REUSACHTIGE ZEEOLIFANTEN FAMILIELEDEN DER SLACHTOFFERS BLEVEN FUNK RUSTIG EN MOEDIG IK WAS GETUIGE VAN EEN MISDAAD IN DE BUURT VAN DE ZUIDPOOL DE LEIDSE COURANT Boven: Terwijl wij op weg waren naar de pin- guinkolonie, versperden reusachtige mannetjes- zeeoliphanten ons her haaldelijk het pad als wilden zij ons beletten, de daad te bedrijven. Midden: Direct na aan land te zijn gegaan maakt deze Deen een praatje met een pinguin. Op de achtergrond het (Deense) pooltransport- schip ,Kista Dan'. Onder: Big Ben, de 9000 voet hoge slapende vulkaan, beheerste de décors van het moord toneel. Nog geen tien keer per jaar trekt het wolkendek op, zodat de prachtige blanke top zichtbaar is. Maar op de dag van onze expeditie naar de pinguins ver toonde Big Ben zich in al zijn glorie. denaars in hun schild voerden, want onbewogen keken zij naar de voor bereiding van hun eigen liquidatie. PLAATS HOE zag het toneel van de moord er uit? Langs de rand bonkte en schuimde de branding tegen pek- zwarte basaltrotsen, die hulahula- rokjes van wier droegen. Dozijnen pinguins dobberden op het water. Reusaohtige zeeolifanten 6Vi meter lang en zo dik als zes gebundelde volwassen mannen bewogen zich traag in de branding of leverden wei nig geanimeerde gevechten -tussen de rotsblokken op het strand. Het waren spiegelgevechten, want de wijfjes uit hun harems waren in zee en de paartijd was nog niet aange broken. Langs het strand verhief zich een rotswand bijna 65 meter loodrecht omhoog. In die rotswand waren honderden gaten en holen. Hier konden vogels wonen en hun kroost grootbrengen. Daarom was die wand beneden dicht en naar boven toe minder dicht bevolkt met kake lende, snaterende, fladderende pin guins. Twistzieke wezentjes, die ails ruziemakers hun weerga in de die renwereld nauwelijks vinden. Inmid dels hebt U natuurlijk begrepen, dat de pinquins het doel der moordenaars MOTIEF De mannen op de Australische Re search Stations in Antarctica moe ten het klimaat en de weersgesteld heid daar bestuderen, een gebied bij na zo groot als Australië in kaart brengen en op zijn natuurlijke rijk dommen onderzoeken, alsmede an dere wetenschappelijke onderzoekin gen verrichten, bijv. de bestu dering dier pinguins. Waar komen die vogels voor? Hoe leven zij? Waar heen gaan zij, als zij hun broedplaat sen verlaten en zee kiezen? Wat eten ze? Hoe is hun huwelijks- en gezins leven? Kortom, de duizend-en-een bijzonderheden, die een pinquin-ne derzetting tot een boeiend studie-ob ject maken, hebben de aandacht der biologen van de Research Stations. Een wetenschappelijk instituut' in Melbourne had de „bemanning" van Haard Island verzocht, tien pinquins voor studiedoeleinden op te sturen. En wel drie volwassen en twee jeug dige exemplaren van elk der beide soorten, die op dat eiland voorkomen. De pinquin-kolonie op Heard Island is niet groot. Hij telt niet meer dan een paar honderd „zielen". Op Ma- quainie Island is er een met 'n bevol king van twee miljoen. Het was on mogelijk om Melbourne de dieren 'levend te bezorgen. Er restte dus maar één andere mogelijkheid. SLACHTOFFERS lis laatste kilometers waren moei lijk. De rotsen bleken vrijwel onbe gaanbaar. Herhaaldelijk probeerden vervaarlijke zee-oiifantenstieren het moordpeleton de weg naar de execu tieplaats te versperren. Wij werden echter zowel de dieren als de rotsen de baas en bereikten de uitgekozen plek. De artsen pakten het moord tuig uit: Twee kleine maskers van vliegengaas wat verbandgaas en een paar flessen met chloroform. - De pinquins namen van onze komst nauwelijks notitie. Een paar kwamen zelfs naar ons toe, bewogen wat met de vleugelstompjes en maak ten spottende geluiden. Waarom ook niet? De mensen zeggen, dat pin quins er uit zien als dwaze mensjes. Naar de mening der pinquins zullen wij er dus wel uitzien als grote, dwa ze pinquins. Spoedig na onze komst gingen de vogels door met hun be zigheden. Die hadden niet veel om het lijf. Ze pinkten hun buren. Ze mishandelden ronddolende kuikens. Ze stalen steentjes en stukjes mos van elkaar. Ze doezelden. Ze lief koosden. En ze vulden de Lucht met krijsende commentaren op alles en nog wat. De vogels, die niet dicht bij ons waren, toonden hoegenaamd geen belangstelling voor ons. (wordt vervolgd) (Bijzondere medewerking) Het drama, dat ik meemaak te op Heard Island, gelegen in ijzige-koude wateren van de zuidelijke Poolzee, maakte een onuitwisbare indruk op mij. Ik weerhield toen de daders niet van hun daad, maar als ik zo iets ooit weer zie gebeuren, zal ik wèl ingrijpen. DE moord werd tevoren tot in bij zonderheden beraamd. De daders en de getuigen waren het er over eens, dat hij moest plaatsvinden. Twee artsen, bijgestaan door een as sistent, pleegden de daad in het bij zijn van enige mannen, die geen vin ger uitstaken om de slachtoffers te helpen. Tien kadavers waren het ge volg. De slachtoffers waren met zorg uitgekozen. Zij staken alle tien in keurige plunje: Wit front, zwarte jas, ro>« slobkousen. Er kwam geen detective om de daders te ontmas keren en geen politieman om hen te arresteren. DECORS DIE zonderlinge moord geschiedde in een indrukwekkend mooie streek. De plaats van de moord was een vreedzame pinguin-nederzetting op Heard Island ruim 5000 km ten zuid westen van Melbourne. De Australi ërs onderhielden een Research Sta tion op Heard Island. Daar logeerden de moordenaars en de getuigen. Staande op het terein der pinguin- kolonie zagen zij over de wit-gemut- ste baai de gebouwtjes van het Sta- tion aan de rand der kale lava-hel lingen, herinneringen aan de vulka nische oorsprong van Heard Island. De rode en groene daken gloeien in het late middaglicht. Achter het Sta tion verhief zich trots, hoog genoeg om nog een paar zonnestralen op te vangen, Rogers Head. In zijn buurt stonden twee uitgedoofde vulkanen. De lichtende pluimen der branding aan hun voet staken af tegen de pur peren lucht. Daarachter lagen de prachtige ijsklippen der gletschers, die zich uitstrekten tot aan de ge zichtseinder en daar verdwenen in de koude zeenevel. Die gletschers daalden gestadig zeewaarts, voortge- schoven door de druk van miljoenen tonnen ijs boven. Zij schoven omlaag, onweerstaanbaar, centimeter na cen timeter, langs de hellingen van de 3500 m hoge berg, Beneden gekomen losten zij hun belofte aan de zee in en verenigden zij zich met haar. De moordenaars kwamen echter niet onder de indruk van dat impo sante tafereel. Zij waren mannen der wetenschap en gingen doden ten be hoeve van de wetenschap. De slacht offers zouden hef standpunt der moordenaars^ als zij het gekend had den begrepen noch gebillijkt hebben. Evenmin begrepen zij, wat de moor-

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9