DE NETSTE JONGEN VAN DE DELE SCHOOL ia DE SISSENDE SAMPAM! de geluidsmuur DINSDAG 15 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 60 JAAR BIJ „RHIJNSTROOM" A.s. vrijdag hoopt mej. H. Ange- vaare haar zestigjarig jubileum bij de Wasserij „Rhijnstroom" te vieren. Van 15 tot 16.30 uur is er gelegenheid haar met dit opmerkelijke jubileum geluk te wensen in Maison Bernsen, (Breestraat). De 16-jarige H. v. d. Hoogen kwam gisteren omstreeks 18.20 uur, toen hij op zijn fiets met beide handen los van het stuur over de Kastanjekade reed. te vallen. Hij brak het linker sleutelbeen, en werd door de EHD naar het Academische Ziekenhuis vervoerd. Tussen 14 en 16.30 is gistermiddag ingebroken in een woning aan de Zandstraat. Er werden een gouden horloge en twee gouden ringen ont vreemd. „NEERLANDIA" OVER HILVERSUM I. Woensdag 16 oktober a.s. om 13.20 uur zal het Leidse Accordeonorkest „Neerlandia" (in sommige omroep- gidsen staat abusievelijk „Neder land" vermeld) over de zender Hil versum I te beluisteren zijn met de paso doble „Caramba" van Jos Rix- ner en de Ierse Suite van Matyas Seiber. Opname hiervoor heeft in januari 1962 plaats gehad in het St. Antonius Clubhuis te Leiden. Interessant is het te vermelden, dat de Ierse Suite van Seiber intus sen als verplicht stuk is uitgekozen voor de „hoogste klasse", bij alle concoursen, welke door de Neder landse Bond van Accordeonorkesten worden georganiseerd. ZIE VE-'♦ER ST/\f)SNlEUWS OP PAGINA 3 EN OP PAG. 7 Leidse universiteit Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor de examens: doc toraal Ned. Recht: de heer P. Dorhout (Leeuwarden) en mej. J. H. Cramer (Den Haag); kandidaats Franse t. eh 1.: de heer J. H. G. Kessels (Aerten, gem. Roermond), mej. E. Smit (Lei den) en de heer J. Mulder, eveneens te Leiden; doctoraal Klass. Lett.: mej. C. J. E. van Ketwich Verschuur (Ha ren Gr.); semi-artsexamen: mej. N. C. Anker (Leiderdorp), jhr. C. D. van der Does ('s Gravenhage) en de heer H. L. L. Frank (Wassenaar); artsexa men: de heer J. Junge (Leiden), A. H. Labruyère (Voorburg) en A. W. Szafran, (Brussel, België); doctoraal Geneeskunde: mej. E. van Adelsber- gen (Arnhem) en de heren E. N. Chin a Paw (Leiden), M. Helfferich ('s Gravenhage), J. G. Lammers van Bueren (Rotterdam), D. A. F. van Lith (Leiden), R. G. Louwe (Leiden), J. R. Soer en E. W. K. Tasseron, bei den te 's Gravenhage en C. A. F. Tul leken (Voorburg). Geslaagd. Aan de Rijksuniver siteit te Leiden is geslaagd voor het examen kandidaats geschiedenis, mej. W. E. S. Terhal (Heerlen). RADIO TELEVISIE ERNSTIGE BOTSING OP HOGE RIJNDIJK Gistermiddag omstreeks 16.45 uur heeft op de Hoge Rijndijk ter hoogte van perceel 258 een ernstige botsing tussen een personenauto en een vrachtauto plaats gehad. De bestuur ster van de personenauto, die in de richting Zoeterwoude over de Hoge Rijndijk reed, ('n 18-jarige juffrouw uit Lange Ruigeweide) begon, vlak voor de plaats van de botsing, enkele voor haar rijdende auto's aan de linkerzijde in te halen, waardoor zij op de linker weghelft terecht kwam. De auto begon door het vochtige weg dek te slippen, en kwam dwars over de linker rijbaan te staan. De chauffeur van de vrachtauto, die in tegengestelde richting over de Hoge Rijndijk reed, remde krachtig, doch kon een botsing niet meer ver hinderen. De personenauto werd vol komen vernield. Uit het wrak van de personenauto konden slechts met grote moeite twee mede-inzittenden, de 20-jarige stu dente R. Schuurs uit Vleuten en haar 22-jarige zuster Y. Schuurs, die bei den rechts van de bestuurster geze ten waren, worden bevrijd. Zij wer den met verwondingen aan beide handen en het gelaat, en inwendige kneuzingen naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. De bestuurster klaagde over pijn in de borst, maar wenste geên medische behandeling. De voorzijde van de vrachtauto werd ingedeukt en de spoorstang werd door de kracht van de botsing gebroken. De auto's werden door een takelwagen weggesleept. Breestraat-winkeliers bespraken problemen eenrichtingsverkeer In een vergadering van de Vereni ging van Breestraatwinkeliers, die gisteren in restaurant Van der Heij den plaats vond, is besloten bij het gemeentebestuur te pleiten voor In voering van tweerichtingsverkeer voor lichte voertuigen, d.w.z. fietsen en bromfietsen. Het bestuur van de Vereniging heeft eveneens gepleit voor maximale parkeer gelegenheid en invoering van parkeerschijven. Zij zijn van oordeel dat de huidige regeling in economisch opzicht uiterst schadelijk is. „Het doorgaande ver keer, dat op het ogenblik is toege staan, levert ons niets op", luidt de strekking van het betoog, waarmede de winkeliers hun wensen onderstre pen. Er bestaat nog wel onenigheid over de oplossing van dit voor de Bree straat zo nijpende economische pro bleem. Van ene zijde werd voorge steld op dé zaterdagen parkeermo- gelijkheid te scheppen aan beide zij de van het Stadhuis, doch een ander opperde door middel van opvallen de pijlen de automobilisten de weg te wijzen naar de parkeerplaats op het Pietérskerkplein. De heer C. F. Meerpoel, voorzitter van de Vereniging, deelde nog mede, dat de aanleg van het diepriool in de Breestraat ruim een half jaar zal vergen. VLONDER MET 600 KILO SUIKER TREFT ARBEIDERS BIJ RIEDEL Hedenmorgen zijn twee arbeiders, die aan het werk waren bij de limo nade- en frisdrankenfabriek Riedel aan de Rembrandtstraat gewond ge raakt, toen een vlonder, waarop ruim 600 kilo suiker omhoog werd gehe sen, door kabelbreuk van ruim tien meter naar beneden viel. De arbeiders, een chauffeur van 'n vervoersmaatschappij uit Bergen op Zoom en zijn bijrijder, hadden 12 zak ken suiker van 50 kilo elk op de vlonder geplaatst, waarna de vlonder door een elektromotor omhoog geta keld werd. Toen de vlonder de ver eiste verdieping bijna had bereikt, bleef hij achter een uitstekend muur gedeelte steken. Met behulp van de motor werd hij van de muur weg getrokken, doch op hetzelfde ogen blik brak de kabel, waaraan de vlon der werd opgetakeld. Juist onder de vlonder waren de twee genoemde arbeiders aan het werk. Eén der ar beiders kreeg het volle gewicht (met de vlonder mee ruim 650 kilo) op het hoofd en werd zeer ernstig ge wond. Omtrent de aard van de ver wondingen van de andere arbeider zijn geen nadere bijzonderheden be kend. Beiden zijn door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. SCHEEPSBERICHTEN Alnati 16 te Rio de Janeiro verw.; Alphacca 15 van Bombay nr Bhav- nagar; Alphard 15 te Bremen; Alwaki 15 te Hamburg; Ceres 14 te Pisco, 15 te Cerro Azul; Ittersum 15 van Le Havre naar Hamilton; Kenia-t 14 van Stanlow nr Curagao; Kosicia-t van Puerto Miranda nr Curasao; Medon 14 van Laquaira nr Carupano; Rotter dam 15 te New York verw.; Sloter- kerk 14 te Zanzibar; Tahama 14 van Ravenna nr Mena al Ahmadi; Wai- kelo 15 te Aden; Korovina-t 14 te Rotterdam; Alhena 14 te Casablancz; Bantam 16 Bangkok verw.; Kabylia (t) 14 van Stanlow nr Cobh; Nieuw Amsterdam 13 van Bermuda nr Mon- tegobay; Vlieland (t) 14 van Singa pore nr Perz. Golf; Waterland pl4 Ameland nr Hamburg; Banda 15 te Tripoli verw.; Rossum-t 14 van La- goulette nr Milazzo. „Kaperkapitein" bij verstek veroordeeld Een gerechtshof in Lissabon heeft de voormalige kapitein van het Por tugese leger, Henrique Galvao, bij verstek tot 24 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Galvao werd èrvan beschuldigd in november 1961 een passagiersvlieg tuig te hebben gestolen waarmee hij „ondermijnende pamfletten" boven Lissabon had uitgeworpen. Vijf an dere mannen en een vrouw werden bij verstek veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend' van 14 tot 20 jaai. Men veronderstelt, dat Gal vao thans in Brazilië verblijft. In het vonnis tegen Galvao was ook begre pen de straf wegens het kapen van het passagiersschip „Santa Maria" in januari 1961. Hij kreeg daarvoor 22 jaar gevangenisstraf. Evenals vorig jaar zal op oude jaarsavond een groot aantal treinen worden opgeheven. Het gaat hier om de treinen, die blijkens de ervarin gen slechts in een geringe vervoers behoefte voorzien. Zes mannen die een bank in Londen overvielen hebben zich mees ter gemaakt van 'n bedrag van 4000 gulden. Gewapend met houwelen wa- Dit is 'm: een hele meneer in zijn moderne,strakkledende pakje! Let wel: met stofknopen en een apart knoopje oo revers. Schuine klep- ïakken.gepaspelde borstzak, stolp plooi. Moderne donkere tinten in ruitdeS9ln met chic glanseffect. 12 jaar 64.- andere maten-andere, prijzen aan ble ding Hoogstraat - Leiden (Advertentie) ren zij de bank binnengedrongen waar zij het personeel „beschoten" met witte poeder uit een brandblus- apparaat. PIJNSTILLER Een maand gaat vlug. Met WITTE KRUIS (poeders, tabletter» of cachets) hoeft u niet meer op te zien tegen nare dagen. WITTE KRUIS N.K.V. St. Willibrordus: Textielwinkel moet eigen gezicht hebben Prof. dr. W. J. van de Woestijne, hoogleraar in de Economie te Delft heeft gisteren in de jaarvergadering van de Nederlandse Katholieke Vak bond voor de textieldetailhandel St. Willibrordus in het KurhaUs te Sche- veningen gesproken over het zicht van de zelfstandige ondernemer op de veranderende wereld. Aan het slot van zijn inleiding noemde hij enige conclusies waartoe hij was ge komen. De textielwinkelier moet zorgen, dat zijn zaak een eigen gezicht heeft, een persoonlijkheid is. Dat zal een studie over het doelmatige assorti ment nodig maken. Een dergelijke studie kan men deels zelf doen, deels tezamen met anderen, bijvoor beeld met leveranciers en inkoop verenigingen. Voorts aldus prof. Van de Woestijne zal de administratie doelmatiger moeten worden. Het is van belang dat de detail handelaren In gróte lijnen dezelfde administratievorm volgen, zodat men onderling tot vergelijkingen kan ko men. Men zal een principieel com mercieel probleem moeten maken van de samenstelling van het assor timent. Het assortiment moet men kritisch in het oog blijven houden, aldus de hoogleraar. Dagbladreclame. De voorzitter van de vakbond de heer B. I. Terheydên had in zijn ope ningswoord eveneens gesproken over samenwerking. Zo sprak hij over de dagbladreclame. De macht van deze reclame wordt in ons land schrome lijk onderschat, maar wie van ons kan alleen de indringende kostbare lan delijke reclame maken? Wij moeten samengaan waar en hoe maar enigszins mogelijk is. Geen van ons is sterk genoeg om alleen te staan. Al zoekende naar een oplossing, aldus de voorzitter, blij ven wij op weg naar het doel, het be houden van de zelfstandige onderne mer. Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Uitgeslapen: lichte grammofoonmu- ziek en mededelingen (7.30-7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Moderne grammofoon muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. Lichte grammofoonmu ziek (10.00). 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Radio-Volks-Universiteit: Onze buren in Russische films, door H. Wielek. 12.10 Lichte orkestmuziek (gr.). 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Orgelkwartet: lichte mu ziek. 13.00 Nws. 13.15 Gespr. brief uit Vlaanderen. 13.20 Accordeonork 13.35 Licht instr. kwintet. 14.00 Klass. kamermuz. (gr.). 14.50 Bewindsman, luister: toespr. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken. 17.20 Ritmisch strijkork. en zangsol. 17.50 Regerings- uitz.: Geven en nemen. Dag der be- /zinning. 18.00 Nws. 18.20 Uitz. van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie: De Jongerenorganisatie Vrij heid en Democratie, door mej. J. M. M. Krijnen, voorzitster van de afd. Rijswijk, Voorburg en Delft. 18.30 Radio-Volks-Univers.: Levende Let teren, Jacques den Haan heeft een vraaggesprek met de auteur Ai*thur Muller Lehning. 19.00 Paulus de Bos kabouter. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Lichte ork. muz. en zangsol. 20.00 Nws. 20.05 De Bluffer, blijspel. 21.20 Radio Filharm. Ork.: mod. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Klavecimbel recital: klass. muz. 23.20 Hong. strijk kwartet: mod. muz. (opn.) 23.58- 24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Dag opening. 7.20 Klass. gr. muz. 7.45 Ra diokrant. 8.00 Nws. 8.15 Gr. müz. 8.45 Zahg: Mt. volksliedjes, (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gr. muz; 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Oude ka mermuz. (gr.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gr. muz. 11.15 Een Hollandse familie in de Franse tijd, hoorspel. 11.45 Lichte gr. muz. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Koorzang. 12.53 Gr. muz. event, act. 13.00 Nws. 13.15 Musette-ens. en zangsol, 13.40 Klass. gr. muz. 14.00 Klass. kamer muz. 15.00 Jong Nederland musiceert: Instr. ens.: klass. en mod. muz. 15.50 Bljbélvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Eddy de Jong, orgel, met ritmische begeleiding. 17.40 Lichte ork. muz. en zangsol. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Het Spek- trum, lezingen. 18.45 Nieuwe gr. pla ten. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heils-kwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte ork. muz. (gr.).' 20.10 Amst. kamerork. en sol.: klass. en mod. müz. 20.45 Medicijn Vóór de geest: serie programma's over psy chiatrie in de praktijk (1). 21.25 Koorzang met instr. begeleiding (opn.). 21.45 Gr. muz. 21.50 75 jaar Effatha, rep. uit de wereld van het dove kind. 22.00 Pianorecital: mod. muz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverden- king. 22.55 Metr. strijkork.: romanti sche muz. 23.30 Het Tweede Vaticaan se Concilie: comm. uit Rome. 23.40 Lichte ork. muz. (gr.). 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 NTS-Jeugd journaal De Verrekijker. VPRO: 17.10-17.45 Voor de kinderman. 19.30 Onder vuur, po litiek progr. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. VPRO: 20.20 Ontmoetin gen, licht progr. met grote en kleine ontmoetingen. 20.45 Dat kan ook u gebeuren, doe. progr. gewijd aan de gevolgen van een steeds intensiever wordend verkeer. 21.30 Gesprek aan de schrijftafel. 21.40 Mens durf te leven, cabaretprogr. NTS: 22.35-22.40 Journaal. naar de film „the sound barrier" Ik ontmoette hem in de crew room. Voor het eerst van mijn leven zag ik hem stom verbaasd. Zonder iets te zeggen keek hij van onder tot boven langs mijn keurige nieuwe uniform. Ik grinnikte wat verlegen, omdat ik me tegenover de anderen voelde als een jongen die met zijn beste kleren voor het eerst in een nieuwe klas komt. Tenslotte zag hij toch kans wat te zeggen: „Stik nou, wat kom jij hier doen?" „Aardige manier om visite te ont vangen hebben jullie hier", zei ik. „Ik kom eindelijk dat beloofde vliegtocht je eens halen". Volgens de meteo zulen er bo ven Holland misschien een paar wolkenvelden voorkomen, maar bo ven het doel zal het zicht onbeperkt zijn. Jullie gaan van 7000 meter in de aanval.De woorden bereik ten mijn oren zuiver als klanken; mijn hersenen zagen echter geen kans ze óm te zetten tot een begrij pelijk totaalbeeld, ook al omdat ik verschillende uitdrukkingen niet ge heel begreep. De man op de verho ging, vóór in de kleine zaal, sprak rustig verder. Over de hoofden van de vliegers en de bommenrichters en de navigators, die in de betrekkelijk kleine ruimte bijeen gepakt stonden of zaten, keek ik strak naar één punt op de grote kaart achter de rug van de spreker. Ik zat hier nu al een kwartier en ik had het gevoel dat ik het geen vijf minuten langer zou volhouden. Ik had een zenuw achtige onrust in mijn benen, waar door ik onophoudelijk mijn tenen in mijn schoenen op en neer be woog. Met inspanning van al mijn krachten was ik nog niet in staat die dwaze beweging tegen te gaan. Mijn vingertoppen betastten snel 'n kleine oppervlakte' van de ruwe wand waartegen ik geleund Stond. Het waren onwillekeurige reflexen van mijn gespannen zenuwen, maar het was alsof ik mij bewust wilde vastklemmen aan de veilige Engelsé bodem waarop ik stond. Er was geèn terug meer. Enkele uren geleden had men mij verteld, dat er deze nacht een grote aanval op Duitsland zou plaats vinden en dat ik mee zou gaan. Misschien had ik toen kunnen zeggen: „Ik durf niet" in plaats van onverschillig: „Dat zou tijd worden". Misschien had ik dat ook nog kunnen zeggen daar in de briefing room, waar de beman ningen van de bommenwerpers de ge detailleerde instructies krijgen voor de aanval. Maar sterker nog dan de angst was de vrees om die angst te tonen. Dus bleef ik staan met een verveeld gezicht, alsof ik dit toneel al honderden malen had bijgewoond. Maar zonder ophouden kromden mijn tenen zich tot ze pijn deden in mijn schoenen en klemden mijn handen zich krampachtig tegen de wand ach ten mijn rug. Ergens midden tussen al die naar de spreker opgeheven hoofden zag ik Tony's lichtblonde, golvende haar glanzen onder het licht van de nuch tere witte ballonlampen. Meer dan ooit besefte ik dat ik niets van hem wist, evenmin als van al die anderen, al zou ik hen ook allemaal van hun vijfde jaar af gekend hebben. Zoals ze nu hier zaten, hadden ze al tien tallen keren gezeten. Ook Tony. Voor hem was elk woord, dat de squadron- leader daar vóór in de zaal zéi, een realiteit. Het had voor hem niets fascinerend of beangstigend, als voor de fotograaf, die naast mij stond, en mij. Alle gegevens waren voor hem als de aanwijzingen voor e ke vak man, zonder welke hij zijn werk niet zou kunnen volbrengen. Als wij in de jaren vóór dit ogenblik met elkaar spraken, had Tony mij nooit verteld dat dit bestond: een kleine zaal met een grote kaart en een zwart school bord en een man op een verhoging, die zei: „Jullie vliegen zó hoog, eh jullie nemen zóveel gewicht aan bom men mee, en jullie gaan met zóveel vliegtuigen, en precies om zó laat gaan jullie in de aanval en denk er om, geen halve minuut later want dan wordt het een gedrang boven het doel en er staan geen verkeersagen ten om botsingen te voorkomen". Dat van die man en al die jongens ln doze zaal, dat had Tony me nooit verteld. Misschien omdat hij niet wist, dat er iets van te vertellen viel. Misschien ook omdat je het niet ver tellen künt. Zou ik hem ooit omstan dig het nuchtere, zich tientallen ma len herhalende feit vertellen dat er iemand is die tegen jè zegt: „Er is een brand in de Woodstock Road. En denk er óm ik wil het nog in de posteditie meenemen!" Er kwam nu een andere man op het podium, die uitgebreid over de na vigatie begon te praten. Zijn komst onderbrak mijn gedachten en ik voelde dit ik aan mijn tenen niet lan ger genoeg had. Mijn kuitspieren begonnen zich regelmatig om beurten te spannen en te ontspannen. Ik keek op mijn horloge. Nog ongeveer twee uur, dan zou ik voor uren opgeslo ten zitten tussen het waanzinnige geluid van de motoren. Langzaam schuifelde ik langs de wand naar de deur en sloop naar buiten. In de squadron méss schetterde de radio, maar er was niemand om naar de ongeveer honderdduizendste uitvoe ring van .Harlem Night" te luiste ren. Ik ging zitten en probeerde wat te lezen, maar na tien keer dezelfde bladzijde gaf ik het op. Ergens ver weg klonk gedempt het aanslaan van een vliegtuigmotor. Het geluid stierf weg, zwol weer aan en verstomde daarna geheel. Dan begon het weer opnieuw. Misschien de buitenste bak boordmotor van H-voor-Harry, die 's middags bij het testen niet goed wilde lopen en nu door de technische dienst werd nagekeken. Ik keek op mijnthorloge: nog ongeveer één uur en Vijf en vijftig minuten. Hou zou den de Flak en de zoeklichten er uit zien van een hoogte van vijfduizend meter? Hoe zou het zijn om langs de trillende straal van een zoeklicht recht in het verblindende hart van de lampen te kijken? Over vier en twin tig uur is alles voorbij, zei ik tot me zelf. En ik probeerde me te herinne ren wat ik precies vier en twintig uur geleden deed ten einde mezelf aan te tonen hoe snel een etmaal kan gaan. Ik keek op mijn horloge: nog ongeveer één uur en twee en vijftig minuten. Aan de Hollandse kust stond nogal wat Flak, dat had ik wel opge vangen bij de briefing. Ik bedacht me hoe we vroeger als jongens met een windbuks schoten en hoe moei lijk het was op klaarlichte dag een lucifersdoosje te raken op vijftien pas afstand; een lucifersdoosje dat doodstil stond. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2