Alle gekheid op een stokje... BIJNA NEGENTIG NEDERLANDERS ZIJN HONDERD JAAR OF OUDER Harde straffen voor Katwijkse vechtnozems ,£tudentenstoff, in Utrecht Abt bepleit opheffing van pauselijke nuntiaturen ■I DONDERDAG 17 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 O Lang leve het kernstopakkoord. Helaas ls het maar een ge deeltelijke afspraak. In de ruimte mag men niet meer knallen, maar ondergronds kunnen de atoommachten net zoveel knoeien als ze willen. In de Nevada-woestijn is gisteren ondergronds een kernproef van middelgrote kracht ondernomen, de vijfde Amerikaanse proef sinds (op 5 aug. j.l.) het beperkte kernstopverdrag werd getekend. Aan de andere kant is Uncle Sam zo achterdochtig als wat. Van Cape Canaveral zijn gisteren twee kunstmanen gelanceerd waar mee clandestiene kernproeven in de ruimte kunnen worden waar genomen. Kennedy heeft voorts zes miljoen dollar extra gevraagd teneinde voorbedacht te zijn op een eventuele schending van het verdrag. Het geld kan altijd nog, zo liet men uitkomen, gebruikt worden om „een krachtig programma voor ondergrondse kernproeven te steunen". Het is een kernachtige aangelegenheid. In dezelfde Ver. Staten rijdt de gangster Valachi nog altijd tussen de gevangenis en de rechtszaal heen en weer voor de ene verbazingwekkende onthulling na de andere. Z'n voormalige collega's nemen hem dit hoogst kwalijk en bijgevolg rijdt Valachi niet met boter op zijn hoofd, maar met een prijs van 100.000 tot 200.000 dollar. De eerste de beste liefhebber die de heer Valachi naar de andere wereld kan helpen kan dit kapitaaltje in de wacht slepen. Om dit te voorkomen omgeeft de regering Valachi met de meest ingewikkelde veiligheidsmaatregelen: Valachi werd van Washington naar New York overgebracht, omgeven door negen gepantserde wagens en 100 zwaar gewapende politiemannen. Vrniiwen vprrp in fJp digheden (beide wereldoorlogen en trouwen verre III UC daarop aansluitende jaren). Om- j 1*1 streeks 1950 valt een stijging waar te meeraerneia nemen, welke zich tot op heden heeft Op 1 januari 1963 bedroeg het aan- ^n'de'periode 1900-1962 zijn in Ne- tal inwoners van honderd jaar en deriand in totaa, 950 personan van ouder in ons land in totaal 86, waar- 10„ jaar en ouder overIed waarvan van 32 mannen en 54 vrouwen. Van 34g m>nnen en 601 vrouwen De hen waren 4a (23 mannen en 22 vrou- reeds eerder vermeldc superioriteit »en' I»0 JJ". 23 .<67r17' l'1. '.™T- der vrouwen in dit opzicht is dus 11 <2—9) 102 jaar, 4 (1—3) 103 jaar evident De in de beSchouwde pe- terwijl voorts 2 vrouwen 104 jaar rjocje oudste overledene is een vrouw èn 1 vrouw 107 jaar. geweest, een inwoonster van Eiber- Blijkens deze cijfers van het Cen- overleden in 1959 in de leeftijd traal Bureau voor de Statistiek zijn onder de alleroudsten de vrouwen sterk in de meerderheid. MOEILIJKHEDEN IN DE KATH. BOND VAN SCHILDERSPATROONS Binnen de Kath. Bond van Schil derspatroons „St. Lucas" zijn moei lijkheden gerezen doordat een groep grote ondernemingen, die onlangs de „Katholieke Werkgeversvereniging Schildersbedrijven" oprichtte, de be staande structuur van de bond wil veranderen. De groep, bestaande uit 45 van de 1700 leden, wenst een per soonlijk lidmaatschap waardoor deze groep even sterk in het hoofdbestuur zal worden vertegenwoordigd als de overige leden gezamenlijk die via hun gewest worden vertegenwoor digd. In de gisteren in Bergen gehouden algemene najaarsvergadering van „St. Lucas" bestreed de voorzitter, de heer H. J. Kok de beschuldiging als zouden de belangen van de grooton dernemers niet voldoende worden be hartigd. Het hoofdbestuur zal niet voor een ultimatum door de knieën gaan, aldus de heer Kok. Tenslotte nam de vergadering mét algemene stemmen een voorstel van de afdeling Breda aan volgens welk een adviserende commissie van goede diensten zal worden benoemd waarin ook de r.k. Middenstandsbond en de Kath. Werkgeversvereniging verte genwoordigd zullen zijn. ZORGEN-VRIJ EN ZONNIG-BLIJ (Advertentie) slechts door een tegenaanval de orde -zou moeten handhaven. Vandaar dat de justitie hierachter moet gaan In het ziekenhuis te Sxttard over- s^aan en middels gevangenisstraf HAAGSE POLITIERECHTER HIJ MOEST NOG IETS BETALEN. Toen op 17 sepjt. de beide hoofd agenten der politie te Katwijk, G. „Ik moest nog iets betalen", mo- Stubbe en O. Kok op de Boulevard tiveerde een 23-jarige radiomonteur een jongeman wilden arresteren, die uit Leiden het feit, dat hij van zijn moeilijkheden maakte, dijdde dit uit medekamerbewoner in Voorschoten tot een complete volksoploop en twee bankbiljetten van 100 had vechtpartij, waarbij nog drie andere gestolen, toen die bewoner afwezig jongelieden, allen scheepstimmerlie- was. den, betrokken werden. In een kistje lagen vier biljetten Zij bonden het gevecht aan met van 100. de politie en drongen zodanig op, dat „Samen delen, hebt u zeker toen de agenten in de Voorstraat tegen gedacht", veronderstelde de rechter, een winkelruit werden gedrukt. die het een laffe streek vond van Uiteraard liep het mis voor de verdachte, die overigens al eerder vechtende jongelieden, die zich nu met de politie in aanraking was ge- wegens plegen van verzet voor de komen. Haagse politierechter hadden te ver- De officier vroeg zich af of hier antwoorden. niert een onvoorwaardelijke gevan- Zij bekenden de feiten en ver- geniestraf zou moeten worden opge- klaarden er spijt van te hebben. legd, doch wilde nog volstaan met Doch de officier van justitie was een maand gevangenisstraf voor- allerminst over het gedrag van de waardelijk en voorwaarde, het ge- drie verdachten die nu terecht ston- stolene terug te betalen, den, omdat een vierde nog minder- De rechter veroordeelde conform jarig is, te spreken. die eis en stelde, dat de 200.bin- „Het is een dwaze situatie, wan- nen een jaar moet worden terug neer dit stel tierende nozems het betaald, voor het zeggen kreeg en de politie MAN WILDE ZIJN VROUW DODEN o. V oUclctli CXI 1X1IUUCXO KCVdixeciJxaondi Ir. A. Stoffels is by K.B. met in- leed woensdag de 49-jarige heer J. jeren dat zulks niet getolereerd kan gang van 1 november 1963 benoemd Eijpe uit Sittard. Hij is het derde w0rden aldus de officier van iusti- tot directeur van het Staatsbeheer slachtoffer van de frontale botsing tie mr£,e Lint Het is een ijskou- De P0,*tie te Eerbeek heeft een in- in Utrecht, als opvolger van de heer die maandag 7 oktober op de Provin- de'verzetsmentaiitéit". waner van deze gemeente aangehou- Schenkenberg van Nierop. De ciale weg Sittard-Heerlen plaats had eis luidde teen een 20-jarige den die zün vrouw met een mes drie heer Stoffels is vice-voorzitter van tussen een busje en een truck met verdachte, die zich het minst had ge- vrouw et ee es weerd, 2 maanden gevangenisstraf en van 110 jaar, en 5 dagen. Van de genoemde 950 overledenen was ruim 8 pet ongehuwd, 2 pet nog gehuwd en ruim 89 pet in weduw staat, terwijl 3 honderdjarigen ge scheiden van echt waren. Het aantal agrariërs onder de overleden honderdjarige mannen was opvallend groot. Ernstig ongeval bij Hilversum EEN DODE In Maartensdijk is gisteravond tegen beide andere verdachten elk 4 maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. De verdedigers, mra J. Groenewe- gen, mr. J. L. Koning en mr. maal in de huik heeft gestoken. De man, de 27-jarige fabrieksarbeider J. J. M. R. zal morgen worden voor geleid aan de officier van Justitie in Zutphen, beschuldigd van poging tot Kortman vroegen clemenüe omdat voorbedachten rade. De hier m een soert van opwelling zou zijn gehandeld. Men zag dat de poli- vrouw, de 25-jarige J. R.-K. is op tie een jongeman een klap gaf en dat wekte hun verzet op. De rechter veroordeelde eerstbe doelde verdachte tot 2 maanden ge vangenisstraf waarvan 1 maand voor waardelijk en beide andere verdach ten ieder tot 3 maanden gevangenis straf waarvan 6 weken voorwaar delijk met proeftijd van 3 jaar en voor allen met aftrek van het voor arrest. genomen in een ziekenhuis te Apel doorn. De vier kinderen van het echtpaar zijn ondergebracht bij het Leger des Heils. De vroegere Amerikaanse president Dwight D. Eisenhower en zijn echt genote Mamie, gefotografeerd op hun boerderij te Gettysburg, ter ge- hun leeftijd. Haagse gasvoorziening in moeilijkheden De gasvoorziening in Den Haag be gint in een lastig parket te geraken. Een van de gasovens is gisteren bui- OUDSTE IMMIGRANTE Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de 107-jarige vrouw in 1958 Op 103-jarige leeftijd uit Indo nesië naar Nederland is gekomen en, voorzover is na te gaan in de migra tie-geschiedenis, de oudste immigran te is geweest. Inmiddels is zij in april j.l. overleden. Een vrouw van 105 jaar/woonachtig in de provincie Gro ningen, is sindsdien de oudste in woonster van ©lis land. Van de 86 honderdjarigen Avoonden per 1 januari 1968 24 in Zuid-Hol land, 15 in Noord-Holland, 10 in Friesland en 10 in Gelderland Drente waarbH de en Limburg telden geen honderd- heer A B Goedvolk (23) uit Bus- jarigen onder de bevolking Naar ver- 3um om het leven is gekomen. Zijn houding woont het grootste aantal verloofde mejfr. W. Bosman (24), honderdjarigen in Friesland. eveneens uit Bussum, werd ernstig rnvTiviic CTiirivr gewond; zij is naar het Diaconessen- CONTINUE STIJGING huis in utrecht gebracht. t ioka un ie' I». De heer Goedvolk kwam met een ten werking "gesteld omdat hij te ge- ii 1950 blijken de jaarlijkse aan- personenauto uit de richting Hilver- vaarlijk werd voor het bedienend ta len honderdjarigen zich op een vrij sum< zijn wagen begon door nog on- personeel. De oven was volkomen constant niveau te hebben bewogen, bekende oorzaak plotseling te slin- versleten en de laatste tijd hadden behoudens duidelijke dalingen m pe- geren en vloog toen op een hem te- zich in de oven enkele ontploffingen noden met ongunstige levensomstan- gemoetkomende vrachtauto. De per- voorgedaan. In een spoedvergadering sonenauto werd totaal vernield. De hebben b. en w. van Den Haag zich vrachtwagen schoof door de botsing gisteren beraden hoe men de gasbe- nog tegen een andere personenauto, hoefte kan gaan dekken, die ook werd beschadigd. Het ver- B. en w. verwachten dat de moei- keer op de weg Hilversum-Utrecht is lijkheden maar enkele weken zullen een half uur gestremd geweest. duren. Voorts werd bekend gemaakt, dat er niet wordt gedacht aan ver mindering van de gasdruk in de Haagse gasleidingen of aan gasloze uren. Aan de gemeente Delft is inmid dels gevraagd of zij niet kan bijsprin- De trein van Venlo naar Rotter- gen. Deze heeft zich garant gesteld dam heeft gisteravond tussen Gilze- voor de levering van veertig a zestig culteit der wiskunde- en natuurwe- Rijen en Breda een uur vertraging kubieke meter gas per dag. De tech- tenschappen. Het tekort aan perso- opgelopen doordat er vrij kort na nische voorzieningen die hiervoor no- neel, dat volgens prof. Freudenthal Ajiraar drie keer aan de noodrem dig zijn zullen nog enkele weken ver te wijten is aan f|nanciële onder- werd getrokken. gen. waardering, is juist bij deze facul- Op het ogenblik ia er echter nog teit het ernstigst. Een technisch defect aan een van genoeg gas om aan de voorraad te De man had enkele dagen voor hij zijn vrouw de steken toebracht bij de politie reeds aangekondigd, dat hij het plan had zijn vrouw om het leven te brengen. De moeilijkheden tussen man en vrouw waren het ge volg van buitenechtelijke verhoudin gen van de vrouw. Twee van de vier kinderen zouden niet van hem zijn. Teen de man de politie van z'n voor nemen in kennis had gesteld, heeft deze de vrouw gewaarschuwd en 'n speciale bewaking ingesteld. Niette- De bedrijfsgroep akkerbouw en min heeft de man zondagmorgen aan tholieke bond van werknemers in zijn voornemen gevolg kunnen ge- de agrarische bedrijfstakken, „St. ven. De politie is pas de volgende Deusdedit" heeft gisteren in een ver- dag van het gebeuren op de hoogte gadering in Utrecht de looneisen ge- gesteld door de moeder of schoon- formuieerd. moeder van de vrouw. De politie De bedrijfsgroep is vain mening, was niet gealarmeerd, omdat ogen- legenheid van de 73ste verjaardag van de oud-president. Het echtpaar dat boven een loonsverhoging, over- schijnlijk alles in de woning rustig leidt een rustig leven gelijk duizenden Amerikaanse staatsburgers van eerikbmstig die in het overige be- was. De man is, nadat de kinderen Bedrijfsgroep van „St Deusdedit" formuleert looneisen De rector-magnificus van de Rijks universiteit te Utrecht, prof. dr. H. Freudenthal, heeft gisteren meege deeld, dat in verband met het nij pende personeelstekort aan de Uni versiteit overwogen wordt een stu denten-stop in te voeren voor de fa- Benauwde reizigers trokken aan noodrem Hoefijzers brengen niet altijd geluk Bij de ingebruikstelling van de nieuwe kinderbewaarplaats te Linde heeft Arnhems burge meester Chr. G. Matser bijna een hoefijzer op het hoofd ge kregen. Een snelle reactie be spaarde hem letsel. De hoef ijzer was bedoeld om een pa pieren scheidingswand open te scheuren, het kaatste echter te rug, toen burgemeester Matser er aan had getrokken. drijfsleven, het loon van de landar beiders nog eens extra moete wor den verhoogd om de achterstand in te lopen. Verdere verkorting van de arbeids duur moet worden doorgevoerd, zo dat zo spoedig mogelijk in de akker bouwsector gemiddeld een 45-urige en zo enigszins mogelijk een vijf daagse werkweek tot stand komt. Voor de sector veehouderij dient te bij het Leger des Heils waren on dergebracht, aangehouden. Praatpalen worden bij Oudenrijn uitgeprobeerd De regering heeft zich bereid ver klaard mee te werken aan het plan van de ANWB om bij de verkeers- worden vastgesteld, dat de arbeiders rotonde bij Oudenrijn z.g. praatpalen tenminste 26 geheel vrije weekein- aan te brengen, hierbij de hoge on- den per jaar hebben. kesten, die hieraan verbonden schij- De bedrijfsgroep heeft deze ver- neB te zijn, op de koop toe nemend, langens aan het hoofdbestuur mee- „e ANWB heeft dit plan opgevat gedeeld en heef de werkgeversorga- om I0 de rijkspolitie langs de rijks- nisaties in de landbouw verzocht de wegen een goed communicatienet te grootst mogelijke medewerking te verschaffen, hetgeen bij grote druk- ver lenen om aan de verlangens te- 0p de wegen de verkeersregeiende gemoet te komen. De bedrijfsgroep taak van de politie aanmerkelijk kan heeft een resolutie aangenomen, verlichten. Het is de bedoeling, Wan- waarrn dit alles is neergelegd. De neer de proefnemingen bij Ouden resolutie zal ook ter kennis van het Landbouwschap worden gebracht. rijn slagen, langs alle in Nederland dergelijke aan te brengen. rijkswegen praatpalen Slechts een derde van het aantal de traktiemotoren veroorzaakte nog- voldoen, maar het gasbedrijf ziet met „Men zou zich de vraag kunnen handelend over ..De Leek Er is inmiddels overleg geopend met de gemeente Utrecht in verband met het experiment onder Oudenrijn. Het plan van de ANWB behelst uiteindelijk een landelijk net van ra- diastations met bijbehorende telefoon zuilen. Voor de fabricage van dit materiaal heeft de ANWB inmiddels een be de roep gedaan op een buitenlandse posten bij de wetenschappelijke staf, al wat lawaai en rook, kennelijk tot ang9t het komende koude weer tege- stellen of de tijd niet gekomen is alle Kerk". Eerste spreker was kard. Ruf- maatschappij, die ook de mobilifoons dat bezet had moeten zijn is werke- verontrusting van de passagiers. Na moet, wanneer meer gaskachels wor- Pauselijke nuntiaturen op te heffen," fini, die een felle aanval inzette op voor de patrouillewagens van lijk bezet Dit tekort zal 'nog groter een onderzoek, dat de eerste maal den gestookt en het gasverbruik dus zo betoogde Mgr. Joachim Ammann, de omschrijving de plaats van politie heeft geleverd. De maatschap- worden, als in de komende jaren de werd ingesteld, bleek de motor geen toe neemt. Met het gas uit Voorburg OSB, abt van Munsterscharzach in de leek in de Kerk. Op hem volgen- pij heeft een zend- en ontvangstap- geboortegolf van vlak na de oorlog enkel gevaar op te leveren en de en Delft hoopt men echter de hoogste Duitsland en titulair aartsbisschop de sprekers, t.w. de kardinalen Cento paratuur ontwikkeld, die ook kan de universiteit bereikt. Als „oplos- machinist vond het dan ook volko- pieken in het gasverbruik te kunnen van Petnelisso, in het Concilie. In en Bacci, waren het ook niet met de worden gebruikt voor de z.g. draad sing" heeft men in Utrecht bepaald, men verantwoord om door te rijden, overbruggen, naam van een aantal missiebisschop- omschrijving eens. loze praatpalen, aangezien de afme- dat het overschot aan studenten wel De reizigers dachten er kennelijk De bouw van de nieuwe oven zal pen verklaarde hij, dat de diplomatie- Gisteren hebben de concilievaders tingen van de apparatuur vrij ge- zal worden ingeschreven, doch niet anders over en lieten de trein nog eerst in oktober volgend jaar klaar ke vertegenwoordiging van de Kerk hun goedkeuring verleend aan de ring zijn. Deze apparatuur is boven op de colleges zal worden toegelaten, twee keer stoppen. alleen nog maar een „eerbiedwaar- amendementen op het derde hoofd- dien minder kostbaar, dige traditie" is, die echter het ware stuk van het liturgische schema De gemeente Utrecht heeft reeds gezicht van de Kerk verbergt. De Tegen verwachting in, maar in medewerking voor de proef bij Kerk wordt daarmede tot een politie- overeenstemming met het reglement Oudenrijn toegezegd, ke en burgerlijke maatschappij neer- zijn nog 9 sprekers toegelaten over gehaald. het tweede hoofdstuk van het schema jpoooooocxr»-^ der Kerk. Deze sprekers hebben na- mens hun nationale bisschoppencom- „een diplomatieke interventie nodig fHPBntiftS cnlWiaHteit van het. dan kan die altijd door middel ferenties de collegialiteit van het episcopaat en het diakonaat der ge huwden verdedigd. van de leken worden gedaan". En hij voegde er aan toe, dat hij nog altijd meer fidu'tie heeft in de H. Geest dan in de Vaticaanse diplo matie. Het is niet met zekerheid vast te stellen of deze interventie op het Concilie nog verband houdt met de toespraak welke de Paus tot de nuntii heeft gehouden, toen hij hen onlangs ontving. De toen door de Paus uit gesproken rede is nooit gepubliceerd. Mirror zal niet meer verschijnen. Wel had de H. Vader de weken te voren zoveel mogelijk diplomatieke De uitgeefster van de Mirror, de vertegenwoordigers van het Vaticaan Hearst Corporation, heeft meegedeeld afzonderlijk bij zich geroepen. Zoals dia^ de kosten tot ver boven de in- men weet wensen overweldigend veel ^omsten waren gestegen. Zodoende vaders m het Concilie dat de Paus waren gedurende een langere perio- voortaan door vertegenwoanhgers de aanzBienlijke tekorten ontstaan, van hot wereldepiscopaat direct over langdurige kranlensta- de belangrijkste gebeurtenissen in de P® *®a™®nsta Kerk wordt geadviseerd. moeilijkheden nog Witte Huis is te frivool Groot Amerikaans ochtendblad opgeheven Het op één na grootste ochtendblad van de Ver. Staten, de New York Woensdag is het vijfdaagse staatsicbeioek van president De Gaulle van Frankrijk aan Iran begonnen. Foto. op bet vliegveld van Teheran drukt de Sjah (links) de hand van lijn Franse gast. Links op de foto keizerin Farah, recht* mevrouw De Gaull*. J ver ergerd. Sinds deze krantenstaking (in dit voorjaar) daalde de oplage van 905.012 tot 882.822. Ongeveer 14D0 man perso he el van Gisterochtend is het Concilie be- de Mirror zijn werkloos geworden, gonnen met de behandeling van het Zij krijgen een overbruggingsuitke- dierde hoofdstuk van het kerkschema, ring van het bedrijf. Kardinalen doen aanval op leken-passage. De voorzitter van het Ame rikaanse republikeinse nationa le comité, William. E. Miller, heeft dinsdagavond op een di ner ter gelegenheid van de 73e verjaardag van oud-president Eisenhower kritiek geuit op de manier waarop president Ken nedy en zijn echtgenote in het Witte Huis partijtjes geven. In de dagen van het echtpaar Ei senhower werd de waardigheid hoog gehouden er was er res pect voor het hoogste ambt in het land, zei hij. Van 1953 tot 1961 werd het Witte Huis niet onveilig gemaakt door „types van het soort Sinatra, werd er in de historische oostelijke bal zaal niet getwist en waren er geen wilde dwaze zwembad partijtjes die het hele land met verbijstering slaan of feesten in het buitenland die een hele nacht voortduren."

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10