der funderingen voor het nieuwe Academisch Ziekenhuis Steenstraat aanbe steed. Aan het eind van de cursus 1871-1872 werd het Nosocomium aan de Oude Vest in afwachting van de opening van het nieuwe Academisch Ziekenhuis geslo ten. ROND 1910 krijgen de plannen voor een geheel nieuw ziekenhuis aan het terrein Rij nsburgerweg gestalte. Als bouwvorm werd het zgn. paviljoen-systeem geko zen, wat in die jaren voor de wereldoorlog vooral van Duitse zijde werd gepropageerd, hoewel er toen reeds twijfel over bestond of diit de juiste bouwstijl was. Het Academisch Ziekenhuis werd onderverdeeld in 10 af zonderlijke gebouwen. Thans is als een der laatste ontwikkelingen het mach tige gebouw van de Interne Polikliniek verrassend snel verrezen. Een inhoud van 85 x 65 meter en zes ver diepingen hoog. Het wordt de modernste polikliniek, enig in de wereld. Maar nieuwe ruimtelijke problemen steken de kop op. Hoe zal het zijn in het jaar 2000. Twee studenten, de 22-jarige Henk van der Leest uit Rotterdam en de 22-jarige Arte Prevoo uit Utrecht heb ben met een oude eend een tocht van 24,400 kilometer door Europa en Aslë gemaakt Aan de grens hij Roer mond mochten slj niet doorrijden, omdat de Marechaussee de auto niet veUIg genoeg achtte. De vader van Henk van der Leest heeft het wagentje toen gesleept. Onderweg brak de kabel echter, sodst de reis per trein moest worden roortgeset. Op de foto de avontuurlijke «tndentss» met hau wagentje aan da gram. Nog nooit hebben de vissers in de Middellandse Zee zoveel vis gevangen als dit jaar, zeggen zij. Als de manden aan boord van de schepen vol zijn, brengen zij, zoals hier in Marseille ook nog netten vol vis mee mut de wal en storten die leeg op de steigers waar dan op kopers wordt gewacht» die al spoedig komen opdagen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 17