Thans de goede verdachte in zaak van de verdwenen postzak EISEN KATH. MIDDENSTAND IN LOONBELEID ZATERDAG 5 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT In aanwezigheid van prinses Irene zijn vrijdagavond in het Amsterdamse Concertgebouw tijdens het „Grand Gala du Disque" een aantal „Edisons" uitgereikt aan vooraanstaande kunstenaars in het klassieke genre. Op deze foto zien we de prinses temidden van de aanwezige 'onderscheidenen: van links naar rechts John Culshaw, Sylvia Stahlman, Adam Harasiewicz, Guus Hermus, Gre van Swol-Brouwestijn, prinses Irene, Helmut Winscher- mann, Gustav Leonhardt en Frans Brüggen. Handelwijze H. J. de Koster zaait verontwaardiging onder werknemers In de organisaties van werknemers in een storm van verontwaardiging opgestoken, nadat twee grote meel fabrieken, de Meneba in Rotterdam en de N.V. Sleutels in Leiden, aan hun personeel een toeslag van vijf gulden per week boven het normale loon hebben gegeven. De organisaties van werknemers zijn hierom zo verontwaardigd, om dat de directeur van ,D« Sleutels", de heer H. J. Koster is. De heer Kos ter is ook de voorzitter van 't Ver bond van Nederlandse Werkgevers. In die kwaliteit heeft hij maandag op een persconferentie en ook voor de televisie hardnekkig betoogd, dat het Nederlandse bedrijfsleven geen bijzondere loonsverhogingen kan verdragen en dat dergelijke loons verhogingen zelfs tot een economi sche ramp kunnen leiden. En het verbond, waarvan hij de voorzitter is, is een der grote werk geversorganisaties, die hun leden hebben bezworen om in alle omstan digheden de CAO te handhaven en beslist niet toe te geven aan de drang van het personeel om loonsverhogin gen, die daarboven uitgaan. (Trouw) Sprong van poes redt kinderleven (Advertentie) MOORDENAAR „ZWARTE JUDITH" KREEG DRIE JAAR De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 3)1-jarige tuinman Van P., uit aarsbergen, tot drie jaar gevan genisstraf met aftrek veroordeeld. De rechtbank achtte bewezen, dat v. P. de hand had gehad in de dood van Zwarte Judith, een vrouw uit don ker Amsterdam. Veertien dagen ge leen had de officier van Justitie ze ven jaar geëist. Onschuldige zat maand in bewaring Wkmttind: fffud lx 0&&- In de zaak van de op 1 februari jongstleden verdwenen postzak, in houdende de ruim 34.000 gulden van het postagentschap van de Bijenkorf te 's-Gravenhage, is door energiek voortgezet speurwerk van de postale recherche aldaar, nieuw licht geko men. Als gevolg daarvan is maandag jongstleden aangehouden de 37-jarige chauffeur W. S. L. van een expeditie bedrijf te Den Haag,, die belast was met het vervoer van de bedoelde postzak van de Bijenkorf naar het districtskantoor in Den Haag. L. heeft inmiddels bekend de postzak met in houd tijdens het vervoer te hebben ontvreemd uit een dichtgebonden en verzegelde grotere postzak. Dit is mogelijk geworden doordat waar schijnlijk bij het dichtbinden en ver zegelen van de buitenste postzak op het postagentschap kleine onvolko menheden zijn begaan, die kenne lijk aan de aandacht van degene, be last met het sluiten van de zak, moe ten zijn ontsnapt. Mr. J. H. Maan, officier van jus titie in het arrondissement Den Bij een frontale botsing tussen twee personenauto's op Rijksweg 13 onder de gemeente Rijswijk (Z.H.) ter hoogte van motel „Hoornwijck", is gisteravond de 52-jarige mej. C. H. Uliletrsma uit Rotterdam verongelukt. Door onbekende oorzaak is de auto waarin zij zat en welke bestuurd werd door haar zwager, op de andere rijbaan geraakt, waarbij een botsing ontstond met een tegenligger. De 70-jarige actrice Bep Nooy is gisteravond ter gelegenheid van haar 50-jarig toneeljubileum, in het Centraal Theater te Amsterdam, na de uitvoering van „Oranje Hein", van Herman Bouber, door een talrijk pu bliek gehuldigd. Haag deelde nog mede, dat de heer Th. M., die onder verdenking van voormelde ontvreemding begin fe bruari 1963 werd aangehouden en toen een maand gedetineerd is ge weest, zeer waarschijnlijk niet schul dig is geweest aan dit misdrijf. Naar L. heeft verklaard, heeft hij een groot gedeelte van het geld be steed. Het betrof hier de grotere cou pures. De kleinere heeft hij volgens zijn verklaring verbrand, omdat zij bij het bewaren teveel plaats zouden innemen. Mr. Maan is van mening, dat waarschijnlijk van het geld niets meer zal worden teruggevon den. Voorlopige hechtenis. De heer Th. M. die op 2 februari werd gearresteerd, was medebeheer der van het postagentschap in de Bijenkorf. Na de voorlopige hechte nis van tweemaal zes dagen beval de Haagse rechtbank voorlopige deten tie van M., die hardnekkig bleef ontkennen iets met de verduistering te maken te hebben. De heer M. ging daarop in beroep bij het Gerechtshof in Den Haag, dat niet voldoende aanwijzingen voor de schuld van M. onderkende en daar mee de beslissing van de rechtbank ongedaan maakte. De heer M. kwam vervolgens op 14 maart op vrije voeten. Het ge rechtelijk vooronderzoek werd voort gezet. Door de arrestatie en hechtenis van L. is de kwestie van de verdwe nen postzak niet aleen opgelost maar is tevens in zicht, dat de rechter commissaris mr. A. H. Lycklama, het vooronderzoek in de zaak tegen de heer M. afsluit. De officer van jus titie, mr. Maan, moest daarom in zijn toegevoegde verklaring voorbehoud maken en stellen, dat M. zeer waar schijnlijk het misdrijf niet pleegde. In overweging is, of M. nu hij ten onrechte in voorlopige hechtenis heeft gezeten, aanspraak zal maken op schadevergoeding. De sprong van een poes op het bed van haar baas, gisternacht, heeft 's nachts het leven gered van een jongetje en mogelijk ook van zijn broertje en zijn ouders. Door die sprong werd n.l. de baas, de 36-ja- rige elektromonteur G. P. Derks wo nende in de Dacostastraat in Amster dam, wakker. Hij nam een sterke gasluoht waar. Er bleek in de keu ken een gasslang te zijn losgeraakt. Een van zijn beide naast de keuken slapende kinderen, een zesjarig knaapje, was reeds bedwelmd. De vader legde het terstond op de wa randa en waarschuwde de GG en GD, die met succes hulp verleende. M. J. Keyzer (VVD) wordt staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat Binnenkort is de benoeming tot staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat te verwachten van de heer M. J. Keyzer, geboren 15 oktober 1911 te Venlo. De heer Keyzer volgde na zijn H.B.S.-opleiding te Venlo de Neder landse Handelshogeschool te Rotter dam en behaalde daarna aan de uni versiteit te Grenoble het letterkun- Grotendeels akkoord met regeringsmaatregelen dig diploma. Van 1932 tot 1950 was hij ambtenaar bij het ministerie van Economische Zaken. In 1945 kreeg hij de persoonlijke titel van handelsse- creatris, tevens economisch adviseur bij de permanente vertegenwoordi ging bij het Europese Bureau van de Verenigde Naties in Genève. Op 1 juli 1950 werd hij ambtenaar van de bui tenlandse dienst van de 4e klasse in bijzondere dienst. Sinds 1951 is hij verbonden aan de Nederlandse am bassade te Parijs als hoofd van de economische afdeling. Op 1 mei 1951 kreeg hij de per soonlijke titel van handelsraad, op 16 april 1960 de persoonlijke titel van gevolmachtigd minister. De heer Keyzer is de liberale be ginselen toegedaan. Internationale rally gewonnen met nieuwe motor-olie BP steeds 'n stap vóór De grote, internationale rally Spa-Sophia-Luik Werd gewonnen door de equipe Bohringer-Kaiser met Mercedes. In het carter zat BP Longlife, de nieuwe motor olie met dubbele levensduur. Het team hoefde onderweg geen olie te verversen. (Advertentie) In Enschede is vrijdag het internationale FIDE-zoneschaaktoernooi 1963 begonnen. Onze fotograaf was op deze eerste dag in de arena en knipte daar deelnemer dr. J. M. Aitken uit Schotland in diepe concentratie over zijn partij gebogen, „Sterke verhoging van het loon niveau is een te eenzijdige en te weinig aangepast middel tot de ont spanning van de arbeidsmarkt en tot de verruiming van de welvaart. Een complex- van maatregelen zal moeten leiden tot het gestelde doel", aldus de Ned. Kath. Middenstands bond, die gistermorgen in vak- en standsraadvergadering in Den Haag is bijeengeweest, ter bespreking van de jongste ontwikkelingen op het loon- en prijsbeleid. De eis van de georganiseerde vak beweging tot een uitkering-ineens over 1963 wordt door de Ned. Kath. Middenstansbond afgewezen, omdat enerzijds het bedrijfsleven hierop niet was ingesteld en anderzijds geen compensatie mogelijk is om door produktieverhoging deze uitke ring op te vangen. Tijdens de bespreking van de vak- en standsraadvergadering werd een program van eisen ontvouwd, maat regelen die voor een aanzienlijk deel ook door de regering worden voorge staan. De Ned. Kath. Middenstandsbond staat een loonsverhoging voor, die de ruimte, berekend door het Cen traal Planbureau, in beperkte mate mag overschrijden. Deze beperking is noodzakelijk, aldus de bond, om deze gedifferentieerde loonsverho ging een reëel karakter te geven. De bond dringt aan op een soepele toepassing van het prijsbeleid, mede om de arbeiders in alle bedrijfstak ken te doen delen in de welvaart. Loonsverhogingen, uitgaande boven de stijging van de produktiviteit zullen, naar het oordeel van de bond, in de prijzen moeten worden doorberekend. Een andere prijspo litiek, zo is door de bond nadruk kelijk gesteld, wordt onaanvaardbaar geacht. Indien de lonen aanmerkelijk stij gen, zal naar het oordeel van de bond een huurverhoging in 1964 noodzakelijk zijn. Indien alle be schikbare ruimte voor andere doel einden wordt gébruikt is er ook la ter geen ruimte om het huurbeleid overeenkomstig de plannen te ver wezenlijken. De bond acht een door de vakbe weging voorgestane verlenging van de vakantie in strijd met het stre ven naar vermindering van de span ning op de arbeidsmarkt. Eerst wan neer die ontspanning er is, zo luidt het bondsstandpunt, kan met vakan tie-verlenging geleidelijk een aan vang worden gemaakt. De bond, die voorts aandringt op een sterke bevordering door de or ganisaties van het „beleven" van de cao's, acht afwijking van de cao-lo nen per onderneming wel gewenst, maar stelt zich op het standpunt dat deze afwijking pas dan is te ver wezenlijken indien de spanning op de arbeidsmarkt tot aanvaardbare om vang is afgenomen. „In afwachting daarvan zal ondernemingsgewijs af wijken slechts mogelijk moeten zijn binnen de regels van de cao". Het ingewikelde vraagstuk van de minimum-lonen zo is door de bond meegedeeld is nog in beraad. Als verdere maatregelen ter ont spanning van de arbeidsmarkt dringt de KNMB aan op een temporisering van investeringen en bestedingen, vooral van de overheid en op het ne men van financieel-monetaire maat regelen mits xo is meegedeeld diepteinvesteringen niet worden ge troffen. Tot het complex van maatregelen tot ontspanning op de arbeidsmarkt en tot verruiming van de welvaart rekent de KNMB ook het mogelijk maken (o.m. door het verlenen van fiscale faciliteiten en door het weg nemen van formele remmingen) van meer overwerk, de bevordering van inschakeling van oudere werkkrach ten, eventueel met handhaving van de AOW—uitkering vanaf de 65-ja- rige leeftijd en een zo mogelijke tij delijke bevordering van het inscha kelen van vrouwelijke arbeidskrach ten in het arbeidsproces. een gezonde smakelijke af wisseling bij elke maaltijd. Alle soorten machinaal gesneden, verpakt en gesteriliseerd. ZOET FRIES BRABANTS VOLKOREN ROZIJNEN ZWART ZOUTARM IFa. GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG (Advertentie) Donderdagochtend is een groep, op de Nieuwe Zijds Voorburgwal in Am sterdam gevestigde textielgrossiers, die zich „Groep T-10" noemt, begonnen met de „operatie watergeus", waarmee zij hopen enig soelaas te brengen in de parkeernood in de Amsterdamse binnenstad. Tot dat doel willen zij elke dag van enige punten in de periferie van de stad, waar veel parkeerruimte voor langparkeerders aanwezig is, boten laten varen naar het centrum. Gevaren wordt naar de Torensluis over de Singel. Als het plan, dat nu nog een experiment betreft, slaagt zal ieder een kleine ver goeding moeten betalen. In de avond, na afloop der kantooruren, wordt weer teruggevaren. Foto boven: instappen van deelnemers bij het Olym pisch Stadion. Onder: nitstapen bij de Torensluis in het centrum der stad.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9