KAAS UIT HET VUISTJE !7eblmk AARDGASRESERVE GRONINGEN VEEL GROTER 1100 MILJARD M3 IS GENOEG VOOR 35 JAAR ENERGIEBEHOEFTE Portugal dreigt met uittreding uit V.N. Collectegeld van Hamburgse Anne Frank- vereniging voor valsmunterij Tonnen'voor schilderijen DONDERDAG 24 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT Na lange onderzoekingen blijkt: De direkteur van de Nederlandse Aard Olie Mij, ir. J. M. Bon- ga erts, heeft gistermiddag op een persconferentie in Schoonebeek mnegedeeld, dat de proeven in de verkenningsboring bij het Gro ninger plaatsje Bierum. die dienden om de omvang van het aard gasvoorkomen in de provincie Groningen verder vast te stellen, zijn beëindigd. De gunstige resultaten van deze proeven hebben geleid tot een herwaardering van dit gasvoorkomen, waarbij is komen vast te staan, dat de gashoudende formatie zich over een zodanig grondgebied uitstrekt, dat de bewezen aardgasreserve in Groningen mag worden gesteld op 1100 miljard kubieke meter. De N.A.M. is verantwoordelijk voor het vinden van de gasbel; in de N.V. werken de Bataafse Petroleum Maatschappij N.V., de Standard Oil Company of New Yersey en de Staatsmijnen, samen. De heer Bongaerts deelde mede, dat terecht de vraag is gesteld waar door het mogelijk is dat steeds nieu we getallen over de Groninger re serves naar voren komen. Het is, zo zei hij, gebruikelijk in de olie-indus trie bij berekeningen van olie-gas reserves onderscheid te maken in verscheidene categorieën zoals bewe zen reserves en nog niet bewezen reserves, welke laatste soms weer onderverdeeld worden in waar schijnlijke en mogelijke reserves. Het was voor de woordvoerder van de Gasunie, voor wie de veel grotere omvang van het gasvoorkomen in Groningen ook vers nieuws was, nog niet mogelijk nauwkeurige cijfers te noemen, maar in theorie kan men zeggen, zo verklaarde hij, dat er nu genoeg aardgas is om de gehele Ne derlandse energiebehoefte op het hui dige peil gedurende 30 a 35 jaar te dekken. Maar dit geldt dan voor het gehele energieverbruik, dus ook het verbruik van benzine, diesellolie e.d. voor tractie. Dit verbruik bedraagt thans onge veer 32 miljoen ton steenkolen equi valent, hetgeen ongeveer overeen komt met 32 miljard ton aardgas. De export van aardgas is hierbij bui ten beschouwing gelaten. In de praktijk zal het nooit tot een volledige penetratie komen, daar sommige andere energiebronnen een voudig niet te vervangen zijn. Het zal ook de vraag zijn, in hoeverre men de industrie aardgas-minded zal kunnen maken. De minister van Eco nomische Zaken moet er daarbij voor waken dat de energiemarkt niet ver stoord wordt. De belangen van b.v. de Staatsmijnen (die ook strategische betekenis hebben) en van de Olie maatschappijen kunnen niet over het hoofd worden gezien in het verband der nationale economie, aldus de woordvoerder. Portugal heeflt gisteren gedreigd met mogelijke opzegging van zijn lid maatschap van de Verenigde Naties als de volkerenorganisatie zich piet strikter aan haar handvest houdt. De Portugese minister van buitenlandse zaken, dir. Nogueira, die dit tegen over persvertegenwoordigers ver klaarde, zed te hopen, dat Portugal, deze stap niet behoeft te zetten. Dat zou alleen mogelijk zijn als de or ganisatie een andere houding aan neemt Volgens Nogueira betrof de klacht van Portugal de aanhoudende veroordeling van de binnenlandse aangelegenheden van een lid-staat. Hij verwees naar het handvest van de Verenigde Naties, dat bespreking van de interne aangelegenheden van een lid verbiedt. Reserveschatting kort na de ont dekking van een veld en gedurende de eerste periode van de kennisbo ringen noemde de heer Bongaerts een moeizame taak. De schattingen zowel de opvatting omtrent classifi catie als de getallen veranderen meermalen ingrijpend met iedere nieuwe put of andere brok informa tie dat beschikbaar komt. Zeven putten De recente vondst bij Bierum heeft in de eerste plaats een directe in vloed gehad op de Groninger re6er- vecijfers en hebben verder de bo ringen van „De Octopus" bij Sloch- teren een meer exact beeld gege ven van de laageigenschappen. Een nieuwe studie van alle beschikbare gegevens uit de zeven putten: Sloch- teren 1 en 2, Delfzijl 1, Tenboer 1, Noordbroek 1, Schildmeer 1 en Bie rum 1, die te zamen een redelijk overzicht geven van het aardgas- voorkomen birmen de Groninger concessie, heeft geleid tot een aan zienlijk groter totaal van de bewe zen arealen dan vroeger verantwoord was. Ook heeft de vernieuwde interpre tatie van de gegevens geleid tot een meer gefundeerde water van de wa tertafel in de diverse arealen met de daarbij behorende toename van de reserves. Niet onverwachts Woensdag 12 juni van dit jaar heeft de Belgische senator prof. v. Leemans verklaard, dat de aardgas reserve in Nederland duizend mil jard (één biljoen) kubieke meter zou bedragen. Hij schatte deze omvang naar aanleiding van inlichtingen uit bronnen, die hjj even betrouwbaar noemde als die, toen hij enige ja ren tevoren verklaarde, dat deze re serve in Nederland 400. miljard ku bieke meter groot was. De Neder landse schattingen bleven veel lager. Nederlandse Jantjes op pauselijke audiëntie Paus Paulus heeft gisteren 150 Nederlandse marinemannen, opva renden van smaldeel I, in audiëntie ontvangen. Deze wekelijkse algeme ne audiëntie werd voorts bijgewoond door leden van de Britse marine, pelgrims uit de Franse stad Limoges, een groep radioamateurs uit de V.S. en studenten van de universiteit van Frankfort in West-Duitsland. Kardinaal Alfrink begeleidde de Jantjes in zijn hoedanigheid van le gerbisschop. Hij leidde de Neder landers persoonlijk rond bij een be zoek aan de Sixtijnse kapel en en kele zalen in het Vaticaans Mu seum. Exportmogelijkheden „We zullen langer met het aard gas kunnen doen en er meer van kunnen exporteren", dit was de eer ste conclusie van een woordvoerder van de Gasunie, die wij om commen taar op het goede nieuws van de N.A.M. vroegen. Veel meer k a n er op het ogenblik ook niet gezegd wor den, zo meende hij, want alles zal afhangen van het tempo waarin men de binnenlandse markt met het aardgas kan penetreren. Of de consument direct profijt zal hebben van de ruimer gebleken re serve moet worden afgewacht. De prijs van het aardgas is nog steeds niet definitief vastgesteld. Zoals be kend wordt midden-decembect op be perkte schaal met levering van het Slochterense gas in het noorden van het land begonnen. Ongeveer 1 april zal een begin worden gemaakt met de bouw van het grote net. Dit werk zal volgens de plannen vier jaar in beslag nemen en in het verloop van deze preiode zal de aardgaslevering geleidelijk op gang komen. De exportafdeling van de N.A.M. is nog maar pas begonnen met haar onderzoek naar de exportmogelijk heden voor het aardgas in Duitsland, België, Noord-Frankrijk en Enge land. PUBLIKATlE VAN AK.U. ARNHEM Kan Sinterklaas in twee steden tegelijk zijn? Sinterklaas blijkt op twee ge dachten te hinken. Dit kwam gistermiddag op een persconfe rentie van bet „initiatief comité Amsterdam", dat jaarlijks de intocht van de heilige kinder vriend in Amsterdam organi seert, aan het licht. „Ik heb vernomen dat Sint Nicolaas zijn intrede in Rotter dam wil maken op dezelfde dag dat hij in de hoofdstad zal worden ontvangen, namelijk op 16 november. Dit moet op een misverstand berusten. Als men in Rotterdam Sinterklaas eer der had willen ontvangen, was dat begrijpelijk geweest, maar op dezelfde dag, dat onbe grijpelijk. Immers men zal het de Rotterdamse kinderen toch niet willen aandoen dat zij een Sinterklaas door de straat zien rijden, terwijl de ontvangst in Amsterdam tegelijkertijd op het televisie-scherm is te zien", zo sprak de voorzitter van het ICA, mr. J. Schadd gisteren op een persconferentie. Hij noemde de Rotterdamse plannen temeer een raadsel, omdat Amsterdam in februari pl heeft bekend gemaakt wan neer Sinterklaas daar zou arri veren. Hij merkte op, dat dit alles niet getuigt van het ware geloof in St. Nicolaas. Ander zijds werd echter de opmerking gemaakt, of een heilige niet alomtegenwoordig kan zijn, hetgeen het mysterie slechts zou vergroten. Dit zijn de actieve mannen van vandaag de kenners van kostuums, de vrienden van Terlenka. Hun kaartje is het bewijs van beste keus - een bewijs van constante onberispelijkheid in ste'k. makkelijk Terlenka, èn... gekontroleerd in vele prijsklassen HET IS ALLÉÉN TERLENKA MET HET TERLENKA ETIKET Aan de gevolgen van een ver keersongeluk is in het ziekenhuis te Gouda overleden mevrouw N. van der Vliet-van Spengen uit Berken- woude. Het slachtoffer werd maan dag, toen ze bezig was een koppel koeien te verweien, aangereden door een vrachtauto. Een lekkere gewoonte Varieer ook eens met jonge belegen, oude GoudseLeidse of Edammer kuust (Advertentie) kent in het kerkelijk bestuur aan de patriarch van Constantinopel toch nog enige honoraire voorrechten toe. Het voorstel van de metropoliet heeft in Griekenland nogal stof doen opwaaien, al is de meerderheid der discussiërenden toch tegen verhef fing van Athene tot patriarchaat. De synode van de Grieks-Orthodoxe Kerk heeft het voorstel officieel af gewezen. Achtergrond van Ambro- sius' voorstel is volgens welingelichte kringen het meningsverschil tussen patriarch Athenagoras van Constan tinopel en de Griekse Kerk over de toenadering tot de Katholieke Kerk. Het zenden van waarnemers naar het Vaticaans Concilie namens de gehele orthodoxie is gestuit op de Griekse weigering. ONGELUK BIJ KRUPP Op die binnenplaats van het hoofd kantoor van de firma Krupp in Es sen is vanochtend een vijftien me ter hoge stalen stelling ingestort, waardoor vijftien mensen werden be dolven. Intussen zijn zeven van hen zwaargewond naar een ziekenhuis overgebracht. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Fred Plevier, de ene helft van de befaamde Mounties, die enige tijd geleden wegens ziekte is opgenomen in de Mariastichting in Haarlem, krijgt regelmatig bezoek van zijn partner, Piet Bambergen en van Ri^di Carrell. Fred vermaakt zich hier kostelijk terwijl Rudi en Piet het fruit opetendat Fred wel krijgt maar niet mag opeten. In Hamburg zijn verdenkingen ge rezen tegen de plaatselijke Anne- Frankvereniging. Een deel van het ingezamelde geld, officieel bestemd voor de inrichting van een drukkerij om propagandabiljetten voor de ver eniging te drukken, zou zijn gebruikt voor de installatie van een valse munterij. Het was ai eerder opgevallen dat die opgegeven administratiekosten buitengewoon hoog waren. Voorts bleek dat, ofschoon de vergunning tot het houden van inzamelingen niet was verlengd, de vereniging toch nieuwe inzamelingen had geor ganiseerd. Een der inzamelingen zx>u een bedrag van tussen de honderd duizend en tweehonderdduizend mark hebben opgeleverd. De Hamburgse politie weigert over de zaak mededelingen te doen, maar naar verluidt werd de vereniging al lang in het oog gehouden. Ook de vader van Anne Frank, de centrale Joodse raad in Duitsland en de Is raëlische missie in Keulen hadden zich van de vereniging gedistantieerd. De directrice van de Hamburgse Anne Frankverendging, de 42-jarige Helen Rosemthal-NydaM is het vori ge jaar in het huwelijk getreden met die 41-jarige Viktor-Bemhard Frei- herr von Hoevel, die van beroep li thograaf is en in 1956 al is veroor deeld wegens vervalsing van post- sfpaarboekjes. Von Hoevel zou zijn echtgenote hebben overgehaald met het ingezamelde, geld een drukkerij im te richten om jeugdige Israëliërs een vakopleiding te kunnen geven. Hij gebruikte de drukkerij echter om valse biljetten van tien mark te druk ken. Toen deze te duidelijk vervalsiin- In Parijs is in de Seine bij de brug naar de Place de la Concorde, een drijvende autoparkeerplaats ge opend. De eigenaars van een daar drijvend zwembad hebben het ge heel voor de winter overdekt om het bruikbaar te maken voor het nieuwe doel. gen bleken te zijn om ze te kunnen uitgeven, wierp hij de biljetten in de haven en in een bos. Hierdoor kwam de politie hem op het spoor. Op de Londense kunstveiling van Sotheby is gisteren een schilderij van de Fransman Paul Cezanne, de baders, voor 41.500 pond (ongeveei 420.000 gulden) in andere handen overgegaan. Een pentekening van Picasso, een portret van zijn zuster, bracht 325.000 gulden op. De teke ning werd gekocht door de Henry Zinet-stichting uit New York, die in totaal voor 2,4 miljoen gulden aan kocht. Ook in het bezit van deze stichting kwamen „de gestrande boot" en „aan de oever van de Seine bij Vetheuil" van Claude Monet, die resp. 300.000 en 200.000 gulden kost ten. Eigen patriarchaat voor Griekse Kerk voorgesteld De Grieks-Orthodoxe metropoliet van Eleuteropolis, Ambrosius, heefl het voorstel gedaan, de aartsbisschop pelijke stoel van Athene tot patriar- chaat te verheffen. De Griekse Kerk £en portret van drs. L. J. M. van de moet zich volgens deze metropoliet Laar (KVP), van wie binnenkort de geheel losmaken van de patriarch benoeming tot staatssecretaris van van Constantinopel. De Grieks-Ortho- Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- doxe Kerk is wel zelfstandig, maar pen is te verwachten.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3