Roelofarendsveen beleeft gouden tijd van gouden bruidsparen BEGROTING VAN WASSENAAR GEEN ROOSKLEURIG BEELD A. DE KORT VEERTIG JAAR BIJ S.L.F. GING ACCOORD MET PLANNEN VOOR OLDENBARNEVELDTWEG Raiffeisenbank recipieerde ter gelegenheid van zestigjarig bestaan WOENSDAG 9 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR Hadden wij in de laatste weken reeds het genoegen om op één avond een bezoek te brengen aan drie gou den bruidsparen, en wij hierbij toen dachten dat het wel weer enige tijd zou duren voor wij weer eens het genoegen zouden hebben, dan blijkt nu wel dat wij ons hierin terdege hebben vergist. Wij kwamen er n.l. achter, dat voor het echtpaar Corne- lis J. W ess el man en Anna B. Wessel- man-Hoogenboom vandaag 9 okt.de gouden bruidsdagen zouden ingaan. Natuurlijk brachten wij een bezoek aan hun woning op 't Zuideinde 25. Erg vlot ging het aanvankelijk niet, want 'de gouden bruidegom had nogal Wat bezwaren om „in de krant" te komen. Echter, na de toe zegging, dat wij het gebruikelijke verhaal van kinderen en kleinkinde ren, gezondheid en „altijd nog aan het werk", achterwege zouden laten, mochten wij toch ons doel bereiken. En natuurlijk was deze wens begrij pelijk voor ons een bevel en wij zul len trachten om hieraan dan ook zo veel mogelijk gevolg te geven. De gouden bruidegom is mede-firmant van het timmerbedrijf fa. G. Wes- selman Zn. In vroegere jaren was een voornaam onderdeel van het be drijf de „helling" waarop pramen en roeiboten gebouwd werden voor de tuinders ter plaatse. De tijden zijn eohter veranderd, want thans ligt het zwaartepunt in kassen- en woningbouw. Bijna, zouden wij onze belofte breken om te schrijven over het werkzaam aandeel dat hij nog in de werkzaamheden heeft, evenals wij beloofd hebben niets over de le vensloop in de achterliggende jaren te vermelden. Trouwens erg veel ge legenheid hebben wij ook niet ge had om hierover te praten, want de bruidegom als liefhebber van een stevig spelletje „klaverjassen" was deze avond ook de gastheer van zijn kaartclub, dus moesten wij ruim baan maken. Echter van de gouden bruid, drie jaar jonger dan de 76-jarige gouden bruidegom, mochten wij nog vernemen dat het feest gevierd wordt op dinsdag 29 okt. 's Morgens te 10 uur is in de parochiekerk „St. Petrus Banden" de plechtige H. Mis tot intentie van het gouden paar, waarna men de dag met kinderen, kleinkinderen en familie gezellig hoopt door te brengen in hotel „De Vier Heemskinderen". Hier is van 2 tot 3.30 uur n.m. tevens gelegenheid om het gouden paar te feliciteren. Wij zijn ervan overtuigd dat het echtpaar over belangstelling op deze dag niet zal hebben te klagen. Dat het een gouden tijd is voor Saldireserves snel geslonken Het beeld dat de Wassen aar se ge meentebegroting voor 1964, die thans aan de raad is aangeboden oplevert is niet zo rooskleurig. De grote investeringen die de gemeen te heeft moeten doen en nog zal moeten doen beginnen hun invloed te doen gelden op de gewone dienst en de saldi-reserve, die enkele jaren geleden nog een bedrag van 2 mil joen bevatte, is door de begrotings tekorten van de laatste jaren heel snel geslonken. Het gevolg van een en ander is, dat b. en w. hebben moeten uitzien naar middelen ter bezuiniging ener zijds en ter verhoging van de in komsten anderzijds. Wat de bezui nigingen betreft, is men er in ge slaagd het aanvankelijk geraamde uitgavenpeil te verlagen met 100.000.En voor de inkomsten verhoging is de keuze gevallen op een verhoging van de reinigings- HAZERSWOUDE Gistermorgen heeft de heer A. de Kort uit handen van wethouder P. S. Harmsen de bij de orde van Oranje Nassau behorende bronzen ere-me- daille ontvangen. Deze plechtigheid had plaats in het gebouw van de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden in intieme familiekring. De heer De Kort vierde zijn veertigjarig jubileum in dienst van dit bedrijf. Hij is dis- trictsfitter te Hazerswoude. Wethouder Harmsen legde de na druk op het grote belang van het vakmanschap van een gasfitter. Is een gasfitter niet voor zijn taak be rekend, dan kunnen zich gevaarlijke situaties voordoen. De heer De Kort heeft de belangen van de SLF op uitstekende wijze behartigd. De ko ninklijke onderscheiding is dan ook tenvolle verdiend en de wethouder wenste de jubilaris en zijn gezin gaarne van harte geluk met deze mooie beloning van onverdroten ijver en trouw. Van waardering getuigende woor den werden ook gesproken door di recteur Y. Ykema, die een oorkonde en een gratificatie overhandigde. Voorts werden geschenken aangebo den namens de personeelsvereniging en de naaste collega's. Mevrouw De Kort kreeg bloemen. 's Middags was er voor de inwoners van Hazerswoude gelegenheid de heer De Kort te feliciteren in zijn woning Torenstraat 3 aldaar. Daarvan werd een druk gebruik gemaakt. VERSCHIL VAN MENING OVER URGENTIE De Wassenaarse gemeenteraad heeft maandag geruime tijd nodig gehad om tot een besluit te komen over de reconstructie van de Van Oldebarne- veldtweg. Er was een krediet van 1,2 miljoen gevraagd voor een nieuw profiel en nieuwe riolering in de Prinsenweg en de Van Oldebarne- veldtweg. Over de Prinsenweg was men spoedig eens maar wat het an dere gedeelte van het plan betreft gingen er serieuze stemmen op om de oude situatie te handhaven en eerst af te wachten hoe zich in de toe komst het verkeer daar ontwikkelt. Het was vooral mr, A. van Vuure (VVD), die ernstige bezwaren had tegen de nu ontworpen plannen. Die plannen, aldus de heer Van Vuure, voorzien in een doorgaande traverse Prinsenweg-Van Oldenbarneveldtweg. Maar de verkeerstellingen hebben nog eens aangetoond, dat de doorgaande verkeersstroom in de richting (en omgekeerd) veel geringer is dan de verkeersstromen, die zich via de Van Oldenbarneveldtweg naar de Lange Kerkdam en omgekeerd bewegen. Juist voor deze afslaande verkee rsstroom biedt het nieuwe plan geen verbetering ten opzichte van de bestaande toestand. En omdat er ook overigens geen haast is met de Oldenbarneveldtweg diende spreker een voorstel in om dit gedeelte uit het plan te lichten en eerst af te wachten hoe het verkeer door het uitbreidingsplan Zijlwatering zich zal gaan ont wikkelen en hoe de situatie wordt wanneer op de Deyl een nieuwe aan sluiting Rijksstraatweg-van Zuylen van Nijevelt tot stand gekomen is. Bij de foto: Het gouden paar met kleindochter Tanja. gouden paren te Roelofarendsveen bleek ons overigens bij dit bezoek, want 50 jaren geleden was gelijktij dig met dit paar ook 't echtpaar Jan Remmerswaal de bruidsdagen inge gaan. Dit paar woont thans echter in het nabuur dorp Oud-Ade. Ver melden wij tenslotte nog dat ook het echtpaar Wesselman gedurende al deze jaren een trouw lezer is ge weest van onze Leidse Courant. rechten met ongeveer 1/3 (voor de meeste ingezetenen van 0.75 per maand tot 1.en in een vrij aan zienlijke verhoging van dte straat belasting (voor de gebouwde eigen dommen van 6% op 10% en voorde ongebouwde eigendommen van 3% tot 5%. Deze 'beide belastingverho gingen zullen naar raming 162.000 per jaar meer opleveren. Het tekort op de begroting kon daardoor worden teruggebracht tot ongeveer 150.000.welk tekort gedekt zal kunnen worden door te beschikken over een deel van de nog aanwezige saldi-reserve. In de oorspronkelijk voor 1964 op gezette begroting was een tekort ge raamd van 320.000.terwijl voor nieuwe kapitaaMasten een bedrag van 60.000.was opgevoerd. Er moest echter gerekend worden op een post voor nieuwe kapitaalslas- ten van 160.000.zodat het be grotingstekort" zou oplopen tot 420.000.Dank zij de ongeveer 100.000.bezuinigingen en de on geveer 160.000.hogere belasting opbrengst kon het tekort worden teruggebrachttot ongeveer 150.000 De saldi-reserve, waaruit over '63 een bedrag van 275.000.zal moe ten worden onttrokken, voorzover de gegevens thans bekend zijn, zal op 1 januari a.s. nog 388.000 groot zijn. Op het terrein van de kapitaal- werken, aldus burgemeester en wet houders staat de gemeente voor tal van urgente voorzieningen. De reconstructie van de trambaan kan geen uitstel lijden en vergt in de eerstkomende jaren grote bedra gen. Ook de aanleg van een nieuwe begraafplaats is urgënt. De sanering van de dorpskom zal voortgang moeten hebben. Een nieuw politie bureau zal in de eerstkomende ja ren beslist gebouwd moeten worden en verschillende wegen- en riole ringsplannen moeten worden gere aliseerd. Door enkele van deze belangrijke investeringen naar een later tijdstip te versohuiven zijn de lasten van de kapitaalsuitgaven voor 1964 gelimi- eerd tot 160.000. De leden van de commissie finan ciën, in welke commissie de finan ciële aspecten van de begroting en van de voorgestelde belastingverho gingen werden behandeld, hebben zich hun stem voorbehouden. Burgemeester mr. W. J. Geertsema wees de heer Van Vuure er op, dat dit een uitstel zal gaan betekenen tot om streeks 1975, want eerder zal Zjjlwate- ring zeker niet voltooid zijn en zullen ook de nieuwe plannen op de Deyl niet zijn uitgevoerd. De burgemeester was het met de heer Van Vuure helemaal niet eens, dat het nieuwe plan geen ver betering inhoudt ten opzichte van de nu bestaande situatie. Er komt aan beide zijden van de Van Oldenbarneveldtweg veel meer ruimte beschikbaar voor het verkeer, ook voor het linksafslaande verkeer. Het euvel van de geparkeerde auto's die een deel van de beschikbare wegcapaciteit in beslag nemen zal in het nieuwe plan geleden zijn omdat auto's kunnen parkeren op de z.g. vent- wegen. De opstelplaatsen voor de bussen bij de haltes komen eveneens naast de hoofdrijbaan te liggen. De ha .lte- plaatsen zelf zullen niet meer vlak voor de huizen zijn, maar verder weg, in een groenstrook tussen ventweg en hoofd rijbaan, waar ook plaats is voor abri's. De heèr Sidney J. v. d. Bergh (WD) steunde het voorstel-Van Vuure op grond van nationaal-economische over wegingen. Er is een grote kans, aldus de heer Van den Bergh, dat het binnen kort gaat komen tot 'n temporisering van de overheidsuitgaven met het oog op de situatie, die zich op loon- en prij zen- gebied aan het ontwikkelen is. Wasse naar zou in het belang van de algemene situatie handelen, wanneer het de plan nen voor de Van Oldenbarneveldtweg enige jaren uitstelde. Mr C. A. van Gor- cum (PvdA) stelde daartegenover, dat het niet de taak van de gemeenteraad is1, op de stoel van de regering te gaan zitten. En burgemeester Geertsema vond het toch wel wat al te ver gaan, nu al vooruit te gaan lopen op dingen die mis schien wel eens zouden kunnen gaan ge beuren, maar waarvan nog niets beslist is. Bovendien: Wassenaar heeft bijtijds gezorgd over de nodige kapitaalsmidde len te beschikken om deze plannen te financieren. Uitstel van een beslissing zou ook betekenen, dat de uit te voeren werken duurder worden. Op het ogen blik doet zich de mogelijkheid voor dit werk onderhands op te dragen aan de zelfde aannemersfirma, die ook de Wit- tenburgerweg zal reconstrueren voor 'n alleszins redelijke prijs, die geheel in overeenstemming is met de door de ge meente gemaakte begroting. Het voorstel-Van Vuure om de Van Oldenbarneveldtweg uit de plannen te lichten werd verworpen met 15 tegen 3 stemmen. Vóór stemden behalve de heer Van Vuure de heren v. d. Bergh en Oos terling. Op verzoek van de raad werd beslo ten voorlopig de plannen voor een ben zinepomp bij de kruising met de Van Zuylen van Njjeveltstraat uit het geheel te schrappen en daarover later opnieuw te beslissen. Het voorstel van b. en w. werd hierna met 15 tegen 3 stemmen aanvaard. Naar wethouder ir. G. A. P. de Kort meedeelde, zal de reconstructie van de Wittenburgerweg, waarmee in feite al begonnen is, 10 maanden duren en zal dc aannemer de Prinsenweg en de Van Oldenbarneveldtweg in 9 maanden moe ten opleveren. EREPENNING Over de instelling van een gemeente lijke erepenning toonden de vier fractie voorzitters, die hierover het Woord voer den zich niet bijzonder enthousiast. De raad verzoende er zich mee, toen mr. Geertsema betoogd had, dat zich af en toe gevallen voordoen, waarin het ont breken van een gemeentelijke onder scheiding als een ernstig gemis wordt gevoeld. Besloten werd de penning toch in te stellen, maar de toekenning niet door b. en w., maar door de raad te laten geschieden, na overleg in een be sloten vergadering. Een verandering in de samenstelling van het wagenpark van de politie le verde veel stof tot spreken op, doch de raad ging met het voorstel akkoord. Ook met de aanschaffing van een represen tatieve auto, die voor allerlei doeleinden kan worden gebruikt en door een chauf feur in vaste dienst zal worden gereden. REMISE VERHUURD Goedgekeurd werd het voorstel om een hal van de vroegere remise voor ƒ20.000 te verhuren aan de Rijksgebou wendienst. Op een vraag van mr. van Gorcum voor welk doel de nieuwe op slagplaats gebruikt zal worden kwam een verrassend antwoord van wethou der ir. M. Elion: de remisehal zal dienst gaan doen als opslagplaats van in beslag genomen bromfietsen, die het slachtoffer zullen worden van een op initiatief van de procureur-generaal te houden grootscheepse actie tegen de overlast van dit soort voertuigen. DE RIETMATTENKWE STIE In de kwestie van de rietmatten achter een viertal woningen aan de Van der Marckstraat kon de raad weinig anders doen dan achter het standpunt van b. en w. gaan staan: rietmatten mogen in Wassenaar nu éénmaal niet voor terrein afscheiding worden gebruikt. Burgem. Geertsema kondigde in dit verband een verscherpte controle aan op allerlei on gerechtigheden op het gebied van bouw sels, die zonder vergunning tot stand zijn gekomen. Overwogen wordt zelfs hierbij een opsporing vanuit de lucht in te schakelen, omdat vele van dit soort overtredingen niet vanaf de openbare weg zijn te constateren. Een beslissing inzake het uitbreidings plan villapark Duinrell werd voor ten hoogste drie maanden verdaagd. En in een volgende vergadering zullen de vra gen worden beantwoord, die door de heren Oosterlingh en Van den Bergh zijn 'gesteld resp. over het bouwen van goedkope woningen en over gemeente subsidie voor de schoolmelkverstrek- king. De niet genoemde agendapunten gin gen, al dan niet met enige discussie, onder de hamer door. OUDE DAME DOOR GAS VERGIFTIGD In het ziekenhuis te Venlo is de 82-jarige weduwe A. C. B. uit Venlo overleden aan de gevolgen van gas vergiftiging. Zij had een dezer dagen bij het aanmaken van het gasfornuis, wel de kraan opengemaakt, maar was later vergeten het gas aan te steken. Zij werd bewusteloos aangetroffen en naar het ziekenhuis overgebracht. NOORDWIJKERHOUT Het bestuur, de raad van toezicht en de directeur van de coöperatieve raiffeisenbank Noordwijkerhout hielden dinsdagmiddag in hotel „De Witte Raaf" aan de Duinweg een receptie bij gelegenheid van het 60- jarig bestaan der bank. Dat het niet centraal liggen van de receptiegelegenheid voor de leden en relaties der bank geen enkel bezwaar inhield om in grote getale hun be langstelling bij dit jubileum te tonen, bleek al spoedig na het aanvangs- uur, toen de ruime zalen van „De Witte Raaf" zich vulden. Spreker memoreerde in het kort de reden van het ontstaan van de boerenleenbanken. Het elkaar helpen moet ook nu de stevigste basis van de coöperatieve banken zijn. De voorzitter van de Ring Bloem bollenstreek der Coöperatieve Raif- feisenbanken, de heer S. Baron van Wijnbergen, ging op de onderlinge hulp wat verder in. Geboren uit de nood, blijken de boerenleenbanken van nu nog even vitaal en krachtig te zijn als voor ruim 60 jaren. Op een knappe ma nier is men weten te ontkomen aan de verstarring van de ouderdom. Dat komt voornamelijk, omdat de motie- Gelukwensen van vele kanten In opdracht van de Centrale Bank te Utrecht kwam de heer Roetering gelukwensen aanbieden. De band tussen de verschillende zelfstandige boerenleenbanken en de Centrale bank komt niet alleen tot uiting in ogenblikken van spanning en moei lijkheden, maar evenzeer in momen ten van vreugde als deze. In voor- en tegenspoed, aldus de heer Roete ring kunt U op ons meeleven en daadwerkelijke hulp rekenen. ven van toen ook nu nog volledig gelden. De gemeenschapszin, het el kander helpen is ook maandag de dag de ideële doelstelling van de boerenleenbanken. Dagelijks dient de bank bezield te zijn om de le den te helpen, mar wederkerig die nen de leden ook welwillend tegen over hun bank te staan. Als dit van weerszijden betracht wordt, dan heb ben de boerenleenbanken reden van bestaan tot in verre toekomst. Na mens de leden van de bank sprak een der oudste aanwezigen, de heer P. P. van Denzen, bestuur, raad van toezicht en directeur toe. Hij feli citeerde hen en daarmede de le den met dit jubileum en hij hoop te, dat de'plaats, die de bank in het leven van de plaatselijke gemeen schap inneemt, nog veler jaren be stendigd mag blijven. Gelukwensen mocht het bestuur mede in ontvangst nemen van het kantoor Noordwij kerhout der Twentse Bank, de zus terorganisaties in de streek en de vele relaties uit Noordwijkerhout en verre omtrek. KORTE GOLF Door arrestatie van acht jongens uit Leuth en Erlecom nabij Nijme gen, is opheldering gebracht in een zeer lange reekt van bromfietsdief stallen. Vier van de jongens, die zestien en zeventien jaar oud zijn, blijven voorlopig in arrest. Twee van hen zijn opgesloten in het po litiebureau te Nijmegen. Ze hebben toegegeven alleen al in deze gemeen te samen acht brommers te hebben gestolen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4