Verkoudheid 7.95 DE SISSENDE SAMPAM! BOUWVAKKERS DEMONSTREERDEN TER ONDERSTEUNING VAN EISEN DAMESPYAMA PIERRE BAPTISTE de geluidsmuur VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 IN AMSTERDAM: Op een aantal bouwwerken in de westelijke tuinsteden en in Buiten- veldert bij Amsterdam is gistermiddag het werk stilgelegd omdat de bouwvakax-beiders gingen deelnemen aan een door het „bouwvakaktie- eomité" georganiseerde demonstratie. Ongeveer 1500 bouwvakarbeiders verzamelden zich rond twee uur op de Amstelveenseweg achter het Von delpark en vertrokken vandaar in een lange optocht, waarvoor de politie toestemming had verleend, naar gebouw Bellevue. In de optocht werden spandoeken meegevoerd met de leuzen: „Openbreking cao nu"; „Omhoog het basisloon"; Uitkering ineens nu"; „Hogere vorstuitkering", „Handen af van vrije zaterdag" en „Geen huurverhoging". Ter ondersteuning van deze eisen werd de demonstratie gehouden. schade door loonderving in de afge lopen winter, een drastische verho ging van de basisuren waartoe de cao's voor het bouwbedrijf de neven- bedrijven en het schildersbedrijf voor 1 januari 1963 gewijzigd dienen te worden; uitbreiding van de vacantie tot 3 weken; vastlegging in de cao's van de vrije zaterdag gedurende het gehele jaar en een verkorting van de werkdag. In deze restli: tie wordt tevens uitdrukking gegeven aan de vastbeslotenheid van de bouwvakarbeiders alle steun te ge ven aan de vakbonden ter verwezen lijking van de gestelde eisen. VERWIJTEN In zijn toespraak zette de heer Staphorst uiteen, dat het doel van deze demonstratie is de regering en de onderhandelaars in de Stichting van de Arbeid duidelijk te maken dat een drastische loonsverhoging ge wenst is. Hij verweet de regering Marijnen alleen concreet te zijn in de eisen t.o.v. de bouwvakarbeiders, maar niet waar het hun lonen betreft. „Werken op zaterdag, meer over werk, het inschakelen van grootva ders en als ze zouden durven ook nog van kinderen. Dat zijn de rege ringsplannen", aldus de heer Stap horst, waarop de demonstranten een afkeurend gejoel lieten horen. In alle zalen van Bellevue hebben rond 1700 bouwvakarbeiders in pro testvergadering bijeen besloten de volgende resolutie ter kennis te brengen van de regering: „wij eisen uit hoofde van onze positie en ter op lossing van de heersende woningnood een drastische verbetering van onze positie, opheffing van de remmende loonbepalingen van regeringszijde en onmiddellijk ingrijpen van de re gering tegen het opdrijven van de prijzen, zowel in de consumptiesector als op het gebied van de bouwsom men". Voorts wordt in de resolutie „met kraaht geprotesteerd tegen be- stedingsbeperkende maatregelen en een nieuwe huurverhoging". De voorzitter van het bouwvakac tiecomité, de heer Klaas Staphorst, riep $e demonstranten op vandaag in vole<Jg e discipline 't werk te hervat ten, „maar", zo voegde hij er aan toe, „met het geweer aan de voet, want dit is het begin van de strijd van de bouwvakken voor een betere positie. Als deze demonstratie niet voldoen de is, zullen wij desnoods tot staking overgaan", op deze woorden volgde een ovatie van de vergaderende de monstranten. EISEN Enkele honderden demonstrerende bouwvakarbeides konden de verga dering niet bijwonen omdat alle za len van Bellevue te klein bleken. De vergadering besloot zich tevens in resolutie te wenden tot de stichting „Raad van Bestuur Bouwnijverheid"; daarin wordt een uitkering ineens geëist over 1963, nog voor Sinter klaas, in verband met de geleden Volgens een Thailandse vrouw, die ail drie jaar aan het linkeroog blind was, is dit oog in een zieken huis in Bangkok vervangen door 'n oog van een levende aap. Zij be weert thans met het nieuwe oog be ter te kunnen zien dan met haar eigen rechteroog. De operatie zou in september zijn uitgevoerd. Overstromingen als gevolg van zware regenval hebben in W.-Perzië aan dertig mensen het leven gekost. Een zelfde aantal.liep verwondingen op. SPAANSE STAKERS TERUG NAAR SPANJE In totaal ruim 140 stakende Spaan se arbeiders van de Scheepvaart Ver eniging Zuid te Rotterdam zullen waarschijnlijk vandaag naar hun va derland terugreizen. Pogingen van directie-zijde om de moeilijkheden, die tot de staking hebben geleid, op te lossen leden alle schipbreuk, en toen de Spanjaarden voor de keus werden gesteld gewoon aan het werk te gaan of naar Spanje terug te ke ren, kozen zij nagenoeg allen het laatste. Slechts dertien Sjanjaarden zullen aan het werk gaan. Het is de directie vooralsnog niet duidelijk, waarom de Spanjaarden er de voor keur aan geven naar hun iand terug te keren. In ieder geval heeft men besloten de contractertng van een nieuwe groep Spanjaarden voorlopig nog uit te stellen, omdat men vreest, dat anders binnen enkele weken der gelijke moeilijkheden weer zullen ontstaan. Rillerig? Onprettig? Vlug: Corrupte politie buitenwijken van plaatsen de provincie Westchester „op zettelijk blind" geweest voor wetteloosheid en heeft zij sta tistieken over de misdaad ver anderd om een goede indruk te maken. De politie in de bewuste pro vincie wordt er voorts van be- sahuldigd toegestaan te heb ben, dat in 16 plaatsen in to taal 218 clandestiene speelge- legeniheden kunnen bestaan, met een jaarlijkse recette van ongeveer 10 miljoen dollar. (Advertentie) VERKOOPSTER STEELT RUIM 13 MILLE Toen in januari van dit jaar de verkoopster van de sigarenwinkelier A. Lambregts te Amsterdam haar ont slag nam, zag de handelaar haar slechts node vertrekken. Hij meende in haar een voortreffelijk verkoopster te verliezen. Na haar vertrek ging hij zelf in de winkel staan, en hij kwam tot die wonderlijke ontdekking, dat de omzet en de winst vergeleken met de tijd, dat zijn verkoopsier in de winkel de honneurs waarnam, met een sprong omhoog ging. Hij kreeg argwaan en liet een accountant een onderzoek instellen, dat uitwees, dat er in totaal bijna dertienduizend gul den was verdwenen. De politie heeft de verkoopster, de 20-jarige mevrouw B. H.-v. d! B. gearresteerd, doch zij blijft tot nu toe halsstarrig ontken nen iets te maken te hebben met een eventuele diefsal. Armeniër dankt voor Vluchtelingenactie Een in Amersfoort wonende gena turaliseerde Armeniër, de heer Ju- bar Jessay an, heeft in een open brief aan het Nederlandse volk namens de Armeniërs in de gehele wereld dank gebracht voor de actie „Hun laatste kans". Hij schrijft in zijn brief onder meer, dat het nuchtere Nederlandse volk een warm hart heeft en bedankt ook de NTS en dr. Van Swol, die de uitzending-over de vluchtelingen van commentaar voor zag. Gebloemde met effen pantalon, leuk model 10 verschillende dessins. NATUURLIJK BIJ Haarlemmerstraat 172-174-179 Herenstraat 9 (Alleen voor textiel) MIDZA „Het gezin van Paemel" In de sfeer van culturele uitwisse ling met België bracht de Vara don derdag het tv-spel „Het gezin van Paemel", een sociaal drama van de Vlaming Cyriel Buysse. We werden geconfronteerd met een zwart-witte- kening van de maatschappelijke ver houdingen in het begin van onze eeuw, scherpe tegenstellingen, die tegenwoordig mogelijk wat onecht aandoen. Regisseur en een grote groep spelers hebben nochtans een heldere stellingname verbeeld, zij het dan in de ^igen..stijl van onze zuider buren. „Als U het mij vraagt" Men had gezegd, dat Nico v. Vliet wat zenuwachtig zijn spel van opinie peiling voor de NCRV had tegemoet gezien. Het is alles wel meegevallen, ook al kwamen sommige oneffenhe den in de presentatie naar voren. In deze rubriek werd veel te zien gege ven en dat was mogelijk, omdat er veel werk aan was besteed. Aan die opiniepeiling kwam zelfs een com puter te pas, middels welke de uit komsten door een heuse notaris wer den geconstateerd en getoetst aan vier meewerkenden op het scherm. Een en ander werd ondersteund door filminlassen; op een gegeven ogen blik verschenen zelfs drie olifanten van Strassburger in de Hilversumse studio. In Den Haag keek de pers attaché van Soekarno mee, om te constateren, dat de doorsnee-voorbij- ganger niet bepaald gesteld is op een spoedig bezoek van zijn president aan ons land. De tweede aflevering van „Stiefbeen en zoon" was langdradig en zeker niet boeiend. Rien van Nu- nen was daarbij de meerdere van Piet Römer. „Keiharde wereld" De Vara had tegenover de zoetig heden van buitenlandse korte films die de tv-avonden opvullen nu eens 'n Dick Powel-film geplaatst, die als keihard was aangekondigd en daar om voor achttien jarigen wa6 gesteld. Naar onze smaak had deze rolprent niet op het scherm mogen verschij nen, omdat in dit gangstersdrama het sadisme hoogtij vierde en dus niet in de huiskamer paste. Bij de selectie springt men blijkbaar al te slordig met de onderwerpen om. Daar mag men bij de Omroepen wel eens op bedacht zijn. Schooltelevisie We moeten nog iets zeggen over de perste les school-tv, die een beeld gaf van Bazel. Op het scherm werd terecht meegedeeld, dat het een ex perimentele uitzending betrof, want men moet aftasten, hoe de lessen op school worden ontvangen en gewaar deerd. Het zal misschien wel eens onmogelijk zijn, by school-tv de ac tualiteit aan te grijpen als onderwerp van uitzending, maar dat is toch de enige reden om aan live-uitzending de voorkeur te geven boven film. Door individuele keuzemogelijkheid moet de lesgever zich aanpassen aan het leerprogram van een school. Be ter dan „Bazel" zal bijvoorbeeld „Prinsjesdag" het doen. Muzikaal kansspel bij de KRO Na de NCRV komt deze week ook de KRO met een nieuw spel. Het is een kansspel „Ja of nee" en wordt vanavond ten doop gehouden door ■Joekie van der Valk. Ze zal twee deelnemers voorstellen, die ieder ze ven Nederlandse liedjes te horen krij gen, waarin een bepaalde prijs ver borgen ligt. Die liedjes worden ge zongen door Nederlandse vocalisten. Enfin: U zult het vanavond wel na der horen uitleggen. Vooraf gaan Concilie journaal en „Brandpunt", dit laatste met een nadere uitleg over het onderwerp „tv op zee". Komende uitzendingen Zaterdagavond brengt de Avro een nieuwe Dick van Dyke-show en, als derde, op haar beurt een nieuw spel, genaamd „Quiz-uur". Aanvankelijk zou Haye van Someren-Downer er aan mee doen, maar dit vrouwelijk Kamerlid heeft tijdig af laten weten. Aansluitend brengen Rijk de Gooyer en anderen een amusementsprogram ma onder de titel „Kijk die Rijk". Radfe Televfsfc DIT EMBLEEM in de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. met waarborgiertifaaat. (Advertentie). Zondag komt de NRCV met een me morandum van een jonge arts in de Schotse hooglanden in een bewer king van Alfred Pleiter. Verder zul len de Sweet sixteen opnieuw zin gen; men kent intussen het genre. In een Duitse productie brengt de NTS een documentaire over de so ciale woningbouw in de EEG. En om de kijker alvast voor te bereiden: a.s. maandag en woensdag komt de Vara met een nieuwe tv-rechtbank. Aetherklanken ZATERDAG 26 OKTOBER 1963 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. de goede ilicrkwijn tegen een gunstige prijs f 2,95 Koop vandaag nog deze merkwijn bij uw slijter, de vakman-specia listvooral uwdranken.Bij6flessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé), tijdelijk de 7e fles gratis. Importeur: N.V. WIJNHANDEL M. REUCHLIN A ZN. ROTTERDAM - DEN HAAG (Advertentie) Diefstallen op Schiphol zwaar gestraft Tegen zeven werknemers van de KLM op de afdeling goederen ver voer zijn gisrteren door de officier van justitie te Haarlem zware straf fen geëist, variërend van 3 weken tot een jaar gevangenisstraf. De mannen sloegen hun slag meest al bij het overladen van vrachtgoed. Ook privé-bezittingen van luchtreizi gers waren niet veilig. Hiervan werd vrijwel nooit aangifte gedaan, aan gezien de reizigers eerst op de plaats van bestemming tot de ontdekking kwamen, dat zij waren besloten. Het op deze wijze beroven van de reizi gers is de laatste paar jaren een ware rage geworden op Schiphol. De recherche heeft het zevental, na een wegens de moeilijke contro leerbaarheid van de diefstallen uiterst nauwgezet onderzoek, kunnen arres teren. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (Om 7.30 Van de Voorpag.). 8.00 Nws, en soc. strijdlied. 8.18 Lich te gram. 9.00 Uitz. in samenwerking met het NVV. 9.10 Voor-R(ot)onde, gevar. progr. (herh. van 19 okt. j.l.). 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Kie zen en gekozen worden, lezing. 9.55 Samen thuis, praatje. VARA: 10.00 Buitenl. weekoverz. 10.15 Rotonde, gevar. progr. (herh. v. 19 okt. j.l.). 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Tussen start en finish: sport- nws. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Voor de teenagers. 14.10 Voor de twintigers. 14.45 Artistieke Staal kaart. 15.15 Radio Jazzclub. 15.45 Van de wieg tot het graf: vragenbeant- woording. 16.00 Operafragmenten gr. 17.10 Boekenwijsheid. 17.30 Salonork. en zangsol. 18.00 Nws en comm. 18.20 Lichte gram. 18.30 Weerklank: muz.- revue. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Ned. koperork. 19.35 Musette-orkest. 20.00 Nws. 20.05 En nu... Den Haag, gevar. progr. 21.00 Soc. comm. 21.15 Metropole ork. 22.00 Als de klok 13 slaat, hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.50 Te waar om mooi te zijn, caba- retprogr. 23.20 Lichte gram. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Oude kamermuz. 7.30 Voor de jeugd. 7.35 Mod. kamermuz. 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overwe ging. 8.00 Nws. 8.15 Djinn, gevar. progr. 12.00 Angelus. 12.04 Liedjes over het verre Westen. 12.25 Motor praat. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht instrum. kwar tet en zangsol. 12.50 Reg.uitz.: Act. onderwerp. 13.00 Nws. 13.15 Ama- teursork. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Voc. ensemble. 15.30 Muz. uit vele landen. 16.00 Voor de jeugd. 16.15 Jazzmuz. met toelichting. 10.40 De Springplank. 17.00 Leiding geven, lezing (4). 17.10 Muz. perio diek. 17.30 Boekbespr. 17.40 Instrum. Octet. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Lich te ork.muz. 18.50 Voor de kleuters. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Klass. en mod. kamermuz. 20.30 Rieleksen; amusementsprogr. 21.30 Buurman's krant: ber. van buitenl. correspon denten. 21.40 Bric a Brac, cabaret. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Kruispunt: discussie over de verschijningsvorm van de kerk in de wereld van vandaag. 23.10 Mod. ork.- werken gr. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 15.00 Jazz Scene USA. 15.30 Uit de voeten: progr. over interes sante gebeurtenissen, beroepen en mensen. 16.30 In het TV-lab, progr. over klokken. 17.00-17.45 Voor de kinderen. NTS: 19.15 Samenvatting van reportages van het koninklijk bezoek aan Thailand. AVRO: 19.30 Luipaard op schoot, TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Pinky en Perky, licht progr. 20.35 Dick van Dyke Show (2e afle vering). 21.00 AVRO's quiz uur. 22.00 Kijk die Rijk, amus.progr. 22.50 Act. NTS: 23.00-23.05 Journaal. naar de film „the sound barrier" Ze was die avond nog mooier dan het beeld dat sinds onze eerste ont moeting in mijn herinnering bewaard was gebleven. Ik had tegen deze avond opgezien, want ik was niet gewend uren achtereen in het gezel schap te zijn van een knappe, grillige en intelligente vrouw. Maar ze had met haar vanzelfsprekende beslist heid onmiddellijk de leiding geno men, hetgeen me na vijf minuten volkomen op mijn gemak stelde, maar me na nóg eens vijf minuten een ontevreden gevoel gaf omdat ik vond dat ik als man niet in de juis te positie verkeerde. Dat gevoel bleef ik die hele avond houden, hoe verkwikkend het ook was meege sleept te worden in. het snelle spel van woorden en gedachten dat zij bijna roekeloos speelde. Ik vroeg mij af of zij zich bedwelmde aan de blik ken van alle vrouwen en mannen in haar omgeving en of zij zonder de prikkel van die bewondering anders zou zijn. Die snel-keurende blikken van de mannen en de waardering in hun ogen, en die soms even vijandige soms opennlijk bewonderende blikken der vrouwen waren overal waar zij ging, maar zij scheen ze zelf niet op te merken. Ook toen wij na de mis lukte voorstelling door het verduis terde Londen over Piccadilly naar huis liepen, zag ik hoe de tientallen Amerikaanse soldaten, die daar slenterden, het hoofd snel naar haar omdraaiden als zij bij het passeren in de lichte avond een ogenblik haar gezicht zagen of haar heldere, onbe kommerde stem hoorden. Ze had haar arm door de mijne gestoken. De zwakke druk van haar hand op mijn arm, het vlugge geluid van haar ho ge hakken op de straatstenen en die zorgeloze stem gaven me de jon gensachtige overmoed waarnaar ik de hele avond vergeefs had gezocht. Ik keek naar de lichte, sterrenhemel bo ven ons. „Het wordt lente Jessica", verklaarde ik plechtig, „de sterren zijn de stralende profeten van de nieuwe zonne-dag". „Bewaar me", zuchtte ze, „na die dubbele moord op Hamlet nou jij ook nog. Weet je niets oorspronkelijketrs te zeggen over de lente?" „Jawel", zei ik superieur, „Hail, beauteous May, that dost inspire mirth, and yóuth, and warm desire. Maar ik weet niet meer wie dat gezegd heeft." Milton", zei ze, „maar die zei geen beauteous, maar bounteous. Als dat overigens zijn sterkste citaat is. Wa/t denk je, krijgen wij die inva sie nog? O, nee, we praten niet over de oorlog. Laten we het liever eens hebben over jouw litteraire produc tie." „Wat is daar ooit van onder jouw ogen gekomen?", vroeg ik, „Niets", bekende ze eerlijk. „Dan geloof ik dat daarmee het belang van die productie duidelijk ge noeg omschreven is, een omschrij ving'die je dus ook m alle stilte had kunnen vinden, zonder my tot «en smadelijke en overbodige erkenning te dwingen. Een opmerking niet ho ger geklassificeerd dan een dood doener". Voor het eerst had ik het genoegen haar naar een antwoord te moeten laten zoeken. „Ziehier de man", zei ze vinnig, „die zioh met de trotse erkenning van zijn armoede kroont als een koning." „Mooi", prees ik zelfbewust in het gevoel de situatie nog steeds te be heersen. „Dat was byna net zo goed als mijn opmerking over de lente. Nog maar wat oefenen en je kunt ook een litteraire productie opzet ten. Het zou mij niet verwonderen als je dat in alle stilte ook al ge daan had". Die laatste opmerking was een schot in de ruimte, maar het was raak. „Ja", zei ze, „omda/t je er zo schuch ter belangstellend naar informeert. Je bent de eerste die het weet; als ik binnenkort^ op het hoogtepunt van mijn carrière sta, zul je dat waar schijnlijk meer waarderen. De jonge, brillante schrijfster begon haar schep pende arbeid uit tijdverdrijf'. „Aardig begin om de muze te die nen", lachte ik. „Heb je geen belang rijker dingen aan je hoofd?" „Nee", antwoordde ze beslist, „ik ben een rijke vrouw en daar heb ik me bij neer te leggen. Zo heeft een ieder van ons zyn lot te dragen." „Ik wens je van harte sterkte", troostte ik haar. ,Ik bewonder je om de levensblijheid, die je ondanks dat lot nog kunt opbrengen". Ze ant woordde niet. Het gesprek had in zijn sah épte gevaarlijk dicht de grens van de ernst bereikt. Ik had een licht gevoel van wrevel om de cynische toon waarop zij haar laat ste opmerkingen had gemaakt. Om dat in de spot met eigen armoede een sublieme humor kan liggen mag men daaruit niet afleiden dat dit met rijkdom ook het geval is. Want dat is alleen een roekeloos spel met woor den dat steeds beschermd wordt door de veilige werkelijkheid van het bezit. Het viel mij even van haar tegen en daarom liet ik mij waar schijnlijk verleiden tot de gemom pelde opmerking: „Hoe is het moge lijk, iedereen heeft maar rijke vrouwen; het wordt tyd dat ik ook eens ga uitkijken". „Doe niet zo misselijk", zei ze kwaad, maar omdat ze natuurlijk ook nieuwsgierig was, liet ze er di rect op volgen: „Wie hebben er dan allemaal rijke- vrouwen?" „Nou", zei ik ontwijkend. „Philip bijvoorbeeld". „Ten eerste is Philip mijn man niet en ten tweede doet dat geld bij ons niets ter zake", zei ze koel. „En bo vendien had je het over „iedereen" die maar rijke vrouwen heeft. Wie dan nog meer?" „Tony ook", zei ik onwillig. Ik voel de dat het onbehoorlijk was om op deze manier te spreken over hetgeen Tony mij verteld had. „Ik wist niet dat Tony getrouwd was", zei ze. „Nog niet, maar dat zal niet lang meer duren." Ik kon die speculatie met een gerust hart wagen, ondanks Tony's zorgen om de Ridgefieldmil- j oenen. „Mag ik eens raden?" zei ze. Een klein blond meisje, met van die hel dere blauwe ogen. Ze lacht veel en ze is hartelijk en trouw. En een ziel zo zuiver, zo zuiver als glas." Al was Tony mijn beste vriend niet geweest, maar een oppervlakkige kennis, dan nóg zou ik kwaad ge worden zyn. Naai' de oppervlakkige indruk, die ik na de korte kennisma king met Susan van haar gekregen had, was Jess er niet ver naast. Maar zij zag kans om met de sub tiele ironie in haar stem al Susan's aantrekkelijke eigenschappen te de graderen tot onbenulligheden. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2