Werknemers willen betere c.a.o. voor metaalbedrijven Eéni parel per dag! KENNEDY ACCOORD MET GRAANLEVERANTIE AAN SOWJET-UNIE Geen V.S.-lening voor Sowjet-Unie DONDERDAG 10 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 afschaffing wachtdag loonsverhoging maandsalaris De drie werknemersbonden in de metaalnijverheid hebben gezamenlijk bij de werkgeversorganisaties ver beteringsvoorstellen ingediend voor de CAO voor de handarbeiders in de metaalindustrie. Een eventueel nieuw af te sluiten CAO zal moeten ingaan op 1 januari 1964. Voor de eveneens op 31 december aanstaande aflopende CAO voor de beambten in de me taalindustrie zullen binnenkort wij zigingsvoorstellen worden ingediend. Aan de werkgeversorganisaties is door de drie werknemersbonden mee gedeeld, dat het pakket voorstellen nog kan worden gewijzigd of aan gevuld. AFWIJKINGEN De voorlopig ingediende voorstel len behelzen een loonsverhoging van acht procent. Voor de werknemers van ondernemingen waarin niet in tarief wordt gewerkt stelt men een verhoging van de toeslagen voor tot een minimum-gemiddelde van tien en een persoonlijk maximum van 12Vt procent. De werknemersbonden willen voorts de mogelijkheid openlaten om ondernemingsgewijs in voor de werk nemers gunstige zin af te wijken van het in de CAO bepaalde. Ter toe lichting hierop delen de werknemers bonden mee, dat de federatie van werkgevers in de metaal en in--de electrotechnische industrie onlangs Eerste Amerikaanse boter aangekomen De eerste Amerikaanse boter is gis teren in Nederland aangekomen, maar het zal nog wel tot na de volgende week duren voor zij de consument bereikt. Gisteren brachten de „Kerkedijk" van de Holland-Amerika Lijn en het Noorse schip „Havskar" samen 160 ton in Rotterdam binnen. Gisteravond werd daar de „Westerdam" van de HAL verwacht met veertig ton en maandag komt het IJslandse vaartuig „Dettifosj" met nog eens honderd ton. Importeur van deze driehonderd ton in de firma Buisman in Leeu warden. Van de vierduizend ton Amerikaanse boter, waarvan het Produktschap voor Zuivel de invoer mogelijk heeft gemaakt, zal deze fir ma het grootste gedeelte, namelijk 2500 ton, importeren. De boter wordt van de importeurs gekocht door het Voedselvoorzie- nings In- en Verkoopbureau (VIB) dat op zijn beurt de binnenlandse groothandel zal voorzien. De giste ren aangekomen boter ligt nu in het koelhuis en moet nog door het VIB bemonsterd, gekeurd en overgeno men worden. Waarschijnlijk zal het VIB volgende week vrijdag de groot handelaren mededelingen kunnen doen over het gedeelte dat hun van deze eerste zending wordt toegewe zen. Na de volgende week heeft de consument dan kans, de boter bij de kleinhandel aan te treffen. Met de import van de totale hoe veelheid van vierduizend ton zal een maand of vier gemoeid zijn. aangekondigd heeft te willen ijveren voor een gewijzigd loonsysteem voor 1964. Ook in de actieprogramma's van de vakcentralen wordt het ver langen tot uitdrukking gebracht om per onderneming in gunstige zin van de overeengekomen bepalingen af te wijken. LANGERE VAKANTIES De nieuwe CAO-voorstellen van werknemerszijde hebben voorts be trekking op een extra verhoging van de beloning voor de arbeid, die onder bezwarende omstandigheden wordt verricht, verkleining van de gemeen- tegroepenverschillen en uitbreiding Ook wil men de zogenaamde wachtdag afschaffen en de huidige CAO zodanig wijzigen, dat by ar beidsongeschiktheid door ziekte en ongeval met onmiddellijke ingang de netto gederfde verdienste wordt be taald. Voorts wenst men in de CAO een bepaling te zien opgenomen, die de mogelijkheid opent om onderne mingsgewijs over te gaan tot invoe ren van maandsalaris. De werkne mersbonden voegen aan hun voor stellen voor de nieuwe CAO nog een aantal onderwerpen toe, die volgens hen gedurende de komende periode de aandacht verdienen. Deze onder werpen hebben onder meer betrek king op het creëren van investerings- loon in de metaalindustrie, een on derzoek naar de mogelijkheden tot verkorting van de dagelijkse werk tijd in 1965, het opnemen van een jeugdparagraaf in de CAO en het tewerkstellen van buitenlandse ar beidskrachten. AMERIKAAN UITGEWEKEN. Volgens het Oostduitse persbureau ADN is onlangs een Amerikaanse sergeant, Willard Valentini, naar Oost-Duitsland uitgeweken. Hij zou daar politiek asyl hebben verzocht. Een Amerikaanse legerwoord voer der verklaarde desgevraagd, dat Valen tini op 24 september in uniform de grenspost voor buitenlanders was gepasserd. Zijn papieren waren in orde en hij zou zijn verlof in Ber lijn doorbrengen, doch is niet bij zijn onderdeel teruggekeerd, aldus de woordvoerder. Een 22-jarige Hongaar, die dins dag nabij Rattersdorf door een prik keldraadversperring naar Oostenrijk trachtte te ontsnappen, werd door een ontploffende mijn zwaar gewond. Toch wist hij nog Oostenrijks ge bied te bereiken, waar hij in een zie kenhuis werd opgenomen. Jm Met alle vitaminen onmisbaar voor uw gezondheitij Bij prikkelbaarheid, over- vermoeidheid et» neerslachtigheid. President Kennedy heeft woensdagavond op een persconferentie bekendgemaakt, dat de Amerikaanse regering de levering van graan aan de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen goed keurt. De prijs zal op het normale internationale peil liggen. De partij omvat verscheidene miljoenen tonnen tarwe en voeder- granen. De president voegde hieraan toe, dat de transactie vier miljoen ton graan met een waarde van ongeveer 250 miljoen dollar om vat, te leveren tegen contante betaling in dollars of goud en op normale handelsvoorwaarden. Kennedy zei, dat de transactie wellicht politieke gevolgen kan hebben doordat sommigen het er niet mee eens zijn, doch, aldus de president, deze verkoop is in het belang van de Verenigde Staten. UMBO-san i per Ibccn van 100 multivitamins parels f 3.S0 Bij apotheker en drogist 100 PACE IS (Advertentie) Waar men de Italiaanse filmster Sophia Loren met haar echtgenoot, de filmproducent Carlo Ponti ook aantreft, altijd zijn zij vol aandacht voor elkaar. Deze foto werd gemaakt tijdens een filmpremière in Napels. De president opperde voorts de mo gelijkheid, dat ook andere landen van het Sowjet-blok landbouwpro- dnkten bij de Verenigde Staten ko pen. Het ministerie van handel zal ex portvergunningen verstrekken op voorwaarde, dat de zendingen uit sluitend voor de Sowj et-Unie en an dere Oosteuropese landen bestemd zjjn. Het vervoer zal door Amerikaanse schepen worden verricht, zonodig aangevuld met scheepsruimte van andere landen. Er zullen regelingen worden getroffen om te voorkomen, dat enkele handelaren een buiten sporig groot aandeel in de levering krijgen. De Sowjet-Unie en andere Oost- Europese landen zullen dezelfde be handeling krijgen als andere kopers op de wereldgraanmarkt, aldus de Amerikaanse president. Volgens Kennedy zou het „dwaas heid" zijn om de Amerikaanse ver kopen tegen te houden terwijl de bondgenoten van de V.S. graan kun nen kopen om deze aan communis tische landen te leveren. Hetgeen zij al lange tijd op uitgebreide schaal doen, aldus de Amerikaanse presi dent. Weer grote duikboten voor West-Duitsland De Westeuropese unie, waarvan ze ven landen waaronder Nederland, deel uitmaken, heeft de Westduitse regering gemachtigd zes onderzeebo ten te bouwen met een waterver plaatsing van maximaal duizend ton. Dit is gebeurd op voorstel van gene raal Lyman Lemnitzer, de opperbe velhebber van de Navo; In de bekendmaking werd gezegd, dat de raad van de Westeuropese unie, op aanbeveling van generaal Lemnitzer de lijst heeft gewijzigd van vlootbewapeningen, die, naar de Westduitse regering had beloofd, niet in West-Duitsland vervaardigd zou den worden. „Als gevolg van dit amendement is de federale republiek gemachtigd zes onderzeeboten van maximaal dui zend ton op haar grondgebied te bouwen om aan haar verplichtingen jegens de Navo te kunnen voldoen. Op het ogenblik heeft West-Duits land niet meer dan tien kleine onder zeeboten, waarvan er drie voor op leiding worden gebruikt. De andere zeven zijn allen tijdelijk buiten dienst omdat het staal van de bui tenwand is gaan roesten. Verder be staat de Westduitse marine uit kust- patrouillevaartuigen en torpedoboot- jagers van ten hoogste 6.000 ton. De marine telt 28.000 man. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft een bericht van het Keulse dagblad Deutsche Zeitung dat de V.S. bereid zijn de Sowjet- Unie een lening van zes miljard dol lar te verlenen, met klem tegenge sproken. Volgens het blad was de lening bestemd voor industriële ontwikke ling, deels ter financiering van een grote olieraffinaderij. Met de „Willem Ruys", die vandaag in de Rotterdamse haven is aange komen, arriveerde een 46-jarige verstekeling, Tomas Paz Morena; het is een Cubaan, die in Panama aan boord van de „Ruys" is geslopen. De verstekeling werd in Rotterdam door de havenpolitie van boord gehaald en zal nu in een Rotterdamse cel moeten afwachten, wat er in de toe komst met hem gebeuren gaat. Hier verlaat hij de cel aan boord van het schip waar hij de laatste dagen van de reis verbleef.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6