Sterrenglans verbleekte bij nuchter Engels teamvoetbal Verdiende overwinning op matig spelende fenomenen GERDA TERUG UIT JAPAN DONDERDAG 24 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 ENGELAND-REST VAN DE WERELD 2-1 Wat gaf het nog, die save op het harde schot van Bobby Smith, wat deed het er toe, dat hij tweemaal Greaves (rechts) scoort het tweede briljant had ingegrepen, toen Bobby Charlton en Jimmy Greaves gevaarlijk dreigden te worden. dJoèe°- In het immense Wembley-stadion, waar de vreugde voelbaar was, stond de dappere Milutin Soskic ®uivische doelman Soskic en de Chi- rnet zijn verdriet alleen. leense back Eyzaguirre (midden). Greaves zijn droomkans bood; 21.. Tevreden konden de Londenaars dus hun „underground" opzoeken. Het Engelse voetbalprestige, dat het al jaren zo moeilijk heeft, was in twee uren tijd danig gestegen. Maar ook voor hen bleef de vraag of de 27 spelers, die zij op deze mooie herfst dag in aktie hebben gezien - zoals een Engels blad het berekende - nog een werkelijke „marktwaarde" heb ben van zo'n 25 miljoen gulden. De opstellingen waren: ENGELAND: Doel: Banks. Achter: Armfield en Wilson. Midden: Milne, Norman en Moore. Voor: Paine. Greaves, Smith, Eastham en Charl ton. REST VAN DE WERELD; Doel: Yas hin (Rusland) en Soskic (Z.-Slavië). Achter: Djalma Santos (Brazilië) en Eyzaguirre (Chili) en Schnellinger (West-Duitsland). Midden: Pluskal, Popluhar en Masopust (allen Tsjecho- Slowakije), Baxter (Schotland). Voor: Kopa (Frankrijk), Uwe Seeler (W.-Duitsland), Law (Schotland), Di Stefano (Spanje), Eusebio (Portugal), Puskas (Spanje) en Gento (Spanje). De grove blunder van de donkerblonde 26- jarige Zuidslaviër was nog met geen tien saves goed te maken. Heel eenzaam stond Soskic daar, geen speler die met een bemoedigend klopje de arme goalie troostte. De misdaad schijnt te groot. Twee minuten voor tijd gebeurde het. Het slappe schot van Bobby Charlton leek nauwelijks ge vaarlijk. Linksback Carl-Hainz Schnellinger, grootser dan ooit, en stopper Jan Popluhar draai den zich al om teneinde de voorhoede te gaan s-teunen en toen kwam dat fatale ogenblik. Soskic, de man die in het Zuidslayische doel opvolger is van wonderkeeper Vladimir Beara, maakte de fout van zijn leven. Hij liet de bal los en bood Jimmy Greaves een niet te missen kans. Zonder moeite bracht het „enfant terrible" van het En gelse voetbal de stand op 21. Wembley, met 100.000 toeschouwers tot de laatste plaats bezet, kon juichen. Het was gelukt, met nuchter, zake lijk, maar zeker geen uitzonderlijk goed voetbal, was het wereldteam verslagen. Twee minuten restten Di Stefano en zijn mannen nog, doch het was direkt al duidelijk, dat het trage, technisch vaak bijzonder knappe spel van het wereldelftal, eenvoudig geen treffer zou kunnen opleveren. Twee zaken zullen coach Fernando Riera, en zijn sterren duidelijk zijn geworden. In de eerste plaats dat elf fenomenen - en zeker elf fenomenen waaraan de jaren toch niet ongemerkt zijn voorbijgegaan - nog geen wonderteam vormen. En daarnaast dat als de bal het werk niet doet de technische kunde, hoe groot ook, gauw tekort schiet. Het wereldteam speelde, ondanks de klasse van de spelers, ronduit vrij matig. Vooral in de voorhoede was het gebrek aan tempo en verband vaak groot. In het bijzonder Raymond Kopa remde het tempo bijna voortdurend. Geen wonder dat Alfredo di Stefano, aanvoerder van het Fifa-team, een kwar tier na de rust de zijlijn opzocht om coach Riera te consulteren. Het vonnis was binnen enkele tellen over de Franse mijnwerkerszoon geveld. (liiifhLn zo snelle Gento werd volkomen uit- Sierreil auiacieil geschakel door rechtsback Jimmy elkaar slecht Armfield. Uwe Seeler, de held van Ham burg, completeerde de ploeg. Het ging iets beter, maar groots was het spel van het FIFA-elftal toch niet. Natuurlijk rest de vraag of in het wereldteam inderdaad 's werelds beste spelers hebben gespeeld. Stel lig niet en dat niet alleen omdat Pele en Garincha, evenals Maldini en Ri vera weinig belangstelling voor sig- nor Riera's formatie voelden, maar eerder wellicht nog omdat de ex- coach van Benfica weinig vooruit strevend is geweest, met zijn selektie. Teveel wellicht heeft hij zich laten leiden door het verleden. Puskas en Gento, beiden zwaarder en boven dien langzamer dan vroeger, waren een paar jaar geleden stellig spelers van groot formaat. Nu was Puskas' rol veelal beperkt tot het moedeloos knikken met het hoofd als Dennis Law weer eens weinig gelukkig was geweest met zijn passes. En de eens Het was vaak mooi wat Eusebio, Di Stefano en Law lieten zien. Ze ker, maar alle tempo ontbrak er aan omdat de spelers eenvoudig weigerden in het axioma te gelo ven, dat slechts als de bal het werk doet, een hoog tempo moge lijk is. Rivalen Bovendien was het weinig gelukkige FIFA-besluit, om alle iestien gese- lekteerden (16) ten minste één helft te laten spelen fnuikend. Sterren, het is overbekend, verdragen elkaar slecht. Toen Eusebio wist, dat hij drie kwartier kreeg om zijn stempel Op deze foto haalt de Schot, Dennis Law (Fifa) uit, achter de rug van de Engelse spil Maurice Norman. op de wedstrijd te drukken, stond voor hem vast, dat hij maar op één manier zou kunnen spelen. Indivi dueel, egoistisch zelfs, om zodoende te tonen, dat hij en hij alleen, de grootsfe-van-de-groten was. Voor de anderen heeft dat in min dere mate gegolden, maar vast staat dat de ster-voetballer voor wie de eer onontbeerlijk is geworden, geen ster van dezelfde grootte naast zich kan dulden. Het drama Kopa-Di Stefano uit de tijd, dat beiden voor Real Madrid speelden, is daar een voor beeld van. Geen franje Engeland stelde tegenover al die individuele voetbalkunde, tot grote vreugde van bijna 100.000 supporters, direkt, degelijk, typisch Engels voet bal, waaraan alle franje vreemd was, doch dat wel bijzonder doelmatig bleek. Het Engelse team is dan ook met de 21 van Wembley niet te hoog beloond. Paal en lat moesten immers beide eenmaal redding bren gen toen doelman Soskic verslagen was. Een weinig gelukkige beslissing voorts van de Schot Davidson, die -tot woede van alles wat Engels was of dacht - weigerde de voordeelregel toe te passen, toen Jimmy Greaves kort voordat hij beheerst scoorde, op de rand van het strafschopgebied ongeoorloofd werd aangevallen, kost te Engeland eveneens een doelpunt. Weinig ploegverband Al heel snel werd het duidelijk, dat het wereldteam weinig kans zou krijgen, tegen de homogene, strijd lustige Engelse formatie. Een vol komen gebrek aan ploegverband was er oorzaak van, dat het spel van de FIFA-ploeg stierf in de klassieke schoonheid. Briljant doelverdedigen van de dinsdag 34 jaar geworden Lev Yaschin, die in de eerste minuut al met een reflex een doelpunt van Greaves in de weg stond en subliem spel van Schnellinger, maakten, dat de eerste helft tenminste met een 00 stand kon worden afgesloten. Steeds sterker werd, direkt na de hervatting, de druk op het doel van het wereldteam. De Chileen Eyza guirre, die in de tweede helft de plaats van Djalma Santos innam, moest al na twee minuten op de doellijn redden. Doelpunten Toch duurde het nog twintig minu ten voordat Terry Paine eigenlijk bij toeval de score kon openen. Na een pass van Greaves sprong de bal van Bobby Smith weg juist voor de voeten van de toegesnelde Paine (10). Even zag het er daarna som ber uit voor Engeland, doch het kor te „wereld-offensief" leverde weinig meer op dan een enkele corner. Toch kwam de gelijkmaker, en wel in de 36e minuut, toen Puskas met een gave pass de schot Dennis Law in de vrije ruimte bracht. Law om speelde doelman Banks beheerst en scoorde zonder moeite (11). Iedereen had zich al verzoend met l het gelijke spel, toen Soskic de fout 4 van zijn loopbaan maakte en Jimmy Gerda Kraan arriveerde gistermiddag op Schiphol uit Japan, waar zij heeft deelgenomen aan de voor-Olympische Spelen. De Bataven-atlete kwam terug uit de Japanse hoofdstad met een schat aan trofeeën en her inneringen. Sedert kort is Gerda ook een verwoed amateur-fotografe en in het Land van de Rijzende Zon schoot zij haar eerste kleinbeeld-filmpjes vol. Om haar vele supporters in Leiden en omgéving te plezieren stond zij ons enkele opnamen uit haar verzameling af. FOTO I: De voor-Olympische Spelen waren een prachtige gelegenheid weer eens in contact te komen rpet de vriendinnen en vrienden, die Gerda in de loop der jaren op haar vele toernees door de wereld gemaakt heeft. Een bevriende „mogendheid" nam even Gerda's camera over om de Hoogmadese te vereeuwigen met Tamara Press (links), de Russische wereldrecordhoudster kogelstoten, en Yolanda Balas (Roe menië), wereldrecordhoudster op het nummer verspringen. FOTO H: Het prachtige nieuwe Olympisch Stadion van Tokio. In helt stadion kunnen meer dan 100.000 mensen. De voor-Olympische Spelen werden georganiseerd om de organi satoren gelegenheid te geven erva ring op te doen voor de grote Spe len, die volgend jaar gehouden wor den. Bij wijze van proef had men in het stadion de lijnen van plastic ge maakt. Na de eerste dag besloot men toch maar weer over te gaan op krijtlijnen, want de plastic-repen veroorzaakten veel hinder voor de atleten, die er met hun spikes aan bleven hangen. FOTO IH: Japan staat op zijn kop voor de sport. Het enthousiasme van de Japanners is geweldig. Gerda fo tografeerde dit groepje geisha's bij de ingang van het stadion voor het défilé van de deelnemers.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11