EMINENTE UITSPRAKEN OVER DE COLLEGIALITEIT DER BISSCHOPPEN Weer gouden jubilaris bij Oosthoek te Alphen GROTE EENSTEMMIGHEID ONDER CONCILIE-V ADERS VERWACHT moutbrood DRUK BEZOCHTE RECEPTIE BIJ HET GOUDEN JUBILEUM „ONS BELANG" WERKSTER DINSDAG 8 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Acht kardnalen uit verschillende de len van heel de wereld, onder wie ook kardinaal Siri van Genua, die als zeer conservatief hakend staat, hebben zich eenstemmig: uitgesproken vóór de col legialiteit van het wereldepiscopaat, in welke waarheid wordt uitgedrukt, dat de bisschoppen der gehele wereld teza men als opvolgers der apostelen, ook een college vormen, dat belast is met de prediking en de zorg voor heel de Kerk. Iri de 42ste algemene vergadering heeft kardinaal Siri zich volledig achter de gedachte der collegialiteit gesteld en daarbjj aangevoerd, dat vooral de prak tijk der concilies een belangrijk argu ment vormt. Het staat nu wel vast, dat er in het Concilie verder grote eenstemmigheid zal heersen over genoemd punt en dat kardinaal Ruffini, die deze collegialiteit radicaal ontkend had, geen grote aan hang bij de Vaders zal vinden. Het punt dat nu aan de orde komt, is de relatie welke het college heeft tot St. Petrus, welke reeds is vastgelegd in de vaststelling van het primaat, maar welke nu aanvulling behoeft in de co herentie der bisschoppen onderling. Kardinaal Leger uit Canada betoogde, dat de waarheid der collegialiteit het primaatschap van de Paus niet tekort doet maar het juist centraal stelt en als band der eenheid bevestigt. De kardinaal verlangde wel, dat in het schema de verhouding van bisschop pen tot Christus zelf beter wordt uit gedrukt. Als consequentie van heel de beschouwing over het bisschopsambt wenste hij een veel grotere eenvoud in de verhouding bisschop-gelovigen. Hij maakte er een formeel voorstel van, dat de ornamentale praal en de wijze van aanspreken der bisschoppen tot de juis- Kardinaal Koenig uit Wenen, kardi naal Meyer uit Chicago, kardinaal Al- frink uit Utrecht, kardinaal Lefèbre van Bourges en kardinaal Rugambwa van Bukoba (Tanganyika) hebben zich ver volgens allen in duidelijke bewoordin gen geplaatst achter de gedachte van de collegialiteit van het wereldepiscopaat geplaatst. Trouwens zo betoogde kardinaal Koenig de Paus zelf heeft duidelijk als zijn verwachting uitgesproken, dat het Concilie deze collegialiteit breder uiteen zou zetten. Het diaconaat Kardinaal Alfrink uitte op hoffelijke manier zijn overeenstemming met kardi naal Rufini waar het de uitleg van be paalde teksten betrof. Doch in de grond gedachte bleef hij grondig van kardinaal Ruffuni verschillen. Kardinaal Doepfner uit München, die zich eveneens achter de collegialiteit stelde, greep zijn spreekbeurt aan om uitvoerig over het diaconaat te spreken het is van Goddelijke oorsprong, zo zeide hij en daarom volstrekt niets nieuws in de kerk. Integendeel het Con cilie van Trente heeft er meer waarde aan gehecht dan in dit schema wordt gedaan. De invoering van het diaconaat in zijn authentieke vorm zou volgens de kardinaal een grote bijdrage kunnen vormen om het priestertekort in de wereld te helpen verminderen. Hij wilde niet ontkennen dat het niet- verplicht stellen van het celibaat voor de diakenen een nadelige invloed zou kunnen hebben op de celibataire ver plichtingen der priesters. De beslissing daarover moet echter TARVO GARANTIE: TARVO MOUTBROOD WORDT NOOIT LOS VERKOCHT, DOCH AL TIJD IN DE ORIGINELE TARVO -VERPAKKING MET DE NAAM'TARVO' EN DE AFBEELDING VAN DE TARVO-BOER. ZO ALLEEN HEEFT U ZEKERHEID DAT U HET ORIGINELE TARVO MOUTBROOD (Advertentie). Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de woningbouwvereni ging „Ons Belang" heeft het bestuur en de raad van commissarissen za terdagmiddag in de achterzaal van café-restaurant „In den Vergulden Turk" een zeer druk bezochte receptie gehouden. Naast tal van bloem stukken en schriftelijke gelukwensen kwamen vele receptitiegangers met een hartelijk woord en een handdruk persoonlijk van hun gevoelens voor de gouden jubilaresse uitdrukking geven. Onder hen waren wethouder C. J. Piena, de voorzitter van de nationale woningraad, afdeling Zuid-Hol land, de heer VV. F. vgn Niekerk, inspecteur van de Nationale Woning raad, de heer M. P. Viool, de afgevaardigde van de Leidse federatie van woningbouwverenigingen, de heer H. van Weizen, alsmede de deputaties van de onderscheidene zusterverenigingen in Leiden. zit der woningbouwverenigingen, Na een hartelijk welkomstwoord sprak hij tot slot nog de wens uit, de heer A. J. v. d. Vlist, voor zitter van de ontvangstcommissie, vertolkte wethouder Piena de waar dat de jubilaresse ook in de nabije toekomst nog een belangrijk steen tje zal bijdragen in het leningen dering van het college van B. en W. van de woningnood: volksvijand nr. voor de wijze, waarop „Ons Belang" één. nog nader door 't Concilie worden over wogen en later door de H. Stoel worden genomen. Daarop hield de patriarch van Antio- chië, Maximos IV, een rede die door de Concilie-vaders met bijzondere aan dacht werd aanhoord, juist omdat Maxi mos zo dicht bij de Orthodoxe kerken staat, in welke kerken de gedachte der collegialiteit wordt bewaard, zoals die zich in de eerste christeneeuwen heeft ontwikkeld. Primaatschap hinderpaal Maximos, die in het Frans sprak (als Oosters bisschop weigert hij de taal van het Westen Latijn te spreken) be toogde, dat het primaat van de Paus thans een feitelijke hinderpaal is voor de eenheid. Niet om het dogma zei! zozeer, maar omdat er een excessieve uitleg aan gegeven is en doordat neven organen een foutieve uitoefening van dit primaat in het leven hebben ge roepen. Wanneer primaat en collegialiteit op de juiste manier worden geïnterpre teerd, zullen zü eerder een hulpmiddel zjjn onze gescheiden broeders te win nen. De patriarch poneerde enkele stel lingen: in de eerste stelling wees hü erop, dat Christus het enige hoofd van de kerk is en niemand anders, ook Pe trus niet, ook de Paus niet. Petrus was het hoofd van het college der apostelen, zoals nu de Paus het hoofd is van het college der bisschoppen. Ten tweede, het primaatschap van de Paus kan nooit worden uitgeoefend bui ten het lichaam der bisschoppen, doch moet altyd in eenheid daarmee naar buiten treden. Ten derde, de taak van de Paus be staat niet alleen in het hoofd-zijn doch ook in het optreden als helper. Tenslotte hebben nog verschillende andere bisschoppen gesproken, onder wie mgr. De Smedt, bisschop van Gent, die onder meer betoogde dat de colle gialiteit onder de bisschoppen dient te worden uitgesproken en bevestigd, om dat zij beantwoorden aan de bijzondere behoeften van deze tijd. Hij stelde het Concilie in Italië tot voorbeeld, waar de bisschoppen in zo grote eenheid met de Paus samenwerken. Hij wenste dat deze eenheid in de toekomst tot heel de we reld zal worden uitgebreid. Tenslotte heeft ook mgr. dr. J. E. A. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, het woord gevoerd en erop gewezen dat de kerkrechtelijke bepaling, die het Con cilie het hoogste gezag toekent geen weerslag van menselijk doch van God delijk recht moet zijn, onverminderd het Pauselijk primaat. Maar wanneer het Concilie tezamen met de Paus tijdens zijn bijeenkomsten het hoogste gezag uitoefend, dan moeten ook de bisschoppen samen met de Paus buiten het Concilie datzelfde doen, om dat het zich tot dezelfde onderdanen richt. LEIDERDORP Enige weken geleden werd door kapelaan v. d. Bosch het initiatief genomen om tot de oprichting van een drumband te komen. Het is niet bij een plan alléén gebleven, want zijn ideeën werden met enthousias me begroet en al zéér spoedig werd een instructeur gevonden, die zelf ook reeds met plannen in deze rich ting rondliep en dus graag zijn mede werking verleende, terwijl direkt en spontaan zich meer dan 30 toekomsti ge Drum-Banders stersmeldden. Ook enige ouders waren bereid dit initiatief te steunen en kwamen bij een, waarbij besloten werd op 9 okto ber 's avonds om kwart over 8 in het lokaal „De 3 Eedjes" op Zoeterwou- ae de oprichtingsbij eenkomst te hou den. Er bestaan plannen om deze avond gezellig te doen verlopen en momen teel worden daarover nog diverse be sprekingen gevoerd. Het komt echter in orde en het wordt niet alleen een zakelijke, doch ook gezellige avond, Een ieder is deze avond welkom vooral de ouders van de jongens en meisjes, die in deze drumband willen spelen, doch ook jongeren, die alsnog lid wijlen worden en belangstellen den. Tenslotte vermelden wij nog, dat de allergrootste moeilijkheid bij het oprichten van zo'n vereniging, n.l de financiële zijde, reeds overwonnen is. Een garantie voor de start is ver kregen, zodat de lessen spoedig zul len beginnen. Zilver van Oranie Nassau d<,rde souden jubilaris bijgekomen. J Het was de heer P. Dirkzwager, die vnnr P Dirlfiwaopr mocht herdenken dat hij vijftig jaar VUUI r. LflIH4Wd&CI geleden als dertienjarige jongen in De Oosthoekbedrijven voor dak- J^t dakpannenbedrijf aan de Emma- pannen en betonmaterialen hebben tewerk werd gesteld. Van „klus- de laatste jaren tal van jubilarissen Jes -l°nS®n heeft hij het weten te Het ledental van de z.g. zilveren club brengen tot bekwaam vervaardiger neemt steeds toe. Gisteren is daar devan hulpstukken, die over enige ja- reeds een halve eeuw de Leidse volkshuisvesting diende. Hij herin nerde eraan, dat ook in 1913 de op- MOOIE TAAK De heer Fiool schetste in het kort ruiming van krotwoningen een groot de activiteit. die na de tot standko- probleem werd geacht en mede hier- mjng van de z.g. woningwet, door door enige woningbouwpioniers uit oncjerscheidene woningbouw ver- sociale bewogenheid tot de oprich- enjgjngen werd ontplooid en de ting van de thans gouden jubilaresse m00je taak, die zij hierbij op zich kwamen. namen. Namens de nationale wo- Nadat in 1920 de bouw van de eer- ningraad liet spreker zijn felicitatie ste 00 woningen in de omgeving van een electrische klok voor de be- van de Alexanderstraat een feit was stuurskamer vergezeld gaan. geworden, onderging de verenigings- bouw een gestadige groei, In dit ver- Ook de heer Van Niekerk schetste de grote betekenis van de jubila- Nat incident in Valkenburg Z.H. Notabelen maakten kennis met de kracht van nieuwe spuit Hoe is dit incident ontstaan? is de vraag die thans de com mandant van de Vrijwillige Brandweer en de notabelen van Valkenburg (Z.H.) zich stellen. Zaterdag jl. werd nl. bij de overdracht van de nieu we hogedrukspuit van Valken burg op het dorpshuisplein de spuit gericht op de toekijkende notabelen, met als gevolg dat enigen van hen tegen de grond werden gedrukt. De brand weercommandant, de heer Van der Mey, wijt het aan onbe kendheid met de nieuwe spuit. Speciaal voor deze gelegenheid was een deskundige van de le verancier der spuit, de firma Bikker, meegekomen. Volgens diens aanwijzingen moesten de brandweerlieden de slang de een na de andere aangrijpen, terwijl de druk werd verhoogd. Door de grote druk echter sloeg een der spuitgasten, de heer Rijnsburger tegen de grond met gevolg, dat er niet in de lucht, maar horizontaal werd gespoten. De notabelen hebben op dat moment de kracht van de nieuwe spuit pas goed kun nen voelen. Na het onderzoek naar de oor zaak is thans het incident ge sloten. De kletsnatte notabelen, waaronder ook burgemeester en wethouders, zijn daarna nog moedig in het dorpshuis bijeen gekomen. Maar de aardigheid was er af VOORSCHOTEN Geboren: Elisabeth Helene Joyce, dr van A. P. M. Stouten en E. Feijnenbuik, Claudia, dr van H. W. Hamersma en G- Lautenbach; Bernadette Catharina Ma ria, dr van P. G. Kraan en E. H. West geest; Martha Helena, dr van C. G. Wa genaar en M. T. Schroder; Richard, zn van A. van Elswijk en J. E. van den Hoo. naard; Johannes Pieter, zn van C. Hoog straten en M. de Bruin; Mariette Cor nelia, dr van J. C. van Osnabrugge en G. Verschoor: Maarten Paul, zn van A. Peters en B. H. M. J. Samson; Johannes Franciscus Maria, zn van J. L. Gerrits en A. M. Martens; Theodora Johanna, dr van C. J. A. van der Meer en J. P. Haneveld; Edwin Raymond, zn van H. W. Reiding en A. J. Kooger; Cornelia Elizabeth, dr van J. A. van Beek en Th. C. J. Karremans; Sabine Hendrieke, dr van D. J. Schimmel en M. van Bergeijk. Ondertrouwd: Dirk van der Heden, 21 jr en Maria Jongbloed, 19 jr; Antonius A. Hooijmans, 41 jr en Maria J. Lelie veld, 31 jr. Getrouwd: A. van Duin en H. Eisma; H. J. S. Corel en H. J. van der Poel. Overleden: Adriana de Kier, e. v. P. Werner, 65 jr; Johannes Willem Moer man. LEIDEN BRIDGE VERENIGING „SANS ATOUT" Groep A: 1 echtp. Vissers, 2 Cra- ma-v. d. Mark, 3 Goutier-v. d. Star, 4 mej. v. d. Zeeuw-v. d. Zeeuw, 5-6 echtp. Brakel, echtp. Aenmeij, 7-8 Jonkers-Dubbelaar, Th. Ooijendijk- de Jong, 9 mevr. Tielkemeijer-van Rhijn, 10 Eling-v. d. Drift, 11 echtp. Bernard, 12 dms. v. d. Zeeuw, 13 dms. Bik-v. d. Drift, 14 La Lau-v. Es. Groep B: 1 Kins-Scheffer, 2 echtp. Schippers, 3 Rijnsburger-v. d. Oever, 4 mevr. Crama-v. d. Heuvel, 5 echtp. Mollema, 6 Huis-de Nie, 7 Kop-v. Berge Henegouwen, 8 Huls-Sijpe- steyn, 9 echtp. de Jong, 10 v. Zwie- ten-v. Zanten sr., 11 mevr. Altink-v. Zanten jr., 12 H. Ooijendük-Abts- woude, 13 Bousie-Stol, 14 dms. Ver kerk-Hermans, 15 mevr. Paes-Altink, 18 dms v. Egmond-Groenewegen. ren als hij pensioengerechtigd is, moeilijk te vervangen zal zijn. In hotel Toor vond gistermorgen een huldiging plaats waarbij de aan wezigen door de directeur, ir. F. H. Kotter werden verwelkomd. Onder hen bevonden zich ook burgemeester Z. Bruins Slot en de gemeentesecre taris de heer A. Veenhuizen en dat wees uiteraard heen naar een bijzon der gebeuren. Na het welkom kreeg de burge meester dan ook direct het woord. Hij stond stil bij het feit van de dag. De burgemeester feliciteerdj de heer Dirkzwager en maakte vervolgens melding van de hem verleende ko ninklijke onderscheiding n.l. de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Deze kreee de jubilaris vervolgens opgespeld waarna de burgemeester zich ook richtte tot mevrouw Dirkzwager-Van Winkel en de directie van Oosthoek en Zoon N.V., en hen feliciteerde met het beleven van deze dag. Directeur jhr. Z. H. M. van Asch van Wijk feliciteerde als eerste de jubilaris met de hem verleende on derscheiding om vervolgens namens de directie een zeer waarderende toe spraak te houden. Spreker bracht de jubilaris dank. overhandigde hem de oorkonde met zilveren gedenkpenning van de Hi- bin (handelaren in bouwmaterialen in Nederiand) ert namens de directie werd een enveloppe met inhoud aan geboden; mevrouw Dirkzwager kreeg met felicitatiewoorden een fraai bloemstuk. Mevrouw S. Oosthoek-Kolk uit Oegstgeest feliciteerde namens de fa milie Oosthoek. Achtereenvolgens voerden verder nog het woord de heren E. Vonck, namens de commissarissen, D. Falke- ma, adm. bedrijfsleider, J. Griffioen, namens de personeelsvereniging, D. Buys, techn. bedrijfsleider en D. Dirkzwager, zoon van de jubilaris. Na een dankwoord van deze laatste sloot directeur Kotter de ongedwon gen bijeenkomst. Ook in zijn woning ontving de jubilaris nog vele blijken van belangstelling. ZOETERWOUDE Zoeterwoudse Philatelistn-Veren. De ruil-contactavonden van deze jonge vereniging zullen voortaan plaats vinden op elke 2e woensdagavond van de maand. Het adres blijft het Don Bosco- huis, Zuidbuurtseweg 58 te Zoeterwou- de, waar men op de betreffende avon den terecht kan van 19.45 tot 22.30 uur. Belangstellenden, ook uit de omliggen de gemeenten, zijn als steeds van harte welkom. band wees spreker nog op de grote resse voor de Leidse volkshuisvesting dank, welke de gemeenschap onder en de bijdrage, die zij in de bestrij- meer aan enkele bestuurders van ding van de woningnood te zUner „Ons Belang", die thans tot de oud- tijd kan gaan leveren. Nadat hij nog gedienden behoren, in feite verschul- de prettige samenwerking tussen de digd was. Ter illustratie van de groei NWR, afdeling Zuid-Holland en „Ons der vereniging, schetste spreker de Belang" had gememoreerd, bood hij bouwplannen, die in de loop van haar als jubileumgeschenk een waardebon bestaan tot stand kwamen, zodat het aan, woningbezit thans 1048 bedraagt. Dit De heer H. van Weizen, die de ge- bezit vertegenwoordigd een waarde lukwensen van de federatie van wo- van ruim 10 miljoen gulden met een ningbouwverenigingen overbracht, huuropbrengst van ruim 500.000 legde de nadruk op de problemen per jaar. Nadat spreker het bestuur waarmede de woningbouwverenigin- van „Ons Belang" nog had verzocht gen inzake het Leidse saneringsplan mede te wille werken inzake het zullen worden geconfronteerd. In dit de. Zijn dankwoord tot de hr. Ouds- huidige streven tot 'n gemeenschap- verband achtte hij meer dan ooit de hoorn liet hij van een kistje sigaren pelijk onderhoud van het woningbe- tijd gekomen, dat de verenigingen vergezeld gaan. hun zelfstandigheid min of meer prijsgeven en met de federatie als overkoepelend orgaan hun krachten bundelen, teneinde aan genoemde problemen afdoende 't hoofd te kun nen bieden. Voorts was nog het woord aan de heer B. de Klerk Wolters, voorzitter van de W.B.V. „Eensgezindheid", die op zijn beurt „Ons Belang" in een hartelijk getint toespraakje hulde bracht. „HET KLEINE WICHT" Tot ieders verrassing sprak hierna de 80-jarige heer H. Oudshoorn, één van de nog in leven zijnde medeop richters van „Ons Belang" nog een felicitatietoespraakje uit, waarin de ze woningbouwpionier onder meer zijn vreugde uitsprak, dat het kleine „wicht" van toen was uitgegroeid tot een alleszins levenskrachtige vrouw van middelbare leeftijd. De voorzitter van „Ons Belang", de heer W. Schouten, sprak hierna nog een dankwoord, waarin hü zich R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES GALGEWATER 1 LEIDEN Gevraagd liefst per 14 oktober a.s. voor onderhoudswerkzaamheden school gebouw. Aantal uren p. w. 33. Verdeeld over de ochtenden en de zaterdagmiddag. Bruto loon 2.01 per uur bij 23 jaar en ouder. Aanmelden woensdag en donderdag tussen 11-12 uur bij de directrice van de school. Gevraagd voor direkt een halfwas-kok of banketbakker 5-daagse werkweek Zondags vrij Hoog loon. Aanmelden Automatiek 't Poortje, Steenstraat 15, tel. 25711, Leiden. Uniek etentje Hongaars Shaslick f 6.50 inclusief Karafwijn. Dagelijks Edward aan de vleugel. Bar geopend tot 2 uur. Woensdag gesloten. HET OUDE KONINGSHUYS Sassenheim, Telefoon 8240 Rustige jongeman (geen student) zoekt ka mer, met of zonder pen sion in Leiden of omge ving. Br. onder no 533 bu reau van dit blad. 3T Gebroken ruiten, glas- in-lood-reparaties worden door mij me* spoed her steld. Glasreparatiebedrijf D. Galjaard, De Sitterlaan 76. telef. 32016. Heeft u iets op te ruimen? Plaatst een Telefoontje! S* Correctrice vraagt thuiswerk. Vier jaar erva ring bij groot dagblad. Br. onder no. 2389 bureau van dit blad of tel. 26325. Lei den. 'g Wilt U autorijden? Dan eerst rijles nemen in de nieuwste Renault R 8 bij autorijschool „Irene", Nwe Beestenmarkt 2, Leiden, tel. 26753, b.g.g. Woubrug- ge 01729—286. 2* Student zoekt met spoed, door ziekte van zijn hospita een ongemeub. ka mer. Huurprijs 55. W. ter Keurs, Leiden, de Laat de Kanterstraat 30a, of telef. 01761-4403. 'Py Rüpwetering. Prijsjas- sen om carbonade en worst t.b.v. de bejaardenkas! Vrijdagavond a.s. in café „Rustoord"! Aanvang 8 u. precies. U komt toch ook weer!! Biedt zioh aan voor hal ve dagen een juffrouw voor huishoudelijke ver zorging van werkende da- me(s), ook genegen in een tehuis te helpen, liefst om geving Oegstgeest. Brie ven onder no. 538 bureau van dit blad. Te koop aangeboden wegens aanschaf auto bromfiets Berini M 21 de Luxe, de Wetstraat 25. Leiden. Indonesiër, middelbare leeftijd, academicus, zoekt gemeubileerde zit-slaap- kamer met stook-, was- en kookgelegenheid in Leiden 'even on- van dit

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5