IN LEIDEN: GEEN GAS MEER UIT KOLEN WETHOUDER OP DE VUURPLAAT RAFFINADERIJEN THANS DE LEVERANCIERS GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST DONDERDAG 10 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Het nieuwe lilmseizoen is in volle gang. Wat 's werelds beste regisseurs en beroemd ste filmsterren voor 11 ge maakt hebben vindt U alleen in de bioscoop. I.et op de wekelijkse aankondigingen in de kiant en bepaal Uw keuze. Vanmorgen zijn in Leiden voor de laatste maal enkele kamers van de Koolgasfabriek geladen. Daarmede is een einde gemaakt met de fabri cage van gas uit steenkool. Wethouder Harmsen heeft met het verrichten van de officiële daad een streep gezet onder de geschiedenis van een wijze van gasproduktie, die in 1848 begon in een stokerij, bestaande uit 4 fornuizen, elk met 9 retorten, waarmede een bescheiden hoeveelheid gas kon worden gemaakt met als bijprodukten cokes en koolteer. In 1876 bedroeg de totale gasproduktie langs deze weg 1,713.307 m3 gas. De verhoogde vraag maakte in het laatste kwartaal van de vorige eeuw enkele uitbreidingen van de bestaande produktiemiddelen noodzakelijk en leidde in 1904 bovendien tot de bouw van een watergasfabriek met een etmaal-produktie van 30.000 m3 gecarbureerd watergas ter aanvul ling op de koolgasproduktie. In 1922 werd een geheel nieuwe koolgasfabriek opgericht, waarbij- systeem van gasbereiding belangrijk werd gewijzigd en het bedrijf zo veel mogelijk gemachineerd. Raffinaderijgas Een geleidelijk nieuwe ontwikke ling gaf het jaar 1955 te zien, toen aanvankelijk gestreefd werd naar verbetering van de kwaliteit van 't stadsgas door toevoeging van raffi naderijgas en in een later stadium door een omvormingsproces deze grondstof te verwerken tot stadsgas, dat thans is gestegen tot een produk- tietotaal van rond 62.000.000 m3. De toepassing van verschillende soorten afstandsgas heeft in de laat ste jaren een steeds verdere inkrim ping van de koolgasfabricage mo gelijk en economisch noodzakelijk gemaakt. Het moment is thans aan gebroken, waarop de Koolgasfabriek wordt gesloten. Snel De produiktie wordt thans voortge zet met moderne machines, die deels zijn ingericht voor omvorming van afstandsgas tot stadsgas, deels be stemd zijn door toevoeging van af standsgas van hoge calorische waarde gas van lagere verbrandingswaarde te verrijken tot stadsgas. Zij maken een sterk gemechaniseerd en geauto matiseerd bedrijf mogelijk en kunnen aanzienlijke 'fluctuaties in de gasaf- name, b.v. bij het invallen van de vorst, snel opvangen. PROMOTIES AAN UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Letteren op proefschrift getiteld „De oudste versie van Dodenboek 17a" (Coffin texts spreuk 335 a) de heer M. S. H. G. Heerma van Voss, gebo ren te Leeuwarden in 1933 en thans wonende te Voorschoten. Promotor was prof. dr. A. Klasens. Heden promoveerde tot doctor in de faculteit der rechtsgeleerdheid, de heer H. Cohen Jehoram, geboren te Delft in 1933 en thans wonend in Leiden, op een proefschrift getiteld: Goodwillrecht. Het voornamelijk pri vaatrechtelijke, maar ook belasting recht en administratief recht raken de onderzoek van de Nederlandse en belangrijkste literatuur, rechtspraak en wetgeving op het gebied van de goodwill, leidt tot pleidooi voor een nieuw subjectief privaatrecht, het goodwillrecht. Promotor was prof. mr. H. DriOn. Vóór de laatste kamer van de oude gasfabriek werd gevuld moest de ruimte geleegd worden. Bijgaande foto geeft hiervan een beeld. De wit-hete kolen worden in een verplaatsbare koker gestort en met water af gekoeld. Wethouder P. S. Harmsen heeft vanmorgen een warm karwei opge knapt. Op de bovenste verdieping van de uit de twintiger jaren date rende fabriek heeft hij de laatste la ding kolen gestort in de kamer, waar in zij verhit worden. Dit deel van het Stedelijk Energiebedrijf te Lei den, doet thans geen dienst meer en zal in de loop der jaren worden afgebroken. De weinige arbeiders die in deze afdeling van de Leidse gas produktie werkzaam waren, zijn el ders tewerk gesteld. Zoals uit het artikel in dit blad blijkt is de fabrikatie van gas uit kolen in de afgelopen periode van lieverlee verdrongen door het kraak- gas, dat geleverd wordt door de raf- rinaderijen in Pernis. Tussen de fa- brieksterreinnen daar en Leiden ligt Wethouder Harmsen hield een kor te toespraak vóór hij tot het stellen van de officiële daad overging. Hjj zei, dat Leiden een der eerste ge meenten was, waar de straatlan taarns met gas werden gestookt. Het was een eis der tijd, dat het kolen- gas vervangen werd door raffinade rijgas, straks met aardgas, aange voerd uit Groningen. Hij bracht dank aan de arbeiders, werkzaam in deze afdeling, die in de loop der jaren trouw hun de bevol king dienende arbeid hebben ver richt. In het bijzonder werden hoge eisen gesteld aan de „gasleveranciers in de afgelopen barre wintermaan den". Geeft bijgaande foto met wethou der Harmsen een beeld van een gas- fabriek-in-oude-stijl, in tegenstelling hiermede staat de nieuwe fabriek, waarin het raffinaderijgas wordt omgevormd tot stadsgas. Hier wordt het werk hoofdzakelijk gedaan door automaten die geinspecteerd worden door slechts één enkele werknemer. Voor de aanvang van de raadszitting, welke gisteravond te Oegstgeest gehouden werd (de raad was voltallig aanwezig), sprak burgemeester H. du Boeuff de heer Kaptein (PvdA) toe. Hij feliciteerde hem met zijn benoeming als Hoogleraar aan de Universiteit van Utrecht. „Wij vrezen dat wij U straks uit ons midden zullen moeten missen, wij wensen U veel sukses op Uw verdere levenspad", wenste de voorzitter hem toe, die de heer Kaptein veel lof toezwaaide. Burgemeester en wethouders deelden vervolgens mede, dat de Staats secretaris van O. K. en W. de üitbreiding met een speelwerklokaal van de openbare kleuterschool aan de Wijttenbachweg op de urgentielijst 1963 heeft geplaatst. In verband hiermede is opdracht gegeven tot het ontwerpen van een bouwplan. Na ontvangst hiervan zullen de nodige kredieten bij de raad worden aangevraagd. Het voorstel van B. en W. tot het opnieuw vaststellen van de Pensioen- verordening wethouders werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Gemeentecentrum en wijkgebouw Het college van Kerkvoogden van de Hervormde gemeente alhier en het bestuur van de afdeling Oegst geest van de Z.H. vereniging van het Groene Kruis hebben zich tot b. en w. gewend met het verzoek een per ceel grond aan de Wijttenbachweg te mogen kopen ter grootte van 2200 m2. De bedoeling is op deze grond een gemeentecentruim en een wijkgebouw te stichten. Men ging akkoord met de verkoop van de grond a 38,50 per ml2. Mevrouw Smits-Witvliet vroeg, of het mogelijk was, dat genoemde twee instanties later nog een andere instantie konden laten deelnemen aan ddt gemeenschappelijk centrum. De voorzitter antwoordde hierop ontkennend. De gemeentesecretaris, de heer De Visser, deelde mede, dat de mogelijkheid tot toetreding be stond voor de Vrijzinnig Hervorm- Boerderij Haas wijk Het raadsbesluit tot aankoop van de boerderij Haaswij k is dd. 10 april 1963 door G. S. goedgekeurd waarbij bepaald was, dat de overdracht zou plaatsvinden binnen één maand na datum van de goedkeuring. De toestemming tot overdracht, welke de grondkamer moet geven, is nog niet verkregen, waardoor het een en ander is vertraagd. Naar ach teraf is gèbleken, was bij de onder handelingen overeengekomen dat indien het transport niet binnen één maand na de goedkeuring zou kun nen plaats vinden over de koopsom een rente van 5 procent zou worden vergoed. Akkoord, zei de raad op het voorstel van b. en w., deze bepaling alsnog in het raadsbesluit op te ne men. Waterleiding Men zal medewerking verlenen voor de aansluiting aan de waterlei ding van de boerderij Broekweg nr. 5. Mevrouw Smits-Witvliet (WD) vroeg of de aanleg niet gesubsidieerd kon worden door de Provincie. Deze houdt zich op met de aanleg van waterleiding in de afgelegen of on derontwikkelde gebieden; zo ver klaarde zij, hetgeen enige hilariteit verwekte. Vrijwillige brandweer De beloningen van de vrijwillige brandweer zullen worden verhoogd. De mate der verhoging bracht de heer Brouwer (PC) in het geweer. Het was hem opgevallen, dat een brandmeester le klasse een verho ging werd toegemeten van 100 gul den, terwijl daarentegen een adspi- rant brandwacht 10 gulden erbij krijgt. Ddt ter stimulering van de dienst bij de brandweer. De heer Brouwer zag in deze stimulans geen stimulering zoals hij het uitdrukte. Zijn voorstel was alle vergoedingen met 50 gulden te verhogen: „dan sti muleer je iedereen". De heer Van der Voort (KVP) verklaarde respect te hebben voor de vrijwillige brandweer. Hij zag liever een procentuele verhoging. De voorzitter zag hier echter een scheef trekken van de verhoudingen. De heer Brouwer werd niet van zijn standpunt afgebracht. „Wij hebben meer soldaten nodig dan generaals, de soldij zal dus verhoogd moeten worden!" De heer Kaptein stelde voor de bovenste categorie van de vrijwilige brandweer uit te sluiten voor verdere verhoging. De voorzit ter voelde hier wel iets voor. De heer Bergmeyer (KVP) vond het niet juist om met bedragen te goochelen; hjj zag liever dat men het voorstel aanhield; hij stelde voor het te laten zoals het was en bij de behandeling van de begroting met een herziening te komen. Ten slotte werd het voor stel gewijzigd met dien verstande dat de onderbrandmeester, de hoofd brandwacht, de brandwacht le klas se, de brandwacht 2e klasse en de adspirant brandwacht een verhoging van vergoeding krijgen van 30 gul den. De nieuwe bedragen zijn dus respectievelijk 105, 100, 95, 85 en 80 gulden per jaar. Een suksesje voor de heer Brouwer dus. De onderbrandmeester zal tevens zijn uurvergoeding behouden, het geen niet het geval is met de twee hoogstgenoemde rangen. Deze zijn verhoogd (voor de brandmeester le klasse) van 250 tot 300 gulden en (voor de brandmeester) van 100 tot 200 gulden. Grond IDe Amsterdamse Aannemingsmij. N.V. heeft de gemeente een aanbod gedaan voor de levering van klei grond en teelaarde ten behoeve van de ophoging van terreinen, gelegen bij het in uitvoering zijnde uitbrei dingsplan Oegstgeest Noord-Oost. De prjjs bedraagt 3,95 per m3. De oppervlakte van de bouwgrond is 43.090 m2, waarvoor 50.000 m3 grond nodig is. De raad ging op het voor stel tot aankoop in en verleende een krediet van 290.000 gulden. Met de grond zullen verschillende nog niet verkochte bouwterreinen opgehoogd worden. (Dit werk is inmiddels aan gevangen). De grondprijs zal uiter aard omhoog gaan zo verklaarde de voorzitter, doch er staat tegenover dat een koper niet zelf meer behoeft op te hogen, hetgeen voor hem zekere voordelen met zich medebrengt. De heer van Nieuwkoop (PC) vroeg of het ophogen van de bouwgrond nu wel noodzakelijk was. De voorzitter verklaarde hierop dat het niet ge wenst is dat op deze, door wegen omsloten percelen, straks waterop pervlakten ontstaan. Voor de vernieuwing van de gas kachels in de Koningin Julianaschool werd een krediet verleend van 12.500 gulden. „Kunnen wij niet beter wachten met de aanschaf van de nieuwe kachels tot er aardgas is, „in formeerde mevrouw Smits-Witvliet (WD). „De toestand is onhoudbaar" antwoordde de voorzitter. De heer Van der Voort (KVP) vond het ei genaardig dat men nu pas met het voorstel kwam, vlak tegen het win terseizoen, terwijl de kachels al maanden geleden zijn afgekeurd. „De kachels zijn al besteld", deelde de voorzitter mede, „zodra de goedkeu ring van GS binnen is zullen wij ac tie nemen". Ook de Gevers-Deutz- school zit met verwarmingsperikelen. Zij vraagt medewerking tot de de aanschaf van een oliestookinstalla- tie. De raad zegde toe deze medewer king te zulen verlenen. In een vol gende raadsvergadering zullen B. en W. het benodigde krediet voorstellen. TELEVISIE OP SCHOOL Men ging akkoord met het verzoek van het bestuur van de v.g.l.o. school Duinzicht en het bestuur van de Groen van Prinstererschool mede werking te verlenen voor de aan schaffing van een televisietoestel. Dit in verband met het komende ex perimentele tijdvak van de school televisie. Bij informatie is gebleken dat over het gehele land een speiding is nage streefd naar richting en soort van de scholen die aan het experiment meedoen. Dat beide scholen tot het bijzonder onderwijs behoren in de gemeente Oegstgeest, is puur toeval lig. De heer Van Uithoven vroeg of het kijkgeld in het straks voor te stellen krediet wordt opgenomen. De voorzitter verklaarde dat het kijk geld komt te vallen onder de ex ploitatiekosten. Doch hij was voorts van mening, dat men bij dit experi ment wel vrijstelling van kijkgeld zal verkrijgen. Nadat enkele compobildteitsbeslui- ten waren goedgekeurd opende de heer Kaptein de rondvraag. Hij vroeg B. en W. of het mogelijk was een pre-advies uit te brengen over de stand van zaken bij de Ponnyclub. De voorzitter zegde dit toe. VERKEER Door uitgebreide verkeersmaatre gelen zijn er in de Kempenaerstraat een bijzonder groot aantal verkeers borden en borden met aanwijzingen geplaatst. De heer Dunné (WD) had aan situatiefoto aangetroffen in een der Leidse dagbladen. Hij beval de voorzitter deze foto ter bestudering aan. De situatie in genoemde straat is alleen begrijpelijk voor „super- verkeersdesk undigen" aldus de heer Dunné. Mevr. O. Samkalden (PvdA), vond het niet zo „super" en merkte op dat door de plaatsing van de bor den het allemaal duidelijker was ge worden. Na een korte sohorsing van de raadszitting werd (achter gesloten deuren) een toelichting gegeven op het nieuwe ontwerp van het uitbrei dingsplan „Oegstgeest Noord 1963". Na afloop van de behandeling van ddt punt deelde de voorzitter mede dat er nog geen besluit was genomen en de onderhandelingen zullen wor den voortgezet.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 3