Wel of geen topconferentie van Afrikaanse leiders over conflict? Kabylië zal verzet straks voortzetten Vijf jarig meisje in V.S. ontvoerd MARGARINE DUURDER Weinig hoop voor 43 door water ingesloten mijnwerkers Zeven man konden gered worden Door nieuwe inzichten meer kritiek op verloop Concilie SIj2L Dean Rusk stelde Bonn gerust ZATERDAG 26 OKTOBER 196S 54e JAARGANG No. 16.063 Directeur J. F. J. M. KOENS BUREAUS: PAPENGRACHT Hoofdredacteur L. G, J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 5 0 9 5 5- Red. 5 0*15. *5594 - Advert. X981- Klachten beiorftnf X t S J9 (tossen 17.50 en 19.00 n.) - Giro 10.50.05 - Abonn. 0,05 p. w.. X.80 p mnd., ƒ8.55 P kw., Franco p.p. f 0,75, Adv 1» ct p. mm., Telefoontjes 1 1 THANS TUNIS ALS PLAATS VAN ONTMOETING GENOEMD In de Marokkaanse en Algerijnse hoofdsteden heerste vrijdag avond verwarring omtrent een conferentie over het grensconflict tussen beide landen. De verwarring begon met een bericht uit Lybië, dat koning Hassan en premier Ben Bella niet van de hoofd stad Tripoli als ontmoetingsplaats gebruik mochten maken. Ver volgens riep radio-Algiers om, dat maandag aanstaande in Tunis een bijeenkomst van Afrikaanse leiders zal worden gehouden waaraan zouden deelnemen de staatshoofden van Marokko, Algerië, Egypte, Libië, Mali, Tunesië, Guinee en Ethiopië. Tegelijkertijd kwam uit Marokko het bericht, dat een dergelijke conferentie diende te worden voorbereid door een bijeenkomst van de minis ters van buitenlandse zaken der betrokken landen. Marokko wenste zekerheid, dat voor een topconferentie een kans op succes bestond. overgevlogen. Ben Bella's luchtmacht bestond tot niu toe uit slechts zes an dere Mig's, een geschenk van Nas ser. Deze berichten uit betrouwbare bronnen vallen samen met andere volgens welike drie Egyptische oor- ÏÏSTi.riE'n logsbodems van Alexa^Më onder- vooraf stellem Er Algiers. vuren of^teruckec" to't^oudc nosiUcs E8TPte altijd de grootste wapen- Michigan is" gisteravond de 5-jarige geëist, alvorens de onderhandelaars leverancier van Algerije geweest, Michelle Moran door een onbekende „„...„-«^..-1 maar, ro wordt hier gezegd, deze man ontvoerd. A'riidagavond laat werd ^n Algiers nieuwe levering is wel de grootste. Het meisje zal met haar achtjarige hrrLdslïLï Zware transportvliegtnigen van de broer Frank in de auto van hun ou- Egyptische luchtmacht landen op 't ders te wachten op haar moeder die i4run k vliegveld van Biskra. Zij voeren gro- boodschappen deed toen een man Algerijnse verbazing te hoeveelheden wapens aan. De toe- haar uit de wagen trachtte te lokken, stellen moeten over Tunesisch grond- zo heeft haar broer aan de politie gebied zijn gekomen. President Bour- verteld. Toen zij zich achter tassen an'gs 00 guiba zei gisteren, dat Nasser daar- op de achterbank wilde verbergen toestemming heeft ge- trok de man haaT uit de wagen en reed in een andere auto met haar weg. De politie heeft de wegen ln de Hoe ine Ait Ahmed, een der lei- omgeving afgezet en uitgebreide op- ders van de opstandige be we- sporingsmaatregeten genomen. Het enige positieve 9cheen vrij- (ginig in Kabylië tegen het bewind van president Ben Bedüa, heeft vrijdagavond in een verklaring voor de pers medegedeeld, dat het verzet van het „front der so cialistische krachten" tegen het huidige Algerijnse regiem zal worden voortgezet, zodra die soe vereiniteit over het Algerijnse 'grondgebied zaïl zijn hersteld. Tot zolang is een wapenstilstand af gekondigd. Deze zal slechts duren totdat de Marokkaanse troepen zich op 'hun oorspronkelijke stellingen zullen hebben teruggetrokken. Weinig strijd Marokkaanse infanterie achtervolgde vrijdagavond Algerijnse troepen bij de grenspost Hassi Beid-a, aldus meld de het Marokkaanse persagentschap. Er werd echter nauwelijks meer ge vochten. Ongeveer vijfhonderd Alge rijnen zouden nagenoeg zijn omsin geld. Na de gevechten van de afge lopen aoht-en-veertig uur zouden de verliezen van beide kanten ongeveer twee-honderd-vijftig doden en ge wonden bedragen. In Lansing in de Amerikaanse staat Vrijdagochtend is' in de Treveszaal aan het Binnenhof in Den Haag de tweedaagse ministersconferentie van de W.E.U. begonnen. De foto geeft een overzicht van de conferentietafel aan het begin van de besprekingen. Aan het hoofd van de tafel mr. J. M. A. H. Luns als voorzitter. Links op de voorgrond de Duitse minister Gerhard Schroder, midden van dezelfde rij de Franse minister Couve de Murville, rechts op de voorgrond de Engelse minister Richard Butler. nisterie van buitenlandse zaken toon- cbe men zich vrijdagavond uitermate voor geen verbaasd over de Marokkaanse re- vraagd. actie. Wat Algerië betreft kaïn de topconferentie maandag beginnen, zo werd na het ministersovenileg opge merkt. Men verklaarde voorts, dat 't voorstel van keizer Baile Selassie om een topconferentie bijeen te roeipen de goedkeuring van Marokko had en men zag in de jongste verklaring uit Rabat een terugkrabbelen van Ma rokko. Het moet uitgesloten worden geacht, dat Algerije aan deze nieu we Marokkaanse manoeuvre gehoor geeft, zo werd verklaard. Nassers hulp Egyptische piloten hebben Mi^- Straaljagers naar Biskra in Algerije Mlaandeg worden margarine en ijs vetten duurder. De margarine- prijs wordt dan met een cent per parkje van 250 gram verhoogd, de bakkers- en frituurvetten met 3V« oent per kilo. Over de prijsverhoging hebben de margarmefabrikanten overleg gepleegd met het ministerie van Economische Zaken. RAMP EV WESTDUITSE IJZERERTSMIJN DE DOOD VAN DIANA CHURCHILL De dood van Diana Churchill, de oud ste dochter van sir Winston Churchill was een geval van zelfmoord, zo is na een officieel onderzoek bekend gemaakt. Het stoffelijk overschot van Diana Churchill, die gehuwd is ge weest met de tegenwoordige minister van koloniën Duncan Sandys, was zondagavond gevonden in haar wo ning te Landen. Wordt kerkvergadering een jaar uitgesteld? De zeven mijnwerkers, die in de ijzerertsmijn bij Peine in West- Duitsland ainds donderdagavond ingesloten hebben gezeten, zijn er gisteren zelf in geslaagd een weg naar boven te banen. Hoop om nog meer overlevenden van de 43 door het water inge- - ülzen0 West Duitsland s m i PEINE Hannover o Bronswijk Hildesheim sloten mijnwerkers naar boven te halen verminderde vrijdag avond omdat geen tekenen van leven meer werden vernomen. Onder het licht van schijnwerpers werd door militairen, brandweerlie den en reddingsploegen van de mijn koortsachtig doorgewerkt omdat men nog flauwe hoop heeft, dat de hoofd schacht niet volledig onder water staat en de drie-en-veertig mijnwer kers, of enkelen van hen, nog in leven zijn. De familieleden van de ingeslotenen stonden met door angst en spanning getekende gezichten toe te zien hoe geprobeerd werd met boren de hoofdgang te bereiken, ter wijl vele pompen het water wegzo gen. Een der mijnwerkers die zich op eigen kracht had kunnen redden, vertelde, dat hij tijdens het binnen stromen van het water naar een ho ger gelegen gang had kunnen vluch ten, waar hij een groep van 32 col- lgea's waarschuwde. Allen worstel den zich ,door het manshoge water naar een luahtschaoht van een meter doorsnee, waardoor zij met moeite langs wandsteunen omhoog kwamen. Het laatste gedeelte kon worden af gelegd langs touwladders, die men van boven had neergelaten. ONTPLOFFING OP ARUBA Vrijdag heeft zich op Aruba een ontploffing voorgedaan, dde aan één persoon het leven heeft gekost Voorts werd een arbeider levensge vaarlijk gewond. Omwonenden werden opgeschrikt door een explosie in de uitbreiding van de elektriciteitscentrale annex waterdestillatiebedrij f Deze uitbreiding was nog in ver band met de aan dit bedrijf grenzen de chemische fabrieken; die reeds ge- del telijk werk enen in december door Poé©; een weduwe, wier enige zoon is opgesloten onder de grond, tracht prins Bemhard officieel «uilen war- door een buis met hem te spreken. den geopend. Relletjes in Polen om kerkelijke goederen In drie Poolse steden is het en kele weken geleden tot botsingen tus sen politie en katholieken gekomen. In de 48.000 inwoners tellende stad Przemysl aan de Pools-Russische grens hebben de onlusten zelfs drie dagen geduurd. De plaatselijke overheid wilde daar het internaat van een kerkelij ke muziekschool sluiten, aanvoerend, dat de woonruimte voor de studenten te groot was volgens de algemeen geldende normen. Verscheidene dui- zden inwoners demonstreerden daar op ten gunste van de kerk. Naar in Warschau verluidt, heeft de politie tegen de mensenmenigte ook traangas gebruikt. Tenslotte moesten de betogers toegeven. Het huis is door de plaatselijke overheid in beheer genomen. Soortgelijke incidenten zij het van kleinere omvang, hebben zich voor gedaan in de stad Nowe Miasto, 80 km ten zuiden van Warschau, en in een plaats in de omgeving van Zielo- na Gora. Ook hier maakte de over heid aanspraak op kerkelijke eigen dommen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dean Rusk, die gis teren voor een bezoek van drie da gen in West-Duitsland is aangekomen heeft 's middags een onderhoud ge had met bondskanselier Erhard. Voornaamste onderwerp van dit ge sprek, dat een uur heeft geduurd, waren de jongste Oost-West-bespre- kingen over mogelijke, verdere maat regelen tot vermindering van de in ternationale spanning. Na afloop van Rusk's onderhoud et de Westduitse minister van defen sie, von Hassel, werd in een commu niqué meegedeeld, dat de bondsre gering minister Rusk er nadrukkelijk op heeft gewezen, dat de verdedi gingskracht van de NAVO in geen geval verminderd zal mogen worden. Minister von Hassel had daarbij in het bijzonder gewezen op de ge ruchten rondom de operatie „Big lift", als zouden de Verenigde Sta ten voornemens zijn hun troepen sterkte in Europa te verminderen. „Over alle vraagstukken van de gemeenschappelijke verdedigingspo- litiek werd tussen beide ministers volledige overeenstemming bereikt", aldus het communiqué. Het Amerikaanse echtpaar Eme ry Samir, dat in 1961 in Tsjecho-Slo- wakije op de beschuldiging van spio nage werd gearesteerd en tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, is blijkens een mededeling van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in september j.l. in vrijheid gesteld en naar Oosten- vertrokken. Op het einde van de vierde week van de tweede zittingsperiode van het Tweede Vatikaans Concilie blijkt, dat zelfs de ervaring van de eerste zitting niet voldoende is om het tech nische en organisatorische verloop van deze zo grote, unieke vergade- ding van het wereldepiscopaat vlot en doelmatig te doen verlopen. Er rijzen vragen over competentie en vragen over de procedure. Daarnaast heerst hier en daar onbehagen over de geringe invloed van de Oosterse katholieke kerken op alles wat voor bereid en aangeboden is, zelfs ook over hetgeen gezegd en behandeld wordt. Tenslotte worden nu wensen geuit, die bij het begin van het con cilie voor onwerkelijk werden ge houden, zoals deelneming van leken en zelfs vrouwen, naast spreekbeur ten van waarnemers van niet-katho- lieke kerken. De kwestie van de procedure in het Concilie wil vaste Paasdatum Op het Vaticaans Concilie is vrij dag een verklaring aanvaard die zich uitspreekt voor een vaste Paasdatum en een permanente kalender. De verklaring bestond uit een aan hangsel bij het vijfde hoofdstuk van het schema over de liturgie. Zij werd met 2.058 tegen negen stemmen aan genomen. De verklaring zegt, dat het Vaticaans Concilie niet gekant is te gen het vaststellen van een vaste Paasdatum „mits dit aanvaardbaar is voor alle anderen die bij dit vraag stuk betrokken zijn". De bijeenkomst van vrijdag werd voorgezeten door kardinaal Suenens, aartsbisschop van Mechelen. Uit naam van een groot aantal Concilie vaders beklaagde kardinaal Raoul Silva Henriquez, aartsbisschop van Santiago de Chili, zich over de veel vuldige en langdurige interventies. De volgende algemene vergadering wordt op 29 oktober gehouden. Op 28 oktober, maandag, zal er een offi ciële herdenkingsdienst voor Paus Jo hannes zijn, bestaande uit een H. Mis die door Paus Paulus wordt opge dragen en een toespraak van kardi naal Suenens in het Frans. Weer gezond in hart en nieren Na twee operaties is het chirurgen van een ziekenhuis te Richmond in de Amerikaanse staat Virginia, gelukt de zieke nier van de 37-jarige James Connor door een gezonde te vervan gen. De eerste operatie vond zeven maanden geleden plaats. De nieuwe nier werd echter niet in het lichaams proces van Connor opgenomen, zodat zij na ongeveer twee maanden moest worden verwijderd. Nadat Connor veertig dagen met behulp van een kunstmatige nier in het leven was gehouden, werd de tweede operatie uitgevoerd. En de thans ingebrachte nier doet het uitstekend- Concilie is in vele kringen der va ders vooral buiten de conciliezaal, veelvuldig onderwerp van gesprek. De eindeloze herhalingen over een en hetzelfde onderwerp zijn niet al leen tijdrovend, maar voor vele Va ders ook vervelend. Vele Vaders vragen zich af hoe veel jaar dit concilie gaat duren, ter wijl de noden en zorgen van hun bisdommen om terugkeer van de bis schoppen scheeuwen. Vandaar dat nu voorstellen tot bekorting van het concilie worden overdacht, bespro ken en zelfs al ingediend. Enkele Nederlandse bisschoppen zouden er voor voelen de volgende zitting ten minste een jaar uit te stellen, de nog overgebleven materie opnieuw te be werken en in korte verklaringen sa men te vatten. Die verklaringen kunnen dan mis schien in een derde en laatste zit ting behandeld worden. Een grote groep bisschoppen zou de vergadering tot twee algemene zittingen per week willen beperken. Daarbij sluit dan de nu groeiende praktijk aan om steeds een of twee bisschoppen namens hele bisschopsconferenties of groepen van bisschoppen te laten spreken. ZOEKT U een Gero-eassette van 40.— of 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr 207 heeft het De Gero-specialist (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Rustig herfstiveer De Bilt. zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een groot hogedrukgebied dat zich uitstrekt van Zuid-Rusland over De nemarken tot het noordelijk deel van de Noordzee blijft het weer in West- Europa beheersen. Een diep lage drukgebied midden op de Oceaan breidt zich vrijwel niet in oostelijke richting uit. Het thans heersende weertype met voornamelijk in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking en in de middag opklaringen bij over wegend zwakke oostelijke winden zal dan ook voortduren. De temperaturen zijn gemiddeld op een lager niveau gekomen ten?evol- ge van nachtelijke afkoeling bij hel dere bovenlucht in de thans over ons land stromende lucht van continen tale oorsprong. ZON- EN MAANSTANDEN 27 Okt.: zon op 07.24, onder 17.23; maan op 15.45, onder 00.05. 28 OM.: zon op 07.26, onder 17.21; maan op 16.10, onder 01.20. H oogwa terstanden 27 OM.: v.m. 9.54; n.m. 22.38. (doodtij) 28 OM.: v.m. 11.25; n.m. 23.59. KORRELTJE Paus Paulus heeft aan het Vati caanse personeel een salarisverho ging van twintig procent verleend. De Paus had dit onlangs in een toe- Niemand wordt alleen voor zrich- «praak voor de Curie aangekondigd, «elf geboren.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1