Het knutselhoekje MÉM DE SISSENDE SAMPAM! SJOKI Schoenlapper Maruf ZATERDAG 5 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA II een Antilliaans negerjongetje 5 HET SCHOOLREISJE Terwijl ze hun boterhammen aten aan het strand stopte er opeens 'n grote bus en daar kwam 'n klas met grote jongens en meisjes uit, die ook 'n schoolreisje maakten. Er waren 5 jongens bij van de steelband en die hadden hun drums meegenomen. (Een steelband is 'n groepje jongens, die op olievaten (drums) slaan en trommelen; de olievaten zijn verschil lend van grootte). Onmiddellijk kwa men alle jongens er omheen staan en toen de steelband al trommelend langs het strand liep, marcheerden alle jongens er acheraan en toen het ritme overging in 'n dans, voelden de jongens dat meteen aan en al heupwiegend en springend kwamen ze terug. Inmiddels hadden de meisjes een touw gespannen tussen twee palm bomen. Toen de jongens dat zagen, juichten ze luid en renden naar de broeder om te vragen of ze mochten blijven kijken, de tocht over het eiland moest dan maar het volgende jaar gemaakt worden, de dans die ze straks zouden zien, zagen ze ook niet alle dagen. De meeste jongens zoch ten nu stukjes koraalsteen, blikjes en flesjes met houtjes om mee te helpen het orkest te vormen. Ze zet ten zich in 'n kring om het touw heen en de steelband ging op krukjes zitten, want de dans kon wel 'n uur duren Met 'n zacht roffelen begon de steelband. Het geluid zwol lang zaam aan en werd wat vlugger. De jongens en meisjes, die aan de dans meededen stelden zich al dansend in 'n rü op. De hoogte van het touw was ongeveer 1.30 m. Al dansend zet ten ze de handen in de zij en bogen het lichaam naar achter en de knieën naar voren en zo dansten ze met hun neus vlak onder het touw door. Toen ze allemaal geweest waren, klapten de jongens, want niemand had het touw geraakt. Het touw werd 5 cm lager gespannen en weer ging de rij van 14 of 15 jongens en meisjes er onder door. Pas bij 1.10 waren er 'n paar af, die hadden het touw ge raakt. Het was nu 'n fantastisch ge zicht om te zien, de lichamen bogen helemaal achterover, onbegrijpelijk dat ze nog op hun benen konden staan. Bij 60 cm waren er nog maar drie over, 2 jongens en 1 meisje. De mu ziek zweepten ze op en het zweet stroomden van hun gezicht. Het le ken net acrobaten, vanaf hun knieën was hun lichaam horizontaal en de voeten stonden helemaal schuin; als slangen schokten ze cm voor cm onder het touw door zonder het te raken. Ai nee, net tilde 'n danser z'n hoofd te vlug op en raakte het touw. ook de andere twee konden het niet meer halen. Ze vielen uitgeput neer en flesjes cola werden aangebracht om hun dorst te lessen. Wat hadden de jongens genoten van dit onverwachte buitenkansje! Op weg naar de grotten in de bus, vertelden ze elkaar nog eens wie het beste was van de drie en waarom. (Slot volgt). WIST JE Dat ongeveer half april de werk zaamheden aan de vloot beginnen, maar dat er eigenlijk het hele jaar door werk aan de winkel is. Dat de loggers uit hun winterslaap worden gewekt, de Janmaats aan boord stappen om de lijnen en tros sen te vernieuwen maar vooral dat alles opnieuw geverfd wordt. Dat er omstreeks half mei Vlag getjesdag gehouden wordt. Dat dan alle loggers onder een vlaggenpracht liggen te pronken. Dat zijn de zaterdag en de zondag vóór het vertrek. Dat er die zaterdag feest is aan de haven. Dat er 's zondagsmorgens in de kerken van de vissersplaatsen spe ciale diensten gehouden worden. Dat veel mensen van heinde en ver komen om de feestelijke ver sierde vloot te bekijken en te be wonderen. Dat er 's maandags in alle vroegte wordt uitgevaren en dat die dag Buisjesdag heet, naar het in vroeger jaren gelijktijdig uitzeilen van de Buizenvloot. Dat dit het begin is van de nieuwe teelt en dat nu de haringjagerij be gint: „Wie brengt de eerste haring aan?" balclub, een postzegelclub en nog veel meer. We kwamen er gewoon niet meer uit. Ten einde raad riepen Het volgend jaar ga ik weer heel dun laagje tuingrond bedekt was, moest ik geduldig wachten tot er kleine groene puntjes boven de grond kwamen. Heel veel ochtenden ben ik vergeefs naar mijn tuintje gehold, maar toen eindelijk de groene punt jes zich vertoonden, toen ging het snel. Het werden hele plantjes; knop jes kwamen er aan en eindelijk de eerste bloempjes. Wat was dat een vreugde. Natuurlijk waren de eerste bloemen voor moeder. Ze zette ze in een vaasje en in mijn verbeelding hadden we nog nooit zulke mooie bloemen in huis gehad. Na de ver geet me nietjes kwamen de viooltjes en de margrieten. Nu is het met de snijbloemen gedaan, maar ik heb van moeder een mooie geranium gekre gen en die staat nog volop te bloeien. we de hulp in van onze nieuwe wat anders zaaien, meester, een reuze voetbal-enthousi- plannen, ast en natuurlijk werd het een voet balclub. In Wassenaar hoefden we niet naar een geschikt terrein te zoeken, in de duinen was er wel ge legenheid om te oefenen en te spelen. Voorlopig mochten we de bal van de meester gebruiken. Maar we moesten Ik heb grote Joyce van Heist, Leiden: MIJN POES heet Miepie. Ik zou niet kunnen zeg gen welke kleur ze heeft, want ze Adrie Oudshoorn, Rijpwetering. 't Spijt me voor jou en voor de moeite maar je verhaaltje komt niet in de krant. Wil je weten waarom? Wel de kinderen zouden bang worden en niet meer rustig kunnen slapen. Trou wens zo'n diefstal bestaat maar in je verbeelding. Zo iets gebeurt toch nooit en zeker niet op die manier. Verzin eens iets plezierigers b.v. over een schoolreisje of verjaardag. Je op was prima! Frans Rewijk, De Kwakel. Je brief kaart kwam wat laat in ons bezit, maar de oplossing was goed. Zeg Frans hoe staat het met jou? Ben je overgegaan? Heb je niet iets leuks beleefd in de vakantie? Vertel er dan iets over. Fia Krom, Wassenaar: MIJN BROERTJE We hebben thuis maar één broertje en dat hij door ons allemaal erg ver wend wordt, kunt u wel begrijpen. De vorige week is hij 4 jaar gewor den. Natuurlijk mocht hij op de kleu terschool trakteren en daarvoor had mama 45 pakjes gemaakt met een touwtje er aan. De juffrouw van de klas moest die pakjes ophangen en dan mocht ieder kind er eentje af knippen, maar dan geblinddoekt. Met een feestmuts op, een lolly in zijn handje en stralende ogen kwam hij om 4 uur thuis. Eigenlijk was hij doodmoe, maar toch werd het feest thuis voortgezet. Zeventien vriendjes en vriendin netjes uit de buurt, kwamen op het feest. Ze brachten allemaal een ca deautje mee, veel snoep maar ook mooie prentenboekjes of een spel. Ook voor dit feest had mama zich uitgesloofd want ze had de avond te voren ook voor ieder kind een feest muts gemaakt. Myn zusje Fransje en ik hadden zo'n beetje de leiding van die speelmiddag terwijl mama voor de limonade en het lekkers zorgde. We begonnen met een paar rustige spelletjes, maar dat bleef niet zo. Na een uurtje begonnen ze wild te wor den. Het werd een gehol naar alle kanten, behalve in de slaapkamer waar de baby sliep. Midden onder de herrie kwam papa thuis. Hij schud de zijn wijze hoofd, maar hij wist ze gauw rustig te krijgen. Hij haalde de poppekast voor de dag en onder gejuich van de kinderen werd alles opgezet. Wij gaven de kinderen op de grond een plaatsje en Fransje, die zo aardig vertellen kan, begon een verhaal van Jan Klaassen, Katrijn en de dief. Ze liet de kinderen roepen en antwoorden. Het was leuk te zien, het ze allemaal meeleefden. Het was ongeveer zes uur, toen mama met een doos lolly's binnenkwam en ver telde dat het nu tijd was om naar huis te gaan. Met de feesthoed op en een lolly in de hand ging de kinder schaar heel voldaan naar huis. Onze Diederik was wel een beetje overstuur, maar toch liet hij gewillig zijn nieuwe speelgoed inruimen en om half acht werd hij prins heerlijk toegedekt. Dat was het einde van z'n vierde verjaardag. ONZE CLUB In een hoek van de speelplaats had den we geregeld onze bijeenkomsten. We hadden er al lang en breed over gepraat: we zouden een club oprich ten. Maar wat voor een club? Ja, dat was de grote vraag en de menin gen waren zeer verschillend. Het was vliegertij d en een paar jongens wilden een vliegerclub met wedstrij den. Andere wilden een wandelclub met elke woensdag- en zaterdagmid dag 'n verplichte wandeling. Natuur lijk werd er ook gepraat over 'n voet- PAS OP! EEN LEEUW! één links enz. en kant dan ietwat „r li* Achtervolgd door koppensnellers losjes af. tracht de ontdekkingsreiziger zijn Het Dasje wordt net zo gebonden kano te bereiken, zijn redding. Maar (gestrikt) als een jongendsdas, alleen de koppensnellers zijn niet de legt men de beide einden losjes over enigen, die hem bedreigen: ook een elkaar - niet knopen dus. hongerige leeuw loert op hem. Hoe komt onze ontdekkingsreiziger bij worden in de gymnastiekpakjes van A^we tot "rêhool komen" zïTze om' d* de school, elk elftal met een ge- .....uiiceuw ie Kruisen. sparen voor een eigen bal, van ons beeft zoveel kleuren grijs, wit, bruin, CORRESPONDENTIE zakgeld. De jongens werden geko- ietsje zwart en ,ok rood. 0nze buur- IjUniUL^rUIlUEiilllEj zen wt SA en 5B, ieder elftal met vrouw zegt: „jullie hebben een lap een paar reserves. Er zou gespeeld jeskat". Maar dat vind ik niet leuk. de school, elk elftal met een ge kleurde band om de arm. Onze mees ter gaf een paar middagen aanwij zingen en deed zelf ook mee. De jon- al op te wachten. Ze weet dan goed dat ze een biskwietje krijgt met wat zoete thee. Z*. is ook heel goedig. Ik kleed haar soms aan met EEN TE GROTE KURK? gens kregen van hem hun vaste kieren van mijn pop, dn leg ik plaats. Na een paar middagen ernstig haar in de poppewagen ga met oefenen zouden we de eerste wed- haar rijden. Ze vindt dat allemaal strijd hebben. heel best. Ook is ze wel wat ver- iz erï j wend met lekkere hapjes. Mama zegt ze n-ej. eens k muizen heeft maar dat weten we niet, want we hebben geen muizen. Als ze de kans heeft, komt ze boven op de kinder- rig op zijn plaats werd de bal afge trapt. De zesde klassen, die er na tuurlijk van gehoord hadden, ston den als supporters langs de kanten Zelfs grote mensen waren meege- kamer "slapenT maar" dat wil Mama komen. Het ging er van langs. Na een njet hebben: „Een poes hoort doelpunt een luid hoera. Het werd mandje", zegt ze. spannend toen de stand 3-2 was. Een doelpunt van de verliezende partij maakte de stand gelijk. Een mooi einde dus. We gaan door met oefe nen en spelen en hopen eens een flinke club te worden, eentje, die gaat meetellen. Nu weet ik iets meer van ons Mie pie. HONDENTROUW Gelezen in een krant. Zaterdagavond vonden enige wan delaars om negen uur op de hoek van de Utrechtse weg te Arnhem een oude man, die in bewusteloze toe stand op de grond lag. Op 't lichaam van deze man lag een hond, die ieder die zijn baas probeerde te naderen, aanviel. Slechts de politie gelukte 't - de hond even weg te lokken. Bij na- eigen stukje. Daar had ik altijd zo ,jer onderzoek bleek de man, een naar verlangd, t Was n stukje heel inwoner uit Oosterbeek, een hersen schudding en een bloeduitstorting Jaap Goddijn, Leiderdorp: MIJN TUINTJE Toen we pas in ons nieuwe huis woonden, kreeg ik v-n de tuin een Snijd ze dan niet van de kanten bv.auuumg en ecu uiucuiuuiui uhk J aan het rechteroog te hebben. Toen a*» wan* <*an f verlangd, 't Was 'n stukje achter in de tuin, naast het schuur tje maar heerlijk zonnig. Ik wilde JP er een bloementuintje van maken, hii naar het ziekenhuis vervoerd niet meer volkomen luchtdicht af- maar later werd het toch voor de werd, moest zijn 'hond8 doofTwee sluit- Be'er vlugger handel je, als helft een groentetuintje. Toen mijn mannen worden vastgehouden, om- aan de onderzijde een kruis in vader worteltjes zaaide kreeg ik ook dat het dier zijn baas met alle ge- sniJdt, zodat de omtrek naar binnen wat zaad, van de aardbeiplantjes Weld wilde volgen De trouwe hond kan inbuig611 en dan glijdt met een i:u'- -- i- - - - flinke druk de kurk wel verder. kreeg ik er ook drie, en in het hoek je kreeg ik een bessenboompje: Van haald' mijn zakgeld kocht ik zakjes bloem zaad. Vader deed voor, hoe ik ze moest zaaien en toen alles met een werd later door familieleden opge- Dag allemaal. Tot de volgende week. TANTE JO en OOM TOON. Twee jongetjes roeien met hun EEN MEISJESDASJE Een dasje op een hemdblouse staat vaak heel aardig; uit rode katoen b.v. kun je die zelf best breien. Zet wu w iwvi t b u 10 steken op en brei 110 baantjes kano'naarheVöude kasteeL Hoe 1 rechts 1 links enz. Neem vanaf t ten varen om daar le komen? begin bij ieder baantje een steek minder, tot er nog slechts 4 over zijn WELKE VERSCHILLEN ZIJN ER? Daarmee brei je nog 90 baantjes, 1 Een aardige herinnering aan uw rechts, 1 hnks, enz. Zet daarna in den v00rj,jje vakantie in Duitsland, uw la als pleegkind in haar huis opnam, beginne iedere rij (baantje) een reisje de Kjjn Ue twee Het dier woog toen reeds 112 pond, nieuwe steek op. tot je weer 10 ste- jes )ijken op het eerste gezicht iden- gedroeg zich heel netjes en mocht ken hebt. Brei dan 110 banen 1 rechts maaf ajs u gOC(j kijkt, ziet u twee jaar bij haar blijven. Toen moest zij hem evenwel terugbrengen naar het laboratorium, waarvan zij hem betrokken had. Het dier was n.l. in die twee jaar zo zwaar en sterk geworden, dat het haar bijna dood drukte, wanneer het haar om armde om te tonen, hoeveel het van haar hield. Hij ging altijd erg graag onder de douche, waarin hij zelf de kraan opendraaide en dan wachtte tot het water de goede temperatuur had. Hij sliep in een bed in een ei gen kamertje en als hij des nachts naar het toilet moest, stond hij heel stilletjes op, draaide 't licht aan en deed het weer netjes uit alvorens weer in bed te stappen en zich weer warmpjes toe te dekken. In vrijheid is de gorilla een echte trekker, die van de ene streek naar de andere reist. Maar elke avond maakt hij het zich gezellig in een 0 nieuw nest. Wanneer hij dan slaapt, Een dierkundige, George Schalier, snurkt zo luid dat men hem yan heeft een boek over gorilla s uitge- verre ^3 kan horen De schrik. geven, nadat hij ze 2 jaar in het aanjagende geluiden, die hij daarbij Afrikaanse bergland heeft gadegesla- maakt, houden andere dieren op 'n gen. Schalier schrijft daarin, dat hij ve;ijge afstand er heel goed bevriend raakte met die grote mensapen, dat ze hem nooit aanvielen, ook niet, wanneer hij soms dat er 8 verschillen zijn. bij vergissing tussen een hele troep Om een of andere reden mag ik je van mama niet binnenlaten, als je je hond bij je hebt terechtkwam. De gorilla's waren zeer nieuws gierig en sloegen hem altijd gade. Had hij b.v. wat in de hand, dan rekten zij hals en lijf om ook hun deel te krijgen. Schalier was trou wens niet de eerste, die de gorilla's helemaal niet voor zo gevaarlijk hield als ze er uitzien. Velen hebben ook soortgelijke ervaringen opgedaan. Zo verhaalt een Amerikaans vakblad voor dierkundigen van een oudere dame, die een jonge, vijfjarige goril- 31. Z'n oude vriend Ali stond even als alle andere groothandelaren aan de stadspoort en zodra hij Maruf herkende, riep hij: „Hartelijk wel kom, ja avonturier, je hebt je rol weer goed gespeeld". Maar Maruf lachte hem alleen maar uit. In een der zalen van de Sultan liet hij zijn schatkisten openen en vervolgens betaalde hij de kooplie den zyn schulden terug. Hij deelde weer veel uit aan de armen en schonk de soldaten edelstenen. 32. De sultan zei maar steeds: ,,'t Is genoeg, het is genoeg, er blijft niets meer voor jezelf over" Maar de geluksgeest van de ring vulde maar steeds nieuwe schatten aan, zo dra dat nodig was. De schatkamers van de Sultan werden niet alleen vol, maar de schatbewaarder moest zelfs nieuwe ruimten verschaffen om alle kostbaarheden te kunnen opbergen Van nu af aan geloofde de Sultan zijn schoonzoon. De prinses bewaar de n.l. de wondere ring ën zorgde er wel voor, dat zij goede vienden bleven. (Wordt vervolgd) t

Leidse Courant | 1963 | | pagina 13