45.- Nylon jack Kreymborg AFSTEMPELINGEN SEZSPNTERESSANT Alle gekheid op een stokje... ONDERNEMERS VRAGEN GROTERE FACILITEITEN BIJ WONINGBOUW De Voorsehotense katholieke bibliotheek groeit vast in tal en last Stevenson gemolesteerd VRIJDAG 23 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Waarborg-kwaliteit. Aan twee kanten te dragen. Met Isothermylvoering Haarlemmerstraat 143 Leiden Het beroep dat minister Bogaers heeft gedaan op het bedrijfsleven om tot een oplossing van het woning vraagstuk te komen, wordt door de ondernemers beantwoord met een po sitieve houding. Daartegenover vra gen de ondernemers van de overheid *n volledige erkenning van hun func tie, wat tot uitdrukking moet komen in een absolute honorering van de ondernomen initiatieven. De algemeen secretaris van de Ne- derlandsche Bond van Bouwonderne mers, drs. W. J. Valkenburg, heeft gisteren op een persconferentie dese en enige andere kanttekeningen ge maakt bij de bouwnota die dinsdag in de Tweede Kamer wordt behan deld. De bond heeft over het alge meen waardering voor wat er in de nota staat, aldus drs. Valkenburg, maar er sijn een paar punten waar men graag nog eens extra de nadruk op wil leggen. MEER CONTINUÏTEIT Ben vergroting van de woningpro- duktie bij de bestaande bouwcapaci teit is naar de mening van de bond bij een meer continue produktie be- Cubaanse „parasieten" krijgen het slecht De Cubaanse minister voor verbin dingen, Channon, heeft gisteravond te Havanna verklaard, dat de Cu baanse posterijen beslag zudilen leg den op alle uit Westerse landen af- «omstige en voor Cubaanse ingeze tenen bestemde zendingen van le vensmiddelen en kleren. Er is reeds beslag gelegd op zestig- tot zeven tigduizend paar schoenen. „Wij zullen beslag leggen op aillle psicjes, diie voor parasieten zijn be- ibernd," aldus de minister. hulp paald mogelijk. Aparte belemmerin gen, veroorzaakt door het contingen- tenbeleid zullen daarbij echter moe ten worden weggenomen. Hierbij is van groot belang, dat de verantwoor delijkheid voor een continue pro duktie wordt gelegd daar waar deze thuis hoort, te weten bij de onder nemer. DELEGATIE VAN VERANTWOORDELIJKHEID Belangrijke punten noemde de heer Valkenburg verder: de voortdu rende aanwezigheid van bouwrijpe grond en meer delegatie van verant woordelijkheid aan de gemeenten die in samenwerking met de onderne mers en opdrachtgevers op grond van de plaatselijke woningbehoefte en bouwcapaciteit beter de omvang van noodzakelijke woningproduktie op langere termijn kunnen bepalen. De bond betwijfelt of het door de minister voorgestelde complex van maatregelen effect zal sorteren, als de huidige spanning op de arbeids markt niet wordt verminderd. Eerst dan zal er zijns inziens van een verhoging van de produktie resp produktiviteit bij verbetering van de lonen sprake kunnen zijn, indien de beloning weer in een reële relatie komt te staan tot de reeël geleverde prestatie. Dit laatste zal het best tot zijn recht kunnen kotnen bij een on dernemingsgewijze loonvorming, uit gaande van een bepaalde door de be drijfstak vastgestelde minimumbelo ning. HUREN AANPASSEN To*> slot noemde de heer Valken burg het huurvraagstuk. Wi! het bouwbeleid aan zijn doel beantwoor den, dan dient het volgens hem te vens volkshuisvestingsbeleid te sijn. Het te voeren beleid zal eerst dan werkelijk pluriform zijn, als tevens maatregelen genomen worden ten aanzien van het huurvraagstuk. Dit wil zeggen, een aanpassing van de verschillende huurniveaus aan het reële kostenpeil met als einddoel een vrije huurprijsvorming met vrije be stedingsmogelijkheden door de con sument. Iktftand zal Cuba op ruime schaal voorzien van materiaal voor huizen bouw, kleding, schoeisel en genee®- middelen aLs hulp bij heit herstel ven <Je schade die werd aangericht door 6» orkaan „Flora". Ook zullen Ru*- sftscbe deskundigen worden gezon den. Chiroesjtsjov heeft dit aan Fidel ^eïrtro, die hij betitelt als „waarde bomeraa-d Fidel", meegedeeld im een brM. De verzending van de hulpgoede- zml is inmiddels op gang gekomen. 5» slachtoffers in de verwoeste ge- fieden worden reeds dadelijk voor- 2sn van het nodige voorzover het tipm worden betrokken uit de Rus- t voorraden, die reed® op Cuba ziijn. POSTE RESTANTE Afstempeling van Duitse veldpostkan- het Oostenrijkse en toor in Boekarest Afstempeling van Turkse veldpostkan- het Bulgaarse en toor In Boekarest. Tabori Föpostahi- vatal (alle Hon gaarse stempels hebben steeds gro te nummer-aandui ding; Umlaut Is weggevallen). Men hoeft niet direct of uitslui tend postzegels te verzamelen om zich filatelist te kunnen noemen. Men kan zich ook verdiepen in de afstempelingen, een gebied, dat ze ker zo interessant, vaak nog inte ressanter is, omdat het veel ouder is. Want al lang vóór de uitgifte van de eerste postzegels Enge land voorop in 1840, Nederland volgde eerst in 1852 gebruikten de posterijen in de verschillende landen reeds stempels. In Neder land bijv. reeds in 1667, t.w. de be kende „drie-stuiver-stempel", de oudste ter wereld bekende stempel met waarde-aanduiding. De moeilijkheid voor vele verza melaars is daarbij meestal: wat en hoe zal ik verzamelen. Naar mijn mening is het hoe nog altijd be langrijker dan het wat. Dit geldt trouwens ook voor de postzegelver zamelaar. Zo heb ik sedert jaren mijn hart verpand aan een op het eerste ge zicht wellicht vreemd stempelge- bied, nl. dat der Oostenrijks-Hon gaarse Veldpost gedurende de eer ste wereldoorlog. Toch verheugde zich dit gebied van het begin af aan in de belangstelling van velé serieu ze filatelisten, die aan de afstem pelingen van deze veldpost zelfs de voorkeur gaven boven de veldpost zegels van deze dienst. Waarom? Omdat ze veel interes santer, veel gevarieerder, maar bo vendien niet speculatief en dus goedkoper zijn, hetgeen van ver schillende veldpostzegels beslist K.u.K. Feldpostamt K.u.K. Hauptfeld- K.u.K Etappen- K. u. K. Etappen- <met kleine num- pos tarnt (met groot postamt (met groot pos tarnt (m. plaats- nieraanduiding). nummer). nummer). naam-aanduiding). niet kan worden gezegd. Maar en ik zou willen zeggen natuur lijk bevinden zich onder de af stempelingen ook verschillende zeldzaamheden en dus dure! Het verzamelen van deze afstem pelingen op volledige kaarten, post- bladen en enveloppen is buitenge woon fascinerend, vooral op de bei de eerstgenoemde categorieën, om dat uit de inhoud van deze stukken nog geheel afgezien van de meer dan eens belangwekkende medede lingen van soldaten soms ook bepaalde gevolgtrekkingen ta.v. de afstempelingen zijn te maken. Men vergete niet, dat veldpostkantoren in de regel „mobiel" zijn, d.w.z. niet aan de plaats gebonden, zoals een normaal postkantoor. Veldpostkan toren trekken met een bepaald le geronderdeel mee. Alleen de zgn. „etappepostkantoren" aanvanke lijk met nr. later met plaatsnaam aanduiding waren aan de plaats gebonden, dus „stabiel". Wat is nL het geval? Bij een veld postkantoor kon het bijv. gebeu ren, dat het bij het eerste offen sief tegen Servië in augustus 1914 was geopend, zich in het voorjaar van 1915 bv. in Zuid-Polen bevond, weer later bv. in Montenegro of Albanië, terwijl het in het najaar van 1918 in Noord-Italië aan het Izonsofront werd gesloten. De kunst van het verzamelen de zer stempels bestaat in de eerste plaats in het bijeenbrengen van stempels van Oostenrijkse, Hon gaarse en Bosnische herkomst. De eerste de laatste zijn in het Duits gesteld, de middelste in het Hon gaars. Van de eerste onderscheidt men Hauptfeldpostamt, Feldpost amt en Etappenfeldpostamt De overeenkomende Hongaarse luiden: Tabori Föpostahivatal, Tabori Pos- t ah i va tal en Had tap Postahivatal. De Bosnische veldpostkantoren kennen maar één type, tw. Feld postamt met nummer en ster. Dan gaat men verder en tracht van ieder der stempels na te gaan de vroegste en de laatste gebruiks- datum, waardoor men weet hoe lang de looptijd heeft geduurd. Daarvan hangt immers in de mees te gevallen de zeldzaamheid van de betreffende stempel af. Waar de kantoren zich op een bepaald mo ment hebben bevonden, is bijna niet na te gaan en met zekerheid is slechts bekend, dat nr. 346 Boe karest en nr. 51 Wenen was. In Boekarest bevonden zich naast het Oostenrijkse, ook een Duits, Bul gaars en Turks kantoor. Kunt u zich voorstellen, dat zo'n verzameling een serieus filatelist moet boeien, veel meer dan al die ongebruikte nieuwtjes van de laat ste jaren? Geen wonder, want zij bezit niet alleen een grote „filate listische waarde" ik spreek met opzet niet van een geldelijke waar de! maar bovendien ook grote historische waarde. Dat voor het opzetten van een dergelijke verzameling buitenland se contacten noodzakelijk zijn, zal u duidelijk zijn. Bovendien zult u in de beschikbare literatuur moeten duiken vooral in oude jaargan gen van tijdschriften die thans veel al niet meer bestaan. Een buiten gewoon nuttige en leerzame vrije tijdsbesteding! Uw vrouw heeft op uw vrije dagen beslist geen kind aan u! K. E. KöNIG Ztcolsman kocht er weer bij to het hart van Rotterdam bevin den zich de café-restaurants Holbein, Heineken's Hoek, 't Roefje en Bel mont, voormalig eigendom van de Heineken's Bierbrouwerij Maatschap- pij. Thans is gebleken, d&t deze bier brouwerij de aandelen overdeed aan de N.V. Holbein, die se op haar beurt doorverkocht aan de Exploitatie Maatschappij Sch evening en (E de werkmaatschappij van de Swoss- man-gToep. De EMS heeft niet de gebouwen self opgekocht, maar alleen de café restaurantbedrijven. Noch de direc ties van dese bedrijven, noch de structuur van de ondernemingen sul len door de overname van de aan delen gewijxigd worden. De eigen dommen van het Zwolsman-concern dat reeds op geruchtmakende wijae van zich heeft doen spreken sijn hier mede weer uitgebreid. iDe RiK Bibliotheek „Sanctus Lau- rentius" te Voorschoten heeft voor de naderende winter een zeer geva rieerd. program vastgesteld voor haar Leden. De RK Bibliotheek bezit een grote aanhang onder de jeugdige Voor- sahofcense lezers en deze worden ver komst te Dallas, in de Amerikaanse staat Texas, had toegesproken. Na afloop van de bijeenkomst, die door 1.750 belangstellenden werd bij gewoond, werd Stevenson luide toe gejuicht, hoewel er ook enige „boe"- roepers waren. De moeilijkheden be gonnen echter buiten de vergader zaal. Stevenson werd door de hon derd betogers omringd en geduwd. De politie arresteerde twee mannen. Een van hen bespoog zowel Steven- son ais een politieman. Stevensan kreeg ook een klap op het hoofd met een houten bord, waar- Twe* bekende Russische specialisten op het gebied van de hart- en vaatchirurgie. de hoogleraren Krylov w> ryj-y hebben donderdagmiddag ten besoek gebracht aan hat Antoniusaiekenhula in Utrecht Foto vlnr: dr. C. a rm Jüonwenhuleen, hartspeelaiiat Tan het atekenhols; prot. SoIotJot; dr. A. L. M. •ohaapfeana Tan Stempet, de hartetatrmrg «O peot Mqrhov Mj het aogenaamde Jmnethart'. De permanente Amerikaanse ver- rast mot een tentoonstelling van d'e tegenwoorddger bij de Verenigde Na- op een anti-VN-leuze was geschil- nieuwste kinderboeken!. De voorraad ties, Stevenson, is door een honderd- derd. Hij vroeg echter de politie om van ruim vijf en dertig honderd boe- tal Amerikaanse betogers, die tegen de vrouw, die het bord droeg, niet ken werd voor deze tentoonstelling de volkerenorganisatie zijn gekant, te arresteren, „want het kan een on- nog eens extra uitgebreid met 144 iastig gevallen, nadat hij, ter gelegen- geluk zijn geweest." Stevenson scheen vaai de nieuwste jeugdboeken. De heid van de dag der VN een bijeen- niet gewond te zijn. jeugdige lezer krijgt een sortering boeken voorgetoverd, die zelfs de meeat verwendie lezer kam boeien. Vanaf zaterdag krijgt iedere jeugdige „boekenlen-er tevens 'n kleurplaat uitgereikt, benevens 'n eetbare ver rassing. De bedoeling van die kleur plaat is, dat deze keurig gekleurd weer ingeleverd wordt. De beste vijf inzenders krijgen een pry®. Voor de volwassen Lezer komt na die kinderboekententoonstellingdie tot 2 november duurt, een tentoon stelling betreffende Literatuur over het Concilie, zowel he huidige als de vroeger gehouden concilies en om streeks Kerstmis komt er een ten toonstelling over boekwerken welke het kerstgebeuren al® hoofdmotief hebben. Na de reorganisatie en de herope ning ven het gebouw aan de Veurse- weg, vorig jaar 15 december, is de Ledenaanwas sterk gegroeid. Met de ledemaanwas het boekenbezit, In een jaar tijd® werden ruim duizend nieu we werken aangeschaft, waai'onder veel populair wetenschappelijke boe ken voor hobby e.d. Het gevolg van dit alle® is, dat de bibliotheek uit zijn jasje groeit, volgend jaar zal d« uitleenruimte tweemaal zo groot worden. In het kader van de subsidie zal de bibliotheek met ingang van het nieuwe jaar de prijzen gaan ver lagen van Lidmaatschap en uitlening. De bibliotheek is thans geopend op dinsdag en vrijdagavond van 7 tot 8.30 uur en speciaal voor de jeugd on vrijdagmiddag van 5 tot 6 uur. Met ingang van 1 januari zullen de opemteMngsuren een grote uitbrei ding ondergaan. Dringend behoefte heeft echter het bestuur aan een tweetal volwassenen, diie bereid zijn per week enige tijd beschikbaar te stelen voor het aeeictorcm van de bi- Hoe heeft die vader van zó'n dochter kunnen houden! Het is een vraag, die ongetwijfeld vaak gesteld is aan de heer Tran Van Tsjoung, voormalig ambassadeur van Zuid-Vietnam te Washington en thans formateur van een Zuid-Vietnamees „schaduw-kabinet". Deze getergde man is tevens vader van Zuid-Vietnams „first lady", ons aller mevrouw Ngo Dinh Nhoe. En nu kunt u zich voorstellen, dat zo'n vraag wel eens gesteld is. De heer Tran is een ogenblik uit de schaduw van zijn kabinet ge treden om te verklaren, dat hij zich zwaar opgescheept voelt met zo'n kind. „Maar heus," zo zei hij, „vroeger was zij een goed meisje. Ik hoop dat u mij wilt verontschuldigen voor mijn dochter. Toen zij mijn dochter was, was het een lief meisje. Maar zij is bedorven door de absolute macht, die zij nu al acht jaar geniet." Soms, helaas, is het jammer, dat kleine, lieve meisjes eenmaal groot worden. In de Zuid-Zweedse stad Helsingborg vonden twee mannen op een aardappelveld een man, slechts gehuld in een juten zak. De aldus berooide man - waarschijnlijk een aardappelrooier - scheen levenloos en de twee verschrokken Zweden brachten het stoffelijk overschot naar een ziekenhuis. Hier aangekomen kwam het „lijk" weer tot leven en barstte woedend uit, dat het niemand aanging waar, en in welke kledij hij de nacht wilde doorbrengen De Romeinse zakkenrollers beleven een gouden tijd. Na de Con ciliezittingen wemelt het 's middags van de bisschoppen in de Eeuwige Stad. De zakkenrollers nemen dan de gelegenheid waar om hier en daar een bisschop in de menigte staande te houden en hem eer te bewijzfen door de bisschoppelijke ring te kussen. Als deze ring losjes aan de vinger zit, is zo'n bisschop zijn ring kwijt. Twaalf bis schoppen kunnen thans in Rome naar hun ring of borstkruis fluiten. En het is niet eens allemaal goud wat er blinkt

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10