DRUM IN BONN GEBEURT VANDAAG HET ONVERMIJDELIJKE STEEDS MEER MANNEN ROKEH HALF ZWAAR-HEEL LEKKER! NEDERLANDSE T.V.-ZEEZENDER TREKT GROTE BELANGSTELLING VENLOOS GEZIN BLIJFT HOPEN ONDANKS WEIGERING VAN VISA EINDE VAN EEN OPVALLEND TIJDPERK DINSDAG 15 OKTOBER 1963 I DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Opdrachten lopen in de miljoenen Op een vraag hoe het platform of kunsteiland en zender worden gefi nancierd zeide de woordvoerder, dat alle activiteiten van de N.V. R.E.M. van de eerste cent tot de laatste gul den met Nederlands kapitaal wor d/en gefinancierd. Alle activiteiten op zee. en te land zijn Nederlands. Er is geen sprake van, dat b.v. de leverancier van de zender de exploi tatie zou financieren. Deze aanschaf wordt met Nederlands geld contant betaald. De woordvoerder wees er op, dat televisiezenders in de Ver enigde Staten bij wijze van spreken „over de toonbank" kunnen worden gekocht. Hij wilde echter niet zeggen of een Amerikaanse firma de zender zal leveren, ofschoon minstens vijf firma's in de Verenigde Staten daar toe in aanmerking komen. Geen tegenaanvallen. De R.E.M.-woordvoerder zeide voorts zich niets aan te trekken van „een reeks verdachtmakingen", dat de zender op zee een door buiten landers gefinancierde onderneming zou zijn. Beweringen, dat de Radio Corporation of Amerca R.C.A. er achter zou staan noemde hij „uit de lucht gegrepen". Voorts verklaarde bij: ,.Wij hadden dergelijke aanval len van de kant van een of meer dere zuilen verwacht. Wij zullen echter geen tegenaanvallen doen. In tegendeel zullen wij, zodra de „zen- Pyromanie in Tubbergen? Binnen veertien dagen zijn in Tub bergen zes roggemijten in vlammen opgegaan. Gisteravond gingen twee mijten bij de boerderij van H. Drete- ler aan de Almeloseweg in vlammen op. Landbouwers vrezen dat ze het werk zijn van een pyromaan. De brand bij de boerderij van Dre- teler werd bij de brandweer gemeld door een caféhouder in de buurt. Bij de boerin kwam evenwel een man zeggen, dat de mijten in vuur en vlam stonden. De politie heeft belangstel ling voor deze man, die na de brand onvindbaar bleek. Deze droeg een gele overall, een bril en een alpino petje. Hij had tegen de boerin ge zegd uit Albergen, drie kilometer van Tubbergen, te komen, en dat hij op weg was naar de dokter. Bovendien zei hij tegen de vrouw, dat hij de brandweer al had gewaar schuwd. Dit laatste bleek niet juist te zijn, het wordt ook vreemd ge vonden, dat de man niet de kortste weg van Albergen naar de dokter in Tubbergen, de Hoofdweg, nam. Hij maakte een omweg langs de boerderij van Dreteler. De roggemijten, die zijn opge brand, staan alle in een bepaalde buurt, waar ook een ULO-school staat. De bevolking veronderstelt, dat de zonderlinge brandstichter ook de man is geweest, die een dag of tien geleden 72 keer het prikkeldraad van de omheining van het sportter rein bii de ULO-school doorknit>te. Twee grote vrachtauto's, „Poids Lourds", zoals ze in Frankrijk genoemd worden, botsten dezer dagen in het Frans dorpje Fleurines tegen elkaar. Een van de wagens werd opzij geslingerd en ramde een woonhuis, dat door deze botsing in luttele seconden in een ruine veranderde. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Een wwdvoerder van de N.V. Reclame Exploitatie Maatschappij, R.E.M., in Den Haag deelde vanavond mede, dat het te stichten platform met televisiezender voor de Nederlandse kust thans definitief gekocht is. De reacties op de gepubliceerde plannen tot het stichten van een televisie zender op zee, die naast programma's ook reclameboodschappen zal uit zenden, heeft volgens de R.E.M. grote weerklank gevonden bij reclame bureaus en hun opdrachtgevers in eigen land, België, West-Duitsland en Engeland. Deze zegsman wilde niet het exacte bedrag van bestellingen voor reclameboodschappen noemen, doch verklaarde met stelligheid, dat dit „vele miljoenen" bedraagt. De kleinste opdrachtgever bestelde tot dus ver voor 90.000.-, de grootste voor iets meer dan 'n miljoen gulden. On derhandelingen over verdere contracten zijn nog gaande. der op zee" in de lucht is, de te ver wachten 800.000 kijkers op de hoog te stellen, indien Hilversum een in teressant programma heeft, omdat wij niet willen concurreren". De woordvoerder van de R.E.M. verklaarde tenslotte niet uitsluitend adhaesiebetuigingen van het bedrijfs leven te hebben ontvangen. Deze kwamen ook in grote getale van par ticulieren. Veelvuldig werd gevraagd of met bestaande toestellen het nieu we station z ai kunnen worden opge vangen. „Zodra de frekwenties vast staan zal daarover voorlichting wor den gegeven, zo zei de woordvoerder van de N.V. Het Venlose gezin H. Minten-Mineschewa geeft de hoop niet op om toch een immigratie vergunning voor Rusland te verkrijgen, Zulks on danks het bericht van de Russische ambassade in Den Haag, dat aan de heer Minten niet het Russische staatsburgerschap kan worden verleend. Dit laatste is een voorwaarde voor immigratie. Men is nu van plan een verzoekschrift tot mevrouw Chroesjtsjov te richten. Ook is de bemid deling ingeroepen van de vereniging „Nederland-U.S.S.R." en van de in Oost-Berlijn gevestigde Contactcentrale voor Russen in het buitenland, via welke mevrouw Minten enige jaren geleden bericht kreeg omtrent haar in Rusland woonachtige familie. heeft naar haar oude vaderland, of schoon zij in Venlo geenszins maat schappelijk geïsoleerd leeft. Mevr. Minten beheerst de Nederlandse taal uitstekend en heeft bovendien con tacten met andere Russinnen, die na de oorlog eveneens met Nederlan ders zijn getrouwd en in Venlo wo nen. Mevrouw Minten werd als 15-jarig meisje uit Rusland door de Duitsers weggevoerd om te werk te worden gesteld in Duitse fabrieken, o.a. te Remscheid. In het laatste oorlogs jaar moest zij met vele lotgenoten verdedigingsstelingen aanleggen voor de organisatie „Todt". Zo kwam zij ook in Venlo terecht, waar zij tij- ders een bombardement bedolven raakte in een ingestort pand. Van uit de kelder heeft zij toen weten te ontsnappen, waarna zij onderdak vond bij de familie Minten. Zij is thans 39 jaar. Na de oorlog is zij met de thans 41-jarige H. Minten ge trouwd. Het gezin heeft drie kinde ren, Gerdie, 15, Resi, 13 en de jon gen Tonnie van 8 jaar. Het bewoont WET In 1960 heeft de heer Minten voor het eerst een immigratie- vergunning aangevraagd. Dat werd toen afgewezen, omdat in middels in Rusland een wet van kracht is geworden, welke toela ting van buitenlanders afhanke lijk stelde van kennis van en er varing in de daar te lande be staande levensomstandigheden. Het gezin Minten heeft daarop 'n vakantie reis van zes weken naar Rusland gemaakt in 1961. Men be zocht toen de twee zusters van me vrouw Mineschewa en de heer Min ten legde contact met het bedrijfsle ven in Moghilew, waar men hem 'n functie in het vooruitzicht stelde. De heer Minten is de kennismaking met het leven daar goed bevallen. HEIMWEE Hij wil niet uit ontevredenheid weg uit Venlo, maar terwille van zijn vrouw, die een groot heimwee een noodwoning aan de Hoge Schoor- weg te Venlo. De heer Minten is momenteel werk zaam als pompbediende bij een gara ge. Men heeft jarenlang gespaard en mevrouw Minten heeft mede ervoor gewerkt om de ruim 2000 bijeen te krijgen, die voor de reis naar Rus land nodig was. Auto's moeten van Buitenhof verdwijnen Het karakter van het Buitenhof in Den Haag waar niet alleen vele Hagenaars maar ook tal van vreem delingen op de aldaar aanwezige terrassen verpozing zoeken wordt ernstig geschaad door het, vrijwel tegen deze terrassen aan, parkeren van auto's tussen de bomen in het gedeelte tussen de Vijverberg en de Ha'ftraat. Ook het parkeren naast het standbeeld van koning Willem II moet uit esthetisch oogpunt bepaald storend worden geacht ten aanzien van het fraaie stadsbeeld aldaar. De gemeenteraad heeft thans, op voorstel van B. en W., besloten, om aan de mogelijkheid tot het parkeren op deze plaatsen een einde te maken, door het trottoir van het Buitenhof zowel tussen de Vijverdam en de Halstraat als naast genoemd stand beeld te doen verbreden. Nadat dit werk zal zijn uitgevoerd zal ter plaatse een wachtverbod worden in gesteld. -^e De vier maanden oude baby Leendert van de Berg uit Breda is gisteren gestikt toen hij met zijn zuigflesje alleen was gelaten. Ver moedelijk heeft het kind zich verslikt en is daardoor om het leven geko men. Ongeluk op motorboot: EEN DODE EN EEN GEWONDE De 46-jarige sohipper-eigenaar van heer C. J. van Ingen uit Wellen (L.), is gisteravond kort na een ongeluk aan boord van zijn scheepje bezweken aan de verwondingen die hij had op- gelepen. Zijn 20-jarige knecht, een Belg, moest in een ziekenhuis in Arnhem worden opgenomen. Om half acht gisteravond is er vermoedelijk iets ontploft aan boord van de Patricia, die op de Gelderse IJssel onder Doesburg voer. Het saheepje werd zwaar beschadigd en naar een werf in Doesburg gesleept voor een onderzoek naar wat zich aan boord heeft afgespeeld. Zwaardvis aangespoeld Op het strand van Texel is een zwaardvis aangespoeld van 5,50 me ter lang. Het personeel van 't Texel se museum zal het dier ontleden en het skelet zal in het museum wor den geplaatst. Zwaardvissen kunnen zes meter lang worden. Langs onze kust ver schijnen ze slechts zelden. Ze horen thuis in warmer streken. In Hornbaek, ruim 200 km ten noordwesten van Kopenhagen, is zendag een groot hotel tot de grond tee aégebrand. Twee mensen kwa men in de vlammen om. De andere gasten konden zich redden door uit de ramen te springen. Oude boerderij afgebrand Tijdens de opening van de vijftien de Landbouwbeurs in Zuidlaren door de directeur-generaal van de Land bouw, ir. J. W. Wellen, is gistermid dag brand uitgebroken in een boer derij in de nabijheid van de „Prins Berhardhoeve" in Zuidlaren, waar de Beurs wordt gehouden. De bewo ner-eigenaar van de boerderij, de heer T. Hamminga, werd op de hoog te gesteld terwijl hij de opening van de beurs bijwoonde. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat het binnen een paar mi nuten door het dak sloeg. De brand weer van Zuidlaren bestreed het vuur met tien srtralen. De rookont wikkeling was enorm. De muren van de boerderij, die ruim 100 jaar oud zijn moesten wor den omver gehaald. De inboedel is vrijwel geheel verloren gegaan. Een groot bedrag aan geld, dat in een bed stee lag, kon tijdig in veiligheid worden gebracht. D ERHARD: onder invloed van de Oude? ,R. KONRAD ADENAUER heeft, na viermaal tot bondskanselier te zijn verkozen, eindelijk zijn onslag aangeboden. Er zijn velen, zowel in als buiten Duitsland die vele jaren in het krampachtige vasthouden aan dit ambt de koppigheid van een oude man hebben gezien, die niet wilde toegeven, dat hij met zijn £8 jaren nu eindelijk eens de macht in handen van jongeren zou moeten leggen. Het afscheid wordt bekroond met het ereburgerschap van Berlijn, een grootse geste als men weet dat juist velen daar de mening waren toege daan dat Adenauer in de grond van zijn hart weinig aan de hereniging van zijn land gelegen zou zijn, dat hij slechts een geringe belangstelling zou hebben voor de door de Russen bezette Pruisische gebieden en dat Berlijn hem eigenlijk vrij koud zou laten. Veeleer heeft „Der Alte" zich gedragen gevoeld door een hoge verantwoording ten aanzien van het Duitse vraagstuk en wilde hij niet van zijn ambt scheiden, zonder dit kardinale probleem een flink stuk nader tot een oplossing te hebben gebracht. Voor hem en voor de meerderheid der Duitsers geldt hetzelfde is het onmogelijk om maar eenvoudigweg van de hereniging van Duits land af te zien en aan een man als Walter Ulbrlcht, die de ghettomuur in Berlijn heeft laten bouwen en die de vertegenwoordiger is van een tweede Duitsland dat niets anders is dan een provincie van de Sowjet- Unie, zestien miljoen landgenoten over te laten. den. De vijfde maal echter is de over winning gegaan naar degenen, die hopen de macht te kunnen overne men, na het heengaan van de bonds kanselier. Katholieke onderwijzers: Vijfdaagse schoolweek onaanvaardbaar Het bestuur van het Katholieke Onderwijzersverbond (KOV) in Ne derland acht de invoering van een integrale vijfdaagse schoolweek met behoud van de vrije woensdagmiddag niet aanvaardbaar. Het ontraadt namelijk de aanvaar ding van een daartoe strekkend, voor stel van de plaatselijke KOV-afde ling Amsterdam, dat op de begin januari 1964 te houden verbondsver gadering aan de orde zal worden ge steld. Er is nog geen reden, aldus het verbon dsbest uur, om terug te komen op het vroeger ingenomen standpunt dat de handhaving van de status quo bepleit met de mogelijkheid van ex perimenten in bepaalde gevallen. Uit de voorlopige agenda van de te houden verbondsvergadering blijkt voorts, dat het verbondsbestuur be reid is tot het in studie nemen van het probleem dat bij het ULO aan abnormale grote klassen lichaams oefeningen worden gegeven. Het ver bondsbestuur is ook voor de aanvaar ding van het voorstel, waarin het KOV wordt gevraagd te ijveren voor een analoge accommodatie van gym nastiekzalen en sportvelden by het ULO als bij het VHMO. Verminderd prestige DE VIERDE BENOEMING door de bondsdag is niet, zoals bij de vorige gelegenheden, van een leien dakje gegaan. Er aan vooraf ging een vrij langdurige regeringscrisis, die haar voornaamste oorzaak had in het feit, dat Adenauers christen-democrati sche partij bij de verkiezingen van 17 september 1961 haar absolute meerderheid verloor. De partij kreeg 242 setels (acht te weinig voor een meerderheid), de socialisten kregen er 190 en de vrije democraten (libe ralen) kwamen op de wip te zitten met een zetelaantal van 67. Gedwongen tot een coalitie, wend de Adenauer zich na een korte flirt met de socialisten tot de liberalen. De vrije democratische partij staat, wat sociale en economische aangele genheden betreft, iets rechts van de christen-democraten. Op het terrein van debuitenlandse politiek wenst zij nauwe banden met het westen, hoewel zij ook pleit voor wat meer „soepelheid" in het contact met de communisten over Berlijn en de Duitse hereniging. DE VRIJE DEMOCRATEN, onder leiding van dr. Mende, eisten oor spronkelijk het heengaan van de toen 85-jarige Adenauer en zijn vervan ging door een jongere politicus, bij voorkeur de minister van economi sche zaken, prof. Erhard, als prijs voor hun deelneming aan een coali tie. Daarover dachten noch Adenauer noch zijn partij en de liberalen haal den bakzeil. Tenminste op dit punt. Maar zij hielden vast aan hun eis, dat zij een duidelijke stem en ver scheidene zetels in het nieuwe kabi net zouden krijgen. Vooral verzetten zij zich tegen een nieuw optreden van dr. Von Brentano als minister van buitenlandse zaken. Die zou een „ja-broer" zijn en geheel naar het pijpen van Adenauer dan sen. Het wantrouwen tussen christen democraten en liberalen groeide en wanneer de éne partij een voorstel deed, werd dit prompt door de andere verworpen. Positie ondermijnd UITERAARD ondermijnde de crisis de positie van Adenauer ten zeerste. Opnieuw werden de stemmen, die zijn heengaan wensten, luid. Maar tenslotte redde Von Brentano de si tuatie door, niet zonder een uitbars ting van woede, zijn aftreden aan te kondigen. Toen was de weg vrij voor nieuwe overeenkomsten, die echter ook weer werden verbroken, maar in het begin van de week scheen de coalitie toch wel te zijn beklonken. Schéén want nog op de valreep, aan de vooravond van de bondsdag zitting, weigerde dr. Erhard, de vader van het Duitse „Wirtschaftswunder", zijn medewerking, indien een libe raal aan het hoofd zou komen te staan van een nieuw ministerie van „ont wikkelingshulp". Adenauer, die niet bij zonder gesteld is op Erhard, had er geen bezwaar tegen gehad, een deel uit het ministerie van economi sche zaken te snijden en dat aan een liberaal te schenken. Maar voor prof. Erhard moesten zowel Adenauer als de liberalen door de knieën gaan. Daarna bleek het eindelijk mogelijk, de bondsrepubliek een nieuwe rege ring te geven. DE GREEP van dr. Adenauer op de buitenlandse politiek van zijn land is losser geworden en dat is een reden tot bezorgdheid voor degenen in het westen, die er van overtuigd zijn, dat een of andere overeenkomst met de Russen over Duitsland en Berlijn op den duur onvermijdelijk zal blijken. Het bewijs van de tanende invloed van de oude bondskanselier werd reeds gezien in het verloop van de affaire-Kroll, de uit Moskou terug geroepen Westduitse ambassadeur. Bij vier vorige incidenten, waarbij het diplomatieke leven van Kroll op het spel stond, was dr. Adenauer er steeds in geslaagd zijn ambassadeur te red- Ook in de partij HET GEZAG van de kanselier taande ook in zijn partij: Dat bleek in de Volkswagen-affaire, waar Adenauer door „de richting van de politiek te bepalen" eerst Erhard desavoueerde, maar later de door deze bepleite ver laging van auto-invoerrechten toch billijkte; nadat de fractie boos over de aantasting van Erhards prestige hem woedend daartoe geprest had. Nog op een tweede punt schaarde de partij zich achter Erhard. Toen hij geen kans zag tegen de zin van de kanselier een raad van deskun digen in te stellen voor het econo misch beleid, heeft een groep bonds dagleden een wetsvoorstel daartoe ingediend. Het is nog niet zo lang geleden dat de partij het niet aandorst zich te mengen in Adenauers regeermetho- den en dat het regel was dat ministers het hoofd in de schoot legden als Adenauer maai' boos naar ze keek. Het lijkt nu al historie, de historie van de ijzeren kanselier die een groot man was, maar niet de wijsheid had heen te gaan voor hij zijn roem had overleefd. De nieuwe heer PROF. LUDWIG ERHARD is van zijn vakantie aan de Tegernsee in Bonn teruggekeerd, gesterkt met de vele adviezen, die hij heeft ingewon nen bij zijn bezoekers. De laatste fase van voorbereiding voor een nieuw Duits kabinet was begonnen. Vandaag zal hij in het parlement aangewezen worden tot opvolger van kanselier Adenauer. De dikke sigarenroker heeft vaak gesproken van een nieuwe lijn, maar men moet niet verwachten dat hij die zonder veel omhaal in één keer inr -zal voeren. Hij zal dat ook niet kunnen omdat zoals bijvoorbeeld Schroder en Von Hassel ondervonden toen zij vervuld van vernieuwings plannen hun ministerie betraden Bonn nog een gebrek heeft aan een ambtenarenkorps dat zich alleen ADENAUER: blijft als partijvoorzitter maar beschouwt als vaklieden. Ze hebben allen gediend onder"'een re gering men mag wel haast zeggen onder een mèn: Adenauer. De oude kanselier heeft langer de bondsre publiek geleid dan de hele republiek van Weimar heeft bestaan. En daar komt bij, dat hij zeker niet van plan is na vandaag al zijn aandacht te besteden aan zijn rozen tuin. Blijvende invloed IN HET GEBOUW van de Bondsdag heeft hij zijn kantoor ingericht, zijn functie aan de top van de partij die hij smeedde, is bovendien een ga rantie dat hij invloed zal blijven uit oefenen. En Bonn zit vol met mensen die aan hem hun baan en hun bestaan danken. De gevoelens van verplich ting, die hierdoor zijn ontstaan, ban den van trouw, verdwijnen niet een twee drie. Is dit al een reden waarom men niet te grootscheepse verwachtingen moet hebben van een radikale omme zwaai, daar komt bij dat de kalme Erhard bepaald geen revolutionair van nature is. Hij zal ook niet de listen toepassen waar Adenauer niet voor terugdeinsde om gehoorzaam heid af te dwingen en in dat opzicht zal hij zijn voorganger ook na deze herfst weinig concurrentie kunnen aandoen. Wel zal in de komende maanden blijken, dat het gezag van Adenauer veel onenigheid in de regeringspar tijen camoufleerde. Die zal zich uiten en uit zich ten dele al in de opmars die Strauss met een soort gaullistisch programma aan het maken is in Beieren en die hij zeker zal proberen te gebruiken om een triomfale come back uit het Bonn waaruit hij nogal smadelijk is ver jaagd. Daartegenover staat al is het op wat langere termijn dat Erhard zich in het verleden al een kalme doorzetter heeft betoond en al door veel geharrewar is heengegaan en uiteindelijk toch zijn zin kreeg. En er zijn verkiezingen in het verschiet, waarbij de anderen ook moeten be grijpen dat ze met Erhard misschien, maar zonder hem beslist niet kun nen winnen. Dat maakt de positie van de joviale econoom ook weer sterker.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8