DE SISSENDE SAMPAM! I***#*? 77lc THl&an V de geluidsmuur DINSDAG 8 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT VIER JONGENS GEARRESTEERD De politie te Tilburg heeft vier jon gemannen gearresteerd wegens verzet tegen de politie. Zondagnacht hoorden twee in burger surveillerende politiemannen hulpge roep uit een poortje in de Tuinstraat te Tilburg. Het bleek dat de vier knapen twee meisjes tegen hun zin in 't poortje hadden geduwd. De agenten, die zich legitimeerden, sommeerden de knapen de meisjes met rust te laten en door te lopen. Terwijl de meisjes zich snel uit de voeten maakten, begonnen de jongens een vechtpartij met de agenten. Nadat de politie-agenten versterking hadden gekregen, slaagden zy erin drie van de vier knapen te overmeesteren. Gearres teerd werden een 19-jarige loodgieter, een even oude twijner en een 22-jarige jongeman zonder beroep, allen afkoms tig uit Tilburg. Een 19-jarige kantoor bediende, die aanvankelijk wist te ont komen, is gisteren aangehouden. Zij zul len voor de officier van Justitie te Breda worden geleid. Man met spaargeld van vriendin aan de haal De 33-jarige Amsterdammer J. W. G. B. wordt ervan verdacht zijn 42-jarige vriendin G. G. een spaarbankboekje met een tegoed van ƒ5000.en voorts nog eens twintig bankbiljetten van ƒ100.— afhandig te hebben gemaakt. De gehuw de man, die ontkent, had kortgeleden connecties met de vrouw aangeknoopt. Noodlottig voor hem is volgens de poli tie de omstandigheid dat de gedupeerde vrouw de nummers van de gestolen bankbiljetten, die in 't spaarbankboekje lagen, had genoteerd. Toen de politie de gangen van de man naging, ontdekte men tussen een stapel bankbiljetten bij een autobedrijf twee van de gesignaleer de nummers. Ze waren afkomstig van een autoverhuurbedrijf, waar de man de dag tevoren een gehuurde auto en de aangerichte schade had betaald. Deze omstandigheid is volgens de politie reeds voldoende om de man te verden ken. Hij wordt morgen aan de officier van Justitie voorgeleid en zal daarna nog eens aan de tand worden gevoeld voor een diefstal waarvan men hem verdenkt. „Nationaal Grondbezit" emitteert weer 2,2 miljoen Blijkens het vandaag verschenen prospectus, stelt „Nationaal Grond bezit" N.V. in Den Haag de inschrij ving open op 2.2 min aandelen A op naam in stukken groot 1000 no minaal, waarop verplicht te storten 25 procent, uitsluitend voor aandeel houders tegen 250 procent. De in- sahrijving is tot vrijdag 18 oktober in de verhouding van één nieuw aandeel tegen inlevering van 6 divi dendbewijzen. De nieuwe stukken Haagse Politierechter Een 23-jarige autobestuurder uit Bodegraven hield er rare manieren op na. Hij huurde in Woerden een auto, reed er zo ongeveer 2000 km mee en liet daarna het voertuig in de buurt van Noordwijk achter. Vervol gens werd een autoverhuurder uit Alphen aan den Rijn het slachtoffer want de door de jongeman gehuurde auto, werd na een rit doo een flink deel van Nederland eveneens in Noordwijk achtergelaten. Daar stond het voertuig een week later nog en toen ging de jongeman er maar op nieuw mee toeren. Hij liet toen de auto in Sassenheim staan en deelde telefonisch de eigenaar mee, dat deze zijn eigendom daar kon gaan halen. Vervolgens was het een autoverhuur, der in Gouda, die de jongeman met zijn auto zag verdwijnen. Na een flinke rit door Nederland, liet hij de auto in Nieuwkoop achter. Voor al deze escapades had de jon geman zich nu voor de Haagse poli tierechter te verantwoorden. Hij be kende vlot. Het was meest met Duit se meisjes, dat hij aan het autorijden ging. De officier vond, dat het de perken van joy-riding wel te buiten ging en dat het meer op verduiste ring van de auto's leek. Daarvoor eiste hij 4 maanden gevangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De politierechter was van oordeel, dat het wel joy-riding was, doch dit maakte in de strafmaat geen verschil. Verdachte werd veroordeeld overeen komstig de eis van de officier. Dure klap. Een kweker in Leiderdorp had zich kwaad gemaakt, omdat een jongen op zijn terrein bezig was bloempjes te plukken. „Wat doe je hier," zo had hij de vraag gesteld, doch de knaap had een weinig passend antwoord gegeven. De kweker werd kwaad en gaf de jon gen een paar flinke klappen, die le lijk aankwamen, want een neusbeen- tje werd stukgeslagen. De officier van justitie bij de Haagse politie rechter eiste nu 60 boete of 12 da gen hechtenis voor de klap. De rechter wilde er rekening mee houden, dat de jongen zich vle gelachtig had gedragen en volstond daarom met het opleggen van 40 boete of 8 dagen hechtenis. delen ten volle in de winst over 1964. De storting is op maandag 30 december. Deze emissie, waardoor het geplaatste kapitaal wordt ver hoogd van 13.2 min tot 15.4 min (waarop 25 procent verplicht ge stort), heeft ten doel een redelijke verhouding tussen eigen en vreemd kapitaal te handhaven, aangezien tengevolge van de gestadig toene mende bedrijfsomvang, een verdere stijging der vreemde middelen zal plaatsvinden. „Nationaal Grondbezit" kent een groot aantal dochterbedrijven, waar onder de Aannehiingsmaatschappij „Panagro" te Warmond en de Afri kaanse vestiging daarvan, de Pana gro Construction Compnay, die ech ter in liquidatie verkeert. Het anderhalfjarige kind van de familie A. Klerks te Waalwijk is gis teren in een achter de ouderlijke wo ning gelegen vijver gevallen en ver dronken. Bij het oversteken van de Doe- tinchemseweg te Zelhem is zondag avond de 62-jarige heer W. H. Wee- nink door een auto gegrepen en ge dood. RADIO TELEVISIE GANGETJE 12 i Advertentie i A etherklanken WOENSDAG 9 OKTOBER HILVERSUM I, 402 m. 7.00 Nws. 7.10 Ochtenógym. 7 20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gi. muz en berichten, (7.30-7.35 Van de voor pagina, praatje), 8.00 Nws en soc. strijdlied. 8.1-8 Lichte gr. muz. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Kilass. gr. muz. 935 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte gr. muz. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Europese Songcocktail: Italiaanse liedjes. 12.10 Lichte ork. muz. en draaiorgelklanken (gr.). 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelkwartet. 13.00 Nws. 13.15 Vocaal ens. met orgelbe geleiding. 13.35 Licht instr. sextet. 14.00 Amsterdams kamerork.: klass. muz. (gr.). 14.50 De coöp. gedachte in een veranderde samenleving, toespr. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken. 17.20 Lichte ork. muz. en zangsol. 17.50 Reg. uitz.: Geven en nemen, tips voor en van weggebrui kers. 18.00 Nws. 18.15 Rep. Kon. be zoek aan Iran, 18.20 Uitz, van de An ti-Revolutionaire Partij: De heer J. Smallen-broek, waarn. voorz. van de AR 2e kamerfractie in gesprek met mr. W. R. va nder Sluis, secr. van de AR Partij over de Algemene Be schouwingen. 18.30 Radio-Volks-Uni- versiteit: Natuurwetensch. en tech niek in de oudheid, door prof. dr. R. Hooykaas. 19.00 Paulus de boskabou ter. 19.10 Lihcte muz. voor kinderen. 19.25 Ramblers Hilparade. 20.00 Nws. 20.05 Tango-Rumba ork. en zangsol. 20.30 Radio-Philharm. ork. en piano- sol.: klass. en mod. muz. 21.30 Rep. van de laatste 20 minuten van de voetbalwedstr PSV-Esbjerg te Eind hoven. 21.55 Hart op de tong. 22.10 Europese volksliedjes, 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Instr. trio en zangsol.: jazz. 23.15 Lichte gr. muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nws. en SOS-berichten. 7.10 Dagopening 7.20 Mod. gr. muz. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gr. muz. 8.45 Volksliederen. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gr. muz. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klass. kamermuz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klass. muz. 11.15 Een Holl. familie in de Franse tijd, hoorspel (3). 11.45 Amerik. ope rette-fragmenten. 12.05 Marsmuziek, (gr.). 12.20 Pianospel. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Koorzang. 12.53 Gr. muz., event, act. 13.00 Nws. 13.15 Licht instr. ens, en zangsol. 13.40 Klass. gr. muz. 14.00 Fragm. uit de opera Macbeth. 14.55 Klass. gr. muz. 15.20 Samenzang met orgel- en trom petbegeleiding: Geest, liederen. 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Europ. jazzmuz. 17.45 Akkordeonorkest. 18.10 Dames koor. 18.30 Het Spektrum, lezingen. 18.45 Nieuwe gram. platen. 19.00 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Radiokrant. 19.50 Bregenzer Festspiele 1963: Das brennende Haus, opera (opn.). 21.20 Wat gebeurt er in de Arabische we reld? lezing. 2-1.40 Licht instr. kwar tet. 22.00 Kanttekeningen. 22.15 Lich te gr. muz. 22.30 Nws. 22.40 Avond overdenking 22.55 Bregenzer Fest spiele 1963: Des brennende Haus, ope ra (verv.). 23.30 Het Tweede Vati caanse Concilie, oomm, vanuit Rome. 23.40 Lichte gr. muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.36-17.40 De Verrekijker, jeugd journaal. KRO: 19.30 Van onze sport redacteur. 18.50 Concilie-journaal. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. KRO: 20.20 Piste, amus. progr. 21.00 PSV-Esbjerg (2e helft). 21.45 Eén al leen is maar verdrietig, een program ma over mogelijkheden en middelen tot communcatie. 11.15 Het huis, de- tectievspel in vier delen. 22.55-23.00 NTS: Journaal. KORTE GOLF Bij een ongeluk is de 50-jarige mevrouw H. Rozeboom uit Veenen- daal, moeder van acht kinderen, za terdagavond op de Kerkewijk te Vee- nendaal om het leven gekomen. Zij wilde met haar fiets links af slaan op het moment dat een bromfiets haar passeerde. Zij liep onder meer een schedelbasisfraotuur op en over leed op weg naar het ziekenhuis. PINDAKAAS rijk aan eiwitten en vitaminen naar de film „the sound barrier" Drie weken lang maakte ik vrijwel wel iedere dag een gedicht en ik stuurde ze haar ook. Iedere middag ook. Iedere middag was die grauwe cafetaria een tempel, een bedevaart plaats. En alle avonden waren voor haar De avonden waarop ik alleen thuis was en eindeloos lieve dingen tegen haar zei, en de avonden waarop wij samen waren en ik zweeg. Toen op een middag was zij er niet. Een uur lang ging ik door een hel, al roe rende in mijn koffie. Er was iets dat me er van weerhield de bank waar zij werkte op te bellen; ik wilde niet kinderachitg zijn. Zoiets moest tus sen ons in het volste vertrouwen kunnen gebeuren. Voor de rest van de dag heb ik op een afgrijselijke manier de proloog uit Paljas geflo ten: daar kon ik toen wel alle ver eiste gevoel inleggen, vond ik De volgende dag zat Tony op haar plaats aan het tafeltje. We zeiden „hallo" tegen elkaar en toen niets meer. Na vijf minuten langs elkaar heenkijken had ik het gevoel te moe ten opspringen en schreeuwend met mijn armen te gaan lopen zwaaien. Daarom zei ik: „Heb jij Evelyn van daag nog gezien?" Hij keek mij aan, alsof ik iets ongelofelijks gezegd had. Hij kreeg een kleur, wat me verbaas de en toen hij begon te praten, stot terde hü, wat me nog meer ver baasde. „Weet je dat dan niet", mompel de hij. „Wat?" zei ik, maar ik voelde het noodlot al achter mijn stoel staan. „Ze is verhuisd", zei hij op een toon alsof hij zich wilde verontschul digen, „ze is verhuisd naar Londen. Gisteren al. Eergisteren was ze voor het laatst op de zaak." Hij dacht dat ik het wist! Hij had al die weken vrijwillig het veld geruimd en nu was hij gekomen om een oude vriend schap te herstellen. Zeer waarschijn lijk wist hij niet beter of de verhou ding tussen Evelyn en mij was blij ven bestaan, ook na haar verhui zing. Pas mijn vraag, waar ze was, had hem allee duidelijk gemaakt. Ik keek hem aan. Van zijn supe rieure houding was op dit moment niets meer over. Hij draaide een beet je verlegen op zijn stoel en keek schuw langs me heen. „Ik heb haar in die tijd zeven en twintig gedichten gestuurd", zei ik, als om een exacte maat te vinden voor mijn ellende. Ik bleef hoofd schudden naar het tafelblad kijken, Dat begon na enkele ogenblikken licht te trillen, steeds duidelijker, tot het schudde. Ik keek op en zag dat hij zat te grinniken, maar het was geen vijandig leedvermaak. „Kaffer!" zei hUi en toen hij zag dat ik ook een nog wat zuurzoete grijns niet meer kon inhouden: „Eend!" Onze vriendschap had onder het avontuur met Evelyn niet te lijden gehad. Integendeel, ze was daardoor uit het jongensachtige naar een ze kere volwassenheid gegroeid. We deelden nu dezelfde ervaring met een vrouw, een ervaring die door volwas senen waarschijnlijk als onbelang rijk wordt beschouwd maar die op een leeftijd van zeventien jaar be slissend kan zijn voor een verdere ontwikkeling. In de vriendschappelij ke omgang tussen Tony en mij kwam nu een element van respect en van een wederzijdse waardering, die zich echter vrijwel niet in woorden en nooit in overdreven loftuitingen uit te. Ik begon langzaam te begrijpen, hoezeer Tony bezeten moest zijn door alles wat vloog en hoeveel deze din gen voor hem betekenden. Ik zag in dat dit geen jongensliefhebberij meer was, maar dat een man zich een taak kan stellen waaraan hij zijn le ven wil wijden. Dit groeiende be grip voor Tony's houding kwam op zijn beurt weer voort uit een ontwik kelingsfase die ik zelf doormaakte. Ik was nooit een ondernemende na tuur geweest, maar de tijd die ik op 't advocatenkantoor had doorge bracht, overtuigde me er van dat mijn roeping daar in ieder geval niet lag. Ik geloofde meer bevrediging te vinden in de journalistiek en daar om had ik onder een schuilnaam al eens een paar stukjes ingestuurd bij het plaatselijk dagblad. Juist toen ik, bij het uitblijven van succes, van plan was om er maar weer mee op te houden, werd er een geaccepteerd. Tegen mijn ouders vertelde ik er niets van, maar Tony was op de hoog te. Toen het stukje geplaats werd, wist ik waar ik mijn toekomst zou zoeken en ik geloof dat dit gevoel me plotseling ook Tony beter deed begrijpen. Bovendien bevrijdde het mij van zijn superioriteit. Ik kon nu zonder enige afgunst respect voor hem hebben als het ging om de lucht vaart, want er was een ander terrein waarop hij mij als zijn meerdere moest erkennen. En ook royaal er kende. Ik moet toegeven dat hij van het begin af spontaner met zijn hul de was dan waartoe ik mijzelf ten opzichte van hem ooit had kunnen brengen. Maar al begon zich dan bij ons beiden een zekere lijn te vormen wat betreft onze toekomst, het bleef bij vage plannen en verlangens. Een meer doelbewuste uitvoering van die plannen stuitte op vele bezwa ren. Nóch de luchtvaart, nóch de journalistiek stonden met open ar men op ons te wachten. En aan de andere kant waren onze ouders niet bepaald enthousiast om ons los te laten, dat wisten we beiden. Op een avond stonden we in de kleine schuur die achter tegen de bakkerij van Garthwaite was aan gebouwd. Tony had daar een werk bank waaraan hij zijn vliegtuigmo dellen bouwde. We zaten er soms hele avonden. Hij werkte en ik keek toe. Dat kon uren doorgaan zonder dat er een woord gesproken werd. Mijn gedachten dwaalden dan af naar meer irriële dingen dan ge schikte houtsoorten en het juiste pa pier voor het beplakken van romp en vleugels. Langs de voor mij vol komen onbegrijpelijke lijnen van de grote werktekening, die op een bord boven de werkbank geprikt was, ont snapte mijn fantasie in de minstens even fragiele bouwwerken van het woord. Zo was het ook die bewuste avond. Het was december en het vroor hard. Maar in het kleine werk- hok brandde een kacheltje dat met brandstof uit de bakkerij rood gloeiend werd gestookt. Die brand stof werd op min of meer onwettige wijze gedurende de afwezigheid van Tony's vader uit de bakkerij be trokken, want bakker Garthwaite kon zich nog maar net zover met Tony's liefhebberij verenigen als het geen bijzondere kosten met zich meebracht. Het heette dus dat Tony de verwarming van zijn werkhok van zijn zakgeld betaalde. Zo ging het ook met de verlichting. Er brandde een eleotrisoh lampje, dat naar Tony zyn vader verzekerde gevoed werd door een accu, maar in werkelijkheid aangesloten was op de verlichting van de bakkerij. Daar Garthwaite's technische kennis echter te verwaar lozen was, hoefden we niet bang te zyn dat hij dit ontdekken zou.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2