ONDERNEMERS KOMEN TEGEMOET AAN EISEN VAN VAKCENTRALES Koningin Juliana liet protocol links liggen en bezocht krotten UITKERINC-INEENS WEEKLOON ONAANVAARDBAAR GEACHT Heftige relletjes van bouwvakkers te Rome NEDERLANDSE INITIATIEVEN NEMEN VASTE VORMEN AAN Ministers praten over Zuid-Tirol DONDERDAG 10 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 DODO BEZIGDE KWETSENDE UITDRUKKING De telefoons van de televisiesectie van de KRO stonden gistermiddag na afloop van het kinderprogramma „De Avonturen van Dappere Dodo" roodgloeiend. Een van de spelers had namelijk, zo bleek uit de klachten, twee maal een uitdrukking gebruikt, die kwetsend moet worden geacht voor een bepaald Nederlands volks deel. Het gaat hier om het Joodse volks deel, dat (terecht) bezwaar maakte tegen het gebruik van de term „ad- denoje", een term, die in oorlogstijd door SS'ers werd gebezigd om hun Joodse slachtoffers in de Duitse con centratiekampen te sarren. Hannie Lips bood na afloop van het programma namens de KRO excuses aan. „Wij hebben de opname voor de^ uitzending nog afgedraaid, maar nie-' mand heeft de uitdrukking opge merkt. Het merkwaardigste is, dat in de tekst oorspronkelijk de term „pot- jandubbeltjes" stond". John Wesley Hall, een 35-jarige blanke die in verband met bomaan slagen in Birmingham (Alabama) was gearresteerd, is woensdag tot zes maanden gevangennisstraf en een boete van honderd dollar veroordeeld op besdhiidigimg van illegaal bezit van dynamiet. gsff Drie mannen, die als kandidaten worden aangemerkt voor de opvolging van premier Harold Macmillan. V.l.n.r. Richard Austen Butler, eerste staatssecretaris en gevol machtigd minister voor Afrikaanse zaken; Reginald Maudling, minister van Financiën; Viscount Hailsham, Lord president van de ministerraad en minister van wetenschappen. De ondernemers, die sedert enige dagen in gezamenlijk overleg bijeen zijn, hebben hun standpunt tegenover de eisen van de vakcentrales na genoeg bepaald. Hoewel het overleg eerst morgen zal worden afgesloten, is nu reeds met een grote mate van zekerheid te zeggen, welke hun standpunt zal zijn. In grove lijnen komen de eisen van de vakcentrales en het aanbod van de werkgevers wel overeen, maar er zijn ook be langrijke punten van verschil. Zo stellen de vakcentrales als eis een loons verhoging van 8 4 10 procent, doch de werkgevers wensen niet verder te gaan dan 6 7 procent. De geëiste uitkering-ineens van een weekloon in dit jaar wijzen de ondernemers als onaanvaardbaar van de hand. 16% huurverhoging Tegenover de loonsverhoging stel len de ondernemers echter 'n huur verhoging van circa 16 procent. Zij baseren dit verlangen op hun me ning, dat de kunstmatig laag gehou den huurprijzen in Nederland kata- strofale gevolgen zullen hebben. Wil Nederland een rol van beteke nis blijven spelen in Euromarkt-ver band, dan is deze huurverhoging 'n eerste vereiste, zo menen de onder nemers. 6 a 7% voldoende De geëiste loonsvershoging van 8 10 pet. achten de ondernemers te hoog. Zij zijn bereid de lastenver zwaring voor de werknemers, tenge volge van het regeringsprogramma tot ontspanning op de arbeidsmarkt te compenseren, en achten 'n loons verhoging van 6 a 7 pet. hiertoe vol doende. De ondernemers juichen de maat regel van de regering tot verkorting van de diensttijd toe. Zij zijtn van oordeel, dat dit een belangrijke stap in de goede richting, in casu ont spanning op de arbeidsmarkt bete kent. De uitkering ineens achten zij onnodig en zelfs gevaarlijk. Een dergelijke plotselinge injectie voor de koopkracht kan de moei lijkheden op de arbeidsmarkt slechts vergroten. Meer bereidheid tot overwerken De ondernemers verlangen van de werknemers ook meer bereidheid tot het verrichten van overwerk. Zij zijn van mening, dat bij de pogingen tot het bereiken van een Europees loon peil consequentie betracht moet worden; met dien verstande, dat ook de bereidheid tot overwerk (dat in het buitenland een belangrijk deel is van het totale loon) tot Europees peil moet worden opgetrokken. Zij achten bepaalde fiscale maatregelen een belangrijke stimulans in die rich ting. Overeenstemming bestaat over de eis van de vakcentrales mogelijkhe- Concilie spreekt zich uit over geboorteregeling den te openen tot afwijken van de loonsverhogingen voor de verschil lende bedrijfebakken. De vakcentra les voegen aan deze eis nog de zin snede „afwijking naar boven" toe. 't Is nog niet duidelijk, of de onderne mers akkoord gaan met dit gedeelte van de eis. Havenautoriteiten in Antwerpen geschorst Het gemeentebestuur van Antwer pen heeft de commandant van de Antwerpse haven en drie van zijn naaste medewerkers voor een maand geschorst wegen het aannemen van steekpenningen. Geschat wordt, dat zij „fooien" in ontvangst hebben ge nomen voor bedragen tussen de 300.000 en 1.000.000 Belgische frank (70.000 gulden) per jaar. Enige tijd geleden werden reeds twee employé's van de Antwerpse haven wegens het aannemen van fooien gestraft. Een onderzoek wees uit, dat per jaar tientallen miljoen Belgische frank extra door de ge bruikers van de havenfaciliteiten worden betaald om beter te worden bediend. Het fooienstelsel is zo ingeburgerd in de Antwerpse haven, dat een ver eniging van verschepers de leden bonnen laat verstrekken aan kraan drijvers met de vermelding: „Goed voorbeen fooi vanfrank". Een onbekende Londenaar is na het horen van de ziekte van premier Macmillan naar Downingstreet getogen om daar op de stoep voor nr. 10 te bidden voor de gezondheid van de Britse staatsman. Reclame-tv-zender wordt in Engelse haven gebouwd Naar geruchten in Den Haag weten te vermelden, wordt op het ogenblik in een haven in Engeland gebouwd aan de nieuwe reclame-televisiezen der, die geëxploiteerd gaat worden door de N.V. Reclame Exploitatie Maatschappij. Een Nederlandse bank instelling zou volgens de geruchten in opdracht van een onbekend ge bleven instantie ruim 6 miljoen gul den beschikbaar hebben gesteld. De reclamezender zal in verband met de in vergelijking met Lopik vrij geringe hoogte van de zendmast (honderd meter) een vry gering be reik hébben. Het Concilie zal zich uitspreken over de geboorteregeling. Dat ge beurt in het z.g. schema 17, dat han delt over Kerk en wereld en dat het laatst aan de beurt komt. Kar dinaal Suenens de geestelijke vader van het schema, heeft dit meege deeld in een conferentie voor bis schoppen en missionarissen uit Afri ka in Rome. Het schema bestaat uit twee de len en behandelt in het eerste de al gemene beginselen, terwijl in het tweede deel de afzondelij ke kwesties aan de orde worden gesteld. Het schema spreekt zich o.m. uit over de waardigheid van de mens, de cul tuur, de sociale rechtvaardigheid, oorlog en vrede, ontwikkelingshulp en geboorteregeling. In al deze kwes ties, zo verklaarde kardinaal Sue nens, mag het Concilie niet achter blijven bij de encyclieken Casti Con- nubi. Mater et Magistra en Pacem in Terris. Kardinaal Suenens deelde verder mee, dat er geen eigen sche ma over Maria bestaat. Praktisch is reeds besloten, dat de leer der kerk over Maria zal worden aangesneden in het schema over de Kerk, dat het Concilie op 't ogenblik bespreekt. Woensdagmiddag zijn in Rome op en rond de Piazza Venezia verschei dene duizenden stakende bouwvak kers slaags geweest met de politie. 152 politiemannen en een onbekend aantal betogers raakten gewond. Er zijn 400 arrestaties verricht. De bond van aannemers in Rome heeft inmiddels zijn leden verzocht af te zien van uitsluiting van de sta kers, waartoe besloten was. Tegen deze uitsluiting was de betoging van de stakers gericht. De gemeenteraad heeft hun looneisen als gerechtvaar digd erkend. Het handgemeen brak uit toen de politie trachtte te verhinderen dat stakers auto's beschadigden in de om geving van het gebouw waar het werkgeversverbond zetelt. De bouw vakarbeiders vochten met stenen, stokken en flessen. Ook werden auto's omgegooid. Voorbijgangers, on der wie buitenlandse toeristen, zoch ten him toevlucht in café's. Onze doortastende koningin heeft zich gisteren in Iran geen knollen voor citroenen laten verkopen. Kennelijk opgelucht, dat het strikt for mele deel van het staatsbezoek achter de rug is, deed zij tot schrik van enkele hoge Iraanse autoriteiten precies haar eigen zin en wandelde in het rampgebied van Boin Zahra onverstoorbaar allerlei vieze tenten en krotten in en uit, waarin mensen leven in voor Europese begrippen mensonterende toestanden. „Nou mag ik. weer niks zien. Ik wil wat zien. Ik wil niet weer op een receptie zitten", zo riep ze voor ieder, die zich in haar nabijheid bevond, hoorbaar uit, toen ze na een stoffige rit over bijna 200 km., weer door woestijngebied, in Boin Zahra aankwam. Dit is het grootste van een 15-tal dorpen, die in september van het vorig jaar in enkele seconden tijds door een aardbeving volledig werden verwoest. Van de 3000 in woners kwamen er 1000 onder 't zware leem van hun eigen woningen om. leeg staan), waar ze van leven, of ze genoeg te eten hebben en het re sultaat was, dat in een uur tijds ge leidelijk een gevoel van warmte on der deze trieste gemeenschap ont stond, dat zich in daverende ovaties voor haar ontlaadde. De moeilijkheid met die 300 nieuwe huizen schijnt te zijn, dat er 500 ge gadigden voor zijn en het dorpshoofd wil niet discrimineren. Allemaal in nieuwe huizen of niemand. Moge lijk zal de verhuizing dus pas komen als de 500 woningen allemaal ge reed zijn. 's Middags bezocht het gezelschap het 10 km. verder gelegen Tofak, een ander verwoest dorp, dat 112 van zijn 420 inwoners verloor. Dankzij Nederlands initiatief, ge bundeld in het Rode Kruis, verrijst thans naast het verwoeste dorp een nieuwe Tofak, ditmaal met huizen van echte stenen en niet meer van kleiachtige aarde, vermengd met wat stro. Gelijktijdig wandelde prinses Be atrix rond in Dousadj. weer een an- Toch zwichtte onze vorstin even, want er was nu eenmaal een par mantig 9-jarig Perzisch ventje, dat voor de nieuw gebouwde school ge reed stond en in keurig Nederlands kon zeggen: „Het is voor mij een grote eer, dat ik Hare Majesteit na mens alle inwoners van Boin Zahra welkom mag heten" en hem wilde ze niet teleurstellen. Maar na een koele dronk kon men onze lands vrouwe toch niet meer aan het pro gramma nagelen. Ze lie^ zich linea recta naar de tijdelijke onderkomens brengen van de overlevenden. Daar was helemaal niet op gere kend en de gevoelige Perzen geneer den zich er voor, dat de koningin ditmaal werd geconfronteerd met 't meest armoedige facet van het land. Niemand behoefde haar trouwens iets wijs te maken, want dan zei ze direct: „Weet n dat heel zeker?" En verder liet ze via een tolk de arme bewoners zelf ondervragen: of ze veel familieleden hadden verloren, waarom ze nog niet in de nieuwe huizen woonden (waarvan er 300 der door de aardbeving verwoest dorp. waar Nederlandse studenten helpen aan de opbouw. Naar be kend is de prinses beschermvrouwe van de aktie tot wederopbouw van dit dorp. Prins Bernhard ging gisteren met Iraanse gastheren op jacht. Rustdagen bij Kaspische Zee Tot besluit van het staatsbezoek aan Iran, dat de afgelopen week een druk en vermoeiend programma meebracht, zijn koningin, prins en prinses Beatrix met het grootste deel van het gevolg en vergezeld door de Sjah en zijn gemalin, vanochtend in de keizerlijke trein van Teheran naar de Kaspische Zee vertrokken. Daar zal het gezelschap geheel pri vé van drie dagen volstrekte rust kunnen genieten. Zondag rijdt men per auto van de Kaspische Zee terug naar Teheran en stopt onderweg bij de grote Karaj- dam. waar de lunch wordt gereser veerd. De laatste nacht in Iran brengt de koninklijke familie dan door in het Golestan-paleis in Tehe ran, teneinde maandagochtend om 8 uur in de KLM-Electra naar Thai land te kunnen vertrekken. De ministers van buitenlandse za ken van Oostenrijk en Italië, dr. Bru no Kreisky en Attilio Piccioni, zul len elkaar op 23 oktober in Genève ontmoeten om te praten over de kwestie-Zuid-Tirol. De algemene ver gadering van de V.N. heeft dergelijke besprekingen aangeraden ter rege ling van het geschil, dat gaat over de Oostenrijkse eis inzake meer rechten voor de Duitssprekende bevolking van Zuid-Tirol. Dit gebied maakt deel uit van Italië. In Rome is het woensdag tot gevechten gekomen tussen bouwvakarbeiders, die betoogden tegen 'n voorgenomen opschorting van de bouwactiviteit in Rome voor een week, en de politie. Talrijke demonstranten en politie mannen liepen verwondingen op, een politieman overleed in een ziekenhuis aan zijn kwetsuren. Een dertig Zoals wij gisteren reeds hebben gemeld zijn ln de van Braamhouckgeest-kazerne in Doorn vier mariniers on mensen werden aangehouden. De opschorting, die maandag zou ingaan, is volgens de aannemers een gevolg derscheiden met het Krnis van Verdienste. Op de foto zien we de vier onderscheidenen: v.l.n.r. de kapitein ▼an economische moeilijkheden. Foto: toen de strijd op De piazza Venezia gestreden was, zag .dit terrein W. Kayser, de sergeant-majoor vlieger F. C. de Roo, de korporaal R. Kosse en de marinier le klasse C. L. eruit alsof het door een oorlog geteisterd was. Valentijn. De laatste is afkomstig uit Ter Aar.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9