REGERING KNAAGT NIET AAN DE 45 UUR VAN DE WERKWEEK Aanstichter van opstand in Gronings rijksasiel berecht N.V SLAVENBURG'S BANK WET OP LUCHTVERONTREINIGING BINNENKORT IN BEHANDELING VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 „ONWRIKBAAR"..., Wat Alibastine op de zijkanten van do, tegel en na droging^ zit hij „onwrikbaar"! vastl Minister Veldkamp zei gistermid dag in de vergadering van de vaste commissie voor Sociale Zaken, dat het nooit de bedoeling is geweest van de regering de werkweek uit te brei den. Aan de 45-urige werkweek zal niet worden geraakt en ook niet aan andere sociale verworvenheden. De regering zoekt enkel naar de moge lijkheden van overwerk op vrijwil lige basis. De minister moest zich te weerstellen tegen een felle aanval van de socialist Roemers, die meen de, dat de regering terug wil naar langere arbeidstijd. Katholieke caféhouders zijn ontevreden Op.de gisteren te Volendam gehou den algemene landelijke ledenverga dering van de Verenigde Katholieke Caféhouders heeft de voorzitter, de heer A. G. A. Spaan, in zijn jaarrede geklaagd over de nieuwe lasten, die op het Horecabedrijf zullen worden gelegd tengevolge van de nieuwe cao, die waarschijnlijk nog deze maand in werking zal treden. Naast de lasten van deze cao, die na veel moeilijkheden, vooral met de regering, tot stand kwam, komen er nieuwe loonsverhogingen in zicht en andere extra kosten voor de onder nemers, zoals een aow-compensatie en een nieuwe huurverhoging met mogelijk wederom een huurcompen- satie voor de werknemers. We hebben het gevoel, zei de voor zitter, dat we in de hoek zitten, waar de zwaarste slagen zullen vallen en wij delen dit lot met het gehele mid den- en kleinbedrijf. Daarom, aldus de voorzitter, zal in de prijspolitiek een oplossing gevonden moeten wor den om al deze kosten te kunnen doorberekenen. Het inkomen van de caféhouder zal door dit alles echter niet toenemen, terwijl dat voor grote groepen der bevolking aanzienlijk zal stijgen. Wij weten niet, aldus de voorzit ter, welke prijspolitiek de regering 'na 1 januari 1964 zal volgen. In elk geval echter moet het onze taak zijn een evenredig deel van de welvaart stijging te veroveren. Staatsmijnen hebben rekenmachine van vijf miljoen gulden In Heerlen is de elektronische re- kenapparatuur aangekomen voor het elektronisch rekencentrum van de Staatsmijnen, dat dit jaar gereed zal komen. De machine kost ruim vijf miljoen gulden en is de snelste die de Neder landse industrie tot nu toe heeft aan geschaft. De ontwikkeling van dit type in Amerika werd een jaar ge leden afgesloten. De machine kan per seconde 40.000 optellingen met vele decimalen uit voeren en magnetische banden ver werken waarop 50 miljoen cijfers worden gecodeerd, dit komt overeen met de capaciteit van 600.000 pons kaarten. Bisschoppen vragen om hulp voor Griekse en Turkse vluchtelingén Op 21 oktober doet de „Stichting Nederlands Comité Vluchtelingen hulp 1963" een dringend beroep op heel het Nederlandse volk om in de nood van de vluchtelingen in Grie kenland en Turkije hulp te bieden. De zeer moeilijke omstandigheden, waarin deze vluchtelingen al jaren lang verkeren, maken een bijzonde re hulpactie in wereldverband en interkerkelijk van opzet noodza kelijk. De bisschoppen doen dan ook een beroep op de Katholieken van Nederland om op grootmoedige wijze hun steun te willen geven om het lot van hun lijdende medemensen te helpen verlichten. Minister Veldkamp zei, dat zal worden nagegaan hoeveel in ons om ringende landen wordt overgewerkt. Hij beloofde zijn bevindingen neer te zullen leggen in een nota. De afge vaardigde Roemers vond, dat de werkweek teruggebracht moet wor den naar 42V« uur per week. De ar beid wordt in ons land structureel onderbetaald. Over de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie werd in deze vergadering, die de begroting van Sociale Zaken behandelt gespro ken. Onder meer drs. Aarden (KVP) uitte er zijn bevreemding over, dat de PBO steeds bij andere departe menten wordt ondergebracht. Minis ter Veldkamp deelde mee een staats secretaris te zullen aanstellen, spe ciaal voor de PBO. Prestatiebeloning in N.S.-hoofdwerkplaatsen Er is overeenstemming bereikt over de invoering van een systeem voor groepsprestatiebeloning in de hoofdwerkplaatsen van de Neder landse Spoorwegen. Het systeem beoogt de produktivi- teit te stimuleren. Sinds 1962 was in de lonen reeds een bijslag opgeno men van drie procent, omdat men niet in prestatiebeloning werkte. Feitelijk ontvingen de werknemers in deze sector van het NS-bedrijf dan ook 103 procent van het grond- loon. Bij het nieuwe prestatiebelo ningssysteem komt in plaats van deze drie procent een nieuwe premie waardoor de mogelijkheid ontstaat om twaalf procent boven het grond- loon uit te komen. Als het systeem op 1 december aanstaande nog niet gereed is, zal op die datum een aan loopregeling worden ingevoerd van acht procent boven het grondloon. Marinemannen bij Paus op audiëntie 150 Nederlandse marinemannen, opvarenden van de schepen van smaldeel I, zullen op 23 oktober door paus Paulus VI in audiëntie worden ontvangen. Het Nederlandse smal deel, dat juist een oefenperiode in de Tyrrheense zee achter de rug heeft zal morgen de Italiaanse vlootbasis La Spezia aanlopen voor een bezoek dat duurt tot 25 oktober. Van hun aanwezigheid in Italië maken de 150 man nu gebruik om de paus te be zoeken. De opvarenden van de Nederandse AIABASTINEH0U.ANQN.V.IEI0SEGHACHT - AMSTERDAH. (Advertentie) marineschepen gaan verder excur sies maken onder meer naar Pisa, Florence en Sienna. Aan boord van het vlaggeschip van het smaldeel, Hr. Ms, kruiser De Ruyter zal een cocktailparty worden gehouden, waarvoor de leden van de Nederland se kolonie van La Spezia en stede lijke autoriteiten woren uitgenodigd. De schepen van het smaldeel - dat zijn behalve De Ruyter Hr. Ms Ja gers Amsterdam en Rottterdam, Hr. Ms fregat De Zeeuw en Hr. Ms on derzeeboot Zeeleeuw - zullen in het weekeinde worden opengesteld voor bezoek. Op de dag, dat het bezoek aan de Italiaanse basis eindigt zal het smal deel de commandant zeemacht Ne derland, vice-admiraal mr. A. N. Ba ron de Vos van Steenwijk, op bezoek krijgen die aan boord van de De Ruyter zal meevaren tot Gibralter. Daar zal hij op 4 november debar- keren en naar Nederland terugkeren. Vergiftigde tarwe doodt fazanten en patrijzen In een stoppelveld bij De Cocks- dorp op Texel zijn tientallen fazan ten en patrijzen omgekomen door het eten van vergiftigde tarwe. De rijkspolitie heeft via een luidspre kerauto de bevolking van De Cocks- dorp en omgeving op de hoogte ge bracht en met klem aangeraden geen wild afkomstig van het jachtterrein te consumeren. Men vermoedt dat ook in de aangrenzende duinterreinen vele vergiftigde dieren zullen wor den aangetroffen. Het gif is uitgestrooid in een ter rein van een jagerscombinatie, die vorig jaar ook reeds schade werd be rokkend door het uitstrooien van ver giftigde erwten. De politie heeft de tarwe voor onderzoek opgestuurd naar een la boratorium. Omtrent de motieven van deze daad tast zij nog in het duister, maar mogelijk betreft het hier een wraakneming van in het nauw gedreven stropers. Aan het slot van de roeiwedstrijden maakten de deelnemers in hun fraaie boten front voor de koninklijke tribune en reikte koningin Juliana onder groot enthousiasme prijzen uit. Invoering maximum snelheid bij Delft heeft succes De invoering op 5 april jl. van een maximum-snelheid van 70 km op het gedeelte van Rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam) ten oosten van Delft, heeft, naar de politie in Delft meedeelt, een gunstig effect gehad. Ln de periode van 5 april tot 1 oktober hadden er op dit wegge deelte. 45 aanrijdingen, waaronder 2 kettingbotsingen plaats, tegenover 73 aanrijdingen met tien kettingbot singen in de overeenkomstige perio de van het vorig jaar. Op de naleving van het voorschrift betreffende de maximum-snelheid houdt de verkeerspolitie van Delft regelmatig controle. Tot nu toe wer den 1251 processen-verbaal opge maakt, wegens overschrijding van de maximum-snelheid. Halen ex-wethouders de buit binnen? In de gemeenteraad van Sittard is donderdagavond felle kritiek geuit op de ex-wethouders de heren J. Dohmen en C. Servaas, die voor de achttien dagen dat zij in september 1962 in functie zijn geweest elk 14.000 gulden zullen ontvangen. Zij eisen dit bedrag op grond van de pensioenbepalingen voor gewezen wethouders van de gemeente. B. en w. van Sittard weigerden aanvankelijk hieraan te voldoen, maar de Centrale Raad van Beroep besliste dat eisers in hun recht staan. Donderdagavond hebben b. en w. daarom bij de raad een voorstel tot wijziging van de begroting moeten indienen om tot de uitbetaling van de in totaal 28.000 te kunnen over gaan. Maar eerst hadden twee raadsle den van de K V P-fractie, drs J. Cre- mers en de heer N. Verhagen, nog een woordje te zeggen. En wat zij zeiden loog er niei om; ze kwalifi ceerden het gedrag van de ex-wet houders als „immoreel", „bedrog van de K V P-raadsfractie" en als „ver rijking ten koste van de Sittardse ge meenschap". Burgemeester H. M. J. Dassen ont hield zich van commentaar op de kritiek van de raadsleden. Wel deel de hij mee, dat men de nota voor de in deze zaak gebruikte juridische bij stand nog niet heeft ontvangen. Minister Marijnen mag rijden De prijzen van dienstauto's kun nen uiteenlopen van 5000 voor amb tenaren met een ambtsgebied niet groter dan een provincie, tot 18.000 voor staatssecretarissen en ƒ30.000 voor ministers. Minister-president Marijnen zei dit in zijn antwoordnota op vragen die in de vaste commissie voor financien uit de tweede kamer waren gesteld. De premier bevestigt, dat de extra 27.700, die op zijn begroting was uitgetrokken diende voor vervanging van zijn dienstauto. De oude dienstauto werd door tus senkomst van de dienst der domei nen en met instemming van de rijks- hoofdinspecteur van het verkeer voor overheidsdiensten voor de taxa tieprijs van 1800 overgedragen aan het ministerie van financiën ten be hoeve van de grensdienst. De ander maxima liggen voor ver schillende groepen ambtenaren op 6100, 9000, 10.500 en 11.250 (voor secretarissen-generaal en di recteuren-generaal) Tenslotte merkt de minister op, dat de aankoop van een rijksmotor rijtuig slechts is toegestaan, nadat het advies van de rij kShoofdinspec- teur van het verkeer voor overheids diensten is ingewonnen. Dit advies moet zowel bij uitbreiding van het dienstautopark als -• bij vervanging van dienstauto's worden verstrekt. Drs. D. J. Wansink, de scheidende directeur van de N.S., is door de .joxj British Railways Board, een orgaan Donderdag heeft de katholieke universiteit in Nijmegen, op een academische zitting m de Stadsschouwburg t.g.v. dat met de leiding van de het achtste lustrum, ere-doctoraten verleend aan kanunnik prof. dr. Richard Aubert nit Leuven (letteren) en Britse spoorwegen, benoemd tot ad- aan prof. dr. A. Mast uit Gent (rechtwetenschappen). Foto. prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, de promotor, (links) viseur inzake continentale verkeers- overhandigt hier de bul aan prof. dr. A. Mast. en vervoersaangelegemheden. KORT RAPENBURG 20, TELEF. 26405 BOUWKREDIETEN OP GUNSTIGE VOORWAARDEN (Advertentie) Voor de rechtbank te Groningen stond gisteren terecht wegens po ging tot doodslag, althans poging tot zware mishandeling, de 47-jarige smid M. A. R. thans gedetineerd in Breda. Hij zou een belangrijk aan deel hebben gehad in de opstand in het rijksasiel te Groninen op 6 ja nuari j.l. Volgens de ten laste leg ging zou hij de onderdirecteur Nan- ninga op de tweede verdieping van het asiel hebben aangegrepen en zou hij hebben getracht hem over de leuning heen naar beneden te gooien. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste anderhalf jaar gevangenisstraf. De rechtbank deed direct nog uit spraak. De primair ten laste geleg de poging tot doodslag werd niet bewezen geadht, maar wel de po ging tot zware mishandeling. Hij werd veroordeeld tot zes maanden gevangenissrtaf. R. is direct na de opstand in het asiel overgebracht naar Breda. Hij was een van de tien bewoners van het psychopatenasiel te Groningen die niet als verpleegden maar als gedetineerden daar zaten. Hij was namelijk op 18 oktober van het vo rige jaar bij vonnis van de Gronin ger rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, overigens was hij al eerder ter beschikking de regering gesteld. Volgens zijn eigen verkla ring heeft hij het ontvluchtingsplan en de opstand voorbereid. Hij ont kende evenwel de onderdirecteur te hebben aangegrepen. Volgens zijn verklaring had hij hem alleen maar van zich af geduwd, omdat de on der-directeur hem een pistool in de zij drukte en op zijn tenen stond. Huisvesting ontoereikend. Zijn raadsman, mr. Seidel, had vrij spraak bepleit. De gang van zaken in het asiel tijdens de geruchtma kende opstand passeerde nog eens de revue toen huismeester G. Groen als getuige werd gehoord. De raads man betoogde in zijn pleidooi, dat verdaohte en zijn bondgenoten ge gronde grieven tegen de gang van zaken in het asiel hadden, niet al leen medisch bekeken, maar ook wat de gehele aanpak betreft. Pleiter wees erop, dat begin dit jaar de huisvesting ontoereikend was, dat het contact met de directie te wen sen over laat en dat voor de ver pleegden elk uitzicht ontbrak ooit weer in de maatschappij terug te ke ren. Het is niet verwonderlijk, dat het dan bij verminderd of on-toereke- ningsvatbare mensen tot een uitbar sting komt. Pleiter vond dat ook al zou de rechtbank het ten laste ge legde wel bewezen achten het zijn cliënt niet aangerekend kon worden. Zal LPG-gas van belastingverhoging worden uitgesloten? Bij het beraad over de zgn. „milieu hygiëne" in de commissie van Sociale Zaken uit de Tweede Kamer, heeft minister Veldkamp medegedeeld, dat een ontwerp van wet op de luchtver ontreiniging het departement van Verkeer en Waterstaat verlaten heeft. Staatssecretaris Bartels zegde toe met de minister van Financiën te overleg gen of het goed zou zijn bij het ver hogen van de belasting op motor brandstoffen, het zgn. LPG-gas uit te sluiten. Dit gas zou de lucht minder verontreinigen, dan uitlaatgassen van andere brandstoffen. Het vraagstuk van een landelijke rioleringsregeling is nog in studie. De kwestie van voorzieningen voor kinderen met aangeboren gebreken mede door medicamenten is in studie bij de centrale raad voor de volksgezondheid. Schoolmelk. Minister Veldkamp en staatssecre taris Bartels verdedigden in de com missie voor Sociale Zaken van de Tweede Kamer het wegvallen van 1,1 miljoen subsidie op het verstrek ken van schoolmelk. Dit betekent, dat volgend jaar de schoolmelk zes cent per week, gerekend naar de prijs van heden, duurder zal worden. Dit be tekent voor de ouders een extra uit gave van 2,40 per jaar, gerekend over 40 schoolweken. Van regeringszijde werd aange voerd, dat de voeding, ook de school melk, een primaire taak van de ouders is. Indien de voeding'stoestand van ons volk te wensen overlaat, dan is dit te wijten aan verkeerde voe dingsgewoonten. Het besluit tot in trekking van het subsidie werd niet genomen op grond van de mening van sommige medici, dat melk slechts betrekkelijke waarde voor de ge zondheid zou hebben. Het subsidie wordt in deze tijd niet meer nodig geacht. Voor kinderen van onver- mogenden zouden de gemeenten kün- neQ inspringen. De socialistische afgevaardigde dr. Lamberts, verzette zich langdurig en hevig tegen het intrekken van dit subsidie. Hij vond, dat nu juist de meest bedreigde kinderen de klappen krijgen. Een onderzoek in de tien grootste gemeenten bracht aan het licht, dat juist in de gezinnen van on geschoolde arbeiders de gezondheids toestand ongunstig was. Bij 35 pro cent van de onderzochte kinderen werd bloedarmoede aangetroffen. Leden van de Nijmeegse studenten-roeivereniging „Phocas" verrichten dezer dagen in opdracht van publieke werken in hun stad een groot scheepse verkeerstelling. Met het geld dat zij hiermee verdienen willen zij voor hun vereniging nieuw materieel aanschaffen. Foto: bij zo'n tel ling moet je je wel wapenen tegen de grillen van 't Nederlandse klimaat

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9