Griekenland is voor vluchtelingen gemakkelijk bereikbaar Amerikaanse divisie vliegt in een ruk naar West-Duitsland herenhuis - kantoorpand Ongeëvenaarde pracht bij Thais stadionspel voor koninklijke gasten Vaiont-dam levert geen stroom meer Amerikaans schip vermist Nu Belg naar Oost-Duitsland Hevige gevechten in Zuid-Vietnam MAANDAG 21 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 V.S. gaan omvang van troepen beperken te°^teren Vop dEu°ro"cseC bases' in werd reeds ui jiet district Pbntain, in Voor nadere inlichtingen brieven ond er nummer 3171 bureau v. d. blad. INDONESISCHE INFILTRANTEN IN ZUID-MALAKKA? Maleisische politietroepen kammen het district Bagam Jermal, op het ei land Penang uit, op zoek naar vijf gewapende Indonesische infiltranten, die daar volgens vissers met een mo torboot aan land zouden zijn gezet. In het begin van de afgelopen week TE KOOP AANGEBODEN met moderne kantoren. Gestoffeerd en gemeubileerd. Eveneens geschikt voor H.H. doktoren, handelskantoor etc. Europa aangekomen. De groep kwar tiermakers die met de voorhoede is het zuidelijk deel van Malakka, een grootscheepse opsporingsactie uurmdiveis iuv uier ue vwrnvcue aanleiding van bin- meegekomen bestaat uit 435 oficieren ."rr™ on iMMiwhamipn nengekomen berichten over het aan De Amerikaanse onderminister van en manscnappen. jand zetten van khaki geklede Defensie. Gilpatric, heeft verklaard zullen voorbereKÜngen mannen Deze actie heeft echter geen dat veranderingen in de omvang en resultaat opgeleverd. opstelling van de Amerikaanse strijd- uit 14.500 manschappen bestaande krachten overzee in het voornemen tweede gepantserde divisie mogelijk liggen. t€ maken' Hij bracht dit in verband met de ••17 toenemende mogelijkheid van mas- FClllS FtlUlUS IVlIClde sgal en snel luchtvervoer uit de Ver- enigde Staten en noemde de oefening JL I. Aan de grens tussen Syrië en Li- „big lift" van één divisie van het le- L£ 71USSl&OlSSCllOT)l}67l banon heeft zich zaterdag een inci- ger naar Europa die vandaag begint dent voorgedaan. Een officiële woord- de omvangrijkste proef met de nieu- Op Missiezondag heeft Paus Pau- voerder van de Libanese regering we snelle methoden van troepenver- lus VI de bisschopswijding toege- deelde mee, dat een Syrische afde- (Advertentie) Incident aan Syrisch- Libanese grens BLOEMBLAADJES EN OLIFANTJES Later in de middag bewonderden de vorsten op het sportveld van de universiteit een soort stadionspel op Oosterse leest geschoeid, zo kleurrijk, zo bedachtzaam afgewerkt als nim- Het einde van het koninklijk mer in Nederland is vertoond. Twee bezoek aan Thailand komt in tot drieduizend deelnemers en deel- neemsters dansten of schreden aan loppen-aipiqmaai van ae nees gronageDiea aoorarong en aaar v,oL finn b-™ nnnr -J Na de indrukwekkende een Libanese patrouille in een hin- ?an?kok "aar he} ?00 km noorT met nieuwe inheemse drum. het Te Deum in de derlaag lokte. Aan Libanese zijde delijker gelegen stadje Tsjengmai Oosters ritmische muziek. plaatsing die ooit heeft plaatsgevon- diend aan 12 missiebisschoppen en- ling bestaande uit 50 man op Liba- Zaterdag vlooff men van "eemsic.^ uansten o* suureucu aau den. twee bischoppen-diplomaat van de nees grondgebied doordrong en daar D-u«+ cnn i,m het paviljoen met de vorsten voorbij, Gilpatric mericte op, dat in de ope- H. Stoel. N ratiè „big lift" de gehele pantserdivi- plechtigheid sie met hulptroepen in totaal 20.000 Sint Pieter, richtte de H. Vader een vielen vier doden, man naar Duitsland zal worden ge- kort woord tot de nieuw gewijde vlogen. Terzelfdertijd zal een gecom- bisschoppen, de aanwezige leden van binêerde aanvalsgroep van de takti- het corps diplomatique en de verte- sche luchtmacht bestaande uit 116 genwoordigers van de landen waar vliegtuigen naar Europa vliegen. de bisschoppen vandaan komen of „Deze oefening „big lift", aldus hun ambt zullen uitoefenen. Gilpatric, „zal bewijzen dat wij in Hij vroeg de nieuwe bisschoppen De 26-jarige Italiaanse axpxxxxo-x ---- ----- staat zijn onze militaire macht veel overal te getuigen van het geloof zo- Giorgio Rossi, uit Turijn, is omgeko- Og'g meisje van hooguit drie jaar senzee. Dan volgde de aanbiedm» sneller en op veel grotere afstanden als de apostelen deden en de bood- men bij een poging van een Italiaan- voor koning Bhumipol knielde van cadeaus en het volk van Thai- in te zetten dan ooit het geval is ge- schap van het evangelie aan alle se expeditie om de top van de 7.283 tot haar gezichtje de grond raak- jar™ reet s overeind bij de volks- weest. Door gebruik te maken van chepselen te brengen volgens de op- meter hoge berg Langtang Himal in gn vervolgens uit een minia- üecleren- een dergelijk mogelijkheid moeten dracht van Christus. het Himalaja-gebergte te beklimmen. Prins Bernhard kon een glimlach De arts van de expeditie, de 27-jarige tuur schaaltje een zilveren ket- nigt onderdrukken bij het horen van Ce>sare Volante, eveneens uit Turijn tinkje met een bedeltje, een oli- de valse tonen bij het spelen van het is later aan zijn verwondingen be- fantje, aanbood. Met serene kalm- Wilhelmus door een padvindersband, zweken. te en een dodelijk ernstig gezicht- d« kon de ongeëvenaarde je schoof de kleuter daarna op de p.rac „lm weissen Rössl" onder slopershamer De in de bekende operette van de componist Ralph Be- natzky bezongen herberg „Het witte paard" aan het meer van St. Wolfgang zal verdwijnen. Men vindt er thans niet meer, zoals in de operette wordt be weerd, „het geluk", maar een bulldozer, die zich meedogen loos een weg door de muren van het uit 1604 stammende gebouw baant. De herberg voldoet, zo zeg gen de moderne eigenaars, niet meer aan de eisen van deze tijd en zij gaan op dezelfde plaats een hotel bouwen. „Het witte paard" heeft vele historische figuren onder zijn dak gehad. Toeristen uit alle delen van de wereld brachten het een bezoek. Twee Italiaanse alpinisten verongelukt 26-jarige Italiaanse alpinist (60.000 inwoners), waar Thaise °n(ler hen waren zwaarddansers en j een enorme, prachtig opgesierde oli- schonen uit gouden en zilveren fant v 6 schalen bloemblaadjes voor de voeten der vorsten gooiden. Het In de laatste stralen van de on ontroerendste moment van de dergaande zon zaten alle deelne- j mers tenslotte in lenige houding op aankomst was toen een donker- ket graSi één enorme, fleurige men- mogelijkheid moeten dracht van Christus, de VS in staat worden gesteld tot nuttige besnoeiing van hun hoge mi litaire uitgaven overzee zonder hun effectieve kracht of vermogen om de ze kracht snel in te zetten ter onder steuning van hun verplichtingen in de gehele wereld te verminderen". Al Oudste dochter van Churchill overleden de diepe indruk van het spel niet meer uitwissen. Olifanten-show. Twee jaar geleden kwamen bij een poging om deze tot dusver on- - oDe oudste dochter van Sir Win- overwonnen top te beklimmen twee knieën langzaam maar zeker zulke maatregelen zullen natuurlijk ston Churchill, Diana Churchill, is Japanse alpinisten en een Sherpa om. langs koningin Sirikit, koningin gebaseerd zijn op overleg met onze zaterdag op 54-jarige leeftijd overle- Volgens de laatste van de Italiaan- junana prins Bernhard en prin- exDeditie ontvaneen herichten - g Zondag werd als laatste punt van het officiële programma een tocht van 24 km de wildernis in gemaakt, waar olifanten gekapte bomen ver slepen, en een bezoek gebracht aan de Mae Sa-waterval. Vandaag is zoveel mogelijk een sedert 28 aug. weer een uitzending rustdag. Morgen vliegt men van Russische genisten hebben er onder de naam „dit is Peking", dat Tsjengmai regelrecht terug naar irootste geallieerden en voor zover den. se expeditie ontvangen berichten D mogelijk op een in de NAVO over- Diana Churchill was de oudste van zoekt zij thans haar weg door een ses -Deairix en reiKte anen nei- eengekomen gedragslijn." de vier kinderen Churchill. Haar gebied „met vreselijke en uiterst ge- zelfde uit. broer Randolph (52) volgt op haar vaarlijke" gletsjers en „seracs" (ijs- Vermindering strijdkrachten Daarna komen twee zusters: Sarah torens). Men vertrouwt echter als Een van de argumenten die door (49) en Mary (44). dit moeilijkste deel van de beklim- de autoritieten van de landsverdedi- Diana Churchill is tweemaal ge- ming achter de rug is, de top te kun- Het programma van radio-Mos- ging naar voren zijn gebracht voor scheiden, eerst van John Milner Bai- nen bereiken. kou bevatte zaterdag voor het eerst uiteindelijke vermindering van de ley, zoon van een Zuidafrikaanse dia- strijdkrachten in Europa en het Ver- mantmagnaat, later van Duncan San- steuningtroepen in Europa, 50.000 in Korea en kleinere aantallen in enke le andere gebieden overzee. De uit zeven vliegtuigen bestaande re Oosten betreft de'betaling voor dys, tegenwoordig minister van Ge- 18 dagen over gedaan om een Duitse door radio-Peking wordt voorbereid. Soesterberg. De reis zal wel ruim diensten en voorraden in het buiten- menebestezaken. munitie opslagplaats uit de wereld- Erich Ollenhauer, de voorzitter twee dagen duren. land in de Amerikaanse valuta welke Lady Churchill, Diana's moeder, ligt oorlog op te ruimen, die onlangs bij van de Westduitse socialistische op- bijdraagt tot het wegvloeien van sinds een week in een ziekenhuis Vitebsk ten westen van Moskou door positiepartij SPD, heeft zaterdag- goed uit de V.S. voor een rustkuur en een medisch kinderen was ontdekt. De genie-sol- avond in Bonn voor de tweede maal NIEUWE WET MAAKT Het Amerikaanse leger heeft onge- onderzoek. De doodsoorzaak van Di- daten vernietigden 11.000 granaten, binnen tien dagen een operatie aan AMBTENAREN VRIJ veer 250 000 man gevechts- en onder- an* is n°g niet bekendgemaakt. patronen en mijnen. het rechterbeen ondergaan. Ofschoon Bij een ontploffing in een voor- Ollenhauer een goede nacht heeft ge- Bij de invoering van de wettehj- TSJECHISCH ARTISTENPAAR stad van Montreal zijn zondag drie had, moet volgens de wnd. partij- ke arbeidsongeschiktheidsverzekering VRAAGT ASIEL IN ENGELAND mensen om het leven gekomen en voorzitter M. Wehner zijn toestand zullen in de toekomst (vermoedelijk De 26-jarige Tsjechisch violist Ri- twee ernstig gewond. Een huis werd als ernstig worden beschouwd. over drie a vier jaar) 3000 ambte- chard Renak en zijn verloofde, de volledig verwoest, terwijl woningen Bij een frontale botsing op een naren, nu werkzaam op de Sociale danseres Nadesta Slukova, hebben in de omtrek min of meer ernstige kruispunt te Lommei in België is Verzekeringsbank en bij Raden van de Britse autoriteiten verzocht als schade opliepen. De oorzaak van de zondag het uit Eindhoven afkomstige Arbeid, „vrij" komen, politieke vluchtelingen in Groot-Brit- .ontploffing is nog niet bekend. echtpaar A. J. Damen-Janssen om het Er zal voor worden gezorgd de af- tannië te mogen blijven. Bij Estella in de Spaanse pro- leven gekomen. Dg wagen kwam van vloeiing van de ambtenaren'ovèr 'n Beiden behoorden tot een Tsjecho-vincie Navarra zijn zaterdag bij een Overpelt en werd op het kruispunt aantal jaren te spreiden. Mogelijk Slowaakse folkloristische dansgroep, aütobusongeluk zeven mensen om 't in de flank aangereden door een kan voor de helft van het aantal die Engeland thans bezoekt. Zij ver- leven gekomen. Een vijftiental inzit- eveneens uit Eindhoven afkomstige ambtenaren van wie de functie wordt Het Italiaanse ministerie van open- klaarden, dat drie gidsen der groep tenden werd ernstig gewond. auto bestuurd door de heer J. Maas, opgeheven, een andere werkkring bare werken heeft besloten dat de leden waren van de Tsjechoslo waak- Reddingsploegen hebben zater- die met zijn echtgenote uit de wagen worden gecreëerd in het kader van \aiont-dam in de toekomst niet meer se geheime politie en dat zij de artis- dag de stoffelijke resten van 47 werd geslingerd. Zulks gebeurde ook de nieuwe wet. De overigen kunnen zal worden gebruikt voor stroomwin- ten geen ogenblik uit het oog ver- slachtoffers van de ramp bij de Vai- met het echtpaar Damen uit de an- waarschijnlijk te werk worden ge- ning. De beslissing wordt een veilig- loren. Het paar wist echter, enkele ontdam in Italië geborgen. dere auto. steld bij andere rijksdiensten. heidsmaatregel genoemd. Men wil uren voor het vertrek naar het Lon- voorkomen dat zich een herhaling dense vliegveld, waar de terugreis voordoet van de ramp van 9 oktober naar Tsjecho-Slowakije zou beginnen, toen een landverschuiving van de aan deze bewakers te ontkomen. Het berg Toe in het stuwmeer schoof. werd hierbij geholpen door een Ingenieurs hebben verklaard, dat Tsjechische vriend van Renak, die de dam zijn structurele sterkte heeft reeds jaren in Engeland woont en bewezen en dat er geen technische wiens hulp hij had ingeroepen. redenen zijn voor het afdanken van de dam als stroomleverancier. Het ministerie heeft echter verklaard, dat de dam alleen zal worden ge bruikt om het stuwmeer in stand te houden. Nu een groot deel van het reservoir door aarde is opgevuld, wordt het water in het meer niet - meer gezien als een bedreiging van de ^anse torpedobootjager „Fogg met in het dal onder de dam gelegen dor- man aan boord wordt sedert za- pen. Nederland was vrijgevig voor vluchtelingen Door alle tijden heen is er een warme belangstelling in Nederland geweest voor hulp aan vluchtelingen. Het verdreven zijn van eigen huis en haard appelleert blijkbaar sterk aan ons gevoel voor medeleven, wat ook wel blijkt uit de hoge op brengsten van vroegere inzame lingen. Zo was er in 1954 de Uurloon- actie waarbij een uur loon van de werknemers door de werkgevers werd verdubbeld. De opbrengst was ƒ4,25 miljoen. Daarvan werd 70% besteed aan projecten in Oos tenrijk en 30% in Griekenland. In 1956 kwam er bij de actie voor de Hongaarse vluchtelingen niet minder dan 10 miljoen binnen. Daarvan werd directe hulp ver leend aan vluchtelingen in Oosten rijk en Joegoslavië en aan ruim 3000 Hongaren in Nederland. De actie Wereldvluchtelingenjaar bracht in 1959 ruim 7 miljoen op. Dat geld werd besteed aan de vluchtelingen in Europa (o.a. de liquidatie van de kampen Ohm stede en Friederichsfeld), aan hulp voor de Algerijnse vluchtelingen (de actie „Red een Kind"), en voor ongeveer 5% aan diverse projecten in Griekenland. Met een inzamelingsactie via radio en t.v. op maandag 21 oktober hoopt het Comité Vluchtelingen hulp 1963, onder beschermvrouw- schap van de koningin en onder voorzitterschap van dr. W. Drees, ruim 3 miljoen bijeen te brengen, grotendeels voor de oplossing van het laatste vluchtelingenprobleem in Europa (in Griekenland en Tur kije) en voor een deel voor de vluchtelingen in eigen land. De buiten dienst gestelde Ameri- terdagavond ter hoogte van de kust van Noord-Carolina vermist. Volgens de Amerikaanse kust wacht brak de lijn waarmee het vaartuig werd gesleept tijdens de or kaan „Ginny", die op het ogenblik het gebied teistert. Ook de sleepboot zou in moeilijkheden verkeren. Twee De Belgische soldaat Reymond schepen van de kustwacht en een Herzet van het Belgische leger in vliegtuig zoeken naar de „Fogg", die Duitsland heeft in Oost-Duitsland niet op eigen kracht kan varen. asiel verzocht, zo heeft het Oostduitse persbureau „ADN" zaterdag gemeld. Herzet behoorde tot het eerste ba taljon infanterie „Prins Boudewijn", dat in Siegen is gelegerd. ZUID-AFRIKAAN VRAAGT ASIEL IN WEST-DUITSLAND Een Zuidafrikaanse afgevaardigde naar het congres van het internatio nale Olympische Comité in Baden- Baden, Ebrahim Achmed Gora, heeft in West-Duitsland om asiel verzocht wegens de apartheidspolitiek in zijn land. Het Westduitse ministerie van bin nenlandse zaken heeft zaterdag be kendgemaakt, dat de plaatselijke au toriteiten hem voorlopig asiel heb ben verleend tot een definitieve be slissing is genomen. In Zuid-Vietnam is zondag hevig gevochten tussen regeringstroepen en leden van de communistische Viet- kong. Het treffen, dat plaats had op 240 km ten Z.W. van Saigon, kostte aan 40 man van de regering en aan 30 Vietkongleden het leven. Dertien Amerikaanse militairen liepen ver wondingen op. De regeringstroepen vielen de stellingen van de Vietkong met hefschroefvliegtuigen aan. BOMAANSLAG IN CARACAS In het gebouw van een verhuur kantoor van Amerikaanse films in de Venezolaanse hoofdstad Caracas is zaterdag een krachtige bom ontploft. Door de brand die ontstond, kwamen twee vrouwen om het leven. Ruim 15.000 filmrollen werden vernietigd. De schade is aanzienlijk. De aanslag wordt toegeschreven aan uiterst link se elementen. Y/luchtelingen zijn er altijd geweest sinds het prille begin van de mensheid. Steeds weer lezen we van grote en kleine volksver huizingen ten gevolge van oorlogen, rampen en voedselgebrek. Speciaal Nederland heeft altijd voor de vluchtelingen open gestaan, zoals vroeger voor de Hugenoten en nog maar kort is het geleden dat duizenden Hongaren na hun hopeloze vrijheidsstrijd hier een onderkomen vonden. In het algemeen vaart een land wel met vluchtelingen. Meestal zijn het energieke, ka raktervaste mensen die op de duur een aanwinst zijn voor de maatschappij waarin zij worden opgenomen. Pas na de eerste wereldoorlog kan men van een vluchtelingenvraagstuk spreken. Voordien ging men gewoon een land binnen. Na 1918 kwam er een nieuw element: de grenzen werden gesloten, paspoorter werden ingesteld. Weinig landen hebben daar na zoveel en zo vaak met vluch telingen te maken gehad als Griekenland. Een blik op de landkaart doet zien dat het ide aal is voor hen die er willen binnenkomen. In het noorden de lange, moeilijke grenzen met Albanië, Joegoslavië, Bulgarije en Turkije. Er zijn dan nog 166 bewoonde en 1.259 onbe woonde eilanden. De totale kustlijn is 15.000 kilometer lang. Bovendien woont van de be volking van 8,5 miljoen zielen niet minder dan 22 pet (1,85 miljoen) in Athene en nog eens 400.000 in de tweede grote stad Thessaloniki, in het noorden. Het land (vier keer de opper vlakte van Nederland) is buiten de steden dun bevolkt. In de moderne geschiedenis kwam de eerste grote golf vluchtelingen in Europa na de Russische revolutie van 1918 tot omstreeks 1921. Deze mensen waren statenloos. Dat schiep grote moeilijkheden. Aan dr. Fritjof Nansen is het te dan ken dat hierin wat orde werd geschapen, zij kregen het be faamde Nansen-paspoort. Het werk van Nansen werd door zijn bescheiden organisatie voortgezet tot aan 1946. Daarna begon de U.N.R.R.A. die in be trekkelijk korte tjjd kans zag in de tumultueuze na-oorlogse ja ren ruim zeven miljoen mensen te repatriëren Na de tweede wereldoorlog waren er in Griekenland nog vele duizenden Armeniërs die daar in erbarmelijke omstan digheden leefden. Het land, zelf geteisterd door de crisisjaren, de tweede wereldoorlog, daar op volgende burgeroorlog en door natuurrampen (aardbevin gen o.a. in 1953 en 1955) had geen mogelijkheid gezien iets voor hen te doen. Tot overmaat van ramp kwamen na 1945 weer 50.000 vluchtelingen binnen, in hoofdzaak van Griekse af komst. Op grond van de wet kregen zij voorrang. De situatie was op 1 septem ber j.l. als volgt: er verbleven nog 16.000 vluchtelingen van wie 7500 Grieken en circa 8500 niet- Grieken (van wie o.a. 7000 Ar meniërs, 800 Wit-Russen en 200 Assyriërs). Het is bewonderenswaardig, wat Griekenland vooi de vluch telingen heeft gedaan naast de hulp die V.N., buitenlandse e- geringen, organisaties als de Wereldraad van Kerken etc., hebben geboden. Drieduizend mensen moeten nu nog wor»"en geholpen. Ook voor hen liggen de plannen ge reed. Er moet alleen geld voor komen. De V.N. hopen dat Ne derland een bedrag van circa 3 miljoen zal bijeenbrengen. Wat nog meer nodig is komt uit o.a. Noorwegen en Zweden. Behalve voor de Griekse vluchtelingen wordt het geld ook gebruikt voor een kleinere groep lotgenoten die nog in Turkije wacht. Het is hun aller laatste kans. Volgend jaar wordt de V.N.-hulp in Europa ten ein de gebracht. De activiteiten worden dan naar Afrika en Azië verlegd. Vandaar dat men alle krachten inspant om de laatste rest voorgoed letterlijk en figuurlijk onder de pannen te krijgen. Hierbij zij nog aan getekend dat een deel van de opbrengst van de Nederlandse actie bestemd is voor dt vluch telingen (o.a. Hongaren, Polen, Joegoslaven) in Nederland. Plannen Er is in Griekenland een aantal concrete planner dat straks verwezenlijkt moet wor den. Dat is bijvoorbeeld het bou wen van appartementen in Athene en op het eiland Korfoe alsmede integratie van gezin nen op het platteland bij Kate- rini op 70 km afstand van Thes saloniki in het noorden. De huizen zijn eenvoudig zo als die van de gemiddelde ar beider. Als de bewoner binnen twintig jaar 55 pet. van de bouw kosten aflost wordt het apparte ment zijn eigendom. Kan dit niet dan blijft hij er in wonen tegen een uiterst lage huurprijs. Aan de gezinnen die geen regel matig inkomen hebben, worden de middelen verschaft voor het opzetten van een winkel of een bedrijfje. Jonge vluchtelingen krijgen een opleiding.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5