KAAS UIT HET VUISTJE TIENDUIZENDEN PERZEN IN SJIRAZ TONEN ZICH BEZETEN' ENTHOUSIAST „TOESLAG WAARBORGT BROODVOORZIENING" DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Naar aanleiding van ons verslag van de opening der Katholieke Jeugdsociëteït te Katwijk, opgenomen in ons blad van gisteren, plaatsen wij hierbij nog een foto van het moment, waarop de heer C. G. Kamerling, voorzitter van de Katwijkse Jeugdraad, „het schild hees" met de naam van 't nieuwe instituut. HET STAATSIEBEZOEK AAN IRAN Dat is pas enthousiasme. Wie deze tienduizenden Perzische kinderen langs de straten van Sjiraz met een mengelmoes van bezeten enthousias me en dankbare verafgoding naar hun sjah en onze koningin, naar kei zerin Farah en prins Bernhard heeft zien juichen en zwaaien, vergeet dat schouwspel nooit meer. De spanning van het lange wachten op de ko ninklijke stoet ontlaadt zich dan in een explosie van uitgelaten vreugde, die geheel op een lijn is te stellen met de vreugde van ons Nederlanders, toen wij de geallieerden hij onze bevrijding onze steden binnenjuichten. „Als ik ons volk zo zie, dan krijg ik altijd tranen in mijn ogen", zei keizerin Farah na afloop tegen minister Luns, die haar vroeg of zij zo'n intocht vaker had meegemaakt. i Haliz werden Met modernste jet naar paleizen van Xerxes en Darius Gistermorgen vloog het vorste lijk gezelschap op de tweede dag van de driedaagse reis door de Iraanse provincie van Isfahan naar Sjiraz. Het was een heel bij zondere vlucht voor onze konin gin en prinses Beatrix. Voor de eerste maal vlogen zij in het be roemde straalvliegtuig voor miljo nairs de Lockheed Jet Star, die maar liefst vier straalmotoren heeft, maar sléchts plaats biedt aan een zestal personen. Het was de Sjah zelf die het vliegtuig bestuurde. BLOEMEN EN TRANEN Bij de aankomst op het vliegveld van Sjiraz lag het in de bedoeling, dat een klein meisje een boeket bloemen aan koningin Juliana zou aanbieden, maar de emotie was het meisje te machtig en het barstte al spoedig in tranen uit. Hierop trachtte koningin Juliana het meisje tot be daren te brengen, waarin zij ook spoedig slaagde. De rit naar Sjiraz duurde onge veer een kwartier, die door de dicht- bezaaide straten van Sjiraz zelf nog een kwartier en daarna volgde een ook weer onvergetelijke tocht naar de ruines van Persepolis, waar ko ning Darius de grote en zijn zoon Xerxes drie eeuwen voor Christus hun paleizen lieten bouwen. De tocht leidde over een goede as faltweg en duurde drie kwartier. Met 80 km. snelheid haastte de ko ninklijke karavaan zich over de bochtige weg tussen de hoge bergen van een eindeloze woestijn naar het eindpunt. VERZENGENDE HITTE Nu eens zag men kamelen door de barre, verzengend hete vlakte voort sukkelen, dan weer wees men elkaar op de Perzische soldaten, die ondanks de lengte van het traject toch op circa een km. afstand van elkaar met karabijn, geweer of stengun in de hang op hun posten stonden tot honderden meters hoog op de toppen van de rotsen. Terwijl de vorstelij ke gasten eerst in open auto's door Sjiraz waren gereden, werden hun hoofden op deze lange rit tegen zon en wind beschermd. Vlak buiten Sji raz stopte de stoet namelijk om snel de kappen van de drie open auto's te sluiten. HISTORISCHE GROND Eenmaal in het 2500 jaar oude Per polis aangekomen laafde het gezel schap de verdroogde en dorstig ge worden kelen op de plek, waar de Perzische beschaving haar bakermat heeft: temidden van de oude, grauw gele ruines en zuilen van de vroe gere paleizen van Darius en Xerxes. Daarna begon de rondwandeling. Aan koningin Juliana werd een prachtig met ivoor en goud mozaiek ingelegd album over de oudheid kundige wonderen van Persepolis aangeboden. Na een rondrit door Persepolis en een bezoek aan de monumenten van het nabijgelegen Naghshé Rostam keerden de hoge bezoekers terug naar Sjiraz, waar de graftomben van de beroemde Perzi- Prins Bernhard heeft zich maan dagochtend bij de triomfale intocht in Sjiraz de eeuwige dankbaarheid verworven van een zevental Neder landse journalisten, radio-verslagge vers en de camera-verslaggevers en de camera-operati er van Polygoon, Piet Buis. Ze zaten in een open blauw geverfd bestelwagentje, dat wel bijzonder gek afstak bij alle fraaie limousines van de koninklijke stoet. Maar de Perzische chauffeur deed erg zijn best en kroop onmiddellijk na het vertrek geleidelijk naar vo ren, hetgeen leidde tot misbaar van hooggeplaatste legerofficieren en stads-officials, die overigens machte loos moesten toezien hoe de vreemde eend hen onverstoorbaar passeerde. Totdat de bestelwagen het hele ge volg voorbij was en vlak achter de motorpolitie belandde, die de lin kerhelft van de weg geheel in be slag nam. Twintig meter verderop keek prins Bernhard, naast keizerin Farah ge zeten in de open wagen, achterom, zag welke dappere-pogingen de pers deed in de nabijheid te komen en begon toen heel opvallend, ook voor alle hoge Perzen achter hem, uitno digend te zwaaien met zijn linker arm. Dit gebaar deed wonderen. Niet zonder tegenzin lieten de motoragen* ten het wagentje voorbijgaan en z$ passeerde het enkele seconden late# eerst de wagen van prinses Beatrix en kwam vervolgens riaast die van Prins Bernhard en de keizerin te rijden. De prins stak zijn duim om hoog en lachte vriendelijk, ook Fa rah, maar cameraman Buis was nog niet tevreden. UNIEKE OPNAMEN Zijn wens werd verhoord, want even later keek in de voorste wagen koningin Juliana om en toen zij lachend naar het perswagentje bleef kijken, kreeg de chauffeur mQed en kwam ook bij haar langszij. Zo bleef het de hele tocht door Sjiraz, zodat het Nederlandse volk deze unieke opnamen van de open auto met de sjah en onze vorstin en met juichend Perzië op de achter grond tenminste in de bioscopen in kleur zal kunnen zien. Helaas zal het daar bij blijven. De NTS miste deze kans helaas. Onze televisie heeft namelijk slechts 1 operateur hier, Polygoon 2. Samen met alle persfotografen was de NTS, vooruitgereden om in Persepolis de« aankomst op te nemen. DINER Gisteravond zaten koningin, prins en prinses met het -keizerlijke paar aan een diner in de ambtswoning van de gouverneur van Sjiraz. Hier werd ook de nacht doorgebracht. Vandaag zou het gezelschap per vliegtuig naar Shushtar en Dizful doorreizen, in het zuidwesten van Perzië. ZOETERMEER Bloedtranfusie-aktie De afdeling Zoetermeer van het Nederlandse Ro de Kruis is een grootscheepse aktie begonnen voor het inzamelen van bloed voor de bloedtranfusiedienst. Ieder jaar zijn er in Nederland 150.000 flessen bloed nodig voor de bereiding van gedroogd bloed- plasma Het Rode Kruis te Zoeter meer heeft zich als doel gesteld de bijdrage van 500 flessen bloed als Zoetermeerse bijdrage. Iedere gezon de vrouw en man tussen 18 en 65 jaar wordt uitgenodigd zich als do nor op te geven. Na het advies van de huisarts wordt men al of niet op geroepen voor het bloedgeven. De aanmelding geldt uitsluitend voor één maal. Donderdag 31 oktober wordt in de lagere school aan de 5-Meistraat het bloed afgenomen tus sen 6.30 en 9 u. Deze aktie wordt door de plaatselijke huisartsen van harte aanbevolen. Beeldengroep bij St. Paulusschool Het sluitstuk van de bouw van de St. Paulusschool aan de Dr. J. W. Paltelaan zal gevormd worden door het plaatsen van een beeldengroep bij de hoofdingang van het gebouw. De opdracht voor het vervaardigen van deze beeldengroep is opgedragen aan de jonge Voorburgse beeldhouw ster Minke Roorda. Mej. Roorda be hoort tot de groep jonge Zuid-Hol landse kunstenaars, die vorig jaar o.a. in de Wassenaarse Dierentuin en in Wateringen geexposeerd hebben. De beeldengroep zal een hoogte heb ben van rond 90 cm. en geplaatst worden op een daarbij passend voet stuk. Het wordt in brons gegoten. Het laat zich aanzien, dat de in mo derne vormgeving gestyleerde beel dengroep binnen niet al te lange tijd voltooid zal zijn. RIJPWETERING Uitslag prijsjassei - Het bejaar dencomité heeft OW. de opkomst van de eerst jasavond in het nieuwe seizoen niet te klagen gehad. Een aantal van 48 kruis- en klaverjas sers hebben de kas ^eeds een goede basis gegeven voor volgende uit gaansdag van de b arden. De ge lukkige prijswinnaars waren: Klaverjassen: 1 mevr. Stipdonk 5564 pt.; 2 J. Nederstigt 5108 pt. 3 Th. Zoetemelk 4911 pt.; 4 C. Zand vliet 4765 pt.; 5 P. Koot 4741 pt.; 6 C. Borst 4715 pt.; 7 mevr. van Haastregt 4711 pt.; 8 mevr. Zoete melk 4706 pt. Kruisjassen: 1 mevr. de Graaf, 3683 pt.; 2 G. Zoetemelk 3654 pt.; 3 mevr. Bisschop 3645 pt.; 4 mevr. Dui venvoorden 3585 pt. Vrijdag a.s. kan men voor het prijs jassen terecht in café .Rustoord'. Aanvang 's avonds 8 uur precies. Zie ook de advertentie in dit blad! Ook maffia in Engeland De voormalige „koning van de Lon- dense onderwereld", Jack „Spot" Co rner heeft zaterdagavond in een pro gramma van de Britse commerciële TV gezegd, dat de zedeloosheid en corruptie in Engeland onder leiding staan van de Miafia. De zwaar ge bouwde Jack, die een gezicht vol lit tekens heeft, zei: „Maakt uzelf niet wijs, dat het kwaad van de Mafia al leen in Amerika tiert. Alle verschrik kelijke dingen in Amerika, waar u over kunt lezen, gebeuren ook hier elke dag". De Mafia heerst volgens hem on der meer over casino's en renbanen. „Toen ik nog nummer 1 was, zouden zij het land uitgetrapt zijn. Maar toen ik te grazen werd genomen en ik in een meinacht in 1056 voor dood op straat werd achtergelaten er wa ren 200 hechtingen voor nodig om mij weer aan elkaar te naaien za gen die fascistisch-gezinden hun kans schoort: zij namen de macht in mijn rijk van de onderwereld over". Volgens Jack „Spot" heeft de Ma fia twee contactmensen in Engeland, die zichzelf de gouverneurs noemen. Deze lieden hebben, aldus Jack, de leiding over de onderwereld. Hun namen wilde hij echter niet noemen. EX-KEIZERIN IN „DE KEIZERIN „De keizerin" is de titel van de eerste film waarin prinses Soraya zal optreden. Hierin wordt de levens geschiedenis van Catharina de Grote van Rusland (17291796) behandeld. Soraya heeft zelf het onderwerp uit gekozen voor haar eerste rolprent die door de producent De Laurentiis onder regie van Alberto Lattuada in 1964 zal worden uitgebracht. SPREKERD Cabrejos Moscoso, een om roeper van de Peruviaanse ra dio. heeft een wereldrecord ge broken door 132 uur achtereen te praten. Het oude record stond met 116 uur op naam van een Fransman. V.N.-missie naar Zuid-Vietnam Zuid-Vietnam heeft de Verenigde Naties uitgenodigd een groep waar nemers naar Zuid-Vietnam te zen den om de godsdienstcrisis te bestu deren. De leider van de speciale Zuidviet- namese afvaardiging naar de V.N., professor Bhoe-Hoi, zei dat begin vo rige week aan secretaris-generaal Oe Thant en dr. Carlos Sosa-Rodriguez, de voorzitter van de algemene ver gadering was verzocht „uit naam van Zuid-Vietnam afgevaardigden van verscheidene landen uit te nodigen zichzelf op de hoogte te komen stel len van de ware toestand in de be trekkingen tussen de regering en de Boeddhistische gemeensohap". Hij zei, dat de groep uit omstreeks zeven waarnemers zou moeten be staan en dat „alle werelddelen kon den en moesten zijn vertegenwoor digd". In de Dominicaanse republiek is de staat van beleg afgekondigd na beto gingen door studenten - aanhangers van de afgezette president Juan Bosch. De politie trachtte maandag eerst de bijna 2000 studenten door middel van traangas uiteen te drij ven, en, toen dat niet hielp, met schietwapens. Het is niet bekend of er slachtoffers zijn gevallen. Rusland houdt zich rustig in ruimtevaart De Russische geleerde Leonid Se- dov heeft maandag op een persconfe rentie in Brussel medegedeeld, dat in de Sovjet-Unie op het ogenblik geen sensationele experimenten in de ruimte worden voorbereid. Prof. Sedov deelde mede, dat de bemande en onbemande Russische kunstmanen, die in de komende vijf jaren zullen worden gelanceerd, vooral de vraagstukken van de kos mische stralen zullen onderzoeken. Hij voorspelde, dat voor het einde van deze eeuw de ruimtevaartuigen veel zwaarder zullen zijn en tot hon derden tonnen zullen wegen. „De mo gelijkheden zijn fantastisch", voegde hij hier aan toe. KENNEDY RATIFICEERDE KERNSTOPVERDRAG President Kennedy heeft gisteren het op 5 augustus in Moskou tot stand gekomen gedeeltelijke kern- stopverdrag met zijn handtekening geratificeerd. Zoals gemeld, zal het verdrag op donderdag a.s. in werking treden. Bloementoevoer in Haarlem loopt ten einde Over kaal gesproken: dat was het gisteren in de keuringszaal van het Krelagehuis in Haarlem. Het was de fa. N. Peters uit Hillegom die de zaak „redde", want de Hillegommer was de enige die een flink aantal bloe men exposeerde. Zijn groep dahlia's was nog van heel goede kwaliteit en dat was, na al die regen en wind, beslist verrassend. De knollen moe ten wel op een heel luw hoekje op geplant zijn. Een heel goed figuur sloeg Krijnens Jubileum, een gele semi-cacstus met een mooie vorm en beste steel. Deze dehlia is ook op 't water zeer goed houdbaar. Daarnaast stond de voorname goudgele semi- eastus Gold Crown. No. 25 is 'n uit stekende rose decoratieve zaailing en ook de rose no. 27 mocht er wezen. Komende uit hetzelfde zaaisel? Een dehlia die bloeit door de sprekende kleurencombinatie is Angel Face, een ronde decoratieve met witte vlekken. Van dit groepje verdient voorts ver melding de rose semi-cactus Rosita. En dan was er verder nog de fa. J. J. Oudendijk uit Santpoort die twee prachtige snijbloemen ten tonele voerde: de rose Nerine Bowdenii met forse bloemen op goede stengels en de bekende, maar nog altijd veel ge vraagde en gebruikte Nerine Undu- lata, ook wel Nerine Crispa genaamd. Een snijbloem die lang op het water houdbaar is. En dat was de gehele oogst. We voorspelden verleden week al dat men het in de maand oktober wel heel kalm zou krijgen met het keu ren van bloemen. Misschien dat er wel eens 'n beursdag komt. dat er he lemaal niets te keuren valt VOORSCHOTEN De filmliga, die vorig jaar werd op gericht, gaat deze winter haar 2e sei zoen in. De liga schijnt levensvat baarheid te hebben. In het afgelopen seizoen werden 300 leden ingeschre ven en thans aan de vooravond van het 2e seizoen hebben zich reeds 30 nieuwe aangemeld. De liga verwacht echter, dat dit aantal nog zal stijgen. Op een gehouden persconferentie gaf het bestuur een overzicht van de stand van zaken en maakte tevens bekend, wat in het komende seizoen te verwachten valt. Het doel van de liga is om in besloten kring films te vertonen van het beste gehalte. Er wordt dus een keuze gemaakt uit de grote reprisefilms en dan films met een gevarieerde karakter, zodat er voor elck wat wils is. Het is de bedoeling om straks van half oktober tot half mei ongeveer 30 films te vertonen. De avonden van de filmliga zijn dinsdag- en woensdag avond. Elke film wordt met een kor te toelichting ingeleid. De liga werkt ook samen met andere verenigingen, die op het culturele vlak werkzaam zijn. Zo zal er op 28 januari 1964 in samenwerking met de Culturele com missie van de Herv. Jeugdraad een film vertoond worden van Ingmar Bergmann, getiteld „De Avondmaal- gangers". De filmliga opent het nieu we seizoen ook met een Ingmar Berg mann film en wel „De Maagdenbron" Deze film zal 3 avonden worden ge draaid en wel op 14, 15 en 16 oktober a.s. De filmliga vertoont haar films in het Greenway-theater. De 2e avond van de liga op 22-23 oktober wordt vertoond Porgy and Bess. Ver der komen nog „De 41ste", een op merkelijke Russische film en andere grote films. Het voorprogramma biedt de liga vaak gelegenheid een keuze te maken uit goede documentaires. De activi teiten van de liga zullen verder ook nog omvatten het organiseren van kleine tentoonstellingen in de foyer van het theater. Zo zal er zeker een expositie komen van schilderwerken van de Voorschotense kunstschilder, de heer W. Schrofer, die tevens zelf bestuurslid is van de Liga. Getracht zal worden in het komende seizoen ook nog een lezing te doen houden door de voorzitter of oud-voorzitter van de Centrale filmkeuring. Met filmcoupures en het gesproken woord zal hij laten zien en horen wat de taak .is van de centrale filmkeuring. Aan het einde van het vorig seizoen heeft de liga een definitief bestuur gekozen en dat bestaat uit de heren M. W. C. F. Veldhuijzen van Zanten, voorzitter, A. B. A. Bruinhof, vice- voorzitter, P. Stek, secretaris, H. J. Trap, penningmeester, W. Schrofer, C. N. van Opstal en Ir. E. van Goud oever, leden. Adviserend lid van de liga is de heer J. Nieuwenhuizen, ex ploitant van het Greenway-theater. Een dronken Algerijn, die tij dens 't weekeinde in Roubaix uit 'n café gezet was, kwam wat later terug met een handgranaat. Het projectiel ging echter te vroeg af, waardoor hijzelf en twee Noordafrikanen wer den gedood en vijf personen ernstig werden gewond. Twee bandieten hebben maan dag een overval gepleegd op een spaarkas in Oststeinbek bij Hamburg Een 24-jarige vrouw, de enige die in het gebouw was, werd in het toilet opgesloten, waarna de rovers met on geveer 23 000 mark verdwenen. Een lekkere gewoonte Kent u BluefortMon Chou St. Paulin? Wees niet een- kennig: houd van meer kazen. Het Rheuma-Vakantiecentrum in Bussum nadert zijn voltooiing. Het bestuur van de N >derlandse Vereni ging tot Rheuma-Bestrijding heeft besloten dit binnenkort officieel te openen centrum het „Dr. Jan van Breemen Vakantie-Centrum" te noe men. Men wil daarmee de nagedach tenis van de pioniers van de rheume- bestrijding in ons land dr. Jan vn Breemen eren. H. J. DE KOSTER: Brief De algemeen voor zitter van het Verbond van Nederlandse Werk gevers, de heer H. J. de Koster heeft, naar hij ons heeft laten we ten, de volgende brief aan de leden van het verbond gezonden: „Door verschillende publikaties gedurende de laatste dagen is de indruk gewekt alsof ik, als ondernemer, een an der standpunt zou in nemen dan in mijn fun- tie van algemeen voor zitter van het Verbond van Nederlandse Werk gevers. Ik zou volgens deze berichten zijn afgewe ken van de geldende c.a.o. voor de maalin- d us trie. Géén c.a.o. meer Daar ik het ten zeer ste zou vertreuren in dien deze publikaties bij U een onjuiste in druk zouden wekken, stel ik er prijs op het volgende mee te delen. De c.a.o. voor de maal- industrie liep op 31 maart jl. af. Bui ten toedoen van de partijen is sedert dien geen rechtsgeldig c.a.o. van kracht. De situatie ten aanzien van de ar beidsvoorziening is mede daardoor de laatste maanden voor de grote meelfabrieken in de Randstad nij pend geworden. Derhalve hebben deze ondernemingen zich genood zaakt gezien, in overeenstemming met de vakorganisaties, bij de Stich ting van den Arbeid het verzoek in te dienen om een loontoeslag te mo gen uitbetalen. Hierbij werd reke ning gehouden met de noodzaak de broodvoorziening van de Nederland se bevolking onder alle omstandighe den te waarborgen. Ik stel er prijs op mee te delen dat op de hiervoor vereiste goedkeu ring niet is vooruitgelopen. Ook ove rigens is er niét afgeweken van de voor het loonbeleid geldende spelre gels. Op geen enkel moment heb ik in mijn bedrijf anders gehandeld, dan ik als algemeen voorzitter van het verbond heb bepleit. Ik betreur het dat in de huidige situatie op loon- gebied een persoonlijk element op misleidende wijze in het geding is gebracht".

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4