OUD-LEIDEN VERTELT VAN TOEN VERKEERSPLEIN GOUWSLUIS GEDEELTELIJK IN GEBRUIK DONDERDAG 24 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1? I De werkzaamhdeen aan het ver keersplein bij Gouwsluis en aan de verbinding Alphen-Boskoop langs de Gouwe vorderen gestadig. Dezer da gen is het noordelijke gedeelte van het verkeersplein, dat de kruising gaat vormen van Rijksweg 11 met de nieuwe provinciale weg Gouda- Amsterdam in de verbinding „binnen door" tussen Amsterdam en Rotter dam v.v., gereed gekomen en in ge bruik genomen. Niet grote spoed wordt er nu gewerkt aan de afwer king van het zuidelijke gedeelte. Men hoopt de gehele rotonde volgend jaar open te stellen voor het verkeer. Ge lijktijdig daarmee zal dan ook de nieuwe weg van Gouwsluis naar Boskoop* in gebruik worden geno men, waarmee het laatste stuk in de verbinding Rotterdam-Amsterdam langs de kortste route klaar is. Het staat reeds thans wel vast, mede ge let op de belangstelling in vervoers- kringen voor deze weg, dat deze route een der drukste gaat worden in Zuid- Holland. Vandaar ook, dat zowel in Alphen aan den Rijn als in Waddinxveen koortsachtig wordt gewerkt aan het verbeteren van bestaande kruisingen terwijl de nieuwe kruising reeds door vluchtheuvels en verkt-.sgelei- ders aan een druk verkeer worden aangepast. Wat was beter? Toch vraagt men zich ten aanzien van de kruising bij Gouwsluis met de ook al drukke Rijksweg 11 af, of men daar niet beter een ongelijk vloerse kruising had kunnen aan brengen door middel van een viaduct Voor de wielrijders en voetgangers is deze oplossing door de aanleg van een smalle tunnel onder de oostelij ke oprit van de brug wel gevonden, waarom deze dan niet breder ge maakt, waardoor een situatie was verkregen zoals in het hart van Bos koop, waar immers ook een tunnel is gemaakt voor de ongelijk vloer se krui sing. Rotondes passen in de toekomst niet meer in het steeds meer toene mende verkeer. Werd aanvankelijk gevreesd, diat de spoorwegen met het maken van de nieuwe overweg in de spoorlijn Ailphen-Woerden ooste lijk van de Gouwe het tempo ten achter zouden komen, thans zijn de spoorwegen beslist eerder klaar en worden de AHOB's daar reeds op 4 november a.s. officieel in gebruik ge steld, ook al is de weg naar Bos koop nog niet geopend voor het ge motoriseerde snelverkeer. Gelijktijdig met het openstellen van de provinciale weg langs de Gouwe, zal de directie van de Citosa autobus- onderneming een au tob uscLienst Al phen-Boskoop openen. Dit wordt een uurdienst, die zal aansluiten op de in te stelden half uurdienst Alphen- Leiden. uitgevoerd door de molenbouwers P. van Beek en Zoon te Rijnsaterwou de, die ei het a.s. voorjaar mee ge reed hopen te komen. Daarna zal de aloude molen weer in al zijn glorie tot in de wijde omtrek, maar vooral ook vanover de Braassem te zien zijn en de zeilers tot een baken. Toen wij dezer dagen deze foto namen, was juist de nieuwe as in de bovenkap geplaatst, waaraan straks de vier wieken zullen worden be vestigd. Ook het inwendige van de molen zal geheel voor de bewoning worden veranderd. Er zullen een gemoderni seerde woonkamer, keuken en slaap kamers in komen. Na ruim drie jaar ontwiekt en als een weinig fraai monument aan de noordelijke rand van het Braassemer- meer te hebben gestaan, zal de uit de vorige eeuw daterende watermo len van de Grote Heilige Geestpolder in Rijnsaterwoude weer in oude luis ter worden hersteld. Het bestuur van genoemde polder heeft de molen namelijk verkocht aan een Haagse zakenman, die de molen als zomerverblijf gaat inrich ten. Het bestuur heeft daarbij be paald, dat de molen weer geheel in oude staat wordt teruggebracht, dat wil zeggen van normale wieken wordt voorzien, die bij tijd en wijle zullen kunnen draaien. Om de watervijzel in werking te brengen voor bemaling van de polder is reeds drie jaai geleden, toen bij een hevige storm dc molen in één klap van al zijn wie ken werd beroofd, een motorgemaa ingebouwd. Daarvoor behoeft de mo len dus geen dienst meer te doen. De herstelwerkzaamheden worden H. Geestmolen te Rijnsaterwoude wordt verbouwd tot tvoonmolen Deze foto genomen vanaf de bo venste omloop van de hefbrug geeft een overzicht van de stand der werk zaamheden. Langzaam beweegt het verkeer zich over de noordelijke helft van de rotonde, terwijl de zuidelijke helft wordt afgewerkt. N.S. houdt wedstrijd voor schooljeugd Nieuw gebouw voor Venlose veiling kost 13 miljoen Met de bouw van het nieuwe vei lingcomplex voor de Coöperatieve Venlose Veiling te Grubbenvorst, waarmede reeds een aanvang is ge maakt, zal niet een bedrag van tien miljoen gulden zijn gemoeid, zoals vorig jaar werd geraamd, maar van dertien miljoen gulden. Thans zijn diverse onderdelen van het project aanbesteed en gegund tot een bedrag van acht miljoen gulden. Voor de hogere investering behoeft geen nieuw vreemd kapitaal te wor den aangetrokken, als de opbrengst van die verkoop van de bestaande ge bouwen in het centrum van Venlo voor de nieuwbouw kan worden aan gewend. Dit werd gisteren medege deeld op de jaarvergadering van de Coöperatieve Venlose Veiling door de directeur, de heer C. Bouman. De vergadering heeft het veilingbestuur gemachtigd om de bestaande onroe rende goederen te verkopen en de opbrengst voor de nieuwbouw te be stemmen. OR-EN-TOR-DROP voor de kènners! RED BAND KERK IN BRAND TOREN GERED Grote schade aangericht In het dorp De Weere, onder de rook van Hoorn, is gistermiddag de katholieke St. Lambertuskerk voor een deel door brand verwoest. De brandweer van Hoorn, die met een ladderwagen verscheen, wist de to ren te behouden. Later slaagden brandweerlieden erin de toren te be klimmen en van binnen uit het vuur te bestrijden. De brand ls omstreeks drie uur toen enkele arbeiders be zig waren de kerk schoon te maken en de balken te bespuiten met een zeer brandbaar anti-boutwormmid- ded. Door tot nog toe onbekende oor zaak is er binnen in het gebouw vlak onder het dak brand ontstaan. In 'n 'minimum van tijd sloegen de vlam men door het dak. Stukken van het brandende dak en dakka/peldetjes stortten in de kerk, waar aan de ban ken en het altaar grote schade werd aangericht. De pastorie en de kosters- woning vlak naast de kerk konden worden gered. Na twee uur kon het sein „brand meester" worden gege ven. De nablussing nam nog enkele uren in beslag. De schade loopt in de tienduizenden guldens, 't Kerk bestuur had het gebouw tegen brand schade laten verzekeren. Boe^ in- speelde zich af op menen we een koninginnedag. Correspondentie. naam Maartense staat erop en ook Laatst las ik een woordenlijst van de „diamanten en horloges", nieuwe woorden Veertig jaar gele- Een van mijn geregelde briefschrij- Een vraag van de heer G. J van den zou memand een notie hebben vers betwijfelt of de wagen die op Tol over de spreuk in de daklijst van gehad van begrippen als: hogedruk- de Hoogstraat geparkeerd stond wer- de Hoogstraat: Ao Di MDCCLXVI pan, brommer, en tiener-bal. Ze wis- kelijk van de firma P. J. Maartense betekent inderdaad 1766. Op 3 okto- ten ook met eens wat een AHOB be- is geweest. Een juwelier heeft zulk ber 1766 brak brand uit in dit hoek- tekende in een tyd, toen de Heren- een grote wagen niet nodig, zegt hij. perceel. De feestvierende burgerij straat-overweg er nog uitzag als op Toch is het zo.... Hij mag op de bracht binnen tien dagen niet min de foto. Er stond aan de spoorbaan redactie met een loupe naar het ori- der dan 1500 gulden bijeen, een huisje waarin twee beambten gineel van de foto komen kijken, de SHFRT OPK"' met hun gezinnen woonden. Het hoek-„kasteeltje" is van een blok -■-•••••- - bouwverenigingwoningen, dat er ook v4 nu nog staat. De foto is ingestuurd i 4 door de heer A. G. Silvester. De Turk is ook niet meer wat hjj geweest is. Daarom deze oude op- name. Het gebouw met de luiken daarnaast (thans P C) is zo 't werd me verteld „de oude offi- cierssocieteit." Oude Leidenaars her- inneren zich, dat zij de lieden met /■jfeV.' T de hoge kragen voor de ramen zagen 'Pv '^'1 zitten. Zij voerden luidruchtige dis- cussies over het passerend vrouwe lijk schoon, dat ook 40 meter verder weer „spitsroeden" moest lopen lanigs Minerva. De president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen, ir. J. Loh- miann, heeft gisteren een brief ge schreven aatn de hoofden van adile lagere scholen in Nederland. Hierin nodiigt hij hen uit, die leerlingen van de hoogste klassen te Laten deelne men aan een wedstrijd, die de N.S. ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van de Spoorwegen in Neder land (op 20 september 1964) heeft uitgeschreven. De directie denkt hierhij aan het maken van een klas sikaal werkstuk, waarin de veelzijdi ge activiteiten van de N.S. tot uit drukking worden gebracht. De klassen, die een van de drie hoofdprijzen winnen, zullen in de zomer van 1964 door de N.S. 'n week lang als gast worden ontvangen op een wijze om met ir. Lahmann te spreken die de jubilerende Spoor wegen waardig is. ECHTE DROR zwart en zout, maar ook: ZUIVERE DROR onder apothekers-toezicht vervaardigd uit de beste grondstoffen, dus:

Leidse Courant | 1963 | | pagina 17