Lijm hout met plezier en met CETAFLEXv*? Schittering van juwelen en demonstratie van spieren ZATERDAG 5 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 (Advertentie) De middaguren van vrij dag hebben onze konink lijke familie in Teheran 'n aan afwisseling rijk pro gramma gebracht: eerst zagen koningin, prins en prinses de oogverblinden de kroonjuwelen van de Perzische staat en pal daarop achttien oorverdo vend juichende Perzische krachtpatsers. Rondom de kleine piste in het speciale clubge/ bouw van de Centrale Bank zaten vele Neder landers samen met de ko ninklijke -gasten en met alle leden van het gevolg vol ontzag naar de verrich tingen van de 18 manne tjesputters te kijken. Op het primitief klinkende ritme van twee drums, af gewisseld met slagen op 'n trambel, begonnen zij met een vorm van veredelde ochtend/gymnastiek, waar na enkele solonummers volgden. Om beurten tol den de gymnasten met uit. gespreide armen zo snel en zo lang rond, dat zelfs de toeschouwers er duize lig van werden. Op de maat van het opzwepende ritme begon vervolgens een der turners met twee zware feestknotsen te jongleren. Zij hadden de nationale kleuren: rood- wit-blauw en groen-wit- rood. Tenslotte wierp hij ze steeds hoger de lucht in, waarbij ze elkaar op gaand en neervallend kruisten en ving ze feil loos op, zelfs toen ze te rugvielen van wel 10 me ter hoogte. BLOEMENREGEN Er was een onverwachte apotheose: terwijl de drums en de bel het onweerstaan bare ritme tot een hoog tepunt opvoerden en de 18 turners uit alle macht jui chend begonnen te „brul len", dwarrelden uit de hoge koepel van 't gebouw confetti-strips, vermengd met bloembladen naar be neden en pamfletten, waarop foto's stonden van de beide vorstenparen van Iran en Nederland, alsme de een afbeelding van de twee kroonpretendenten: kroonprinses Beatrix prijk te dus naast kroonprins Reza. ALS KINDEREN Het enthousiasme van de turners zelf, dat alles goed was verlopen, kende geen grenzen. Zij drongen tot slot als kinderen in de laag ingebouwde piste tegen de wand op, waarboven onze koningin zat met prins Bernhard en prinses Bea trix en ze bleven maar juichen, terwijl ze boeket ten rode rozen aan de ko ninklijke gasten toestaken. Die hadden natuurlijk niet voldoende armen om 18 boeketten te dragen en gingen er dus maar toe over enkele van die krach tige handen te drukken. Daarop juichten de 18 krachtpatsers nog veel harder en tenslotte lachte iedereen mee en wist nie mand er meer raad mee. De rust keerde eerst weer, toen besloten werd deze grootse voorstelling te be sluiten met een nogal on gebruikelijke staatsiefoto. Vlak achter de in ouder wetse vorm opgestelde zwetende tumgroep po seerde onze koninklijke fa milie geduldig om zich met al deze half naakte zwaar gewichten te laten ver eeuwigen. In het Palais Chaillot in Parijs heeft de Franse haute coiffure de nieuwe haarlijn voor deze herfst en winter, de charme-lijn, gelanceerd. Karine, Provence en Dany tonen hier verschillende versies van de charme-lijn. Prinses op Grand Gala Prinses Irene was gisteravond in het feestelijk met herfstbloemen ver- De vrijlating van mgr. Beran Vrij-af door schoolstaking De ouders van ongeveer 300 leer lingen van het Christelijk Lyceum aan de Emmakade te Haarlem heb ben vanmorgen een brief van de rec tor ontvangen, wt rin vermeld staat, dat hun zoon of dochter vier dagen niet rop school mag komen, of zich in de omgeving van de school mag op houden. De oorzaak hiervan is de staking van de leerlingen op vrijdag. Ter voorbereiding van een verkie zing van leden van het bestuur van de leerlingenvereniging had een der kandidaten toen in de omgeving van de school een toespraak gehouden. De leerlingen gingen op zijn verzoek er toe over om te staken, waarna zij in optocht door de stad trokken. De leerlingen van de eerste klassen zijn hierbij niet betrokken geweest. Tito in Mexico Maarschalk Tito is vrijdag in Mexi co aangekomen voor een officieel be zoek van twaalf dagen. De zuidslavische president en zijn echtgenote werden op het vliegveld door de Mexicaanse president en me vrouw Lopez Mateos welkom gehe ten. Leden van de Mexicaanse rege ring, tal van politieke persoonlijkhe den en leden van het corps diploma tique waren hierbij aanwezig. Er bestond van de zijde der bevol king van Mexico-stad grote belang stelling voor het bezoek. Langs de Gemeenteraad van Leimuiden verkocht „Pondje Wol" voor f 50.000 aan Aalsmeer Raad ontevreden over voorlichting Oneerlijke konkurrent Mgr. Beran die vrijdagmiddag in sierde Concertgebouw in Amsterdam vrijheid is gesteld, verliet met de bis- de eregaste op de klassieke manifes- schop van Brno, mgr. Skoupy, na een route paar leis van de presïdent taüe van het jaarlijks Grand Gala korte ceremonie in het regeringskan- stonden Ma* siting 300.000 men- du Disque.^ waarop ditmaal de be- toor voor religieuze zaken als vry sen faamde mezzo-sopraan Victoria de man het gebouw. De twee prelaten Los Angeles en de 31 -jarige Poolse kregen op grond van een speciaal re- Chopin-pianist Adam Harasiewic de geringsbesluit hun vrijheid terug. Zij solisten waren. waren geruime tijd, mgr. Beran se- De prinses was gekleed in een der^ 1949, geïnterneerd geweest we- avondtoilet van goudgele zijde met gens hun weigering, met het commu- champagne-kleurige bloemen. Zij nistische regiem samen te werken, was in gezelschap van mevr. A. V. de gy vrijlating verkeerden beide Beaufort, hofdame van de koningin, geestelijken in goede lichamelijke toestand. Hun was meegedeeld, dat het besluit was genomen als een blijk van goede wil van de regering. De twee bisschoppen kregen een auto van de regering tot hun beschik- tt j- -x king en werden daarmee naar een Mevrouw Minnaert—Hondius uit n^et nacjer bekendgemaakte verblijf- Eindhoven is nog altijd van mening. laats gebracht. Voor hun vertrek dat haar man de biochemicus dr. „oeg mgr. Beran aan regenngslunc- IC. Minnaert, die op 18 september tionaBriss*|n om bijzonderheden over niet van zijn werk op het Natuur- Vaticaans conHlie en de Tsiechi- ïr.mHïtr lflivtrhWiiini nun Phiiins n®1 vaucaans concilie en ae ïsjecni sche bisschoppen, die daarheen zyn Is dr. Minnaert naar België gegaan? kundig laboratorium van Philips in Eindhoven huiswaarts keerde, aan het zwerven is. Ze oppert de v^ron- aigevaardlgd, aldus meldde Ansa, derstelling, dat, nu de rijkspolitie Naar aanleiding van de berichten haar man na intensief zoeken niet over de vrijlating van mgr. Beran en heeft kunnen vinden, hij zich moge- andere prelaten wordt in Vaticaan- lijk ergens in België ophoudt. Ze stad opgemerkt dat het Tsjechoslo- grondt deze veronderstelling onder waakse episcopaat op het huidige andere op het feit, dat familie van concilie door vier bisschoppen van de haar man in België woont, alsook op vijftien vertegenwoordigd is. De vier de omstandigheid dat hij graag in jn Rome aanwezigen zijn de aposto- de Belgische Kempen vertoeft. De nsch administrator van Nitra, Eduard vader van dr. K. Minnaert, de be- Necsey, die van Trnava, Ambroz La- kede sterrekundige prof. Minnaert de titulair bisschop van Buto, uit Utrecht komt van Antwerpen. Frantisek Tomasek, en de apostolisch Zijn zoon is in Nederland geboren, administrateur van Rasnava, Robert Hij heeft altijd een grote voorliefde pcbozny. gehad voor het Belgische land, waar hij vaak veldbiologisch onderzoek verrichtte. Daarom heeft mevrouw Minnaert een beroep gedaan op de Belgische kranten en de redacties het signalement en een foto van haar man toegezonden. Hoewel de Neder- lardse politie-autoriteiten ook de Belgische gendarmerie van de ver missing op de hoogte hebben gesteld, is het mevrouw Minnaert gebleken, dat de Belgische politieposten nabij de Nederlandse grens van niets af weten. De restaurateurs die als maitres rötisseurs zijn aangesloten bij de af deling Nederland van de Chaine des Rötisseurs, hebben zonder enig voor behoud hun deelname aan de broe derschap opgezegd, omdat door het centrale bestuur te Parijs nauwelijks meer een selectie van nieuwe leden wordt toegepast. Hiermee is dus in feite een einde gekomen aan het bestaan van de Ne derlandse afdeling dezer confrérie. Zij heeft heel wat hoogtepunten mee gemaakt. Een commissie bestaande uit de he ren H. Frisch, Parkhotel Rotterdam en M. G. J. Kempers, Amsterdam is benoemd voor de afwikkeling van de lopende zaken. Zij zal zich tevens beraden over de stichting van een nieuw Nederlands gastronomisch ge- nootschap. „Mijnheer, uw achterlicht brandt niet en naar ik nu ook zie uw voorlicht even min. Ik moet U bekeuren. Wilt U direkt betalen?". De inwoner van Delfzijl, die gisteravond langs de Paters- woldseweg in Groningen fiets te, wilde er maar zo snel mo gelijk van af zijn en gaf de in indrukwekkende dienstkledij gestoken gestalte een briefje van 25,-. Hy kreeg vijf gul den terug en mocht de rest van de weg lopend gaan afleggen. Onderweg kreeg de bekeurde echter steeds meer argwaan en daarom stapte hij het eerste het beste politiebureau binnen om eens te informeren. Daar bleek het gevraagde bedrag veel te hoog en de kwitantie vals. De politie heeft het on derzoek met kracht ter hand genomen. Wanneer zij de „kon kurrent" gevonden zal hebben, zal zij waarschijnlijk de inwo ner van Delfzijl een bekeuring geven. Hij hééft tenslotte zon der licht gereden.... Prinses Irene heeft vrijdagavond het Grand Gala du Disque in Amsterdam bijgewoond. Op de foto zien we de aankomst van de prinses aan het Concertgebouw, waar zij begroet werd door de heer J. van Praag en zijn echtgenote Maud. In de voltallige openbare raadsverga dering te Leimuiden was gisteravond de behandeling van de percelen rietland en water, gelegen in de gemeente Aals meer aan de oever van de Westeinder- plassen en onder de rook van Leimuiden weer het meest knellende probleem. De heer P. van Graas betoogde, dat op de vorige raadszitting, die gehouden werd op 30 augustus jL, de verkoop van bovengenoemde percelen aan de ge meente Aalsmeer eenstemmig door de raadsleden was afgewezen, omdat de prae-adviezen slechts melding maakten van zeer oppervlakkige feiten. Er was tevoren zelfs nog nooit over deze trans actie gesproken. Het ligt op onze weg, aldus de heer Van Graas, om Leimuiden zo aantrekkelijk mogelijk te maken. De stichting van een restaurant met jacht haven complexen, genaamd N.V. Mij tot Exploitatie van het Princesse-paviljoen i.o. onder directie van mr. W. F. K. Ver steeg, zo dicht bij het grensgebied van onze gemeente is een specifiek Leimui- dense aangelegenheid. Waarom is de raad niet eerder betrokken bij de onder handelingen, die reeds jarenlang ge voerd worden met de betrokken instan ties en de directie van het Princesse paviljoen. Eerst nu horen wij dat er reeds vijfjarige worsteling door de di rectie gevoerd wordt. Bovendien wisten wij niet, dat het juridisch tot de onmo gelijkheden behoort als de gemeente Leimuiden bedoelde percelen wenst te kopen van de gemeente Aalsmeer en deze dein in erfpacht zou verstrekken aan het Princesse paviljoen. Een blijven de halsstarrigheid van ons zou de nek slag zijn voor de ondernemers. De heer P. van Graas stelde daarom voor het in de voorgaande zitting behandelde voor stel van b. en w. inzake de verkoop van rietland en water aan de gemeente Aals meer wederom op de agenda te plaatsen. Eén gedachte De voorzitter, burgemeester B. Kam- menga, bleef volhouden, dat b. en w. slechts één belang op het oog gehad hebben, en dat is het belang van de ge meente Leimuiden. De recreatie in het algemeen zou slechts op de tweede plaats gesteld moeten worden. Hij bleef er ook bij dat de kaarten zeer zeker ook eerder op tafel geweest zijn. Het is mis schien zo, dat er meer over gesproken had moeten worden, maar hier zat niets achter. De kwestie van publiekrecht en privaatrecht heeft allerlei haken en ogen, waarmede men voorzichtig moet zijn. Er is één gedachte: een jachthaven aan deze kant van de Westeinderplassen. De revenuen hiervan komen toch in de gemeente Leimuiden. Het is tenslotte een Leimuidens bedrijf. De heer Muys merkte op, dat hij de gewoonte heeft overal aantekening van te maken, zo ook van het praatje dat na de openbare zittingen wordt gehou den. In een dergelijk napraatje is nooit de Paviljoenzaak besproken, afgaande op mijn gegevens, aldus de heer Muys. Toch in gebreke? De voorzitter moest tenslotte bezwij ken voor de druk, die op hem uitge oefend werd en erkende, dat b. en w. wellicht in gebreke zijn geweest Als dit inderdaad het geval mocht zijn, aan vaardt dan onze verontschuldiging voor de tekortkoming. De heer Muys bracht dank aan het college van b. en w. voor het vele werk dat dan in stilte door b. en w. verricht is. Wij zijn nu volledig georiënteerd en weten wat geschreven is door de col leges van Leimuiden en Aalsmeer. Na mens de AR-fractie sloot de heer Muys zich volledig bij het betoog van de heer Van Graas aan. Spr. vond het jammer, dat al die zaken, thans in het Aalsmeer- se schriftelijke antwoord vermeld, niet in de Leimuidense prae-adviezen zijn te vinden. Uiteindelijk zijn wij (de raad van Leimuiden) geïnformeerd door an deren. Was het zo verwonderlijk dat de Leimuidense raad op de vorige zitting het voorstel van b. en w. heeft afge stemd? vroeg de heer Muys zich at Wij konden toen toch niet anders! Spr. had ook met het gemeentebestuur van Aals meer gesproken. Daar heeft men een rompslomp van papier betreffende deze zaak en hier is er praktisch niets. De voorzitter vroeg zich nog eens af, of er nu wel zoveel meer ln het schrij ven van Aalsmeer vermeld werd, dan door b. en w. van Leimuiden is mede gedeeld. Thans verkoop bij hamerslag Na deze tijdrovende discussies werd tenslotte met een hamerslag besloten om 't perceel rietland, genaamd „Pondje Wol" en het daarbij gelegen water groot 2 hectare, 20 are en 20 centiare aan de gemeente Aalsmeer te verkopen voor de prijs van ƒ50.000, onder de verplich ting deze oppervlakte in erfpacht te ge ven ten behoeve van een jachthaven- bedrijf met annexen. De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten de aankoop van de boerderij, thans nog eigendom zijnde van de heer L. Leeflang, hebben goedgekeurd. De heer W. Piketh te Alphen a. d. Rijn deelde in een schrijven mede, dat hij in de huidige slagerswinkel van de heer C. v. d. Meer in de toekomst een snackbar wil inrichten. B. en w. had den hierover nog geen mening en wens ten dit verzoek naar een volgende zit ting te verschuiven. Het verzoek van de R.K. Nazorg St. Jozef om subsidie verhoging van ƒ30. tot ƒ45.per geval werd afgewezen, omdat de stichting Zuid-Holland ook dergelijke subsidies verleent Bij de N.V. Bank van Nederlandse Ge meenten te 's-Gravenhage zal een vaste geldlening worden aangegaan van een bedrag van 100.000, hoofdzakelijk om de in de laatste jaren gedane investe ringen op lange termijn te schuiven. Deze geldlening zal plaats vinden tegen een koers van 99%, af te lossen in 30 gelijke jaarlijkse termijnen tegen een rente van 4yK%. Elke morgen wordt de vlag gehesen op het terrein „Pondje Wol" aan de Westeinderplas, op de plaats waar een restaurant zal worden gesticht. Verkeersmoeilijkheden in Stapenseastraat De verkeerssituatie in de dr. Stapen seastraat vraagt dringend om verbete ring, vooral als er zondagmorgens zeer veel auto's staan geparkeerd. Het is niet meer zo, dat de autobezitters hun auto kunnen parkeren voor de deur van het gebouw waar ze een bezoek brengen. De heer Treur was echter van mening dat als de auto's in de dr. Stapensea straat goed geparkeerd staan, boven dien nog wel twee auto's elkaar kunnen passeren. De voorzitter vond het in de toekomst wel noodzakelijk ter hoogte van de Chr. school aan de slootkant een trottoir aan te brengen en dan wordt de straat ter plaatse helemaal ontoerei kend voor het parkeren van auto's. De sloot langs het Noordeinde naast de boerderij van de familie Van Beyeren kan uitkomst brengen in deze parkeer- misère. Deze zal nu gedempt worden tot aan de dam bij fa. Koolhaas, die ook nog goeddeels van de gemeente is. Er zullen dan ongeveer 20 auto's gepar keerd kunnen worden. De heer P. W. de Graaf vroeg of er dan een parkeer verbod in de dr. Stapenseastraat wordt ingevoerd, doch deze zaak bleek nog in behandeling te zijn bij de betrokken instanties. OUD-ADE Jong-Ade Het bestuur verzoekt de leden hun contributie te betalen op zondag, 6 oktober, bij J. C. v. d. Poel, Gelegenheid daarvoor is tussen 9.30 en 10.30 uur. TER AAR GOUDEN HUWELIJKSFEEST C. TURK - P. W. TURK-ZOETEMELK 14 Oktober a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn, dat het echtpaar C. Turk P. W: Zoetemelk in het huwelijks bootje stapte. De gouden bruidegom werd geboren te Ter Aar op 11 fe bruari 1886 en de gouden bruid werd te Hoogmade geboren op 7 november 1889. Uit dit huwelijk sproten 12 kinderen, 3 zoons en 9 dochters. Van deze kinderen zijn er 11 getrouwd, die tezamen 42 kleinkinderen aan het gouden bruidspaar hebben ge schonken. Onder deze kleinkinderen is een drieling. Het zijn drie flinke zoons van de oudste dochter. Het gouden echtpaar is nog kras en geniet een goede gezondheid. De brui degom heeft een groot gedeelte van zijn léven in de tuinderij gewerkt vóór hij getrouwd was en ook in de eerste tijd van zijn huwelijk. Lang echter niet, want in 1914 kwam de mobilisatie van de eerste wereldoor log en toen moest hij weer in dienst. Hij droeg toen 4 jaar het uniform der groene jagers. Na de mobilisatie heeft hij gerilime tijd gewerkt op een groentezouterij en was ook ver schillende jaren bedrijfsleider bij een kunstmesthandel. Daarna trok toch de tuinderij hem weer aan en dit bedrijf heeft hij uitgeoefend tot dat hij kon gaan genieten van een welverdiende rust en een zorgeloze oude dag. De bruidegom was niet iemand die zich in het openbare le ven op de voorgrond plaatste, maar vele jaren zamelde hij de geldelijke bijdragen voor de Katholieke Univer siteit „St. Radboudstichting" in. De gouden bruid is ook nog buiten gewoon vitaal. Een leven van hard werken en veel zorgen heeft zij ach ter de rug maar men kan het haar niet aanzien. In haar jonge jaren heeft zij bij de boeren gewerkt tot aan haar huwelijk, en toen zij ge trouwd was en het gezin steeds gro ter werd kwam het haar goed van pas, dat zij hard werken gewoon was. Ook nu nog doet zij met ple zier het huishoudelijke werk. Toen wij aan met gouden paar een bezoek brachten vertelde de bruid nog, dat zij gedurende de 50 jaren van hun huwelijk trouwe lezers zijn geweest van de Leidse Courant. De dag van 14 oktober wordt begon nen met een H. Mis in de parochie kerk, waarna het gouden paar het feest hoopt te vieren temidden van kinderen en kleinkinderen. We gelo ven echter dat het in deze bruid- dagen op de Korteraarseweg 35 ook niet zal ontbreken aan medeleven, en belangstelling.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8