parelpardag! Koninklijke familie moest vroeg op voor ontbijt met maarschalk-filmster Britse convooi zette tocht voort Nationale actie voor vergeten vluchtelingen Stadsbestuur zegt verbeteringen op en rond het terrein toe METAALBOND VERLIEST KORT PERSOONLIJKE LENINGEN Vrede getekend in „kippenoorlog" GEDING TEGEN „DROOGDOK" Voor de eerste maal Romeinse mozaieken bTd' buiten Tunesië tentoongesteld DONDERDAG 17 OKTOBER 1963 Tr- PAGINA 7 KONINGIN JULIANA WILDE NIET IN DE SLANGENKUIL In afwijking van het officiële programma is dé koninklijke fa milie vandaag, de derde dag van het staatsiebezoek aan Thailand, reeds om zes uur opgestaan voor een matineus boottochtje over de Chao Phya-rivier naar het buitenverblijf van de Thaise lucht- maarschalk Davee Chulasap, eens een vermaard toneel-acteur en filmster, evenals zijn vrouw. De drukkende hitte en de benauwde atmosfeer schijnen onze koningin niet in het minst te deren. Monter en fris bezocht zij woensdagavond na een zeer drukke dag de prachtige voorstelling van klassieke Thaise dansen en de volgende ochtend was zij al weer vroeg present voor het ingevoegde bezpek aan de luchtmaar- schalk. Het gevolg was dit juist iets te veel. Dat bleef uitslapen. HET GEVOLG BLEEF SLAPEN Samen met het vroegere filmecht paar gebruikte het koninklijk gezel schap in het huis van de luchtmaar- schalk het ontbijt, waarna men in (niet-sissende) sampans de zeer schilderachtige drijvende markt be zocht. „Moet ik daar heus in?", griezelde de koningin, toen ze in de tuin van het Pasteur-instituut van het Rode Kruis voor de slangenkuil stond, waarin zij via een trapje kon afda len, De slangen bevonden zich daar in een soort kippenren, waarvan ech ter de deur openstond. Onze vorstin bleef maar veilig ach ter de betonnen afscheiding naar be neden kijken, waar een arts en enkele slangenhoeders' onverschrok ken de griezelig kronkelende giftige cobra's beetpakten, de bek openden en er met een pincet stukken vlees in staken of het gif aftapten. Gastvrouwe bij dit bezoek was de 31-jarige even slanke als charmante koningin Sirikit, die beschermvrouwe is van het Rode Kruis. Een Britse woordvoerder in Ber- T- .4 lijn heeft woensdagmiddag medege- Door dit uitstapje liep echter het H^t het Britse convooi dat gis- programma in de war. Om 9 uur termorgen op de 9nelverkeersweg moest het gezelschap in het nationale naar Berlijn bij de controlepost Ba- museum zijn en anderhalf uur later kelsberg door Russische militairen bij het Rode Kruis. Tot grote teleur- tegengehouden, gistermiddag stelling van het museum-personeel zjjn tocht heeft voortgezet, werd bekend gemaakt, dat _de hoge Na een oponthoud van tien uur Koningin, prins en prinses bewon derden hier, gezeten in hun sampan, de om hen heen drijvende vaartuig jes, die beladen waren met exotische bloemen en planten. Bangkok bood onze vorstin galant een sampan ge vuld met de mooiste exemplaren aan. Met alle vitaminen onmisbaar voor uw g«oncJhei<j! Bij prikkelbaarheid, over vermoeidheid en neerslachtigheid. Prins Bernard ging echter een kijkje De woordvoerder zei nog, dat het nemen op een luchtbasis van de Thai- convooi „vanzelfsprekend op onze se luchtmacht. voorwaarden werd vrijgegeven." GEEN VERVOLGING IN PLANTA-AFFAIRE Naar het ANP verneemt is Van den gasten niet konden komen. Ze reden Werd het militaire transport door de Bergh en Jurgens N.V., die zoals regelrecht door naar het Rode Kruis. Russen vrijgegeven, bekend tegen de aan haar uitge brachte kennisgeving van verdere vervolging inzake Planta een be zwaarschrift had ingediend, thans door de Arrondissementsrechtbank in Rotterdam buiten vervolging ge steld. De officier van justitie te Rot terdam heeft tegen deze beschikking hoger beroep ingesteld. Mevrouw Nhoe klaagt over behandeling Mevrouw Ngo Dinh Nhoe, de veel besproken schoonzuster van de Zuid- vietnamese president, heeft woens dag verklaard, dat zij erg blij is met het „hartelijke begrip van het Ame rikaanse volk", maar dat zij niet het zelfde kan zeggen vaii de bejegening gesprek met de Leidse pers zaterdagmarkt, is was vertekend, om- die zq krijgt_van^cte Amerikaanse re- 1 heeftB w*thouder ir. j. van Hoek dat in de afgelopen periode, het 's za- gering. Ze zei tijdens een lunch, haar aangeboden door de Amerikaanse persvereniging van vrouwen, dat zij heel goed beseft, dat bij een infor meel bezoek geen rode loper kan wor den verwacht, „maar er zijn honder den manieren om iemand wat vrien- Op maandagavond 21 okt. a.s. begint een nationale actie ten be hoeve van vergeten groepen van vluchtelingen in Griekenland en Turkije. Al meer dan tien jaar zien duizenden vluchtelingen in die landen uit naar internationale hulp. De assiellanden zelf zijn te arm om te helpen; de fondsen van 1960 bleken ontoereikend om deze vergeten vluchtelingen - zeer velen van hen zijn van Armeense af komst - te helpen, omdat eerst zij die in vluchtelingenkampen ver bleven geholpen werden. De vergeten vluchtelingen leven onder kommervolle omstandighe den; hun toekomst is uitzichtloos, tenzij hun de kans wordt gegeven een nieuw bestaan op te bouwen. Ten eerste is redelijke huisvesting nodig, vervolgens moet werk moge lijk gemaakt worden, de jongeren moeten een vakopleiding kunnen krijgen en de ouden van dagen passende verzorging. .De oproep, die hiertoe door de Ho ge Commissaris voor Vluchtelingen op de nationale regeringen werd gedaan leidde in ons land tot de op richting van het Nederlands Comité vluchtelingenhulp 1963, waarvan koningin Juliana beschermvrouwe en dr. W. Drees voorzitter is. Op 21 oktober a.s. zal via radio en televisie op een bijzondere wijze de aandacht van het Nederlandse volk voor deze vluchtelingen ge vraagd worden. Onmiddelijk na af tvan 20.20 tot 20.50 uur) om tien voor negen zullen over het gehele land duizenden hun woningen ver laten om nog dezelfde avond huis aan huis gelden in te zamelen. In de gemeente Leiden is mede werking gevraagd aan de leden van de Georganiseerde Zelfbescherming Bevolking; aan honderden B.B.-le- den is verzocht vrijwillig hun me- TOT de algemene maatregelen ter dewerking te verlenen. Op de blok- verbetering van de situatie op hoofden of hun plaatsvervangers en rond het marktterrein behoort rust daarbij de taak. in hun blok volgens wethouder Van Hoek ver- de medewerkers zodanig te leiden, waarin allereerst wordt gesteld, dat plaatsing van de bushalte op de Bo- dat de collecte om ongeveer half de visverkopers op de woensdagse termarkt voor C. en A. naar een markt hinder ondervinden van het plaats voor het Stadhuisplein. Voorts rn v j verkeer over de Karnemelkbrug. Het zullen op daarvoor bestemde plaat- Wil lbjOC CU'Lidi PCII beeld, dat hij moet tekenen van de sen zebrapaden, verlichting en hek- Q ken worden aangebracht. Tegenover ViermOgendheaengeSpreK: het gebouw van C. en A. worden fiet- P O r senrekken geplaatst. LAMBO-SAN per flacon van 100 multivitantine parels f 3-50 Bij apotheker en drogist (Advertentie) HET PROBLEEM VAN DE LEIDSE MARKT EENRICHTINGVERKEER GESLAAGDE PROEF VERKEER Volgens de voormalige Japanse premier Anzan Isjibaski, zou de eer- ste-minister van communistisch-Chi- na, Tsjoe en Lai op een conferentie Bekend werd verder nog, dat met van de Verenigde Staten, de Sowjet- ae invoering van het eenrichtings- Unie, communistisch-China en Japan commentaar gegeven op het voorstel terdags doorgaans slecht weer wa; van b. en w. betreffende de markt- Het is duidelijk, dat onder die om verplaatsing en het eenrichtingver- standigheid de omzet achteruit is ge- keer in de Breestraat. Zoals men gaan. Verbeteringen dienen echter zich zal herinneren stelt het college zijns inziens op de markt zeker te de Leidse raad voor de proef met de worden aangebracht. De omzet vano H| HHRHL. ffakiiiiroT- tooomnpt dnr/fhn'nR verplaatsing van de warenmarkt met de groente- en fruitmarkt was wel verkeer in de Breestraat, het verkeer over de wereldvrede wensen. (ToVipiirrt" een half jaar te verlengen. Het een- goed, zij was „een goede blikvanger drukker is geworden: de verkeersrIsjjbasji,, verklaardg dit dinsdag in in dit vorKand tttna|n, richtingsverkeer op de Breestraat voor het publiek", dat komend uit telling hééft dit uitgewezen Intussen Tokio waar hij dinsdagavond terug- Miki Mansfield leider va- de demn wordt dan definitief. de Haarlemmerstraat naar de markt is het plan om voetgangerslichten bij" geerde van een verblijf van veertien erkten iïdêsCTalt'die diiSdaeh£d Het blijkt wel dat een belangrijk w0rd. S0trokken' D0 Wo^en en de Maarsmansteeg te plaatsen van de dagen in Pekink. Hij had daar bij eezeed dat mevrouw Nhoe wef wat deel van de marktkooplieden niet te- PlantenneS°iie °P de Nieuwe Rijn baan geraakt. De oversteekproble- de opening van een Japanse handels- hoffelijker behandeld zou kunnen vreden is over de resultaten op de Sg.2 <fe Breestraat zjjn aanzienlijk tentoonstelling gasproken metde worden „ongeacht de vergezochtheid markt-nieuwe-stijl. De directeur van of onaangenaamheid" van haar op- de markt- en havendienst, de heer M. vattingen. Wiema, heeft een rapport opgesteld. kaas-handelaren en poeliers daalde kleiner geworden, en dat is dan een voorzitter van de Chinese Commu- tot 80 en 70 procent van de voorma- ander positief resultaat van de in- nistische partij, Moa Tse Toeng en lige. Ook was de omzet van de „di- voering van het eenrichtingsverkeer premier Tsjoe en-Lai. versen slecht, terwijl gebleken is, dat de - omstreden - Hoogstraat het slechtste deel van de markt is gewor den. elf ten einde is. Door deze massale inzet zal op een unieke wijze in an derhalf uur in geheel Leiden huis aan huis gecollecteerd zijn. Men hoopt vurig, dat de bekende Leidse burgerzin op de avond van 21 ok tober in letterlijke zin tot ver over de grenzen zal reiken! Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal," voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTELIJKE DIENST VOOR KASBEHEER El KREDIETWEZ E N STADHUIS, LEIDEN, POSTBUS 160. TEL. Z0R70 (Advertentie) (Advertentie) De EEG en de Verenigde Staten hebben woensdag de vrede getekend in de „kippenoorlog". ontstaan door de Amerikaanse klacht over te hoge rechten op de invoer va* Ameri kaans slachtpluimvee in de EEG. De Amerikaanse regering en de „zes hebben aan het GATT in Genève een advies gevraagd, dat als basis voor een oplossing van deze kwestie zal dienen. De directe ur voor betrekking en met internationale organisaties van de Europese commissie, de Neder lander Th. Hij zen, die de delegatie van de commissie in het GATT leidt, deelde woensdagavond op een pers conferentie in Brussel mede, dat de secretaris-generaal van het GATT is verzocht zo spoedig mogelijk de raad van deze organisatie bijeen te roe pen om over te gaap. tot bet instel len van een j,panel". Deze gro<?p van GATT-experts, die hierin onafhankelijk van hun rege ringen optreden, zal tot taak hebben de waarde vast te stellen van de uit voer van Amerikaans slachtpluimvee naar de Duitse bondsrepubliek zoals deze op 1 september 1960 was. T een rapport van de Vereniging voor markt, straat- en rivier- WAT LEZERS SCHRIJVEN Een antwoord aan de heer J. Koot De Vereniging De -Metaalbond, van de werkgeversorganisaties in het de raadsman van de ADM bij de behan- metaalbedrijf, heeft de door haar tegen deling van dit kort geding zou neerko- de Amsterdamse Droogdokmaatschappij men op sluiting van het bedrijf. en de Nederlandse Dok- en Scheeps- bouw maatschappij aangespannen korte gedingen verloren. De film „Wederzijds", die was aan gekondigd als een film over het le Geachte redactie ,ver-» brokkeld" en de windt heeft op ve le plaatsen vrij spel. De standwerkers in het bijzonder klagen steen en been. Het bestuur van de afdeling stelt dan ook voor de markt terug te brengen op de oude plaats, zo spoe- Zoeterwoude. 16 oktober. Het ging over uitbetalen van belonin- ven van koningin Wilhelmina was dig mogelijk in elk geval. iui uc gen boven het cao-loon. De president in werkelijkheid propaganda voor 't Breestraat wordt afgesloten voor het van de rechtbank in Amsterdam, mr. pacifisme. In de film ontbrak de leggen van riolering en een gesloten U. W. H. Stheeman, heeft beslist, dat uit geest van vaderlandsliefde. Dit zei S™!l het gedrag van de A. D. M. hem niet dr. Paul S. Campbell uit Canada, ,h0"™e"!n„^23ar !®?i L"™1 is gebleken, dat de metaalbond rechts- die jarenlang een der naaste mede- *Un. bescherming zou toekomen. Kan de door werkers is geweest van dr. Buchman, ?0 de Metaalbond gevraagde voorziening .grondlegger van „Morele herbewa- ïefenmaatrekel het Aftreken wel worden geacht in een redelijke ver- pening' op een lunch voor honderd de ^SSinteteeg DU plan houding te staan tot het be'ang van de dames in Den Haag. niet A D. M dat door de voorziening wordt Een Parijse slager, die niet mee realiseerbaar omdat panden aan de bedreigd, zo vroeg hij zich af. deed aan de afspraak om dinsdag Koppenhinksteeg in gebruik zijn en De door de NDSM toegezegde en ge- yjt protest tegen de maximumprijs deels zullen worden toegewezen aan deeltelijk reeds verleende voorschotten Van biefstuk de winkels te sluiten, de bedrijfjes, die de Garenmarkt op een door een Zweedse klant toege- heeft ondervonden dat zijn concur- moeten verlaten. Ook verplaatsing zegde fooi, is naar het oordeel van mr. renten bereid zijn aan hun actie van de gehele markt naar de Ga- Stheeman geen loon in de zin van het kracht bij te zetten. Afgelopen nacht renmarkt acht de wethouder buitengewoon besluit arbeidsverhoudin- werd zijn slagerij door een kneed- mogelijk, gen. bom grondig vernield. De metaalbond had bij overtreding van het door hem gevraagde verbod 'n dwangsom geëist van 100.000 gulden Oost-Duitsland trekpleister voor deserterende Amerikanen Na het winnen van twee grote be- Volgens eein bericht van het Oost- kers van de Ned. Dahlia Ver. te duitse persbureau ODN is de Ame- Haarlem voor de houdbaarheid op rikaanse onderofficier Frank Barton water heeft de heer H. L. v. Veelen naar Oost-Duitsland uitgeweken, van Sassenheim, op de Internationa- waar hij om politiek asiel heeft ge- le Gastenbau-Ausstellun-g te Ham- vraagd. Barton zou. volgens ADN, burg een groot succes behaald met deel hebben uitgemaakt van een in zijn zelf gekweekte dahlia's. Maar Giessen, in de staat Hessen, geleger- liefst 1 gouden, 6 zilveren en 7 bron- de raketbatterij. Kortgeleden deser- zen medailles waren de bekroning teerde van deze batterij de soldaat voor de bloemen, die In het afgelo- Gary Martzke. pen seizoen buiten waren tentoon SASSENHEIM Sassenheimse dahlia's in Hamburg bekroond Zoals in uw blad viel te lezen, besprak de heer J. Koot op de jaarver gadering van de KVP, afdeling Leiderdorp, het landbouwbeleid. Als het me vergund is naar aanleiding hiervan enkele opmerkingen te maken, dan start ik met te zeggen, dat dit, zoals de heer Koot het gedaan heeft, de goede manier is om zijn mening (op een politieke vergadering) voor het forum te brengen en de belangen, die men heeft, te bepleiten. Dit moest veel meer zo gedaan worden. Ik heb het idee, dat men in die ver gadering met aandacht geluisterd heeft, wellicht even aandachtig, als wij de heer Koot beluisterd hebben, toen hij op zanguitvoeringen de tenorstem vertolkte. Het betoog van de heer Koot is jammer genoeg lang niet zo welluidend geweest als zijn gezongen tenorpartijen. Het doet allerminst prettig aan, dat de heer Koot zoals de laatste tijd in boerenkringen al veel gedaan is met stenen gaat gooien naar de voormannen der eigen landbouw organisaties en naar het Landbouwschap. Zoiets vind ik beneden peil; men heeft deze mensen zelf gekozen in die functies, waar ze voor de boeren werken. De manier waarop b.v. een Kamerlid Kolfschoten door het slijk gehaald is, komt me onbegrijpelijk voor. Zonder meer te stelden, dat het Land- Dit zijn zo stemmen, die men uit de niet bouwschap niets doet, en ontbinding te niet-agrarische wereld vernemen kan. verlangen, maakt ook een, zacht gezegd, Zij gaan wel niet diep op de boerenzaak De Leidse Middenstandscentrale vreemde indruk. in. Wat mij geïnteresseerd heeft, was na meent, dat het mogelijk is de waren- Het goed m°geliik de heer Koot aan te gaan, door welke oorzaken het in- markt'te behouden, indien de nodige te tonen, dat deze instantie al veel voor komen van de veehouders vanaf 1959 extra-voorzieningen worden getrof- de boeren betekend heeft De heer Koot teruggelopen is tot 3400— per laatste fen. Ook meent zij, dat uitbreiding laat zich meeslepen met anderen, die jaar. Bij onderzoek bleek het volgende: van de markt tot het Kaasmarkt- achter Koekoek aanlopen. Een wonder- Vooropgesteld moet worden, dat deze lijke vertoning! Het geheel herinnert boeren op bedrijven van plm. 17 ha. aan de tijd, dat men achter Mussert en in 1962-1963 maar 70.^- per week had achter de Landstand ging aanlopen, den, maar in de jaren ervoor aanzien- Rechtgeaarde Nederlanders moesten van lijk meer inkomen genoten. Voorwaar beide niets hebben. Het is ook totaal een bedroevende toestand, 70.— per onwaar, dat praktisch iedere boer tegen week, maar is het niet zo, dat boven dit het Landbouwschap is. Een staaltje van bedrag voor een veehouder nog wel onjuiste voorlichting. komt groenten, melk, eieren en ook Nu de zaak zelf: de economische posi- vlees en fruit voor een deel uit eigen tie van de veehouders. Al vele malen bedrijf; bovendien het wonen. Voor een eerder hebben wij, geachte redacteur, in gezin is dit alles bij elkaar misschien uw blad verslagen kunnen lezen als dit, wel een post van 30.— 40.— per waarin de veehouders uiting geven aan week. hun overgrote ontevredenheid. De oorzaak van het lage inkomen van Het is stellig goed, als ook van andere 3400.— blijkt gelegen te zijn in het feit, zijde eéns meningen hierover naar vo- dat de betrokken veehouders in de pe- terrein verbetering zal brengen. DE KAAG Ruzie op de Kaagpont Lid van Belgische ambassade uit zijn auto geslagen? i uuivcii waxci» in,,,,-.--,- Zondag kregen bij de Kaagpont ren gebracht worden. Een kennis van riode van okt. 1962—mei 1963 veel vee Barton was de vijfde Amerikaanse gesteld in de tuinen van de grote ee" tweetal Haarlemmers ruzie met mij. die kermisreiziger is, zei eens: „Als voor lage prijzen hebben moeten ver militair, die in korte tijd naar Oost- Hambungse tentoonstelling. leden van de Belgische ambassade wij 's zomers vanwege slechte weers- kopen vanwege de slechte voederpositie Duitsland vluchtte. over de vraaS» Wie van hen het eer- omstandigheden slechte inkomsten heb- en bovendien grote quanta duur voeder ste de pont op mocht rijden, die ben, dan hoeven we nergens aan te klop- hebben moeten aankopen. Dit doordat van de Haarlemmers, een 31-jarige pen voor toeslag; dat is er niet bij". En zij de melkveestapel de laatste jaren zo LEIDEN HEEFT DE PRIMEUR caféhouder en een 44-jarige verte- een kennis, die aannemer is, stelde: „Als sterk vergroot hadden, dat deze niet genwoordiger, of die van de am- ik scherp ingeschreven heb voor nieuw- meer in een goede verhouding stond tot bouw, kan het wel eens tegenlopen, zo- de wintervoorraden veevoeder, die ze Het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden houdt in de maanden decem ber, januari en februari een tentoonstelling van Romeinse en Byzantijnse mozaieken uit Noord-Afrika. Een keuze is gemaakt uit de collecties In de musea van Tunis, Carthago, Sousse en Sfax. Voor het eerst zullen de mozaieken dan buiten Tunesië te zien zijn. z De tentoonstelling in Leiden is georganiseerd in het' kader van de samenwerking op archeologische gebied tussen Nederland en Tunesië. Na Leiden zal de tentoonstelling ook nog in Brussel en Keulen worden gehouden. De twist laaide hoog op en het dat het project tenslotte een stevige ver- wonnen, bleef niet bij een woordenwisseling, liespost betekent. Geen aannemer denkt Als geconstateerd wordt, dat dit de want toen de pont aan de andere er dan aan om ergens subsidie te gaan oorzaak is van de lage uitkomsten van wal was gekomen zouden de twee vragen. Nee, volgende keer beter". (Zij de bedrijven in het laatste jaar, moet Haarlemmers een lid van het Belgi- doelen op de toeslag, die de boeren op men zich afvragen: Is hier dan wel spra- sche gezelschap uit zijn wagen heb- de melk ontvangen). ke van een goede bedrijfsvoering ge- ben geslagen, waarbij de Belg ver- Toen de laatste winter hier een grote weest? Zat dit wel snor? Er zijn immers wondingen opliep. meeting van boeren uit de Rijnstreek ook veehouders geweest, die in de be- De zaak werd in handen gesteld gehouden werd, hoorde ik iemand zeg- doele periode geen vee van betekenis van de Officier van Justitie bij de gen: „Ik zal eens gaan kijken hoeveel hebben hoeven op te ruimen en geen Haarlemse rechtbank, mr. J. v. d. auto's er op de Schenkelweg staan van of weinig veevoeders hebben moeten bij- Oever, die de Haarlenimers liet aan- boeren". Ik zei: „Och, een tweede hands kopen. Zij hebben de moeilijke periode houden en in verzekerde bewaring auto rijden kost niet zoveel". Hij weer: met glans doorstaan, stellen. Gisteren zijn ze door de „Maar ook niet weinig, het blijft een Nu zal de heer Koot vermoedelijk wel reohter-commissaris verhoord. luxq". stellen: Ja, de meeste boeren hadden hun melkveestapel in de loop der jaren sterk uitgebreid, omdat met zoveel mogelijk melkvee per ha. het meest doelmatig geboerd wordt en de kostprijs van de melk gedrukt wordt Akkoord! Maar deze bedrijven hebben dan in de vorige jaren van sterkere grasgroei de vruchten van een hoge melkproduktie geplukt en deze moeten dan nu niet moperen, als het in het laat ste jaar van ongustige grasgroei en lange staleriode de nadelen gevoeld worden van een te grote veestapel. Dat was hun risico eenmaal. Het is een kwestie van verschillende bedrijfsvoering. De laatste winter heeft, geloof ik, wel geleerd, dat het gelijk aan de kant is van de voorzichtige veehou ders, die een zodanige (toch niet te klei ne) veebezetting hebben, dat er har monie gebleven is met de voederpositie voor de stalperiode. Stellig ben ik het met de heer Koot eens, dat er nu voor de melkveebedrij ven wat gedaan moet worden. Minister Biesheuvel is dit blijkens de Troonrede ook van plan. Ik acht me niet competent om te be oordelen, of het landbouwbeleid in de afgelopen jaren goed geweest is of niet. Wel geloof ik, dat na hetgeen ik boven opgemerkt heb. duidelijk blijkt, dat men de hand ook in eigen boezem dient te steken, met name voor wat de grootte van de veebezetting betreft. Ook even wel ten aanzien van andere punten in de bedrijfsvoering. Het L.E.I. beschikt namelijk over gegevens van goed ge leide en van minder goed geleide be drijven, waaruit blijkt dat er enorme verschillen in de financiële uitkomsten zijn. Waar de overheid op elke kg melk 6 ct. toelegt waarmee een bedrag van ƒ300.000.000 per jaar gemoeid is lijkt dat een weinig te bewonderen toestand; hierin kan van lieverlede verbetering gebracht worden, doordat de bedrijven rationeler en dus goedkoper gaan pro duceren en ook doordat wij, als consu menten, van jaar tot jaar meer voor de melk gaan betalen. Naar ik meen, be taalt de consument al ongeveer de kost prijs. De grote moeilijkheid is dat de melk op de wereldmarkt niet meer dan 21 a 23 ct. per kg. opbrengt. In dit ver band lijkt het haast een onmogelijke zaak om een garantieprijs van, laten we zeggen, 30 a 35 ct. te vragen, omdat de toeslagen uit de schatkist dan nog weer veel hoger worden. Nogmaals: de con sument dient de kostprijs te betalen. Tot slot kan men m.i. stellen: Er waren gunstige jaren en er zijn slechte jaren gevolgd: straks komen er misschien weer betere tijden. In het Oude Testa ment kende men voor Egypte de 7 vette en de 7 magere jaren. Op dit moment ziet men gunstige ver schijnselen voor de veebedrijven: De op- brengstprijzen voor het slachtvee zijn sinds mei behoorlijk geweest; de prijzen voor de varkens zijn bijzonder hoog, al sinds enige tijd; zo ook die voor kal veren. Met dank voor de plaatsing. Zoeterwoude p.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7