In het bejaardenhuis voor oude paarden DINSDAG 29 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 LAMBO-TRAN per flacon van 10Ö parels vitamine Aenö f3.25 Bi) apotheker en drogist 100 PAREIS (Advertentie) Leger van Dahomey nam macht in handen Oud-president in nieuwe regering De stafchef van het leger van Da homey, een staat in Midden Afrika, kolonel Soglo, heeft gisteren bekend gemaakt, dat president Hubert Ma- ga is afgetreden en dat het leger de macht in handen heeft genomen. De voorlopige regering, die zondagmid dag was gevormd, en de nationale vergadering zijn ontbonden. De grondwet is tot nader order buiten werking gesteld. Kolonel Soglo maak te dit bekend op het plein voor de arbeidsbeurs waar bijna tienduizend mensen al uren gespannen hadden staan wachten op het resultaat van het onderhoud dat vakbondsleiders daar hadden met leden van de voor lopige regering. De kolonel verklaar de, dat hij besloten had tot machts overname in verband met de ernstige situatie. Toen hij het ontslag van de voorlopige regering bekendmaakte ging er een geweldig gejuich op. In Lagos ontvangen berichten ma ken melding van gevechten in Coto- nou tussen voorstanders van presi dent Maga en het leger. De militai ren, die met pijlen werden bescho ten, openden het vuur. Er zouden zes doden zijn gevallen, waarbij twee jongens, die zich in de betogende menigte bevonden, en door pijlen werden getroffen. Kolonel Soglo heeft een voorlopige regering gevormd waarin de maan dag afgetreden president Hubert Ma- ga belast is met buitenlandse zaken, justitie, toerisme, openbare werken, posterijen en vervoer. Solgo zelf staat aan het hoofd van de regering en heeft de portefeuilles van defensie, binnenlandse zaken, veiligheid en voorlichting onder beheer. Concilie krijgt simultaan- installatie Naar vernomen wordt is thans een simultaan-vertalingsinstallatie voor gebruik bij de debatten in de Con cilievergaderingen in de Sint Pieter aangelegd, die einde deze week zou kunnen worden ingeschakeld. Vol gens de Vaticaanse ingenieur Vac- chini zijn de proeven met deze in stallatie heel goed geslaagd. De enige overblijvende moeilijkheid was het vormen van een groep vertalers die goed op de hoogte zijn met de bij de debatten gebruikte kerkelijke ter men. De te gebruiken talen zouden zijn het Engels, Frans, Duits, Spaans, Portugees en Italiaans. Elke Conci lievader krijgt de beschikking over een ontvangapparaatje. Het Latijn blijft echter, naar ver luidt, de officiële voertaal op het Concilie. Zoals bekend had de aarts bisschop van Boston, kardinaal Cus- hing, die inmiddels naar de V.S. is teruggekeerd, herhaaldelijk op een vertalingsinstallatie aangedrongen. Voor hem is nu de put gedempt na dat het kalf verdronken was. Onderzoek naar eventueel schandaal in Washington De commissie voor de reglementen van de Amerikaanse senaat begint vandaag met een onderzoek naar de handel en wandel van een voormalig lid van het senaatspersoneel, dat ge noemd is in persberichten over een knappe Duitse vrouw die in augustus j.L plotseling uit Washington naar Bonn werd teruggestuurd. De repu blikeinse afgevaardigde H. R. Gross had maandag in het Huis van Afge vaardigden al om inlichtingen ver zocht in verband met een krante-ar tikel waarin de vrouw een kennis werd genoemd van Robert G. Ba ker, voormalig secretaris van de de mocratische fractie in de senaat. Gross wilde weten, of de veiligheid van de staat in gevaar is gebracht. In het bewuste artikel in „Des moines register" staat, dat de Duitse vrouw - die Ellen Rometsch heet en echtgenote was (het paar is inmiddels gescheiden) van een Westduitse ser geant die verbonden was aan de Westduitse militaire missie in Was hington - een huis had bezocht waar van Baker de eigenaar was. Zij werd kort nadat het FBI een onderzoek was gaan instellen naar het activi teit teruggezonden naar Duitsland. Volgens het blad onderhield zij rela ties met hoge ambtenaren en con gresleden en was zij bevriend met enige hoge figuren van het Witte Huis. Hongerstaking van geestelijken Een priester en een rabbijn zijn in New York in honger staking gegaan uit protest tegen de verkoop van pornografie in de stad. De priester, een pater Jezuïet, zei, dat hij niet zou eten zolang burgemeester Ro bert Wagner van New York zijn belofte inzake maatregelen ter bestrijding van de porno grafie niet was nagekomen. De rabbijn verklaarde niet alleen te vasten uit protest tegen de verkoop van pornografie, maar ook uit protest tegen de onder drukking van de Joden in Rus land. v- ALPHEN AAN DEN RIJN Winst en verlies voor ATTC 1 ATTC, is er niet in geslaagd de fina le van de bekerwedstrijd te winnen. Met 63 werd van Salamander 3 verloren. M. Wessel deed het nog het best, hij won twee partijen met 2321 in de derde game afstaan. W. Baerveldt won één partij en verloor de andere twee ook in drie games. J v. d. Boom kon geen enkele maal tot winst komen. In de eerste wedstrijd van de com petitie behaalde ATTC I een grote 91 zege op Treffers 3, M. Wessel verloor de slotpartij tegen van Rui ten. ATTC 2 won met 64 van Sala manders I. J. Roggeveen was in goe de vorm, hij wist zijn partijen alle drie in winst om te zetten. Een Baer veldt en J. Heemskerk wonnen elk eenmaal ook het dubbelspel werd in winst omgezet. ATTC 3 won met grote cijfers n.l. 91, alleen de Cock moest eenmaal zijn tegenstander feliciteren. ATTC 4 verloor met de kleinst mo gelijke cijfers van VVSBI. Uitslag 6 4. Tot aan de achtste partij bleef de stand gelijk maar toen verloor Verheul en Hoek ieder hun laatste partij. ATTC 5 won met 82 van een verzwakt Baronie. J. v. d. Panne ver loor 2 maal. ATTC I (dames) wonnen in Den Haag met 73 van WIBO 2. Alle drie de dames wonnen 1 partij. HAZERSWOUDE RAADSAGENDA Donderdagavond om half acht komt de gemeenteraad in openbare zitting ten raadhuize bijeen. Op de agenda staan o.a. de volgende punten: over dracht van grond aan de bouwveren. „Volksbelang"; voorlopige vaststelling van de bedrijfsrekeningen 1961; het aan gaan van een geldlening; verlening van krediet voor de inrichting van een noodbestuurspost; het aanwijzen van woning Rembrandtlaan 13 als dienst woning. 23 Woningwetwoningen De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft het gemeentebe stuur gemachtigd om over het contin gent 1963 de bouw van drieentwintig woningen te gunnen. Tijdens de raads vergadering van donderdagavond dient de grond voor deze woningen nog te worden overgedragen aan de bouwver eniging „Volksbelang". De ongeveer 4200 vierkante meter zal tegen een to taalprijs van 48.300 moeten worden overgedragen, aldus b. en w. Begrotingen In de raadsvergadering van 26 nov. a.s. zullen de raadsleden de behande ling van de verschillende begrotingen ter hand nemen. Niettegenstaande krij gen de vertegenwoordigers van de po litieke partijen in onze gemeente a.s. donderdag de begrotingen voor het jaar 1964 aangeboden. De begroting van de burgerlijke in stelling voor maatschappelijke zorg geeft aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 168.823.50 te zien. Voor subsidie is 138.921,04 geraamd. De cijfers van het grondbedrijft lui den: afdeling 1 ƒ41.161,86; afdeling 2: ƒ25.000, beide aan inkomsten en uit gaven. Waterleidingbedrijf: afdeling 1: een bedrag van 101.004,39 en afdeling 2: ƒ34.935,95. De winst is geraamd op ƒ2180,13: Stichting sportpark: inkomsten en uitgaven: terreinen: 10.274,55; zwem bad 31.870; subsidies 9374,55 resp. ƒ20.000. Algemene dienst: gewone dienst in komsten en uitgaven ƒ2.466.519,40. Ka- pitaaldienst inkomsten 5.824.791,05. Uit gaven: ƒ6.309.169,81. Geraamd verlies derhalve ƒ484.378,76. De raming van de onvoorziene uitga ven bedraagt 11.669,29. Die van de lasten van nieuwe kapitaalsuitgaven: 55.000. Noodbestuurspost. Met de bouw van het nieuwe gemeentehuis in Rhy- nenburch is rekening gehouden met de vestiging van een noodbestuurs post. Donderdagavond zullen b. en w. de raadsleden voorstellen een kre diet van f 1800 beschikbaar te stel len. Voor de inrichting van de nood- post kunnen dan de benodigde mate- riëlen worden aangeschaft. Haz. Boys speelden gelijk. Za terdagmiddag is het eerste elftal van Hazerswoude Boys niet verder geko men dan tot een 22 gelijkspel te gen VWS uit Leiden. Niettegenstaan de bracht het ene winstpunt de Boys op de eerste plaats van de ranglijst in de eerste klasse van de Leidse af deling. In de eerste helft namen de sport parkbewoners het heft in handen en drukten dit uit door twee doelpun ten. Midvoor Van de Water was de man, die de Leidse doelman beide keren het nakijken gaf. Ruststand derhalve 20 voor de Boys. Na de pauze waren de rollen vol komen omgedraaid: VWS in de aan val en VWS twee doelpunten ma kend. Twee keer moest de Hazers- woudse doelman Van de Ark naar het net (2—2). OUDE-WETERING ERNSTIG GEVAL VAN KOLENDAMPVERGIFTIGING Toen de heer D. de Blanken met zijn moeder, wonende Plantage 19, vrijdagmorgen wakker werd bemerk te hij dat het al licht was. Daar hij zich erg suf voelde wilde hij zijn moeder roepen maar kreeg geen ant woord, waarna hij ook het bewust zijn verloor. Toen hij later weer bij kennis kwam wist hij met veel moeite de buitendeur te bereiken en van slot te doen. Door.de buitenlucht kwam hij enigszins bij, waarna hij per tele foon een broer op zijn werk waar schuwde. Toen deze kwam werd di rect dr. v. Haselen gewaarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse en liet de nog steeds bewusteloze wed. De Blanken naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden overbrengen. Met behulp van een zuurstofapparaat kwam zij weer bij het bewustzijn. Maar nog steeds wordt zij verpleegd zodat het wel op het nippertje ge weest is. SVOW-Jodan Boys In de thuis wedstrijd tegen het nog puntloze Jor dan Boys is het de Oude Weteringers niet gelukt ook maar een punt te be machtigen. Al spoedig na de aftrap bleek dat de gasten alles op alles zouden zetten om winst te behalen. De rust brak aan met een 1-0 stand. Na de rust een overwegend ster ker Jodan Boys, dat de stand wist op te voeren tot 0-4, waartegen de gast heren geen enkel verweer hadden, zodat het einde kwam met de eerste en verdiende overwinning voor Jo dan Boys. WOUBRUGGE Raadsagenda Op woensdag 30 oktober komt de gemeenteraad om half acht ter openbare zitting bijeen De agenda vermeldt: benoeming van een gemeenteontvanger, benoeming van de leden van de woonruimtecom missie. Russisch goud Een Russisch straalvliegtuig met goudstaven ter waarde v. naar schat ting van 40 miljoen gulden aan boord is maandagavond op het vliegveld van Kopenhagen geland. Gewapende Deense politiemannen betrokken on middellijk de wacht bij het toestel, dat in de loop van vandaag door zal vliegen naar Parijs. Volgens sommige berichten is het goud bestemd voor de betaling van Amerikaanse en Ca nadees graan voor de Sowj et-Unie. Het is wel sneu een «od» t"»'»» w«lt«r en vriend naar de slager te moeten hrwiae» SOEST (P. P.). (Van onze verslaggever). In de nabijheid van het spoorwegstation Soe«t-Zuid ligt de K'ein Engeldaalweg, een simpele landweg, waaraan ▼i«*h een voor Ne derland unieke instelling bevindt„De DJi»HenWamp", een rusthuis voor paarden. Menigeen zal bij het vernemen hiervan misschien verwonderd kijken en vragen Een rusthuis voor paard*» Toch 's het zo. Wanneer wij met de heren P. M. Wijsmuller en C J. 't Hart, de voorzitter en de secretaris van de afdeling Soest van de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Dieren, die toezicht houden en leiding geven aan de Stichting „De Paardenkamp" het terre»- be treden, zien we in de eerste wei twee paarden samen 'ooen *e grazen. Bij onze nadering komen ze prompt naar het hek „Zo, Jopie", zegt de heer 't Hart tegen de schimmel, „kom je eens even kijken Neen, ik heb niets voor je deze keer Het **oofd van de schimmel wordt opzij gedrukt door een ander nieuwsgie rig hoofd en wel dat van een donkerbruin» hengst, tfc> naam Janus draagt. De heer De Heus, die de dieren verzorgt, vertelt ons dat Jopie 24 en Janus 25 jaar oud is. Dat zijn respectabele leeftijden voor paar den. Maar zij zijn nog niet de oudsten op de Paardenkamp. In het weitje er achter zien we een flinke, mooie merrie staan, dat luistert naar d*. -laam Corrie en die is niet minder dan 35 jaar oud. Corrie is een Oldenburger, haar hele leven goed verzorgd, dat kun je goed zien en toen tenslotte de boer zijn bedrijf aan de kant deed, wist hij niet wat hy met zijn oude, trouwe mekker moest beginnen. Hij dacht er niet over om het dier te laten afmaken. Verkopen kon ook niet, want wie koopt een paard boven de dertig j^ar? Ouwe Ja»p werd gepensioneerd Gelukkig werd juist in april 1962 de Paardenkamp geopend en de boer kwam met de heren ven de stichting tot een akkoorc waarbij Corrie in het rusthuis werd opge nomen en zo werd zij de eerste inwoonster van de Paardenkamp. Al spoedig volgden verschillende andere paarden, zoals Frits, een Shetland pony van 16 jaar. De kaatste aanwinst is ouwe Jaap die paard ontfermen. Maar uiteraard gaat dat zo eenvoudig niet. De ei genaar voelde daar niets voor, want het oude dier betekende voor hem een onderdet". van zijn broodwinning. Doch daar stond tegenover, dat hij het dier geen behoorlijke verzorging en voe ding kon geven, waardoor ge zondheid en leven van het paard in gevaar waren. Na lang onder handelen werd het paard, zoels men dat noemt „afgekocht", waar na het op de Paardenkamp een goed onderkomen vond Buitenlandse voorbeelden Samen met onze gastheren bezich tigden we de weiden en stallen. Deze stellen zijn waarlijk juweel tjes. Och neen, er wordt niets overdreven, maar alles i: effi cient, handig gebouwd in een soort pas-toe boxensysteem en zindelijk. Hoe is deze unieke in stelling eigenlijk tot stand geko men De heer t Hart wist, dat er in In sementsgebouw vervaardigde reeks boxen, waarin de dieren een goed onderkomen vinden. De Amsterdamse hoofdcommissaris H. J. van der Molen bekijkt de enorme goudschat, welke in de nacht van 9 oktober alt een juwelien- vtnkel in Wiesbaden werd gestolen. De waarde wordt geschat op 200.000 nummer zes werd op de respec tabele paardenleeftijd van 25 jaar, een gewezen orgeldraaierspaard. Evenals alle anderen heeft Jaap een hele geschieden!*. Hij werd in Haarlem ontdekt bij een woonwagen. Het dier was in ernstig verwaarloosde staat en de afdeling Haarlem van de Dieren- beachenning wilde skh over het Engeland ai tientallen jaren een dergelijk pa ardenrus thuis bestaat. De organisatie daar heeft het ge makkelijk gehad. Een rijke adel lijke dame vermaakte haa*- gehele landgoed en geld voor dit doel en dus kon men in Engeland op grote schaal over gaan tot het opnemen van paarden. Ia 7,wityr1<>~ri bestaat mm zo'n rusthuis, gesticht door een Zwitserse schrijver en journalist, die jaren lang geheel Europa te paard doorkruiste. Doordat deze man jaren lang met zijn paard als beste kameraad optrok, voelde hij er weing voor het dier toen het ouder wérd en zijn werk niet meer kon volbrengen, te laten afmaken. Hij werd de stichter van het Zwit serse paardentehuis. waar zijn ei gen paard uiteraard de eerste in woner wer^ De krant hielp Reeds gedurende vijftien jaar liep de heer 't Hart met zijn plan rond maar hij zag geen kans het te realiseren. Oh zeker hij had er met zijnv rienden wei eens over gesproken, maar terloops. Totdat een groot Nederlands dag blad ruim een jaar geleden eer uitgebreid artikel publiceerde o- ver het vijfenzeventigjarig be staan van het Engelse paardente huis. Die avond was er juist be stuursvergadering van de afdeling Soest van de dierenbescherming en de heer 't Hart toonde zijn debestuurders het artikel. Het toeval speelde een belangrijke rol, want juist daarvoor was de voor zitter, de heer Wijsmuller, in con tact gekomen met een grondeige naar, die aan de Klein Engeldaal- weg een stuk weiland had liggen dat hij niet voor eigen doeleinden nodig had, zodat de heer Wijs muller deze grond geclaimd had. Door het artikel enthousiast ge worden voor het 'ee met daarbij de toevallige mogelijkheid om de grond aan de Klein Engeldaalweg te pachten, besloot men de sprong in het duister te wage en een paardenrusthuis te stichten. Hoge kosten Natuurlijk bleek er heel veel te doen, want het terrei- moest voor het doel geschikt worden gemaakt, er moesten onderkomens worden opgericht voor de te verwachten dieren en de heer De Heus, be heerder van het dierenasyl even verderop aan dezelfde weg, werd gevraagd of hij ook de verzorging van het kamp op zich wilde ne men. Maar met het stichten van zo'n paardenrusthuis is men er niet. Voor een dergelijk werk is geld nodig. Op allerlei manieren poog den de stichters publiciteit te krijgen en zij stelden hun giro nummer 63L624 en hun bankre-, Jopie de schimmel (24) en Janus (25) in de wei. Op de achtergrond het oudste paard Corrie. kening bij de Rotterdamse Bank te Soest open voor de ontvangst van vrijwillige bijdragen, die prompt uit het gehele land bin nenkwamen. De Paardenkamp kon starten en de officiële opening vond op 14 april 1962 plaats. Toch blijft een dergelijke stich ting een grote moeilijkheid op leveren en wel wat de financiën betreft. En dat is ook begrijpelijk. Men trekt zo min mogelijk pear den aan, want de kosten moeten beperkt blijven. Men gaat dus niet zelf op stap om oude paarden te zoeken en deze in het tehuis onder te brengen. Neen, men wacht af. In noodgevallen Het rusthuis is een mogelijkheid die openstaat voor eigenaren die hun dieren niet naar de slager willen brengen maar ook niet in de gelegenheid zijn hun paard of paarden zelf die onbezorgde oude dag te geven, door gemis aan weiland, onderkomen, verzorging en dergelijke. Verschillende van de in de Paardenkamp aanwezige dieren zijn daar gekomen door een overeenkomst die de eigenaar trof met de stichting. Slechts in noodgevallen, zoals met het orgel draaierspaard Jaap grijpt de die renbescherming in of zijn het pri- vépersonen die inspringen, bij voorbeeld, zoals dat in Haarlem gebeurde met een grote actie in de couranten. Buiten de kosten die de stichting heeft voor pacht der gronden, bouw en onderhoud der opstal len, kosten personeel en dergelij ke, kost een paard dat zich in het rusthuis bevindt, de stichtin? per maand nog zo'n 100,-. Dat betekent voor zeven paarden die er nu zijn, niet minder dan zeven maal twaalfhonderd gulden dat is zo'n 8400,- per jaar. Elk paard dat er bij komt kost dus twaalf honderd gulden per jaar aan de stichting, die financieel los staat van de bierenbescherming. Dit neemt niet weg, dat de orga nisatoren blij zijn met wat zij in ruim een jaar hebben weten te bereiken en zij zien de toekomst met vertrouwen tegemoet.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9