tweede doos y ve prijs MINISTER BOGAERS HERNIEUWT OFFENSIEF TEGEN WONINGNOOD Peii wrijfwas Vo^>r de Verkoudheid Hoger loon maar harder werken PIERRE BAPTISTE Verf voor mevrouw Ngo Dinh Nhoe DE SISSENDE SAMPAM! de geluidsmuur VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Ret aantal bouwvakarbeiders moet groter worden. Bovendien moet de produktie per arbeider omhoog. Om dit te bereiken wil minister Bogaers volgens de vandaag aan de Kamer aangeboden bouwnota in de eer ste plaats het maatschappelijk aan zien van de bouwvakarbeiders ver hogen. In de eerste plaats moet dit gebeu ren door een verbetering van lonen en andere arbeidsvoorwaarden. De minister verwacht daarbij veel van een aan de bouw aangepast stelsel van prestatiebeloning. Bij de opstelling van de nieuwe c.a.o. zal bovendien worden gestreefd naar de oplossing van het vraagstuk van de zwarte lonen door de als tij delijk ervaren loonvoordelen 'n per manent karakter te geven. Overtverk wordt aangemoedigd Verdere maatregelen om het wer ken in de bouw aantrekkelijker te maken zijn: Het opnemen van anciënniteitstoe- slagen in de c.a.o. voor wie lange tijd werkt bij één werkgever of bij lang durig werken in de bouw; Het vermijden van onnodige reis- uren; Het stimuleren van overwerk door een aantrekkelijker overwerkvergoe ding; Een verbetering van de voorzie ningen op de bouwplaats; Voorrang bij woningtoewijzing voor bouwvakkers (zodra dit wat de re patrianten betreft mogelijk is zal de vijf procent woningwetwoningen die nu voor repatrianten bestemd is, be stemd worden voor repatrianten en bouwvakkers). KLIMAAT De verbetering van het klimaat in de bouw. Wat dit betreft zegt de mi nister dat de arbeidsverhoudingen hier vergaand zijn ontaard in „een ruiltransactie van arbeid tegen loon". Het is van groot belang dat werkge vers en werknemers zich bezinnen op deze verhoudingen binnen het be drijf. Het veelvuldig wisselen van werkgever is b.v. veel meer 'n kwes tie van mentaliteit dan van structuur van het bouwbedrijf, zegt minister Bogaers. OVERWERK Een ander punt dat op korte termijn al gunstig resultaat kan hebben is het overwerk. De minister zal 'n per soonlijk beroep op de bouwvakarbei ders doen een offer aan vrije tijd te brengen voor de leniging van de wo ningnood. Hij vraagt de bouwvak kers om in 1964 op een aantal nor male werkdagen of op een aanzien lijk aantal zaterdagen over te wer ken. De bouwvakbonden hebben toe gezegd dat zij positief zullen samen werken om van dit persoonlijk be roep een succes te maken. Verder zal het verlet in de bouw krachtig bestreden worden. MILITAIRE DIENST Om het aantal bouwvakarbeiders te doen toenemen krijgen volgend jaar 1800 bouwvakarbeiders vrijstelling van militaire dienst; in eerste ter mijn voor een periode van twee jaar. Maar deze periode kan tweemaal met twee jaar verlengd worden. Daarna zal de vrijstelling voorgoed verleend de goede merkwijn tegen een gunstige prijs f 2,95 Koop vandaag nog deze merkwijn bij uw slijter, de vakman-specia listvooral uw dranken.Bij 6flessen Pierre Baptiste (blanc - rouge - rosé) tijdelijk de 7e fles gratis. Importeur: N.V. WIJNHANDEL M. REUCHLIN ZN. ROTTERDAM - DEN HAAG (Advertentie) worden. Het getal van 1800 vrijstel lingen zal zo spoedig mogelijk ver dubbeld worden, vermoedelijk reeds in 1965. De scholing van bouwvakarbeiders zal sterk gestimuleerd worden. Een verhoging van het aantal werkers in de bouw zonder meer is namelijk niet voldoende voor de stijging van de produktiviteit. PENDELAARS De minister hoopt dat de maatrege len de pendel zai doen afnemen (al leen al in Duitsland werkten eind maart 13.000 Nederlandse pende laars). Daarenboven zal hij een persoon lijk beroep doen op de mede-verant woordelijkheid van de pendelaars voor het oplossen van de woning nood. Hü hoopt dat aan de jaarlijkse stijging van de bouwvakpendel met 2000 tot 3000 man een halt toegeroe pen kan worden, maar ook dat een belangrijk deel van de huidige pen delaars straks weer in Nederland komt werken. Minister Bogaers ver telde ons dat de bouwvakpendel al leen al in Limburg tot nu toe een totaal van 12.000 woningen heeft ge kost. TOEWIJZING Wat het goedkeuringsbeleid betreft: het totale woningbouwprogramma zal straks verdeeld worden (na aftrek van een reserve) over de elf provin cies. Gedeputeerde Staten zullen hun advies geven over de verdere ver deling per gemeente en de minister zal van dit advies slechts in zeer bij zondere gevallen afwijken. De toewijzing aan de gemeente zal voor de volgende twee jaar als richt- contingent gelden en de in het vol gend jaar definitief toegewezen aan tallen weer als richtcontingent. -voor de daaropvolgende tw- jaar. Door deze „glfjdendè toewijzing" hoopt men „harmonische produktiestro- men" op gang te brengen. Deze con tinuïteit moet de produktiviteit in de hand werken. VERLET Door verschillende soorten van ver let (ziekte en ongeval, regen, wind, duisternis, vorst en sneeuw) gaan thans, gemiddeld gerekend, ten op zichte van de theoretisch beschikba re werktijd van circa 250 werkdagen, ongeveer 50 dagen verloren. Hoewel een zekere mate van ver let onontkoombaar is, zal het ver moedelijk mogelijk blijken op daar voor geschikte bouwwerken 'n twin tigtal dagen (10 pet. van de werk tijd) terug te winnen op het verlet door duisternis, vorst, regen en sneeuw. Aangezien de maatregelen niet Zuidvietnamese studenten hebben donderdag in Parijs potten met verf gegooid naar de auto waarmee me vrouw Ngo Dinh Nhoe naar de Viet namese ambassade reed teneinde daar een persconferentie te houden. De auto raakte met verf besmeurd, doch de schoonzuster van de Zuid vietnamese president werd niet ge raakt, zij glimlaehte zelfs, toen zij onder zware politiebewaking het am bassadegebouw binnenging. Gevraagd naar de mogelijkheid om Vietnam te Jiêrenigen, die door president De Gaulle was geopperd, zei mevrouw Nhoe: „Voordat je aan biedt de vijand de hand te schudden, moet je hem eerst overwinnen". overal toegepast kunnen worden zal de verhoging van de produktie min der dan 10 pet. bedragen, maar ver moedelijk zal wel een verhoging met circa 4 pet. kunnen worden bereikt. De minister vertrouwt, dat bou wend Nederland zich bij de verlet- bestrijding niet afzijdig zal houden. De regering wil hierbij voorop gaan. Aan de rijksgebouwendienst is op dracht gegeven om bij een aantal werken, in overleg met de aanne mers. maatregelen te treffen om ook bij ongunstig weer zoveel mogelijk te laten doorwerken. SERIEBOUW De opdrachtgevers, architecten, aan nemers en het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid teza men zullen moeten nagaan, op wel ke wijze de seriebouw kan worden bevorderd. Gedacht wordt aan serie- bouw van fabriekshallen, wijkgebou- wen, dorpshuizen, zwembaden, win kels en andere categorieën gebou wen, waaraan op vrij grote schaal behoefte bestaat. Met het bedrijfsleven is overleg gaande over de uitbreiding van de research, waarvoor meer geld nodig Besprekingen zijn gevoerd met: 1. Vertegenwoordigers van het ge organiseerde bedrijfsleven, zowel van werkgevers- als werknemerszijde en wel met bestuurders van de centrale organisaties en van de speciale orga nisaties op het terrein van het bouw bedrijf; 2. Vertegenwoordigers van alle provinciale besturèn en van de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten; 3. Vertegenwoordigers van de ar chitecten; 4. De vereniging van systeembou wers; 5. De besturen van de landelijke federaties van woningbouwcorpora ties als opdrachtgevers van woning bouwprojecten; 6. De reseairch-instituten 7. Een aantal andere deskundigen 90.000 Bij het samenstellen der nota is uit gegaan van een toenemende woning behoefte van 70.000-75.000 woningen per jaar. Daarbij komt, dat ter le niging van de woningnood (het weg werken van de achterstand dus) per jaar 15.000 woningen moeten wor den gebouwd. Wil men iets aan de krotopruiming doen, dan is 't duide lijk dat de 90.000 woningen, die de minister in 1964 wil doen bouwen, een minimumaantal is. HUREN Het vraagstuk van een huurverho ging wordt onder ogen gezien in het kader van het algemene regerings- beraad ten aanzien van de actuele ontwikkelingen op het gebied van lo nen en prijzen. De nota mag niet gezien worden als het laatste woord: uitvoerige stu dies van bepaalde onderdelen zijn nog gaande. De resultaten daarvan zullen spoedig volgen, aldus minister Bogaers. BESPREKINGEN Een breed overleg omtrent de bouw stenen voor de nota is voorafgegaan. ;iiararafarararafararafararaiaia[arafarararargJrgJfBJrB]iBjfB]rëlfüüïïmrg]üIrBJraifëJigIi% (kleur naar keuze) UIT HET VERTROUWDE ERDAL"HUIS "^jf VOOR PRETTIGER HUISHOUDEN (Advertentie) A etherklanken Radio vouirvuin Rillerig? Onprettig? Vlug: ZATERDAG 4 OKTOBER 1963 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. (7.35 Van de voorpag., praatje). 8.00 Nws en soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 9.40 Kopermuz. 9.00 Postdui- venber., aansl.: gymn. voor het gezin. 9.10 Klass. gram. 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Twistgesprekken met God lezing. 9.55 Samen thuis, sportpraatje. VARA: 10.00 Buitenl. weekoverzicht. 10.15 Mod. ork.muz. gr. 10.50 Radio portret. 11.05 Musette-ork. (stereofo- nische uitz.). 11.25 Jazztrio. 11.45 Or- Televisie en comm. 18.20 Operetteklanken gr. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Tan go-Rumba ork. en zangsol. 20.00 Nws. 20.05 Disco-Festival. 21.15 Soc. comm. 21.30 Muz.mémoires: Interview en lichte gram. 22.15 Sportnws. 22.30 Nws. 22.40 Als de klok 13 slaat, hoor spel. 23.10 De Ramblers Hit-Parade. 23.40 Pianorecital gr. 23.55-24.00 Nws. DIT EMB1EEM in de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. Levering met wiarborgiertificaat. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Gram. (7.30-7.35 Voor de jeugd). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Djinn (Advertentie) gevar. progr. 12 00 Angelus. 12.04 Country and Western Express gr. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. RA-Varia. 18.20 Tijd voor t<*nagers. 12.33 Lichte gram. 12.55 Kath. nws! gelspel en zangsol. 12.15 Licht mstru- 14.10 Multiplex - progr. voor de twin- 13.00 Nws. 13.15 Musicerende dilet- mentaal trio. 12.30 Meded. t.b.v. land- tigers. 14.45 Radio Jazzclub. 15.30 tanten: koorzang. 13.40 Franse les en tuinbouw. Aansl.: postduivenber. Operamuz. gr. In de pauze: 16.25- 14.00 Voor de ieued 15 00 Verbonden (Advertentie) 12.34 Sportnws. 13.00 Nws. 13.15 VA 16.45 Boekbespr. 17.30 Act. 18.00 Nws jn één koers: 1. De Herverdeling ge- sprekken. 15.15 Oude liederen, iö.50 Klass. pianomuz. gr. 16.00 Voor de jeugd. 16.15 Jazzmuz. met comm. 16.40 Licht instrum. trio. 17.00 Lei ding geven, lezing. 17.10 Jazzmuz. gr. 17.20 Rep. Intern, hockeytournooi te Lyon. 17.30 Boekbespr. 17.40 Roulette, spelletjespro gr. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Lichte ork.muz. 18.50 Voor de kleuters. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Limburgs Symfonie Ork.: Pop. klass. 20.20 Kamermuz. gr. 20.30 Rieleksen: amus.progr. 21.30 Buurmanskrant: be richten uit buitenl. kranten. 21.50 Bric a Brac: cabaretprogr. 22.20 We reldkamp. biljarten driebanden in Neuss. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Kruispunt: discussie over de verschijningsvorm van de Kerk in de wereld van vandaag. 23.20 Nwe klass. gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 15.00 Pretend you're you (Die leuke familie van jou), Amerik. film. 15.25 Onder de loep, filatelistisch allerlei. 15.45 Alles draait om moe der, TV-feuilleton. 16.10 Het Amerika van Mark Twain, docum. uit de NBC -serie Special Projects. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Lassie. Viool les, TV-film. 19.55 't Manneke. NTS; 20.00 Journaal en weeroverz. NCRV; 20,20 Memo, act. 20.30 Capriolen, mu zikaal progr. 21.20 Hoe bestaat 't, populair-wetenschapp. progr. 21.50 Sot en Sien (Wat 'n wereld), een progr. waarvan de makers serieus hebben geprobeerd niets serieus te nemen. 22.10 Arthur en Eva, TV- feuilleton. 22.35 Morgen is het zon dag. NTS: 22.45-22.50 Journaal. naar de film „the sound barrier" „David", zei Tony, en hij bleef met zijn hand onder zijn hoofd aan het tafeltje zitten, „dit is Evelyn Laun ders; ze zit ook bij ons op het kan toor." „Dag", zei ik onzeker. Ze lachte tegen me alsof we elkaar al jaren kenden. Langzaam vond ik mijn houding terug en hoewel Tony het grootste deel van de tijd aan het woord was, waagde ik het zo nu en dan ook een opmerking te maken, waarnaar Evelyn tot mijn verbazing nog scheen te luisteren ook. Zelf zei ze niet veel. Toen ik 's avonds met Tony naar huis ging, durfde ik hem niet te vragen of hij iets met haar had. Zelf sprak hij met geen woord meer over haar. Van dat ogenblik af was zij er iedere middag bij en voor mij begon dat uur het hoogte punt van de dag te worden. Het was een vreemde, onwezenlijke geschie denis. Als ik met Tony alleen was, scheen er geen Evelyn voor hem te bestaan. Ik werd met de dag zenuw achtiger omdat ik wilde weten wat er tussen hen was en toch de moed niet had er met hem over te begin nen. Uit Evelyn's houding werd ik ook niets wijzer. Ze was tegen ons beiden steeds dezèlfde. Soms, als ik hen naast elkaar zag zitten, moest ik wel vaststellen dat het een knap stel was, hoewel ik de jaloezie ve nijnig voelde steken. Tony, groot, blond, van een klassieke schoonheid en reeds met een mannelijke allure. Evelyn, tenger en donker, haar blauwe ogen altijd even spottend- lachend in het gebruinde soherpge- sneden gezichtje, waaromheen het sluike donkerglanzende haar. Dat ging zo weken door en mijn ouders begonnen bezorgd naar mijn gezondheid te informeren omdat ik zo mager en bleek werd. Toen stond op een morgen bakker Garthwaite voor de deur en vroeg me even bij Tony's bank langs te lopen en te zeggen dat Tony ziek was; niet erg, alleen maar een beetje griep. Ik moet zo wit geworden zijn als een doek, want mijn moeder vroeg of ik me dat zo aantrok. Een half uur lang was ik er vast van overtuigd dat ik eindelijk Evelyn een vol uur voor mij alleen zou hebben, maar op het moment dat ik de boodschap bij Tony's bank afgaf, bedacht ik mij dat zij zeer waarschijnlijk niet al leen naar de cafetaria zou komen. Maar zij was er wel en ik overtrof mijzelf als causeur. Ze bleek met evenveel interesse naar mij te kun nen luisteren als naar Tony, hoewel ik er van overtuigd ben dat zijn, met vele goed voorgedragen anecdotes gekruide vertogen over de lucht vaart tienmaal meer ter zake des kundig waren dan mijn vrij vage en geëxalteerde opvattingen van mu ziek, toneel en boeken. Ik was vast van plan er tijdens Tony's ziekte achter te komen hoe ver de genegenheid tussen hem en Evelyn strekte. Die eerste keer dat ik met haar alleen was, zocht ik wanhopig naar een uitgangspunt om het gesprek op Tony te brengen. Maar iedere poging mislukte en ik was bang dat ik mij in haar ogen belachelijk zou maken. De volgende dag had ik mij heilig voorgenomen dat ik haar zou uitnodigen met mij naar de schouwburg te gaan. Ik wil de juist aan mijn zorgvuldig ingestu deerde invitatie beginnen, toen er iemand tegen ons tafeltje stootte en een kop koffie omgooide die gedeel telijk op haar jurk terecht kwam. Dat bracht me volkomen uit mijn evenwicht zodat ik ook die kans voorbij liet gaan. Diezelfde avond kwam Tony me vertellen dat hij weer beter was. Weer gingen er een paar weken voorbij. Op een dag kregen Tony en ik een uitnodiging voor een fuif van oud-leerlingen van onze school. Na afloop zou er gedanst worden en daar we noch voor schoolfuiven, noch voor dansen ooit veel belang stelling gehad hadden, nam ik stil zwijgend aan dat we het feest niet zouden bezoeken. Maar tot mijn verbazing stelde To ny voor er toch heen te gaan. Hij had er wel zin in, zei hij. Eerst begreep ik hem niet. Toen zag ik ineens alles duidelijk voor me. Ik wist wat er zou gaan gebeuren en ik wist ook, dat er sinds mijn eerste ontmoeting met Evelijn wel degelijk een spanning tussen Tony en mij was ontstaan. Na tuurlijk was hij verliefd op haar, maar met al zijn nuchtere intelligen tie was hij niet in staat een roman tische verovering te maken. Hij had haar met mij in contact gebracht om mijn oordeel te horen en om er met mij over te kunnen praten. Hij had in het begin gewild dat ik er uit me zelf over begonnen was, want hij was te trots om over zijn hartsge heimen zelf het eerste woord te spre ken. Indien hij dat nodig oordeelde, wist hij het altijd wel zó te regelen dat hij zich die liet ontfutselen. De opzet was goed, maar hij had een fout gemaakt. Hij had niet voorzien dat ik ook op Evelyn verliefd zou kunnen worden. Hij heeft dat waar schijnlijk van het begin af gevoeld, maar geen kans gezien de ontmoeting tussen ons drieën te verhinderen, zonder zich bij haar belachelijk te maken; én hij mij want hij had er natuurlijk niet aan gedacht dat ik maar één ogenblik zou kunnen twij felen aan zijn gevoelens voor Evelyn. Wekenlang had hü gewacht tot ik beginnen zou. Nu ging hü voorzich tig het offensief 'ópenen. Ik begon weer iets te voelen van de oude wre vel tegen zijn superioriteit en ik nam mij voor niet zonder meer het veld te ruimen. Nu ik hem doorzien had, voelde ik mü sterker staan, hoewel ik geen ogenblik twijfelde aan de uitslag van dit gevecht: dat zou hij winnen. Toen hij mü voorstelde dat school feest toch te bezoeken, zaten we op zyn kamer. Het was zondag en het regende. Hij zat met een lucifer zijn nagels schoon te maken en keek niet op. Hy zag dus niets van mijn verbazing, toen ik hem plotseling doorzag. Ik begon met een potlood kringetje en zinloze figuurtjes te te kenen op een stuk papier en mompel de: „Nou als jü daar ineens zo'n zin in hebt, vind ik het best". Er volgde een stilte van minuten. Ik wist dat hij van my verwachtte, dat ik zou vra gen wie hü mee zou nemen. De zou ik ook zeker gedaan hebben, als ik hem niet juist tevoren doorzien had. Nu liet ik hem de volgende zet. Die moest hü improviseren, want hü had er niet op gerekend dat ik mijn mond zou houden. Hij maakte een blunder. „Wie denk jij mee te vragen?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2