Optocht van 3 oktober kwam droog over maar rest van het feest viel in het water N. M.B. grot emankopen Talloze belangstellenden naar fraaie helicopterdemonstratie Optocht in de Ruimte VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 DE LEIDSE COURAVT PAGINA 21 Herman Smit met zang van Nancy kniesoor, en heeft, op de tweede Alders en Wim van Bergen. plaats, een ontzettend vervelende dag. Wij hebben in ieder geval ge- Aby en Maurits noten' O VOOR DE KLEINSTEN m de Schouwburg M vroeg was het Theater Minia. Een niet geheel gevulde schouw- tuYr" vjrn de heer Onderwater op burg heeft kunnen genieten van een Pad de Memste Lexdenaartjes n onbezorgd avondje uit, dat hun v:'(' - ochtend te bezorgen, t Was werd geboden door het Toneelgezel- w<ïl koud' "aar de kinderen konden schap Centraal. In vlot en vrolijk fnoe6 enthousiasme opbrengen dat tempo werden de vakantie-avontu- wann n poppenkast- ren van Potasch en Perlemoer - spel was natuurlijk op het grote Leid- gespeeld door resp. Johan Boskamp se «eest afgestemd In het program- en Jan Blaaser - op de planken ™a stond dat het slinune aapje Sim- gezet en ontlokte aan de gulle zaal „had stormen van enthousiasme. 3 oktober te vieren, maar het werd niet geheel duidelijk welk plannetje dit was. Jan Klaassen en Katrijn kre gen een vrijkaart voor de kermis en ling van komische, koddige situaties, emmer'dïï j- „ti u1 kadetje uit een emmer. Dat zal dan toneetalïïr te zSaSlÏÏ wel zijn Planna«ia zÜn geweest. Mis- w.iutl ?,™HU.?,'n^fK= schien was het verhaailte niet zo uit- iedereen een heerlijke avond zullen be a,ic X7rvr;tfo iaarhet iena- zorgd hebben.Trouwens, drie oktober in Leiden alles naar gevestigde culturele maatstaven gaat meten, is pp de eerste plaats een wie on bund^ het vorige jaar; het jeug- naar ^'ige plezier was toch weer algemeen. OP TWEE WIELEN The party is over, het feest is voorbijMet een harde slag - een slag, die ons nogal hardhandig terugvoerde naar de werkelijkheid - en een schelle lichtflits was het afgelopen. De kermisbazen en de café-houders maakten moe maar tevreden hun kassen op, vele Leidenaars keken mistroostig naar het saaie, lege interieur van hun beurzen en portefeuilles, en tracht ten na te gaan, waaraan zij dat hele kapitaaltje hadden uitge geven. Helemaal precies zijn zij er waarschijnlijk niet achter gekomen, maar het besef, dat zij een dag lekker gek" hebben kunnen doen, dat zij één dag hebben kunnen doen waar zij zin in hadden, zal hen bijzonder tevreden gestemd hebben. Een waarom ook niet? Het zuiden heeft zijn carnaval, waarin de bevolking zich drie dagen lang naar hartelust en vermogen uitleeft, en waarom zou zoiets in Leiden niet mogelijk zijn? Is het geen heerlijk, hartverheffend gezicht: de brave, oppas sende huisvader met eenfeestneus op en een toeter ergens achter in zijn keel over de Haarlemmerstraat te zien zwieren, er gewoonweg niet aan denkend, dat hij morgen zijn rol van te goeder naam en faam bekend staand huisvader weer op zich moet nemen? En wat te denken van de pantoffelheld, die thuis zo lekker onder de plak zit van moeder-de-vrouw, en op Drie Oktober al zijn overtollige energie botviert op het hoofd van Jut? is het geen héérlijk feest? Vol ontzag hebben wij staan staren naar de geweldige spierenbundels van de „wereldbe roemde boksers", die het maar al te vaak moesten afleggen tegen een „sportieve amateur uit het publiek"? En dan moet u dat hoongelach van het smullende publiek eens horen! Wat een feest T raditioneel De traditionele inzet van de Drie- oktober-viering, de Taptoe op de- vooravond van het eigenlijke feest is eigenlijk het meest kwetsbare onder deel van de festiviteiten. Het Luna park trekt, weer of geen weer toch altijd een groot aantal bezoekers, de optocht, zij het in mindere mate, eveneens. Het heeft er woensdag de gehele dag dreigend uitgezien, voor al toen het 's middags begon te re genen. Maar de weergoden, waar schijnlijk beseffend, dat de mooi- weer-traditie van Drie Oktober in Leiden gehandhaafd moest blijven, vergaten hun slechte humeur. Goed, de dreiging bleef, maar die dreiging is geen realiteit geworden. Er trok weer een feestelijke, luid ruchtige, doch goed 'georganiseerde horde door de Leidse straten. Vele Leidse clubs tippelden mee, op de been gehouden door marsmuziek van in totaal negen muziekkorpsen, waar van'vooral de juniores van K. en G. en het Jeugdkorps van Den Burcht de handen van het langs de route dicht opeengepakte publiek op elkaar brachten. Een fris schouwspel vorm den trouwens ook de Oudstrijders die in hun khaki-uniformen bij velen dankbare herinneringen zullen heb ben opgeroepen. Overigens zijn we van mening, dat een variatie op het zo langzamerhand lichtelijk afgezaagde Taptoe-program ma velen zeer welkom zou zijn. Koraalmuziek waardig facet in viering Zonnig en rustig was het gister ochtend om acht uur in het Van der Werffpark, waar vele feestvierende Leidenaren bijeengekomen waren voor de koraalmuziek. Rij en-dik ston den de mensen op het Steenschuur en in het park om het standbeeld van Van der Werff. Aan de voet van het standbeeld stond een uitgelezen gezelschap, waaronder burgemeester, wethouders en het bestuur van de 3 oktober vereniging, te luisteren naar de massale koorzang onder lei ding van Herman Stenz., begeleid door de Christelijke Muziekvereni ging „Concordia". Begunstigd door een zwak zonne tje vormde het groen-bruine park 'n indrukwekkende entourage aan deze muziek, die gedragen door vele stem men en voortreffelijk muzikaal be geleid door „Concordia" een waardig facet vormde voor de 3 oktober-vie- ring. Een magistraal Wilhelmus weer klonk tot besluit, nadat burgemees ter Van Kinschot zijn illustere voor ganger met een prachtige rode bloe menkrans een passende hulde had gebracht. Ongetwijfeld zullen toen vele gedachten zijn uitgegaan naar deze wakkere man, die in lijden en voorspoed steeds het toonbeeld van doorzettingsvermogen en rechtscha penheid bleek. Haring en Wittebrood Weliswaar niet zo hongerig als hun voorouders, maar met veel enthou siasme zijn meer dan 6000 Leidenaars aangevallen op de tractatie van de 3 October-Vereeniging: Haring en Wittebrood. Het waren niet alleen inwoners van de Sleutelstad. Onder de feestende Leidenaars, die lang zaam langs de tafels met broden en de haringtonnen in het Waaggebouw schuifelden, bevond zich ook een Bos sche Oeteldonker, de heer Erkelens, die uitgedost in Carnavalskledij in de vroege morgenuren in de Waag 'n bodempje kwam leggen voor het ver dere feest. Zoals de Leidenaars, die thuis ge bleven waren aan het ontbijt via een directe radio-reportage konden ho ren, was de uitdeling volgens traditie weer een gezellige zaak. Het riekende festijn werd besloten met een mars van het Eerste Leidse Jeugdorkest en Drumband „De Burcht" door het Waaggebouw, dat van het massale geluid schier uit el kaar leek te ploffen. VUURWERK Het vuurwerk kon gelukkig door gaan, hoewel het in het begin van de avond bijzonder slecht weer was. Hoe later het werd, hoe beter de weers omstandigheden ook werden en zo konden toch vele enthousiasten het ook dit jaar weer fraaie vuurwerk volgen. Het was een uitstekend einde van dit jaarlijkse Leidse festijn. Militair vertoon De militaire parade, die om half tien door de Breestraat trok, onder het toeziend oog van enkele hoge militaire autoriteiten, die hadden post gevat op het bordes van de stadhuis- trap, was waarschijnlijk het enige evenement, dat gisteren precies op tijd begon. Klokke half tien mar cheerden de twee pelotons van Pro Het Simca-stuntteam van José Canga in actie op de 5 Meilaan. Een specta culair programma-onderdeel van 3 oktober, dat biezonder veel publiek trok. Patria, die de indrukwekkende stoet openden, langs de verkeerslichten op het kruispunt Hoge woerd - Gangetje - Breestraat. Schout-bij-Nacht-Vlieger J. L. den Hollander nam vanaf de stadhuistrappen de parade af. De twee militaire muziekkorpsen (de Kon. Militaire Kapel en de Kapel Kon. Ldchtmacht) zorgden voor een treffende muzikale omlijsting. De 934ste afd. Lichte Luwa sloot met een indrukwekkende reeks kanonnen, mobiele radarapparatuur en gekop pelde mitrailleurs de stoet af. De hoge autoriteiten hadden na af loop de grootste moeite om zich met hun auto door de langzaam op de Breestraat voortdeinende menigte heen te wringen. De hand op de cla xon bracht echter vrij spoedig de ge wenste uitkomst JOLIG CABARET POPPENSPEL VOOR DE JEUGD Regen en wind ten spijt hebben velen gisteravond een tocht naar de Stadsgehoorzaal gemaakt om er de feestavond bij te wonen, die ieder jaar op de dag van Leidens Ontzet door de 3 October-Vereeniging wordt aangeboden. Ditmaal stond de caba retavond onder het motto: De sterren stralen. In een vlot tempo wisselde» corypheeën op het gebied van de klein-kunst elkaar af, aan elkaar ge praat door de conferencier Han Bak ker. Veel succes hadden de Spelbre kers, die na hun vertolking van de kleine Katinka nog niets aan popu lariteit hebben ingeboet. Van de an dere artiesten, die tezamen voor een gezellige en jolige avond zorgden, noemen wij de Hotcha's, die onge lofelijke toeren op hun mondaccor- deons verrichtten, Conny v. d. Bosch, de Kalmars en Wikkel en Wikkel. Aan de vleugel zat Jacques Schutte. Het orkestrale gedeelte was in han den van „The Jerry Jocks", o.l.v. kunt u DIREKT doen door het sluiten van een PERSOONLIJKE LENING Twee keer hebben de feestvieren de Leidenaars gisteren kunnen grie- zelen op de Vijf Meilaan. Daar de monstreerden de slanke Spanjaard José Canga en zijn partner met Sim- ca-auto's op het gladde asfalt. Hoog tepunt van de demonstratie was wel, MOBIELE COLONNE HOUDT GROTE OEFENING. (Advertentie) ling trok. Het korps Mobiele Colonns, 'n mi- toen zijn assistent, terwyl Jose op 2 iitair onderdeel, bestemd om bijstand wielen reed, op de zijkant van de verlenen wanneer zich erges een W^gA«r m* rrxrj ramp heeft voorgedaan en de krach- 's Morgens maakten ook een TV- ten van de organisatie Bescherming reporter en personeel van de firma Bevolking ontoereikend blyken tl Bierman een ritje op twee wielen zijn zaj ln samenwerking met de mee. Het was alles bij elkaar n spec- B B ,*n Hp n «l-J JT ^?iL«eVal' dat Veel b6langStel- S ieng|e,SemILeWgena en Met gemengde gevoelens zijn wi: getuige geweest van de Helicopter demonstratie, die de Ochtendcommis sie van de Drie Octobervereniging mariniers was tot in de puntjes ver- op de speelweide aan de Van Vollen- zorgd, evenals het opnemen van een hovenkade had georganiseerd. Wij zestal patiënten, al vonden wij dit moeten maar blij zijn, dat 389 jaar onderdeel was minder spectaculair, geleden de ontzetters van Leiden nog De mogelijkheden tenslotte van de niet zo'n hoge mate van vernuftige UH-I helicopter bleken groter te zijn geest een groots opgezette „inzet- oefening" houden. De „rampterrei nen" liggen in de gemeente Oegst- geest op de Irislaan en omgeving en te Leiden in de Oosterkerkstraat en omgeving. De Mobiele Colonne be staat uit een aantal compagnieën reddingsdienst en geneeskundige geluid, naar wij na afloop vernamen dienst. De oefeningen beginnen om - niet tot alle kijkers even duidelijk sfcreeks half negen, door. De landing van de geweergroep VIJFTIENDE ARRESTATIE IN TREINROOF In Londen is donderdag een 33- oorlogsvoering de hunne kopden noe- dan de leek voor waarschijnlijk had jarige kapper, Douglas Gordon Goo- men, want tegen de eveneens naar gehouden en dit vormde een fraaie dy, gearresteerd in verband met de huidige maatstaven gerekend misera- climax van de gehele demonstratie, grote treinroof van augustus. Hij bel bewapende Spanjaarden zouden waaraan men ongetwijfeld goede her- wordt ervan beschuldigd, deel te zij zeker een „makkie" gehad hebben, inneringen zal bewaren. Maar dan hebben genomen aan de overval. Tot Zij hadden dan nooit trots op hun moet je er niet bij gaan piekeren (zie dusver zijn in deze zaak 15 arresta- prestatie kunnen zijn en dan hadden boven)!! ties verricht, wij ons Leidse feêst, dat toch zo'n eigen karaJcter. bezit en waar wij er- - - - gons toch allemaal veel plezier aan mTinniiTVT nfensen,' die°de demonsb'atie'verzorg- TEGENVALLERS VOOR DE KERMIS den deden dit dermate goed, dat het er alle schijn van had dat zij wilden tonen, hoe die klungels van Geuzen met hun vriendjes het wel hadden moeten doen. En daar school dan de zwakke plek in deze demonstratie die niet op deze dag had moeten worden uitgevoerd. En zeker niet in de och tenduren, want hij die in de loop van de verdere dag de heldendaden van ohze ontzetters feestelijk had willen gedenken, had reeds bij voorbaat een khter omdat zij het niet zo perfekt hadden gedaan. ■Natuurlijk kon iedere liefhebber van de vliegsport zijn hart hier flink ophalen, want de demonstratie op. zich was van een bijzonder hoog ge halte. De hoop van de organisatoren dat de weergoden hun welwillende medewerking zouden willen verlenen is verwezenlijkt, zodat* inderdaad tal van belangstellenden genoten hebben van dit soms zeer indrukwekkende geheel. De begeleidende muziek was zeer suggestief, terwijl ook het com mentaar verzorgd was, al drong het Wat er ook in de lucht zat: geen zonneschijn Het was droog toen de traditionele optocht gistermiddag vanaf de Burg- gravenlaan de Hoge Rijndijk op zwenkte om een urenlange tocht door de feestende stad te beginnen. Het was droog, maar dat was dan ook 't enige goede dat van het weer kon worden gezegd. Een kille wind deed de vele figuranten huiveren in hun gelegenheidskleding; de ruimteman netjes, die elke groep voorafgingen, hadden, wat dat betreft, nog „het beste deel verkoren". Geen zonnetje was er, dat de kleu ren van de praalwagens en de cos- tuums van ae figuranten eens in ex tra gloed zette. En de kleuren zijn het nu eenmaal, die glans aan een gecostumeerde optocht geven. Maar genoeg over het weer, laten we vrolijker geluid doen horen: die optocht mocht er toch echt wel zijn. Ze getuigde van fantasie, ze toonde ook een strakke lijn en bracht toch genoeg variatie om „ergens" de vele duizenden langs de route te kunnen boeien. Het was een tiental minuten over een, toen de stoet zich in beweging zette. Voorop de besturen, autoritei ten, bereden erewachten. Bestuursle den van Alkmaars Ontzet en van de Groninger Ontzetvereniging waren er weer alls gasten. De kapel van de Koninklijke Luchtmacht, die bij deze ruimtevaart natuurlijk niet wilde ontbreken, opende de eigenlijke praalstoet en zond schetterende klanken de lucht in. Er waren hek sen met de oer-oude bezem op hy permoderne knallende bromfietsen. En dan kwamen de groepen, 11 in getal, verbeeldend de verovering van de ruimte waarvan de mens al sinds mythologische tijden heeft gedroomd. Legendarisch, historisch en met science fiction-figuren van Mars-, Maan- en andere ruimtemannetjes We zagen Ikaros, al zat die dan ook rustig op een bankje inplaats van met wassen vleugels varend door de lucht; een wel wat vrij ge modelleerde Minotaurus; de aarts leugenaar baron Von Münchhausen, die indertijd een ruimtevlucht op 'n kanonskogel maakte; Jules Verne's reis naar de maan; de hetelucht-bal- lon van Montgolfier; Fokker met z'n Spin, die bij de start (van de op tocht) bijna niet meer was te hou den; Lindbergh met z'n Spirit, ge1 volgd door een reeks oude Fordjes met figuren uit de „twenny years"; de „Norge", waarmee Amundsen over de pool vloog; de KLM met de onvergetelijke Amsterdam-Djakarta- lijn; de raketten van C.C. en ten slotte als drie-oktober-klapstuk een maanreis anmo 2063. Daartussen al roffelend en blazend de vele drumbands en harmonieën, fleurig en kleurig. Schetterende fan fares en dreunende roffels kaatsten tegen de hoge huizen van Leidens smalile straten. Langs de route vele duizenden in 3 oktoberstemming. Want die heerste onbetwist. En waar de optocht van 1963 dan óók door in de herinnering zal blij ven: Ze kwam zo goed als droog aan het eindpunt. Hoewel er nog geen telling is gehouden van het aantal toegangskaarten dat werd verkocht, is het bezoek aan de kermis volgens een schatting door de organisatoren minder geweest dan vorig jaar. Vooral de regen op de laatste avond heeft velen doen besluiten af te zien van een bezoek aan het toch al drassige Schuttersveld. De laatste twee dagen voor 3 ok tober zijn grote hoeveelheden koolas - aanzienlijk meer dan vorige jaren - op het veld gestort. Dat het desondanks in verschillende hoeken een modderige bedoening bleef moet voornamelijk worden toegeschreven aan het feit, dat de zware vrachtwagens van de exploitanten vrijwel tot het laatste moment voor de opening over het terrein hebben gereden. De VEBO heeft in dit opzicht wel enig roet in het eten gegooid. De ex ploitanten waren niet in staat eerder te beginnen met het opzetten van hun inrichtingen. Gisteravond was het bezoek aan de kermis weinig winstgevend voor de kermismensen. Wilde men in vroeger jaren nog wel eens in de laatste uren een goede slag slaan, zodat de prijzen tot astronomische hoogte op liepen gisteravond bleven de prijzen normaal. De vraag naar vermaak was zó gering, dat de kermis tegen twaalven al als een nachtkaars was uitgegaan

Leidse Courant | 1963 | | pagina 21