ITO \P KLEUTER COAT KREYMBORG WOENSDAG KREYMBORG Heftruck ramt gevel: chauffeur Bouw van katholieke tuinbouwschool in Hillegom begonnen O Bollenstreek zoekt steeds rationeler werkmethoden en bedrijfsvoering Vier doen méér dan één! CKefarine ,4 I DINSDAG 8 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 VOOR DE LEroSE KANTONRECHTER te wtfttte S» "ll pp deed, kwam niet uit het onderzoek Wel kwam naar voren, dat de m P'/k bromfietser een 35-jarige veehouder f|A||fkAT 1HPT T rkll uit Katwijk was en op genoemde l/vlfvvl 111V' I *-Fweg zonder op of om te zien pardoes een zwenking naar links had ge- ,4k schrok heel erg van de klap „schuldig" uit, doch liet enige straf maakt en wel op nog geen drie me en dacht dat ergens een vliegtuig was achterwege. Wel wees hij de buur- ter voor genoemde vrachtauto langs, neergestort en de brokstukken hier- man uiteraard diens schadeclaim van Op de bromfietsduo zal een vijf van nu door het dak mijn huis bin- f 50 toe. jarige zoontje en aan het stuur hin- nendrongen" verklaarde in de och- gen twee melkbussen van 10 liter tend van de 19-de juni j.l. een hevig ACHTER OP ANDERE AUTO inhoud. Dat de rechter en de officier ontstelde bewoonster van een huis Een 26-jarige secretaresse uit Den zowel die levensgevaarlijke zwen- aan de Padoxlaan in Warmond. Geen Haag stond terecht, omdat zy met king als het feit dat verdachte behal- brokstukken van een neergestort haar auto op Rijksweg 4 in de late ve die jongen ook nog die zware bus vliegtuig richttcr- echter 'n ware ra- avond van de 7de juni met haar sen - notabene aan't stuur bengelde- vage aan de gevel en het interieur auto achterop een stilstaande auto met zijn bromfiets vervoerde, Streekschool met veelzijdig onderwijsplan gereden. Behoudens de nodige laakbaar vonden behoeft nauwelijks van haar huis aan, doch een minder w w spectaculaire en doodgewone hel- materiïle"Tchadêr"had" de" botsing vermelding. nuck, die werd „bestuurd door een mede tot gevolg, dat zowel verdach- Verdachtes gemachtigde beperkte 30-jarige chauffeur uit Leiden. Dat te, haar 3-jarig dochtertje als een zijn pleidooi dan ook tot een verzoek genoemde bewoonster de schrik mede-passagier enkele vrij ernstige om uiterste clementie daar de civie- van haar leven had bezorgd toen zijn verwondingen opliepen. „Ik remde ie vordering, die zijn cliënt te vol- heftruck de gevel ramde, betreurde direct af toen ik die auto zag stil- doen krijgt enkele duizenden guldens hy ten zeerste, doch een en ander staan en begrijp nog niet hoe er toch zal bedragen. Hiermede enigszins re- gescluedde geheel buiten zyn schuld. een botsing kon ontstaan", verklaar- kening houdende, eiste de officier de de secretaresse haar overtreding, f 90 boete subs 30 dagen. De gemach- „Ik moest die truck by Fadox fj zag op een afstand van ruim 70 tigde benutte zijn laatste woord om weghalen en reed er dus tegen de ge- meter> dat de stoplichten van die voor een nog lagere boete te pleitten, woonte in mee over de openbare aido gjngen branden" las de kanton- De kantonrechter was hiertoe echter weg, verklaarde verdachte zijn deel- recbter in het proces-verbaal. „Ik geenszins bereid. „Gezien de ernst name met een heftruck aan het nor- begrijp dus niet waarom U niet tij- van het feit is de geëiste boete feite- u Jj i r e€n dig genoeg uw auto tot stilstand kon lenk aan de veel te lage kant, doch fenheid m het weödek, veroorzaakt brengen". „Ik reed toch echt niet zo ik wil met het oog op de hoge seha- door een brandput, werd het stuur bard", was het enige antwoord, dat devordering het ditmaal nog bij die pardoes uit mijn handen geslagen en verdacbte hierop kon geven f 90 laten", verklaarde hij zijn afwij- reed het gevaarte ondanks mijn af- Mede gezien de gevolgen van de zing nader en vonniste daarna con- remmen tegen dat huis op .betuigde botsi vond de officier dat >n b0ete hy vervolgens zyn onschuld aan de van f f0 subs 14 dagen verdachte vol- ongetwyfeld met alledaagse overtre- komen toekwam. Verdachte was het duig. De kantonrechter, mr. W. de biermede niet eens en achtte de eis „GEEN VERKEER" Koning kon zich echter niet voorstel len dat die brandput de oorzaak van alles was geweest. „Toen die truck door een oneffenheid afzwenkte, heeft U te laat afgeremd en kon dus niet tijdig genoeg meer tot stilstand komen", luidde de conclusie die hij uit een en ander trok. De officier mr. N. J. Out, was eveneens van oordeel, dat verdachte te traag had gerea geerd en dus te laat afremde. Zijn dan ook abnormaal hoog. Met het oog op het feit, dat het overtreding op Rijksweg Een 50-jarige cafétaria-exploitant hier" een uit Noordwijkerhout moest zich ver- betrof, J g .vV.~..v.ö „„v.—, antwoorden, omdat hij met zijn auto extra oplettendheid geboden is op d® kruising van de Goo- en de en de belaagde auto moest stoppen Schulpweg geen voorrang had ver- omdat er ter plaatse al tevoren een leend aan een van rechts komende ernstige botsing had plaats gevonden, auto. De botsing had tot gevolg, dat vond de kantonrechter de eisen daar- deze auto enige malen over de kop entegen nog wat aan de milde kant. sloeg en onderste boven m de weg- Hij veroordeelde daarom de zicht- berm schoof. Tot ieders verwonde- baar verbaasde secretaresse tot f 80 ring kwam de bestuurder vrijwel on- m i ucisii vei uaaauc öcli cl ai CMC ia/i, 1 uu o- - - en: bepaalde hy op f 60 boete subs boete subs 16 dagen en ging dus f 10 gedeerd uit de brokstukken te voor- Waarborg-kwaliteit. Tricot kraag en wattine voering. Met rugceintuur. In grijs en beige. Alleen geldig 9 oktober. O.a. voor leeftijd 2 jaar NU 0<a9° 12 dagen. Wel wat veel voor iemand, die slecht bij kas zit" vond verdach te. De kantonrechter maakte er f 50, subs 10 dagen van. boven de eis. CHAUFFEUR KOOS DE SLOOT schijn. „Ik ben na eerst te hebben gestopt voor enige voorrang hebben de auto's de weg opgereden, omdat er naar mijn mening geen verkeer "Ik hfdJ du ke,iS .tUSSen een J*0 meer aankwam", luidde verdachtes KOEIEN LOS sing met de bromfietser en een duik yrij zwakke verdediging. De getuigen T, ïn en„ toen maai het verklaarden eensgezind, dat hij niet „Ik heb voor een goede afrastering laatste gekozen". Zo verklaarde des- had ,tiiPftetaan dorh zonder meer gezorgd en verder konden zij toch tijds een 30-jarige chauffeer aan de £?d ^ügert^n doch moeilijk van mij verlangen, dat ik politie, toen hij gelukkig heelhuids onvereden Dat er wel deseliik dag en nacht de wacht bij die dam uit de cabine van zijn in de sloot ™kS waa bewezen defeiten af ging houden? Tot deze conclusie van langs de Voorhouterweg liggende doeBde 0nder hen ^vcrai zich TOk zijn onschuld aan het hem ten laste vrachtauto was geklommen. Achter een zuivelhandelaar, die als bena- gelegde feit kwam een 37-jarige vee- deze laconieke verklaring schuilde deelde partij een schadevergoeding houder uit Warmond. Hij stond te- echter tot eer van de chauffeur een van f 10 vroeg recht omdat hy niet had verhinderd staaltje van bliksemsnelle reactie en Voor de gebroken eieren en de dat zijn ruim dertig koeien op het - Haarlemmerstraat 143 - Leiden OEGSTGEEST Bromfietser uit Lisse op rijksweg dodelijk verongelukt perceel hooiland van zyn buurman waren gaan grazen. De veehouder verzekerde de kantonrechter, dat de schuld niet bij hem, maar bij het pol derbestuur moest worden gezocht. „Voor de goede uitvoering van enige werkzaamheden lieten de heren on der andere tijdelijk een dam in de sloot tussen onze weilanden aanleg gen, maar zorgden niet voor een af sluithek". „Ik heb toen tweemaal voor een goede afrastering gezorgd, maar beiden keren lag die de andere morgen weer tegen de grond, omdat anders de werkzaamheden werden belemmerd", zo verklaarde de vee houder dit nader. „Het zijn slimme beesten en ze hadden al gauw in de gaten, dat zij via die dam naar het land van myn buurman konden" voegde hij er nog met gepaste trots aan toe. Zijn buurman, die als getui ge was gedagvaard, kwam slechts in actie om te verklaren, dat de schade achteraf nogal mee was gevallen en maar f 50 bedroeg. „Die vijf tientjes zal ik hem direct wel betalen, want daar ben ik voor verzekerd, toonde de veehouder opnieuw zijn goede wil, hetgeen door de rechter zichtbaar op prijs werd gesteld. „Een moeilijk geval", vond de officier, WITTE KRUIS DE -eChte PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere pla gende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vr|j en daar door geen maagklachten. WITTE KRUIS (Advertentie) gewezen. kneusjes" lichtte hij zijn schadeclaim nader toe en oogstte de nodige bij val van de publieke tribune. Uit zijn verklaring bleek, dat hij zijn bestel wagen sterk moest afremmen om een botsing met de kantelende auto te vermijden en daardoor de lading - w.o. een hoeveelheid eieren - was gaan schuiven. „Ik behoorde name lijk ook tot het volgens verdachte niet aanwezige verkeer", merkte hij nog ironisch op. Mede gezien het feit, dat verdachte te plaatse goed bekend is en dus weet welk een gevaarlijk kruispunt beide genoemde wegen vormen, achtte de officier de over treding bijzonder ernstig en eiste dan ook f 100 boete subs 1 maand. De kantonrechter was het met een en ander volkomen eens en vonniste conform. De zuivelhandelaar kreeg uiteraard zijn schadevordering toe- Een s /eekwoord zegt dat een „ou- Kring Bedrijven Bollenstreek - wil Ui. u-t, „maar ja de bond geen nieuwe kunstjes meer in nauwe samenwerking met „Theo- 1Sifn bHjf\nu eenmfal al~ wil leren". Met andere woorden: ge- rie en Praktijk" cursussen gaan ge- j i- v11 in j 6 l:jUa verantwoor- vestigde tradities worden heel moei- Ven. De hoofdschotel bestaat niet uit eSS™ld ®m^re®Jc® dne uur delyk voor do g«iragingen van zyn doorbroken. Men heeft van de leergangen op vaktechnisch gebied der is de 57-jarigeP. de L. uit Lisse, toen veestapel De eis was mild en be- bollenstreek meer dan eens beweerd, bloembollenteelt. Op dat terrein be- hij °P *JJn bromfiets vanuit een zy- droeg f 15 ^ete subs 3 dagen „Ik dat men hier zeer gterk aan tradities staat trouwens aan nog meer cursus- weg Rijksweg 4 overstak, door een vanzelf" vïSSïhtS gebonden is. Voor een deel is dat sen niet zo veel behoefte. Theorie en personenauto geschept en zo ern- gingen vanzelf luidde verdachtes j. mn j vtiad stic cewond dat hri is overleden laatste woord juist, maar aan de andere kant kan Praktijk, de LTB, de KVOB en de De groepscommandant van de rijks- Hoewel de veehouder zich in de zin niet worden ontkend, dat juist in de Kon Alg. Ver. v. Bloembollencultuur politie te Oegstgeest (telefonisch te van de wet schuldig had gemaakt aan bollenstreek de laatste jaren een fris- hebben in deze sector al veel gedaan, bereiken onder netnummer 01710, een strafbaar feit, was de kantonrech- se wind waait. Met name de Kring Men richt zich nu tot een veel grotere abonneenummer 52222) verzoekt ge- ter van mening, dat hij moeilijk kan Bedrijven Bollenstreek heeft lofwaar- groep belanghebbenden: tot alle wer- tuigen van 't ongeluk zich met hem worden gestraft, mede gezien zijn po- dige initiatieven ontwikkeld. kers ui net bloemboüenbedrijf, de of met de plaatselijke politie in ver- gingen de toegangsdam af te sluiten. De Stichting Personeelsbeleid Bol- industrie en de dienstverlenende sec binding te stellen. Hy sprak derhalve wel formeel het lenstreek - een der vruchten van de toren. Veertien cursussen zullen worden gegeven. De andere leergan- gen hebben betrekking op een effi ciënte bedrijfsleiding, op gespreks- en vergadertechniek, op planning en calculatie, op mechanisatie in de ad ministratie, enz. Tijdens een persbijeenkomst in het „Oude Koningshuys" te Sassenheim zijn de bijzonderheden bekend ge maakt. Ir. Venema wees er o.m. op, dat men nu het kader van alle in de bollenstreek gevestigde bedrijven wil aanspreken. Men heeft contact opgenomen met de heer Hering, die voor de Commissie Marktontwikke ling en Verkoopkuiwde cursussen op commercieel terrein leidit. Men wilde nl. graag profiteren van de ervarin gen, die de heer Hering in de prak tijk opdeed en bovendien wil men overlapping voorkomen. Npast meer daagse cursussen worden er ook dag conferenties gehouden. Alles aal zo veel mogelijk op de praktijk worden afgestemd. De initiatiefnemers zijn zeer be nieuwd naar reacties, nu een dezer dagen het cursusprogramma „in zee" zal gaan. Men heeft niet de illusie dat alle ondernemers in de bollen streek zich met veel hoera-geroep zullen, laten inschrijven. Men ver wacht evenmin dat men zoveel lief hebbers zal krijgen dat men een wachtlijst moet aanleggen. Men weet heel .goed, dat dit initiatief weerstan den zal oproepen, maar aan de an dere kant rekent men ook op een grote hoeveelheid gezond verstand in de bollenstreek De volgende cursussen zuiden door de Stichting Personeelsbeleid en de ver. Theorie en Praktijk worden ge- De moeder van de Amerikaanse president, mevrouw Rose Kennedy, is door het St. Joseph's college in Em- mitsburg (Maryland) onderscheiden met een eregraad. In de motivering voor deze onderscheiding werd zij „een buitengewone moeder" genoemd. We zien haar hier, terwijl zij de cappa omhangt; rechts staat de presi dente van de school zuster Rosemary. In de Hillegomse polder „Elsbroek" heeft men een begin gemaakt met de bouw van de r.k. Lagere Tuin bouwschool voor de Onderwijsinstel ling van de L.T.B. De rijksgoedkeuring voor de bouw werd met vreugde begroet; reeds lange jaren tobt de school met huis vestingsproblemen. Het is tot nu toe steeds behelpen geweest. Er is zelfs nog les gegeven in kamers boven het Medisch centrum en nu kan men de leerlingen treffen in de voorma lige Julianaschool, ook al geen ide ale oplossing. De school telt ruim honderd leer lingen, niet alleen uit de eigenlijke bollenstreek, maar b.v. ook uit Sant poort en Stompwijk. Er zijn alle re denen om aan te nemen, dat het leerlingengetal in de toekomst nog zal groeien. Men heeft nu 32 eerste jaars, 25 tweede-jaars, terwijl in de derde en vierde klas resp. 26 en 19 leerlingen zitten. Veelzijdig Het onderwijs wordt niet alleen ge geven in de bloembollencultuur, doch ook in bloementeelt. Speciaal het forceren van bolgewassen krijgt er grote aandacht. Al is het dan een „lagere" tuinbouwschool, het onder wijs is er veel uitgebreider dan de naam zou doen vermoeden. De leer lingen krijgen n.l. ook les in alge bra en meetkunde, bodemkunde, be mestingsleer en scheikunde, natuur kunde, aardrijkskunde en menskun de. maar ook in handvaardigheid en muziek. Handvaardigheid is zeer belangrijk in onze gemechaniseerde tijd. De werkgever (en ook werkne mer) van straks moet weten hoe hij een klein mankement aan een plant-, een rooi- of een fraismachine zelf kan opheffen. De school in Hillegom krijgt dan ook een groot handvaar digheidslokaal, waar men een com plete rooimachine kan binnenrijden en waar men hem ook op voor ieder zichtbare wijze kan demonteren en weer in elkaar zetten. Het lokaal wordt 10 bij 22 meter groot. Verder Delft bouwt volgens het plan-Bogaers Delft belooft het lichtende voorbeeld te worden van „hoe het wél moet", vol gens de bouwnota van minister Bogaers. Gisteren werd daar begonnen met de bouw van 2000 nieuwe woningen, die opgeleverd kunnen worden met een ar beidsbesparing van ruim vijftig procent. Minister P. C. W. M. Bogaers, die bij deze min of meer plechtige gelegenheid aanwezig was, toonde zich zeer ver heugd, dat de theorie, die in de Troon rede ontwikkeld was, reeds zo snel in de praktijk werd omgezet. In zijn toe spraak zei de minister o,a., dat voor de bouw van deze woningen slechts de helft van het aantal manuren dat als landelijk gemiddelde wordt aangehou den, nodig zal zijn. Hij benadrukte, dat deze grotere bouwsnelheid geen daling in de kwaliteit van de woningen tot ge volg zal hebben. Er zijn in dit project veel eengezins woningen ontworpen. De flats zijn alle voorzien van liften. De hoofd vertrekken zullen worden voorzien van dubbele be glazing óm warmte-verlies tegen te gaan. Tevens zal in alle woningen cen trale verwarming worden aangebracht, waarvan de kosten ongeveer ƒ6.50 per week zullen bedragen. ANGSTIG AVONTUUR IN EEN AUTOBUS Dank zij de snelle reactie van mevr. Van Geest uit Den Haag zijn de passa giers van de autobus, die gisteren van Den Haag naar Hoek van Holland reed, voor ernstige ongelukken gespaard ge bleven. Zij bemerkte op gegeven ogen blik, dat de chauffeur zijn wagen niet meer naar behoren bestuurde. Toen zij ging kijken, wat daarvan de oorzaak kon zijn, zag zij, dat de chauffeur on wel geworden was. Op haar hulpgeroep kwam een expeditiechauffeur naar vo ren, die door een krachtige ruk aan de handrem de bus tot stilstand bracht Een onverwijld gewaarschuwde arts kon bij de chauffeur slechts de dood tengevolge van hartverlamming consta teren. Mevrouw Van Geest werd door de schok, waarmee de .bus tot stilstand kwam, tegen een rugleuning geworpen waardoor enkele van haar ribben wer den gekneusd. geven: Efficiënter ondernemersbe- leid, Personeelsbeleid, Oriëntatie Personeelsbeleid (dagoonferentie), Bedrijfseconomie en administratie (dagoonferentie) en Gespreks- en vergadertechniek Deze vijf cursussen zijn in hoofd zaak bestemd voor ondernemers er. hun naaste medewerkers. Daarnaasi zijn er cursussen voor staffunctiona rissen, specialisten, afdelingschefs en bazen. Voor alle cursussen geldt, dat ge streefd wordt naar een moderne wij ze van behandelen. Het aantal deel nemers per cursus mag niet minder dan negen en niet meer dan twaalf bedragen. De plaats van samen komst kan voor iedere cursus ver schillend liggen. Komen'er voor een bepaalde cursus veel liefhebbers uit Hillegom of Lisse, dan zal men in deze plaatsen doceren, Voor de meeste, onderdelen van het programma kunnen ook speciale be drijf scursussen worden georgani seerd. Alle inlichtingen worden ver strekt door Administratie Cursus programma, Hoofdstraat 3i45, Sassen heim. krygt men de beschikking over twee theorielokalen van Th bij 8 meter plus een lokaal van Th bij 13 meter. Dat laatste zal ook als overblijflokaal dienst gaan doen. De school die in een L-vorm wordt gebouwd alles blijft gelijkvloers bevat verder nog een grote .hall, een garderobe, een wasruimte met vier douches, 'n keukentje, een leraren- en een direc teurskamer. V/er middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te mekenl De vier middelen, verenigd in Che- farine „4", helpen elkaar en werken daardoor bijzonder weldadig tegen pijn en griep. Eén der middelen zorgt ervoor dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Schuimbaden in de Oude IJsselsluizen In de sluizen van de Oude IJssel tus sen Terborg en Doetinchem en in de buurt van Gendringen hopen zich de laatste tijd grote bergen schuim op. Deze schuimmassa's schuiven bij bepaalde windrichtingen soms de kant op, en blokkeren daar de voordeuren van de woningen, die langs de sluizen staan. Soms moeten er vrachtauto's aan te pas komen, om de huizen uit hun isolement te verlossen. Waar schuimbergen vandaan komen is wel bekend. De Duitse chemische in dustrie, die aan de andere kant van de grens zijn afvalprodukten in het rivier tje loost, is echter niet de enige schul dige. Men is ervan overtuigd, dat ook de huisvrouwen, die synthetische wasmid delen gebruiken, schuldig zijn. Zij wer pen hun waswater na gebruik in de rivier, die bij de sluizen een klein wa tervalletje vormt, waardoor de wasmid delen aan zuurstof worden blootgesteld en schuimbaden gaan ontwikkelen. De 42-jarige H. L. Baas uit Al- blasserdam is zaterdagavond met zijn bromfiets op een kruispunt in zijn woonplaats tegen een van rechts ko mende personenauto gebotst. De man werd over het dak van de auto ge slingerd en tegen de grond gesmakt, Daarbij liep hij een schedelbasisfrac- tuur op. Zondagmorgen is hij in een ziekenhuis overleden. Colin Jordan, de leider van de Britse nationaal socialistische bewe ging en zijn Franse bruid, zijn zater dag, na hun huwelijk in Coventry (Engeland), door een menigte van ongeveer 500 mensen met eieren en stinkbommen bekogeld. Jordan, noch zijn vrouw, die haastig in een taxi wegreden, werden geraakt. De Franse minister van buiten landse zaken Couve de Murville is zaterdag per vliegtuig uit Parijs naar Washington vertrokken, waar hy be sprekingen zal voeren met zijn Ame rikaanse ambtgenoot Dean Rusk. De mogelijkheid bestaat dat Couve de Murville ook een onderhoud met president Kennedy zal hebben. In de omgeving van Parijs hebben zich vijf gewapende en gemaskerde bandieten zondagochtend vroeg toe gang verschaft tot een woonhuis, de bewoners neergeslagen en zich mees ter gemaakt van juwelen ter waarde van ongeveer 1,2 miljoen gulden en een geldbedrag van ongeveer 70.000 gulden. Een ontploffing in een huis in Springfield, in de Amerikaanse staat Missouri, heeft aan vijf personen het leven gekost, nl. een moeder en vier van haar vijf kinderen. Een meisje werd gewond in een ziekenhuis op genomen. Moriette van Wijk Noordwijkse pianiste tweede op concours te Genève De Noordwijkse pianiste Mariette van Wijk heeft als jongste deelneem ster (zij is 19 jaar oud) aan het „Grand concours international de musique", dat van 21 september tot en met 5 oktober in Genève is ge houden, de tweede plaats veroverd. Daarmee verwierf ze de zilveren me daille, verbonden aan het „diplome d'honneur" met onderscheiding en aantekening van alle juryleden. Aan het concours hebben 267 musici deel genomen uit 38 landen. Het spel van Mariette van Wijk heeft in de Zwitserse muziekwereld sterk de aandacht getrokken. De pers heeft uitvoerig melding gemaakt van haar bijzondere kwaliteiten en pres te ties.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8