S)e CcidaeSoti/fco/itt LOON OMHOOG MET 2x5 PROCENT Werkgevers en werknemers vonden elkaar in de Stichting van de Arbeid Over huur nog geen overeenstemming Langzaam komt redding nabij ®s,w=itr».r^ ss jwjmt brand- Politiek onbehagen in Suriname REGERING ZAL STABILISATIEBELEID ONVERKORT HANDHAVEN WOENSDAG 30 OKTOBER 1963 54e JAARGANG No. 16.066 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon loopt uit de hand (Zie pag. 7) Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 a.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w., 2,80p mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 De Stichtig van de Arbeid heeft het leven gehaald. Werkgevers en werknemers zijn in overleg tot elkaar gekomen maar het heeft slechts weinig gescheeld of de patiënt was overleden. Er waren verschillende consulten voor nodig. Men is overeengekomen over een loonsverhoging van tien pro cent in totaal, in twee termijnen te verdelen. Het betekent, dat de loonsom in ons land in totaal met circa twee miljard wordt verhoogd. De werknemers hebben lang niet op alle punten gekregen wat zij wensten. De uitkering ineens b.v. gaat niet door. „Maar wij hebben ver over de twee miljard gulden binnengehaald en dat succes wilden we niet op één laten stranden", verklaarde drs. Roemers gisteravond na afloop van een dag van zware onderhan delingen, die herhaaldelijk voor onderling beraad werden ge schorst en in totaal meer dan acht uur hebben geduurd. Het wordt een loonsverhoging in twee etappes. De eerste verhoging van vijf procent wordt een algemene loonronde op 1 januari 1964. De tweede verhoging van maximaal vijf procent wordt mogelijk bij het afsluiten van nieuwe c.a.o.'s, die in het eerste kwartaal van 1964 af lopen. In vele gevallen zal dit al op 1 januari zijn. Contracten die pas later aflopen, mogen op 1 april 1964 voor deze tweede verhoging worden opengebroken. de werknemers zuilen er zicih tot 't uiterste tegen blijven verzetten. Maar komt er in 1964 een huurverhoging, dan gaat de Stichting aldus een gisteravond gepubliceerde verklaring „ervan uit dat deze huurverho ging, alsmede het effect van even tuele verdère regeringsmaatregelen, zodanig zuilen zijn dat bij een vol ledige compensatie de loonstijging niet meer dan 1 procent zal bedra- Huurverhoging strijdvraag gen". Maar blijkt een compensatie Een groot strijdpunt blijft nog de van 1 procent niet voldoende, dan huurverhoging. De werkgevers vin- zullen de werknemers pertinent een den een verhoging beslist nodig en volledige compensatie vragen. DE INGESLOTEN DUITSE MIJNWERKERS De drie mijnwerkers, die in de ondergelopen Duitse ijzermijn ingesloten zijn, hebben dinsdag foto's gekregen van de uitge breide reddingsmaatregelen, die zich in het suikerbietenveld boven hun hoofden afspelen. De foto's werden tegelijk met voedsel en geneesmiddelen omlaag gezonden. Een van de foto's toont de enorme boortorens waarmee de twee schachten van 50 centimeter doorsnee worden vervaardigd. Sinds dinsdag middag is een van deze twee, de grootste van Europa, in bedrijf en werkt zich met een snelheid van drie tot vijf meter per uur door de aardkorst. Verwacht wordt dat de mannen hiermee Dit is echter beslist niet els een re gemiddelde loonkostenstijging van nog eerder dan met de langzamer boor, die sinds zaterdag loonronde bedoeld. Over deze tweede vijf procent werkt, zullen worden bereikt, verhoging moet namelyk in de be- VAKANTIES drijfstakken worden onderhandeld, vakaniies met de mogelijkheid dat de werkne- Vanavond? de slachtoffers. In een gymnasium mers genoegen zullen moeten ne- Verder hebben werkgevers en - wer(j een herdenkingsdienst gehou- mers in een bedrijfstak het eens over omstreeks acht uur bereiken, zei de verlenging van de vakanties met twee direkteur van de mijn, Stein, giste- Gevaarlijke taak tot in totaal 15 dagen, dan mag de ren op een persconferentie. Men iffoet drie overlevenden hebben van- tweede loonsverhoging in die be- echter niet verwachten dat de ver- nacht geslapen op luchtbedden, die drijfstak niet groter zijn dan 4,2 pro- binding met de mannen voor don- door de slechts tien centimeter nau- cent. derdag vroeg tot stand zal zijn ge- we schacht, waardoor ze van voedsel bracht. De boor heeft in vier uur WOrden voorzien, naar beneden wer- DIFTERENTIATIE tyd e«i diepte van 15 meter be- den gelaten. Met het fototoestel, heb- reikt Wanneer de schacht bijna op ben de mannen foto's van elkander Per onderneming mogen de lonen lengte is, zullen de drie ingesloten gemaakt, waarna zij het filmrolletje ook boven de grens van tien procent mijnwerkers zelf de handen uit de naar boven dirigeerden. Ondanks de worden verhoogd, maar alleen wan- mouwen moeten steken. Met de ge- angst; en duisternis blijft hun moreel neer werkgevers en werknemers in reedschappen, die zij hebben, moeten uitstekend, vooral nu de kans od de bedrijfstak het eens zijn dat die zy een van de stalen dakbinten los- bevrijding steeds groter wordt, mogelijkheid in hun geval moet wor- maken en de laatste paar meter aur- Dg man, die hen, als het zover is den geopend. In de c.a.o. zal dam de tussen de boortop en de galerij naar boven zal trachten te halen is worden vastgesteld hoe groot deze wegscheppen. Als de schacht lucht- de VOOrman Habicht, een van de ze- extra-verhogingen maximaal mogen dicht bevonden is, zal er een vry- ven vrijwilligers, die zich voor het zijn. Ze zijn nadrukkelijk bedoeld williger in een twee meter lange cel karwei hadden aangeboden. De art- als een mogelijkheid om zwarte lo- omlaag gaan om hen 'n voor een naar Sen, die hem onderzochten, hebben men te witten, werd daarover van boven te helpen. verklaard, dat hij voor zijn taak ge- werkgeverskant gezegd. Nu al maken Eenmaal boven moeten de man- schikt is. zij het voorbehoud, dat zij op deze nen erdge uren doorbrengen in een Wlli!n k°umen wanneer kamer, waarin een hoge luchtdruk Tabletten blijkt dat de extra-verhoging per on- beerst, die langzaam wordt vermin- 3^-4 i derneming als een magneet gaan derd tot normaal| onder toezicht van ^en van de mgeslotenen klaag- werken en het hele loonniveau nog een dokter. Daarna zullen zij hun de ovef een keel. Op last van verder omhoog halen. vrouwen kunnen spreken, waarna zij de werden toen tabletten ti rf /i naar het ziekenhuis worden over- gezonden. De mannen Deze twee winstpunten wegen de «ebracht krijgen echter geen slaaptabletten, werknemers zo zwaar, dat zij daar- hoewel zij sedert donderdag slechts voor, bun eis van een uitkering in- Vier mijnopzichters hebben zich enkele uren hebben geslapen. Ze eens zij het met grote en openlijk opgegeven om met de reddingscel krijgen ook geen koffie of sterke bededen tegenzin hebben laten omlaag te gaan. Zij worden nu aan drank en het roken is verboden, v allien. Wel hebben zij nog hardnek- een medisch onderzoek onderwor- Wel krijgen ze tijdschriften en kig gevocfhten voor een vervroeging pen. Gistermiddag werd een foto- sportbladen. Een Hamburgs dagblad van de eerste loonsverhoging tot 1 toestel omlaag gestuurd met het ver- heeft voorts besloten een speciaal november, of desnoods 1 december zoek aan de mijnwerkers, foto's van nummer voor hen te maken, met a s., om althans nog enige winst voor zichzelf te nemen. De mannen weten foto's en verslagen van het reddings- 1963 te behalen. nog niet dat 40 van hun kameraden werk bovengronds. Het lot van hun Ook dit stuitte echter op hevig om het leven zijn gekomen. Zij staan 39 collega's, die zoals bekend zijn om- verzet. De werknemers wilden toen op streng dieet, om te voorkomen gekomen, zal echter in dat bijzon- niet om een verschil van één 01 twee dat ze te dik voor de reddingscel dere nummer niet worden opgeno- Het reddingswerk van de drie ingesloten mijnwerkers in de Dnitse mijn Mathilde bij Lengede. Een mijnwerker gaat bij wijze van proef in de reddingscabine, waarin de drie mannen omhoog moeten worden gebracht als het boorgat hen heeft bereikt. PRIJZEN ZONDER TWIJFEL OMHOOG „Grenzen aan doorwerking" Prijsaanpassingen zullen nu onvermijdelijk zijn, zegt het bestuur van de Stichting van de Arbeid in zijn gisteravond uitgegeven verklaring. Verder wordt daarvan gezegd: „Bij deze aanpassing van 't loonpeil zijn zowel door de buitenland se concurrentie als door 't ka rakter van de binnenlandse vraag naar bepaalde goederen en diensten grenzen gesteld aan de doorwerking in de prij zen. In vele gevallen zal de verhoging van de arbeidskos ten dus in mindering komen op de winstmarge. In dit verband moet tevens in aanmerking worden geno men, dat onder invloed van 't gevoerde prijsbeleid in bepaal de bedrijfstakken zekere ach terstanden zijn ontstaan in de noodzakelijke prijsaanpassing. Bij de optrekking van het loon peil, die nu zal gaan plaats vin den, kunnen deze niet worden gecontinueerd. Een wijziging van het prijsbeleid is derhalve onder deze omstandigheden aangewezen." ONTHEFFING OP ALLERHEILIGEN Wegens het feest van Allerheili gen is men a.s. vrijdag ontheven van de onthoudingsplicht. Het is dus geoorloofd die dag vlees te eten. maanden al het reeds bereikte re- worden. Terwijl de reddingsoperatie men. weer op het spel zetten en er in volle gang is, rouwt Lengende om N.P.S. trekt ministers terug De fractie van de Nationale Partij Suriname (N.P.S.) heeft in overleg met haar ministers besloten zich uit de regeringscoalitie terug te trekken, aangezien zij van oordeel is, dat on der de huidige omstandigheden sa menwerking niet vruchtbaar is. Al dus een communiqué, dat gistermid dag door de fractieleiders van de N.P.S. is uitgegeven. Wel is de fractie van oordeel, dat de behandeling van de ontwerp- 1 andsverordening tot machtiging van de regering om een overeenkomst aan te gaan met de „Surinam Mine rals Corporation" (SMC), de ont- werp-landsverordening tot verlen ging aan de SMC van een exploratie- vergunning en een concessie in het Bakhuis- en in heit Saramaccagebied in de Surinaamse Statenvergadering alsnog moet worden voortgezet. Geen voorschot op loonsverhoging Minister Andriessen van Economi sche Zaken heeft gistermiddag in de Tweede Kamer op vragen van mevr. G. Brautigam (PvdA) over „de on rust die recente prijsstijgingen te weeg brengen" geantwoord, dat de regering haar stabilisatiebeleid on verkort handhaaft en dat hij alles doet om te voorkomen dat men op het prijsfront een voorschot neemt op de te verwachten loonsverhogin gen. De minister wees er verder op, dat prijsstijgingen soms een herfst verschijnsel zijn, maar dat nu bij zondere factoren wel een rol gaan spelen. De sterke stijging van de grond- stoffenprijzen, de stijging van de landbouwprijzen, mede onder invloed van die EEG, alsook de stijging van enikele prijzen: zoals het duurder worden van krenten en gedistilleerd, noemde de bewindsman afhankelijk van deze bijzondere factoren. De mi nister noemde ook de forse loons- Deze foto van prinses Paola en haar drie kinderen is dinsdag gemaakt in de slaapkamer van het Belvedere paleis in Brussel. De foto toont prins Paola in bed met op de arm het kortgeleden geboren prinsje Laurent, ter- verhoging, die de neiging met zich wijl zij in een boek iets aanwijst voor prinses Astrid en prins Philip. meebrengt alvast maar een voorschot op te nemen Hij zei echter, hiertegen te zullen waken. DRIE PUNTEN De kosten cvan levensonderhoud zijn tussen december 1962 en septem ber '63 drie punten omhoog gegaan. Dat is voor ruim de helft te wijten aan de hogere prijzen voor landbouw- produkten. Duurder zijn geworden kleding (3 procent), brandstoffen en verder enikele diensten (vervoer, bio scoop, wasserijen, vrijwillige zieken fondsen). Voor d'e toekomst geldt dat de minister een prijsstop op drank zal afkondigen, voor brood geldt het zelfde. Hij zal zonodig ook voor an dere artikelen een dergelijke maat regel nemen. Er komt geen verdere stijging op de brandstoffenprijs. GEEN ONRUST Intégendeel, er is veelal eerder sprake van „gesluierde prijsverlagin gen", omdat de kwaliteit beter wordt bij stabiele prijzen. Dit verschijnsel past bij een toenemende welvaart, zei de minister. Er is bepaald geen aanleiding voor een algemene onrust op het prijsfront, verzekerde minis ter Andiriessen, die overigens toegaf dat het zeer moeilijk is de vele dui zenden prijzen in het oog te houden. Hij rekent dan ook op medewerking van de consumentenorganisatie®. Vrijdag 1 november, feest van Allerheiligen, zal De Leidse Courant NIET VERSCHIJNEN en zullen onze kantoren DE GEHELE DAG gesloten zijn. Advertenties voor de cou rant van zaterdag 2 november moeten donderdagmiddag 31 oktober te 3 uur in ons bezit zijn. DE DIRECTIE MGR. F. BECKMANN IN ROME OVERLEDEN Mgr. F. Beckmann, Lazarist, sedert 1945 aartsbischop van Panama, die op 23 juli 1883 te Enschede werd gebo ren, is vanmorgen in het Vaticaanse Paleis overleden. Hij was, toen hij zich naar een der werkvertrekken begaf onwel geworden. Hij werd ter stond naar het Vaticaanse ziekenhuis gebracht, waar hij by aankomst de geest gaf. Dit nummer bestaal uit 12 pagina's Meer wind De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: In de luchtdirukverdeling boven- West-Europa komen nu belangrijke veranderingen. Het hogedrukgebied, dat zich enkele dagen achter en bo ven Midden-Europa ophield, is in be tekenis afgenomen en heeft zich ge leidelijk naar het oosten verplaatst Tegelijkertijd is een depressie, in diepte toenemend van de Azoren naar Portugal getrokken om vandaar zijn koers in ongeveer noordelijke richting naar Ierland te vervolgen. Samenhangend met deze wijzigin gen nemen in onze omgeving de luchtdrukverschillen toe en komt er meer wind uit richtingen tussen zuid en zuidoost. De nog aanwezige mist gaat verdwijnen. Er blijft echter veel bewolking omdat het frontensysteem van de Portugese depressie morgen dicht by ons land komt. Plaatselijk kan zelfs een beetje regen vallen. De uit Frankrijk en Zuid-Duitsland aangevoerde lucht is nog vrij koud. Hoewel de temperatuur iets hoger wordt dan de laatste dagen het geval was, blijft deze toch beneden normaal voor de tijd van het jaar. ZON: EN MAANSTANDEN 31 Okt.: zon op 07.31, onder 17.16; maam op 17.18, onder 05.27. H oogwaters tanden 31 Okit.: v.m. 1.43; nsci, 14.04. KORRELTJE Wie rmaaüot er geen fouten?

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1