Aarlanderveense molen „De Morgenster" weer feestelijk in gebruik genomen GRATIS ZWAARVERZILVERDE JUSLEPEL DE HOOFDSCHOTEL IS VLEES! véél vlees... héél goed! - van koren- tot woonmolen - Periode van angst en verwachting achter de rug voor iedereen die weet wat de familie Levenslust eet! Eén ding is zeker: DINSDAG 15 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Mr. R. Mokke sprak namens het De partement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Hij noemde deze restau ratie een plezierig voorbeeld van „hoe het kan". Met deze restauratie heeft de commissie een daad van hoge culturele waarde gesteld aldus de regeringsver tegenwoordiger. Ook de voorzitter van de vereniging „De Hollandse Molen", ir. F. van Stok- huijzen, prees het werk van de com missie, in het bijzonder dat van de pre sidente, voor wie deze dag wel een bij zonder gelukkige moet zijn- Ir- Stok- huizen noemde de molen een parel aan de kroon van Alphen aan den Rijn, die hopelijk nog vele jaren als zodanig zal schitteren. De heer P. van Loon sprak De kroon is op het werk gezet. De Aarlanderveense molen-commissie, die jarenlang onder leiding van mevr. dr. v. d. Wind-Peerenboom-Voller er naar heeft gestreefd de oude korenmolen „De Morgenster" te behouden, heeft haar angst- en verwachtingsvolle actie einde lijk kunnen afsluiten met de ingebruik neming van de thans gerestaureerde mo len. Heel Aarlanderveen leefde met het ge beuren mee. Van vele huizen wapperde de nationale driekleur en vele belang stellenden waren voor de feestelijke overdracht in het dorpshuis bijeengeko men, waar zij door de heer C. Kempe naar, lid van de molencommissie, wer den ontvangen. De heer Kempenaar gaf een uitvoerige uiteenzetting van de gang van zaken, die uiteindelijk mochten leiden tot res tauratie en dus behoud van „De Morgenster". Onder zijn toehoorders be vonden zich o.m. burgemeester Bruins Slot van Alphen aan den Rijn, tot welke gemeente Aarlanderveen behoort, en vertegenwoordigers van het departe ment van O.. K. en W. en van de pro vincie Zuid-Holland, alsmede de voor- zi+ter van de vereniging „De Hollandse Molen". Geschiedenis van „De Morgenster" Deze molen „De Morgenster", aldus de heer Kempenaar, is, na in 1870 te zijn afgebrand, in 1875 weer opgebouwd en toen als korenmolen door de heer Brarïi Walraven gebruikt. Drie zonen van deze molenaar traden in de voetsporen van de vader, een ging er namelijk naar de korenmolen bij Gouwsluis, een ^aar Nieuwveen en een, namelijk de mole naar C. P. Walraven, bleef op de molen in Aarlanderveen. De laatste „verkocht" zowel de klanten als de molen jaren later aan de firma Van Muiswinkel in Zwammerdam, die dan ook als laatste eigenaar van deze molen optrad en de molen aan de heer Van Osnabrugge, dank zij de bemiddeling van de molen commissie, als woonmolen heeft ver kocht Uitvoerig stond de heer Kempe naar stil bij de vele pogingen van de commissie een geschikte bewoner te vin den. Vele malen was er vreugde maar ook vele malen teleurstelling bij de commissieleden, in het bijzonder bij mevrouw dr. van de Wind. Verheugend was dan ook het feit dat de familie Van Osnabrugge, die destijds in Drachten woonde, interesse had voor de molen en met succes de restauratieplannen heeft doen uitvoeren, met gevolg, dat thans de vlag in top kan", aldus de heer Kem penaar. Dank bracht de heer Kempenaar aan allen die deze resturatie hebben moge lijk gemaakt en met hun financiële bij dragen steun hebben verleend aan de plannen^van de commissie. Hulde bracht hij ook aan de molen restaurateur, de heer Piet van der Lijn, die met deze restauratie weer een bij zonder stuk werk heeft geleverd. Aarlanderveens dorpsbeeld. Burgemeester Bruins Slot was even eens verheugd over het herstel van de molen, welks contouren tot in de verre omtrek te zien zijn en tot een van de karaktertrekken van het Aarlanderveen se dorpsbeeld behoren, dat moeilijk is weg te denken. Hij bracht dank namens het gemeentebestuur voor het werk, dat is verzet voor het behoud van deze mar kante molen. Burgemeester Bruins Slot besloot met de wens, dat de molen nog vele jaren een sieraad zal zijn voor dit deel van de gemeente. Provinciale Molencommissie zijn waar dering uit Nadat de laatste eigenaar, de heer Van Muiswinkel, nog gelukwensen had uitgesproken, heeft mevrouw dr. Van der Wind-Peereboom Voller een terug blik gegeven over de voorgeschiedenis, die heeft geleid tot de uiteindelijke restauratie van „De Morgenster". Aan de familie Van Osnabrugge bood zij ver volgens een bijzonder fraai Delfts blauw wandbord aan waarop begrijpelijk de molen staat afgebeeld. Van de Haagse politierechter: Zakgeld moest aangevuld „Ze werd wel een beetje al te krap gehouden", moest de officier van justitie erkennen ten aanzien van een 19-jarig winkelmeisje uit Leiden, dat terecht stond wegens diefstal van goederen uit een warenhuis. Het meisje verdiende 165.per maand en kreeg 17.50 zakgeld en volgens het meisje kon ze daarvan niet rond komen. Vanwege het nog blanco strafblad, wilde de officier volstaan met 75. boete of 15 dagen hechtenis en voor waardelijk 2 maanden gevangenis straf. De rechter veroordeelde tot 100.boete of 20 dagen hechtenis, benevens de twee maanden voor waardelijk. ZWAMMERDAM STRIJDT TOT HET UITERSTE Vannacht verschenen op het Haagse Binnenhof een truck met oplegger uit Zwammerdam. Drie vrachtrijders uit deze plaats hebben in een rit door het donkere Zuidhollandse pol derlandschap een laatste beroep mee gebracht op de Eerste Kamerleden, die vandaag een beslissing nemen over het al dan niet voortbestaan van deze gemeente, die door een voorstel tot grenswijziging van mi nister Toxopeus wordt bedreigd. Op de wagen, die een plaats heeft gekregen dwars voor de ingang van de Eerste Kamer, staat een geschil derd silhouet van dit plaatsje met daarvoor een levensgrote kartonnen koe. Het beest heeft om de hals een noodkreet: „Een waarheid als een koe, wij willen niet naar Alphen (Advertentie) toe". Borden met leuzen als „Steunt onze strijd", staan tegen de opleg ger. Een cactus staat waarschuwend op dit tijdelijk podium voor gemeen telijke zelfstandigheid, en daarbij is geschreven: „Deze cactus uit de tem pel Zwammerdam, Toxopeus prikt u er niet an". Schoolkinderen met ballonnen zul len hedenmiddag dit wellicht laatste pleidooi voor een onafhankelijk Zwammerdam aanvullen. Deze plaats wil door het zenden van de jeugd de senatoren vertederen en overtuigen van haar recht van zelfbeschikking. Zwaarverzilverde juslepel GRATIS voor Uw goudbruine vleesjus I Lees nog even de spelregels: 1. Alleen dit uit de krant geknipte deelnemersformulier is geldig. 2. Onduidelijk ingevulde formulieren of formulieren met doorhalingen zijn ongeldig. 3. Onvol doende gefrankeerde inzendingen worden niet geaccepteerd. 4. De inzendingstermijn sluit op 24 oktober 1963. 5. Geen aansprakelijkheid wordt aanvaard voor niet ontvangen formulieren. 6. Iedereen die, conform deze spelregels^ de juiste kruisjes heeft gezet ontvangt een zwaar verzilverde juslepel. 7. De juiste uitslag berust bij Notaris J.L. Neuteboom in Den Haag. 8. Ze wordt bekendgemaakt in deze krant van 16 november a.s. 9. Alle winnaars ontvangen bericht thuis. 10. Correspondentie kan niet worden gevoerd. I DEELNEMERSFORMULIER (uitknippen langs de stippellen) Ik kies voor de familie Levenslast bijt ontbijt Cervelaatworst Ontbijtspek Ham Leverworst bjj de lunch Boterhamworst Tongeworst Bacon Gesneden rosbief (1 kruisje zetten) (1 kruisje zetten) bQ de warme maaltijd Biefstuk O Runderlappen Varkensrollade O Gehakt (1 kruidje zetten) Met blokletters invullen s.v.p. I Mevr./Mej./Mijnh.: Dit ingevulde formulier in gesloten envelop met 12 ct postzegel «op vóór 24 oktober sturen naar: Hoofdschotel Vlees, Postbus 800, Den Haag. Kent U de „Levenslustige vier" al?: moeder, vader,' Carla, Rob. Zij gaan richting eettafel. De hoofdschotel staat er al op: vléés! Verrukkelijk vlees dat zo goed is voor iedereen! Wat voor vlees precies? Runderlappen, biefstuk, iets anders? U mag raden! En kiest U dan meteen een van de vleeswaren uit zowel voor lunch als ontbijt Want de familie Levenslust eet vlees driemaal daagsdoelbewust! En graag! U behoeft alleen maar 3 Kruisjes te zetten! Op het deelnemersformulier ziet U drie aparte rijtjes, telkens met 4 soorten vlees of vleeswaren. Vraag aan U: kruis in elk rijtje één hokje aan (zo: K). Mevrouw Levenslust heeft dat al gedaan. Haar formu lier berust in verzegelde envelop Bij een notaris in Den Haag. Kloppen Uw 3 kruisjes met de hare dan ontvangt U een fraaie, zwaarverzilverde juslepel. Gratis Doe meemeteen! m. r i

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4