Oranje-verdediging blundert winst weg aan Rode Duivels HUNTER! Aanval zonder steun door angst voor tegendoelpunten GESPREK IN DE KLEEDKAMERS MAANDAG 21 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA T Debutant Henk Vriens wendde schuldbewust het hoofd af. Stopper Tonny Pronk keek alsof hij het allemaal nog niet kon geloven en doelman Eddy Pieters Graafland draaide zich langzaam om teneinde de bal uit het net te halen. Temid den van zes, zeven ontredderde oranjemensen liep de Belgische linksbinnen Paul Vandenberg juichend zijn ploeggenoten tegemoet Paul Vandenberg geloofde er waarschijnlijk ook niet meer in toen hij op de rechtervleugel tracht te door te breken. Tweemaal raakte hij de bal kwijt aan Vriens, maar evenzovele malen verzuimde de Willem li er zijn werk af te ronden en tenslotte kon Van denberg toch zijn rush naar het doel voortzetten. Stopper Pronk snelde in allerijl toe en stuitte op zijn beurt de Belg, doch wist daarna ineens niet meer wat hij met de bal moest doen. Weer kwam Vandenberg terug, Pronk struikelde in paniek over zijn eigen benen en toen was voor de Belgische linksbinnen de weg vrij. Gunstig stond hij er niet bepaald voor, maar Vandenberg móest wel schieten, omdat er geen ploeggenoot in de buurt was. Doordat Pieters Graafland daar ken nelijk niet op gerekend had, werd het via het been van de Nederlandse doelman tóch een tref fer, tot ontzetting van de 65.000 toeschouwers op de tribunes: 11. NEDERLANDS LIMBURG VERSLAAT BELGISCH LIMBURG Nederlands Limburg heeft de za terdagmiddag voor 3000 toeschouwers te Sittard gespeelde 66e wedstrijd om de Coupe Coenegracht tegen Bel gisch Limburg gewonnen met 42, nadat de Belgen bij de rust een voor sprong hadden van 01. Een be langrijk aandeel in de Nederlandse zege had Piet van Rhijn (Fortuna '54), die drie van de vier doelpunten van zijn ploeg scoorde. Het is gelukt. Na vier achtereenvolgende nederlagen is het Nederlands elftal er zondag in een uitverkocht Olympisch Stadion in kunnen slagen het „op papier" aanzienlijk sterker geachte België te bedwingen: 11. Onze landgenoten zijn zelfs heel dicht bij de overwinning geweest, maar door een ongelukkig moment van spil Pronk verspeelden zij de voor sprong en daarmee de volle winst. Een gelijk spel dus, waarmee de Bel gen ongetwijfeld meer tevreden waren dan de Nederlanders, die toch wel de beste kansen hebben gehad om dit duel - het 97e in de lange reeks, waarmee in 1905 werd begonnen - in hun voordeel te beslissen. Het vooral defensief ingestelde systeem, dat de Nederlanders in een keurslijf wrong, heeft de tegenstanders echter in de kaart gespeeld. Onze aanvals- linie kon daardoor niet die kracht ontplooien, waarmee de vijandelijke defensie uit elkaar kon worden gespeeld entot kapitulatie gedwongen. Gelijkspel na vier nederlagen Een gelijkspel dus voor Nederland na vier achtereenvolgende nederla gen, maar er had meer in gezeten. De angst om doelpunten tegen te krijgen beheerste echter weer de tactiek. Rechtsbinnen Rinus Bennaars moest voortdurend ver terug, linkshalf Vriens fungeerde in feite als tweede stopper en door deze speelwijze kwam Nederland gedurende lange perioden nauwelijks aan aanvallen toe. En juist de aanval had Oranje succes kunnen brengen. Dat bleek bijvoorbeeld in het eerste kwartier, toen het er allemaal nog zo veelbelo vend uitzag. Linksbuiten Peet Petersen dartelde in die periode keer op keer langs zijn directe tegenstander Baré, op rechts kreeg Sjaak Swart ruimte voor en kele goede voorzetten en er kwamen kansen voor Nederland. Zeker, België deed ook af en toe wel dreigend, maar Pronk c.s. bleken voortreffe lijk in staat om zonder hulp de in gewikkelde aanvalspatronen te ont rafelen. Nederland ging nog even door, Keizer vuurde net naast uit een pass van Swart en Nicolay kon slechts met een bliksemreactie een doelpunt voorkomen, toen Krui ver uit een vrije trap van Swart ineens inschoot. Kort daarop oogstte Krui- ver opnieuw applaus, nu met een fel schot vanaf de rechtervleugel. Onder de grijpende handen van Nicolay door vloog de bal juist voorlangs het doel. Een hachelijk moment voor. het Nederlandse doel. VJ.n.r. Ton Pronk, Fons van Wissen (4), Rinus Ben- naars, doelman Eddie Pieters Graaf land, die zich op de bal werpt, Cor Veldhoen, Pol van Himst en Van den Berg (10). Waarom? Toen ging Nederland in de ver dediging. Om onnaspeurbare redenen dorst Bennaars ineens niet meer over de middellijn te komen en bleef Vriens pijnlijk nauwkeurig op één lijn met Pronk, Haak en Veldhoen. Slechts „terrier" Van Wissen, die op papier met Bennaars de 2 zou vor men in het zo fel omstreden 4-2-4 systeem, bleef proberen zijn voor hoede van speelbare ballen te voor zien. Alleen slaagde hij daar ook niet in en België kon dus kornep. De Bel gen kwamen. Eerst nog wat schuch ter, niet begrijpend waarom de aan valslust van hun tegenstanders in eens was geluwd, maar allengs drei gender. Hanon kon door Bennaars nog slechts ten koste van een hoek schop van een doelpunt worden af gehouden, Stockman zond een „ver dwaalde" bal ver naast het doel en Pieters Graafland werd talloze malen tot handelen gedwongen. De strijd werd er niet interessanter op, want België wilde ondanks het offensief ook niet van de 4-2-4 formatie afwij ken en kwam daardoor in de buurt van het Nederlandse strafschopgebied steeds tegenover een overmacht van verdedigers te staan. Zwakke arbitrage Al te gevaarlijk werd het daardoor niet en tegen het einde van de eer- Hoog spel voor het Belgische doel. Piet Kruiver probeert met zijn hoofd net zo hoog te komen als de opspringende Belgische doelman Nicolay met zijn vuist, een zware opgave. (Advertentie) f'®1":1? nam Nederland zelfs het door keuzeheer Vandenstock voor initiatief weer over, met zozeer uit de2e taak aangewezen Vandenberg overleg, maar meer uit ergernis over rechtsbuiten Jurion zich steeds enkele aanvechtbare beslissingen van de Italiaanse arbiter Raoul Righi', een meer bezig ging houden met het ver bindende werk, waardoor de eigen lijke aanval tot twee man (Stockman en Van Himst werd teruggebracht. Zonder de verdedigingsfonten, die door de beste Belgische voorhoede speler werden afgestraft, zou België dan ook waarschijnlijk niet aan de gelijkmaker zijn gekomen. Nadat het 1-1 was geworden heeft Nederland nog even verwoed gepoogd alsnog een overwinning te bewerkstelligen. Het bleef echter bij een gevaarlijke rush van Petersen (in laatste instan tie gestuit door Baré) en een gemiste kans van Bennaars. België, kennelijk tevreden met de 1-1 stand, bepaalde zich tot het „bevriezen" van het spel. L--,..,-, "«MM...,. intrigerende figuur, die constant overhoop lag met het toepassen van de voordeelregel. De heer Righi haal de zich.de woede van oranje op de hals, toen hij een vrije trap buiten het strafschopgebied toekende, na dat Petersen bij een uitval door Baré binnen de beruchte lijnen nogal hard handig tegen de grond werd gewerkt. Na dit incident was Nederland er plotseling weer. Het legioen werd wakker toen de excellerende Belgi sche stopper Verbiest bij een volgen de charge „enfant terrible" Keizer nogal ruw omver liep, moedigde het de nu ineens fel aanvallende Neder landse ploeg luid aan. Een geïnspi reerde Swart zag een fel schot ge stopt door Nicolay en daarna moest Nederland voorlopig van verdere ac ties afgezien, aangezien Raoul Righi eindelijk een onomstreden beslissing nam: na precies 45'minuten liet de Italiaan het rustsignaal weerklinken. Meer kansen Al met al was evenals in het begin gebleken, dat Nederland echt niet kansloos was tegen dit Belgische elf tal, dat nu niet direct feilloos draaide en in Paul van Himst deze keer geen speler had, van wie geniale daden verwacht konden worden. Rinus Ben naars was ook tot deze conclusie ge komen en daarom waagde hij zich na de rust vaker aan de aanval. De ge volgen waren duidelijk merkbaar: het werd drukker in het Belgische strafschopgebied, waar Verbiest vaak onvoldoende steun ondervond van zijn medeverdedigers. Keizer was dicht bij zijn eerste in terlandtreffer, toen hij in een fraaie rush bekwaam langs Lippens, Ver biest en Raskin gleed, maar het schot van de jonge Ajaxied miste net de juiste richting. Nadat Keizer bij een nieuwe poging moeizaam door Ras kin was gestopt kreeg hij in de 60e minuut toch zijn zin. Bennaars, Pe tersen en Kruiver waren in een gave combinatie bekwaam door de Bel gische verdediging gebroken en het schot van de blonde Nederlandse aanvalsleider kon door Nicolay niet geheel worden bedwongen. De vrij staande Keizer deed toen wat van hem verwacht werd: scoren. Nadat België even plichtsgetrouw iets terug had gedaan Pieters Graafland greep in zweefvlucht een voorzet van Jurion en stopte be kwaam een schot van Stockman werd het bijna 2-0. Swart wilde even wel na een knappe solo per se Ver biest nog eens passeren en dat lukte niet, waarna Keizer nog wel de uit gelopen Nicolay met een prachtige schijnbeweging de verkeerde kant op stuurde, doch vervolgens zijn boog- bal zag weggekopt door Verbiest. Uitvaller De Nederlandse overwinning scheen geen gevaar meer te lopen, nadat het Belgische team door het uitvallen van Stockman na een felle oharge van Vriens tot een tiental was ge reduceerd. Zelfs het feit, dat oranje zich in de verdediging terugtrok, hoe wel dat niet bepaald nodig was, ver anderde daar weinig aan. België toonde zich namelijk 'allesbehalve produktief, mede aangezien naast de MARTIN LIPPENS was na afloop in de Belgische kleedkamer wel bereid iets toe te geven van zijn on bestraft gebleven overtre ding tegen Piet Keizer. „Zeker, ik heb hem ge pakt met de elleboog, zoals dat niet mag." De Belg bleef er echter bij, dat het buiten het strafschopge bied was gebeurd en dat had vrijwel iedereen in het Olympisch Stadion toch wel anders gezien. Lippens had heit wel een prettige wedstrijd gevon den, evenals- Laurent Ver biest, die echter niet zo te spreken was over het spel van zijn directe tegenstan der Piet Kruiver. „Jongen, wat dat er voor één is, de bal is nog niet weg of hij begint al met zijn ellebogen te stompen." Men moet daaruit niet op maken, dat Verbiest echt een hekel heeft aan Krui ver, want naar zijn zeggen is Piet toch wel een „ple- sante jongen". Keuzeheer Constant Vandenstock was vol lof over de taktiek, die zijn collega Schwartz voor Ne derland had uitgestippeld. „Elek had ze goed opge steld in de verdediging", vond hij. Om vragen over het Bel gische team te beantwoor den bleek Vandenstock te beschikken over louter dooddoeners, zoals „de ene dag is de andere niet" en „een wedstrijd is een wed strijd", echt geen antwoor den waar men veel wijzer van werd. dus was.er niets aan de hand." De heer Righi had het een zeer goede wedstrijd gevonden. Toen na ruim 'n kwartier de Nederlandse kleedkamer werd openge steld, stond bondscoach Elek Schwartz dadelijk omringd door Belgische en Nederlandse journalisten, die het naadje van de kous WE HADDEN MOETEN WINNEN BIJ EEN kort bezoek aan de kleedkamer van de scheidsrechter bleek signo- re Raoul Righi van een middelmatige arbiter ge transformeerd te zijn in een „playboy op leeftijd". Vragen over een straf schop, die hij Nederland zou hebben onthouden, be antwoordde de in een smetteloos grijs pak gesto ken Italiaan kort, doch af doende. „De eerste maal heb ik gefloten en werd de overtreding begaan buiten het strafschopgebied. De tweede maal floot ik niet, wilden weten. Zij werden niet teleurgesteld. Elek Schwartz deed haarfijn uit de doeken, waarom hij tot deze taktiek was gekomen, toonde zich verheugd over het gelijke spel, al had er voor onze landgenoten dan ook z.i. meer ingezeten, en schroomde niet zijn achter spelers aan de kaak te stel len, die het te mooi wilden doen en daardoor in non chalance vervielen. En de Belgen? Sterk, als ze de bal hadden, maar te paniekerig als hun tegen standers het spel overna men. Het gevolg van te weinig systeem, aldus de Nederlandse bondscoach. AANVOERDER Van Wissen: „De Belgen zijn me tegengevallen. Wij heb ben kansen gehad om te winnen. - Pronk had geen excuus voor zijn ongeluk kige fout, die leidde tot het Belgische doelpunt: „Ik hinkte op twee gedachten: de bal uit laten lopen, of terugspelen op Pieters Graafland. Je ziet, dat is fout. Ik raakte uit balans en voor ik het wist, lag de bal achter Eddy." De 19-jarige TiLburger He-ruk Vries toonde zich niet ontevreden over zijn de buut, al had het natuurlijk beter gekund. „Was het zwaar?" „Och, die jongens van Manches ter United kunnen er ook wel wat vanwas het laconieke antwoord van de jonge debutant. In alle gesprekken, waarin de wedstrijd werd geanalyseerd, was een on dertoon van „we hadden kunnen winnen". En dat was ook zo, maar de oude stelregel van „doelpunten beslissen" deed ook hier opgeld. m, -KTT,Sf0 *!jA i Het enige Nederlandse doelpunt in de voetbalinterland van zondag in het Olympisch Stadion in Amsterdam tegen de Belgen. Een hard schot van Piet Kruiver op het Belgische doel werd halt gestopt door doelman Nicolay. De terugspringende hal kwam voor de voeten van Piet Keizer, die met een harde kogel Nederland aan de leiding hielp. Van links naar rechts: Raskin, Keizer, doelman Nicolay en Verbiest

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7