HOOGENBOSCH HOOGENBOSCH schoenen I Kardinaal Lercaro: gescheiden broeders maken door doopsel deel uit van Kerk BEHANDELING VAN SCHEMA OVER DE KERK WORDT ONDERBROKEN NV SLAVENBURG'S BANK Mgr. Josef Beran vrijgelaten vier andere Nog prelaten vrij voor moderne mensen I NYLONS modeschoenen Nu postoverval in Frankrijk Samenwerking in de ruimtevaart v.. BEN BELLA TREKT ALLE MACHT AAN ZICH Geen stap zonder VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURAMT PAGINA 9 Voorstellen over In de Tweede Kamer heeft premier Marijnen woensdagmiddag geantwoord op de debatten over de algemene beschouwingen van dinsdagmiddag. We zien de premier hier tijdens zijn antwoord; verder van links naar rechts de ministers Bogaers en Van Aartsen. Op de voorgrond links, van voor naar achter de ministers Scholten, Bies heuvel en Witteveen. GASONTPLOFFING IN BIRMINGHAM De Amerikaanse plaats Birmingham is woensdagavond opgeschrikt door een zware gasontploffing, die een slagers winkel in puin heeft gelegd. Niemand werd hierbij gewond. Even na de ont- KORT RAPENBURG 20, TELEF. 26405 BOUWKREDIETEN OP GUNSTIGE VOORWAARDEN zijn er in deze stad meer dan veertig ntpMfingen geweest, meestal in de ne- gerwij k. Er werden nu geen incidenten gemeld. het diaconaat De pasbenoemde aartsbisschop van Westminster, mgr. dr. J. C. Heenan, heeft donderdag in het Concilie ge zegd, dat alle katholieken verplicht zijn zowel binnen als buiten hun Kerk te prediken. De Kerk kan niet te vreden zijn zolang niet alle christe nen in één kudde en onder één her der zijn verenigd, aldus de aarts bisschop. Het gaat erom of de oecumenische arbeid tevens het einde moet bete kenen van het bekeringswerk onder niet katholieke christenen, de zoge naamde „gescheiden broeders", aldus Conciliekringen. Kardinaal Lercaro, die er de nadruk op legde, dat hij zijn persoonlijke mening gaf en niet als een van de moderatoren door de Paus aange steld om het Concilie te leiden, zei, dat de gescheiden broeders door hun doop deel uitmaken van de Kerk. De Zuidslavische aartsbisschop van Zagreb, mgr. Seper, drong aan op de behandeling van het volk van Israel in het schema „de Ecclesia". In het schema wordt reeds gesproken over de joden in verband met het volk van het Oude Testament. Kardinaal Lercaro kreeg donder dagochtend, als een der vier mode rators, het woord voor alle andere kardinalen die zich als spreker had den opgegeven. Hij nodigde de voor naamste sprekers van de afgelopen dagen, onder wie mgr. Van Dode- waard, uit om, gezien de gemeen schappelijke tendenties in het door hen naar voren gebrachte, met el kaar contact op te nemen en een gezamenlijk voorstel aan de theolo gische commissie te doen. De overige kardinalen, Castro, Hit ter, Richaud, Confalonieri en Bea, spraken in zeer positieve zin over 't schema van de Kerk en met name het eerste hoofdstuk daarvan. Kardi naal Bea betoogde echter aan de hand van voorbeelden hoe gemakke lijk een schriftuurtekst ten onrechte als bewijs voor een bepaalde stelling kan worden aangevoerd, iets waarop ook reeds door kardinaal Ruffini was gewezen. Kardinaal Bea keerde zich overigens tegen vele andere stellin gen van Ruffini. In totaal voerden donderdag twin tig sprekers het woord. De behande- ling van het eerste hoofdstuk van het schema „de Ecclesia" is nog niet be ëindigd. Door de stemming volgende week over de rest van het schema betreffende de liturgie zal de behan deling van dat over de Kerk wel tij delijk onderbroken moeten worden. In de woensdagmorgen gehouden vergadering van 't Concilie trad o.m. als spreker op mgr, Ernst Primeau, bisschop van Manchester in de Ver. Staten. Kardinaal Doepfner, de voor zitter, kondigde hem bij vergissing aan als de bisschop van Manchester in Engeland. De bisschop maakte de voorzitter er beleefd op attent, dat de Engelse bisschop van Manchester wel bestaat, maar dat hij niet aanwezig kon zijn omdat hij nog „tot de afgescheiden broeders" behoorde. „Maar", zo voeg de hij er aan toe: „bisschop is hij tooh". Het diaconaat In het tweede hoofdstuk van het schema „de Ecclesia" dat over de aard van de Kerk, het gezag van de bisschoppen en de rol van priesters en leken gaat, worden voorstellen gedaan de mogelijkheid te openen leken tot het diaconaat te verheffen, zo is donderdag bekend gemaakt. Het diaconaat in de katholieke Kerk is sinds enkele eeuwen niet meer dan een stap op weg naar het priesterschap. Het is de bedoeling, dat de diaken in de toekomst een bijzondere en permanente rang in de hiërarchie bekleedt, althans wanneer het Concilie besluit, dat hierdoor aan de pastorale behoeften in de Kerk tegemoet wordt gekomen. Vrouwen bij het Concilie? In kringen van het Concilie wordt vernomen, dat zeer waarschijnlijk ook vrouwen toestemming zullen krijgen hét werk van het Concilie te volgen, evenals dit nu aan een aan tal mannelijke „leken"-toehoorders is toegestaan. Men verwacht echter, dat dit dan pas in de derde fase van het Concilie, volgend voorjaar zal ingaan. Twee Nederlanders bij vliegtuigongeluk om het leven gekomen De luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt mee, dat twee leden van de Koninklijke Luchtmacht zijn omge komen bij een vliegtuigongeluk, dat zich woensdagmiddag heeft voorge daan boven West-Duitsland. Er zijn daar twee Thunderstreaks F 84 F van het op Eindhoven ge stationeerde squadron 314 tijdens 'n navigatieoefening met elkaar in bot sing gekomen. De vliegtuigen en de stoffelijke overschotten van de pilo ten zijn gevonden drie km. ten ZW van Horn, in de omgeving van Det- mold. Bij het ongeluk zijn omgekomen eerste luitenant B. Meyer uit Eindho ven, die 27 jaar was, en de 30-jarige sergeant W. van den Boogaart uit Leeuwarden. Een commissie van on derzoek zal zich op de plaats van het ongeluk op de hoogte gaan stellen van de omstandigheden waaronder 't ongeluk gebeurde. De aartsbisschop van Praag, monseigneur Joseph Beran, is door de Tsjechoslo waakse autori teiten in vrijheid gesteld, zo is in het Vatikaan vernomen. De persdienst van het Vaticaan deelde in een communiqué mee, dat het Vaticaan bericht heeft ontvangen, dat in Tsjechoslowakije met ingang van 2 oktober de beperking van de persoonlijke vrijheid waaraan een aantal prelaten was onderworpen, is opgeheven. Deze prelaten zijn mgr. Jozef Beran, aartsbisschop van Praag, mgr. Karei Skoepy, bisschop van Brno, mgr. Jan Vojtassak, bisschop van Spis, mgr. Stanislav Zela, titu lair bisschop van Arpassa en mgr. Ladislav Hlad, titulair bisschop van Het' nieuws over de vrijlating van teI\ <5e Paus als kardinalen in mgr. Beran en de vier andere prela- P^tto had, werd m l'94i3 door de Na- ten is ten Vaiticane met voldoening s g^rresfeerd wegens zijn felle ontvangen. De beslissing van de re- verzet tegen de bezetters. Na de ge- gering te Praag, voor velen als een beurtenissen van 104Ö, waarbij de volkomen verrassing gekomen, schijnt communisten aan de macht kwamen, het resultaat te zijn van geheime kwam mgr. Beran al spoedig in con- /i-iariee waiter i_.uaere m contacten tussen het. Vaticaan en de g®4*0 autoriteiteni enm 1940, sindorff (Rijnland-West falen) heeft Tsjeohoslowaakse autoriteiten. Vafci- u>en b« de „katholieke actiecomité s volgens het dagblad „Bild" verklaard, caanse kringen uitten de hoop, dat dat de voormalige chef van de Gesta- de vrijlating van de prelaten verge- een gedwongen verblijfplaats toege- Heinrich Müller zeker dood is. zeld zal gaan van het herstel van de wezen Lange tijd hoorde men daar- ^Ik heb hem zelf in een gemeen. vrijheid tot volledige verrichting van na r'ie^s ^eer van hem tot het Tsje- schappelijk graf begraven", ver- hun herderlijke taak. ohoslowaatee persbureauiCeteka 20 kiaarde Lüders. Mgr. Jozef Beran, die onder het J'h meidide, dat mgr. Beran m een Lüders zegt, dat hij in de zomer pontificaat van Paus Johannes ge- klooster te Nova Rase, Moravie, ver- van 1945 door de Russen werd ge noemd werd als een der drie prela- bleef. dwongen de lijken van in Berlijn ge- sneuvelden in gemeenschappelijke graven ter aarde te bestellen. „Inde hiervoor wordt aangewend, des te weken na de vijandeUjkheden eenier kan de produktie van venue- heb 1200 doden be. tigingsmiddelen worden gestaakt, al- graven Daaronder was maar dus Popovitsj. kele generaal in SS-uniform dat was •Een andeiN Russische ruimtevaarder Heinrich Müller. ze* kij zjjn terugkeer van Zijn naam stond op een identi- Dë Engelse posttreinroof schijnt het 14e internationale astronautische teitskaart waarvan de foto met het thans in Frankrijk school gemaakt congres m Parijs, dat op dit congres gezj0ht van de dode, dat nog her- te hebben. Naar pas thans bekend was gebleken, dat de geleerden van kenbaar was, overeenkwam." is geworden is in de nacht van dins- vel® landen er zeer binnenkort in Zoals gemeld is de Westduitse ju- dag op woensdag j.l. in de buurt van zullen slagen de droom van een be- gfttie gen onderzoek begonnen om Tours door gèmaskerde personen 'n mande vlucht naar de andere plane- vast te stellen of Müller al of niet overval gedaan op 'n postauto waar- ten waar te maken dood is. Uit het graf waarin hij zou bij een bedrag van zestigduizend Volgens een commentaar van het iiggen hebben dokters onlangs been francs is buitgemaakt. Russische persbureau Tass, „is het deren opgegraven die van minstens De auto werd op een holle weg n°g te vroeg om nu te praten of t drie verschillende personen afkom- tegengehouden door zes a zeven ge- beter is een Russische raket met een s^g moeten zijn. maskerde en gewapende mannen. Amerikaans ruimteschip te combi- Van de overvallers is nog geen spoor neren dan wel een Amerikaan m de ORKAAN FLORA Oktober... Schoenenmaand lllllllilliff' wondermooie 2 paar 275 Gestapo-chef Müller is „zeker dood" 71-jarige Walter Lüders in gevonden. Russische ruimtevaartbemanning op BEUKT HAITI te nemen. De eerste stappen op weg De orkaan Flora die in het Carai- naar samenwerking kunnen echter bjscbe gebied woedit heeft dondemiag- niet anders dan voldoening geven". avond Haïti getroffen. Er kwamen Paus Paulus heeft woensdagavond windstoten voor vani25 km. per uur. een audiëntie gegeven voor slacht- De orkaan ging gepaard met zware offers van kinderverlamming, leden regenval en vloedgolven die over- van de Italiaanse vereniging van de- stromingen veroorzaakten. De Russische ruimtevaarder Popo- ze invaliden, die in hun rolstoelen Men vreest dat er slachtoffers zijn vitsj heeft donderdagavond tijdens naar het Vaticaan waren gebracht. gevallen. De schade is groot een onverwachte rede voor radio Moskou een beroep gedaan op de volkeren van alle landen om door gezamenlijke inspanning de enorme moeilijkheden te overwinnen die de mens in de weg staan in zijn streven andere werelden te bereiken. Des te eerder de energie van de mens Concilievaders nwgen pijp roken De Concilievaders mogen in de Sint Pieter een pijp roken. Het roken van sigaren en siga retten r verboden wegens het brands "aar dat de peukjes kunnen opleveren. Sommige „vaders" zijn evenwel bang, dat 'swerelds grootste kerk in een „rookhol" zal veranderen als er te veel pijpjes worden gestopt. De Algerijnse president, Ben Bel- ger zal echter nooit tegen de bevol- la, heeft donderdag in de nationale king in Kabylië worden ingezet, zei vergadering bekendgemaakt, dat hij hij. de buitengewone volmachten, die in De Marokkaanse staatsradio heeft de grondwet zijn voorzien, op zich woensdagavond een beroep gedaan heeft genomen. op president Ben Bella te onderhan- Ben Bella noemde de toestand delen over een regeling van het Ma- „ernstig", nu er tegen zijn regering rokaans-Algerijnse grensverschil. in het bergachtige gebied „Kabylië Marokko is bereid onderhandelin- in het noorden wordt gerebelleerd, gen te openen hetzij op het niveau Tevoren had de president het FFS, van staatshoofden, hetzij op het ni- het front der socialistische strijd- veau van ministers van buitenlandse krachten, dat geleid wordt door de zaken of van ambassadeurs, voormalige minister Ait el Achmed, Majoor Si Hassan, die tijdens de en de afgezette kolonel EI Hadj, ver- Algerijnse onafhankelijkheidsstrijd in boden. Hij verklaarde nu, dat „een Kabylië vertoefde, heeft inmiddels misdadig complot de revolutie en een beroep op de opstandelingen ge- de nationale onschendbaarheid" be- daan zich weer onder het gezag van dreigt. Het Algerijnse nationale le- de regering te scharen. Swift grandiose Een herenschoen met heel moderne allure, croco inzet, het nieuwste Pullman Sanitized Een fantastisch goede herenschoen in zwart calfs LEIDEN: HAARLEMMERSTRAAT 131

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9