TOERISTISCHE „HOLLANDS MIDDEN ROUTE" OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN DE SISSENDE SAMPAM! f 1.50 de geluidsmuur WOENSDAG 30 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 155 KILOMETER LANGE RINGWEG VOERT DOOR DRIE PROVINCIëN Maandag is met enig plechtig vertoon de door de ANWB ontworpen toeristische route met als naam „Hollands Midden route" door staatssekretaris drs. L. J. M. van der Laar, speciaal belast met de afdeling toerisme en recreatie, officieel geopend tijdens een bijeenkomst in het vorstelijke hoofdkantoor van Nederlands oudste en thans koninklijke toeristenbond te Den Haag. Met het berijden van een deel der route door een vijftal autobussen met vele autoriteiten en vertegenwoordigers van de pers werd de route vervolgens ,,in gebruik genomen", waar na het geheel besloten werd met een geanimeerde maaltijd in de Leidse Stadsgehoorzaal. Elfde van serie van twintig Voordat de staatssecretaris zijn korte openingsrede hield sprak de voorzitter van de ANWB, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, een inleidend woord, waarin hij o.a. zei, dat de ANWB door het projecteren van toeristische routes Oen bijdrage hoopt te leveren niet alleen tot de genoegens en mogelijkheden van de veelal in matig tempo rijdende ge motoriseerde toeristen, maar ook tot verhoging van de verkeersveiligheid op de intensief en vaak snel bereden auto wegen. In 1962 heeft de Bond drie Veluwe- routes geopend, dit voorjaar gevolgd door de Hondsrugroute en de Friese Merenroute, de Westerschelderoute en de Mergellandroute, de Ommelander- en de Sallandroutes. Begin oktober werd de Beek en Brink- route aan de serie toegevoed en giste ren dan route nr. 11 (van de serie van 20), de Hollands Middenroute. Deze rou te ontleent haar bijzonder gevarieerde Charme aan de toeristische bijdrage van niet minder dan drie provincies: de bei de Hollanden en Utrecht. DE GROENE ZONE Ongetwijfeld heeft men al jaren ge leden kennis genomen van het grote ANWB-pIan, dat genoemd is „Hollands Groene Zone". Nóg is groen de over wegende kleur van dit landschap; nog Is het tijd plannen te verwezenlijken, éie de toekomstige toeristische moge lijkheden van West- en Midden-Neder land kunnen waarborgen. Hangende dit Werkelijk brandende vraagstuk heeft de Bond met de middelen van het ogenblik zijn best gedaan, opnieuw een passend antwoord te geven op de vraag, die bij de nadering van het weekend in tal van Nederlandse huiskamers wordt gesteld: „Waar zullen wij nu weer eens naar toe gaan?" aldus ir. v. d. Linde van Sprank- huizen. Hierop doelde ook staatsecretaris drs. L. J. M. van de Laar in zjjn korte ope ningstoespraak, toen hij memoreerde dat door de ANWB de noodzaak van de groene zone voor de recrZtie van de randstad in de publiciteit is gebracht. De ANWB en zijn activiteiten zijn van uitermate grote betekenis, aldus de staatssecretaris, die in de plaats van de op het laatste moment verhinderd zijn de minister Bot optrad. De thans gereed gekomen route is een voorbeeld van samenwerking,, zowel horizontaal als vertikaal, zo besloot drs. v. d. Laar, die tenslotte de wens uitsprak dat de route zal voldoen voor de ware toeristen. Nadat ook mr. J. Klaasesz, commissa ris der koningin in de provincie Zuid- Holland 'op de van hem welbekende wijze zijn instemming had betuigd met het plan en zijn dank had uitgesproken namens de drie betrokken provincies, stapte het grote gezelschap in een vijftal autobussen om langs een grote omweg naar Leiden te rijden waarbij gebruik gemaakt werd van een deel der nieuwe route. DRIE PROVINCIëN De circa 155 kilometer lange route vormt als het ware een grote ringweg. Voor het overgrote deel over het gebied van Zuid-Holland, doch in het nobrden over Noord-Hollands- en in het oosten ook over Utrechts territoir voerende. Vanzelfsprekend kan elke toerist naar believen, waar ook, zijn eventuele tocht beginnen. Van Leiden uit gerekend begint de route bij de kruising van de Hoge Rijn dijk met Rijksweg 4a, even voor Meer burg en voèrt dan in noordelijke rich ting langs Oud-Ade en de eendorpen Rijpwetering, Roëlofarendsveeri en Nwe Wetering naar het bekende aqüadUct, volgt de Ringvaart tot ter hoogte van Leimuiden en buigt dan onderlangs de Westeinderplas tot even voorbij Kudel- staart. Vervolgens loopt de route in een boog langs De Kwakel haar Vrouwenakker en voert vandaar in hoordoostelijke rich- tirig naar Ouderkerk aan de Amstel om dan weer zuidelijk af te slaan via Ab coude naar Loenen aan de Vecht, die gevolgd wordt tot Breukelen. In Breukelen wordt de Vechtstreek weer verlaten. Over Portengen, Haör- zuilens en De Meern bereikt de Weg hét gebied van de Hollandsche IJssél en slingert zich, nu eens langs de ene, dan weer aan de andei-e kant van de rivier, naar Oudewater. Langs de Linschoten en via de plaats van die naam komt Woerden in zicht en gaat de route ver der de Rijn l&hgs over Bodegraven en Zwammerdam naar Gouwsluis, even ten zuidoosten van Alphen. Noordwaarts gaat de foute dan naar Ter Aar om vandaar pal westelijk over Woubrugge en Hoogmade weer Leidér- dorp te bereiken, dus op ons (aangeno men) puht van uitgang. ROUTEKAART De ANWB geeft voor elke route een kaart uit waarin uitvoerige gegevens zijn opgenomen over wandeltrajêcten, zwembaden, speeltuinen, hotels en res taurants. Deze kaarten zullen voor ie- den en niet-leden gratis verkrijgbaar zijn bij alle kantoren van de ANWB. slechts wanneer men de kaarten schrif telijk aanvraagt, dient men lid -van de Bond te zijn. Bovendien worden de kan toren van de streek-VW's voorzien van ettelijke duizenden exemplaren. Bij de plechtigheid in Den Haag, zo wel als de rijtoer en de maaltijd in de Stadsgehoorzaal waren o.a. aanwezig veie burgemeesters van langs de route gelegen plaatsen, alsmede vele WV- autoriteiten. Van Leidèn o.m. burge meester jhr. F. H. van Kinschot, de heer J. Dreèuws, commissaris van politie en de heer G. van Weelden, directeur van de Leidse VW. Compleet Menu KOP SOEP DAGSCHOTEL (dagelijks een andere) PUDDING of T0MP0UCE AMSTERDAMS) - HAARLEM -I LEIDEN - DEN HAAG - I ARNHEM(2) - UTRECHT (Advertentie) Stierengevechten alléén nog voor buitenlanders „De stierengevechten in Spanje worden voor tachtig percent door buitenlandse toeristen be zocht. Hierdoor is het een goe de zaak geworden. Terwijl de belangstelling van de Spanjaar den steeds minder wordt voor de stierengevechten, is het toch bijzonder moeilijk er 'n einde aan te maken. Daarom doen wij een beroep op de toeristen de arena te mijden. Buiten landse reisbureaus moeten meer aandringen op een verbod tot het houden van stierenge vechten. De Spaanse regering en de toeristenindustrie zijn gevoelig voor buitenlandse druk op dit punt". Dit is gisterochtend op een persconferentie medege deeld door mevrouw D. Mar- sans, het Spaanse lid vah het algemeen bestuur van de We reldfederatie Voor de Bescher ming van Dieren, dat geduren de drie dagen zijn halfjaarlijk se vergadering in Amsterdam heeft gehouden. Volgens mevrouw Marsans moet er ook geprotesteerd wor den tegen het langzaam ver branden van een met klei in gesmeerde stier in het plaatsje Medinaceli in centraal Spanje. Deze eeuwenoude traditie zal dit jaér op 14 november plaats hebben. De Wereldfederatie heeft in 'n Zwitserse krant advertenties geplaatst uit protest tegen deze verbranding. Haarlemse bloemenkeuring De bezoekers van de wekelijkse keuring in het Haarlemse Krelage- huis waren gisteren gauw uitgeke ken. Er stonden slechts enkele vazen met bloemen, al hebben we het eihd oktober wel eens nog minder gezien. Dank zij het fraaie weer van de afge lopen dagen kon men er zelfs nog dahlia's van beste kwaliteit bewon deren. Het was. de fa. K. Maarse Dzn uit Aalsmeer die nog best materiaal bracht van de imposante witte semi- cactus Polar Sight» de lichtoranje semicactus Showbinch Topic, de fraaie diep-rode semicactus Explorer de prachtige diep-gele Mass Gold en de teer-lila semicactus Silent Beau ty. Nerines waren tot voor enige ja ren een vrij zeldzaam artikel, maar dat is snel veranderd. De bloemkwe kers hebben dit bolgewas „ontdekt" en vooral toen men de fraaie zaai- Kngèn uit Engeland ging importe ren, groeide de belangstelling. Öok gisteren toonde men weer fraaie exemplaren, waarvan de fraai ge bouwde rose Record van de fa. G. J. v. d. Velden uit Héem9kerk o.i. de kroon spande. De sterke stengels dragen een krans Vah lelie-achtige zuiver rose bloemen eri hét geheel ziet et zeer aantrekkelijk uit. De fa. C. Ji Zonneveld» „Dé Drechs- berg", Voorhout, toonde bollen van de fraaie blauwe hyacint Blue Jac ket en van de nieuwe roserode Vuur baak. Een weelde voor het oog, zo veel jong broed er aan de geholde oude bollen zat. KONINGIN EN PRINS BIJ 50-JARlGÉ ECON. HOGESCHOOL Koningin Juliana is voornemens de plechtige openbare senaatsvergade ring bij te wonen, die ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Economische Hoogeschool te Rotter dam op 8 november 's middags in de „Grote of St.- Laurenekerk" zal Wor* den gehouden. 's Morgens zal prins Bernhard de eerste officiële werkzaamheid ver* richten voor het nieuwe gebouw van de hogeschool op het terrein „Woude- stein" in Rotterdam-Kralingen. Cubaanse verstekeling moet land verlaten De Cubaanse verstekeling Thomas Paz Moreno (46), die twintig dagen geleden met dê„Willem Kuys" in Rot terdam arriveerde, moet ons land weer verlaten. Een andere oplossing is onmogelijk geworden door de in lichtingen, welke de vreemdelingen politie over hem heeft gekregen. Een schip van de Koninklijke Rotterdam- Apartheids- sinaasappels Tweederde van de leerlingen van een school in de Zweedse plaats Jongkoeping hebben ge weigerd de Zuidafrikaanse si naasappels die bij de school- lunch werden geserveerd aan te raken. Het schoolbestuur deelde later mee, dat een fout was gemaakt en dat voortaan geen Zuidafrikaans fruit zou worden verstrekt. Zweedse jeugdorganisaties ijveren de laatste tijd voor een verbod op invoer van goederen uit Zuid-Afrika als protest- maatregel tegen de apartheids politiek van dat land. v.J sohe Lloyd zal Moreno t.z.t. naar Pa nama terugbrengen, het land waar hij aan boord van de „Willem Ruys" glipte, Internationaal geldt als norm, dat een verstekeling naar de plaats van herkomst kan terugkeren. Maar het blijft een vraag of Panama Moreno inderdaad zal accepteren nu deze door het verlopen van zijn verblijfs vergunning geen enkel recht meer kan laten gelden. 106 Vertegenwoordigers van 30.000 man buspersoneel in Londen hebben besloten, dat er met ingang van gis teren middernacht geen overwerk meer zal worden verricht. Vooral de voorsteden in het westen en noord westen van Londen zullen van de actie te lijden hebben. In San Domingo heeft de politie maandag met traangas een menigte van 10.000 mensen verspreid, die een protestbetoging hield tegen de mili taire staatsgreep welke een einde maakte aan het bewind Van de geko zen president Bosch. -Bij het schoonmaken van een tank aan boord van de Liberiaanse tank boot „East River" zijn maandag drie Italianen door giftige dampen om 't leven gekomen. Het schip lag op het Eriemeer in Canada. In Londen zijn in het afgelopen weekeinde inbrekers via een 25 cm dikke muur in het souterrain van een ju weiiers winkel doorgedrongen en vandaar in de winkel, waaruit Zij voor 130.000 gulden aan edelstenen ontvreemdden. - Secretaris-generaal Oe Thant hééft maandag de algemene vergadering verzocht 2,984.000 dollar beschikbaar te stellen voor uitbreiding en verbou wing van het hoofdkwartier van de V.N. in New York. Met de plannen is gerekend op een toeneming van het aantal leden van de volkerenorgani satie tot 126. Aetherklanken DONDERDAG 31 OKTOBER 19«S HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/i. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Progr. overzicht. Aansl.: lichte gram. 9.00 Gymn. 9.10 De Groenteman. 9.15 Klavecimbelrecital: Oud-Ned. muz. gr. 9.35 Waters! 9.40 Morgenwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huish. zaken, praatje. 11.15 Radiophilharm. ork. en sol.: klass. muz. 11.50 Levenskunst, lezing. 12.00 Lichte ork.muz. en zang sol. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Dixielandork. 13.00 Nws. 13.15 Meded., event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 Licht instrum. ensemble en zangsol. 14.00 Pianore cital: klass. muz. (stereofonische uit zending). 14.30 Hou je aan je woord, literaire quiz. 15.10 Lichte ork.muz. gr. 15.30 Zangrecital - Sopraan en piano: klass. en mod. liederen. 16.00 Vóórdracht. 16.10 Lichte gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Gespr. brief. 18.00 Nws. 18.15 Event, act. 18.20 Uitz. van de Partij v. d. Arbeid. 18.30 Metropole-ork. 19.00 Voor de kinde ren. 19,05 Sportparade. 19.30 Dans- ork. en zangsol. 20.00 Nws. 20.05 Ope ra-aria's. In de pauze: 20.55-21.40 Zeer geachte mevr. Lauer, hoorspel. 22.30 Nws en meded. 22.40 Act. 23.05 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 7.30 Voor de jeugd. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Conciliejournaal. 8.25 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klassieke grammofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Grammofoon muziek. 12.15 Leven op het land, ge sprek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Deze week. 13.00 Nieuws. 13.15 Viool en piano (gr.): klassieke muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Klassieke grammo foonmuziek. 14.25 Leven uit Gods hand, hoorspel (herhaling van maan dag 28 oktober jl.). 15.30 Klassieke grammofoonmuziek. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Pianorecital: klassieke en moderne muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Schoolzang. 17.45 Lichte grammofoonmuziek. 18.05 Lichte grammofoonmuziek. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Licht in strumentaal kwintet. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gewijde muziek (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Geestelijke liede ren (gr.). 20.00 Gemeenschappelijke Nederlands Hervormde en Gerefor meerde kerkdienst. 21.00 Koorzang (gr.): geestelijke liederen. 21.15 Klassieke grammofoonmuziek. 21.30 Ein feste Burg ist unser Gott, can tate. (gr.). 22.30 Kerkorgelconcert: klassieke en moderne muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Rondom het kind: pedagogische etherleergang 23.30 Klassiek strijkkwartet (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE VPRO: 15.00-15.45 Programma voor de vrouw. 16.00-16.15 Voor de kleu ters. 19.30 De hedendaagse Neder landse toneelschrijfkunst en haar mogelijkheden, forum. NTS: 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Man van de dag, voordracht. 20.30 Het Neder lands Danstheater: I. Kaïn en Abel, oorspronkelijk televisieballet. II. Collages bij de psalmen 139 en 140, oorspronkelijk televisieballet. 21.15 Brief Encounter (Tweesprong), TV- spel. NTS: 22.50-22.55 Journaal. naar de film „the sound barrier" „Dat hoort allemaal bij elkaar", vond Will. „Stap maar in jongens, dan rijd ik jullie naar huis." „Klaar zijn we", zei Tony. „Gaat dat op dezelfde manier waarop je hier naar toekwam?" „Wat bedoel je?" Will begreep het niet zo gauw. „Nou", aarzelfde Tony, „je hebt nogal een, hoe zal ik het noemen, kronkelige manier van rijden. Ik hou meer van de kortste afstand tussen twee punten: een rechte lijn. Je vindt het misschien gek, maar dat is nou eenmaal een liefhebberij van me". „Die liefhebberij voert hij dan tot in de uiterste consequentie door", zei ik. „Boom of geen boom". Su san begon te lachen en vertelde Will het verhaal dat zij nog maar kort geleden van Tony had gehoord. Will grinnikte toen het uit was. Terwijl wij on* in het kleine wagentje persten, laahte hij tegen Tony: ,Je zult toch zeker wel groter risico's gewend zijn dan het rijden in een auto over een afstand van nauwelijks één kilome ter waar geen sprake is van ander autoverkeer." „Ik ben niet bang om risico's te lo pen", zei Tony en er lag iets van de superieure koelheid in zijn stem, die een vreemde makkelijk kon afschrik ken. „Maar ik heb er een hekel aan onnodig risico's te lopen, al zijn ze dan nog zo klein". Will, die al achter het stuur zat, draaide zich om en keek Tony onder zoekend aan. Ik was bang dat hij die hooghartige klank in Tony's woor den verkeerd begrijpen zou, maar Will bleek in staat iemand verwon derlijk snel op de juiste waarde te schatten. „Ik geloof dat die man van jou over enkele zeldzame eigen schappen beschikt, Suzie", zei hij rus tig. „Enkele verdraaid zeldzame eigenschappen. Daar kon hij later nog wel eens heel veel plezier van heb ben. Maar voor een vrouw niet zo makkelijk te begrijpen. Als jij het niet was, Suziè, zou ik mijn hart vast' houden." Voor iemand nog iets zeg gen kon, had hü de wagen gestart en schoten we snel, maar in een li- niaalrechte lijn over het beton langs de verschillende hangars. Ik zat naast Will. „Hoeveel man werkt hier?" vroeg ik hem. Hij haalde zijn schouders op. „Pre cies weet ik het ook niet, zo om streeks twaalfduizend." Ik floot zachtjes tussen mijn tanden. „Dat kun je ook geen kleinbedrijf meer noemen". Will zwaaide met zijn hand ergens naar een punt in de ruimte: „En dan nog een kleine achtduizend in de fabrieken. Twintig duizend man personeel; mijn fantasie sprong vooruit. Er lag in de toe komst een grote carrière van Tony Garthwaite, Tony van bakker Garth- waite, die elke ochtend op zijn slof fen de broodjes rondbrengt, zoals Tony het zelf had uitgedrukt. We re den langs de hangars en werkplaat sen, waar op proefbanken een aantal motoren stond te draaien. Boven dat snel in de uitgestrekte ruimte ver waaiende motorgedonker klonk een hooghuilend geluid. Zelf* mijn voor déze geluiden ongeoefend oor onder scheidde het van de andere geluiden. Het kwam uit een grote hal, waarvan de deuren, in tegenstelling tot die van de andere werkplaatsen, geslo ten waren. „Wat is dat in 's hemels naam Will?" schreeuwde Tony bo ven het motorgeluid uit. „Nog geheimer dan hardstikke ge heim", riep Will terug zonder om te kijken. „Gaan we daar de oorlog mee win nen, Will?" vroeg Susan. „Als je het mij vraagt, Suzie, dan zullen we daar nog meer mee win nen dan alleen de oorlog". „Toe maar", spotte Susan, „en wat denken jullie met dat brullende mon ster nog meer te verslaan dan alleen maar Hitier?" Will zette de wagen stil en hij draaide zich om. ,Het geluid, Suzie", zei hij, „het geluid". „Kijk er es aan", deed Suzie vol ontzag, „en daarna zeker de kies pijn, hè Will?" Ik lachte om Susan's opmerking maar Tony lachte niet. Hij keek Will aan en er kwam een verbaasde trek op zijn gezicht. In zijn ogen lichte die koude hartstocht op, die ik zo goed kende en zo wei nig doorgrondde. Toen ik naar Will keek zag ik dezelfde uitdrukking in dat harde, verweerde gezicht. Beide mannen begrepen elkaar zon der te spreken. Het was alsof zij el kaar gevonden hadden in een wereld, die voor Suzan en mij eeuwig onbe reikbaar zou blijven. Achter de gesloten deuren van de hal verhief zich het gebruil tot een waanzinnig gehuil. XIII Madgeworth Court, het grote witte huis van de Ridgefields, was in zijn imposante verschijning niet bemoe digend voor een onzekere schoon zoon, die er zjjn schoonvader een lamstraal, volgens Eddy voor zich moest gaan winnen. Het was 'n pa leisje, compleet met een butler van het soort dat nooit zal uitsterven zo lang Engeland bestaat: een uitgestre ken gezicht met trouwe hondenogen, die al sinds onheuglijke tijden over het wel en wee van de familie waken. Het werkte allemaal nogal op mijn lachspieren; ik voelde me als heel vroeger in de kerk, toen er van my en mijn vriendjes een onvoorwaar delijke 'eerbied werd verwacht en we juist daardoor aan enkele gefluister de opmerkingen genoeg hadden om anderhalf uur lang gedoemd te zijn tot benauwende pogingen ons lachen in te houden. Het begon al toen Will ons afzette by de brede trap, die leide naar het bordes met monumentale deur. „Nou kerel", zei hij in een mislukte poging tot bemoediging, „sterkte hoor. Als J.R. een van zijn weinige goede da gen heeft is er heus wel met hem te praten." „Dank je", zei Tony ontroerd, „wat had ik zonder deze woorden moeten beginnen?" Will lachte, niet zonder leedvermaak, en zijn wagen schoot met veel gespat van grind langs de oprijlaan weg. We stonden onder aan de trap. Tony was ner veus, wat bij hem altijd bleek uit een soort galgenhumor. „Mag ik je hand vasthouden, Dave", vroeg hij met^een dodelijke ernst en keek vol ontzag op naar het huis. „Kom jongens", lachte Susan en ze begon de trap te beklimmen. „Vooruit dan maar", zuchtte Tony, „vanaf dit ogenblik is het schrijden geblazen." Die opmerking typeerde zó juist de vereiste houding van iedere bezoeker aan Madgeworth Court, dat ik het al benauwd kreeg. Tóen we halverwege de trap waren, zwaaide de deur open en in de ope ning verscheen de butler; plechtig en onbewogen stond hij daar. „Bewaar me", zei Tony zachtjes, terwijl hij zich met lome stappen omhoog hees. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2