Brief uit onó gezegd urore Bernat Klein ma als ontwerper van stoffen \akt fi Les in grotestadsélégance Tips voor de huisvrouw SPORTVROUW VERWIERF FORTUIN VAN CA. 30» MILJOEN DOLLAR ZATERDAG 5 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAO IA 11 MAN IN DE VROUWENWERELD De naam van de 41-jarige in Joegoslavië geboren Bernat Klein is misschien nog onbekend maar het zal niet lang meer duren voor hij in verband gebracht wordt met de nieuwe mode in de stoffenindustrie. Voor elk patroon, dat hij ontwerpt, zal hij wel licht veertig kleuren gebruiken waarbij één draad dan weer vijf of zes tinten heeft. Het eerste voorbeeld van een Klein- g tof je was een combinatie van aller lei kleuren groen, blauw, geel en vele bijtinten. De schildering in impres- «ionistische stijl zag er uit als de doorsnee van een boomstam en alle kleuren waren ervan op de stof te rug te vinden. Door zijn opmerkelijk gevoel voor kleur laten de Parijse modeontwerpers monsters van zijn •toffen bij hun herfstcollecties. „Mfln mode voorspelling voor de komende maanden is de mohair- look", vertelde Bernat. ,,Ik heb er veel gebruik van gemaakt omdat het een weefsel is dat licht reflecteert en de kleuren een speciale diepte geeft. Ik heb de draden eerst geborsteld en geverfd en daarna pas laten weven en dit verklaart de luchtigheid van de stof Zo kan de vrouw een man tel of een pakje hebben dat warm is Hoge laarzen zijn mode - maar schaars De nieuwe wintermode, waarin het accent ineens valt op de voet en been bekleding heeft velen verrast. Niet het minst de schoenfabrikanten en kousen wevers; want vele wintercollecties waren niet op deze sensatie afgestemd Zeker, de laatste jaren verschenen er steeds meer laarsjes, doch niet zo lang als de maatlaarzen, die Parijs nu heeft gebracht. De kousenindustrie heeft vele war me kousen gebracht met matig suc ces. Ztf zal echter binnen enkele weken wel aan een groot deel van de nieuwe vraag kunnen voldoen. De plastic-in dustrie schynt een groot deel van de hoge-laarzen-markt te willen opslokken Deze laarzen zullen, in serie gemaakt, veel goedkoper kunnen worden dan haar leren zusters, hetgeen een voor deel is als de hoge laarzen een mode gril blijken. maar toch erg licht". Deze jongensachtige vader van 3 kinderen heeft zyn hoofdkwartier ln Galashiels in Schotland waar hij be gon als vloerkledenmaker. Later be zocht hij de kunstacademie en leer de schilderen. Al spoedig kreeg hij interesse voor textlelontwerpen. Toen hy voor zichzelf begon was een schuur zijn werkterrein en hjj werk te met een zestigjaar oud weeïge touw, dat hij voor honderd vijftig gul den gekocht had. ,Ik was er nooit zeker van hoe 't met de voorraad was ln die dagen" lachte hij, „want 'Is ik weg was om mijn tapijten te verkopen, was het achtergebleven garen een feestmaal voor de ratten". Het duurde echter niet lang of Bernat had een groot be drijf, dat prachtige sjaals produceer de en plm. 150 man personeel tel de. Hij ging verder met het produ ceren van het allernieuwste op het gebied van weefsels. Order van „Coco" De beroemde Parijse mode ontwerpster „Coco" Chanel noem de zijn mohairweefsels opwindend en bestelde er verscheidene soorten van. In Londen volgde John Cava- nah, die voor prinses Alexandra, prinses Marina en de hertogin van Kent ontwerpt, weldra haar voor beeld. Een opvallend ontwerp in zijn nieu we collectie is een grote ruit, olijf groen tegen zacht-rose. Er zijn ook rustiger ruiten in beige en bruin. Als men beter kijkt is evenwel te zien dat er veel meer tinten in verwerkt zijn waardoor het geheel diepte krijgt. Bernat heeft naast zijn talen ten voor stofontwerp en schilderen nog een derde talent. Hij is een uit stekende kok en specialiseert zich in allerlei exotische continentale scho tels. Muffe lucht. Een muf ruikende lade kan men het best een hele dag buiten laten luchten. Goed uitstoffen en bespuiten met een chlorophylspray. Nieuw kastpapier inleggen alvorens er de inhoud weer in te doen. Rubberlijm Rubberlijm op een wit tafellaken kan alleen verwijderd wor den met een sterk reinigingsmiddel wanneer de lijm hard geworden is sn dan- met koolteer-naphta of benzine. Was het daarna op de gebruikelijke wrjze en men zal zien dat de vlekken zijn verdwenen. Van top tot teen Oefeningen om plaatselijk af te slanken Het zou begrijpelijk zijn als u een meisje benijdde met de maten 87-57- 87 voor buste-taille en heupwijdte. Maar u kunt ook met 30-15-19 een 'voorwerp van jaloezie zijn voor de len. De tweede serie vertegenwoor- jilgt de volmaakte omvang van hals polsen en enkels.... Een slanke hals is ideaal voor mooie sieraden en de halslijn van ja ponnen; slanke polsen zijn belangrijk om de handen tot hun recht te doen komen en voeten, hoe elegant ook, zullen nooit mooi lijken met dikke en kels. Deze maten kunnen niet zo maar verkregen worden en met to verij zal het ook niet lukken. Hier volgen drie oefeningen om u in de richting te helpen. Houdt het hoofd altijd rechtop, 't Hoofd op de borst laten hangen Is niet goed voor de houding of de ademhaling. Als u rustig zit, het hoofd heen en weer zwaaien, waarbij 'de hals met beide handen vast wordt i gehouden. Ga dwars over het bed lig gen met het hoofd over de rand, nu het hoofd langzaam oprichten tot het gelijk is met het lichaam. Niet over- vermoeien maar elke dag de oefenin- Jgen vaker herhalen. Laat de hand op de rand van de tafel rusten en draai deze tienmaal links en tienmaal rechts. Of breng de armen in een ontspannen toestand en laat ze waai eren als vleugels. Moeilijkheden in de bloedsomloop kunnen de oorzaak zijn van dikke en kels. Indien u enige ogenblikken vrij bent, de voeten op een hogere plaats laten rusten. Houd de benen om de beurt recht vooruit en draai de en kels rond, tienmaal naar binnen en tienmaal naar buiten. Gebakken custard. Hieronder volgt een recept voor gebakken custard. Verhit een halve liter melk maar laat ze niet koken. Inmiddels twee eieren met een ons strooisuiker opklopppen en daar de he te melk aan toevoegen. Goed roeren en in de ingevette vorm gieten. Wat nootmuskaat er over strooien en in een matig warme oven veertig mi nuten laten bakken. New York is een stad voor vrouwen en in elke etalage, in elk weekblad en door middel van de televisiereclame wordt de nadruk gelegd op wat zy moeten dragen, hoe zy het ding wordt niet gespecificeerd - het waarom. Het is gemakkelijker dan overal elders in de wereld om per fect gekleed te gaan in New York. De zeer jeugdige dametjes (beneden de tien jaar) wordt in de speciale af delingen niet alleen getoond hoe zy van de mode bunnen profiteren, zy kunnen zelfs speciale lessen krijgen op zaterdagmorgen om de geheimen van goed gekleed te gaan te leren kennen! Mode- en schoonheidsdeskundigen bezoeken de middelbare scholen, waar men dikwijls een modediploma kan ha len. Hieronder volgt een lesje in de grotestadsélégance van deskundigen, die ik deze week geïnterviewd heb. Nu de temperaturen stijgen is er voor al vraag naar koele kledij en dat be tekent mouwloze shirts. Geen bloem- patronen en andere dessins - die doen het alleen nog maar warmer lijken. HAAR EN HOEDEN Kies een effen tint met accessoires ln 'n donkere tint, combineer de pas teltinten van een Napolitaans ijsje of neem een japon met een groot bloempatroon met bloemen, bladen en stengels van de hals tot de zoom. Zorg dat de haardracht by de vorm van het gelaat past, maar probeer het uit het gezicht weggekamd en boog opgestoken te dragen. Neem een boed die ver achter op het hoofd staat. De meisjes hier dragen vooral open gevlochten strohoeden en styve katoe nen hoedjes in wit en pasteltinten. Als de hoed van een opvallender kleur is, bijvoorbeeld rood, marineblauw of zwart, dan moet deze groot en gedurfd Belangrijk onderdeel van de garderobe is de shiftjapon, hier gegarneerd met twee brocy es op ongebruikelijke plaatsen. De schoenen zijn van glanzend leer met open zijkanten en hiel. Let op de lagere hak voor hard plavei sel. De stoffen hoed, slagers jongenmodel, staat achterop het hoofd. Zie verder de nieu we bloemsieraden - hier een anjer met stengel in veel kleurige steentjes. zijn en het hoofdbestanddeel vormen van het geheel. Voor uitgaansdoeleinden zal de New- Yorkse altijd over de pols reikende handschoenen dragen. Dit seizoen zijn ze al net zo opengewerkt als hoeden en schoenen. Patentleren schoenen, in felle tinten, in ruiten en in stippen, zijn net zo belangrijk als de hoed en de meest fantasievolle patronen en kun nen gecombineerd worden met hand tassen. SIERADEN EN BONT New York is waarschijnlijk de eni ge stad ter wereld waar men zoveel belang hecht aan zomersieraden en bont. De sieraden zijn vooral broches en reverspinnen. Meestal zijn ze in bloemvorm en in zoveel kleuren en soorten dat ze gemakkelijk gecombi neerd kunnen worden met elk kleding stuk. Zomerbont? Ja. De airconditioning is zo goed dat men beslist een stola of iets dergelijks nodig heeft voor theater of het restaurant. De belang rijkste kleur is wit, of 't nu konijn is of nerts, met wat blauwe schakerin gen voor vossen en rose en paddestoel beige voor de kortharige bontsoorten als muscusrat. De chique vrouw zal voor de late avond een zwarte japon kiezen met 'schouderbandjes, met een heupstuk, met linten gegarneerde spleten of met een laag rugdécolleté met vele kruis- bandjes. Sportieve typen kiezen ge streepte dessins voor een pakje met blazerjasje of plusfoursbroek met los er overheen te dragen overhemdblou se. De make-up kleuren voor oogscha duw en lippenstift zijn bescheiden, der rose dan rood en met oranje-ach- tige tinten om in deze zomermaanden de gebruinde huid beter te doen uit komen. Luilak-barbecue De populariteit van de barbecue stygt in Amerika met de dag. Zelfs in de winter wil men dit gezellig vlees roosteren niet meer missen. Daarom is er een barbecue geconstrueerd, die zonder brandgevaar binnenshuis ge bruikt kan worden. Pre «Haan-gas ver hit onbrandbare kunstkolen, die binnen twee minuten zo warm zijn dat zij vlees en toebehoren in korte tyd gaar kunnen roosteren. Vandaar de naam Luilak-grill. Zelfs als u een goede, stevige, klas sieke regenmantel heeft, zal men nog wel belangstelling hebben voor deze regencape in een rose dessin, voor 's avonds. Voor de zuinigen onder ons is er een aan beide kanten draagbare genjas, met een schaduwruit aan één kant en diepzwart aan de andere kant. Het regenkapje, dat bij deze twee-in-een-mantel hoort, sluit flat teus om het gezicht. Als u van stip pen houdt, dan kunt u bij Dolphin terecht. Een regenmantel met stippen 'O groot als 'n gulden, met 'n b. s- send geknoopte ceintuur en een re gensjaaltje, dat achter het hoofd vast geknoopt wordt. Er is ook 'n opvallende zwart-wit gestippelde regenjas, die ook aan de andere zijde, zwart, gedragen kan worden. Foto: Regenensemble met grote stippen, bestaande uit regenjas, ge knoopte ceintuur en sjaaltje. Een vrolijke bescherming tegen nat weer De jas heeft knopen van dezelfde stof en grote zakken. De Amerikaanse Esther Williams, eens zwemkampioene en filmster, nu miljonair en kunstkenner, ziet er ondanks haar 40-jarige leeftijd nog niet ouder uit dan 29. Wanneer iemand een these wil opbouwen, dat er verband bestaat tussen 'n jeugdig uiterlijk en het ontbreken van geld zorgen, dan zou Esther Williams hier van een voorbeeld kunnen zijn. Van haar jongemeisj es jaren tot om streeks haar dertigste jaar was Es ther zelden zonder werk in Holly wood. Zij verdiende zo ongeveer ƒ20.000 per week. Talentvolle schrij vers waren druk doende steeds maar nieuwe thema's te vinden om films te kunnen maken over een heldin die niet alleen mooi was, maar die ook kon zwemmen ails een zeemeer min. Esther Williams belegde haar verdiensten goed. Zij bezit restau rants, benzinestations, flatgebouwen en automobielagentschappen. Zij ver kocht haar naam aan een firma die voor meer dan zestig-miljoen gulden aan „Esther Wi'lliams-zwembaden" verkocht. Zij had een watershow. Men schat haar fortuin nu op drie honderd-miljoen dollar! Esther was al direct dol op water. Zij zorgde er voor, dat zij een be trekking kreeg als badhanddoeken- teister bij een zwembad en liet zich betalen met „gratis zwemmen". Toen zij 15 jaar was deed zij mee in natio nale kampoienschappen en toen zij 17 was hield zij allerlei nationale re cords voor sprints en lange-afstand- zwemmen. Voor een sportvrouw had Esther een uitzonderlijke eigenschap; ze was mooi. Ze was geboren in Hol- Zij wint door haar glimlach Bij een recente Parijse modeshow was de mannequin, die het grootste persoonlijke succes behaalde, vreemd genoeg een blondje van achter het yzeren gordijn, de 22-jarige Ingrid Ruh. Zij werd in Oost-Berlijn geboren en kwam drie jaar geleden naar Pa rijs. Pas dit jaar kreeg zy haar kans bij het modehuis Jean Patou. Voor dat zij aan het werk ging, kreeg In grid te horen, dat zij nooit mocht glim lachen. Een ernstig gezicht was een teken van elegance, wist men haar te vertellen. „Maar het was allemaal zo fijn, dat ik wel moest glimlachen! En om dat ik door dit te doen de regels ge broken had, lachte ik nog meer". En zo begon het. Steeds meer men sen kwamen naar Patou's shows om dat zij Ingrids beroemde glimlach wilden zien. „Nu wachten ze op mijn glimlach!" zegt Ingrid. Ik weet niet of haar glimlach de omzet heeft vergroot maar de sfeer in de nogal stoffige modehuizen is er zeker door opgevrolijkt. lywood, en in Hollywood maakte zij carrière. In 1945 was er een grote vraag naar mooie zwemsfers op het witte doek. De filmstad vond Esther Williams het antwoord op die vraag. Haar films waren altijd weer succes vol. Zij legde het succes ervan zeer duidelijk uit: „Water is heilzaam, mijn films zijn vrolijk, gezond en zonnig". In 1956 maakte zij 'n einde aan een lang contract met M.G.M. „Eens bereikt men het verzadigings punt", zei ze. „Ik denk, dat de men sen zo langzamerhand wel net zo genoeg van mijn films hebben als ik zelf". Thans leeft zij van haar geld en zij leeft er goed van! Suède-jurken Iedere vrouw heeft graag 'n suède jasje in haar garderobe. De jasjes blijven jaar in jaar uit modern. Ze zijn licht in het dragen en laten geen wind door. Een ideale dracht voor voor- en najaar. Naast het korte suède jasje zagen we de laatste jaren steeds meer drie kwart en lange jassen van suède. Ook voor hoeden en vesten voor binnens- en buitenshuis wordt dit materiaal steeds meer gebruikt. Deze herfst brengen de Engelse modekoningen veel suède jurken en overgooiers. 't Zijn rechte, slanke modellen, waar bij de taille gemarkeerd wordt door 'n smalle, soepele ceintuur van het zelfde materiaal, soms in een con trasterende kleur. De glans van het suède bij het bewegen van de ele gante vrouw vormt de grote attrac tie van dit materiaal. Een suède jurk dient aan hals en mouwen echter ge heel gevoerd te worden, want de aan raking met de huid maakt het suède direct vettig. Krultang keert terug Het grote bezwaar van hei dage lijkse vakantie-zwembad Is de scha de, die deze gezonde, ontspannende vakantie-sport aan het dameska-isel veroorzaakt. Men behoeft maar een damesblad op te slaan, of dit pro bleem wordt besproken. De enige af doende raad, die gegeven wordt, luidtlaat uw haar kort knippen Maar dat staar des avonds in de danszaal weer niet zo leuk. In Frankrjjk is de ouderwetse krul tang nu teruggekeerd. Niet meer de tang, die op een gasvlam verwarmd moest worden, doch een electriscb apparaatje, geschikt voor elke span ning, verpakt in een gezellig etui. Dit kan zo gesteld worden, dat het haar nimmer kan verbranden. In een kwartiertje ziet de handige vrouw er uit, of ze zo van de kapper komt. De tangen krullen niet alleen; een te sterke permanent of natuurly- ke krul kan er mee in haar fatsoen worden gebracht. De tang is echter niet goedkoop.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11