S)e Ceid6e(2oii4cmt Tenminste 4000 doden bij orkaanramp Haiti LAATSTE KIÏUWS Flora" blijft gebied rond Cuba teisteren Gevluchte Uostduitse Vopo staat in W.-Duitsland terecht Ontsnappingen naar het Westen Geen Russische olie Weer aardschokken in Skopje Russische aftocht uit Cuba DINSDAG 8 OKTOBER 1963 54e JAARGANG No. 16.047 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tel el. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kW., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes i 1,50 De orkaan „Flora", die volgens de jongste berichten op het eiland Haiti vierduizend slachtoffers heeft gemaakt, ontlokte de weerkundige dienst van Miami, op Florida maandag de uit spraak dat de toestand in het gebied van de Antillen „uitzon- zonderlijk" is. Nog nooit eerder heeft men een orkaan zo langdurig en met zulk een verwoestende kracht eenzelfde gebied zien geselen. Het gebied tussen Cuba en Haiti schijnt 'n plaats te zijn, die bijzondere aantrekkingskracht op de orkaan uitoefent, want hij teistert al vier dagen onophoudelijk het oostelijk stuk van Cuba, terwijl de kusten van de „parel van de Antillen" twee dagen de striemende kracht van „Flora" moesten doorstaan, offers Tot dusver waren zeven do. veroor2aakte ramp sinds 1942. In 1942 Maandagochtend draaide de storm onverwachts naar noorde- den geteld. Bij Kingston werd een verloren bij een orkaan in Bengalen I r uj gezin met woning en al naar zee ge- elfduizend mensen het leven. Een lijke richting en wierp zich met een snelheid van honderdvijr- sjeurd De schade op Jamaica wordt orkaan, die in 1928 West-Indië en endertig kilometer per uur op de Cubaanse provincie Gama- geraamd op vijftig miljoen gulden. Florida trof, maakte vierduizend guey. Tegen de middag kwam het stormveld tussen de kust Dit is de grootste door een orkaan slachtoffers. en de stad Camaguey tot stilstand. De materiale schade op Cuba is on- reiken. De Cubaanse economie be- beschrijflijk. Het aantal slachtoffers vond zich al in een deplorabele toe- is niet bekend. Volgens Cubaanse stand, aldus Portuondo, doch thans autoriteiten heeft de orkaan de helft is zij onmogelijk geworden, van de suiker-, koffie-, katoen- en De Cubaanse radio gaf maandag cacaoaanplant verwoest. een beschrijving van de aangerichte schade in de provincies Camaguey SCHADE OP CUBA - en Oriente, waar huizen zijn inge stort, wegen vernield en tienduizen- De voormalige Cubaanse gedele geerde bij de veiligheidsraad, Emilio zoeken. Portuondo, die thans in ballingschap op Florida verblijft, verklaarde dat GROOTSTE ORKAANRAMP de orkaan in vier dagen meer schade aan het regiem Castro heeft berok- Ook van Jamaica, dat uitschieters kend dan anti-Castrorebellen in vier van deorkaan te slacht' Hanke> de eerste ex-Vopo die voor het Hanke zullen getuigen, jaar met sabotagedaden konden be- wordt melding gemaakt van slacht- doodschieten van een vluchteiing in de Bondsrepubliek terecht staat „Ik was Resultaat is dan volgens Bartjens, daarna helemaal in de war", dat er dus slechts vijf procent van de De openbare aanklager had hem ge- nominale loonstijging zou overblij- vraagd of het waar was, dat hij op de ven. Om het kort te releveren: door vluchteling gericht en geschoten had schouwingen" bedoelde discus- de loonsverhoging valt een algemene zoals in de tenlastelegging staat en sies van vorige week in de Tweede kostenstijging van 3.5% te verwach- Gf hij de man in het achterhoofd getrof- Een voormalige Oostduitse grensbe- Oostduitse communistische partij was den mensen h^Toevlucht "elders waker hee,t ^eren voor de rechtbank geworden, maar dat zijn voormalige den mensen un hi stuttgart bekend, dat hij een man die strijdmakkers ten onrechte dachten, dat naar West-Duitsland poogde te vluchten, hij een „loyaal" partijlid was. heeft doodgeschoten, vóór hijzelf be sloot, naar het Westen uit tewijkèn. „Ik had nooit de bedoeling iemand te duitse politie op Hanke gevestigd. Ver- doden", zei de 22-jarige Fritz Richard wacht wordt, dat enkelen van hen tégen Zondag hebben koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix per vliegtuig Isfahan in Iran bezocht, waar o.m. de Masjede Sjah, een Vrijdag- moskee uit het begin van de zeventiende eeuw werd bezichtigd. Foto: op het voorplein bekijkt de koningin een mozaiek. NEGATIEF DEBAT DE ALS „algemene politieke be- Kamer, die evenwel hoofdzakelijk een ten. debat over de actuele loonproblema- Daarbij moet men de komende ho- Onder een regen van kogels heb- fen had. Het incident gebeurde op 5 juni ben twee Tsjechoslo waakse soldaten in het Harz-gebergte. met een legervrachtauto in de nacht .Toen wij de vluchteling achtervolg- van zondag op maandg bij Berg, in zodat men den, was er geen tijd om na te denken", de omgeving van Pressburg, getracht iw? a?Minrg^!,athM bijna 4% krijgt. Huurverhoging en zei Hanke, die in februari van dit jaar Oostenrijk in te rijden. De vrachtwa- plaats achten wq het te bekeuren, optrekken van premies voor sociale zelf naar het Westen vluchtte dat de Kamer in een zo vro g j g ver2ekeringen (onder meer voor Hii heschreef zichzelf als 'n stadium in twee fronten werd ge- ^ze g vonaer eer gen belandde echter in een sloot. wem te- - beschreef zichzelf als 'n plichts- Beide vluchtelingen slaagden er hier. cAKoidfin al «rac dat vnnrnamefiik AOW en AWW) maken de Vijf pro- getrouwe soldaat", die van zijn vak na toch in te voet Oostenrijks gebied door toedoen van opS 'die vol. hield: Hö zei. dat hij in 1961 lid van de ,e bereiken zonder te worden getrof- - -< -- fen. Zij hebben politiek asiel ge vraagd. Drie inwoners van Thüringen, 21, 22 en 23 jaar oud, zijn in de nacht van zondag op maandag bij Esch- wege naar West-Duitsland gevlucht. Zij waren op twee motorrijtuigen tot aan het prikkeldraad gereden, kro- ditmaal (weer) kostte wat het kost De vakcentrales hebben laten we- wilde gaan „tegenliggen". Het was ten, dat ze met een reële stijging van voor het parlement al te voorbarig slechts vijf procent geen genoegen zich diepgaand met de hangende kunnen nemen, maar dan zou de kwesties, die nog geheel in het be- loonsverhoging nog aanzienlijk gro- raad van het georganiseerd bedrijfs- ter dienen te zijn om op een bevre- leven thuishoren, te bemoeien, het- digend peil neer te komen. Dat zou kwesties""dienog geheel in het be- loonsverhoging nog aanzienlijk gro- wioo». - IIlccJL Ilddl Ijllllld* ceen door de ongelukkige motie van een nog heel wat andere spiraal ver- - r -e~- prof Vondeling toch werd gedaan, oorzaken en de regering wellicht in Volgens de Britse raad voor de be- pen onder het prikkeldraad door en T' overweging moeten geven haar even- vordering van een internationale moesten daarna de rivier Werra over- sN TWEEDE heeft het ongelukkig bedoe]de piannen geheel of ten dele handelzou de Sowjet-Ume een em- zwemmen, waarna zij zich bij de debat gepresteerd, dat de tegen- te te n%men Wanneer ze die ech- barê° bebben gelegd op de export Westduitse grenswacht meldden. stellingen tussen werkgevers en ter ®ls stuk van haar verant. van moderne apparatuur en olie werknemers in het loongesprek niet woordelijkheid ziet wordt dat moei- produkten naar communistisch Chi- weinig zijn verscherpt, hetgeen dui- jjjk. na. Een van de eerste gevolgen van /^Aiüb- ie aonmrHon ui* irorc/»HoiHoT7o embargo zou zijn dat de Bjoes- ALles bijeen is de thermometer- jin-toestellen van de Chinese lucht- Vannacht omstreeks half twee heb ben zich in de Zuidslavische plaats Skopje verscheidene tamelijk sterke aardschokken voorgedaan, waardoor verscheidene huizen die na de ramp van dit jaar waren hersteld, opnieuw werden beschadigd. Talrijke mensen renden de straten op. Vol gens de eerste berichten zijn er geen slachtoffers gevallen. Sinds de verwoesting van de stad bij de aardbeving van 26 juli, waarbij meer dan duizend mensen om het leven kwamen, zijn in Skopje meer dan 300 aardschokken waargenomen. Vóór de ramp was de stad een bloei end industriecentrum met 200.000 inwoners. Nog steeds kamperen nu ongeveer 120.000 mensen in parken en op open plekken. delijk is geworden uit verscheidene verklaringen, die de leiders van de vakcentrales alvast- tussen de bedrij - stand van het ogenblik weinig aan- vaartmaatschappij meer en meer ven van het Kamerdebat door heb ben ten beste gegeven. trekkelijk. Het is maar te hopen, dat onbruikbaar worden bij gebrek aan de in de Kamer geuite wensen van reserveonderdelen, aldus de raad. We willen nu en op deze plaats succesvol overleg en wederzijds be- De aanvoer van Russiche olieproduk- evenmin als we dat van de Tweede grip tussen werkgevers en werkne- ten in China zou volgens de raad Kamer goed kunnen verdragen een mers spoedig zulten worden vervuld, geheel zijn opgehouden. oordeel geven over het gelijk van de verwijten, die van de kant der vak centrales jegens de bedoelingen van de regering met haar deze week be kend gemaakte program zijn gelan ceerd. Het gaat thans slechts om het uiten van teleurstelling, dat een par lementair treffen als dat van de tra ditionele „algemene politieke be schouwingen" hetgeen een jaar lijks hoogtepunt in het democratisch bestel behoort te zijn zó eenzijdig en in wezen zó negatief is uitgepakt! Het zou volkomen juist zijn geweest, als de Kamer zich had gehouden aan de gedragslijn, die de woordvoerders van de regeringsgezinde fracties ei genlijk hadden willen volgen: het zich voorshands op de achtergrond houden van de Kamer totdat over werkelijke voorstellen zowel van het bedrijfsleven als van de regering te debatteren ware geweest. Nu is de sfeer op twee fronten zonder positief tegenwicht wel een stuk bedorven. HET LIJKT intussen goed enigs zins te bedenken, met welke moeilijkheden de regering zit, c.q. is achtergebleven Bij de vele berekeningen, die op de loononderhandelingen betrekking hebben, bevindt zich de primaire be cijfering, dat tegenover een (alge mene) loonverhoging van tien pro cent in welke orde van grootte doorgaans wordt gedacht een kos tenstijging moet komen te staan van niet minder dan vijf procent, wil aan een aantal, naar het oordeel van het kabinet, noodzakelijke of nauwelijks ontkoombare voorwaarden van alge meen economische aard warden vol daan. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mautbe. Zaterdagochtend hebben het Nederlands koninklijk paar en prinses Beatrix in Teheran een bezoek gebracht aan de Nederlandse school. Foto: een peuter veroorzaak te vrolijkheid bij de koningin, Prins Bernhard en mi nister Luns. De Russen hebben de laatste maan den gelijkmatig vrijwel al hun geor ganiseerde strijdkrachten uit Cuba teruggetrokken, zo is maandag van bevoegde zijde in Washington verno men. Ten tijde van de ontmanteling van de raketbases op Cuba vorig jaar, werd hun aantal tussen de 18.000 en 23.000 geschat. Van het aantal Russische technici, dat thans nog op Cuba verblijft, werd geen schatting gegeven. Het zijn voornamelijk technici voor radar- en verbindingsinstallaties. Chroesjtsjow wees Adenauers voorstel af Naar maandag in Bonn is verno men heeft premier Chroesjtsjow vo rig jaar het voorstel van bondskanse lier Adenauer voor een tienjarige „Godsvrede" over de Duitse en Ber- lijnse kwestie afgewezen. Adenauer had het voorstel gedaan aan de Russische ambassadeur in Bonn, Smirnov, die hem later ook van de afwijzing van de Russische premier op de hoogte had gesteld. Uit uitlatingen va., officiële woord voerders en uit flitsen uit een televi sie-interview met de bondskanselier dat 15 oktober zal worden uitgezon den was opgemaakt, dat Rusland nooit op het voorstel had geantwoord. Van Westduitse regeringszijde werd er maandag op gewezen, dat zowel de geallieerden als het West duitse ministerie van buitenlandse zaken van Adenauers stap op de hoogte waren gesteld. Hoewel uit het televisie-intervieuw was opgemaakt, dat de bondskanse lier het voorstel in een persoonlijke brief aan Chroesjtsjow had gedaan, werd maandag van regeringszijde vernomen dat Adenauer zijn voorstel mondeling had overgebracht aan de Russische ambassadeur en hem een schriftelijk memorandum had over handigd. California commentaar op het Feest in Perzië De hoge gasten uit Nederland zjjn In Perzië luisterrijk ontvangen. En ook het programma voor de komende dagen vermeldt weer tal van grootse ontvangsten en feestelijke diners. Wjj - in Nederland - volgen de ge beurtenissen met belangstelling. En we denken stiekem: „Ik zou best eens zo'n galadiner willen mee maken Enfin, dat gaat natuurlijk niet. Maar er is één troost. \V(J weten dat wij ook thuis vorstelijk kunnen dineren, door onze maaltijden te beginnen met een bordje verrukkelijke Call- fornia-soep! (Advertentie) Dit nummer bestaat nit 12 pagina's Enige regen De Bilt, dinsdag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht breidde zich een hogedrukgebied van de Golf van Biscaje over Frankrijk en Duits land uit. Dit had tot gevolg, dat de temperatuur in ons land bij zwakke wind en heldere hemel sterk daalde. Voor het eerst in dit jaar kwam in ons land lichte nachtvorst voor. Het vliegveld Twenthe meldde namelijk een minimumtemperatuur van 2 gra den onder nul. Op de flank van het hogedrukge bied stroomde vanmorgen zachte be wolking van het westen uit toe en viel vervolgens hier en daar wat regen of motregen. De zachte lucht bevindt zich in de warme sector van een diepe depressie bij IJsland. Deze sector zal de komende 24 uur over ons land trekken, waarna morgen in de loop van de dag achter een koufront weer koelere en drogere lucht zal gaan binnenstromen. Voor in de komende nacht zullen de temperaturen belangrijk hoger zijn dan de afgelopen nacht. Morgen overdag is weer lichte daling te ver wachten. ZON- EN' MAANSTANDEN 9 Okt.: zon op 06.52, onder 18.02; maan op 22,37, onder 14.32. Laatste kwartier 20.28. Hoogivater standen 9 Okt.: v.m. 7.12; n.m. 19.37. KORRELTJE De gebreken van de geest worden erger naarmate men ouder wordt, net als die van het gelaat. (La Rochefoucauld)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1